» »

Nesrečna in kritje popravila škode

Nesrečna in kritje popravila škode

rozman ::

Prejšnjo sredo sem imel malo prometno nesrečo, z avtom sem se zabil enemu gospodu v avto, kriv sem jaz.
Na njegovem avtu je blatnik malo popraskan in lučke na odbijaču so bile porinjene notri, torej ne veliko škode, na mojem pa za kakšnih 100€ škode, kar sem že popravil.

Gospodu se je mudilo, zaradi poroke, izmenjala sma podatke, živima približno 3km narazen in se zmenila, da uredima plačilo škode ta teden.

Ker nobeden doma nima izkušenj z nesrečami in plačilom popravila etc. ne vem niti kaj pričakovati.
Vem da se izpolni euro obrazec za prometne nesreče in potem se to nese na zavarovalnico, kaj potem?

Če je naprimer škode na njegovem avtu za 100€, koliko plačam jaz? Vem da se da nekaj urediti s tem, da dam svoj kuponček, kako se odbijajo ti procenti?

For the record, sem mlad voznik s polnim kupončkom (agent mi ga je z nekimi loopholi priskrbel)

Za vse informacije se zahvaljujem (pa s poštenimi informacijami prosim)

111111111111 ::

POnavadi če nimaš odkupa prve škode, se ti splača plačati tam nekje do 300€. Če imaš odkup prve škode pa kar na zavarovalnico.

fikus_ ::

Če je zavarovanje poštimano, ne boš nič plačeval, ker gre plačilo škode iz zavarovalne police oz. tvoje zavarovalnice. Mogoče boš dobil od tvoje zavarovalnice dopis, da še enkrat napišeš/potrdiš potek nezgode.

111111111111 ::

Previden bodi, ker ti gre bonus v minus. In to kmalu nanese 300€ stroškov več v roku nekaj let.

rozman ::

Saj zato, na njegovem avtu je bilo tako malo škode, da bi mu raje plačal popravilo, kot pa dal kuponček.

AndrejS ::

Si stokovnjak , da veš da je zelo malo škode. Če si ga zadaj nabil, si lahko zvil tudi zadnjo vezno, morda kakšne bumberje, ... Te stvari se ne vidijo, dokler ne vzameš odbijača dol!

facepalm ::

Naj se gospod pozanima koliko ga pride popravilo. Na podlagi zneska, se ti odloci ali bos poravnal sam ali zavarovalnica.

MIHAc27 ::

Točno,z gospodom se poskusita najprej sama zmenit. Naj avto zapelje do ličarja, ki bo ocenil koliko bi stalo popravilo. Če bo res malo, npr 200-300€ definitivno direktno plačaj pa je.
Če bo hotel pa nek visok znesek, pa potem vpleti zavarovalnico. Oni bodo potem sami ocenili škodo in ustrezno poplačali.
Ti boš potem padel 3 razrede (+15% več zavarovanje za plačat) ali pa ti mogoče res ponudijo prvi odkup.

rozman ::

Ok hvala za informacije, se bom šel enkrat ta teden zmenit, pa upajmo na najboljše

Tilen ::

Meni se s temi poravnavami nikoli ne da ukvarjati. Vedno izpolnim poročilo in grem do zavarovalnice tistega, ki nesrečo povzroči.

- škodo v tem primeru zame vedno oceni in uredi pooblaščen servis z maksimalno učinkovitostjo
- v kolikor povzročitelj ne želi sodelovati, kličem policijo

Simple. Nobenih poravnav, nobenih pogajanj, poskrbim samo za to, da imam sam papirje urejene in da v primeru, ko nesrečo povzročim sam, ne delam težav drugim. Vse ostalo uredijo službe, ki so za to plačane. Samo brez panike. Zavarovanje imata oba urejeno, izkoristita ga. V kolikor ti zavarovanje ne ustreza, ga izpopolni (doplačaj). Ni vredno, da boš v strahu zaradi sosedovega pleha. Hudiča naj popravijo tisti, ki so za to usposobljeni in tisti, ki jih plačuješ, tebi pa mora biti omogočena brezskrbna ureditev situacije.

