» »

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi)

Vremenske nevsecnosti in lastniki gozdov (in drugi)

poweroff ::

looser je izjavil:

No, ne vem, vzameš kot izziv, pomagaš drugim

Izzive imam drugje. Recimo političnim oporečnikom v represivnih režimih zagotavljat dostop do interneta.

looser je izjavil:

poweroff je izjavil:

Ne, nosilci dejavnosti se morajo sami organizirati in si to zagotoviti. Nihče drug.

Očitno se niso sposobni ali pa tu v resnici niti ni problema?

Seveda ni problem. Dokler so subvencije, se ni treba pretirano pretegnit v kakšni drugi smeri.
sudo poweroff

looser ::

poweroff je izjavil:

Izzive imam drugje. Recimo političnim oporečnikom v represivnih režimih zagotavljat dostop do interneta.

No, morda sprejemljiv izgovor, ne vem točno, če misliš dejanski žični ali brezžični sistem ali varen, ampak nekaj takšnih sistemov menda že obstaja. To je v tvoja glavna dejavnost ali kaj?

looser je izjavil:

Seveda ni problem. Dokler so subvencije, se ni treba pretirano pretegnit v kakšni drugi smeri.

Očitno je spet država tista, ki slabo gospodari, namesto, da spodbuja transparentne rešitve, recimo subvencionira razvoj takšnega sistema. Ali pa lokalizacijo uvoženega, verjetno kaj takšnega že obstaja?

poweroff ::

looser je izjavil:

No, morda sprejemljiv izgovor, ne vem točno, če misliš dejanski žični ali brezžični sistem ali varen, ampak nekaj takšnih sistemov menda že obstaja. To je v tvoja glavna dejavnost ali kaj?

Izgovor? Imaš občutek, da sem "za višje dobro" dolžan razviti tak sistem?

Kaj za "višje dobro" si pa naredil ti v tem času?

To ni moja dejavnost. To je moj hobi. Oz. eden izmed njih. Saj sem na forumu opisal kaj točno počnem...

looser je izjavil:

Očitno je spet država tista, ki slabo gospodari, namesto, da spodbuja transparentne rešitve, recimo subvencionira razvoj takšnega sistema. Ali pa lokalizacijo uvoženega, verjetno kaj takšnega že obstaja?

Ne vem, če je to naloga države. V kapitalizmu (to smo menda hoteli, ne), je to stvar zasebne pobude. Pač, je treba razmišljat in sprejet pametne odločitve. Invictus ima prav, ko v podpisu pravi: Life is hard. It is even hardier when you are stupid.
sudo poweroff

looser ::

Očitno sem moral vstati in iti za računalnik, da zadeve napišem jasno, ker se zadeva zapleta...
Imam občutek, da ne zaradi tega, kar napišem, ampak kar odgovarjujoči hoče razumeti.

Meni je vseeno, če en Matthai skoncipira/razvije/proda/... informacijski sistem za kmetovalce ali ne.
Ali pa če naredi super varen žični/brezžični sistem (najbrž nekakšen anonimizacijski).
Meni je tudi dejansko vseeno, kaj si en Invictus misli.
Gladko mi je vseeno, res.
Kmetovalci so zmogli do sedaj brez njega, verjetno bodo tudi v prihodnje.
Če ne bodo zmogli, bodo pač zaprli štacuno in šli za trak.
Ne vem, zakaj se tukaj hudujete potem :-)

Prav tako mi je tudi vseeno, kako in zakaj država subvencionira kmetovalce.
Ampak saj ne robantim jaz. Jaz glede skoraj ničesar ne robantim.
Tudi ničesar direktno ne počnem za višje dobro, delam samo po zahtevah naročnikov, službeno.
Zasebno pa opravljam (pridobitne, če je le mogoče) druge dejavnosti.
No, tudi subvencije koristim, če jih le morem. Meni enega dokumenta napisat, da dobim par jurjev res ni problem :-)

Pravim pa, če vam (tebi, Invictusu, imagodeiu in še enim parim, kar se spomnim) grejo subvencije za (rentabilne in ne-) kmetovalce v nos, pač naredite nekaj, ne pa da si dajete duška na forumu, ki ga nihče ne bere. Razen mogoče tistih, ki bi mogoče to celo spremenili, če bi informatiko približali kmetovalcem (in državi), česar pa ne bojo, ker pač ne bodo oni tega počeli, raje potrjevali problem na forumu.

