» »

Windows 7 dobil dodatna tri leta razširjene plačljive podpore

Windows 7 dobil dodatna tri leta razširjene plačljive podpore

Microsoft - Osnovna podpora (mainstream support) za Windows 7 se je iztekla januarja 2015 in dotlej je Microsoft ponujal varnostne popravke, dograditve funkcionalnosti, spremembe dizajna, nove lastnosti itd. Sedaj je Windows 7 v fazi podaljšane podpore (extended support), ko Microsoft ponuja le še varnostne popravke in tuintam odpravo kakšnega hrošča. Ta faza bi se morala končati januarja 2020, a je Microsoft sporočil, da bo ponudil dodatna tri leta plačljive podpore. Windows 7 bo torej na smetišče zgodovine romal januarja 2023.

To ni tako presenetljiva odločitev, saj je bil Microsoft v podobno zapletenem položaju že v preteklosti. Windows 7 je še vedno najpriljubljenejši operacijski sistem za namizne računalnike, ki teče na okrog 45 odstotkih naprav. Na drugem mestu je Windows 10, ki ima približno tretjinski delež. Do leta 2020 se bo seveda delež uporabnikov Windows 7 zmanjševal, zlasti pri domačih uporabnikih, medtem ko podjetja pogosto ne morejo migrirati tako hitro.

Z Windows XP je bilo še huje. Aprila 2014 se je uradno končala podpora za Windows XP, uporabniki pa so hitro našli trik, ki je nekoliko podaljšal prejemanje popravkov. Toda Microsoft je kljub temu prelomil besedo in še trikrat, nazadnje junija lani, izdal popravke za Windows XP. Ker je imel operacijski sistem toliko uporabnikov, hkrati pa so se širili virusi, ki so povzročali veliko škode (npr. WannaCry), so v Redmondu načela postavili v kot in luknjo zakrpali.

Tudi zato je bilo pravzaprav logično, da bo Windows 7 še dolgo časa z nami. Po letu 2020 bodo na voljo tako imenovani ESU (Extended Security Updates), ki bodo plačljivi in bodo vsako leto dražji. Za Windows XP je Microsoft prav tako ponujal ESU, a so jih dobili le institucionalni uporabniki, ki so Microsoftu dokazali načrte za nadgradnjo. To pot bo ESU del Volume Licensing Unita in bo na voljo kot običajen izdelek, torej ne bo treba dokazovati utemeljenih razlogov.

36 komentarjev

Riff ::

win 7 je zakon 8.1 in 10 pa še bolj, xp je pa bil tud razred zase

Jst ::

Verjetno bom moral odpreti temo ali klicati na MS, a bom prvo poskusil tu:

Prenosnik z 8.1 aktiviran, z nalepko, vse legalno, javlja, da bo potekla licenca enkrat v tem mesecu. Kaj storiti? Prvič slišim, da bi potekla licenca.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

euagrus ::

Windows 7 so bili sistem, kjer so poflikali vecino vechih tezav, in ce bi proizvajalci hardwara pisali driverje se naprej, windowsow 8 in 10 sploh nihce ne bi rabil, so pac se eno nasminkano sranje (da metroja sploh ne omenjam), kjer poizkusa microsoft spraviti skozi nov poslovni sistem najema, ceprav pravzaprav ne ponuja nic novega, In ja, windows 7 se instalirajo in bootajo hitreje od windows 10. Pa preden se zacnejo fanboyi nekaj usajati, naj odgovorijo: kaj je tako velika razlika med 7 in 10, da bi bila primerljiva med xp in 7 (pa dajem prostora dveh verzij, ce bi bil zleht bi rekel 98 in 7). Da bi bilo zaradi tega vredno updatati.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

Alexius Heristalski ::

Jst je izjavil:

Verjetno bom moral odpreti temo ali klicati na MS, a bom prvo poskusil tu:

Prenosnik z 8.1 aktiviran, z nalepko, vse legalno, javlja, da bo potekla licenca enkrat v tem mesecu. Kaj storiti? Prvič slišim, da bi potekla licenca.

