» »

Poškodovana guma

Poškodovana guma

Kroos ::

Za vikend mi je nekje "uspelo" povozit nek daljši vijak (izgleda tak, kot tisti za salonitke), tako da mi je spustila zadnja desna (zimska) guma. Danes sem bil pri vulkanizerju in ko je gumo snel s feltne, se je pokazalo, da je bil ta vijak zapičen postrani in je drgnil tudi po notranji strani gume in tako podrgnil notranjo plast. Ta odrgnina je dolga cca. 5 cm.

Vulkanizer pravi, da se gumo sicer da popraviti s fliko na odrgnini in pa zakrpati luknjo, je pa verjetnost, da nastane bula na mestu, kjer je odrgnina. Gume sem zdajle imel četrto sezono.

Je imel kdo že podobno izkušnjo? Je pametno pokrpati gumo (odrgnino in luknjo) ali je bolje kupiti par novih? Nova guma bi stala cca. 60 - 70 eur, medtem ko bi vulkaniziranje stalo okoli 30 eur.

tonis ::

Če si imel gume 4 sezone jih zamenjaj ker so vsako leto trše in tudi slabše za sneg.
Ne vem sicer koliko voziš, ampak po moje po 4h letih prav dosti profila ni ostalo?

Mare2 ::

Sicer bi bilo OK popravilo, zaradi odrgnine, ki je dolga cca. 5 cm pa obvezno nove gume, 2 kosa. :)

Tilen ::

Menjaj sedaj za letne gume in vmes poskusi najti enako rabljeno zimsko gumo za do 30 EUR, če res ne bi rad kupoval dveh novih.

Sam sem enkrat oplazil robnik in takoj imel manjšo bulo. Brez pomisleka sem gumo takoj zamenjal. Enostavno se ne splača tvegati. To je tvoj edini stik s cesiščem. Ne igraj se.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Kroos ::

Hvala za odgovore. Koliko profila je še ostalo, bi moral sicer pogledati, vendar glede na to, da delam 15000 km na leto (od tega cca. 35-40% pozimi), verjetno ne več kot za kakšno sezono ali dve.

Tudi sam se nagibam k temu, da bi vzel nove oz. vsaj dve rabljeni, ker se res ne splača tvegat, da se kaj zgodi z njo med vožnjo. Konec koncev imam tudi časa do jeseni, da si poiščem nekaj pametnega, glede na to, da sem danes že menjal za letne gume.

matobeli ::

Kakšno dimenzijo pa imaš to? Meni po treh sezonah na 195/65/15 že drsijo, pa nimam bistveno več km.

Kakorkol, po 4 sezonah je verjetno res čas za menjavo.

St235 ::

Kroos je izjavil:

Hvala za odgovore. Koliko profila je še ostalo, bi moral sicer pogledati, vendar glede na to, da delam 15000 km na leto (od tega cca. 35-40% pozimi), verjetno ne več kot za kakšno sezono ali dve.

Tudi sam se nagibam k temu, da bi vzel nove oz. vsaj dve rabljeni, ker se res ne splača tvegat, da se kaj zgodi z njo med vožnjo. Konec koncev imam tudi časa do jeseni, da si poiščem nekaj pametnega, glede na to, da sem danes že menjal za letne gume.


Ne pozabi, da guma po štirih letih ni niti približno to kar bila nova. vsak inštruktor varne vožnje ti bo rekel, da je 4 leta max za gumo ne glede na profil.

Kroos ::

Dimenzijo imam 205/55/16. Se zavedam, da je fajn gume zamenjat na cca. 4 leta.

zk_eu ::

Vzemi vsaj 2 novi gumi, če je problem. Dimenzijo imaš drugače lušno, saj gume v tvoji dimenziji niso tako drage. So sicer dražje od standardnih 195/65/15, ki so res ugodne, ampak spet ne tako veliko. Drugače pa zimske tudi jaz menjam nekje na 4 leta, pa čeprav imam vedno več kot dosti profila še. Letne menjam kakšno leto kasneje, enkrat sem celo na 6 let ene menjal, ker so bile res še super.