Če bi jaz razvil tole, zagotovo ne bi bilo brezplačno, če pa bi mi država plačala, da vsaj delno zracionalizira svoje splošne subvencije, me, jasno, ne bi motilo. Jaz ne delam ničesar pro bono. Takšni sistemi, mimogrede, že obstajajo.

Kapitalizem je s svojo, recimo tržno, krutostjo, če smo že pošteni, očitno trajneši (in posledično boljši) sistem kot socializem...
Zdaj pa to dopovej še jugonostalgikom...

Še kakšno vprašanje, Matthai? :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

poweroff ::

Ne, saj to sem tudi jaz skušal povedati. Z veseljem razvijem tak sistem, ampak ne zastonj.
sudo poweroff

looser ::

Ok, ampak prototip pa bo potrebno narediti...
In prototipnim kmetijam dati nek popust, da sodelujejo.
Enkrat, ko bo približno delujoče, pa ponuditi vecim odjemalcem.
Subvencija od države za tak sistem pa verjetno samo lepa želja.

Ps: izgleda, da take swype kyboard ni vsemogočen...

Invictus ::

Daniel je izjavil:

Marsikaj bi država lahko rešila, pa ni interesa. Denimo menjave zemljišč z namenom združevanja v večje parcele. Kolikor mi je znano zemljišča ne moreš kar menjati ampak moraš dejansko narediti dve prodajni pogodbi in od vrednosti zemljišč plačati davek, čeprav denarnega toka sploh ne ustvariš(menjava). Če si ob tem lasnik še manj kot 20 let pa se doda še davek na kapitalske dobičke odvisen od razlike v vrednosti, ko si njivo kupil in vrednostjo po GURSu. Kdo pri zdravi pameti naj potem gre v take postopke? Pa bi lahko s tem zmanjšali stroške vsaj za 1/3. Druga stvar, za katero bi morala poskrbeti država pa je obvezna komasacija. Ampak v te smeri se enostavno nič ne dogaja, niti ne kaže, da bi se kdaj v prihodnosti.

A si kaj naredil v to smer razen jamranja?

Nas ostalih to ne moti...

Saj ste imeli svojo kmečko stranko, bi pa tam to uredili...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

stara mama ::

Invictus je izjavil:


A si kaj naredil v to smer razen jamranja?

Nas ostalih to ne moti...

Saj ste imeli svojo kmečko stranko, bi pa tam to uredili...

Zveniš čisto tako kot nevedni forumski trol.
Ko zmanjka argumentov se pa obesiš na subvencije, traktorje, gnojnico, ...

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Če ste si kmetje nesposobni urediti svojo situacijo, niso drugi krivi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

looser ::

Invictus je izjavil:

Če ste si kmetje nesposobni urediti svojo situacijo, niso drugi krivi...

Ne, to meni ni glavni problem...
Mene bolj zanima, kaj so kmetje pripravljeni storiti, če bi jim nekdo morda želel pomagati to rešiti.
In kdo je sogovornik na obeh straneh?

gruntfürmich ::

looser je izjavil:

Mene bolj zanima, kaj so kmetje pripravljeni storiti, če bi jim nekdo morda želel pomagati to rešiti.
več molit!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

looser ::

Datalabov farm management izgleda kar drag tudi z naročnino!
Mogoče je čas, da se pojavi kakšna ugodnejša konkurenca?
Majo dosti farm uporabnikov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

Furbo ::

euagrus je izjavil:

Jaz pa poznam precej ljudi, ki nimajo nic. Zivijo v najemniskih stanovanjih, posedujejo pa morda avto, imako prekarsko delo, pa minus na racunu.

