» »

Prosim omogočite JavaScript v vašem brskalniku... prosim bodite tiho!

Prosim omogočite JavaScript v vašem brskalniku... prosim bodite tiho!

«
1
2

Ribič ::

Ej, a še komu izmed vas tole ful najeda?

Na svojem brskalniku (Firefox) imam zaradi varnosti že dlje časa javascript namenoma onemogočen. Ni mi všeč, da razne spletne strani po želji izvajajo svojo kodo v borwserju ter vohljajo po mojem računalniku in nastavitvah ter na strežnik nazaj pošiljajo bog ve katere podatke. Vse lepo in prav, vendar sem do nedavnega lahko splet uporabljal še kolikor toliko normalno. Če nisi imel javascripta, je včasih bilo še večinoma vredu. Pač tu in takm kakšna funkcija ni delovala. Sedaj pa opažam, da se to postopoma stopnjuje in čez dalje več funkciji ne deluje. Nekateri linki ne delajo več, meniji se več ne odpirajo, slike se več ne nalagajo ali pa se spletna stran sploh ne prikaže (npr. belo prazno ozadje na youtube.com). Nekatere spletne strani pa ob obisku začnejo težiti obiskovalcem da naj omogočijo javascript, če sploh želijo nadaljevati (nedavno se je na seznamu pojavil www.24ur.com).

Kaj pa ko bi vi spletni razvijalci raje zasnovali spletne strani tako, da bodo lahko delovale brez javascripta (fall-back mode), namesto, da težite uporabnikom naj spremenijo nastavitve v svojem brskalniku? Meni zadeva počasi postaja izredno sitna in zoprna tako, da razmišljam, da bi po e-mailu začel nazaj težiti lastnikom da naj nehajo sitnariti in raje popravijo svojo spletno stran. Kolikor sem slišal, je ista figa na Tor Browserju, kjer so še posebej pazljivi glede varnosti, pa so vseeno bili prisiljeni omogočiti javascript, saj brez njega ni delovalo več kot polovica strani.

Je še komu tole nevšečno?
Vse ribe so mi pobegnile!

misek ::

Ribič je izjavil:

Je še komu tole nevšečno?
Ne.

eric_cartman ::

Kaj pa ko bi vi spletni razvijalci raje zasnovali spletne strani tako, da bodo lahko delovale brez javascripta (fall-back mode), namesto, da težite uporabnikom naj spremenijo nastavitve v svojem brskalniku?

Večina najbolj popularnih frameworkov za razvijanje spletnih aplikacij je pisana ravno z javascriptom. Tako da bo sila zoprna zadeva, da gremo z razvojem nazaj za 20 let.

Kolikor sem slišal, je ista figa na Tor Browserju, kjer so še posebej pazljivi glede varnosti, pa so vseeno bili prisiljeni omogočiti javascript, saj brez njega ni delovalo več kot polovica strani.

Če uporabljaš Tor na katerem imaš omogočen JS, potem je bolje, da Tor-a ne uporabljaš. Skratka ni res. V Tor so vgradili možnost, s katero si lahko vključiš js. Ampak kaj ti bo Tor na clearnetu? Potem surfaš po čebulicah.

Nekatere spletne strani pa ob obisku začnejo težiti obiskovalcem da naj omogočijo javascript, če sploh želijo nadaljevati (nedavno se je na seznamu pojavil www.24ur.com).

Si opazil, da imajo novo stran? Ravno zaradi tega namreč.

Zgodovina sprememb…

DeeCoy ::

Izvoli, pojdi 20 let nazaj, uporabljaj internet explorer 1 ter samo spletne strani, ki so takrat obstajale.

jype ::

Ribič je izjavil:

Kaj pa ko bi vi spletni razvijalci raje zasnovali spletne strani tako, da bodo lahko delovale brez javascripta
Kaj pa če bi si ti zrihtal ločen računalnik samo za internet? Meni se zdi to lažje izvedljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Vazelin ::

Fak a brez javascript sploh kaj dela?:D

DeeJay ::

jype je izjavil:

Ribič je izjavil:

Kaj pa ko bi vi spletni razvijalci raje zasnovali spletne strani tako, da bodo lahko delovale brez javascripta
Kaj pa če bi si ti zrihtal ločen računalnik samo za internet? Meni se zdi to lažje izvedljivo.


Sej ne rab celga računalnika... nej si inštalira virtualko na obstoječ comp in to nuca za browsanje, pa je.

