» »

Mastifi

Mastifi

LukiYo ::

Celo življenje imam majhne "cucke", različnih karakterjev in so bili vsi super, zdaj si pa želim velikega psa, nujno enega od mastifov. Moje vprašanje pa je: s katerimi vrstami mastifov imate izkušnje in katerega priporočate?

Šlo bo za družinskega psa, s šoloobveznimi otroci, z drugimi živalmi, blizu narave, prostora dovolj, a raje naj bo len, kot hiperaktiven. Preferiram manj zdr. težav, zato neapeljski odpade :)

Trenutno se nagibam k Bullmastifu ali Angleškem mastifu ali Cane Corso.

Hvala za nasvete vnaprej.

jype ::

LukiYo je izjavil:

s katerimi vrstami mastifov imate izkušnje in katerega priporočate?
Z "vsemi" (no, večino) - ne priporočam nobenega.

LukiYo je izjavil:

Trenutno se nagibam k Bullmastifu ali Angleškem mastifu ali Cane Corso.
Sosedom v Ljubljani je Cane Corso umrl zaradi srčne kapi pri štirih letih, po tem ko je prestal tri zelo drage operacije kolena.

Če bi rad kvalitetnega (in zdravega) družinskega psa, si omisli 2-4 mesece starega mešanca srednje velikosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

LukiYo ::

to je za ložo


Nisem bil pozoren, se da premaknit?

jype je izjavil:

LukiYo je izjavil:

s katerimi vrstami mastifov imate izkušnje in katerega priporočate?
Z "vsemi" (no, večino) - ne priporočam nobenega.

LukiYo je izjavil:

Trenutno se nagibam k Bullmastifu ali Angleškem mastifu ali Cane Corso.
Sosedom v Ljubljani je Cane Corso umrl zaradi srčne kapi pri štirih letih, po tem ko je prestal tri zelo drage operacije kolena.

Če bi rad kvalitetnega (in zdravega) družinskega psa, si omisli 2-4 mesece starega mešanca srednje velikosti.

Tnx. Zakaj jih ne priporočaš?

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: AndrejO ()

jype ::

LukiYo je izjavil:

Zakaj jih ne priporočaš?
Večina mastifov terja odraslega človeka z ogromno časa za vzgojo, ker gre za velike in močne pse, ki se do tujcev lahko obnašajo zelo nasilno, če niso pravilno socializirani v mladosti, še posebej v primeru, da se jih tujec boji (kar je povsem naraven pasji refleks). Če imaš dovolj časa (~4 ure na dan) za ukvarjanje s psom, potem je mastif seveda super, ker zraste v zelo hvaležnega odraslega psa.

Druga hiba pasemskih psov je precej večja možnost za genetske težave in degenerativne spremembe, ki iz njih izhajajo (mastifi pri tem niso nič zelo posebnega), zato so mešanci precej bolj priporočjivi.

Tretja reč je nepraktičnost velikih psov: Režija družinskih aktivnosti se pogosto potem vrti le še okoli psa, če pa je pes majhen, je veliko lažje obvladljiv za sosede ali sorodnike, ki zanj lahko skrbijo (nisem pa pristaš pasjih hotelov oziroma skrbnikov, ki jih pes ne pozna).

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: AndrejO ()

Meizu ::

Mi smo imeli čistokrvnega plemenskega Hovawarta in je bila zgodba precej podobna kot jo opisuje jype.

2 operaciji je imel, 1x tumor pri lopaticah, 1x odstranitev ledvice, alergija ne riž in pšenico (mimogrede čisto vsa pasja hrana bazira ali na rižu ali pšenici), odpadala mu je dlaka, rep je imel oguljen, prhljaj, pogosto je bil bolan, nonstop pri veterinarju itd itd itd.