Dobro zavarovanje je danes ena izmed boljših stvari, ki si jih lahko privoščiš.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

GupeM ::

Tilen je izjavil:

Meni se s temi poravnavami nikoli ne da ukvarjati. Vedno izpolnim poročilo in grem do zavarovalnice tistega, ki nesrečo povzroči.

- škodo v tem primeru zame vedno oceni in uredi pooblaščen servis z maksimalno učinkovitostjo
- v kolikor povzročitelj ne želi sodelovati, kličem policijo

Simple. Nobenih poravnav, nobenih pogajanj, poskrbim samo za to, da imam sam papirje urejene in da v primeru, ko nesrečo povzročim sam, ne delam težav drugim. Vse ostalo uredijo službe, ki so za to plačane. Samo brez panike. Zavarovanje imata oba urejeno, izkoristita ga. V kolikor ti zavarovanje ne ustreza, ga izpopolni (doplačaj). Ni vredno, da boš v strahu zaradi sosedovega pleha. Hudiča naj popravijo tisti, ki so za to usposobljeni in tisti, ki jih plačuješ, tebi pa mora biti omogočena brezskrbna ureditev situacije.

Dobro zavarovanje je danes ena izmed boljših stvari, ki si jih lahko privoščiš.

Večinoma se strinjam s tabo, pa vendar ... Recimo, da razbijem samo luč na sosedovem Cliu, letnik 2000. Veliko raje se zmenim z njim, da mu plačam menjavo luči in luč, kot pa da vpletam zavarovalnico. Sploh, če ga ne moti, da je luč rabljena/neoriginalna. Zavarovalnice poleg tega, da te dajo tri razrede višje, ponavadi odbijejo tudi cel kup drugih popustov (10% na x let brez nesreče, drugi komercialni popusti) ... V nekaj letih to lahko nanese tudi 500 € ali več.

Je pa res, da je običajno za popraviti več, kot ena razbita luč, kadar pa mehaniki popravljajo preko zavarovalnice, pa so stroški kar naenkrat krat 3.

Tilen ::

Stroški so takrat zato tako visoki, ker se vse popravi, kot je treba. Beri vse se poskuša postaviti v prvotno stanje (pred nesrečo) in ne samo za silo popraviti (rabljeni deli, neoriginalni deli).

Ne vem, zakaj bi ti ta situacija z zlomljeno lučjo bila bolj priročna. Strošek imaš tudi ti s popravilom, ne samo on. To pomeni, da oba vzpostavita prvotno stanje za 15% police inm nihče ne rabi iskati delov za svoj avto, zapravljati časa s popoldanci in se ukvarjati s tem, če bo na koncu sploh sprejemljivo popravilo.

To sploh ni drago.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Utk ::

Ja, dejmo rect da je tako. Za naivne.

Tilen ::

Moj čas je pač nekaj vreden. Vi pa lahko skačete okrog po odpadih in popoldancih, da boste 50 eur prihranili. Vsakemu svoje. Ne pa tega prodajati kot neko brezskrbno in najboljšo rešitev. Sploh pa ne milenijcem.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

smacker ::

Zakaj bi karkoli kril iz svojega žepa, če to pokrije zavarovalna polica? Tvoje delo je, da izpolniš euro obrazec. Potem si zaključil. Naslednje leto boš plačal cca. 10% več za zavarovanje (uradno 15%, ampak nafehtaš kak variabilni popust, pa je volk sit in koza cela). Blatnik, odbijač pa kaka luč bo ziher vsaj tolko stalo, zelo verjetno pa bo dražje.

