» »

Kaj pogledati pri nakupu hise,,,

Kaj pogledati pri nakupu hise,,,

TheBlueOne ::

Kaj razen osnovnih zadev, kakor da stimajo papirji dovoz ipd., bi bilo vredno pregledati, ce je hisa starejsa in pred kratkim obnovljena. Je imel kdo negativna presenecenja? Hvala za ideje...

Invictus ::

Lokacija, lokacija, lokacija...

Potem razporeditev...

Najslabše je kupiti obnovljeno hišo, ker to delajo zaradi prodaje, uporabijo poceni materiale in dostikrat še sami delajo.

Moraš potem tako ali tako vse sam še 1x narediti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

koyotee ::

Streha, izolacija, vlaga/plesen, vodovodna inštalacija, obremenitev električnega omrežja(vklop večjih porabnikov, da vidiš kdaj vrže ven fid) možnost priklopa na širokopasovno povezavo z internetom.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

misek ::

Jaz bi se oglasil tudi pri sosedih, da bi videl kakšni so. V primeru, da so hiše blizu skupaj. Da ni kasneje presenečenja.

TheBlueOne ::

Invictus, hisa je bila obnovljena pred petimi leti, drugace je starina. :) Lokacija je absolutno premium. Zemljisce je vec kot 2000m2, tako da s sosedi ni nekega kratkega stika, vzamem pa na znanje, da jih bom sel malo pocukati. :)

Na seznamu imam:
- Elektro omarica
- Kako bi lahko uspesno preveril za plesen?

starfotr ::

Na ogled hiše pojdi z vodno tehnico in metrom. Preveri, da ne visi, preveri mere hiše v primerjavi s podatki.

win64 ::

Plesen/vlago vidiš predvsem na stropu ob robovih.
Drugače pa je dobro vedeti kaj natančno in kako je bilo obnovljeno.
Če si želiš drugače razporediti prostore, preveri katere stene so nosilne.

TheBlueOne ::

starfotr je izjavil:

Na ogled hiše pojdi z vodno tehnico in metrom. Preveri, da ne visi, preveri mere hiše v primerjavi s podatki.


Kaj se dogaja, da je vse okoli mer lahko mimo?! To je naceloma zame skrita napaka. Mene skraj bolj skrbi kaj, kar ne pade pod skrite napake, ker se potem ne da iztozit. Naceloma sem zelo dobro pravno zavarovan.

Utk ::

in dostikrat še sami delajo.

Lahko bi bilo tudi slabše. Lahko bi delali npr. obrtniki.

LeQuack ::

Utk je izjavil:

in dostikrat še sami delajo.

Lahko bi bilo tudi slabše. Lahko bi delali npr. obrtniki.


Ali pa še slabše, da kar gradbena firma dela.
Quack !

PrimoZ_ ::

Se opravičujem morebitnim svetlim izjemam ampak z obrtniki in gradbenimi firmami imam zelo slabe izkušnje...
Na koncu smo sicer vedno vse uredili ampak WTF, zakaj ne moreš v prvo narest kvalitetno. Raje naredi neki na pol in potem slabe volje popravlja ker ne sprejmeš tistega dreka.

Pa zaradi izkušnje z selitvijo firme v nove prostore vem da nisem picajzlast, ker so vsi ostali našli kupe nekih pomankljivosti in "pomankljivosti" ki jih jaz niti nisem opazil.

PrimoZ_ ::

PrimoZ_ je izjavil:

Se opravičujem morebitnim svetlim izjemam ampak z obrtniki in gradbenimi firmami imam zelo slabe izkušnje...
Na koncu smo sicer vedno vse uredili ampak WTF, zakaj ne moreš v prvo narest kvalitetno. Raje naredi neki na pol in potem slabe volje popravlja ker ne sprejmeš tistega dreka.

Pa zaradi izkušnje z selitvijo firme v nove prostore vem da nisem picajzlast, ker so vsi ostali našli kupe nekih pomankljivosti in "pomankljivosti" ki jih jaz niti nisem opazil.


