» »

Tudi v Sloveniji preizkušajo rudarjenje v brskalnikih

Tudi v Sloveniji preizkušajo rudarjenje v brskalnikih

Preizkus na Monitor.hr

Obvestilo Slovenskih novic na koncu članka

Slo-Tech - Ni dolgo trajalo, da so se rudarjenja kriptovalut v brskalnikih prek vtičnika lotili tudi slovenski in hrvaški mediji. Pri nas so zelo omejen preizkus prvi začeli pri Slovenskih novicah, ki spadajo v založniško hišo Delo ČZP d.o.o., na Hrvaškem pa Monitor.hr. Bistvena razlika od ponesrečenih poizkusov The Pirate Baya je v tem, da omenjeni strani obiskovalcem povesta, kaj se bo dogajalo.

Na Slovenskih novicah so včeraj objavili prvi članek, ki ima na spletni strani dodan Coinhive. Gre za knjižnico JavaScript, ki uporabi obiskovalčev procesor za rudarjenje kriptovalute Monero. Na ta način lahko ponudniki vsebin zaslužijo nekaj denarja, s čimer bi lahko financirali svoje strani, namesto da nanje postavljajo oglase ali da za dostop računajo. Slovenske novice svoje avtorske vsebine držijo za plačljivim zidom (paywall) založnika Delo, potem ko so leta 2013 odstopili od neuspešnega Piana, ki je poizkusil združiti več slovenskih tiskanih medijev.

Če je bil Piano neuspeh, ali je lahko rudarjenje kriptovalut v zameno za prebiranje vsebin rešitev digitalnih medijev? Na Slovenskih novicah so v enem dnevu z enim člankom sicer zaslužili precej manj kot za sok, so neuradno povedali, a gre šele za prvi eksperiment. Uporabnike so o tem početju jasno obvestili, a so obvestilo premeteno zapisali šele na konec članka. V trenutni implementaciji niso omejili porabe procesorskega časa, kar pomeni, da ga Coinhive porabi do 100 odstotkov. Kot pravijo, so bili prvi vtisi uporabnikov začudenje, po dodatnih pojasnilih pa mešani. Možnost dostopa do plačljive vsebine v zameno za doniranje procesorskega časa med obiskom očitno ni tako nezaslišana. SI-CERT pa je uredništvo vmes opozoril, da so jim na spletni strani "vdrli", preden je ugotovil, kaj se v resnici dogaja. To je razumljivo, saj Coinhive uporablja tudi številni malware.

Nekaj podobnega je preizkušal tudi hrvaški Monitor.hr, a so od poizkusa hitro odstopili.

56 komentarjev

«
1
2

Tarzan ::

Kako nima, če pa lahko zastonj prebere članek Slovenskih novic. Stane ga pač nekaj urinih ciklov procesorja, medtem ko brklja po spletni strani in prebira novice. Če je uporabnik obveščen, potem je to ok, če ni, potem to pač ni v redu.

OK.d ::

Ali že obstaja kakšen blocker za to nesnago?
LPOK.d

111111111111 ::

Jaz takoj namenim nekaj procesorskega časa. Reklame, mi gredo strašno na živce, to pa teče v ozadju in če res omejijo na 2-3% se mi zdi to super rešitev, gledam stran nimam nesnage v stilu oglasov pa še prispevam denar strani, ki jo rad prebiram.

Slo-tech bi tudi moral malo razmislit v tej smeri. Oglasi za stole in slušalke so precej bedni.

Spc ::

OK.d je izjavil:

Ali že obstaja kakšen blocker za to nesnago?



V hosts blokiraš *.coin-hive.com
To je to ?
:D
 

xmetallic ::

111111111111 je izjavil:

Jaz takoj namenim nekaj procesorskega časa. Reklame, mi gredo strašno na živce, to pa teče v ozadju in če res omejijo na 2-3% se mi zdi to super rešitev, gledam stran nimam nesnage v stilu oglasov pa še prispevam denar strani, ki jo rad prebiram.