MadMax ::

Prištej še vse % v nadalnjih letih ki jih ne dobiš s tem ko si prištel unih 10...
Ni samo 1x10%.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Looooooka ::

Ne poslusat smackerja. Ce je poceni in se da brez zavarovalnice zmenit se zmeni. Ce se da odkupit skodo, odkupi skodo. Vse pod 100 eur se splaca tako ali drugace zmenit. Sparaj zavarovalno polico za takrat, ko bo res velik skode. Po 10+ letih, ko bos placeval manj za zavarovanje kot ostali kolegi, bos videl, da se je splacalo.

smacker ::

Hitro kontakt mehanika, ki zrihta blatnik, odbijač in luč za manj kot 100€. Sicer pa kar šenkujte denar zavarovalnicam. Morda bojo nehali navijat premije, če bo manj prijavljenih škod.

fikus_ ::

Iz OPejvega opisa domnevam, da bo potrebno barvanje odbijača in zamenjava "lučk". Če je to "kovinska" barva, je že barvanje na meji 300 €, kje je še ostalo.

rozman ::

Popraskana je tista "polička" direkt pod sredino tablice, površina kakšnih 20x20cm, barva ni kovinska, se pa gre za znamko Hyundai, predvidevam da letnik med 2000 in 2005, barva ni metalic.
Od zunaj ni zgledalo veliko škode, možno pa da je kaj notri podrobljeno, tako kot je rekel @AndrejS

MadMax ::

Zapeljita se do kleparja ki bo tole rihtal, pa naj oceni strošek.
Ti si pa tačas naredi matematiko od katere vsote dalje se ti splača vpletat zavarovalnico.
Kot sem dejal, tudi če imaš sedaj 50%, pa ti vzamejo 15, pa naslednje leto 10, pa naslednje 5... Tole si seštej in ovrednoti na ceno tvoje police.
Brez tega se lahko hitro za=beš.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

111111111111 ::

Tilen je izjavil:


Ne vem, zakaj bi ti ta situacija z zlomljeno lučjo bila bolj priročna. Strošek imaš tudi ti s popravilom, ne samo on. To pomeni, da oba vzpostavita prvotno stanje za 15% police inm nihče ne rabi iskati delov za svoj avto, zapravljati časa s popoldanci in se ukvarjati s tem, če bo na koncu sploh sprejemljivo popravilo.

V večini stvari se strinjam s tabo. Ampak OBA si vzpostavita prvotno stanje, če ima povzročitelj kasko, drugače pa plačaš samo oškodovancu. Kar je tudi bistvena razlika. Zato pa če si veliko na cesti vzameš kasko in odkup prve škode, pa si ziher.

Utk ::

Ali se pa ne zaletavas.
Placa se pa precej vec od 15 procentov. Odvisno od skode. Poslovis se od raznih komercialnih popustov za kar en cas. In tako je tudi prav, ker skode vglavnem dela stalno isti folk, in ti bi lahko placevali tudi 10x vec od ostalih, pa bi bilo se zmeraj premalo. Ce placujes samo obvezno, se zmeraj ni to strasen denar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

pero50 ::

pazi še to. Če si sedaj štartal v 14-tem razredu oz kjerkoli se že štarta, in padeš 3 premijske razrede, potem boš plačeval 15% več še nadalnjih 11 let, dokler ne prideš do 4-tega razreda

facepalm ::

Koliko dajete za zavarovanje, da so vam tako pomembni tile razredi? Jaz, ce bi nekomu povzrocil za 300eur skode, bi krila zavarovalnica, saj je to skoraj dvoletna premija. Pa nimam pojma v katerem razredu sem..

111111111111 ::

Premija bi se ti dvignila takoj, ko bi povzročil nesrečo. 150EUR je res malo. POtem se ti splača pokriti škodo do 100EUR, vsota za 300EUR je mišljena kasko ali pa če imaš dodatna zavarovanja. Mene recimo pride cca.300EUR
Npr.
pred nesrečo premija: 150EUR
1 leto: 170EUR
2 leto: 161EUR
3 leto: 153EUR
4 leto: 145EUR
Skupaj: 630EUR

Brez nesreče (z možnostjo napredeovanja):
1 leto: 142,5
2 leto: 135
3 leto: 130
4 leto: 124
Skupaj cca. 530EUR

Skratka pri tako nizki zavarovalni vsoti se ti splača kriti povzročeno škodo v protivrednosti nekje 100EUR, če pa si bil pred nesrečo v najvišjem razredu, pa nekje do 60EUR. Pa tako nizka vsota skoraj gotovo ni kasko, tako da moraš še svoj avto popravljat.

