» »

Šah

Šah

«
1
2 3 4

HotBurek ::

Pozdravljeni. Igrate/spremljate kaj šah?

Jaz malo spremljam YT kanal ChessNetwork (https://www.youtube.com/user/ChessNetwo...

Sem pa te dni igral tole:

http://play.lczero.org

Na easy mi je uspelo zmagat z belim po približno 20 poskusih... Kr zanimivo. :)
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

mgermo ::

Ha, na easy sem jo zmagal v prvem poizkusu s tem, da šaha nisem igral par let in že takrat nisem bil dober. Eno potezo pred matom si je dala možnost zmage 40%. Optimist :)

sesobebo ::

da, ChessNetwork ima kar zanimive prispevke, pa tudi precej zabavne streame na twitchu.

otago ::

Igrate kaj šah? Lichess.org, Chess.org oz. tretja varianta?

Priporočate kakšen YT kanala, podcast, drugo stran? Za pobeg na polja možnosti in omejitev, ki se ne spreminjajo z dneva v dan.

drvo ::

Jaz igram na obojem, torej na Lichess in na Chess.com, če le najdem čas.
Glede kanalov. Verjetno najbolj popularen šahovski kanal: https://www.youtube.com/channel/UCL5YbN...

To je en Hrvat z blizu milijon naročnikov. Vsakodnevno objavlja analize iger iz zgodovine in aktualnih turnirjev velemojstrov(analize so namenjene nivoju razumevanja povprečnega šahista in tudi tistih, ki so v šah komaj zagrizli) Do pred kratkim je nalagal po 3,4,5 posnetkov dnevno, zdaj pa je imel zdravstvene težave in trenutno vsak dan da po en posnetek.

Facebook dev ::

Channel od agadmadorja je zelo popularen in zanimiv. Skoraj vsak dan hitra analiza kakšne zanimive partije najboljših igralcev na svetu.

EDIT: si me prehitel :D
If you can't handle me at my worst,
you don't deserve me at my best.

drvo ::

Ja, agadmator je odličen.

nergac ::

Zgolj igranje:
še en glas za lichess.org.

Priporočam samo registracijo in igranje za rating zaradi neresnosti neregistriranih sotekmovalcev, ki ne predajo izgubljene partije ali pa vmes delajo še 1000 stvari.

Če koga ratingi (ki so itak "malce" zvišani vsem) psihirajo, naj igra v "zen" modu in je.

Lahko se igra na browserju (ni reklam), obstaja tudi app, ki je malce okleščen.

Velik izbor setov figur in šahovskih plošč, in tri teme (bela, črna, "slikovna").

Še dodatne igre, inspirirane s klasičnim šahom.

Smurf ::

Heh sploh nism pokapiral, da je agadmator hrvat.

Mimogrede kaj je pa prednost lichess v primerjavi s chessom?

nergac ::

Mogoče app za tablice, če igraš hitropotezni šah.

Ne vem če ga chess.com ima.

otago ::

Agadmator-a že spremljam. Malce sem si pogledal tudi Gotham Chess kanal.

Na redditu sem našel starejšo debato (iz 2016), ki pravi, da je lichess open source, free. Chess.com je v osnovi zastonj,vendar kmalu zahteva naročnino (za analize, več vsebin). Učne vsebine bi naj na lichess bile slabše. Medtem se je lahko veliko spremenilo (ali pa tudi ne).

TheBlueOne ::

Morda tale, ki je zanimivo tudi Hrvat:

https://www.youtube.com/channel/UCkJdvw...

HotBurek ::

Source: https://lichess.org/source

Ben Finegold - SLCC: /watch?v=_ijunCGyTmI
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Silici ::

Uizi ::

Lichess ima manj igralcev kot chess.com pa tudi ratingi so za cca. 300 višji na Lichessu. Kakšne openinge igrate? Jaz študiram London system, reversed London in Sicilian defense, sam ta je zajeban za popizdit, mogoče preveč za začetnika. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uizi ()

nergac ::

Švicarji mutijo z ratingi. Vsak si komot odšteje 200 oziroma 10 procentov.
Verjetno hočejo pomesti s konkurenco.