Ti so itak optimizirani za vlečenje denarja od države in ne rabijo še dodatne pomoči, oziroma bi jim kaka nepremičnina itd samo pokvarila statistiko za srkanje vseh živih doklad. :))
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Daniel ::

Invictus je izjavil:

Daniel je izjavil:

Marsikaj bi država lahko rešila, pa ni interesa. Denimo menjave zemljišč z namenom združevanja v večje parcele. Kolikor mi je znano zemljišča ne moreš kar menjati ampak moraš dejansko narediti dve prodajni pogodbi in od vrednosti zemljišč plačati davek, čeprav denarnega toka sploh ne ustvariš(menjava). Če si ob tem lasnik še manj kot 20 let pa se doda še davek na kapitalske dobičke odvisen od razlike v vrednosti, ko si njivo kupil in vrednostjo po GURSu. Kdo pri zdravi pameti naj potem gre v take postopke? Pa bi lahko s tem zmanjšali stroške vsaj za 1/3. Druga stvar, za katero bi morala poskrbeti država pa je obvezna komasacija. Ampak v te smeri se enostavno nič ne dogaja, niti ne kaže, da bi se kdaj v prihodnosti.

A si kaj naredil v to smer razen jamranja?

Nas ostalih to ne moti...

Saj ste imeli svojo kmečko stranko, bi pa tam to uredili...


In kaj naj ene par kmetov naredi proti državi ali pa če prefraziram, glede na to, da je zadružni sistem država v državi in tam nihče nič ne ukrepa, koga boš poklical oziroma kako boš protestiral, ko moraš biti ob šestih, sedmih zjutraj in šestih, sedmih zvečer v hlevu, čez dan pa vse ostalo delo? A se tebi zdi, da se lahko jaz ob taki količini dela vozim v LJ pred parlament, da bi me kdo upošteval? Ker drugače si praktično neviden.

O kmečki stranki pa meni ne govori, še nisem v tistih letih, da bi vedel, kaj so se šli takrat. Imamo sicer sindikat, ki pa je bolj sam sebi namen.

Datalab je predrag. Morda to lahko prodajajo Švicarjem, kamor so preselili firmo, v Slo pa s temi cenami ne bo šlo. Morda si lahko 1% kmetij privošči te cene, kljub vsem prednostim takega sistema. Obstaja sicer še neka USCOMova rešitev, ki je pa še nisem preizkusil.

gruntfürmich je izjavil:

looser je izjavil:

Mene bolj zanima, kaj so kmetje pripravljeni storiti, če bi jim nekdo morda želel pomagati to rešiti.
več molit!


A sploh moram komentirati? Sedaj mi je edino povsem jasno s kakim človekom imam opravka. Titula vsekakor zaslužena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Daniel ::

Tale bo še najbolj realna:

Utk ::

Ja, za vse bi bilo najbolje ukinit subvencije in prodajat hrano po realni ceni, v kateri je amortizacija (ne pretirane mašinerije), zavarovanje pridelka, delo, nek profit itd. Nekateri bi propadli, preživeli bi pa bi preživeli, in ne bi imeli več razloga za jamranje.

nevone ::

preživeli bi pa bi preživeli, in ne bi imeli več razloga za jamranje.


Preživeli vedno najdejo razloge za jamranje, ker narava ni povsem statična.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Utk ::

No, mi več ne bi imeli razloga, da poslušamo njihovo jamranje. Dokler nekomu nekaj plačuješ tako ni nikdar dovolj. Trg je pa pač trg, naj se z njim zmenijo.

Daniel ::

Me pa res zanima kdo bi bolj jamral, če se ukinejo subvencije in se vsa hrana v EU enotno podraži za 20 do 30%.

