» »

Jesti po 18h

Jesti po 18h

«
1
2

Samo346 ::

Veckrat sem slisal da je hranjenje po 18h uri nepriporocljivo.
De vem sicer zakaj in o tem nisem povsem preprican, da so prednosti tega da se po18h uri izogibas hrani bistvene za dolgorocno zdravje.
Vase mnenje?

feryz ::

Ni važno kdaj ješ, ampak koliko in kaj.

Tomy ::

Jaz,če ne jem po 9uri zvečer nemoram zaspat

Samo346 ::

feryz je izjavil:

Ni važno kdaj ješ, ampak koliko in kaj.


Predpostavi da jem zdravo in v ne prevelikih kolicinah, nemastno in brez sladkorja.

Aquafriend ::

feryz je izjavil:

Ni važno kdaj ješ, ampak koliko in kaj.

ni ravno 100% pravilno. To je priblizno tako, kot ce bi povedal, da ni vazno kdaj spis tistih 8 ur, podnevi ali ponoci. Naravni ciklus je potrebno upostevat. Do 18 ure je revec posploseno in so variacije od posameznika do posameznika.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Statisticno je kar veliko minosov. Spomin, reflux, teza, diabetes, srcne tezave... Ampak zna biti, da tisti, ki tako ali tako jedo prevec jedo tudi kasneje ali drugace povedano, ce si statisticno podoben tipicnemu vecernemu jedcu, lahko pricakujes kaksno tezavo vec. Verjetno ce si sportni tip in jes zdravo ne bos opazil neke razlike.

Sam se ne bi sekiral, ce jes zdravo in si zdravstveno nekje v mejah normale.

Samo346 ::

Aquafriend je izjavil:

feryz je izjavil:

Ni važno kdaj ješ, ampak koliko in kaj.

ni ravno 100% pravilno. To je priblizno tako, kot ce bi povedal, da ni vazno kdaj spis tistih 8 ur, podnevi ali ponoci. Naravni ciklus je potrebno upostevat. Do 18 ure je revec posploseno in so variacije od posameznika do posameznika.


Vse kar pojese, mora telo predelati zato suhi ljudje ki jedo manj dlje in bolj zdravo zivijo.
Je pa seveda bistveno kaj jedo.

Presnova naj bi se proti veceru upocasnila, in najboljsr naj bi bilo da se telo navasi na utecen urnik hranjenja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samo346 ()

janezvalva ::

če ješ po šesti zvečer se hitreje zrediš.

ahac ::

Najboljš, da grem vsak dan v McDonald's na postaji in pojem večerjo na vlaku... drugače mi ne bo uspel pred 18:00... ;((
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

Vazelin ::

To je spet ena urbanih legend, kot npr.:
- če preveč masturbiraš lahko oslepiš
- spiti moraš vsaj nekaj litrov vode, da funkcioniraš
- jesti moraš vsaj 5x dnevno

jype ::

Ker časovni pas pa je to?

SimplyMiha ::

Jaz se držim enega pravila.

blackbfm ::

če ješ po šesti zvečer se hitreje zrediš.


in po tej logiki če tankaš avto zvečer lahko narediš več kilometrov.. ker je tank čudežno bolj poln če ga tankaš po šesti

Vse kar pojese, mora telo predelati zato suhi ljudje ki jedo manj dlje in bolj zdravo zivijo.
Je pa seveda bistveno kaj jedo.


ni nujno da pojejo manj, lahko imajo manj učinkovito presnovo

DarwiN ::

Če ne ješ po 18. uri, pomeni da prakticiraš periodično postenje (v tem primeru vsaj 12-14 ur dnevno), ki pa ima celo vrsto pozitivnih učinkov na zdravje.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

next3steps ::

Samo346 je izjavil:

feryz je izjavil:

Ni važno kdaj ješ, ampak koliko in kaj.


Predpostavi da jem zdravo in v ne prevelikih kolicinah, nemastno in brez sladkorja.

Predpostavljam, da se zbudiš ob 17.00 greš ob 18.00 jest in greš ob 19.00 na šiht.
Povsem normalno.

nekikr ::

Vase mnenje?