Vsakemu priporočam Osnove šaha od Capablance.
Ne predebela knjiga, prebere se v enem popoldnevu.
Zelo dobro razloženi principi šahovske igre.

Takoj se lotiti podrobno otvoritev je preobsežno.

Razni kanali na spletu in animacije ter komentarji pripomogli k popularizaciji šaha po svetu.

Poskusiti več časov, za začetek najbolje 15 minut ali več, potem vsakemu svoje.

Pomembne so tudi končnice. Tam se odloča največ in največ "kaznuje".

Po tem vidiš, da je nasproti kak profi (sam nisem uradno, ko sem v formi sem pa pasji, me pa hitro izčrpa).

Za potrpežljive je mogoče zanimiv tudi dopisni šah.

Okapi ::

Odličen učbenik za šah je napisal Milan Vidmar. Vidmar po čistih osnovah (pravila, kako se premikajo figure) recimo najprej razloži končnice, z razlago, da se prej pač v žaru igre že nekako sam znajdeš, na koncu, če prideš do tja, je pa zelo koristno poznati nekaj osnovnih "trikov".

Smurf ::

nergac je izjavil:

Mogoče app za tablice, če igraš hitropotezni šah.

Ne vem če ga chess.com ima.

Imas.

Uizi je izjavil:

Lichess ima manj igralcev kot chess.com pa tudi ratingi so za cca. 300 višji na Lichessu. Kakšne openinge igrate? Jaz študiram London system, reversed London in Sicilian defense, sam ta je zajeban za popizdit, mogoče preveč za začetnika. :))

Jaz najraje ze iz otrostva igram damin gambit (zdej je mal minus, da so naredil to serijo, pa ga vec ljudi pozna :D ). S crnimi pa je tudi pri meni najpogostejsa siciljanska obramba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

nergac ::

Kot beli vedno začnem e4 od otroštva (rad imam kombinatorične igre), obrambe pa simetrične ali s kmetom pred skakačem včasih.

Sem zadnja leta obtičal na hitropoteznem šahu, ravno zaradi tega.

Opažam tudi sam, da je damin gambit zelo popularen, njegova popularnost me kar malo preseneča.

TheBlueOne ::

nergac je izjavil:

Kot beli vedno začnem e4 od otroštva (rad imam kombinatorične igre), obrambe pa simetrične ali s kmetom pred skakačem včasih.

Sem zadnja leta obtičal na hitropoteznem šahu, ravno zaradi tega.

Opažam tudi sam, da je damin gambit zelo popularen, njegova popularnost me kar malo preseneča.


Kakor tudi Evans Gambit.

nergac ::

To vodi h kombinatoričnim igram.
Pa razni škotski napadi.
Ali haloween gambit.
Kraljev gambit.

Ugotavljam, da je hitropotezni šah bolj zabava kot resna stvar.
Je pa koristen kot možganska telovadba, celo za terapevtske namene, odvisno od strukture osebnosti.

Uizi ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Uizi ()

nergac ::

HotBurek je izjavil:

Pozdravljeni. Igrate/spremljate kaj šah?

Jaz malo spremljam YT kanal ChessNetwork (https://www.youtube.com/user/ChessNetwo...

Sem pa te dni igral tole:

http://play.lczero.org

Na easy mi je uspelo zmagat z belim po približno 20 poskusih... Kr zanimivo. :)


Sem kliknil na spodnji link.
Lahko da bi igral z enim od teh BOT-ov in ga celo premagal v rapid šahu (ELO 1900 na lichesu, dejansko tam nekje 1750). Niti mogoče ne bi ugotovil, da igram s BOT-om.

Zato šteje samo v živo, česar je čedalje manj.

P.S. Še en portal: FICS - Free Internet Chess Server. Ameriški, free, malce retro, ampak klasika.

Zimonem ::

FICS je klasika. Ratinga ne nucaš, če si na šlo tečh. Šah danes šteje samo v živo, masturbacije na to, da si premagal kak program ni več.

nergac ::

Vedno je bilo tako, da je štel samo v živo.

In s čimbolj natančno šahovsko uro.