In namesto "prekleti kmetje, samo subvencije vlečejo" in "gnojevka mi smrdi" je praktično 100% je, da bi bila prva stvar, ki bi jo slušali... "Prekleti kmetje, kako drago hrano prodajajo" in pa "gnojevka mi smrdi" Toliko o tem kdo jamra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

stjan ::

Zakaj so cene prašičev v Avstriji nižje kot pri nas?
Imajo višje subvencije ali samo višje davke?
Ali so pa samo bolj delavni?
Čuden je ta svet...

nevone ::

Prekleti kmetje, kako drago hrano prodajajo


Kmetje niste nič posebnega. Tako je v vseh panogah, le da kmet lahko poje, kar pridela, drugi morajo pa od kmeta kupit.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Daniel ::

Višje subvencije in pa njihova država precej ščiti lastni trg. Enostavno ne uvažajo, dokler imajo dovolj svoje surovine, kar pomeni, da njihove kmetije tudi lažje preživijo zaradi bolj stabilnega odkupa. Drugače pa so odkupne cene v Avstriji zmeraj višje kot v Sloveniji.

nevone je izjavil:

Prekleti kmetje, kako drago hrano prodajajo


Kmetje niste nič posebnega. Tako je v vseh panogah, le da kmet lahko poje, kar pridela, drugi morajo pa od kmeta kupit.

o+ nevone


Your point?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Utk ::

Daniel je izjavil:

Me pa res zanima kdo bi bolj jamral, če se ukinejo subvencije in se vsa hrana v EU enotno podraži za 20 do 30%.

Hrana v trgovini se je v zadnjih 10-15 letih podražila za 200%, pa zato ni nihče lačen, ki ne bi bil tudi s cenejšo hrano. Pa itak da bi jamrali eno leto, potem bi bil pa mir za zmeraj. S subvencijami bo zmeraj problem.

nevone ::

Your point?


Da smo vsi na istem.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Utk ::

Nismo glih. Kmet lahko reče, da on pa že ne bo prodajal tega pa tega po 30 centov na kilo, ker itak bo dobil nekaj od subvencij. Če bi bil tistih 30 centov edini dohodek, bi pač prodal po tisti ceni in drugo leto kaj drugega posadil.

Daniel ::

Utk je izjavil:

Nismo glih. Kmet lahko reče, da on pa že ne bo prodajal tega pa tega po 30 centov na kilo, ker itak bo dobil nekaj od subvencij. Če bi bil tistih 30 centov edini dohodek, bi pač prodal po tisti ceni in drugo leto kaj drugega posadil.



Dokler boš ti mislil, da lahko kmetija samo s subvencijo in neprodanim pridelkom preživi ne bo nič bolje. A misliš, da na bankah imajo razumevanje za to, da prideš ti tja in rečeš "sedaj vam pa ne bom odplačeval kredita, ker nisem želel prodati pridelka pod ceno"...

Invictus ::

Daniel je izjavil:


In kaj naj ene par kmetov naredi proti državi ali pa če prefraziram, glede na to, da je zadružni sistem država v državi in tam nihče nič ne ukrepa, koga boš poklical oziroma kako boš protestiral, ko moraš biti ob šestih, sedmih zjutraj in šestih, sedmih zvečer v hlevu, čez dan pa vse ostalo delo? A se tebi zdi, da se lahko jaz ob taki količini dela vozim v LJ pred parlament, da bi me kdo upošteval? Ker drugače si praktično neviden.

O kmečki stranki pa meni ne govori, še nisem v tistih letih, da bi vedel, kaj so se šli takrat. Imamo sicer sindikat, ki pa je bolj sam sebi namen.

Mislim, da si si kar sam odgovoril...

