» »

Pametni merilniki porabe električne energije množično lažejo

Pametni merilniki porabe električne energije množično lažejo

Slo-Tech - Danes se čedalje pogosteje uporabljajo tako imenovani pametni merilniki porabe električne energije, ki nimajo vrtljivih delov (odtod ime static energy meters). Dlje časa že krožijo govorice, da ti merilniki kažejo precej čudne številke, zato so jih na Univerzi Twente (UT) in Univerzi za aplikativno znanost Amsterdam (AUAS) preizkusili. Šest mesecev so preverjali devet najbolj priljubljenih pametnih merilnikov, izdelanih med leti 2004-2014, in ugotovili, da so očitki o nepravilnih odčitkih več kot utemeljeni.

Medtem ko želi nizozemska vlada do leta 2020 v vseh gospodinjstvih pametne merilnike, so raziskovalci pokazali, da so v primerjavi z resnično porabo njihovo odčitki nihali od -30 do +582 odstotkov. Vsak merilnik so preizkušali vsaj en teden, nekatere pa tudi dlje. V tem času so nanje priključili naprave, ki jih ima tipično gospodinjstvo, in v obremenitvah, ki so tipične. To pomeni, da jih niso izpostavljali ekstremom, ampak značilni in pričakovani porabi. Kadar so bili odčitki bistveno različni od referenčnega analognega metra, so meritve ponovili, a so bili rezultati vsakokrat ponovljivi.

Odkrili so, da pet od devetih merilnikov konsistentno kaže previsoko porabo, ki je bila v ekstremnih primerih za 582 odstotkov previsoka. Dva merilnika pa sta kazala porabo, ki je bila 30 odstotkov prenizka. Največ težav so povzročale naprave, ki imajo vezja za zniževanje porabe. Ta v omrežje spuščajo veliko šuma in drugih motenj, merilnike pa nenadne spremembe porabe zmedejo. Izkazalo se je, da je napaka povezana z zgradbo. Merilniki z največjimi odstopanji v pozitivno smer so imeli tuljavo Rogowski, medtem ko so tisti z negativnimi odstopanji izkoriščali Hallov efekt.

Rezultati so zaskrbljujoči, ker so bili vsi testirani pametni metri atestirani in certificirani za uporabo na Nizozemskem. Ocenjujejo, da je v državi v gospodinjstvih nameščenih do 750.000 takih netočnih merilnikov, v EU pa več milijonov. Raziskovalci niso želeli objaviti proizvajalcev in modelov testiranih merilnikov. Rezultati so objavljeni v znanstvenem članku. Pametne merilnike že uporabljamo tudi v Sloveniji. Mimogrede, Splošni pogoji za dobavo in odjem električne energije iz distribucijskega omrežja električne energije v 74. členu določajo, da se pri uporabnikih z dvotarifnim merjenjem električne energije količine električne energije obračunajo tako, kot jih je izmeril števec, ne glede na pravilnost delovanja krmilne naprave. To se nanaša na krmilnik, ki preklaplja med tarifama, in ne na samo delovanje števca, ki seveda mora pravilno meriti. Če meri napačno, 72. člen določa način, kako se pravično oceni dejanska poraba električne energije.


128 komentarjev

«
1
2 3

StarMafijec ::

Če želiš lagati, moraš biti zelo pameten. Ti niso bili dovolj pametni, zato so jih ujeli na laži. Podobno kot avtomobile VW.

andromedar ::

33 dolarjev stane študija? :(

Grozno me zanima katere merilnike točno so testirali, ker imamo takšnega kot jih je nekaj tam na sliki tudi pri nas doma.
Eh?

bosmla ::

Fak... pri mojih starsih je tudi namescen en tak, pa ze od kar je gor majo nekam veliko porabo - vsaj 20% vec kot pred leti, ko je bil se analogni stevec. Sicer se tolazijo, da pac vec porabijo ampak sem jaz amatersko preracunal, da bi morali manj...

darkolord ::

Raziskovalci niso želeli objaviti proizvajalcev in modelov testiranih merilnikov.

Echelon 83331-1IMAD KAP4
Enermet E420-n (t) (s) P8KM
Iskra-MT371 D1A52 ZBEP
Iskra-MT171 D2A52 RBEN
Iskra-MT382 D2A52 ZBBD
Iskra-MT171 D2A52 zber
Iskra-MT382 D2A52 ZBEV
Landis + Gyr ZCF110CBtFs2 E0004
Landis + Gyr ZMF110CBtFs2 E0005
Landis + Gyr ZCF120ABd (F) s2 Kaae
Landis + Gyr ZMF120ABdFs2 ZAE

SimplyMiha ::

Čakajte, a po teh merilnikih računajo tarife?