AndrejS ::

Zakaj se vozimo z avtomobili, če lahko hodimo peš ?

Vazelin ::

To izklapljanje javascripta je dandanes na nivoju bacilofoba

oxyuranus ::

Vazelin je izjavil:

To izklapljanje javascripta je dandanes na nivoju bacilofoba


Niti ne, dejansko delajo javascriptasi tak drek iz kode, da ima cela zadeva vedno bolj smisel. Da niti ne omenjamo raznih coinhivov itd...
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Invictus ::

jype je izjavil:

Kaj pa če bi si ti zrihtal ločen računalnik samo za internet? Meni se zdi to lažje izvedljivo.

Lahko samo virtualko...

Niti ne rabi ločenega računalnika...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

oxyuranus ::

Ribič je izjavil:

Ej, a še komu izmed vas tole ful najeda?

Na svojem brskalniku (Firefox) imam zaradi varnosti že dlje časa javascript namenoma onemogočen. Ni mi všeč, da razne spletne strani po želji izvajajo svojo kodo v borwserju ter vohljajo po mojem računalniku in nastavitvah ter na strežnik nazaj pošiljajo bog ve katere podatke. Vse lepo in prav, vendar sem do nedavnega lahko splet uporabljal še kolikor toliko normalno. Če nisi imel javascripta, je včasih bilo še večinoma vredu. Pač tu in takm kakšna funkcija ni delovala. Sedaj pa opažam, da se to postopoma stopnjuje in čez dalje več funkciji ne deluje. Nekateri linki ne delajo več, meniji se več ne odpirajo, slike se več ne nalagajo ali pa se spletna stran sploh ne prikaže (npr. belo prazno ozadje na youtube.com). Nekatere spletne strani pa ob obisku začnejo težiti obiskovalcem da naj omogočijo javascript, če sploh želijo nadaljevati (nedavno se je na seznamu pojavil www.24ur.com).

Kaj pa ko bi vi spletni razvijalci raje zasnovali spletne strani tako, da bodo lahko delovale brez javascripta (fall-back mode), namesto, da težite uporabnikom naj spremenijo nastavitve v svojem brskalniku? Meni zadeva počasi postaja izredno sitna in zoprna tako, da razmišljam, da bi po e-mailu začel nazaj težiti lastnikom da naj nehajo sitnariti in raje popravijo svojo spletno stran. Kolikor sem slišal, je ista figa na Tor Browserju, kjer so še posebej pazljivi glede varnosti, pa so vseeno bili prisiljeni omogočiti javascript, saj brez njega ni delovalo več kot polovica strani.

Je še komu tole nevšečno?


Tole je bolj "prakticna" resitev, pac web je vedno bolj zasvinjan z javascriptom in ne bos vec dolgo mogel z blokiranjem js. Razen tega moras vedeti, da se vecino web strani financira z oglasi in trackanjem uporabnikov (GDPR, se malo... kako vam bom zivce pozrl...) tako, da je razumljivo, da hocejo imeti js enablan. Tule imas pa silver bullet za firefox:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefo...

In kar na "agressive" ga nastavi, 99% strani bo delalo, tiste, ki pa ne bodo pa gladko ignoriraj (tudi sicer je to dobra taktika) in najdi drugo.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Phantomeye ::

Ribič je izjavil:

Ej, a še komu izmed vas tole ful najeda?

Na svojem brskalniku (Firefox) imam zaradi varnosti že dlje časa javascript namenoma onemogočen. Ni mi všeč, da razne spletne strani po želji izvajajo svojo kodo v borwserju ter vohljajo po mojem računalniku in nastavitvah ter na strežnik nazaj pošiljajo bog ve katere podatke. Vse lepo in prav, vendar sem do nedavnega lahko splet uporabljal še kolikor toliko normalno. Če nisi imel javascripta, je včasih bilo še večinoma vredu. Pač tu in takm kakšna funkcija ni delovala. Sedaj pa opažam, da se to postopoma stopnjuje in čez dalje več funkciji ne deluje. Nekateri linki ne delajo več, meniji se več ne odpirajo, slike se več ne nalagajo ali pa se spletna stran sploh ne prikaže (npr. belo prazno ozadje na youtube.com). Nekatere spletne strani pa ob obisku začnejo težiti obiskovalcem da naj omogočijo javascript, če sploh želijo nadaljevati (nedavno se je na seznamu pojavil www.24ur.com).