Kar pokliči, bodo uredili. Licenčnim komponentam sistema se je zbledlo in mislijo, da imaš količinsko licenco (poteče, če računalnik ni v domeni).
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

BivšiUser2 ::

Me zanima kako hitro se bo pogruntal kak nov trik,kot pri XPju, kjer si z vrednostjo registrov dobi podaljašano podporo.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

737 ::

XP se še posodablja. No, vsaj pred nekaj dnevi se je še.

blackbfm ::

windowsow 8 in 10 sploh nihce ne bi rabil, so pac se eno nasminkano sranje


Edino nasminkano sranje v 10ki so kvadratki v start meniju (ki jih pa komot odstranis)

Pa preden se zacnejo fanboyi nekaj usajati, naj odgovorijo: kaj je tako velika razlika med 7 in 10


Ni velike razlike, je pa vec malih

Dr_M ::

Win 10 porabi pol manj resursov, kot win 7.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Jst ::

Alexius Heristalski je izjavil:

Jst je izjavil:

Verjetno bom moral odpreti temo ali klicati na MS, a bom prvo poskusil tu:

Prenosnik z 8.1 aktiviran, z nalepko, vse legalno, javlja, da bo potekla licenca enkrat v tem mesecu. Kaj storiti? Prvič slišim, da bi potekla licenca.

Kar pokliči, bodo uredili. Licenčnim komponentam sistema se je zbledlo in mislijo, da imaš količinsko licenco (poteče, če računalnik ni v domeni).


Ko narediš reset in počakaš par minut javi čez celi ekran: "Windows licenca bo potekla 26. septembra. Pokličite vašega..."

Kaj ne bi potem pisalo pod "System", da Windows ni aktiviran?

Prvič slišim, da bi licenca potekla. In kaj naj bi se zgodilo 26. septembra? Windows več ne bo aktiviran?

Sem malo iskal okoli in nisem naletel na karkoli podobnega. Je*e me, ker je v Slo jeziku.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

euagrus ::

Dr_M je izjavil:

Win 10 porabi pol manj resursov, kot win 7.


Japajade :D Imam oba instalirana v kvm, w10 se pocasneje zboota (da instalacije sploh ne omenjam), kuri v idle vec rama, diska in cpuja. Sem se tudi sam cudil ampak ja, izgleda, da je vse skupaj microsoftova PR raca.

Pa mimogrede, delayed dll loading (ali: hookas api in dodas v hook, da nalozi dll sele ko se prvic poklice je sparanje rama na racun odzivnosti). Ni nic posebnega, to smo ze na w7 delali.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

hojnikb ::

modificiran win7 se zazene tudi z 192MB rama. Try that na win10 :)
#brezpodpisa

BlackMaX ::

Win7 still better than Win10 :D

Invictus ::

Isto ste govorili za Windows XP, pa jih ni nikjer več :P
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zmaugy ::

Spyware 10 vam bomo porinilo dol po grlu, hočeš nočeš.

euagrus ::

Invictus je izjavil:

Isto ste govorili za Windows XP, pa jih ni nikjer več :P


Seveda so :D Edini razlog, da izginjajo, je bil, da so windows 7 bistveno boljsi. Za windows 10 pa tega ne mores trditi. Zato ima m$ tezave, kako se jih znebiti. Razen tega so w10 ze kar konkretno prilagojeni za najem, saj vem, da mislite, da je metro izgled zaradi designa, dejanski razlog pa je, da bi zahteval cimmanj prenosa podatkov, ko bo w11 ali w12 na voljo v Azuru in boste za njega morali placevati narocnino (Microsoftu se hudo kolca po mainframih), kar prav lepo pokaze tudi izbira Satye za CEOta. Microsoft se bo w7 znebil, ko ne bo vec driverjev za novejsi hardware. In ko bo prislo do tega, pripravite denarnice.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

Alexius Heristalski ::

Jst je izjavil:

Ko narediš reset in počakaš par minut javi čez celi ekran: "Windows licenca bo potekla 26. septembra. Pokličite vašega..."

Kaj ne bi potem pisalo pod "System", da Windows ni aktiviran?