EDIT: preden se kdo obregne ob moje izračune, so približek razmišljanja nikakor ne predstavljajo popolnoma natančne slike.

Zgodovina sprememb…

smacker ::

111111111111 je izjavil:

POnavadi če nimaš odkupa prve škode, se ti splača plačati tam nekje do 300€. Če imaš odkup prve škode pa kar na zavarovalnico.

111111111111 je izjavil:

Previden bodi, ker ti gre bonus v minus. In to kmalu nanese 300€ stroškov več v roku nekaj let.

111111111111 je izjavil:

Skratka pri tako nizki zavarovalni vsoti se ti splača kriti povzročeno škodo v protivrednosti nekje 100EUR, če pa si bil pred nesrečo v najvišjem razredu, pa nekje do 60EUR. Pa tako nizka vsota skoraj gotovo ni kasko, tako da moraš še svoj avto popravljat.

Pa si le preveril cifre. Bolje pozno kot nikoli :D

GupeM ::

Zadeva je zelo odvisna od situacije. AO/AO+, druga zavarovanja, cena zavarovanja, premijski razred, v katerem si trenutno.

Primer za moj avto, recimo da si v 14. premijskem razredu, AO in AO+, brez ostalih zavarovanj.
Nimam nesreče.
1. leto: 384,32 - PR14
2. leto: 365,10 - PR13
3. leto: 345,89 - PR12
4. leto: 326,67 - PR11
5. leto: 307,46 - PR10
6. leto: 288,24 - PR09
7. leto: 269,02 - PR08
8. leto: 249,81 - PR07
9. leto: 230,59 - PR06
10.leto: 211,38 - PR05
11.leto: 192,16 - PR04
12.leto: 192,16 - PR04
13.leto: 192,16 - PR04
14.leto: 192,16 - PR04
SUM: ~3746 €


Imam nesrečo:
1. leto: 518,83 - PR17 (+35%)
2. leto: 461,18 - PR16 (+20%)
3. leto: 422,75 - PR15 (+10%)
4. leto: 384,32 - PR14
5. leto: 365,10 - PR13
5. leto: 345,89 - PR12
7. leto: 326,67 - PR11
8. leto: 307,46 - PR10
9. leto: 288,24 - PR09
10.leto: 269,02 - PR08
11.leto: 249,81 - PR07
12.leto: 230,59 - PR06
13.leto: 211,38 - PR05
14.leto: 192,16 - PR04
SUM: ~4573 €

Razlika je 827€. Dobiš kar nekaj luči za Cliota za ta denar. Poleg zgoraj naštetih uradnih bonusov/malusov, ti v primeru 2 odpadejo marsikateri drugi popusti (x let brez nesreče, razni komercialni popusti). Poleg tega veliko zavarovalnic zniža premijo včasih tudi za dva razreda, kar se v primeru nesreče ne zgodi, saj greš za tri premijske razrede gor in dokler si nad PR14, ti skoraj zagotovo ne bodo spustili za 2 razreda, ker si preveč "kritičen."

Seveda, ko si enkrat v PR04, so te razlike veliko manjše. Še vedno pa ti odpadejo marsikateri komercialni popusti. Za luč od Clia se v štirih letih hitro prihrani. Če zraven plačuješ še kakšno divjad, stekla, kraja ipd, je razlika temu primerno večja. Če si v najnižjem premijskem razredu je razlika manjša že zaradi tega, ker nižje ne moreš in drugo leto zavarovanje ne bo cenejše. Če si samo en razred nad najnižjim premijskim razredom, je razlika že v tem, da namesto 5% manj, dobiš 15% več za plačat, tako da v resnici plačaš 20% več, kot bi drugače (čeprav greš samo za 15% gor).

facepalm ::

Ah.. 800eur v 14ih letih. Ce se v tem casu zaletis si pa na istem:)
Jaz bi izpolnil porocilo na licu mesta pa naj se zavarovalnica ukvarja dalje. Zadeva bi se zame takrat zakljucila.