Slo-tech bi tudi moral malo razmislit v tej smeri. Oglasi za stole in slušalke so precej bedni.


Problem nastane ko imaš odprtih 60 zavihkov, in si vsaka druga stran vzame par procentov. V taki kavbojski obliki kjer lastnik strani določi procent, ne. Za to bi se moral uvest nek standard oz. flag, ki bi dovoljeval/prepovedoval minanje. Po možnosti tudi koliko % CPU-ja si lahko website izposodi. Tako kot 'send do not track request', ki ga browser sam pošlje strani bi morala biti tudi opcija da o(ne)mogočiš minanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

WarpedGone ::

podpiram idejo.
možnost izklopa že obstaja - zapreš stran.
Zbogom in hvala za vse ribe

zee ::

WarpedGone je izjavil:

podpiram idejo.
možnost izklopa že obstaja - zapreš stran.


Za Slovenske novica je ta moznost tako ali tako ze privzeta. :D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Unknown_001 ::

Enostavno ne bereš sranja in si prihraniš 90% skrbi s temi kozlarijami.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

AndrejO ::

Eno je doniranje procesorskega časa, nekaj drugega pa je posledično skrajšanje avtonomije mobilnih naprav zaradi povečane porabe energije.

Vsaj meni ni potrebno preveč tuhtati kakšen bo odziv lastnikov mobilčkov, tablic in prenosnikov, ko/če se bo to preveč razpaslo.

In mimogrede ... kar so si privoščili, morda zapade pod 221. čl. KZ-1. Kako bi sicer opisali "kaznivost" virusa ali črva, ki se brez vednosti ali privoljenja lastnika informacijskega sistema na le tem izvaja in tako troši sistemske vire? V čem je razlika med črvom in to pogruntavščino?

Morda bi pa lahko kdo podal kazensko ovadbo ... kaj pa vem ... SI-CERT morda?

OldSkul ::

To sem probal tudi jaz na svoji strani, vendar je potrebno obvezno spremeniti koliko CPU ti porabi, sicer se brskalnik nesramno zatika.

fikus_ ::

Čisto enostavno, ko greš na neko spletno stran, naj ponudi opcijo reklame ali rudarjenje. Podobno, kot je sedaj obvestilo s piškotki. Res pa je, da je malo tečno.

flyby ::

testiram :) če ima kdo na voljo cpu, mu z veseljem pošljem svoj url :)

maco-maco ::

fikus_ je izjavil:

Čisto enostavno, ko greš na neko spletno stran, naj ponudi opcijo reklame ali rudarjenje. Podobno, kot je sedaj obvestilo s piškotki. Res pa je, da je malo tečno.


Tudi meni se zdi to enostavno. Miner se ne zalaufa, dokler ne klikneš sprejmi. Morala bi biti pa neka omejitev npr 80% cpu. Konkretnega minerja sicer ne poznam, a pri litecoinu se je lahko izvajal samo en, tudi če si imel odprtih več strani.
Kaj?

m0LN4r ::

Tarzan je izjavil:

Kako nima, če pa lahko zastonj prebere članek Slovenskih novic. Stane ga pač nekaj urinih ciklov procesorja, medtem ko brklja po spletni strani in prebira novice. Če je uporabnik obveščen, potem je to ok, če ni, potem to pač ni v redu.

