» »

Kako je IT služba v Avstriji?

Kako je IT služba v Avstriji?

1 2
3
»

Bonticer ::

Danes sem šel podpisat pogodbo. Za nedoločen čas, 1 mesec poskusne dobe. Na svojo prošnjo so mi jo predhodno poslali tudi po emailu.
Tam mi je mična gospodična iz kadrovske predala nekaj papirologije. Marsikaj sem podpisal. Vse mi je razložila. Vse je bilo, seveda, v nemškem jeziku. Midva sva se pogovarjala v angleškem.

Davčno in obvezno zavarovanje mi oni uredijo. Za otroški dodatek, otroško olajšavo, olajšavo na potne stroške in glede slovenskih bolniških listov, pa moram še vprašat enega drugega iz kadrovske.

BTW, kako je zdaj z otroškim dodatkom? Ali so sprejeli zakon, da ga uskladijo na slovenski nivo? Najboljše, da še njih vprašam.

Jutri dam odpoved v Sloveniji!

Vazelin ::

Čestitke :)

Dpool ::

Bonticer, kje pa si se zaposlil? Ce ni skrivnost.

TheBlueOne ::

Ce ni skrivnost v katerem mestu oz v kateri regiji?

Bonticer ::

Firme ne želim omeniti, delal bom v Grazu.

Dpool ::

A OK, ce ni v Gratkorn, potem mi itak ni pomembno. Sem misli da si mogoce pristal v NXP. :)

FXMagic ::

A v NXP je znanje nemščine pogoj za developerja, glede na to da je multinacionalka?

dukaric1991 ::

Ko sem bil tam (NXP) so mi rekli da vsi komunicirajo v angleščini

FXMagic ::

Potrebujem pomoč glede bruto/neto izračuna. Tukaj je slika izračuna, katere pa ne razumem najbolje. Če je bruto letna plača 50k€ in upoštevam 14 plač, je to potem mesečno 3571€. Slika pa čisto nekaj drugega. Mi lahko kdo razloži to sliko.

otago ::

Link, mi pri 50k bruto p.a., da ven 3571 b. m. pri 14x

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

FXMagic ::

Ja ta kalkulator dela ok, ta ki sem ga jaz linkal pa zgleda da ne

FTad ::

FXMagic je izjavil:

Potrebujem pomoč glede bruto/neto izračuna. Tukaj je slika izračuna, katere pa ne razumem najbolje. Če je bruto letna plača 50k€ in upoštevam 14 plač, je to potem mesečno 3571€. Slika pa čisto nekaj drugega. Mi lahko kdo razloži to sliko.


Ti si naredil povsem narobe izracun. Ti si vnesel 50k€ neto dohodka, kar je ene 88k€ bruto letno.

Zgleda da je v angleski verziji kalkulatorja neka napaka.

Torej 50k€ bruto je porazdeljeno na 14 plac, od tega sta 13. in 14. manj obdavceni. Mesecni osnovni neto dohodek je 2296€.

http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutt...

FXMagic ::

Ok res je, če se stran prevede z google translate, izračun ne dela pravilno. :|

Bonticer ::

Trenutno delam v Avstriji dober teden. Zgleda, da sem sprejel dobro odlocitev.
Skoraj cel mesec pred novo zaposlitvijo sem bil zivcen. Tekom prvega dneva zaposlitve je zivcnost zacela popuscat, saj so me pozitivno sprejeli in mi pomagajo. Dela se zmerno.

Ce bo kaj drugace, javim cez kaksen mesec ali dva.

FTad ::

Bonticer je izjavil:

Trenutno delam v Avstriji dober teden. Zgleda, da sem sprejel dobro odlocitev.
Skoraj cel mesec pred novo zaposlitvijo sem bil zivcen. Tekom prvega dneva zaposlitve je zivcnost zacela popuscat, saj so me pozitivno sprejeli in mi pomagajo. Dela se zmerno.

Ce bo kaj drugace, javim cez kaksen mesec ali dva.


Pri meni je bilo ravno obratno. Letos je 4 leta odkar sem v AT. Na prvi delovni dan sem takoj imel Schulung (izobrazevanje) in sem takrat pred tem mislil, da znam bolje nemsko (saj sem vendar tudi na podlagi tega dobil sluzbo) ampak je bil kar sok, ko sem potem na tem izobrazevanju na A4 list zapisoval samo besede, ki jih nisem razumel :)

Bonticer ::

Evo, bom naredil en update.

Po pol leta zaposlitve so me prepisali direkt na firmo, kar pomeni predvsem par več ugodnosti in bonitet. Tudi finančno je malenkost bolje.
Delo je ostalo isto.