Kaj pa ko bi vi spletni razvijalci raje zasnovali spletne strani tako, da bodo lahko delovale brez javascripta (fall-back mode), namesto, da težite uporabnikom naj spremenijo nastavitve v svojem brskalniku? Meni zadeva počasi postaja izredno sitna in zoprna tako, da razmišljam, da bi po e-mailu začel nazaj težiti lastnikom da naj nehajo sitnariti in raje popravijo svojo spletno stran. Kolikor sem slišal, je ista figa na Tor Browserju, kjer so še posebej pazljivi glede varnosti, pa so vseeno bili prisiljeni omogočiti javascript, saj brez njega ni delovalo več kot polovica strani.

Je še komu tole nevšečno?


Razvijalci strani naredijo tako, kot želijo in plačajo stranke.

Netrunner ::

Ribič je izjavil:

Ej, a še komu izmed vas tole ful najeda?
...
Je še komu tole nevšečno?


V kakšnem obdobju ti živiš? Danes je JS prisoten skoraj povsod in sprijazni se s tem saj se način izdelave ne bo prilagajal par posameznikom kot si ti. Če te skrbi varnost potem imaš malo morje opcij kako se zaščitit brez da sklopiš JS.

Namesti si tole ali kaj podobnega in boš miren.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

Stari89 ::

Glede na tale članek je imelo v letu 2016 Javascript ugasnjeno približno 0.2% vseh uporabnikov, pa še večina teh je na Toru.
24ur so pred razvojem pogledali statistike in se pragmatično odločili, kaj se jim za določen budget denarja in časa splača in kaj ne. Razvoj funkcionalnosti za tistih nekaj slovenskih paranoikov z alu-folijastimi čepicami pač ni prišel not.
Vseeno hvala OPju. Na zadnjih par projektih nisem niti pomislil, da bi dodal enostaven JS-disabled check. Gre na to-do list.

poweroff ::

JS-disabled check je super zadeva. Jaz sicer JavaScripta praviloma ne omogočam, ga bom pa od sedaj začel preventivno onemogočati ob prvem obisku spletne strani. Tiste, ki bodo zatežile z obvestilom gredo direktno v hosts file v blokado.

Skratka, JS-disabled check je super zadeva za identifikacijo smrdečih, vohunskih in vsebinsko praznih spletnih strani. 8-)
sudo poweroff

Invictus ::

Zdaj pa hop nazaj v jamo in uporabljat konzolo + lynx ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Zakaj pa bi imel človek omogočen javascript? Le praktično vsaka uporabna stran ga uporablja. To, da si na vsak način ne zakomplciiraš življanja je tako passé, da bolj ne more bit.

poweroff ::

Mogoče prodajaš droge pa orožje preko Tora, pa nočeš, da te dobijo? :D>:D
sudo poweroff

M.B. ::

Sam imam tudi onemogočen JS. In Na 24ur je čudno včasih se stran pojavi normalno, včasih pa prikaže tisto da moram omogočit JS. Kar je samo malce tečno F12 odpreš web development pa div z tem tekstom odstraniš in od tam naprej dela normalno.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Krele ::

Če bi delal seznam najbolj bedastih programskih jezikov, ki se jim je, če imaš le možnost , najbolje na daleč izognit, je javascript gladko na prvem mestu (poleg php-ja...).
Ukinitev ali vsaj zmanjšanje rabe javascripta na minimum bi bil majhen korak za razvijalce, a ogromen korak naprej za internet(nike).

jype ::

Invictus je izjavil:

Lahko samo virtualko...
https://spectreattack.com/

111111111111 ::

Krele je izjavil:

Če bi delal seznam najbolj bedastih programskih jezikov, ki se jim je, če imaš le možnost , najbolje na daleč izognit, je javascript gladko na prvem mestu (poleg php-ja...).
Ukinitev ali vsaj zmanjšanje rabe javascripta na minimum bi bil majhen korak za razvijalce, a ogromen korak naprej za internet(nike).

Ne bluzit prosim. PHP in Javascript sta največ uporabljana za dobro in slabo kar se dogaja na spletu, zato se po njima zliva kup žolča, kar je pri množični uporabi nekako posledica. Ravno tako se žolč zliva po samsungu in applu, ampak sta še vedno vodilna na svojem področju. Ker sta tako slaba? Ne bi rekel.