Hrana zaradi hipoalergenih molekul riža in pšenice je znašala tam nekih 200eur/mesec najmanj, za ta denar rihtaš konja. Končni strošek za tega psa z vsemi operacijami je bil najbrž blizu 10000eur ali celo več. Streljam malo na pamet ampak že samo kot mladič je koštal 1000eur cca (nekaj čez), vsaka operacija je bila tam nekje 1000-1500 ali celo več, ne spomnem se cifer točno. Plus vsa ta hrana že praktično od začetka (tam nekje 2. leto starosti), pa si naračunajmo. Plus seveda vsi veterinarski pregledi, ki niso zastonj. Celo v Avstrijo sem ga vozil na preglede. Pa nonstop neko specialno mleko za ušesa, ker je imel zelo pogosto vnetja tam oz. praktično nonstop.

Bil je evtanaziran pri 6ih letih starosti.

Sedaj imamo mešanca (border koli pa še nekaj ampak precej posrečeno border kolijevski) in vse štima brez kakršnihkoli problemov, če se pošalim, če mu daš nafto za pit mu ne bo nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Invictus ::

Kolega je imel howawarta, pa mu je pri 5 letih kar naenkrat umrl.

Tumor...

Ti pasemski psi so pri nas čisto premalo premešani. Inbreeding je precej hud...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DamijanD ::

GXGaming: zakaj mastif?

jype ::

Aja, če hočeš zdravega in gosposkega velikega psa, potem je Saluki verjetno eden najbolj zdravih psov take velikosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

avani ::

Salukiji so izjemno lepi psi...

Stari maček ::

Kupi si rotwajlerko. Zanesljivo en najboljših družunskih psov, pa še plac boš imel na sprehodu...:D

papasmrk ::

Če bi rad "velikega" psa v majhni pakungi potem priporočam boston terrierja. Prikupen, živahen, igriv, tudi smrčijo in prdijo kot eni stari pijančki. Zaradi svoje klovnaste narave so priljubljeni tudi pri neljubiteljih psov.
Moj je star 8,5 let in zaenkrat nima nekih zdravstvenih težav(evo trkam na les)
Za komentiranje se moraš prijaviti

LukiYo ::

jype je izjavil:

LukiYo je izjavil:

Zakaj jih ne priporočaš?
Večina mastifov terja odraslega človeka z ogromno časa za vzgojo, ker gre za velike in močne pse, ki se do tujcev lahko obnašajo zelo nasilno, če niso pravilno socializirani v mladosti, še posebej v primeru, da se jih tujec boji (kar je povsem naraven pasji refleks). Če imaš dovolj časa (~4 ure na dan) za ukvarjanje s psom, potem je mastif seveda super, ker zraste v zelo hvaležnega odraslega psa.

Druga hiba pasemskih psov je precej večja možnost za genetske težave in degenerativne spremembe, ki iz njih izhajajo (mastifi pri tem niso nič zelo posebnega), zato so mešanci precej bolj priporočjivi.



Tole s časom (X ur dnevno) si mi dal mislit. Imam nekaj časa za ta namen sicer, morda malo manj, ampak 2 "tamala" psa lepo hendlam. Ali je večji pes = več časa pa ne vem, razen na začetku zaradi bolj rigorozne vzgoje, ker gre za "zver".

Glede zdravstvenih težav pasemskih psov pa sem razmišljal o zavarovanju (19 eur mesečno pokrije skoraj vse, sodeč po prebranem).

DamijanD je izjavil:

GXGaming: zakaj mastif?


Ker si želim končno enega velikega psa, ker imajo bogato zgodovino, ker so bolj lene narave in mi je njihova pojava všeč, so tudi malo klovnasti, podobno, kot se je lepo izrazil nekdo v tej temi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: LukiYo ()

Gagatronix ::

Glede zdravstvenih težav pasemskih psov pa sem razmišljal o zavarovanju (19 eur mesečno pokrije skoraj vse, sodeč po prebranem).


Povej to ksnmu lastniku nemskega ovcarja ker te majo ze prirojeno displazijo kolkov.