Magic1 ::

facepalm je izjavil:

Ah.. 800eur v 14ih letih. Ce se v tem casu zaletis si pa na istem:)
Jaz bi izpolnil porocilo na licu mesta pa naj se zavarovalnica ukvarja dalje. Zadeva bi se zame takrat zakljucila.

?!? Če se v tem času zaletiš še enkrat boš pač plačal še dodatnih 800€...
Na koncu je vse odvisno koliko se ti da ukvarjat, v katerem razredu si in kolikšna je škoda. Če zaslužiš 100€+ na uro, potem pač ni dileme in se ne ukvarjaš, le izpolniš poročilo.
Magic

facepalm ::

Po tej logiki, ce bi se v 8ih letih 8x zaletel, bi v 14 letnem obdobju placal dodatnih 6400eur zavarovanja? I don't think so.

Sej vidis takoj koliko je ura. Ce je le praska (poskodovan lak) se splaca menit. Karkoli vec pa ne, saj je ze barvanje 200eur. Kaj sele ce je kaksna plastika malo polomljena.

Magic1 ::

Druga nesreča v kratkem obdobju bo podražala zadevo za skoraj jurja in ne le 800EUR. (govorimo če štartamo iz 14). Če se boš 8 zaletel v osmih letih, boš plačal več kot dodatnih 10000EUR.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

smacker ::

Menjaj poklic, zavarovalnice bodo zelo vesele, ko jim razložiš postopek, kako izterjat dodatnih 10k. Prosta delovna mesta: https://www.mojedelo.com/prosta-delovna...

Utk ::

Dobro, ni treba pretiravat. Tisti, ki ne delajo nesreč, v resnici plačujejo veliko manj kot samo 50% manj od tistih, ki jih, vseeno pa niso to milijoni. Pač plačuješ 120 evrov obveznega z AO+ za 150 konjski avto namesto 350-400, kot bi imel polno ceno.

GupeM ::

Če se v dveh letih zaletiš 2x (predpostavimo, da štartaš v 14. premijskem razredu), boš namesto 384,32 + 365,10 + 345,89 = 1095,31 € plačal 384,32 + 518,83 + 768,64 = 1671,79 €. To je v treh letih. Če nato nimaš več nesreče nadaljnih 17 let, boš na koncu plačal še dodatnih:
653,34 + 576,48 + 518,64 + 518,83 + 461,18 + 422,75 + 384,32 + 365,10 + 345,89 + 326,67 + 307,46 + 288,24 + 269,02 + 249,81 + 230,59 + 211,38 + 192,16 = 6321,86 €

Skupaj torej 7993,65 €.

Če nesreč nimaš, plačaš zgoraj navedenih 3746€ + 3 leta po 192,16€, kar nanese skupaj približno 4322 €. To pa je že razlika, kajne?

Ce se v 8 letih 8x zaletiš, pa si razlike sploh predstavljati ne znam. Gre pa zagotovo v več 10k €.

Mare2 ::

Če povzročiš nesrečo in s tem izgubiš bonus lahko tudi naknadno povrneš škodo zavarovalnici in jo o tem obvestiš. S tem pridobiš bonus nazaj. :)

Utk ::

Ce se v 8 letih 8x zaletiš, pa si razlike sploh predstavljati ne znam. Gre pa zagotovo v več 10k €.

Če se v osmih letih osemkrat zaletiš, najbolje da prodaš avto in prišparaš veliko več kot 10 jurjev.

smacker ::

Kazen za povzročitev prometne nesreče je 200€ pa 5 pik. Ko boš povzročil 4., si zaključil z zavarovanjem. Sploh pa premija ne narašča eksponentno. Pri PR17 (pa še ta malus je bolj mit) se ustavi. Pa veselo trollanje naprej ;)

GupeM ::

Premija narašča do PR20, samo za info. Plačaš pa 200% oz 100% več kot PR14.