Pred mojim rojstvom pa je lahko bil nekdo zmagovalec turnirja, ker je kadil cigare ...

Ni ga čez impozantno pojavo in psihološki pritisk!

Malce pogrešam "švicarje" v živo ...

15 minut vrh glave, ponavadi ob sobotah, ob premoru malce "dopinga".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

Zimonem ::

nergac je izjavil:

Vedno je bilo tako, da je štel samo v živo.

In s čimbolj natančno šahovsko uro.

Pred mojim rojstvom pa je lahko bil nekdo zmagovalec turnirja, ker je kadil cigare ...

Ni ga čez impozantno pojavo in psihološki pritisk!

Malce pogrešam "švicarje" v živo ...

15 minut vrh glave, ponavadi ob sobotah, ob premoru malce "dopinga".

Ura mora bit!
15 minut do pol ure je tako prav za nas amaterje. Pol jaz odbluzim z mislimi po svoje.

nergac ::

Profi (v živo) mi je enkrat predlagal, naj se lotim počasnega šaha.
Ampak res je 15 do 30 minut najbolj univerzalno in primerno za vsakogar.

Raje sem si vzel čas za problemčke, me pa to ne zanima več.
Če sem kdaj pri volji (redko), rešim kakega zaj* dvopoteznega ali tro, večpotezni mi ne dišijo.

Mi je všeč da sem ostal amater. Mogoče bom profi samo v seniorski konkurenci kdaj, na lokalnem nivoju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

sekvap ::

ravno pogledal hikaru vs mr.beast :)), sicer pa občasno igram na chess.com

Cruz ::

Ena šahovska novica: Šahovski turnirji v zavodih Maribor in Ljubljana

V Zavodu za prestajanje kazni zapora Maribor in Zavodu za prestajanje kazni zapora Ljubljana smo v predprazničnih dneh organizirali šahovske turnirje za zaprte osebe.

>"V zaporskem sistemu je po mojem mnenju šah zelo dobrodošel. Zakaj? Ker se med šahiranjem naučimo športnega vedenja, osnovnih pravil in predvsem športnega prenašanja porazov. Tudi zaprtim osebam šah pomeni ogromno in ni samo zabava. Šah je namreč življenje v malem. Je odraz nas samih. Uči nas ekonomičnosti, objektivnosti, kritičnosti, potrpežljivosti, načrtovanja, tekmovalnosti in predanosti trdemu delu. Ter mnogo čemu drugemu, dobremu in koristnemu. Vse to pa so lastnosti, ki jih tudi zaprte osebe zelo potrebujejo, če želijo spremembe v svojem življenju." Tako je o šahu razmišljal pobudnik in organizator dvodnevne šahovske prireditve v zavodu Maribor, Suad Osmanbegović - pravosodni policist, šahovski mojster in trener ter svetovni prvak med šahisti amaterji.


Drugače pa sam igram na Lichessu, najraje Blitz 3+2.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

nergac ::

Cruz, obstaja torej velika verjetnost, da sva igrala v zadnjem letu, pa da ne veva za to. :D

Svet je majhen. :)

nergac ::

Še odgovor, zakaj sem na Lichess in ne več na FICS ali Chess.com.

Glavni razlog je preglednost ter izbira seta figur in barv.
Za to je dobro poskrbljeno tudi na FICS preko aplikacije mobialia, ampak tam dosti časa čakaš na soigralca, so pa zelo resni tam.
Chess.com mi je bil zelo OK za spremljanje kakih partij osmerice ali dvobojev za WC.

Bolj mi je bil zanimiv Karjakin (kot Caruana), ki je bil po moje tudi bližje zmagi nad Magnusom.
Caruana je imel sicer dobljeno lovsko-skakaško-kmečko končnico, ampak ne vem kateri Homo Sapiens (Sapiens) bi to uspel utegniti izpeljati.
Poleg tega je Magnus tudi daleč najbolj fit.