Prvič slišim, da bi licenca potekla. In kaj naj bi se zgodilo 26. septembra? Windows več ne bo aktiviran?

Sem malo iskal okoli in nisem naletel na karkoli podobnega. Je*e me, ker je v Slo jeziku.

Je aktiviran, 26. septembra pa ne bo več. Tako imajo v podjetjih količinske licence in svoj aktivacijski strežnik, ki podaljšuje aktivacijo. Iz neznanega razloga tvoj Windows misli, da je količinska licenca. Pokliči na podporo, bodo preverili in popravili.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

zmaugy ::

Nekaj let je še do tega, dovolj časa za pripravo vsega za prehod na Linux.

mtosev ::

no ja win 7 je že zdaj skoraj mrtev sistem. ljudje na nove kompe večinoma ne dajejo gor sedmice. tale support je itak verjetno biznis orientated
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Glugy ::

Je pa hecno ko mora Microsoft kot monopolist konkurirat samemu sebi. S tem da malo manj kot prisili prehode na Windows 10.

blackbfm ::

Razen tega so w10 ze kar konkretno prilagojeni za najem, saj vem, da mislite, da je metro izgled zaradi designa, dejanski razlog pa je, da bi zahteval cimmanj prenosa podatkov, ko bo w11 ali w12 na voljo v Azuru in boste za njega morali placevati narocnino (Microsoftu se hudo kolca po mainframih), kar prav lepo pokaze tudi izbira Satye za CEOta


Pomoje bodo windowse mogli dat zastonj oz jih ze dajejo. Masa uporabnikov drzi gor windows ekosistem, ms pa sluzi na poslovnih uporabnikih z office in povezanimi produkti, 365 je kr dober deal - zaenkrat..

mtosev ::

Glugy je izjavil:

Je pa hecno ko mora Microsoft kot monopolist konkurirat samemu sebi. S tem da malo manj kot prisili prehode na Windows 10.
saj ne rabi. neki ljudje so šli na linux ko so xpji postali neuporabni. izbira je. meni, če samo brskam po spletu je vseeno kateri OS je gor. firefox je enak na winsih, linuxu in mogoče tud na osx (katerega še nisem uprabljal)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

mtosev ::

hojnikb je izjavil:

modificiran win7 se zazene tudi z 192MB rama. Try that na win10 :)
ja win7 s tolk rama je verjetno res upraben. še za xpje rabiš vsaj 512mb rama. če si geek/l33t pol porobaj reactos. verjetno je bolj uporaben kot win7 z 192mb rama
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gendale2018 ::

hojnikb je izjavil:

modificiran win7 se zazene tudi z 192MB rama. Try that na win10 :)

win 7 ima tudi omejitev 192GB rama, lol (če nimaš čokolino verzije)
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

dexterboy ::

Z W10 lahko MS bolj molze ljudi kot z W7. Isto je z Office...
Mogoče je DX12 domena samo v W10-ki namerna, ne vem, čemu bi negirali podporo v sedmici...

Dodatek; pogrešam paket popravkov Service Pack 2 za sedmico. Da ne izgubljam časa z nameščanjem vseh popravkov in zgubljanja ur...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Avtomatsko nameščanje update-ov smo že jemali. Poišči temo. (ali poguglaj)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

euagrus ::

dexterboy je izjavil:

Z W10 lahko MS bolj molze ljudi kot z W7. Isto je z Office...
Mogoče je DX12 domena samo v W10-ki namerna, ne vem, čemu bi negirali podporo v sedmici...

Dodatek; pogrešam paket popravkov Service Pack 2 za sedmico. Da ne izgubljam časa z nameščanjem vseh popravkov in zgubljanja ur...