St235 ::

SimplyMiha je izjavil:

Čakajte, a po teh merilnikih računajo tarife?


ne, po teh merilnikih računajo porabo.

carota ::

Torej je treba samo zamenjati za tiste, ki kažejo -30%. Kateri so taki?

St235 ::

tisti, ki za svoje delovanje izkoriščajo Hallov efekt.

LeQuack ::

A ni tko da v Sloveniji je poraba itak tako majhen del račun da je vseeno kolk je. Ostalih 90% so davki, priključnine, omrežnine, trošarine. Dejansko sploh ne vem zakaj še merijo porabo.
Quack !

DeeJay ::

LeQuack je izjavil:

A ni tko da v Sloveniji je poraba itak tako majhen del račun da je vseeno kolk je. Ostalih 90% so davki, priključnine, omrežnine, trošarine. Dejansko sploh ne vem zakaj še merijo porabo.

kokr vem je 50% računa poraba, 50% omrežnina, pol na vse skup pa še DDV.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

AndraZK ::

Je nekaj fiksnih stroškov, medtem ko so omrežnine in trošarine vezane na porabo, tako da se večajo enako kot sama energija.
The Matrix Has Me...

BorutK-73 ::

Pri meni je samo elektrike 41.1% položnice, elektro celje.;(

matobeli ::

Če se greješ in hladiš na elektriko bi blo fino imet tistega z -30%>:D

bosmla ::

Pozna kdo katere stevce uporablja Elektro Maribor?

tikitoki ::

Ce imas tistega, ki kaze + 582 %...., vcasih bi bilo dobro biti v ZDA, ker bi se ze govorilo o class action suit:).
Se mi pa zdi zaskrbljujoce, da sploh dobijo dovoljenej za trzenje stevcev s tako bolano visokim odstopanjem.

bbbbbb2015 ::

bosmla je izjavil:

Pozna kdo katere stevce uporablja Elektro Maribor?


Landis+Gyr. Modelov je sicer več. Vsaj enega imamo kot je tista Iskra v prvi vrsti.

Samo kje bi danes človek dobil ta črn števec - analogni, da bi ga napimpal zraven?

V vinogradu je bil en črn, v pajčevini, pa so ga elektrikarji odnesli in prinesli tega L+G.

Oberyn ::

Pri meni v Kranju so namestili Iskra MT381. Tega ni na zgornjem spisku, je pa na spisku MT382, ki je glede na oznako verjetno soroden. Nenadnega povišanja porabe po montaži nisem opazil. Na žalost pa nisem opazil niti nenadnega znižanja porabe, zgleda da nimam sreče.

Še dodaten problem pa je v tem, da mi nihče ne zna / noče / ne sme povedati, s kakšno frekvenco se ta števec odčitava. Za obračun je dovolj odčitek 1x na mesec. Z bolj pogostim odčitavanjem lahko spremljajo moj način porabe elektrike in s tem moj način življenja, kar je moja osebna zadeva in tega ne dovolim. Da ne bo kdo mogoče mislil, da pretiravam - z milisekundnim odčitavanjem je možno ugotoviti, kateri film na TV trenutno gledam, kot je bilo omenjeno mislim da celo tu na tem forumu. Če mogoče zna tu kdo razložiti, kako se števec daljinsko odčitava in ali je prepogosto odčitavanje možno blokirati ali vsaj motiti, bom vsekakor hvaležen.

bbbbbb2015 ::

Oberyn je izjavil:

Pri meni v Kranju so namestili Iskra MT381. Tega ni na zgornjem spisku, je pa na spisku MT382, ki je glede na oznako verjetno soroden. Nenadnega povišanja porabe po montaži nisem opazil. Na žalost pa nisem opazil niti nenadnega znižanja porabe, zgleda da nimam sreče.

Še dodaten problem pa je v tem, da mi nihče ne zna / noče / ne sme povedati, s kakšno frekvenco se ta števec odčitava. Za obračun je dovolj odčitek 1x na mesec. Z bolj pogostim odčitavanjem lahko spremljajo moj način porabe elektrike in s tem moj način življenja, kar je moja osebna zadeva in tega ne dovolim. Da ne bo kdo mogoče mislil, da pretiravam - z milisekundnim odčitavanjem je možno ugotoviti, kateri film na TV trenutno gledam, kot je bilo omenjeno mislim da celo tu na tem forumu. Če mogoče zna tu kdo razložiti, kako se števec daljinsko odčitava in ali je prepogosto odčitavanje možno blokirati ali vsaj motiti, bom vsekakor hvaležen.