Seveda in obremenjen racunalnik in neobremenjen porabljata enako kolicino zastonj elektrike xD
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Oberyn ::

Zanimivo je, da lahko spletna stran ugotovi, da blokiraš reklame in ustrezno ukrepa, ne bo pa mogla ugotoviti, da blokiraš rudarjenje, če si boš pomagal z virtualizacijo. Če furaš brskalnik v namenski virtualki (kar sicer jaz počnem že precej let), ki ji dodeliš recimo 1 jedro 8 jedrnega procesorja, ima rudar v resnici na razpolago samo 1/8 tvojega procesorskega časa, vendar tega ne ve. S tem, da bodo 16 jedrni procesorji glih kar postali normalni. To velja za PC, na telefonih pa itak redko uporabljamo brskalnik, ker imamo namenske aplikacije za vse živo v zvezi z internetom. Jaz bi se takoj znebil reklam na račun rudarjenja. Reklame sicer sedaj vidim samo na slotechu (evo, če nisem lojalen), vendar blokiranje bo zgleda imelo vedno več posledic.

Golaz ::

m0LN4r je izjavil:

Tarzan je izjavil:

Kako nima, če pa lahko zastonj prebere članek Slovenskih novic. Stane ga pač nekaj urinih ciklov procesorja, medtem ko brklja po spletni strani in prebira novice. Če je uporabnik obveščen, potem je to ok, če ni, potem to pač ni v redu.

Seveda in obremenjen racunalnik in neobremenjen porabljata enako kolicino zastonj elektrike xD


Cena elektrike: 0,07293 €/kWh. Raje plačam kak cent na mesec več za elektriko, kot pa gledam tiste posiljene reklame.

Ales ::

Tako prikrito rudarjenje je IMHO pri nas nezakonito. V vsakem primeru pa bo takoj, ko začne biti popularno, tudi izrecno blokirano s strani uporabnikov. Isto, kot so reklame.

c3p0 ::

OK.d je izjavil:

Ali že obstaja kakšen blocker za to nesnago?


Je včeraj nekdo prilepil, filter list za adblockerje in hosts vnosi:

https://github.com/hoshsadiq/adblock-no...

AndrejO ::

maco-maco je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Čisto enostavno, ko greš na neko spletno stran, naj ponudi opcijo reklame ali rudarjenje. Podobno, kot je sedaj obvestilo s piškotki. Res pa je, da je malo tečno.


Tudi meni se zdi to enostavno. Miner se ne zalaufa, dokler ne klikneš sprejmi. Morala bi biti pa neka omejitev npr 80% cpu. Konkretnega minerja sicer ne poznam, a pri litecoinu se je lahko izvajal samo en, tudi če si imel odprtih več strani.

Tako, kot se piškotki sedaj tudi ne shranjujejo, če ne sprejmeš obvestila. Razen, kadar se.

Catch je v temu, da je uporaba piškotkov brez predhodnega strinjanja kvečjemu prekršek. Izvajanje kode, ki ne služi prikazi strani, pa IMO izpolni kriterije za kaznivo dejanje po 221. čl. in/ali 237. čl. in/ali 306. čl. KZ-1. Če jih ne, potem naj mi nekdo pove kakšna je razlika med tipičnim spam botom, ki prepošilja neželjeno pošto in miniranjem kripto valut, kadar oba delujeta brez predhodnega izrecnega pooblastila lastnika informacijskega sistema.

Ja ... izvajanje kode je IMO le malo drugačna stvar, kot pa zgolj shranjevanje piškotkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

111111111111 ::

Uporabnika obvestiš in se mora strinjt, drugače ne more do vsebin. Raje dam nekaj centov za elektriko, kot da me posiljujejo z izdelki, ki jih gleda žena na mimovrste. :)

AndrejO ::

111111111111 je izjavil:

Uporabnika obvestiš in se mora strinjt, drugače ne more do vsebin. Raje dam nekaj centov za elektriko, kot da me posiljujejo z izdelki, ki jih gleda žena na mimovrste. :)

To je kul.

Ni pa kul, če je res to, kar so naredili pri Slovenskih novicah. "Premeteno zapisali šele na konec članka" se meni bere kot zavestno (naklepno) izkoriščanje tujih informacijskih sistemov brez pooblastila lastnikov teh informacijskih sistemov.

Še vedno pa razmišljam, zakaj ni SI-CERT podal kazenske ovadbe?