Večina kmetov je preveč zarukana, da bi znala kaj ukreniti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Daniel je izjavil:

Utk je izjavil:

Nismo glih. Kmet lahko reče, da on pa že ne bo prodajal tega pa tega po 30 centov na kilo, ker itak bo dobil nekaj od subvencij. Če bi bil tistih 30 centov edini dohodek, bi pač prodal po tisti ceni in drugo leto kaj drugega posadil.



Dokler boš ti mislil, da lahko kmetija samo s subvencijo in neprodanim pridelkom preživi ne bo nič bolje. A misliš, da na bankah imajo razumevanje za to, da prideš ti tja in rečeš "sedaj vam pa ne bom odplačeval kredita, ker nisem želel prodati pridelka pod ceno"...

Sej v tem je stvar, ni ji treba zares preživet ali pa naredit profita z vsem. Vsaka kmetija ima neko glavno dejavnost, tisto se že splača, in skoraj vsaka zraven posadi še kaj drugega. In če kaj uspe zaslužit še s tem v redu, če ne pa ne.

nevone ::

Utk je izjavil:

Nismo glih. Kmet lahko reče, da on pa že ne bo prodajal tega pa tega po 30 centov na kilo, ker itak bo dobil nekaj od subvencij. Če bi bil tistih 30 centov edini dohodek, bi pač prodal po tisti ceni in drugo leto kaj drugega posadil.


Vse kar je pomembno je, da ima kmet mehanizacijo, da lahko pridela dovolj hrane z ne preveč garanja. Včasih je bilo bistveno težje. Vse te današnje jamrače vseh sort, bi bilo treba poslati malo v preteklost, bi hitro videli, da je danes vse bistveno lažje.

Sicer danes počnemo bistveno več stvari, kot so jih včasih, ampak vseeno je lažje, tako da tudi subvencije kmetom v resnici niso noben problem. Hrane je dovolj.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Utk ::

Jamranja itak (nikoli) ni treba upoštevat. Danes kupit normalno njivo, če nisi kmet in sosed, je nemogoče. Torej se splača.

nevone ::

Utk je izjavil:

Jamranja itak (nikoli) ni treba upoštevat. Danes kupit normalno njivo, če nisi kmet in sosed, je nemogoče. Torej se splača.


Ja, samo zaradi tega je tudi precej kmetov moralo začeti delati nekaj drugega. Vsakemu se ni splačalo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Daniel ::

Utk je izjavil:

Daniel je izjavil:

Me pa res zanima kdo bi bolj jamral, če se ukinejo subvencije in se vsa hrana v EU enotno podraži za 20 do 30%.

Hrana v trgovini se je v zadnjih 10-15 letih podražila za 200%, pa zato ni nihče lačen, ki ne bi bil tudi s cenejšo hrano. Pa itak da bi jamrali eno leto, potem bi bil pa mir za zmeraj. S subvencijami bo zmeraj problem.


Točno tole, kar si napisal. Hrana v TRGOVINI se je podražila. Po spominu ti lahko povem, da smo takrat, ko je ceno mleka regulirala še država (v obdobju pred EURom) za mleko dobili 72 tolarjev. To bi bilo preračunano v EUR današnjih 30 centov. Pred dvema letoma je bila cena mleka 24 centov, danes je 33, odvisno od povpraševanja. Sedaj mi pa ti mojster povej ali se je hrana podražila zaradi kmetov ali zaradi vseh ostalih v verigi, največ zaradi trgovine?

Stroški goriva in materiali, da ne omenjam ogromne podražitve strojev pa seveda tudi kmete bolj bremenijo, čeprav za svoj produkt ne dobijo praktično nič več kot takrat.

Še ena precej starejša primerjava bi bila, da smo lahko kakih 30 let nazaj prodali 1 ha kumine in kupili nakladalno prikolico. Danes manjše nakladalne prikolice stanejo od 35000 EUR navzgor, kaj bi moral posejati na njivo, da bi ustvaril toliko dobička?