Par primerov:
- pri pomivalnem stroju je vijak privijačen iz spodnje strani v pult, majstr je bil mal površen in je vijaku posnelo glavi in ga ni mogel priviti dovolj noter tako, da ga je pač pustil da je konkretno drgnil po vratih stroja ko si ga odprl (je naredilo prav konkretno razo v vrata stroja).

- custom postelja za otroško, kjer pade poden dol ker so bile nosilne letvice na katerih počiva letveni del pod jogijem privite z tolk kratkimi vijaki da je blo samo kakih 7 ali 8 mm vijaka v stranici. Vijakov je bilo pa tako malo kot bi bili zlati. Pa tamala stara dve leti tako, da tud skakanje po postelji ne more bit izgovor

- preozko zazidana odprtina garažnih vrat. Načrt pravi X, majstri naredijo 15cm ožje in ne vidijo problema sploh ker je sam 10 cm manj. Sej ne da je že na načrtu ozko zaradi drugih omejitev, sam njim se 15cm manj ne zdi panika. Bom celo življenje zlagal ogledala...

SmotaniJanez ::

TheBlueOne je izjavil:

Kaj razen osnovnih zadev, kakor da stimajo papirji dovoz ipd., bi bilo vredno pregledati, ce je hisa starejsa in pred kratkim obnovljena. Je imel kdo negativna presenecenja? Hvala za ideje...


Poglej tramove, če je notr črv. Če je bo koštalo. Največkrat se da zadevo porihtat. Da so sam mal tramovi načeti.

Lokacija...pogledaš poplavna območja, satelitski posnetek, da vidiš kaj je okol bajte, recimo odlagališče...

Če je kakšna farma pišancev kje blizu, če je dve bajte naprej avtoličar, ki barva avtomobile, in seveda se to vse odsesava ven....

in še kaj....recimo hidroizolacija, če je vse na novo štrihano spodaj vprašanje kaj je...

Pol se pozanimaš, če bo šla mimo kaka obvoznica...

Sam sem z razlogom kupil bajto, ki ni bila obnovljena.....ravno zato, ker se da z barvo marsikaj skriti. In mal malte.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Janez, upam, da hisa nima tramov, ker se na slikah vidi, da do njih ne bom prisel, ce jim ima.

Kar se tice lokacije ne bi smelo biti problemov, ker se nahaja v zelo zascitenem turisticnem obmocju. Dalec okrog ni nobene industrije ipd., avtocesta je 3 min z avtom, je na vzpetini nad jezerom... Tako da lokacija stima (Avstrijska Koroska). Izgleda zelo zelo lepo vzdrzevana in urejena, kakor tudi okolica.

Hidroizolacijo pravtako ne vem kako bi pregledal.

Sem pa dal na seznam, da bom malo skakal po stropih, da vidim, ce se kaj pretirano vibrira. Gledal za vlago tudi po kleti, sledi linij vlage ipd...

blabla80 ::

2000 m2 ... računaj da je to cca 2 uri košnje vsakokrat (moja parcela ima 1000 m2, tako da vem kaj govorim) - se pravi enkrat na teden oz na 14 dni - odvisno od tega kako hitro ti bo trava zrasla.

blabla80 ::

poglej trenutno stanje in poglej katere investicije ti potencialno grozijo v naslednjih 10-15 letih (po lahko eventuelno potem uporabiš kot argument za nižanje cene)
- stanje & starost strehe
- stanje & starost oken (je dvojna ali trojna zasteklitev)
- stanje & starost ogrevanja
- starost električne in vodovodne napeljave
- kakšena so tla ? parket / laminat / topli pod / itison ? je lepljeno ?
- tapete na steni al barvano ? ... je kar fajn jeba tapete dol vlečt če ni blo dobro grundirano ... al pa če so tri/štiri sloji tapet nalepljeni

... jaz živim v nemčiji v območju z zelo veliko vodnega kamna - pravijo da je treba na vsake 30 let menjat vodovodni napeljavo v bajti ker se enostavno ogromno vodnega kamna nabere.