Kolikor je eden meni z Elektra Maribor razlagal, imajo v transformatorjih instalirane modeme, ki komunicirajo po elektro vodu. V protokol se nisem poglabljal, s tem, da so vsaj z začetnimi Iskrami imeli hude težave in so bili presrečni, če so lahko enkrat na mesec naredili odčitek.

Rekel je, da če je motnja v ulici, kaj neozemljeno ali kakšni čudni porabniki ali kombinacija, gre vse v maloro.

Če so L+G kaj boljši, ne vem. Ker zdaj mamo tega.

Miha 333 ::

Oberyn je izjavil:

Pri meni v Kranju so namestili Iskra MT381. Tega ni na zgornjem spisku, je pa na spisku MT382, ki je glede na oznako verjetno soroden. Nenadnega povišanja porabe po montaži nisem opazil. Na žalost pa nisem opazil niti nenadnega znižanja porabe, zgleda da nimam sreče.

Še dodaten problem pa je v tem, da mi nihče ne zna / noče / ne sme povedati, s kakšno frekvenco se ta števec odčitava. Za obračun je dovolj odčitek 1x na mesec. Z bolj pogostim odčitavanjem lahko spremljajo moj način porabe elektrike in s tem moj način življenja, kar je moja osebna zadeva in tega ne dovolim. Da ne bo kdo mogoče mislil, da pretiravam - z milisekundnim odčitavanjem je možno ugotoviti, kateri film na TV trenutno gledam, kot je bilo omenjeno mislim da celo tu na tem forumu. Če mogoče zna tu kdo razložiti, kako se števec daljinsko odčitava in ali je prepogosto odčitavanje možno blokirati ali vsaj motiti, bom vsekakor hvaležen.

Po mojih informacijah je interval odčitavanja 15 minut. Oziroma to je privzeti interval internega pomnjenja števca, podatki pa se prenesejo na zahtevo. Ampak ločljivost je 15 minut.

SeMiNeSanja ::

Bom še jaz začel tuhtat, da morda nebi bilo slabo enega analognega dodat, da bi pod prste gledal tem novodobnim 'nezmotljivim' elektronskim.

Ni mi pa jasno, kako lahko prestanejo ateste, če toliko kiksajo?
Ali to napakao vgradijo naknadno, pa jim to država 'požegna', saj največ zasluži pri napaki v tvojo škodo?

Dieu ::

Verjetno so jih testirali samo v idealnih pogojih, ne pa recimo ko priklopiš gor kakšno toplotno črpalko (ali bilo katero drugo napravo, ki ustvarja dosti šuma).
I was blind but now I see!

Glugy ::

Analogno je še zmer najbolj točno. Ne bi smel tako na slepo vse kar je analogno stran metat.

...:TOMI:... ::

Tomi

technoboy ::

Iskra ima tuljavo Rogowski, torej najbrž imamo 5× večjo porabo :)) Navodila za uporabo.
Slovenci smo vedno naj...

OK.d ::

Ja nič bo treba nabaviti kontrolni števec.:P
Drugače pri nas doma imamo vgrajen Landis E350 model.
http://www.elektro-celje.si/si/files/de...
LPOK.d

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OK.d ()

Ribič ::

Kaj imamo v Sloveniji sploh še možnost, da pri novih inštalacijah uporabljamo stare analogne števce in koliko časa jo bomo še sploh imeli?

Netrunner ::

he he ... se je za pazit izdelkov, kateri uporabljajo izraz "pametni" :)

pablic ::

Saj so pametni, samo ne za plačnika računa, ampak za izdajatelja računa.

mihco ::

sam se po instalaciji teh stevcev zabelezil cca 15-20% povecanje. Kako priti zadevi do dna? Poraba je cca 500kwh/mesec za triclansko druzino na 60m2.

Tac20 ::

A ni tako da en števec je v omarci zunaj, drug (analogni) pa naj ti električar zveže v notranji omarci v bajti, pa primerjaš in vidiš če je razlika...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tac20 ()

krnekaj ::

mihco je izjavil:

sam se po instalaciji teh stevcev zabelezil cca 15-20% povecanje. Kako priti zadevi do dna? Poraba je cca 500kwh/mesec za triclansko druzino na 60m2.


Lahko zahtevaš preverbo števca na SODO, sam če ugotovijo, da ne laže, plačaš stroške (ca. 160€) :(

kixs ::

Sem lih pri nas preveril. Moj je kar analogen - Iskra E6CD.