In če delaš v spletu se Javascriptu in PHP-ju ne moreš izognit (php morda še, javascriptu pa dejansko ne).

EDIT: Pa tudi ne vidim poante zakaj bi se izogibal. Sprejmeš splet tak kot je in ne pretiravaš.

Zgodovina sprememb…

Netrunner ::

Krele je izjavil:

Če bi delal seznam najbolj bedastih programskih jezikov, ki se jim je, če imaš le možnost , najbolje na daleč izognit, je javascript gladko na prvem mestu (poleg php-ja...).
Ukinitev ali vsaj zmanjšanje rabe javascripta na minimum bi bil majhen korak za razvijalce, a ogromen korak naprej za internet(nike).


PHP je včasih bil res bolj žalost, vendar se je v zadnjih letih precej razvil v soliden programski jezik (in tudi JS), tako da ni treba pretiravat. Pa odvisno je tudi s čim primerjaš, saj ne moreš vseh programskih jezikov dati v isti koš.

oxyuranus ::

Stari89 je izjavil:

Glede na tale članek je imelo v letu 2016 Javascript ugasnjeno približno 0.2% vseh uporabnikov, pa še večina teh je na Toru.
24ur so pred razvojem pogledali statistike in se pragmatično odločili, kaj se jim za določen budget denarja in časa splača in kaj ne. Razvoj funkcionalnosti za tistih nekaj slovenskih paranoikov z alu-folijastimi čepicami pač ni prišel not.
Vseeno hvala OPju. Na zadnjih par projektih nisem niti pomislil, da bi dodal enostaven JS-disabled check. Gre na to-do list.


U, zakon, sem mislil, da so razni ljubitelji natikanja alu folije crknili z prihodom Snowdena, ko so izpadli totalni idioti. Ampak zgleda, da javascriptase nic ne izuci. Saj ves, da je 99.9999% browser exploitov prihaja skozi javascript engine, ne?
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

AndrejS ::

Če hočeš bit varen - odklopi internet !

737 ::

Uporabi plugin NoScript za Firefox. Lahko whitelistaš skripte, ki so potrebne za osnovno delovanje strani.

Yacked2 ::

No JS, No Ajax
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

Zdaj pa hop nazaj v jamo in uporabljat konzolo + lynx ;).

Ne žali lynx! Jaz ga celo še danes občasno uporabljam..... ;(

detroit ::

tale thread je škoda prostora ...
tin foil hat asap
Skero

jype ::

Yacked2 je izjavil:

Ajax

PaX_MaN ::

Krele je izjavil:

Ne bluzit prosim. PHP in Javascript sta največ uporabljana za dobro in slabo kar se dogaja na spletu, zato se po njima zliva kup žolča, kar je pri množični uporabi nekako posledica. Ravno tako se žolč zliva po samsungu in applu, ampak sta še vedno vodilna na svojem področju. Ker sta tako slaba? Ne bi rekel.

Ne. JS je slab ravno zato ker je edini ki se ga uporablja množično, zaradi česar se ga uporablja še bolj množično, zato se ga uporablja še bolj množično...
In potem se to izrodi v situacijo ko se ti strani nalagajo po pol minute, pol interneta te z njim loh enostavno poheka, ampak neeeeeee "toti tinfoil hatovci so problem, čuj, imbrejs d sak".
Zarad 99% sodelujočih v tej temi ne mormo met lepega interneta.
Odjebite.

111111111111 je izjavil:

In če delaš v spletu se Javascriptu in PHP-ju ne moreš izognit (php morda še, javascriptu pa dejansko ne).

To samo zato ker si tak idiot ki je dobil briljantno idejo narest Excel za v _spletni brskalnik_.

111111111111 je izjavil:

EDIT: Pa tudi ne vidim poante zakaj bi se izogibal. Sprejmeš splet tak kot je in ne pretiravaš.

Čuj nea ga srat no. Prav nobene racionalne podlage ni da od mene zahtevajo da furam po več mega(!!) veliko obfuskirano(!!) kodo ki dela bogve(!!) kaj zgolj zato da se stran sploh(!) prikaže(!!).
Če to dobiš na vsaki drugi strani tega pač ne moreš sprejet.