Če je kaj v bajti za porihtat, poskusi porihtat pred vselitvijo, ker če boš potem čez 5-10 let prenavljal ... je sranje ... vsepovsod prah, potem pa traja mesece preden se ga uspeš v celoti rešit.

Jaz sem pri moji bajti vse to uredil pred vselitvijo, tako da imam mir za naslednjih 30-40+ let.
Ob selitvi sem računal da mi bo peč držala 5 let - letos sem jo zamenjal.
Streha bi morala držati še ene 10 let ziher ... zaenkrat dobro zgleda ... ker je to tudi fajn investicija.

Če te kakšna taka stvar "preseneti" in si do grla v kreditu in nimaš rezerve .... je kar fajna *eba.

gufy123 ::

Za veliko stvari okoli prenove praviš, da ne veš kako bi preveril. Če so bili sedanji lastniki pri prenovi vestni, so si kaj poslikali, naredili načrte, delali z obrtniki preko računov itd.
Če je pa vse po balkansko narejeno, ko se eno popoldne spomniš, da bi plesnivo steno in črvive tramove ometal, čez pa še mal knaufa... stran od tega.

blabla80 ::

preigraj črni scenarij:

izguba zaposlitve

a boš še lahko odplačeval kredit oz. maš možnost dajati del nepremičnine v najem in s tem odplačevati del kredita ?

ponovna selitev / prodaja

a bo nepremičnina dolgoročno obdržala vrednost ... ali pa bo vednost padala ? Če se jo boš čez pet let hotel znebiti ... a jo boš uspel prodati po enaki/podobni ceni kot je bila nakupna ?
Vkolikor infrastruktura (vključno z trgovinami, šolo in prostočasnimi aktivnostmi za otroke) ni v bližini ... bo težka. .... ok plus je da imaš 3 km do avtoceste ... je pa *eba (+ strošek + gre kar nekaj časa) če moraš (eventuelno v prihodnosti ?) otroke dnevno voziti 15 km do šole, sošolcev, fuzbal kluba, glasbene šole ... dolgoročno tako zgubiš ogromno časa in zavoziš precej goriva ... je pa res da so nepremičnine v "vuko*ebini" cenejše kot nekje kjer je infrastruktura urejena/blizu ....

TheBlueOne ::

blabla80, crni scenariji me ne prestrasijo. Ce bi vedno racunal na najbolj crn scenarij, skoraj ne smem iz sobe. Kar se tice osebnih financ pa verjetno sodim med bolj spretne. ;)

On topic pa:
- Dokumentacija o obnovi (super ideja)
- Iskanje vlage
- Spoznaj sosede

Drugace cene kjer iscem naceloma rastejo. Je pa moja konkretna situacija taksna, da nisem sam in selitve takorekoc odpadejo. Hisa, ce ne bo nekih tezav mi stroske dvigne samo za kaksne 400€ napram najemnini, kar dalec ni strasno.

Sama lokacija stima. Se pelje vsak od naju v drugo smer mimo raznih sol, infrastrukture.... Zadeva je vse kaj drugega kot vukujebina. :)

St235 ::

TheBlueOne je izjavil:

starfotr je izjavil:

Na ogled hiše pojdi z vodno tehnico in metrom. Preveri, da ne visi, preveri mere hiše v primerjavi s podatki.


Kaj se dogaja, da je vse okoli mer lahko mimo?! To je naceloma zame skrita napaka. Mene skraj bolj skrbi kaj, kar ne pade pod skrite napake, ker se potem ne da iztozit. Naceloma sem zelo dobro pravno zavarovan.


Gle mer je lahko težava, da hiša v naravi ne ustreza temu kar je na papirjih. Sploh kakšni prizidki, nadgradnje...

Na skrite napake se ne zanašaj preveč, če kupuješ od fizične osebe. Prav tako je iztožit od fizične osebne izjemno velika loterija, ne glede na to kako dobro pravno zavarovan misliš, da si.