Samael ::

Cruz je izjavil:


V Zavodu za prestajanje kazni zapora Maribor in Zavodu za prestajanje kazni zapora Ljubljana smo v predprazničnih dneh organizirali šahovske turnirje za zaprte osebe.


nergac je izjavil:

Cruz, obstaja torej velika verjetnost, da sva igrala v zadnjem letu, pa da ne veva za to. :D

Svet je majhen. :)


:))
Samael != Samuel

nergac ::

Samael je izjavil:

Cruz je izjavil:


V Zavodu za prestajanje kazni zapora Maribor in Zavodu za prestajanje kazni zapora Ljubljana smo v predprazničnih dneh organizirali šahovske turnirje za zaprte osebe.


nergac je izjavil:

Cruz, obstaja torej velika verjetnost, da sva igrala v zadnjem letu, pa da ne veva za to. :D

Svet je majhen. :)


:))


Ne razumeš ti to.
Govora je o šahu z lesenimi ali vsaj plastičnimi figurami in leseno ploščo ali plastificirano podlago.
V skrajnih okoliščinah pridejo tudi kamenčki prav in pa peščena podlaga ...
Telefoni z aplikacijami so primerni kot imitacija šahovskih ur, če jih zavod ne nabavi za 25 eur kos (certificirane dgt ure z AA baterijami)

Samael ::

Zgolj pošalil sem se ;-)
Saj se bom sam ven pospremil ...
Samael != Samuel

nergac ::

Saj vem!
Klasifikacije so resna stvar!

OP je odprl temo Šah in jo dal pod Šport.

Samael ::

Nergač, zdaj je kar je. Za nazaj ne moremo popraviti. Lahko gledamo zgolj, da se iz te težke in travmatične izkušnje vsi skupaj nekaj naučimo ter iz situacije izidemo kot zmagovalci. Upam, da mi boš kdaj to mojo malopridnost v momentu nerazsodnosti odpustil.

Mimogrede, da ne bom povsem offtopic, navdihnjen iz te teme, sem prejle po nekaj letih odigral eno partijo na chess.com in po nekem čudežu brez kakšnega koli miselnega napora zmagal. Najbrž zato, ker je bila šolska (vs computer) partija. Veliko šaha je bilo odigranega v preteklosti, zlasti v času služenja vojaškega roka, zadnja leta (no že malo več kot leta) pa sem vse skupaj precej opustil, je ostalo nekje zadaj pozabljeno. Najbrž bom pa zdaj do konca weekenda odigral še kakšno.
Samael != Samuel

nergac ::

Saj zato "težim" ravno ...

Šah preko spleta je dober, če ga igraš z drugim človekom ...

Ampak danes se to vse zliva počasi, tako da je težko ločiti.

Mogoče te bodo celo "obtožili" v kaki igri preko spleta, da "goljufaš" s pripomočki.

Hočem samo povedati, da se dogajajo prav komične situacije včasih.

Tudi časi so se spremenili.

Zdaj profiji ne zbolevajo zaradi izčrpanosti ... Še Karpova so enkrat peljali v bolnico proti Kasparovu.

Takrat so igrali še na neelektronske ure se mi zdi.

Ravno elektronika je omogočila novo "renesanso" šaha, študija iger, tudi igre postajajo šport, ne samo šah.

Kot pravim, me je vse skupaj presenetilo.

Šah je znova postajal popularen že pred covidom, kaj je pa temu vzrok, nimam odgovora.

Smurf ::

Meni je v resnici online sah super, skoda da tega ni bilo na voljo, ko sem bil mlajsi. Igras z ljudmi tvojega kakovostnega razreda, vidis svoj napredek, shranjene imas vse igre, imas moznost analize... res luksuz.
Verjamem tudi, da vecina ljudi ne goljufa (pa tudi ce goljufajo so s tem tako dobri, kot imajo rating). Sem pa ravno zadnjic dobil neke tocke nazaj, ker je ocitno sistem zaznal, da je eden izmed mojih nasprotnikov goljufal (na chess.com).

nergac ::

Še dostavek:
če igraš dosti, se tu pa tam kak goljuf na ratingu skorajda ne pozna.
Ogromna večina ne goljufa (so pa razni dovoljeni podli triki, kar tudi zna biti zanimivo).

Ampak tudi v živo sem videl kar dva močna prepira.

Edino kar moraš paziti, kak je začetni rating.

