» »

Izdelava osebnih dokumentov - Je GDPR izbris slik možen?

Izdelava osebnih dokumentov - Je GDPR izbris slik možen?

Ribič ::

Živjo.

Malo za hec, malo za res... Sedaj ko velja nov zakon o varstvu osebnih podatkov GDPR, sem zasledil, da stvar omogoča tudi zahtevo za izbris osebnih podatkov.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content...

Specifično njen 17. člen, 1. točka se glasi takole:
1. Posameznik, na katerega se nanašajo osebni podatki, ima pravico doseči, da upravljavec brez nepotrebnega odlašanja izbriše osebne podatke v zvezi z njim, upravljavec pa ima obveznost osebne podatke brez nepotrebnega odlašanja izbrisati, kadar velja eden od naslednjih razlogov:

(a) osebni podatki niso več potrebni v namene, za katere so bili zbrani ali kako drugače obdelani;
...

Ter malo nižje tretji člen:
3. Odstavka 1 in 2 se ne uporabljata, če je obdelava potrebna:
(a) za uresničevanje pravice do svobode izražanja in obveščanja;
(b) za izpolnjevanje pravne obveznosti obdelave na podlagi prava Unije ali prava države članice, ki velja za upravljavca, ali za izvajan je naloge v javnem interesu ali pri izvajanju javne oblasti, ki je bila dodeljena upravljavcu;
(c) iz razlogo v javnega interesa na področju javnega zdravja v skladu s točkama (h) in (i) člena 9(2) ter členom 9(3);
(d) za namene arhiviranja v javnem interesu, za znanstveno-ali zgodovinskoraziskovalne namene ali statistične namene v skladu s členom 89(1), kolikor bi pravica iz odstavka 1 lahko onemogočila ali resno ovirala uresničevanje namenov te obdelave, ali
(e) za uveljavljanje, izvajanje ali obrambopravnih zahtevkov.


Zanima me ali imam na podlagi 17. člena, 1. točke, odstavka (a) od ustreznih vladnih organov pravico zahtevati izbris slikovnega materiala (ne pa tudi ostalih podatkov) pri izdelavi osebnih dokumentov? Npr. pri izdelavi osebne izkaznice ali vozniškega dovoljenja je treba predložiti tudi ne preveč staro sliko osebe v fizični obliki za katero se pač izdeluje dokument. Ta slika se potem odtisne na sam dokument in postane del njega. Se pravi da je namen zbiranja slikovnega materiala kopija oz. odtis na uradni dokument. Na podlagi odstavka (a) prve točke pa ta slikovni material potem, ko je bil odtisnjen na ustrezni dokument (npr. fizična plastična kartica), ni več potreben v namen za katerega je bil izbran. Se pravi, da se vse kopije skupaj z originalom lahko pobrišejo oz. uničijo. Sicer nimam nobenih dokazov za to, ampak sumim pa, da se oddane slike ali pa digitalne kopije še vedno hranijo v kakšnem vladnem arhivu. Menim, da izbris slikovnega materiala (ne pa tudi ostalih podatkov) ne ustreza nobenem odstavku v 3. točki 17. člena.

Kateri organizaciji lahko oddam pisno zahtevo za izbris? Kar na lokalni občini?

lp
Vse ribe so mi pobegnile!

kloko ::

Pusti občino pri miru, najedaj na Upravni enoti...

L.p., Kloko

MadMicka ::

Lahko si rečeš, da zaradi ponarejanja dokumentov, kraje, ipd., mora imeti država še vedno vse potrebne podatke, na podlagi katerih je izdala določen dokument, vključno s sliko, in pozabiš na zadevo.

AndrejO ::

Ribič je izjavil:

Zanima me ali imam na podlagi 17. člena, 1. točke, odstavka (a) od ustreznih vladnih organov pravico zahtevati izbris slikovnega materiala (ne pa tudi ostalih podatkov) pri izdelavi osebnih dokumentov?

TL;DR: Nimaš.

Daljša razlaga:
Sliko se shrani trajno v evidenci izdanih osebnih dokumentov na podlagi zakona, kar je nujna in zadostna podlaga za njegovo tovrstno obdelavo. Z zakonom je ta obdelava predpisana kot nujna v predpisanem obdobju. Edini pravici, ki ju imaš iz vidika GDPR, sta pravica do vpogleda in pravica do popravka. Ker zakon ne predvideva možnosti izbrisa na zahtevo, te možnosti nimaš.