Ali morda menijo, da je prikrita koda v JavaScript nedolžna za razliko od kakšne druge prikrite kode, ki izkorišča informacijski sistem brez pooblastila lastnika in brez tiste nujne izjeme, da je koda pač tehnično nujno zlo, potrebno za prikaz spletne strani?

Ali pa morda v virusih v splošnem ne vidijo problemov. Ampak, če jih ne, zakaj so potem domnevno žrtev opozarjali, da je žrtev vdora? Če pa ni žrtev vdora, temveč to zavestno počne sama, potem pa to kar nenadoma več ni zloraba?

Hmm ... kdo bi jih razumel ...

poweroff ::

"Premeteno zapisali šele na konec članka"... tole mi izgleda kot da ti prideš na spletno stran, kjer te že pohekajo in hkrati obvestijo, da so te pohekali. Ni vnaprejšnjega soglasja torej.

Kaj pa IP-RS?

Pri mojem blogu so bili mnenja*, da kršim ZVOP, pa celo sploh nisem imel piškotkov (!), me zanima kako se bodo odzvali v temle primeru.

Morda da preprosto niso pristojni?

* Mnenja sicer niso znali utemeljiti, na koncu so pojasnjevali, da je bilo to pač osebno mnenje državnega uradnika...
sudo poweroff

shadeX ::

Na ta način lahko ponudniki vsebin zaslužijo nekaj denarja, s čimer bi lahko financirali svoje strani, namesto da nanje postavljajo oglase ali da za dostop računajo.


Temu lahko rečemo samo "povečanje prodaje oz. prihodkov". Da smo si na jasnem, slovenske novice že:

- Uporabljajo nadležne reklame (glasne popup videje, bannerji vsepovsod)
- Veliko člankov je plačljivih (potrebna je aktivna naročnina)
- In po novem še rudarjenje

V bistvu popolnoma neuporabna stran nabasana z nesnago.


Dafuq is this?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

AndrejO ::

poweroff je izjavil:

"Premeteno zapisali šele na konec članka"... tole mi izgleda kot da ti prideš na spletno stran, kjer te že pohekajo in hkrati obvestijo, da so te pohekali. Ni vnaprejšnjega soglasja torej.

Kaj pa IP-RS?

Dvomim, da ima IP-RS kaj posebnega za povedati o virusih in črvih, ki se ne vtikajo v osebne podatke.

SI-CERT, po drugi strani, pa pogosto odreagira pri varnostnih incidentih in tudi tokrat je odreagiral. Samo, da potem reakcije ni nadaljeval iz "nekdo vas je shekal za širjenje zlonamerne kode" v meni logično nadaljevanje "vi zavestno širite zlonamerno kodo".

No, ali pa so nadaljevali in sedaj v interesu preiskave dogodka več ne komentirajo.

nikolahodin ::

111111111111 je izjavil:

Uporabnika obvestiš in se mora strinjt, drugače ne more do vsebin. Raje dam nekaj centov za elektriko, kot da me posiljujejo z izdelki, ki jih gleda žena na mimovrste. :)


Jst takih spletnih strani ne povoham.

shadeX ::

kot da me posiljujejo z izdelki, ki jih gleda žena na mimovrste. :)


Da pa bi naredili ločene račune na računalniku pa ne?

hruske ::

Zdi se mi, da je Delo Časopisno založniško podjetje d.o.o. (izdajatelj Slovenskih novic) v davčnem prekršku. V Financah so zapisali:


Koliko pa je sploh denarja v tem? Manj kot so pričakovali, pojasnjuje: »Od tega enega članka nismo zaslužili niti za sok«.

Rudarjenja niso prijavili nikomur v Sloveniji, saj, kot pravi Schmitzer, regulacije na tem področju pri nas še ni, saj je stvar razmeroma nova.