Če ne jem po 18h potem ne morem zaspati. Lahka večerjica ob 21? Ni problema, z veseljem. Seveda je pa pomembno koliko in kaj počneš čez dan. Pica ob 23 pred tem pa sedenje v pisarni 12 ur ni ok po nobenem scenariju.

Phantomeye ::

Ta ura temelji na predpostavki, da greš ob 10 spat. Ampak je vse kr neki. Sam ne se basat, k vm bo slabo - kadarkoli v dnevu

LeQuack ::

Samo346 je izjavil:

Veckrat sem slisal da je hranjenje po 18h uri nepriporocljivo.
De vem sicer zakaj in o tem nisem povsem preprican, da so prednosti tega da se po18h uri izogibas hrani bistvene za dolgorocno zdravje.
Vase mnenje?


To izhaja še iz časov brez računalnikov in elektrike, ko so hodili ob 9ih zvečer že spat.
Quack !

Pro_moted ::

DarwiN je izjavil:

Če ne ješ po 18. uri, pomeni da prakticiraš periodično postenje (v tem primeru vsaj 12-14 ur dnevno), ki pa ima celo vrsto pozitivnih učinkov na zdravje.



This !

Jaz jem med 10 in 17 uro. V tem času zaužijem vse potrebno za en dan. Prvi mesec ni bilo fajn, zdaj ko sem pa v ritmu, je pa to, to. Ni več problemov z zaspanostjo zjutraj na cesti ali popoldan domov. Prebava se je porihtala, na WC hodim skoraj na minuto enako ( pretiravam), brez da bi ekstra kaj treniral sem zgubil 10 kg ( vsak dan imam vnos 1800 - 2000 kalorij, torej rahel deficit) v 4 mesecih, ob tem moram poudariti zanimivost da zgleda da na mišični masi ob tem nisem zgubil nič. Potem pa še preberem, da ima postenje tudi druge, zelo pomembne učinke:
https://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnol...

Je pa res, da verjetno ni za vsakogar.

Jaz bi ( če že ne izvajaš postenja) pazil samo na to, da ne jem kaki 2-3 ure pred spancem ( ob katerikoli uri že pač greš dotični dan), da telo ne rabi med spancem delat maksimalno še na prebavi.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pro_moted ()

Vazelin ::

Je še komu prenovljena coca cola zero preveč sladek okus?

billy ::

Samo346 je izjavil:

feryz je izjavil:

Ni važno kdaj ješ, ampak koliko in kaj.


Predpostavi da jem zdravo in v ne prevelikih kolicinah, nemastno in brez sladkorja.


Važno je brez cukra, mastno je lahko. Jaz kdaj ruknem preko 1500kcal zvečer, da bolje spim in sem sit še dolgo drug dan

MasterTade ::

eni takrat pridemo domov :|

Pika na i ::

Samo346 je izjavil:


Vase mnenje?

Da prenehajte jesti tudi pred 18. Ker vam škodi.

innerspace ::

Brezveze.
Taka 'pravila' ne upostevajo raznih spremenljivk, zato so nicvredna.
Je pa mozno sklepati o razlogih v prid takemu pocetju, recimo izogib dehidraciji med spanjem, problemom z nespecnostjo(ce si kmet in hodis spat s soncem, recimo)... eni pa pac ob sestih nehajo jesti in zacnejo piti.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

IL_DIAVOLO ::

Bla bla, jaz jem ko sem lacen, pa naj bo to ob 5 zjutraj ali pa opolnoci.

donvito ::

Točno tako, če me prime lakota jem tudi ob 11 zvečer. :)
Ne, da bi se zdaj nabasal, poješ kruh + salamo ali namazan z maslom in marmelado ali s sirom.

xmetallic ::

Lahko ješ po 18. Tudi ob 23. Priporočljivo je lažje prebavljivo hrano, da prebavila ne bodo celo noč mlela hrane. Tista neumnost s hujšenjem je pa točno to, neumnost.

RobertDev ::

Ob 8h zvečer nova skodelica kave pa ene 5 cigaretov ob, 10h spečem hrenovke in krompir, se nažrem ko pujs, ne gre spat ob občutku lakote, ob polnoči spat ob 5h ustat ob 10h malca, ob 3h kosilo, vse skupaj 1-2 škatlici cigaret 5 kav. Tako že 10 let. Nobenih problemov. Eni ste pač softiči.