Drugače pa so kmetje že dolgo za to, da se Subvencije ukinejo na ravni celotne EU (ne samo v eni državi, ker potem nisi naredil nič) in se hrana plača po normalni ceni. Niso pa za to države, saj bi s tem izgubile možnosti kontrole in ogromno služb v državnem aparatu.

fikus_ ::

Saj ni problem, ne rabite kupovati hrane pridelane v SLO in tudi iz EU ne, ker vse skupaj subvencionirano, če vas to tako moti!

Grozdje je iz J Afrike ali J Amerike, prav tako razni oreščki, govedina iz Argentine in Brazilije, krompir iz S Afrike, prav tako dateljni, riž iz Azije, s kakšno solato bo malo težje, ampak se boste že prilagodili, med iz Kitajske, . . . Vina iz Kalifornije in Avstralije, ribe iz Azije, . . .

"Še ena precej starejša primerjava bi bila, da smo lahko kakih 30 let nazaj prodali 1 ha kumine in kupili nakladalno prikolico. Danes manjše nakladalne prikolice stanejo od 35000 EUR navzgor, kaj bi moral posejati na njivo, da bi ustvaril toliko dobička?"

Indijsko konopljo! :))

Utk ::

Daniel je izjavil:

Utk je izjavil:

Daniel je izjavil:

Me pa res zanima kdo bi bolj jamral, če se ukinejo subvencije in se vsa hrana v EU enotno podraži za 20 do 30%.

Hrana v trgovini se je v zadnjih 10-15 letih podražila za 200%, pa zato ni nihče lačen, ki ne bi bil tudi s cenejšo hrano. Pa itak da bi jamrali eno leto, potem bi bil pa mir za zmeraj. S subvencijami bo zmeraj problem.


Točno tole, kar si napisal. Hrana v TRGOVINI se je podražila. Po spominu ti lahko povem, da smo takrat, ko je ceno mleka regulirala še država (v obdobju pred EURom) za mleko dobili 72 tolarjev. To bi bilo preračunano v EUR današnjih 30 centov. Pred dvema letoma je bila cena mleka 24 centov, danes je 33, odvisno od povpraševanja. Sedaj mi pa ti mojster povej ali se je hrana podražila zaradi kmetov ali zaradi vseh ostalih v verigi, največ zaradi trgovine?

Zakaj potem fantaziraš, da se bi po ukinitvi subvencij hrana podražila za 20-30 procentov? Če bi se mleko podražilo za mlekarno iz 33 na 40 centov, se zato ne bi rablo v trgovini za 20. Morda se bi, ampak to ne bi bil tvoj problem.

Stroški goriva in materiali, da ne omenjam ogromne podražitve strojev pa seveda tudi kmete bolj bremenijo, čeprav za svoj produkt ne dobijo praktično nič več kot takrat.

Še ena precej starejša primerjava bi bila, da smo lahko kakih 30 let nazaj prodali 1 ha kumine in kupili nakladalno prikolico. Danes manjše nakladalne prikolice stanejo od 35000 EUR navzgor, kaj bi moral posejati na njivo, da bi ustvaril toliko dobička?

No shit sherlock. Produktivnost po vseh panogah (tudi tistih ki delajo kmetijske stroje) se veča vsako leto za 3-5%, s tem BDP, in to pomeni, da moraš tudi ti vsako leto tolk več zaslužit, če hočeš samo držat isti nivo.

Drugače pa so kmetje že dolgo za to, da se Subvencije ukinejo na ravni celotne EU (ne samo v eni državi, ker potem nisi naredil nič) in se hrana plača po normalni ceni. Niso pa za to države, saj bi s tem izgubile možnosti kontrole in ogromno služb v državnem aparatu.

To bi pa rad videl kje uradno, da so kmetje po EU proti subvencijam in zakaj jim države tega ne dovolijo.

fikus_ ::

Sicer nisem merodajen za EU kmetijstvo, ampak jaz sem za ukinitev subvencij na ravni EU! Happy? :D

nevone ::

Sedaj mi pa ti mojster povej ali se je hrana podražila zaradi kmetov ali zaradi vseh ostalih v verigi, največ zaradi trgovine?