Ce hoces seb pa psu dobr pejd v zavetisce parkrat pa posvoji tistga s katerim bosta mela najboljso energijo.

LukiYo ::

Stari maček je izjavil:

Kupi si rotwajlerko. Zanesljivo en najboljših družunskih psov, pa še plac boš imel na sprehodu...:D


Rotiji mi delujejo malenkost bolj nevarni za druge živali in pa malenkost hitreje razdražljivi - kolikor sem imel stika. Seveda se da vsakega psa lepo zdresirat, a bi si dal raje z izbiro pasme malo prednosti že v štartu oz si ne bi nakopal dodatne napetosti...

Pika na i ::

Se pravi - imaš "2 tamala" psa, zdaj bi imel pa še enega velikega?

Ljudje, kaj se vam v glavah dogaja?
Adijo pamet.

LukiYo ::

Gagatronix je izjavil:

Glede zdravstvenih težav pasemskih psov pa sem razmišljal o zavarovanju (19 eur mesečno pokrije skoraj vse, sodeč po prebranem).


Povej to ksnmu lastniku nemskega ovcarja ker te majo ze prirojeno displazijo kolkov.

Ce hoces seb pa psu dobr pejd v zavetisce parkrat pa posvoji tistga s katerim bosta mela najboljso energijo.


Imamo otroke in druge živali doma, zato odraslega velikega psa z nepreverjeno zgodovino ne bi spustil v naš krog, se mi zdi rizik.

Imam tudi že enega manj lepega kmečkega mešančka, ki bogve kje bi drugače "pristal". Prav tako najdenčka, mačka.
Zdaj si želim spet pasemskega, mastifa v vsakem primeru. Nekdo je omenil Salukija, vendar jaz iščem bolj čokate, couch potato stil psa...

Pika na i je izjavil:

Se pravi - imaš "2 tamala" psa, zdaj bi imel pa še enega velikega?

Ljudje, kaj se vam v glavah dogaja?
Adijo pamet.


Zakaj? Ta 2 tamala sta dejansko kot 1, hkrati delata enake stvari in mi ne vzame x2 časa, če si to mislil.
Tudi finančno ne, ker sta pač mala. Da pa ljubiteljem živali, ki imajo več živali v glavah dogaja pa ne bi rekel.
Vsak ma svoje veselje v lajfu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: LukiYo ()

jype ::

Če že imaš dva mala psa, potem po moje še en velik ne bo predstavljal večjih težav. O zavarovanju ne vem nič in če ti resnično pokrije vse potencialne izdatke, potem tudi ta pomislek odpade.

Ja, časa potrebuješ veliko v prvih štirih letih - potem imaš pa približno 8 let mir. Imel sem mešanca med malinoisom in nemškim ovčarjem, ki je bil zelo agresiven in dominanten karakter, pa smo ga v štirih letih spravili do tega, da je zmogel mirno sedeti, ko so se drugi psi zaganjali vanj, je pa trajalo tri leta šolanja, od tega eno leto štirikrat na teden po dve uri.

Potem smo mu dali mir in se je počasi "razštelal", ker nismo dovolj vadili, ampak pri 10 letih je bil še vedno v super kondiciji in si lahko z njim počel vse živo.

LukiYo ::

Super informacije glede šolanja, sploh verjamem časovni zahtevnosti obiskov šol in ukvarjanja na splošno, zato bom počakal, da bo tudi ta pogoj lahko izpolnjen.

Pri malih sicer vse to odpade, ker je rizik manjši. Pri velikih psih je dovolj 1 kiks...

In pa psi si preverjeno prenašajo znanje med seboj. Starejši mi je praktično mlajšega naučil veliko pravil (kje so meje, itd), tako da je v tem smislu prednost že imeti psa.

