» »

Kofeinske tablete?

Kofeinske tablete?

1
2
»

ProGo ::

Ne, ne kemični spojini o katerih je govora v čaju in kavi nista 100% identični. Pogovorno rečemo obema kofein, ker sta skoraj identični. Tako vsaj pravijo na kemijski fakulteti.

Dieu ::

Kaj pa vem, tekočine sem zagotovo zaužil manj kot prej, zdaj malo bolj pazim na to. Lahko bi bila dehidracija, sem pa tudi malce pogooglal in nisem edini, ki je imel težave z glavoboli po prenehanju s kofeinom...
I was blind but now I see!

Gregor P ::

Kaj pa vem tole glede vode:8)

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

ProGo ::

Wow. Tam ko pravi, da med športom, če prekomerno hidriraš, da voda nima kam iti ...
Ta tip pa je za hece, izgleda se ni še nikdar zašvical ful u življenju.

Gregor P ::

To je last res:))
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

imagodei ::

ProGo je izjavil:

Ne, ne kemični spojini o katerih je govora v čaju in kavi nista 100% identični. Pogovorno rečemo obema kofein, ker sta skoraj identični. Tako vsaj pravijo na kemijski fakulteti.

Kot rečeno, urlpls. Če je to res, ti ne bo težko najti enega linka, ki se konča na npr. .edu?
- Hoc est qui sumus -

perci ::

imagodei: a te jst prav razumem, da ti v bistvu trdiš, da ni dokazano, da je glavobol eden izmed simptomov odtegnitvenega sindroma pri kofeinu. Predvidevam, glede na to, da tolk to dehidracijo forsiraš?

imagodei ::

Nič ne trdim, samo sprašujem se. :)
- Hoc est qui sumus -

perci ::

Tkole Wiki

Studies have demonstrated that people who take in a minimum of 100 mg of caffeine per day (about the amount in one cup of coffee) can acquire a physical dependence that would trigger withdrawal symptoms that include headaches, muscle pain and stiffness, lethargy, nausea, vomiting, depressed mood, and marked irritability.

thramos ::

Če jaz nekaj časa pijem kofein (konjske doze čaja in kavic) neprekinjeno, tudi vikende, kakšen tretji dan po prenehanju praktično zbolim - glavobol in boleče mišice. Prvič sem dejansko mislil, da me bo položila gripa. Če vikende abstiniram, do tega ne pride. Glede dehidracije res ne vem, ker gotovo spijem takrat spijem manj tekočine, ampak dvomim da bi imela takšen vpliv.

imagodei ::

Jah, hkrati literatura (tudi Wikipedia) navaja za kofein LD50 za miši na okoli 200 mg/kg telesne teže, za ljudi je ocenjen LD50 med 150 in 200 mg/kg telesne teže. Izračun za 70 kg težko osebo pokaže, da je približanje tej dozi potrebno zaužiti kar krepkih 10g kofeina (ob predpostavki, da se 100% kofeina v prebavilih tudi absorbira).

Barcaffe na svoji spletni strani navaja, da dolga kava (iz kavomata) lahko vsebuje tudi do 100 mg kofeina; če doma pripravljaš močno kavo, recimo da zlahka dosežeš 200mg na skodelico kave. Da bi v telo vnesel 10g kofeina, bi moral nekako znotraj 3-6 ur spiti okoli 50 takšnih skodelic kave. Seveda bi bil to nekoliko težak podvig, ker bi te že dosti prej zagiftalo do te mere, da bi odnehal s pitjem kave ali celo poiskal zdravniško pomoč.

Skratka, na eni strani imaš LD50 na cca 10g za 70kg težko osebo, na drugi strani pa odtegnitvene simptome pri uživalcih, ki dnevno popijejo 1-2 kavi oziroma v telo vnesejo kakih 200mg kofeina?