Yacked2 je izjavil:

No JS, No Ajax

Ja hvala bogu, se bomo znebil CORSove abotnosti.
Mejte vse na isti domeni FFS, ne bom milijonom tvrdkam s CDNji pošilju pa čak i mojih gat.

kuall ::

Heh, javascript je trenutno boom. Vse tanove knjižnice za internet ga na polno uzporabljajo (knockout, angularjs, reactjs) in prow je tako!!!
Jaz sem tudi včasih imel miselnost, da moraš stran tako naredit, da bo delala tudi brez js ampak to je brezveze.
Javascript je tudi precej star jezik in podobno kot SQL univerzalni jezik web programiranja.

Glugy ::

Če se hoče se da tud brez Javascript sodobno stran postavit. Vse je odvisno samo od volje in truda. Večina programerjev pač raje išče udobje znanega namesto preizkušanja novih načinov. Sej po en stran jih razumem; propgramiranje ni hec; je zafrknjeno.

kuall ::

Jp, zlahka. Malo počasneje bi vse skupaj delalo, kakšni popupi s komentarji ne bi bili mogoči, vse bi moral naložiti naenkrat. Bistvo javscripta je hitra odzivnost strani.

RegulusDraco ::

Ribič je izjavil:


Je še komu tole nevšečno?


ne. izgledaš nenormalno paranoično.
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

next3steps ::

Phantomeye je izjavil:

Ribič je izjavil:

Ej, a še komu izmed vas tole ful najeda?

Na svojem brskalniku (Firefox) imam zaradi varnosti že dlje časa javascript namenoma onemogočen. Ni mi všeč, da razne spletne strani po želji izvajajo svojo kodo v borwserju ter vohljajo po mojem računalniku in nastavitvah ter na strežnik nazaj pošiljajo bog ve katere podatke. Vse lepo in prav, vendar sem do nedavnega lahko splet uporabljal še kolikor toliko normalno. Če nisi imel javascripta, je včasih bilo še večinoma vredu. Pač tu in takm kakšna funkcija ni delovala. Sedaj pa opažam, da se to postopoma stopnjuje in čez dalje več funkciji ne deluje. Nekateri linki ne delajo več, meniji se več ne odpirajo, slike se več ne nalagajo ali pa se spletna stran sploh ne prikaže (npr. belo prazno ozadje na youtube.com). Nekatere spletne strani pa ob obisku začnejo težiti obiskovalcem da naj omogočijo javascript, če sploh želijo nadaljevati (nedavno se je na seznamu pojavil www.24ur.com).

Kaj pa ko bi vi spletni razvijalci raje zasnovali spletne strani tako, da bodo lahko delovale brez javascripta (fall-back mode), namesto, da težite uporabnikom naj spremenijo nastavitve v svojem brskalniku? Meni zadeva počasi postaja izredno sitna in zoprna tako, da razmišljam, da bi po e-mailu začel nazaj težiti lastnikom da naj nehajo sitnariti in raje popravijo svojo spletno stran. Kolikor sem slišal, je ista figa na Tor Browserju, kjer so še posebej pazljivi glede varnosti, pa so vseeno bili prisiljeni omogočiti javascript, saj brez njega ni delovalo več kot polovica strani.

Je še komu tole nevšečno?


Razvijalci strani naredijo tako, kot želijo in plačajo stranke.

Dandanes JS sploh ne rabiš.

Netrunner ::

Glugy je izjavil:

Če se hoče se da tud brez Javascript sodobno stran postavit. Vse je odvisno samo od volje in truda.


Seveda se da, vendar ni to odvisno od volje in truda programerja ampak naročnika :)

kuall je izjavil:

Bistvo javscripta je hitra odzivnost strani.

Am... ne to ni bistvo javascripta :) in javascript v večini poslabša odzivnost strani. Najhitrejše strani so pure html z sprite slikami. Z JS lahko pohitrimo le v primeru da je dosti media gradiva tako, da naložimo ko je to potrebno in ne že vse na začetku.

kuall ::

Govorimo o straneh, ki se odzivajo na akcije uporabnikov in ki glede na te akcije naložijo podatke iz baze na strežniku. Tu javascript pohitri stran, ker ni treba nalagat cele strani ampak naložiš samo delček, ki si ga kliknil. V bistvu je javascript brez komunikacije s serverjem precej nezanimiv razen za kakšne neumne offline igrice ali pa za kakšne hacke strani, ko ne znaš naredit stvari s css/html tako kot bi bi moral, hitreje z js narediš. Javascrpit je kot internet v internetu. Naredi stran živo, zanimivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

111111111111 ::

Glugy je izjavil:

Če se hoče se da tud brez Javascript sodobno stran postavit. Vse je odvisno samo od volje in truda. Večina programerjev pač raje išče udobje znanega namesto preizkušanja novih načinov. Sej po en stran jih razumem; propgramiranje ni hec; je zafrknjeno.