Kot zanimivost, če imaš npr. veljaven potni list in, če je slika na tem potnem listu ustrezna, potem lahko izdelaš osebno izkaznico, ki ima isto sliko, pri čemer to sliko "potegnejo" neposredno ven iz evidence. Tudi za to imajo dejansko zakonsko podlago, zato je ta obdelava skladna z GDPR.

...

Pa še povezava na opis konkretne zbirke osebnih podatkov za osebne izkaznice. Podobne zbirke imaš tudi za ostale uradne identifikacijske listine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

Ribič ::

AndrejO: Hvala za razlago. Sem razočaran, da tako veliko podatkov zbirajo o nas. Upal sem že, da bi jih lahko vsaj deloma pobrisal.

Še eno vprašanje: Morda veš, če je danes še možno pridobiti potni list brez oddaje prstnih odtisov?
Če se ne motim, so današnji potni listi že vsi biometrični ampak to še ne pomeni, da vsebujejo tudi prstne odtise.
Tule sem malo bral, pa zadeva nikjer ne omenja prstnih odtisov:

http://www.mnz.gov.si/si/mnz_za_vas/ose...
Vlogo lahko vložite zgolj osebno. Istovetnost ob vložitvi vloge lahko izkažete s starim potnim listom, če ga nimate, pa s predložitvijo drugega identifikacijskega dokumenta (osebne izkaznice, vozniškega dovoljenja ali druge javne listine, ki jo je izdal državni organ in ima fotografijo. Vloga se izpiše računalniško, sami pa preverite le pravilnost izpisanih osebnih podatkov in se lastnoročno podpišete.

Vlogi morate priložiti stari potni list (če ste ga imeli), eno fotografijo, primerno za biometrični potni list, velikosti 3,5 x 4,5 cm, ki mora kazati vašo pravo podobo oziroma ustrezno potrdilo fotografa o izdelani e- fotografiji.


lp
Vse ribe so mi pobegnile!

AndrejO ::

Ne vem kakšen je trenutni zakonodajni okvir za biometrične potne liste, nič pa ti ne brani, da si sam pogledaš na PISRS. Država teh zadev ne skriva.

bf4ed ::

Če boš šel s potnim listom v USA boš itak mogel dat prstne odtise, drugače ni vstopa. Pa mislim da bodo druge države počasi vse tako imele... Jebiga

jype ::

bf4ed je izjavil:

Pa mislim da bodo druge države počasi vse tako imele...
To je stvar tega, da glasuješ za Levico ali Pirate, ki so edini, ki to problematiko obravnavajo resno in kritično. Vsi ostali zgolj rečejo "to je za vašo varnost" in ti vljudno stlačijo sredinec v zadnjično odprtino.

Ne pozabite, kdo in kako je glasoval za histerično EU zakonodajo glede avtorske in sorodnih pravic.

Ribič ::

bf4ed: Ne, potreboval bi za Srbijo, pa vidim, da je že dovolj samo osebna izkaznica.
V ZDA pa ne grem niti če mi plačaš. Daleč stran od njih!
Vse ribe so mi pobegnile!

Invictus ::

Če imaš biometrični potni list, so prstni odtisi že gor ;).

Biometric passport @ Wikipedia

Plus roženica in obraz...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Karen ::

Če je pravna podlaga za zbiranje tvojih podatkov tvoje soglasje, lahko zahtevaš izbris, če je pravna podlaga zakon potem se hrani skladno z zakonom, ter uniči skladno z zakonom (lahko je določeno trajanje, ali pa je arhiv trajen). So ti pravilno napisali prej.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Z novim letom dobimo biometrične osebne izkaznice (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
25536019 (12441) OK.d
»

Meje hrambe bioloških sledi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
7125577 (18343) AndrejO
»

Izdelava osebne izkaznice, če so vsi dokumenti potekli (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12226507 (17483) mihapc123
»

Čitalec prstnih odtisov

Oddelek: Pomoč in nasveti
347575 (6936) SeMiNeSanja
»

V potnih listih kmalu tudi prstni odtisi

Oddelek: Problemi človeštva
314234 (3220) Icematxyz

Več podobnih tem