Jaz se niti mirno ne bi vozil zaradi tiste odrgnine. Če bi bila samo preluknjana, pa ne bi bilo problem. Jaz sem magnet za te zadeve in vsako leto vsaj en vijak povozim :D in do sedaj nisem imel problem še z niti eno pnevmatiko :D.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zk_eu ()

fikus_ ::

Po štirih sezonah so zimske gume bolj kot ne za odpis (precej bolj trde kot nove!). Če jih res hočeš še voziti, zamenjaj vsaj dve gumi.

val46 ::

Tudi sam menim, da je po 4ih letih čas za zamenjavo zimskih gum.Sploh če nisi tolk natančen, pa se voziš še kak mesec pred ali po zimskem času, ko se temperature asvalta že segrejejo. Zimske gume so narejene za vožnjo nekje do +15 stopinj celzija, kar je več,samo zgubljajo na oprijemu(nastanejo trde). In če je res razlika med popravilom in menjavo za novo le 30€, sploh nimaš kaj razmišljat. Škoda casa, da si sploh pisal tle gor in postavil tako vprašanje.

koyotee ::

val46 je izjavil:

Tudi sam menim, da je po 4ih letih čas za zamenjavo zimskih gum.Sploh če nisi tolk natančen, pa se voziš še kak mesec pred ali po zimskem času, ko se temperature asvalta že segrejejo. Zimske gume so narejene za vožnjo nekje do +15 stopinj celzija, kar je več,samo zgubljajo na oprijemu(nastanejo trde). In če je res razlika med popravilom in menjavo za novo le 30€, sploh nimaš kaj razmišljat. Škoda casa, da si sploh pisal tle gor in postavil tako vprašanje.


Zimske gume so boljše od letnih do nekje 7°C pol pa ne več.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Mare2 ::

Kroos je izjavil:

Dimenzijo imam 205/55/16. Se zavedam, da je fajn gume zamenjat na cca. 4 leta.

Če imaš Conti Wintercontact dimenzije 205/55/16 imam jaz eno zate. Lokacija Ljubljana. :)

IL_DIAVOLO ::

val46 je izjavil:

Tudi sam menim, da je po 4ih letih čas za zamenjavo zimskih gum.Sploh če nisi tolk natančen, pa se voziš še kak mesec pred ali po zimskem času, ko se temperature asvalta že segrejejo. Zimske gume so narejene za vožnjo nekje do +15 stopinj celzija, kar je več,samo zgubljajo na oprijemu(nastanejo trde). In če je res razlika med popravilom in menjavo za novo le 30€, sploh nimaš kaj razmišljat. Škoda casa, da si sploh pisal tle gor in postavil tako vprašanje.


A daj, gume postanejo trse pri visjih temperaturah? :))

MIHAc27 ::

Jaz se ne bi igral z krpanjem, še manj pa iskati drugo. Tudi če najdeš 4 leta staro, ni nujno da je enako obrabljena, bila v enakih pogojih,...

Menjat 2 pa bo.

z3ro ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

val46 je izjavil:

Tudi sam menim, da je po 4ih letih čas za zamenjavo zimskih gum.Sploh če nisi tolk natančen, pa se voziš še kak mesec pred ali po zimskem času, ko se temperature asvalta že segrejejo. Zimske gume so narejene za vožnjo nekje do +15 stopinj celzija, kar je več,samo zgubljajo na oprijemu(nastanejo trde). In če je res razlika med popravilom in menjavo za novo le 30€, sploh nimaš kaj razmišljat. Škoda casa, da si sploh pisal tle gor in postavil tako vprašanje.


A daj, gume postanejo trse pri visjih temperaturah? :))

Vrjetno je mislil da po 4ih letih postanejo trde..

zk_eu ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

val46 je izjavil:

Tudi sam menim, da je po 4ih letih čas za zamenjavo zimskih gum.Sploh če nisi tolk natančen, pa se voziš še kak mesec pred ali po zimskem času, ko se temperature asvalta že segrejejo. Zimske gume so narejene za vožnjo nekje do +15 stopinj celzija, kar je več,samo zgubljajo na oprijemu(nastanejo trde). In če je res razlika med popravilom in menjavo za novo le 30€, sploh nimaš kaj razmišljat. Škoda casa, da si sploh pisal tle gor in postavil tako vprašanje.


A daj, gume postanejo trse pri visjih temperaturah? :))


Čisto pravilno je napisal. Če se voziš z zimskimi gumami poleti, zaradi visokih temperatur uničiš zmes in so naslednje leto veliko trše.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Invictus ::

Poleti se na vročem asfaltu naredi vulkanizacija gume.