Porabimo pa zdaj cez zimo malo vec. Okoli 180kW nizje in okoli 60kW visje porabe - poloznica pride okoli 41EUR, poleti pa cca 32EUR. Stanovanje in 4-clanska familija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

Tac20 ::

Moja poraba februarja je proti januarju 50€ nižja :)

Ahim ::

Tako kot je "Hallov efekt" in ne "efekt Hall" je tudi "tuljava Rogowskega" in ne "tuljava Rogowski", saj se imenuje po osebi in ne gre za ime tuljave.

Walter Rogowski @ Wikipedia

mihco ::

kixs je izjavil:

Sem lih pri nas preveril. Moj je kar analogen - Iskra E6CD.

Porabimo pa zdaj cez zimo malo vec. Okoli 180kW nizje in okoli 60kW visje porabe - poloznica pride okoli 41EUR, poleti pa cca 32EUR. Stanovanje in 4-clanska familija.

svasta...
jaz imam cca 240 visje in cca 240 nizje (poleti in pozimi)... poloznica >75eur . 2 + dojencek.

bambam20 ::

BorutK-73 je izjavil:

Pri meni je samo elektrike 41.1% položnice, elektro celje.;(


Jaz sem se prestavil stran od ECE-ja in mi je račun magično padel. Pri ECE je bilo normalno, da se je poraba gibala med 64 in 69€ .

Pri novem ponudniku se poraba giblje med 48 in 54€.

ECE so lopovi, ker zraven tišijo nekaj, kar nima veze s porabo elektrike.

D3m ::

darkolord je izjavil:

Raziskovalci niso želeli objaviti proizvajalcev in modelov testiranih merilnikov.

Echelon 83331-1IMAD KAP4
Enermet E420-n (t) (s) P8KM
Iskra-MT371 D1A52 ZBEP
Iskra-MT171 D2A52 RBEN
Iskra-MT382 D2A52 ZBBD
Iskra-MT171 D2A52 zber
Iskra-MT382 D2A52 ZBEV
Landis + Gyr ZCF110CBtFs2 E0004
Landis + Gyr ZMF110CBtFs2 E0005
Landis + Gyr ZCF120ABd (F) s2 Kaae
Landis + Gyr ZMF120ABdFs2
ZAE


Bom preveril kateri Landis imam doma.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Oldi ::

Tokovni trafo je zelo neidealni senzor, saj ima pri 50Hz velik fazni zamik in vprašanje je, kako ga kompenzirajo. Pri visokih hitrih špicah iz porabnikov s switching napajalnikom in dimerjem, je pa očitno še en drug problem. Sem vprašal sošolca, ki dela v razvoju števcev.
Kakorkoli že, pri velikih porabnikih s sinusnim tokom gotovo ni odstopanja, pri TVju in računalniku bi pa že lahko bilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

kixs ::

mihco je izjavil:

kixs je izjavil:

Sem lih pri nas preveril. Moj je kar analogen - Iskra E6CD.

Porabimo pa zdaj cez zimo malo vec. Okoli 180kW nizje in okoli 60kW visje porabe - poloznica pride okoli 41EUR, poleti pa cca 32EUR. Stanovanje in 4-clanska familija.

svasta...
jaz imam cca 240 visje in cca 240 nizje (poleti in pozimi)... poloznica >75eur . 2 + dojencek.


Malo sem se zmotil pri porabi - visja je okoli 70kW. Ampak tole so nase poloznice od poletja. Pozimi se malo dogrevamo z el. kaloriferji, ker imam tudi enega dojencka.

Smo pa pri Gen-I.

 x

x

Ezg3ta ::

D3m je izjavil:

darkolord je izjavil:

Raziskovalci niso želeli objaviti proizvajalcev in modelov testiranih merilnikov.

Echelon 83331-1IMAD KAP4
Enermet E420-n (t) (s) P8KM
Iskra-MT371 D1A52 ZBEP
Iskra-MT171 D2A52 RBEN
Iskra-MT382 D2A52 ZBBD
Iskra-MT171 D2A52 zber
Iskra-MT382 D2A52 ZBEV
Landis + Gyr ZCF110CBtFs2 E0004
Landis + Gyr ZMF110CBtFs2 E0005
Landis + Gyr ZCF120ABd (F) s2 Kaae
Landis + Gyr ZMF120ABdFs2
ZAE


Bom preveril kateri Landis imam doma.