Vazelin ::

nobenih problemov ja... ko te pa kak prehlad ujame pa kašljanje in bljuvanje 2 meseca skupaj zaradi doze čikov in posledično gnilosti pljuč :))

c3p0 ::

Lakota te prime, ker je telo pač tako navajeno, da se obnaša kot razvajen mulc. Googlaj grelin/ghrelin, hormon lakote.

IF telo je pa navajeno vojaškega režima in niti ne daje signalov lakote izven "ur hranjenja". To vsaj opažam na sebi :)

IL_DIAVOLO ::

Imo je bolj problematicno da pol dneva nic ne jes, pol pa prides domov in obrnes pol hladilnika.

737 ::

DarwiN je izjavil:

Če ne ješ po 18. uri, pomeni da prakticiraš periodično postenje (v tem primeru vsaj 12-14 ur dnevno), ki pa ima celo vrsto pozitivnih učinkov na zdravje.


Ko je telo vsaj pol dneva brez hrane (post), se začnejo procesi razstrupljanja, kar je glavni učinek opustitve večerje. Od tod ime za zajtrk breakfast, prekinitev posta. Če jetra in ledvica ne uspejo toksinov dovolj hitro odstraniti iz krvnega obtoka, se slabo počutimo, lahko nastopijo tudi zdravstvene težave.

Scorpia ::

janezvalva je izjavil:

če ješ po šesti zvečer se hitreje zrediš.


Ravno te dni je bil na BBC dokumentarec, kjer so testirali osebe, ko so jedli bolj dopoldan ogljikove hidrate in naslednjič bolj pozno. Ugotovili so, da proti večeru, naša telesa bolj prenašajo OH kot zjutraj. Kot je en rekel, ni važno kaj, ampak koliko. Če se veliko giblješ, športaš, je pa sploh vseeno kdaj in kaj ješ, edino če te moti sitost pri spanju.
////

NikolormousB ::

DarwiN je izjavil:

Če ne ješ po 18. uri, pomeni da prakticiraš periodično postenje (v tem primeru vsaj 12-14 ur dnevno), ki pa ima celo vrsto pozitivnih učinkov na zdravje.


Tipičen "bro science".

kuall ::

to je en bullshit mem ki ga vsi ponavljajo kot papige, pa ga sploh ne razumejo.

Vazelin ::

Ma vse kar je važno, da ni vnos kalorij prevelik. Ostalo so nianse in neko vraževerje.

kuall ::

Ja. Ostalo so malenkosti in vraževerje. Ampak ne moreš verjet koliko ljudi verjame v ta vraževerja, več kot pol sigurno. Butale.

Pro_moted ::

NikolormousB je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Če ne ješ po 18. uri, pomeni da prakticiraš periodično postenje (v tem primeru vsaj 12-14 ur dnevno), ki pa ima celo vrsto pozitivnih učinkov na zdravje.


Tipičen "bro science".



Bro science, maš pa na tem linku enih 50 povezav na:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

ki se veže na medicinsko literaturo.

Postenje je dobro tudi za doseganje višnje stopnje avtofagije. Za dobre učinke avtofagije na telo pa je dobil človek leta 2016 Nobelovo nagrado v medicini.


Ne morem dokazat da je vse res ( kdo pa lahko ? ), jaz sem kako leto nazaj probal, učinki so bili za mene neverjetni. Če je to mogoče placebo, pa naj bo. Ampak mislim da vseeno ni vse "bro science", kot sam praviš.Literature je ogromno, na internetu imaš informacije o ljudeh, ki so shujšali in si izboljšali življenje v pol leta nenormalno. Probat ni greh, 3 - 4 tedne pa tudi vsak lahko žrtvuje, da se ne nažira celi čas. Je pa najlažje svoje tupit in delat naprej, tako kot s navajen.Kar seveda niti ni narobe.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pro_moted ()

NikolormousB ::

Na internetu je ogromno literature na temo chemtrailov, škodljivosti cepiv, ravne zemlje in še česa. Tudi na pubmed ni vse absolutna resnica, pogosto pa so linkane raziskave vzete iz konteksta.