Po enem letu so nas premešali in so se ustvarili novi timi. To je bilo malo stresno, ker zunaj svojega tima sem poznal mogoče samo 25% ostalih ljudi.
Po dveh dneh smo si že bili domači. Delo je ostalo bolj kot ne isto.

Takoj zatem je v naši industriji prišla kriza in smo se nekaj časa bali za službe.
Peščica jih je letelo iz drugih oddelkov, ki so bili še zaposleni preko agencije.

Malo kasneje je še dodatno vdarla korona in smo se še bolj bali za službe.
K sreči ni bil noben iz mojega oddelka odpuščen, smo pa morali iti na prisilni dopust. Mislim, da vse skupaj 2 tedna.
Ok. 4-6 mesecev nismo smeli imeti ur v dobrem. Nadure niso bile izplačane.

Od prvega lockdowna nam je bilo odrejeno delo od doma. Če smo prihajali v službo, je lahko delal max. eden na pisarno, kasneje pa se je postopoma sproščalo.
Management je sredi lockdowna ugotovil, da držimo enak nivo produktivnosti, če delamo od doma ali ne. Zato so na globalni ravni uvedli, da lahko po korona krizi delamo od doma do 3 dni na teden.
Pri nas trenutno velja pogoj PCT in lahko po želji izbiramo, če želimo delati od doma ali ne. Lahko smo tudi 100% od doma.

Med prvim korona-letom smo dobili kar nekaj dodatkov. 1-2x smo menda po zakonu nekaj dobili, 2-3x pa je še firma dala (ampak ne samo zaradi korone).
Vlada se je odločla zmanjšat davek na plačo, mislim da sem dobil ok. 5% zraven.
Naslednjo leto se je po zakonu uvedel HomeOffice pavšal. Dobiš tudi do 300EUR bruto na leto zraven, če delaš dosti od doma. Seveda pa več ko delaš od doma, sorazmerno manj dobivaš potnih stroškov.
Nekaj napovedujejo, da bojo še zmanjšali davek na plačo? Bomo videli zdaj ko je premier odstopil...

Imeli smo celo to srečo, da niso zmanjševali plače, niso zmanjševali ur, niso nas dali na čakanje, nič kratkega dela (al kak se reče?).
Smo pa dobili manjše letne redne povišice kot pa ponavadi.

Na firmi so 2x organizirali cepljenje proti koronavirusu. Parkrat tudi teste za protitelesa. Kako leto smo imeli organizirano tudi HAG testiranje 2x na teden. 2x so nam poslali paket mask na dom. Vse brezplačno.
Vmes smo dobili anketo za izpolnit, če smo že bili cepljeni, če se imamo namen cepit, ali pač ne.
Baje je samo slabih 10% na državni ravni reklo, da se ne bodo cepili.
Konec tega poletja je HAG testiranje bilo zmanjšano že na 1x na teden, ker je bilo manj zanimanja (in verjetno več cepljenih/prebolelih).
Pritiskov glede cepljenja nisem čutil, tudi drugi sodelavci pravijo enako.

Na koncu prvega korona leta smo zaposlili ok. 7 novih ljudi, saj smo uspeli nadoknaditi izgubo in imeli konkretni (in nepričakovan) profit v naši branži.
Od takrat naprej se ne bojimo več za službe.

Ni vse rožnatno..
Eden sodelavec je šel v daljšo bolniško zaradi izgorelosti.
Eden novi sodelavec je po slabem mesecu rekel, da ne more tu delat in je šel.

Pred kratkim sem prvič moral na bolniško. Ena izmed stvari, ki jih ima Avstrija mal drugače urejeno kot v Sloveniji, je da te v Avstriji lahko odpustijo medtem ko si na bolniški!
V roku 1,5 mesca sem bil kake 4 tedne na bolniški.
Nobenih pritiskov nisem doživel, še vedno imam službo, in vmes sem dobil klic od sodelavca in šefa, ker sta vprašala kak mi gre. Govora o tem kdaj imam namen priti nazaj ali pa vprašanj o službi ni bilo.
Pred kratkim so sicer uvedli zakon, da morajo firme dat delavcem odpovedni rok. Tak da mogoče bo zdaj drugače. Nisem preverjal, če to velja tudi med bolniško.

Nemščino znam nekoliko bolje, sem malo bolj samozavesten. Samo teh avstrijskih štajercev pa zelo malo kaj razumem, ko se začnejo po svoje menit :D

Zgleda (upam), da bom ostal pri tej firmi do penzije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bonticer ()
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vlada znižuje povračilo stroskov prevoza na delo (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
26549011 (17233) Wrop
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978218154 (88713) kamiKaZaA

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321296 (18023) BigWhale
»

DOHODNINA 2017, inženirji potegnili kratko... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10528206 (22187) St235
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12530809 (27784) Matko

Več podobnih tem