Na Fics je bil ko sem igral 1200 se mi zdi, na lichess je 1500.

Zdaj pa preračunati razmerja natančno niti sam ne vem.

Ampak kot pri vsakem športu, lahko formo tempiraš, tudi če si amater.

Po kakem super obdobju in vrhu pride padec in spet kmalu rahli dvig.

nergac ::

Za razmah "elektronskega šaha" so bile ključne tri stvari (in posledično za novo "renesanso"):

1. mašine
2. software, tudi free (recimo na Windows 98, kjer si kar pod dos-om igral)
3. internet, danes imaš vse na free portalu, katerega si izbereš + telefoni, tablice

Se pa tudi marsikaj izgublja, tako je to v življenju ... Premikanje figur ob dobri družbi, in kar je vse poleg.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

Okapi ::

Resnici na ljubo je šah v zadnjih 20-30 letih ogromno izgubil.

Včasih je bil neprimerno bolj priljubljen. A je pri nas še kakšna šahovska revija?



Reklo se je "šport in šah" in v dnevnem časopisju in na televiziji so vsakodnevno poročali o šahovskih novicah, komentirali pomembne partije... V Delu, Dnevniku, Večeru so vsakodnevno objavljali šahovske probleme ("črni na potezi, mat v treh potezah";) ).

Danes je ljubiteljskih igralcev neprimerno manj, sceno rešuje samo dejstvo, da so sedaj na internetu dostopni igralci z vsega sveta, včasih si pa moral fizično iti h komu, v park, klub... Ali pa si doma sam preigraval tuje partije, reševal probleme...

Tako da v primerjavi z včasih je sicer ostalo samo še nekaj odstotkov igralcev, ampak ti pa imajo sedaj veliko več priložnosti za igranje.

A je za upad priljubljenosti kriv računalniški šah ali nasploh drugačno življenje, je pa težko reči - verjetno kombinacija obojega. Da sta bila od 1993 dobrih deset let po dva svetovna prvaka istočasno, tudi ni prispevalo k priljubljenosti.

nergac ::

Ne smemo tudi pozabiti na našega legendarnega novinarja Iva Bajca, ki je komentiral šahovske partije v TV Dnevniku in premikal figure na tabli.
Seveda je to bilo pod Šport.
Mislim da je imel tudi šahovsko titulo, ampak me to kot otroka ni zanimalo, tako da se ne spomnim.
Je pa vedel razlagati zelo nazorno in jasno.

Okapi ::

Bajec je bil mojster. Umrl 2018.
https://www.dnevnik.si/1042826468

Smurf ::

Okapi je izjavil:


A je za upad priljubljenosti kriv računalniški šah ali nasploh drugačno življenje, je pa težko reči - verjetno kombinacija obojega. Da sta bila od 1993 dobrih deset let po dva svetovna prvaka istočasno, tudi ni prispevalo k priljubljenosti.

Ce gledamo na nas lokalni prostor je verjetno zanimanje za sah padlo po razpadu jugoslavije. Verjetno zato, ker sama Slovenija ni bila tako konkurencna, hkrati se je tudi manj vlagalo vanj. Na svetovnem nivoju zna biti podobno samo, da je vplival razpad USSR in ni bilo vec naboje hladne vojne. Ne vem, spekuliram. Carlsen je po dolgem casu zacel dvigovati nazaj popularnost, ker je medijsko privlacen (genialni decek, veliko let nepremagan ipd.). Zadnja leta pa dozivlja sah nov razcvet, pomoje so se tukaj igralci/organizatorji naucili nekaj iz e-sporta. Postale so popularne igre s hitrejsimi casi, igralci streamajo na twitchu, chess.com ipd organizacija imajo online turnirje itd. Hkrati pa so ljudje pripravljeni placati za take vsebine.

drvo ::

Je pa krovna šahovska organizacija nesposobna. Na zadnjem turnirju za prvaka so imeli plačljivi stream. Implementirano pa so imeli tako, da sem dobil občutek, da se branijo denarja. Želel sem jim dati denar, pa ga niso hoteli. Po spominu bi rekel, da sem vsaj 20x poizkusil s plačilom in mi je vedno javilo neko napako, nakar sem obupal.