Npr:

"According to a 2014 review of the scientific literature, intermittent fasting can cause weight loss of 3-8% over 3-24 weeks (12). This is a huge amount."

No shit sherlock. En odstavek višje pa ugotavlja, da zaradi posta zaužiješ manj kalorij.

na internetu imaš informacije o ljudeh, ki so shujšali in si izboljšali življenje v pol leta nenormalno.


Če si se prej "nažiral celi čas", kot praviš, je post pozitivna sprememba, ker, kot smo že ugotovili, omejiš vnos kalorij. Na koliko obrokov razdeliš te kalorije pa nima ravno enega bistvenega učinka.

Ljudi, ki so shujšali je na netu polno. Eni s postom, drugi pa z lunino dieto. Če se redno nažiraš z nezdravo hrano je praktično vsaka sprememba dobra.

kuall ::

NikolormousB je izjavil:

Če se redno nažiraš z nezdravo hrano je praktično vsaka sprememba dobra.

papam.

harvey ::

Veckrat sem slisal da je hranjenje po 18h uri nepriporocljivo.


Ali 18 ura prava, da prenehaš z obremenitvijo (vnosom) prebavnega sistema ali pa je to čisto za lase privlečeno, lahko debatiramo. Dejstvo pa je, da ima vsak človek svoj cirkadiani ritem in posledično nek ritem izločanja hormonov, bazalni metabolizem, ipd. Vsi zunanji vplivi, recimo podaljšano nočno delo, nenazadnje tudi hranjenje v času počitka - spanja, imajo vpliv na te cikle. Koliko pa se potem to odrazi kot rezultat - bolezen, pa je stvar debate.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

next3steps ::

NikolormousB je izjavil:

Na internetu je ogromno literature na temo chemtrailov, škodljivosti cepiv, ravne zemlje in še česa. Tudi na pubmed ni vse absolutna resnica, pogosto pa so linkane raziskave vzete iz konteksta.

Npr:

"According to a 2014 review of the scientific literature, intermittent fasting can cause weight loss of 3-8% over 3-24 weeks (12). This is a huge amount."

No shit sherlock. En odstavek višje pa ugotavlja, da zaradi posta zaužiješ manj kalorij.

na internetu imaš informacije o ljudeh, ki so shujšali in si izboljšali življenje v pol leta nenormalno.


Če si se prej "nažiral celi čas", kot praviš, je post pozitivna sprememba, ker, kot smo že ugotovili, omejiš vnos kalorij. Na koliko obrokov razdeliš te kalorije pa nima ravno enega bistvenega učinka.

Ljudi, ki so shujšali je na netu polno. Eni s postom, drugi pa z lunino dieto. Če se redno nažiraš z nezdravo hrano je praktično vsaka sprememba dobra.

Jah, je treba ločiti zrno od plevela.
Prvo kot prvo, ura 18.00 spada med plevel.

Markus386 ::

DarwiN je izjavil:

Če ne ješ po 18. uri, pomeni da prakticiraš periodično postenje (v tem primeru vsaj 12-14 ur dnevno), ki pa ima celo vrsto pozitivnih učinkov na zdravje.


Samo to nima veze z "po šesti". Če se ob polnoči nažreš, greš ob dveh, treh spat, pa spiš do enih popoldne, je trajanje posta enako.

MrDelight ::

Totalne bedarije.

Kaj pa ljudje, ki opravljajo več izmensko delo, dežurstva in nočne službe?

Ob 21h grem v nočno, ja šit, ne smem več jest, ker je ura že odbila 18h in bom valda lačen do jutra. :))

DarwiN ::

Markus386 je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Če ne ješ po 18. uri, pomeni da prakticiraš periodično postenje (v tem primeru vsaj 12-14 ur dnevno), ki pa ima celo vrsto pozitivnih učinkov na zdravje.


Samo to nima veze z "po šesti". Če se ob polnoči nažreš, greš ob dveh, treh spat, pa spiš do enih popoldne, je trajanje posta enako.