Prosim en primer.

PaX_MaN je izjavil:


Zarad 99% sodelujočih v tej temi ne mormo met lepega interneta.

1% se koleščki pač sučejo vedno v drugo smer. Karkšnkoli jezik bi bil zadaj bi ga ti izklopil in če bi bil javascript v manjšini bi si ga vklopil, ker je zakon. Razumem nočeš bit tak kot ostali. Lepo.

Zgodovina sprememb…

dope1337 ::

Nikoli nisem maral JS (skriptni jezik je decki, ne pa PROGRAMSKI - n-krat omenjeno od ljudi, ki se bavijo s tem ...) ter php. Zakaj? Sta 2 primerka tipicno nesktrukturirane kode, kjer vecine razvijalcev niti ne zanima kaj se v ozadju dogaja (niti nimajo znanja) - samo da dela. In tako pride do raznoraznih varnostnih lukenj.

Sta pa zelo lahka in hitro izvedljiva (pri JS spet odvisno od clienta). Pa kot je nekdo napisal - tako se je ze ustalila/izrodila njuna uporaba, da bo res morali priti do neke tezke revolucije, da ju bo kaj zamenjalo (HTML5 napram Flash recimo).
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

janig ::

dope1337 je izjavil:

skriptni jezik je decki, ne pa PROGRAMSKI - n-krat omenjeno od ljudi, ki se bavijo s tem ...

Bi bilo kaj bolje, ce bi spadal med programske?
Kakorkoli, da ne bo kdo bluzil kako zanic je javascript. Netflix, LinkedIn, Paypal, ... uporabljajo javascript na backendu.

next3steps ::

Kul. Je dober, če se ga dobro uporabi. Codemonkeyem bi pa dal html5 only.

LeQuack ::

Javascript je 99% uporabljen samo za tracking in serviranje oglasov. Ostalih 1% pa dejansko za delovanje strani.
Quack !

dope1337 ::

janig je izjavil:

dope1337 je izjavil:

skriptni jezik je decki, ne pa PROGRAMSKI - n-krat omenjeno od ljudi, ki se bavijo s tem ...

Bi bilo kaj bolje, ce bi spadal med programske?
Kakorkoli, da ne bo kdo bluzil kako zanic je javascript. Netflix, LinkedIn, Paypal, ... uporabljajo javascript na backendu.


Pa ... recimo, ce bi vsak razvijalec bil vsaj prisiljen skompajlat kodo, ki jo je snel iz neta ter jo vključil v svojo spletno rešitev, ter uvidel da ima polno varnostnih lukenj, ki jih izkorišča marsikatera zlonamerna koda, bi mi bilo čisto vseeno. Zmotilo me je pač, da v tako dolgem pogovoru nihče ni niti enkrat uporabil "skriptni jezik" - cisto pikolovstvo, sej vem.

Sej resitve velikih firm (katere tako ali tako prisegajo na JS za frontend) so vec al manj bulletproof. Gre se za manj razsirjene spletne resitve, ki pravtako slonijo na JS ampak je implementacija le-teh vec ali manj copy-pasta nekih "univerzalnih resitev". To pa samo klice po tezavah.

Jaz osebno tudi nebi PHP dal na backend, (ceprav 5ka se je dosti popravila napram 4ki) ker je moznost za napakov veliko vecja, kot pa pri neki strogo tipizirani resitvi - Python recimo. Je pa res, da vsakemu devu svoje. Tisto kar obvladas, tistega se drzis in se potrudis, da naredis karseda vecjo ravnotezje med varnostjo ter hitrostjo izvedbe kode.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Netrunner ::

Na kratko povedano težava spoh ni v php/js jeziku ampak na slabih developerjih oz. načinu uporabe :)

Sam na veliko koristim php/js :)

Ribič ::

oxyuranus je izjavil:

Tule imas pa silver bullet za firefox:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefo...

A veš, da nisem vedel, da tale stvar sploh obstaja. Hvala ti za link.

