» »

Moj zvočnik je lahko tudi mikrofon

Moj zvočnik je lahko tudi mikrofon

Slo-Tech - Raziskovalci z izraelske univerze Bena Guriona, ki so v preteklosti prikazali že številne domiselne načine razbijanja varnosti računalniških sistemov (prenos podatkov z ropotom diskov, toplotno vohunjenje in komunikacija s krmiljenjem hitrosti vrtenja ventilatorja), so demonstrirali, kako lahko slušalke spremenimo v mikrofon. Pogledano pobliže sta zvočnik in mikrofon zelo podobna kosa tehnike, saj imamo v obeh zvočno tuljavo, ki jo uporabljajo v obratnih smereh. Mikrofon je načeloma bolj občutljiv in pretvarja vibracije membrane v električni tok, medtem ko zvočniki počno obratno.

A nekaj je konceptualna sorodnost, drugo pa dejanska izvedljivost. Slušalke se recimo v računalniku priključujejo na izhod, za katerega bi pričakovali, da omogoča enosmerno komunikacijo. Raziskovalci so pokazali, da to ne drži. RealTekov avdio kodek, ki opravlja funkcijo izhoda, je mogoče programsko spremeniti v vhodni kanal, tako da lahko poslušamo s slušalkami na izhodu! Rezultati so pokazali, da je tudi s cenenimi slušalkami kakovost zvoka povsem primerljiva s poceni mikrofoni in definitivno zadostna, da je mogoče razločiti besedilo. To je problematično, ker imajo številni prenosni računalniki vgrajene zvočnike, ki jih ni mogoče fizično izklopiti. Na tak način lahko vsak prenosni računalnik postane prisluškovalna naprava.

38 komentarjev

mrTwelveTrees ::

Nič novega, to smo že vedeli.

Raje bi pisali o novostih in testih, primerjavah računalniške opreme.

Netrunner ::

Vedelo se je , da lahko zvočnik uporabiš kot mikrofon vendar tega očitno ni še nihče preizkusil na takem nivoju.

čuhalev ::

Še dobro, da se mi je Realtek že pred leti zameril zaradi njihove programske opreme: ko poleg gonilnikov dobiš še kup krame.

Dr_M ::


ko poleg gonilnikov dobiš še kup krame


Npr.?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

nikolahodin ::

Dr_M je izjavil:


ko poleg gonilnikov dobiš še kup krame


Npr.?


Amazon.com ,kot aplikacija za kupovanje na netu, kakšen mcAffe antivirus razni toll bari, ki so neuporabni. Lako probaš javo naložit na računalnik. Pa zraven to dobiš.

Dr_M ::

No, jest tega pri rtl gonilnikih za zvocno se nikoli nisem videl. Pa jih updejtam doma na 5 compov vsaj 3x na leto.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

pegasus ::

Kul, dober excuse da hočm met elektrostatične zvočnike za pc :D

Spajky ::

To, da je zvočnik lahko (=) Mic, sem jest vedel že pred dobrimi 4 desetletji. Oni so pač samo na ravni driverja interno v čipu preklapljali mode: enako kot se na voki-toki-ju hardversko preklaplja s push stikalom ... jaka inovacija :)) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

ZigaZiga ::

Spajky je izjavil:

To, da je zvočnik lahko (=) Mic, sem jest vedel že pred dobrimi 4 desetletji. Oni so pač samo na ravni driverja interno v čipu preklapljali mode: enako kot se na voki-toki-ju hardversko preklaplja s push stikalom ... jaka inovacija :)) ...


Hm, če je tako enostavno, zakaj nisi potem ti tega ustvaril, ko že tako dolgo veš to? Aja, nimaš časa. Potem pa tiho bodi in vsaj spoštuj delo drugih.

Rias Gremory ::

Novice lahko piše kdorkoli. Kdaj bomo videli prve teste rač. opreme @mrTwelveTrees?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

trenerkar ::

pegasus je izjavil:

Kul, dober excuse da hočm met elektrostatične zvočnike za pc :D

Saj tudi pri teh ni nič drugače :))

slitkx ::

Dr_M je izjavil:

No, jest tega pri rtl gonilnikih za zvocno se nikoli nisem videl. Pa jih updejtam doma na 5 compov vsaj 3x na leto.

Jaz tudi ne.

čuhalev ::

Dr_M je izjavil:

No, jest tega pri rtl gonilnikih za zvocno se nikoli nisem videl. Pa jih updejtam doma na 5 compov vsaj 3x na leto.

Potem pa so se v zadnjih časih popravili. Vem, da brez njihove tray aplikacije ni šlo, četudi sem v upravitelju naprav izbral, naj sam poišče gonilnike na izbranem mestu.

Jst ::

Za realtek ne uporabiš 200+MB velikega bloba, ampak samo direktorij, kjer je .inf driver.


---

Moj kolega ima elektostatične zvočnike, ki so bili dragi kot žafran, zgledajo pa nekako tako:



(samo da so za eno tretjino manjši, vendar vseeno dajejo presenetljivo (relativno, seveda) dober zvok)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

čuhalev ::

Sem pomislil in ... verjetno bi bilo to zaradi presluha izvedljivo tudi pri drugih zvočnih karticah. Je pa pomembno, da gre za neposredno priklopljene slušalke, kajti tipični zvočniki so zaradi vmesnega ojačevalca imuni na takšno prisluškovanje.