Ne rečem, da sem pametnejši od vseh znanstvenikov, ki so izvajali raziskave, ampak nekako mi ne gre skupaj; ne bi bilo nezaslišano, da raziskave ne bi bile ustrezno zasnovane. Mogoče veliko vlogo igra tudi placebo efekt? Mogoče so začetni glavobol in drugi simptomi tudi enostavno posledica padca koncentracije kofeina v telesu? Razpolovna doba kofeina je nekako 6 ur. Če ima nek malce bolj resen uživalec kave v telesu 500 mg kofeina, bo ta številka po 6 urah pol nižja. Po 12 urah bo v telesu še 125 mg kofeina, po 18 in po 24 urah pa še 60 oziroma 30 mg. Slednje je red velikosti kofeina iz ene skodelice zelenega čaja. Skratka, mogoče je so od začetka to samo simptomi "comedown" efekta? Kasneje pa še malo doda placebo efekt?


Po drugi strani je seveda povsem možno, da je zadeva dobro raziskana in da brez veze "prelivam črnilo". Da smo ljudje torej zelo različni in nekateri čutijo odtegnitvene simptome že, če prenehajo uživati tisti svoji dve švoh kavici dnevno; drugi pa jih ne čutimo niti, če prenehamo uživati kavo po daljši periodi, ko dnevno v telo vnesemo gram kofeina ali več.
- Hoc est qui sumus -

johanblond ::

imagodei je izjavil:

Jah, hkrati literatura (tudi Wikipedia) navaja za kofein LD50 za miši na okoli 200 mg/kg telesne teže, za ljudi je ocenjen LD50 med 150 in 200 mg/kg telesne teže. Izračun za 70 kg težko osebo pokaže, da je približanje tej dozi potrebno zaužiti kar krepkih 10g kofeina (ob predpostavki, da se 100% kofeina v prebavilih tudi absorbira).

Skratka, na eni strani imaš LD50 na cca 10g za 70kg težko osebo, na drugi strani pa odtegnitvene simptome pri uživalcih, ki dnevno popijejo 1-2 kavi oziroma v telo vnesejo kakih 200mg kofeina?


Kar pomeni, da če vzameš eno randomizirano skupino 70 kg težkih ljudi, jim daš 10 g kofeina, lahko pričakuješ da jih bo polovico umrlo, polovico pa preživelo (kar je prevzaprav definicija LD50 - median lethal dose). (Še opomba, prenos LD50 iz glodalcev na človeka ni enostavna zadeva)

Kaj je pesnik želel povedati s primerjavo LD50 in odtegnitvenim sindromom mi pa ni jasno.

hint: te dve stvari nista povezani.

imagodei ::

johanblond je izjavil:

Kar pomeni, da če vzameš eno randomizirano skupino 70 kg težkih ljudi, jim daš 10 g kofeina, lahko pričakuješ da jih bo polovico umrlo, polovico pa preživelo (kar je prevzaprav definicija LD50 - median lethal dose). (Še opomba, prenos LD50 iz glodalcev na človeka ni enostavna zadeva)

Ja, točno tako. Dobro si prebral definicijo na Wikipediji. Se strinjam s tabo.

johanblond je izjavil:

Kaj je pesnik želel povedati s primerjavo LD50 in odtegnitvenim sindromom mi pa ni jasno.
hint: te dve stvari nista povezani.

Kaj naj ti rečem: glede tega boš pa moral še mal pogooglat.
- Hoc est qui sumus -
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kava in tesnoba

Oddelek: Loža
243298 (2164) imagodei
»

Dnevno zaužitje kofeina. Se s časom efekt zmanjša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609509 (7827) Jakka
»

Pitje kave brezpredmetno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7723557 (19983) ABX
»

A obstaja v Sloveniji poceni kava brez kofeina?

Oddelek: Loža
366643 (6089) shark_nm
»

Kofeinska abstinenca aka dan brez kave...

Oddelek: Loža
246798 (6291) mojsterleo

Več podobnih tem