Slipstream je buzzword, lahko update ze v instalacijo zapakiras.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Jst ::

Alexius Heristalski: Aja, ni mi kapnilo, dokler mi nisi razložil. Ni mi bilo jasno, zakaj točno tisti datum. WSUS - related bug to razloži. Hvala.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

rand ::

Ko nekdo omeni in opeva Windows 10 mi gredo kocine pokonci. OS je primerljiv z Windows ME katastrofo izpred 20 let.
while(1)fork();

Invictus ::

mtosev je izjavil:

no ja win 7 je že zdaj skoraj mrtev sistem. ljudje na nove kompe večinoma ne dajejo gor sedmice. tale support je itak verjetno biznis orientated

V globalni firmi, kjer sem delal 15 let nazaj, so letno plačevali 5 milijonv EUR za podporo Windows NT4.0 ;).

Določenih zadev pač ne moreš kar čez noč prestavit...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MrStein ::

rand je izjavil:

Ko nekdo omeni in opeva Windows 10 mi gredo kocine pokonci. OS je primerljiv z Windows ME katastrofo izpred 20 let.

Naj nekdo poišče in pogleda, a so takrat tudi bili zagovorniki ME-ja. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

blackbfm ::

Ne ni primerljiv. Niti priblizno.

zmaugy ::

Sam nimam nobenih težav s tem, da plačujem za kvalitetno podporo za OS. S tem da pri M$ tisto o kvaliteti lahko izpustimo v zadnjem letu ali dveh.
Imam pa nepremostljive težave s tem, da se mi ene voajerske p*zde s svojim OSom naserejo v računalnik in poročajo "domov" o meni. In naj jim za to še plačujem.
Tele kekci so s svojim voajerizmom zajebali tako močno, da se jim še sanja ne. Popolnoma so izgubili zaupanje. Ko bojo v zadnjih zdihljajih šli po poti Blackberrya, se jim bo še kolcalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Invictus ::

Svašta, vsi uporabljate Windowse in jamrate...

Inštalirajte si Linux in nehajte težit...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Wrop ::

Postavljeno v časovni kontekst, je bil z Xp narejen velik korak naprej. Z današnjega pogleda bi se ga vsak izogibal kot hudič križa. Vista je bila tudi, vsaj z domačega uporabniškega vidika, napredek. Win 7 je stvar samo še nagradil. Win 10, mehhh. Nič posebnega.
Poslovni uporabniki so druga zgodba. Tu nekatere naprave še vedno uporabljajo Windows CE 5. Nobeden pa ne bo kupil 100 naprav z Androidom + 100 kosov za razvoj in prenos funkcionalno istega programja iz Win na Android. Tu lahko gredo številke takoj v milijon.

RuskiSnajper ::

euagrus je izjavil:

Windows 7 so bili sistem, kjer so poflikali vecino vechih tezav, in ce bi proizvajalci hardwara pisali driverje se naprej, windowsow 8 in 10 sploh nihce ne bi rabil, so pac se eno nasminkano sranje (da metroja sploh ne omenjam), kjer poizkusa microsoft spraviti skozi nov poslovni sistem najema, ceprav pravzaprav ne ponuja nic novega, In ja, windows 7 se instalirajo in bootajo hitreje od windows 10. Pa preden se zacnejo fanboyi nekaj usajati, naj odgovorijo: kaj je tako velika razlika med 7 in 10, da bi bila primerljiva med xp in 7 (pa dajem prostora dveh verzij, ce bi bil zleht bi rekel 98 in 7). Da bi bilo zaradi tega vredno updatati.


hvala, nerabim pisat komentarja!

vsak novi windows je slabši za multitasking in za delo, spreminjajo, komplicirajo, samo da je neki gimmick da se lahko proda lenuharskim računalniškim neizobražencem.

gendale2018 ::

Invictus je izjavil:

Svašta, vsi uporabljate Windowse in jamrate...

Inštalirajte si Linux in nehajte težit...

a bo uredu

ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec brezplačne podpore za Windows 7 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18442158 (29377) bajar
»

Nemška vlada bo za podaljšano podporo Windows 7 odštela 800.000 evrov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8217664 (13516) MrStein
»

Zbogom, Windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6416424 (11266) Reycis
»

Začel se je triletni program Windows 7 Extended Security Update

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
2910935 (9325) LeQuack
»

Konec podpore za Windows 7 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14270148 (62398) dr.Akula

Več podobnih tem