Kazen in pike dobiš samo, če kličeš policijo. Drugače lahko povzročiš 367 nesreč na leto, če te policaji ne dobijo.

Tako da... ti prenehaj s trolanjem!

facepalm ::

Utk je izjavil:

Dobro, ni treba pretiravat. Tisti, ki ne delajo nesreč, v resnici plačujejo veliko manj kot samo 50% manj od tistih, ki jih, vseeno pa niso to milijoni. Pač plačuješ 120 evrov obveznega z AO+ za 150 konjski avto namesto 350-400, kot bi imel polno ceno.

Ampak, a dejansko kdo v Sloveniji placuje "polno" ceno?
Jaz le obcasno registriram avto nase (kadar imamo potrebo po dveh avtih), drugace je pisan na zeno (preventiva:P).

Po cca 3h letih "brez avta", sem za 164hp bencinca placal celih 250eur (al 270, se ne spomnem) zavarovanja.
Zavarovalni agent je uposteval bonifikacijo neke tretje police (v druzini), nato popust na to ovo ono in cena je bila taka.

Ce se nonstop zaletavas, ti noben agent ne bo sel na roko. Ampak za kaksno nesreco (recimo na 5let), te ne bojo olupili do golega. Vedno se lahko agent kako izgovarja, da mu dovolijo prodati polico po "znizani" ceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

Utk ::

Ja, sej, polno ceno plačujejo samo tisti, ki imajo zelo pogosto nesreče. Takih se itak vsi izogibajo in se jih hočejo znebit, ker nihče ti ne more tolk zavarovanja plačevat kot lahko naredi škode.
Pa še ti morda najdejo zavarovalnico, ki jim vseeno da nekaj popusta.

DePalmo ::

Utk je izjavil:

Dobro, ni treba pretiravat. Tisti, ki ne delajo nesreč, v resnici plačujejo veliko manj kot samo 50% manj od tistih, ki jih, vseeno pa niso to milijoni. Pač plačuješ 120 evrov obveznega z AO+ za 150 konjski avto namesto 350-400, kot bi imel polno ceno.

Kje? Sem imel 2.0 bencinarja s 135 konji in sem plačeval 200 evrov z 55% popusta, pa je to takrat bilo najceneje kar se je dalo dobit.

Utk ::

Na wiz recimo si lahko tudi sam preračunaš. Ne garantiram, da vsak avto in vsak človek pride do te cene, jaz pridem. In sigurno ti bi tudi marsikater agent to izenačil.

111111111111 ::

smacker je izjavil:


Pa si le preveril cifre. Bolje pozno kot nikoli :D

Moja prvotna ocena je bila za kasko na citroen C3. Je nov avto zato je polna premija in je zavarovanje anstronomsko.

DePalmo ::

Utk je izjavil:

Na wiz recimo si lahko tudi sam preračunaš. Ne garantiram, da vsak avto in vsak človek pride do te cene, jaz pridem. In sigurno ti bi tudi marsikater agent to izenačil.

Wiz je še najdražji, vsaj na vseh izračunih ki sem jih delal do sedaj. Pa imam že kar nekaj let izpit in brez nesreč, avto pa kot rečeno je bil 135 konjski.

Utk ::

Za mojega 140 konjskega naracuna 120 z ao+. Super ce imas drugje se manj. Vprasanje pa kaj se tu vse uposteva. Morda tudi znamka, kraj, starost itd.

DePalmo ::

Fora je v tem da je drugje dražje, najceneje sem dobil za 200 evrov, zato sprašujem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najcenejše Avtomobilsko Zavarovanje - KJE? (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Na cesti
848212413 (1447) kixs
»

Koliko plačujete za avtomobilsko zavarovanje? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
26670363 (37954) ;-)
»

Prometna : naredil škode za 80€, sedaj moram plačat 300€ več zavarovanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
8017968 (14783) dj_uro
»

Odbitna franšiza + Obvezna odbitna franšiza??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7821441 (15533) čuhalev
»

Nesreča - kuponček

Oddelek: Na cesti
409008 (7880) GrimReaper

Več podobnih tem