Okapi ::

Netrunner je izjavil:

Vedelo se je , da lahko zvočnik uporabiš kot mikrofon vendar tega očitno ni še nihče preizkusil na takem nivoju.

Na takem nivoju (karkoli že to pomeni) mogoče ne, ampak pred kakšnimi 35 leti je Gorenje (oziroma njihova blagovna znamka Körting) imelo en sistem hi-fi z zvočniki, ki so lahko delovali tudi kot mikrofoni, in so to oglaševali kot veliko posebnost in novost.

slitkx ::

Jst je izjavil:

Za realtek ne uporabiš 200+MB velikega bloba, ampak samo direktorij, kjer je .inf driver.
)

Za gonilnik ne, a je dodana programska oprema povsem uporabna.

b4d ::

Spajky je izjavil:

To, da je zvočnik lahko (=) Mic, sem jest vedel že pred dobrimi 4 desetletji. Oni so pač samo na ravni driverja interno v čipu preklapljali mode: enako kot se na voki-toki-ju hardversko preklaplja s push stikalom ... jaka inovacija :)) ...


Rocno radijsko postajo si nasel za primer? :D Pa mislis tole resno? Vsaka radijska postaja ima namrec mikrofon in zvocnik in tale tvoj primer ne pije vode...

Nekateri bi lahko namesto kritik, kaksno novico probali napisat, verjamem da bi kvalitetne prispevke z veseljem objavili...

In to da vhod spremenis v izhod ni najbolj trivialna zadeva, ce ni predvideno taksno delovanje, sicer pa, kako to da se tukajsnji strokovnjaki niste tega spomnili, zapisali in pobrali geek pointe?
b4d.sablun.org

goranzaric ::

Stari domofoni iskoriscajo zvocnik kot mic recimo.

stara mama ::

Realtekova zvočna že precej let sprašuje, kaj si priklopil nanjo, tako da čisto nič novega.

magecu ::

Kot je že veliko ljudi reklo to da se da zvočnike uporabljat kot mikrofon ni nič novega.

In to da lahko na realtek karticah retaskaš porte tudi ni nič pretirano novega, sam sem to uporabljal ko mi je en od portov crknil in se mi ni dalo novega nalotat.

Mi pa ni jasno kakšna prednost je to za notebooke.
Sej notebooki, ki imajo zvočnike imajo tudi mikrofon.
In če retaskaš port za zvočnike v port za mikrofon ostanejo iste omejitve v programih kot za normalen mikrofon.
S tem ni da se obide kakršno koli zaščito pred zlorabo internega mikrofona ali mikrofona priključenega na računalnik.
Vse omejitve ostanejo enake kot če poskušaš prisluškovat preko internega mikrofona notebooka.

SaXsIm ::

čuhalev je izjavil:

Sem pomislil in ... verjetno bi bilo to zaradi presluha izvedljivo tudi pri drugih zvočnih karticah. Je pa pomembno, da gre za neposredno priklopljene slušalke, kajti tipični zvočniki so zaradi vmesnega ojačevalca imuni na takšno prisluškovanje.


Tudi slušalke imajo vmes ojačevalec. Le manjše moči je. In ker se tukaj ne gre za kvaliteto zvoka, ampak informacijo, bi bilo za pričakovati, da se tudi z zvočniki da priti do uporabnih informacij.

Je pa seveda res, da je večje membrane težje premakniti, se pravi mora biti vir zvoka močnejši, drugače je izhodni signal prenizek. Ampak ojačevalec ni neka stopnja, ki zagotovi prehajanje informacij samo v eno smer.
SaXsIm

Kocka ::

goranzaric je izjavil:

Stari domofoni iskoriscajo zvocnik kot mic recimo.

Tudi stacionarni Iskrini telefoni (ETA) so včasih imeli enak vložek za mikrofon kot za slušalko. Lahko si vložka v slušalki zamenjal med sabo, pa sta slušalka in mikrofon še vedno delala povsem enako.

nsignific ::

A se zajebavate? To smo ze v 90ih počeli s slušalkami. "novica" :O

poweroff ::

No, za začetek si dajmo prebrati nekaj osnov:
https://slo-tech.com/clanki/03013/03013...

Skratka, to da zvočnik lahko deluje kot mikrofon ni ni novega.

Druga stvar je pa ta, smo lahko že pred kar precej leti videli, da v Windowsih lahko zvočnike in mikrofon priklopiš v katerikoli priključek na kartici in potem programsko - na ravni gonilnikov - določiš kaj bo vhod in kaj izhod. Se pravi ta tehnologija obstaja že dolgo časa.

Kar pa je tukaj pomembno je pa to, da so tile raziskovalci dokazali, da je prisluškovanje mogoče povsem programsko. Lepo so sestavili vse znane fizikalne pojave oz. "ranljivosti". Saj je vse logično, ampak oni so pač prvi dobili idejo kako te stvari na pravi način sestaviti skupaj.