Po naključju sem pa že tudi sam razmišljal, da bi se spravil pisati podoben addon. Sicer mislim, da blokada API-jev ni najbolj primerna rešitev, ker te potem skripte vseeno povohljajo in ugotovijo, da imaš vse blokirano. Ker si eden redkih, ki to počne, te lahko potem zlahka identificirajo. Boljša rešitev bi bila, da se tile WebAPI-ji vseeno normalno izvedejo, vendar pa namesto pravih podatkov vrnejo neke naključne podatke z življenjsko dobo same seje. Bom preveril, če se to lahko kje v addonu nastavi, sicer pa bi bila ta funkcija odličen prispevek.

misek je izjavil:

Ribič je izjavil:

Je še komu tole nevšečno?
Ne.

Ti imaš pa zagotovo JS omogočen.
Vse ribe so mi pobegnile!

Arey ::

Ni vsak page, ki za delovanje potrebuje js, grd, vohunski in tak samo zato ker so developerji zlobni ljudje.

oxyuranus ::

Arey je izjavil:

Ni vsak page, ki za delovanje potrebuje js, grd, vohunski in tak samo zato ker so developerji zlobni ljudje.


Ni vsak, jih je pa vecina. Samo 24 kur poglej.

In ne gre se za zlobnost developerjev ampak v vecini primerov neznanje, ignoranco, pripravljenost prodaje zasebnosti drugih ljudi v zameno za nekaj ficnikov... take stvari. Ce se prav spomnim je tudi protagonist druge svetovne vojne bil preprican, da dela dobro.

Ni panike, ko pride GDPR se bo precej skristaliziralo, kam gredo podatki (paypalove poglejte, te kap zadane), kaj se pocne z njimi in predvsem moznost reci "NE DAM!" (oz. glede na opt in bo to bolj - ne bom kliknil, da "DAM"). Upam, da ste v polnih pripravah, obljubim, da bom pisal prijave informacijskemu pooblascencu, iz cistega uzitka in v mascevanju za desetletje trpljenja blokiranja raznih tracking domen, tracking script,...

Pa samo v opozorilo, GDPR ni birokratska uredba, kot si jo predstavlja slovenski informacijski pooblascenec (ki mu ocitno ni nic jasno), izobrazite se malo naokrog po netu, tisto kar ima IP navedeno na uradni strani je v bistvu bolj preprosti birokratski del, tehnicnega sploh nima pokritega.
Those who do not understand UNIX are condemned to reinvent it, poorly.
(hint: linux)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oxyuranus ()

poweroff ::

oxyuranus je izjavil:

Pa samo v opozorilo, GDPR ni birokratska uredba, kot si jo predstavlja slovenski informacijski pooblascenec (ki mu ocitno ni nic jasno), izobrazite se malo naokrog po netu, tisto kar ima IP navedeno na uradni strani je v bistvu bolj preprosti birokratski del, tehnicnega sploh nima pokritega.

Najbolj prikladno je, da se GDPR smatra kot birokratsko uredbo. To ima več prednosti:
- zavezanci plačajo par tisoč EUR in na kup zmečejo papirje s katerimi "uredijo" zadevo;
- razni pravni strokovnjaki in odvetnice si naredijo template, ki ga potem samo malenkostno spremenijo za novega zavezanca - seveda pa mu zaračunajo polno ceno;
- IP-RS samo pogleda, če papirji štimajo, s tehniko in vsebino pa se mu ni treba ukvarjati;
- vodstvu IP-RS ki se zaveda, da nima dovolj strokovno usposobljenih ljudi za IT, se ni treba ukvarjati z iskanjem novih zaposlitev;
- vlada je srečna, ker se EU lahko laže, da imamo področje "pokrito", hkrati pa se jim ni treba ukvarjati s tem, kje bodo napraskali denar za kadrovsko okrepitev IP-RS;
- edino tistih par ljudi na IP-RS, ki se spoznajo na IT bo zasutih z delom in bodo trpeli... ampak to pa ja ni problem. For greater good, ane.
Skratka, zadevo smo super zastavili.
sudo poweroff
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobre prakse Informacijskega pooblaščenca že prešle v splošno rabo (2)

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4415071 (11711) MrStein
»

Informacijski pooblaščenec predstavil nove dobre prakse pri uporabi piškotkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5820399 (14133) AštiriL
»

[HTML5] možnosti le z html, brez javascript itd. (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
565363 (3208) DePalmo
»

Ali izdelovati spletne strani ali programirati?

Oddelek: Loža
214004 (2184) c3p0
»

Bild ne dovoli dostopa ob uporabi AdBlocka (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
9435133 (26950) zee

Več podobnih tem