Da regulacija tem področju obstaja, ve vsak, ki ima malo več kripto valut. Gospa Katarina Klepac s Finančne uprave je za Radio Študent pojasnila (od 7:15 dalje):


Trgovanje je neobdavčeno, [...] samo rudarjenje pa je obdavčeno v vsakem primeru.


...
Rad imam tole državico. <3

Matev ::

Kaj dejansko svetu pomaga če rudarimo kriptovalute?

Razumem, da se posodi računako moč za razne simulacije itd...

Ampak to, da ene žetončke nekdo nekje pretaka na svoj račun je pa globalno gledano totalna izguba energije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

poweroff ::

Matev je izjavil:

Kaj dejansko svetu pomaga če rudarimo kriptovalute?

Približno enako kot pisarjenje po forumih.
sudo poweroff

gus5 ::

poweroff je izjavil:

Matev je izjavil:

Kaj dejansko svetu pomaga če rudarimo kriptovalute?

Približno enako kot pisarjenje po forumih.
Tudi na slo-tech portalu imamo opraviti z monetizacija klikanja?

4T4T4O ::

Pa ne vem, vsake toliko pogledam task manager, ko ga zalaufam, mi pade CPU iz cca 75% na 5%, pa nimam nič kaj odprtega razen brskalnika Chrome, kaj to že vse spletne strani uporabljajo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: 4T4T4O ()

ZigaZiga ::

4T4T4O je izjavil:

Pa ne vem, vsake toliko pogledam task manager, ko ga zalaufam, mi pade CPU iz cca 75% na 5%, pa nimam nič kaj odprtega razen brskalnika Chrome, kaj to že vse spletne strani uporabljajo?


Če imaš Windows, je ta porast v porabu CPUja v trenutku, ko zahtevaš task manager ... ker se odpira task manager. Ja, neumno, da task manager na Windowsu za svoje odpiranje potrebuje neverjetno ogromno procesorske moči.

4T4T4O ::

OK, če je to to... hvala za info...

m0LN4r ::

Golaz je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Tarzan je izjavil:

Kako nima, če pa lahko zastonj prebere članek Slovenskih novic. Stane ga pač nekaj urinih ciklov procesorja, medtem ko brklja po spletni strani in prebira novice. Če je uporabnik obveščen, potem je to ok, če ni, potem to pač ni v redu.

Seveda in obremenjen racunalnik in neobremenjen porabljata enako kolicino zastonj elektrike xD


Cena elektrike: 0,07293 EUR/kWh. Raje plačam kak cent na mesec več za elektriko, kot pa gledam tiste posiljene reklame.

Jaz pa ne bom poslusal ventilatorja in placeval drugim za gretje poleti. Sej vsakemu svoje ane.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Unknown_001 ::

Ljudje si res želijo uničiti renome lastne spletne strani v želji za denarjem...

Zanimivo je kako nihče ne gleda na relaciji vzrok - posledica. Vsi gledajo le še kvantiteta = kvantiteta.

Kaj hočem povedati?

Če bi lastniki spletnih strani prikazovali zmerne količine nevsiljivih reklam, ki ne bi motile uporabe spletne strani tudi potrebe po raznih adBlockerjih ne bi bilo.

Kaj se zgodi? Ljudem dopizdi, najdejo rešitev kako se znebiti prevsiljivih reklam. Rezultat? Lastnik spletne strani razmišlja kako pokriti razliko? Simple. ŠE VEČ REKLAM. In tako pridemo do začaranega kroga. Ko postane stran neuporabna zaradi zasičenja z reklamami, izgubi zaupanje in v spominu ostane kot tista TEČNA.