Glede na to, da je bila obnova narejena relativno pred kratkim, preveri ali imajo glede del tudi račune (tako za material kot delo). Tako boš dobil tudi boljši sliko ali je šlo za dejansko obnovo (elektro, vodovodna inštalacija...) al samo za kozmetiko.

Glede vlage pa predvsem v kletnih prostorih, dobro poglej kote, sploh za kašnimi omarami/skrinjami ter okrog oken.

blabla80, crni scenariji me ne prestrasijo. Ce bi vedno racunal na najbolj crn scenarij, skoraj ne smem iz sobe. Kar se tice osebnih financ pa verjetno sodim med bolj spretne. ;)


saj ni mišljeno, da te prestraši. Med tem, da obvladuješ tveganja in med tem, da jih ignoriraš je velika razlika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

tony1 ::

Kdaj je bila bajta zgrajena? Poišči statika in naj preveri, kakšno je stanje elementov protipotresne gradnje.

Obenem poišči gradbenika, ki ti bo pregledal kakšna je toplotna izolativnost bajte in kakšna bo letna poraba energenta za ogrevanje.

TheBlueOne ::

tony, v Avstriji mora vsaka hisa imeti certifikat, drugace se je menda ne da prodati. Ce so odstopanja mora prodajalec vrniti del kupnine, o tem poznam tudi kaksen konkreten primer.

Lakotnik, bom pogledal glede prizidkov ipd. Hvala za opomin. Ta doticna se drugace prodaja preko kar mocne nepremicninske firme, tako da je osnova. Tnx za se eno tocko glede skladnosti dokumentacije. :)

Drugace pa hvala za opomin glede financ, ampak sem poznan kakor da sem praviloma prekonzervativen glede svojih financ. Verjetno ne obstaja scenarij, kjer bi obcutil neko razliko v zivljenjskem stilu minimalno eno leto. Kako pregledajo protipotresno stanje, koliko cirka to stane?

gufy123 ::

Na nepremičninske agencije se ne zanašaj, če so vsaj malo podobne slovenskim. To so največji nevedneži in lenuhi. Govorim iz lastnih izkušenj! Tukaj se moraš vse sam pozanimat, nekateri samo odprejo vrata in rečejo: tole se prodaja.

LeQuack ::

gufy123 je izjavil:

Na nepremičninske agencije se ne zanašaj, če so vsaj malo podobne slovenskim. To so največji nevedneži in lenuhi. Govorim iz lastnih izkušenj! Tukaj se moraš vse sam pozanimat, nekateri samo odprejo vrata in rečejo: tole se prodaja.


Še preden ti odprejo vrata ti ponudijo v podpis list da jim boš dal 2% vrednosti za njihovo težko delo.
Quack !

jero_no1 ::

Imaš kakšnega kolega/znanca, ki je gradbenik, gradbinec...? Vzami ga seboj!

Apple ::

Kot kupec rabljene nepremičnine imaš 6 mesecev garancije za skrite napake.
LP, Apple

otago ::

Naredi kot naredijo pametni kupci avtomobilov. Najprej gres gledat nekaj, kar ti je cisto mimo. Da lahko v miru z agentom gres cez vsa tvoja vprasanja, ocenis reakcijo prodajalca/agenta. Ko ti je nekaj vsec, hitreje kaj spregledas.

Bo kdo rekel, da je to neumnost. Imas en kup ljudi, ki brez posebnega vzroka(niso potencialno kupci) hodijo na oglede stanovanj.

Znanec je kupoval hiso, nekaj min od AC in je hotel ugotoviti kaksen hrup je, Je sel tja ponoci, zjutraj itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Zvezdica27 ::

lej... pojdi živet notri za 1 mesec, če je resno in boš vse videl kako in kaj.

zz

LeQuack ::

Zvezdica27 je izjavil:

lej... pojdi živet notri za 1 mesec, če je resno in boš vse videl kako in kaj.

zz


Po moje noben prodajalec ne bo hotel enmu živet v hiši preden je prodana. Kar je sicer zoprno, ker edin način da vidiš le je stanovanje/hiša ustrezna, je da živiš notri vsaj nekaj tednov.
Quack !