Zimonem ::

drvo je izjavil:

Je pa krovna šahovska organizacija nesposobna. Na zadnjem turnirju za prvaka so imeli plačljivi stream. Implementirano pa so imeli tako, da sem dobil občutek, da se branijo denarja. Želel sem jim dati denar, pa ga niso hoteli. Po spominu bi rekel, da sem vsaj 20x poizkusil s plačilom in mi je vedno javilo neko napako, nakar sem obupal.

Fide je na slabem glasu že od Campomanesa. Kreg z Kasparovim je bil povsem odveč. Delujejo kot dinozaver. Potem je šlo pa še na slabše. Za popularizacijo se jim pa ne da matrat. Važno je da organizirajo dvoboj za prvaka katerega premaga ploščica v žepu vsakega mulca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

GR2 ::

Nič, veliko nas je gledalo Queen's Gambit in dobilo vsaj malo ljubezni do šaha.
Ampak kot vemo, da obvladaš neko stvar, rabiš vložiti vsaj 10000 ur. Pa še potem ni rečeno da boš dober, zase bi rekel da bi prilezel do max ratinga 1500.
Mene zanima, če dam skozi vse tutoriale na chess.com, kakšen rating lahko pričakujem, recimo 1000 namesto sedanjih cca. 500?
Drugače mi je pa res neverjetna igra, lahko bi rekel idealna. Škoda da smo v času videoiger in moraš imeti dosti volje, da posvetiš svoj prosti čas tako stari igri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

Okapi ::

Če vložiš 10.000 ur, potem postaneš mojster, če le nisi hud antitalen. To je 7 let po 5 ur treninga vsak dan, razen nedelj.

Smurf ::

GR2 je izjavil:

Nič, veliko nas je gledalo Queen's Gambit in dobilo vsaj malo ljubezni do šaha.
Ampak kot vemo, da obvladaš neko stvar, rabiš vložiti vsaj 10000 ur. Pa še potem ni rečeno da boš dober, zase bi rekel da bi prilezel do max ratinga 1500.
Mene zanima, če dam skozi vse tutoriale na chess.com, kakšen rating lahko pričakujem, recimo 1000 namesto sedanjih cca. 500?
Drugače mi je pa res neverjetna igra, lahko bi rekel idealna. Škoda da smo v času videoiger in moraš imeti dosti volje, da posvetiš svoj prosti čas tako stari igri.

Hmmm... se pravi zacel si sedaj z ratingom 500? Jaz bi kombiniral gledanje youtuba/delanje nalog/igranje, kasneje bi mogoce prebral se kaksno knjigo, ce bi hotel maksimizirat learning curve.

Bi rekel, da s 1000 urami prides nekje do ratinga 1000-1200. Potem pa rata malce tezje. Verjetno je do 1500 potem par tisoc ur dela, ampak ja ta nivo bi moral biti se vsem dosegljiv. Jaz igram ravno okoli tega ratinga, ampak mi je pomagalo do da sem nekaj saha igral v otrostvu (kjer se teh stvari bistveno hitreje naucis).

Okapi je izjavil:

Če vložiš 10.000 ur, potem postaneš mojster, če le nisi hud antitalen. To je 7 let po 5 ur treninga vsak dan, razen nedelj.

Ce startas pri 30ih ne bi verjel, da je mojster dosegljiv vsakemu (tudi po 10k urah). Ce pa startas pri 10ih pa verjetno res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Okapi ::

Pri 50+ je verjetno res prepozno, pri 30 pa sigurno še ne. Ampak jasno, ni dovolj 5 ur na dan šahirati, "z možgani na off";), moraš imeti trenerja, študirati literaturo...
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Šahovski kotiček (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
843122 (1999) nergac
»

Šahovski problem - mat v dveh potezah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
19119496 (7939) msjr
»

V šahu čedalje več remijev, prednost belega pa ostaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7225916 (18851) Jst
»

Šah - kje začeti

Oddelek: Loža
133909 (3180) onemore
»

Šah - remi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17622703 (19206) Yosh

Več podobnih tem