Sedaj pa tudi to ni več dovolj. Gremo še z miningom probat pol pa zmanjka idej za financiranje. Ker ima mnogo strani preslabe vsebine da bi lahko sploh kaj računali naročnino na članke.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

gokky ::

poweroff je izjavil:

"Premeteno zapisali šele na konec članka"... tole mi izgleda kot da ti prideš na spletno stran, kjer te že pohekajo in hkrati obvestijo, da so te pohekali. Ni vnaprejšnjega soglasja torej.
Kaj pa IP-RS?
Pri mojem blogu so bili mnenja*, da kršim ZVOP, pa celo sploh nisem imel piškotkov (!), me zanima kako se bodo odzvali v temle primeru.
Morda da preprosto niso pristojni?


IMHO IP-RS tu res nima pristojnosti. Osebni podatki se precej verjetno ne prenašajo (to bi bilo res nespametno; preverjal pa seveda nisem).

Kazenski zakonik bi bil en pristop. Druga varianta pa je morda ugotovitev, da "plačujem" storitev, za katero nisem bil vnaprej seznanjen (in soglasen) o ceni (kršitev 25.b člena ZVPot). Če velja druga, je pristojen TIRS.

lpG

P.S.: Veliko govorimo o njih, torej jim je uspelo ;-)

DomenS ::

IP RS je dobil prijavo.
Za policijo še pišem.
TIRS je dobra ideja, hvala, bom dal še to zraven.
Več o tem problemu in zakaj to ni isto kot drug javascript... http://www.dsavic.net/2017/09/28/samo-b...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DomenS ()

thramos ::

Heh.

Ko se vaša procesorska moč zlorabi za prikaz oglasov, je vse OK. Kljub temu, da poleg sranja vsepovsod pripelje do odvisnosti medijev od oglaševalcev.

Ko pa se zlorabi za nekaj drugega, kar bi pripeljalo do umika svinjarije in bistveno izboljšalo neodvisnost medijev (in posledično nepristranskosti), pa vik in krik?

Mavrik ::

Ne podtikaj. Nihče ni rekel da je zloraba procesorja za prikaz ogaslov OK. To si si ti zmislil zato da lahko zdaj lažnivo poskušaš diskreditirati ljudi, ki nočejo brez vprašanja imeti pregret in izpraznjen prenosnik.
The truth is rarely pure and never simple.

thramos ::

Praktično vse argumente, ki se uporabljajo pri trenutni gonji proti tovrstnem rudarjenju, lahko uporabiš tudi pri oglaševanju.

S tem, da so posledice smetenja z oglasi še bistveno globje, kot izpraznjena baterija.

Pa nekako ne vidim istih akterjev tako pizdit proti početju, ki sebi reče "kreativa". :))

AndrejO ::

thramos je izjavil:

Praktično vse argumente, ki se uporabljajo pri trenutni gonji proti tovrstnem rudarjenju, lahko uporabiš tudi pri oglaševanju.

S tem, da so posledice smetenja z oglasi še bistveno globje, kot izpraznjena baterija.

Pa nekako ne vidim istih akterjev tako pizdit proti početju, ki sebi reče "kreativa". :))

Reklama, ki se prikazuje, je precej "in your face" funkcija in tudi, če je avtor tiste skripte šalabajzer, zaradi katerega ti je pokurilo 100% CPU, je to kvečjemu šalabajzarstvo pri prikazu vidnega sestavnega dela strani, katere prikaz je uporabnik izrecno zahteval. Ker je reklama sestaven del prikaza in, ker je njena izrecna funkcija ta, da se prikazuje, je zato nemogoče reči, da ti je bila podtaknjena oziroma ti je bila podtaknjena približno toliko, kot je podtaknjeno oglasno sporočilo na naslovnici Slovenskih novic ali pa reklamni vložek sredi filma na POP TV.

Šalabajzerstvo pri legitimnem in zakonitem oglaševanju pač ne more doseči "standarda", ki ga dosega naklepno podtikanje kode, ki s prikazom spletne strani nima ničesar. Naklepnem podtikanju kode, ki prikrito počne eno stvar, uporabniku pa daje nek drug vtis, se reče "trojanski konj".

poweroff ::

gokky je izjavil:

IMHO IP-RS tu res nima pristojnosti. Osebni podatki se precej verjetno ne prenašajo (to bi bilo res nespametno; preverjal pa seveda nisem).