Zdaj mi pa ti povej, kako naj preživijo tisti, ki nimajo kmetije? To da vsi postanemo kmetje nazaj tudi ni rešitev.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Daniel ::

Tako kot moramo preživeti mi z istimi odkupnimi cenami kot 15 let nazaj. Pač vsak EUR parkrat obrneš, da jih imaš več.

Sem šel prav računat ven in dejansko pride pri naši mlečnosti iz 33 na 40 centov odkupne cene razlike ravno za subvencije. Ampak nikakor ne pričakuj, da se bo mleko v trgovini ob tem podražilo za 7 centov. Podražilo se bo za vsaj 30 in v medijih bo objavljeno, da so dobavitelji dvignili ceno (se je zgodilo že nekajkrat v preteklosti) in spet si bo trgovina odrezala največ, predelovalec nekaj vmes, kmet pa bo dobil kar ostane. Že leta se tako dela, da se za podražitve okrivi kmete. A misliš, da bo potem splošno mnenje kaj bolj naklonjeno kmetom ob takih člankih?

Utk ::

A zato imamo subvencije, da bi imeli ljudje raje kmete? Kdor ne zna kolk zares stanejo osnovne stvari, moka za štruco kruha, mleko itd., je pač bedak, kaj te briga kaj si misli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nevone ::

Ampak nikakor ne pričakuj, da se bo mleko v trgovini ob tem podražilo za 7 centov.


Jaz tega ne pričakujem, ti pa očitno pričakuješ, da bodo drugi v verigi delali zastonj.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Daniel ::

Ne polagaj mi besed v usta. A sedaj delajo zastonj? Gre se samo za to, da je na koncu za vse zmeraj kriv kmet, čeprav bi se s to podražitvijo (zaradi ukinitve subvencij) zagotovo skušali okoristiti tudi ostali.

gruntfürmich ::

opažam tudi da imajo slovenski kmetje izredno kratek spomin; pa saj je o tem govorila tudi antropologinja vesna vuk godina ko je pravila da povprečni slovenski kmet ni sposoben načrtovati prihodnosti več kot leto-dve v naprej, pač do takrat ko mu propade pridelek in mora v shrambi imeti novega da lahko preživi; še lansko leto je za naj kmeta postal vizjak ki je promoviral inovativno kmetijstvo z nišnimi proizvodi z veliko dodano vrednostjo na malih površinah, že letos je postal naj-kmet nekdo ki ima veliko kmetijo in so vsi znova začeli blejati kako je problem s premalimi površinami, razdrobljenostjo, premalim botrstvom države... beee beee beee in karavana gre dalje po nove subvencije...
to je problem, poleg slovenske monokulture (koruze) s katero futrajo krave in se jočejo kako je nizka odkupna cena mleka...

Daniel je izjavil:

čeprav bi se s to podražitvijo (zaradi ukinitve subvencij) zagotovo skušali okoristiti tudi ostali.
ampak nekdo bi pa imel več denarja v denarnici ker mu ne bi več kradli za subvencije, mar ne?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

nevone ::

predelovalec nekaj vmes


A si ti predstavljaš kakšne stroške ima predelovalec ali trgovina in vsi zaposleni pri vseh teh dejavnostih mislijo, da dobijo premalo? Kupec pa tudi hoče poceni. Saj pravim, da imamo vsak svoje težave. Kmetje niste edini, niti niste na najslabšem, oz. kakor kdo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

fikus_ ::

Zakaj misliš, da veliki trgovci sami pečejo kruh?! Ne zato, da bi bil cenejši za potrošnika, ampak zato, ker so ugotovili da se splača in da imajo še večji % od končne cene. Pred pripravljenega in zamrznjenega dobijo od "pekarn".