Zvezdica27 ::

lp,

zakaj ne? Sale and lease back, samo obrnjeno - dejansko leasing z odložnim pogojem oziroma rokom potrditve ponudbe. Diskont vplačane najemnine v ceno hiše pa je stvar dogovora.

Lej, če rabiš tako pogodbo (preko odvetnika), sporoči.

Dejansko to lahko skleneš v kakršnikoli obliki, vse pravno OK. Edini problem je uporaba prava - če se pač dogovorita za avstrijsko pravo, je to treba malo naštudirati, a bistvene razlike med A in SLO ne bi smelo biti.

zz

TheBlueOne ::

Zvezdica, tebi se morda zdi nakup hise nekaj posebnega, agentu ni. On te prej preskoci, kot pa da bi se sel kaj takega. V tvojem scenariju lahko hiso ponudi teoreticno max 12 ljudem na leto, realno mnogo manj.

Realnost je taka, da ce je hisa dober deal mu tega enostavno ni treba poceti, ker jo bo prodal in imel minimalno dela ter pobral provizijo, kar je tudi njegov cilj.

Morda bi pristal na kaksne taksne divje pogoje, ce bi hisa visela na netu ze x casa in je nihce ne bi niti povohal, ampak v tem primeru pa verjetno ni najbolj zanimiva.

Ce prodaja zasebnik bo logika verjetno podobna in bo imel se manj volje za kaksno dodatno birokracijo. Ljudem se ne da niti prestudirati kaksno pogodbo bojo spisali, kaj sele izumiti inovativne nacine omogocanja preverjanja nepremicnine potencialnim kupcem.

Mimogrede stroski z vsako novo najemno pogodbo niso ravno nizki, tako da bi zadeva znala biti tudi draga, ce obe strani zelita ustrezno pravno varnost.

Torej to ne gre na seznam, ker se nimam namena blamirati. :)

Zvezdica27 ::

hihi, pri bajti za cca 200.000 e (predvidevam ceno) boš tvegal strošek tistih 500e za pogodbo?

Za prodajalca razumem (čeprav ne tvega nič, samo za en mesec se mu zamakne), zate ne. Praviš da si spreten s financami, ok, pri menedžiranju pravnih vidikov pač nisi.

Jaz sem samo povedal.

zz

klihk ::

Če se neka hiša že več mesecev prodaja (na dobri lokaciji), potem najbrž nekaj ne štima ali je normalno, da se hiše ne prodajo hitro?

LeQuack ::

To je čisto normalno, hiše se že tudi v dobrih pogojih prodajajo slabše kot stanovanje.
Quack !

Invictus ::

Hiše se težko znebiš, ko jo 1x imaš. Ponavadi gre pod ceno... Sploh pod pričakovanji prodajalca...

Če rabi prodajalec denar, imaš srečo. Če se mu ne mudi, se mu fučka...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

energetik ::

Po mojem je najvažnejše da štimajo osnove. Torej lastništvo, da ni črna gradnja, da vsaj zunanje dimenzije ustrezajo tistim na papirju, da je fizično in pravno urejen dostop/dovoz in da so urejeni komunalni priključki. Če tukaj karkoli ne štima, samo stran.

Potem je recimo na vrsti hidroizolacija - če je glihkar obnovljeno, boš težko kaj videl, ker je lahko zakrito. Sicer pa se vidijo madeži/plesen/odstopanje ometa na spodnjem delu pritličja, če ni urejeno.
Protipotresnih elementov pa dejansko ne moreš videti brez štemanja ometov/fasade in lahko o njih samo ugibaš.

Vse ostalo se da bolj ali manj enostavno dopolnit/sanirat/prenovit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

SmotaniJanez ::

Kok je stara bajta?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup nepremičnine v praksi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6912622 (6957) MrNighthawk
»

Nakup hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27152811 (28076) Matejjjjj
»

Staro neobnovljeno ali staro obnovljeno hišo? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12421268 (17574) borut_p
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43273733 (59532) damirj79

Več podobnih tem