Seveda ne velja ekskluzivno za 18. uro, ampak je pa vključeno to okno od 18. do ~7. ure, a ne.. Jaz osebno že 2.5 leti jem med 14. in 20. uro.

NikolormousB je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Če ne ješ po 18. uri, pomeni da prakticiraš periodično postenje (v tem primeru vsaj 12-14 ur dnevno), ki pa ima celo vrsto pozitivnih učinkov na zdravje.


Tipičen "bro science".

Imaš več kot dovolj dokazov o intermittent fastingu. Absolutne potrditve pač ne boš dobil, ker je praktično nemogoče izpeljat dolgoročno študijo. Imaš kratkoročne študije na ljudeh, ki jasno kažejo na celo paleto izboljšanih biomarkerjev.. In seveda so tu tudi miške. In nenazadnje je v današnjem razvitem svetu, kjer je 30-40% odraslih debelih in smo v obdobju globesity pandemije, kakršnokoli postenje lahko samo pozitvna stvar.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

NikolormousB ::

Ne, nimaš. Vse tiste študije kažejo, da se biomarkerji izboljšajo praktično takoj, ko predebeli ali bolani ljudje omejijo vnos kalorij. Način omejitve kalorij ni bistven.

Povsem enostavno bi bilo narediti študijo, kjer primerjaš dve skupini. Ena poje 2000 kalorij na dan iz zdrave, polnovredne in uravnotežene hrane v 6 obrokih enakomerno porazdeljenih čez dan, ena pa enak jedilnik zaužije v z vmesnim potenjem. Res misliš. da bo rezultat kaj drugačen?

Jerry000 ::

Jaz jem okoli 21h ali 21:30. Spat grem okoli 23. Spim super, počutim se super. Imam namreč ob 20h trening in da po treningu ne bi nič jedel je muka, kaj šele spat brez jest.

kingsix ::

@NinjaMig21 , vsak tvoj post na topic prehrane je BRO SCIENCE ali po slovensko - same traparije.

FireSnake ::

Pro_moted je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Če ne ješ po 18. uri, pomeni da prakticiraš periodično postenje (v tem primeru vsaj 12-14 ur dnevno), ki pa ima celo vrsto pozitivnih učinkov na zdravje.


Tipičen "bro science".



Bro science, maš pa na tem linku enih 50 povezav na:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

ki se veže na medicinsko literaturo.

Postenje je dobro tudi za doseganje višnje stopnje avtofagije. Za dobre učinke avtofagije na telo pa je dobil človek leta 2016 Nobelovo nagrado v medicini.


Ne morem dokazat da je vse res ( kdo pa lahko ? ), jaz sem kako leto nazaj probal, učinki so bili za mene neverjetni. Če je to mogoče placebo, pa naj bo. Ampak mislim da vseeno ni vse "bro science", kot sam praviš.Literature je ogromno, na internetu imaš informacije o ljudeh, ki so shujšali in si izboljšali življenje v pol leta nenormalno. Probat ni greh, 3 - 4 tedne pa tudi vsak lahko žrtvuje, da se ne nažira celi čas. Je pa najlažje svoje tupit in delat naprej, tako kot s navajen.Kar seveda niti ni narobe.


Se strinjam.
Po zadevi špukajo slabiči, ki se tega ne morejo držati.
Sam se tega držim in sploh ni problema.
Ob vsaki polni in prazni luni še naredim 24 urni post (če je čudna ura tudi 36 urni) in se počutim super.

V eni od tem sem prebral, da je od časa do časa dobro narediti tridnevni post, to bom vsekakor tudi preizkusil.

Njalažje se ne nažirati in jamrati, da tako nič ne deluje.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Spxy ::

Malo več gibanja, pa boste lahko tudi po 18h jedli. :D
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zajtrk (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Loža
48270436 (21937) xyz248
»

Kaj lahko pojem? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14436588 (31033) johan05
»

Beljakovine in ogljikovi hidrati (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
586837 (5896) jype

kako se odpovedati ... horse burgerju ipd.

Oddelek: Loža
466265 (5391) dope1337
»

Prekomerna telesna teža ljudi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19533931 (30195) PacificBlue

Več podobnih tem