Vulkanizacija @ Wikipedia
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

val46 ::

Še dobro da se še kdo spozna na gume in njihovo obrabo, oziroma v tem primeru raje rečmo obstojnost pri višjih temperaturah. Da ne bo izpadlo, kot da govorim v tri dni in nič ne vem. Ja, res je, zimska guma je narejena za optimalno delovanje pri nizkih temperaturah in poleti ko pripeka vročina in sonce, ter se asfalt segreje tudi do 50,60 stopinj celzija, taka guma zgubi oprijem in postane trda. Zato pa obstajajo modeli na bolhi in drugje, ki prodajajo zimske gume stare po 4 in več let, ki pa imajo še vedno ogromno profila. To pa zato, ker dejansko se guma ne more več obrabljati, ker je tolk trda. Problem je da taka guma ne drži nič,sploh ko pride do kake poletne plohe in dežja.Da o uporabi v zimskih razmerah(sneg,poledica itd),niti ne govorim.Je pa res, da je za policijo to ok, ker profila ma pa še dovolj ;) Ampak hvala ne, vseeno mam raje cel avto in svoje življenje, kot da bi se s takimi gumami vozil okrog.

IL_DIAVOLO ::

zk_eu je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

val46 je izjavil:

Tudi sam menim, da je po 4ih letih čas za zamenjavo zimskih gum.Sploh če nisi tolk natančen, pa se voziš še kak mesec pred ali po zimskem času, ko se temperature asvalta že segrejejo. Zimske gume so narejene za vožnjo nekje do +15 stopinj celzija, kar je več,samo zgubljajo na oprijemu(nastanejo trde). In če je res razlika med popravilom in menjavo za novo le 30€, sploh nimaš kaj razmišljat. Škoda casa, da si sploh pisal tle gor in postavil tako vprašanje.


A daj, gume postanejo trse pri visjih temperaturah? :))


Čisto pravilno je napisal. Če se voziš z zimskimi gumami poleti, zaradi visokih temperatur uničiš zmes in so naslednje leto veliko trše.


Ja potem ni pravilno zapisal. Zimska guma se najprej toliko zmehca, da izgubi svoje lastnosti. Sele nato postane trda.

2 different things.

val46 ::

Ja valda...zdej bomo pa pikolovski...najbrž je majstr spraševal, al naj kupi dve novi gumi, al da to popravljat, ker jo ma namen vozit še 50km, pol pa stran vržt? Jst sm sam napisal, da če je govora o zimskih gumah, pa če so 4 leta stare, nima smisla jih popravljat, ker so najbrž že tko in tko fuč in naj raje vsaj dve, če ne kar vse štiri nove kupi.Pa bo pol mel mir spet za par let.

In napisal sem točno to kar sem mislil, da zimska guma z vožnjo v toplejših mesecih postane trša ali trda...da se ne bo kdo obregal ob razlagi teh dveh besed. In to nisem mislil za obdobje ne vem, recimo dveh tednov, ampak nasplošno...da ko enkrat zimsko gumo voziš po vročem asvaltu, bo izgubila oprijem in postala trda(po tvoje bi moral napisati še, da bo najprej silica(zmes v gumi) zgubila svoje lastnosti, pa še kak graf zraven in obrazložitev zakaj je tako itd)Hotel sem le povedati, kaj se s tako gumo zgodi...vse ostalo je že napisano!

Aja, pa še to, da je razlika med popravilom in čisto novo gumo le 30€...bi razumel, da bi dal popravljat, če bi ena guma stala 150€ ali več, ampak za tako malo razliko med popravilom stare(predvidevam že trde ali izrabljene pnevmatike) in nakupom nove, kot je, sploh nima smisla, da razgljabljamo, kaj je bolj pametno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: val46 ()

IL_DIAVOLO ::

Saj obvladas, samo nerodno si se izrazil. Nothing personal :)

val46 ::

ni panike il diavolo...sam hotu sm še enkrat obrazložit kaj sem mislil. In najbrž so vsi razumeli,četudi sm se po tvoje "nerodno" izrazil :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Staranje zimskih gum (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5410224 (8339) GrimReaper
»

Zimske gum poleti ??? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Na cesti
23841982 (35701) oemdzi
»

gume nove letne ok? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
13724215 (21581) krneki0001
»

Zimske gume poleti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11333060 (30201) SuperVeloce

Več podobnih tem