Boš lažje spal, če tvojega ne bo na spisku testiranih? :|

Oldi ::

@darkolord od kje ti ta spisek števcev.

Da se ne boste čudili razliki med gospodinjstvi, eni kuhajo na elektriko in sušijo perilo, imajo skrinjo, ter nonstop prižgano plazmo, to je veliko več porabe kot 4čl gospodinjstvo brez vsega tega.

kixs ::

Oldi je izjavil:

Da se ne boste čudili razliki med gospodinjstvi, eni kuhajo na elektriko in sušijo perilo, imajo skrinjo, ter nonstop prižgano plazmo, to je veliko več porabe kot 4čl gospodinjstvo brez vsega tega.


Pri meni je tako. Kuhamo na indukcijo (vecerja se kuha dnevno, kosilo za vikende, tudi pecica se uporablja nekajkrat tedensko), susilec perila dela cez zimo, perilo peremo ponoci oz. za vikende, pomivalni stroj 2-3x tedensko ponoci. Hladilnik je vecji (193L) + zamrzovalnik spodaj (80L), deluje non-stop v EKO nacinu. Bojler 100L, ki ga vklopimo samo cez noc in cez vikend non-stop, v EKO programu. En racunalnik (laptop) je prizgan non-stop + monitor 34" po potrebi - cca 3-4h dnevno. Veckrat tedensko je vklopljen se kaksen retro stacionarc + 22" LCD monitor. LCDTV 42" recimo kaksne 3-5h dnevno. Od novega leta so vse lucke v stanovanju varcne. Prej cca 50% LED. Sesa se 1-2x tedensko (cez vikend vse + kaksna malenkost cez teden). Kalorifer po potrebi.

steev ::

Največ težav so povzročale naprave, ki imajo vezja za zniževanje porabe.

Kaj pa naj bi to pomenilo?

Največ težava delajo naprave, ki ne vlečejo sinusnega toka. To so pa praktično vsi switcher napajalniki, ki se uporabljajo v računalnikih, monitorjih, televizorjih ... Tudi varčne sijalke spadajo sem. Na zgornji sliki se lepo vidi na osciloskopu zgoraj napetost (lep sinus), spodaj tok (samo neke špice). Te špice kvarijo tudi napetost, saj se izgube pojavljajo samo ob teh špicah, zato je sinusna napetost zmeraj manj sinusna - in vedno bolj podobna trapezni.
:|

MrStein ::

LeQuack je izjavil:

A ni tko da v Sloveniji je poraba itak tako majhen del račun da je vseeno kolk je. Ostalih 90% so davki, priključnine, omrežnine, trošarine. Dejansko sploh ne vem zakaj še merijo porabo.

Ja, da tudi proizvalci števcev kaj zaslužijo! ;)

SeMiNeSanja je izjavil:


Ni mi pa jasno, kako lahko prestanejo ateste, če toliko kiksajo?

Kako je Patria šla skoz?
Kako je TEŠ 6 šel skoz?
Vse se da, če se hoče...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

trenerkar ::

Iskrini števci, tok merijo z rogowski coil, nevem pa če vsi modeli. Mogoče kdo ve kater princip uporabljajo landisovi števci?

Malcolm_Y ::

Kaj pa pravite na tole:
S P L O Š N I P O G O J I
za dobavo in odjem električne energije iz distribucijskega omrežja električne energije

pravijo



Torej, če kaže prav, ali ne, plačat je treba.

Netrunner ::

Ko je že govora oporabi :) ... kateri ponudnik je trenutno najugodnejši ? Še vedno GENI ?

gumby ::

A kar zaporedno so povezali vse števce, da merijo poleg bremena tudi lastno rabo vseh ostalih števcev, ki so vezani za njimi?
Popcorn znanstveniki :P
my brain hurts

SimplyMiha ::

Malcolm_Y je izjavil:

Kaj pa pravite na tole:
S P L O Š N I P O G O J I
za dobavo in odjem električne energije iz distribucijskega omrežja električne energije

pravijo



Torej, če kaže prav, ali ne, plačat je treba.

ne glede na pravilnost delovanja naprave


Kdo je to dopustil? To je protiustavno!
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametni števci elektrike - zasebnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8622081 (9188) forplan
»

Pametni merilniki porabe električne energije množično lažejo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12854962 (35209) link_up
»

Prihajajo pametni števci električne energije in nove možnosti napadov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
7130604 (16545) k4vz0024
»

Poraba elektrike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14749686 (36310) Duhec
»

Naprava za zmanjševanje porabe el. energije

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
305727 (4900) VolkD

Več podobnih tem