En citat:
"iz 100 kg pšenice dobimo najmanj 50 kg moke iz katere se speče okrog 80 kg kruha za katerega dobi pek okrog 160 EUR, kmet pa od tega dobi ubogih 13 EUR".

Številke malo odstopajo od sedanjih razmer.

Utk ::

"iz 100 kg pšenice dobimo najmanj 50 kg moke iz katere se speče okrog 80 kg kruha za katerega dobi pek okrog 160 EUR, kmet pa od tega dobi ubogih 13 EUR".

Ampak kje je zdej problem za kmeta, v 13 evrih ali v 160? Sej ljudje lahko tudi kupijo direktno moko in bojo plačali za teh 80 kg kruha kakih 30 evrov, to pa ni več strašna razlika od 13, ker tam not je še elektrika, kvas, itd. Očitno so ljudje (veliko njih) pripravljeni plačat 110 evrov, da se ne rabijo ukvarjat s tem, ampak kaj to briga kmeta, kaj ima on s tem? Lahko samo prodaja svoj kruh, če hoče.

Smrekar1 ::

fikus_ je izjavil:

Zakaj misliš, da veliki trgovci sami pečejo kruh?! Ne zato, da bi bil cenejši za potrošnika, ampak zato, ker so ugotovili da se splača in da imajo še večji % od končne cene. Pred pripravljenega in zamrznjenega dobijo od "pekarn".


Kolikor mi je znano je tak kruh tudi bolj svež.

En citat:
"iz 100 kg pšenice dobimo najmanj 50 kg moke iz katere se speče okrog 80 kg kruha za katerega dobi pek okrog 160 EUR, kmet pa od tega dobi ubogih 13 EUR".

Številke malo odstopajo od sedanjih razmer.


Tudi knjiga stane nekaj deset evrov in papirnica je zanjo dobila morda nekaj deset centov, tiskarna morda evro ali dva.
Temu se reče dodana vrednost. Če ti je tole novo potem čestitke, ugotovil si prednost delitve dela in prišel na točko, kjer smo bili pred ~6000 leti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Daniel ::

Če bi trgovec to kolikor dviga ceno dal dejansko delavcem bi se človek s tem še nekako strinjal, ker pa to raje vložijo v nove trgovske centre, oddaljene 500 metrov od obstoječih, s tem pa se pač ne morem strinjati.

nevone ::

ker pa to raje vložijo v nove trgovske centre, oddaljene 500 metrov od obstoječih, s tem pa se pač ne morem strinjati.

V novih trgovskih centrih novi delavci dobijo delo, roba od kmetov se pa tudi potem tam prodaja.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Daniel ::

Kupcev pa pol manj, ker jih nekaj ostane v starih centrih.

fikus_ ::

Čestitke za ugotovitve. Kakšne že?!

Torej, če vidite prihodnost v kmetijstvu zagrabite in se izkažite. Po vaših besedah se cedita med in mleko.

Če se komu ne da iskat:
http://www.bolha.com/iskanje?q=kmetija+...

Trenutno s subvencijami je zame OK, ne delam izgube in poleg kmetije še hodim v službo, sicer bi tanko piskal. Za isti neto dohodek bi moral kmetijo povečat za ~3-4x.

Utk ::

Daniel je izjavil:

Če bi trgovec to kolikor dviga ceno dal dejansko delavcem bi se človek s tem še nekako strinjal, ker pa to raje vložijo v nove trgovske centre, oddaljene 500 metrov od obstoječih, s tem pa se pač ne morem strinjati.

Jaz se tudi ne strinjam z vašimi traktorji, pa koga to briga? Trgovcev vsaj ne subvencioniramo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davek na kmetijske nepremičnine in kmečke subvencije (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
33763950 (57264) Invictus
»

Nesmiselna regulacija (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5310042 (9134) Daniel
»

Obupna slovenska demografija (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17725021 (21260) Invictus

Več podobnih tem