To sicer ne, ima pa skripta verjetno kakšno identifikacijo uporabnika. Kar je pa spet osebni podatek. Tako kot menda IP, kajne?
sudo poweroff

thramos ::

AndrejO je izjavil:

Ker je reklama sestaven del prikaza in, ker je njena izrecna funkcija ta, da se prikazuje, je zato nemogoče reči, da ti je bila podtaknjena oziroma ti je bila podtaknjena približno toliko, kot je podtaknjeno oglasno sporočilo na naslovnici Slovenskih novic ali pa reklamni vložek sredi filma na POP TV.


Tako je.A zgolj zaradi tega, ker klasičnega oglaševanja vajeni, še ne pomeni, da ne gre za navadno posiljevanje s sranjem, ki se mu v današnjem svetu praktično ne moreš izognit. No, na internetu k sreči vsaj deloma lahko - Adblock je vreden zlata - ampak odvisnosti medijev od oglaševalcev ne reši.

Saj drugače se strinjam - kraja procesorskega ni nekaj, kar ni brez svojih težav. Ampak iz greznice današnjega oglaševanja ter "neodvisnih" medijev, vsaka drugačna rešitev zgleda privlačna.

gokky ::

poweroff je izjavil:

To sicer ne, ima pa skripta verjetno kakšno identifikacijo uporabnika. Kar je pa spet osebni podatek. Tako kot menda IP, kajne?


Če se potegne direktno s strežnika ponudnika skripte, je IP že v web server logu. :-)

AndrejO ::

thramos je izjavil:

Saj drugače se strinjam - kraja procesorskega ni nekaj, kar ni brez svojih težav. Ampak iz greznice današnjega oglaševanja ter "neodvisnih" medijev, vsaka drugačna rešitev zgleda privlačna.

Vprašanje kvalitete vsebin, ki jih nudijo mediji in financiranja le teh je zagotovo kompleksno. V tem pogledu se je nekomu morda res lažje odreči 0,02€ za ogled članka preko malenkostno povišane porabe električne energije, kot pa da se bi ukvarjal z agregiranim plačilom 5,99€ za mesečen dostop do kateregakoli članka. Kaj pa vem. Daleč od oči, plačilo "skrito" v porabi in brez lastne postavke na računu za elektriko nam je verjetno lažje za preboleti. Ravno tako je to verjetno lažje za prenašati, kot pa posiljevanje z oglasi. Pač ... mikroplačila v drugačni obliki.

Ampak tako, kot bi popenil nad nekom, ki ti bi med ogledom "brezplačnika" iz žepa zmaknil kovanec za 0,01€, ker se gre za načelo, da se denarja pač ne krade, pa če je znesek še tako majhen, potem je razumljivo, da se tudi takšne oblike mikroplačila preprosto ne bi smelo delati tako, kot so se tega lotili pri SN. S prehodnim informiranim strinjanjem, seveda lahko. Brez tega pa IMO nikakor ne.

Zdaj pa ... če so pri SN s svojim pristopom tudi resnično prestopili mejo kaznivega (sam mislim, da so jo), pa lahko presodi zgolj sodišče. Zakaj mislim, da so jo, pa sem tudi že spisal.

G-man ::

Eno zanimivo branje na to temo: https://blog.malwarebytes.com/threat-an...

thramos ::

AndrejO je izjavil:

thramos je izjavil:

Saj drugače se strinjam - kraja procesorskega ni nekaj, kar ni brez svojih težav. Ampak iz greznice današnjega oglaševanja ter "neodvisnih" medijev, vsaka drugačna rešitev zgleda privlačna.