Opažam pa še nekaj, ljudje imajo velike, borilne, itd pse brez izkušenj, vsak pozna kak primer, pa nekako gre oziroma ni toliko pizdarij kolikor sprva kaže verjetnost, da bo.
Tako, da mislim, da bi sam, kot odgovoren lastnik, lahko krotil tako žival. Izbral bom pa mladiča šele po nekaj odpravah in analizah legel (temperamenti mladičev, mama-oče, zgodovina, itd).

Alien123 ::

papasmrk je izjavil:

Če bi rad "velikega" psa v majhni pakungi potem priporočam boston terrierja. Prikupen, živahen, igriv, tudi smrčijo in prdijo kot eni stari pijančki. Zaradi svoje klovnaste narave so priljubljeni tudi pri neljubiteljih psov.
Moj je star 8,5 let in zaenkrat nima nekih zdravstvenih težav(evo trkam na les)


Jaz pa imam trenutno 4 mesečno francozinjo. In moram priznat da sem se že konkretno navezal na njo :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alien123 ()

borisk ::

LukiYo je izjavil:

Super informacije glede šolanja, sploh verjamem časovni zahtevnosti obiskov šol in ukvarjanja na splošno, zato bom počakal, da bo tudi ta pogoj lahko izpolnjen.

Pri malih sicer vse to odpade, ker je rizik manjši. Pri velikih psih je dovolj 1 kiks...



Tudi majhni psi potrebujejo vzgojo, ni namreč hujšega, kot majhen nevzgojen pes, lastnik pa ingnorantski (sej ne bo nič naredil, brez povodca, itd..). takšna ignoranca je lastnika že stala psa, ko se je se je takšna mikro mrcina spustila na nemškega ovčarja na povodcu (vodnik in pec z IPO izpitom) potem pa je bil jok in stok in policija, na koncu pa je dobil lastnik še kazen, čeprav je bil ob psa (po lastni krivdi).

Sam se trudim z zelo dominantnim mešancem (nenačrtovan križanec med labradocem in nemškim ovčarjem) in sva hodila v šolo 3 sezone in glavni povdarek "male šole" je bil poleg osnovne poslušnosti socializacija psa, kar pa je potrebno narediti čimprej (osnove naj bi dobil v leglu ampak to pogosto ni tako). Naslednji pes gre zagotovo na obisk na poligon kinološkega društva zagotovo drugi dan ko pride domov.

lp, Boris

solatko ::

Jaz bi na tvojem mestu razmišljal v smeri Kraškega ovčarja. So sicer, tako kot vsi ovčarji težki za vzgojo, vendar, ko vzpostaviš pravilno družinsko postavitev, so to najbolj družinski psi velikih pasem. Predvsem so prijazni do vseh manjših bitij, z dobro socializacijo pa izredni čuvaji in sopotniki otrok.

Osebno bi se ogibal mastifom ravno zaradi tega, ker je ljudi, ki jih srečuješ, praviloma te pasme, strah, kar pa na sprehodih povzroči nemalo težav, sploh, če imajo te ljudje s seboj pse, ki takoj začutijo strah gospodarja in se pričnejo vesti zaščitniško. Enak je problem pri dobermanih, dogah in rotih.

Predvsem se moraš zavedat, da postanejo zgoraj naštete pasme z leti veliko bolj nedružabne in se zna zgodit kak neljub dogodek v družini, ko tak pes napade otroka ali kakšnega drugega člana družine samo zato, ker bi rad imel v določenih situacijah mir.
Delo krepa človeka

louser ::

FrRoSt ::

Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stroški psa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
779961 (7260) jype
»

Zavetišča za živali: Popolnoma zdrave pse, ki jim v 30 dneh ne najdejo lastnika, lahk (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10216711 (14023) Invictus

Zakonska prepoved nevarnih pasem (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
32049305 (44601) dzinks63
»

Maltežan za parjenje :) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19143279 (39430) Ramon dekers
»

majhni ljudje z velikimi psi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17452113 (48136) BRBR

Več podobnih tem