Vprašanje kvalitete vsebin, ki jih nudijo mediji in financiranja le teh je zagotovo kompleksno. V tem pogledu se je nekomu morda res lažje odreči 0,02€ za ogled članka preko malenkostno povišane porabe električne energije, kot pa da se bi ukvarjal z agregiranim plačilom 5,99€ za mesečen dostop do kateregakoli članka. Kaj pa vem. Daleč od oči, plačilo "skrito" v porabi in brez lastne postavke na računu za elektriko nam je verjetno lažje za preboleti. Ravno tako je to verjetno lažje za prenašati, kot pa posiljevanje z oglasi. Pač ... mikroplačila v drugačni obliki.

Ampak tako, kot bi popenil nad nekom, ki ti bi med ogledom "brezplačnika" iz žepa zmaknil kovanec za 0,01€, ker se gre za načelo, da se denarja pač ne krade, pa če je znesek še tako majhen, potem je razumljivo, da se tudi takšne oblike mikroplačila preprosto ne bi smelo delati tako, kot so se tega lotili pri SN. S prehodnim informiranim strinjanjem, seveda lahko. Brez tega pa IMO nikakor ne.

Zdaj pa ... če so pri SN s svojim pristopom tudi resnično prestopili mejo kaznivega (sam mislim, da so jo), pa lahko presodi zgolj sodišče. Zakaj mislim, da so jo, pa sem tudi že spisal.


Popolnoma se strinjam.

Dodal bi samo, da gre tudi pri klasičnem oglaševanju za krajo. Neposredno za krajo pozornosti in časa (pri internetnem tudi malo procesorske moči), posredno pa zasebnosti, denarja in še marsičesa.

Zato bi praktično vse, kar si napisal, moralo veljati (še bolj) tudi za klasično oglaševanje - predvsem nujnost predhodnega informiranega strinjanja.

Tako da ja, vsekakor je rudarjenje vprašljivo, ampak kraja par centov procesorske moči v primerjavi s posiljevanjem z oglasi, ki nam je sprejemljivo zgolj zato ker smo vanj rojeni, se zdi pravzaprav odlična rešitev.

Markoff ::

thramos je izjavil:

Praktično vse argumente, ki se uporabljajo pri trenutni gonji proti tovrstnem rudarjenju, lahko uporabiš tudi pri oglaševanju.

Ne, ne moreš. Oglasi potrebujejo drobec procesorske moči, da se prikazujejo. Poleg tega oglase VIDIŠ in če te motijo, ne obiskuješ spletne strani ali namestiš AdBlocker.

Rudarjenje uporablja CPU z namenom - uporabljati CPU, kar pomeni ne samo kurjenje energije, temveč tudi krajšanje življenjske dobe procesorja / računalnika, povečevanje hrupa ventilatorja zaradi hlajenja itd. Poleg tega rudarjenja ne zaznaš kar tako, večina uporabnikov pa sploh ne.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

blackbfm ::

meni bi za site s 100k letnega obiska (povprečen čas na strani 2-3minute) preračunano naneslo dolar ali dva..mislim da sem prav izračunal:)) seveda brez zabijanja procesorja na 100%

kolk je strani ki imajo dovolj obiska + time obiskovalca na strani, pomoje zanemarljivo malo..kokr sem reku že v drugi temi, takšne LEGIT strani ki imajo dovolj prometa za hece kjer bi se rudarjenje izplačalo, se jih sigurno da lažje in bolje monetizirat na drugačen način
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rudarjenje v brskalnikih pogosto, a nepriljubljeno

Oddelek: Novice / Kriptovalute
85580 (4055) KTr1sk
»

Tudi v Sloveniji preizkušajo rudarjenje v brskalnikih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
5620675 (15270) Unknown_001
»

Zloraba procesorjev obiskovalcev za rudarjenje čedalje pogostejša

Oddelek: Novice / Kriptovalute
2711151 (8019) Markoff
»

Delo in drugi slovenski časniki uvajajo plačljivi dostop (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
33266086 (56956) antonija

Več podobnih tem