In ja, tole pri računalnikih ni toliko relevantno, kot pri telefonih. Nekateri namreč telefone predelujejo tako, da odstranijo mikrofon. Očitno bo sedaj treba še zvočnik.

Me pa zanima kako je s tem na Linuxu.

Okapi je izjavil:

Na takem nivoju (karkoli že to pomeni) mogoče ne, ampak pred kakšnimi 35 leti je Gorenje (oziroma njihova blagovna znamka Körting) imelo en sistem hi-fi z zvočniki, ki so lahko delovali tudi kot mikrofoni, in so to oglaševali kot veliko posebnost in novost.

Zanimivo. Kakšna je bila pa kvaliteta zajetega zvoka?
sudo poweroff

Ghost7 ::

Bolj ali manj:
Zvočnik = mikrofon , kot je elektromotor = generator.

To se pač ve :D

Mal off. A tiste lučke zraven kamere na vrhu prenosnika se pa ne da izključit, navkljub delovanju kamere? ;)

Nazaj on: Pa roko na srce, kdo pa izklaplja zvočnike iz navadnega PCja?

poweroff ::

Pri nekaterih modelih se lučko da programsko izključit. Pri nekaterih modelih ta izključitev ni povsem popolna, ko začneš snemat, lučka za trenutek pobliskne. Vem iz izkušenj... >:D
sudo poweroff

Phantomeye ::

mrTwelveTrees je izjavil:

Nič novega, to smo že vedeli.

Raje bi pisali o novostih in testih, primerjavah računalniške opreme.


Izguba časa. Smo v letu 2016, obstaja na stotine spletnih strani, kjer imajo dejansko zaposlene preizkuševalce, imajo na voljo več denarja, več opreme, več komponent. Majo baze primerjav itd. ampak to itak že veš.

Pri nas pa do komponent prideš samo tko, da žicaš distrote, da pošljejo, pa še to pol bolj kot ne postane PR sporočilo. Glej računalniške novice.

Why bother.

Novice so edino kar lahko slo-tech sploh prispeva, pa kaki unikatni projekti uporabnikov.

Poglej kam so šle vse računalniške revije. Niso mogle ostat konkurenčne.

Sakin ::

stara mama je izjavil:

Realtekova zvočna že precej let sprašuje, kaj si priklopil nanjo, tako da čisto nič novega.



Ne pri laptopu, kjer so zvočniki integrirani.
Na Nach Nachma Nachman Meuman!

MrStein ::

magecu je izjavil:


Sej notebooki, ki imajo zvočnike imajo tudi mikrofon.

Vsi ravno ne, načeloma pa ja.

Vse omejitve ostanejo enake kot če poskušaš prisluškovat preko internega mikrofona notebooka.

Bi rekel jaz tudi. Če si je kdo priboril dostop do tega, si enako (še lažje) pribori dostop do mikrofona. Razen v primerih, če laptop mikrofona nima, ali ga je lastnik izpulil.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

poweroff je izjavil:


Okapi je izjavil:

Na takem nivoju (karkoli že to pomeni) mogoče ne, ampak pred kakšnimi 35 leti je Gorenje (oziroma njihova blagovna znamka Körting) imelo en sistem hi-fi z zvočniki, ki so lahko delovali tudi kot mikrofoni, in so to oglaševali kot veliko posebnost in novost.

Zanimivo. Kakšna je bila pa kvaliteta zajetega zvoka?
Nič posebnega, približno taka kot če bi snemal z najcenejšim mikrofonom. Toliko pač, da si lahko na kakšni žurki posnel kolega, ki je igral na kitaro, ali otroke, ki so kaj zapeli. Prednost je bila edino ta, da je bil stereo-učinek boljši.

ebatis ::

Jaz sem se dejansko že pogovarjal preko Skypa skozi slušalke 10let nazaj.
Priklopil sem jih na vhod za mikrofon in je delovalo.
PREVERJENO!!!!

Je pa res da sem moral kričat v slušalke da me je lahko na drugi strani slišala...
Ampak me je slišala!
Dokler ne poskusim leva je prašič zame kralj živali! :D

čuhalev ::

Ni ti potrebno kričati vanje.

Preverjetno!

Phantomeye ::

ebatis je izjavil:

Jaz sem se dejansko že pogovarjal preko Skypa skozi slušalke 10let nazaj.
Priklopil sem jih na vhod za mikrofon in je delovalo.
PREVERJENO!!!!

Je pa res da sem moral kričat v slušalke da me je lahko na drugi strani slišala...
Ampak me je slišala!


Sem zdajle probal na verjetno malo boljših slušalkah, kot si jih imel ti... in ja deluje. pa zvok sploh ni slab. sem jih mel pa 20 cm stran od glave recimo.

ebatis ::

Takrat sem imel super low budget slušalke...
Če me je želela slišat sem moral kar na glas govorit. Skoraj kričat. :)
Dokler ne poskusim leva je prašič zame kralj živali! :D

Phantomeye ::

ebatis je izjavil:

Takrat sem imel super low budget slušalke...
Če me je želela slišat sem moral kar na glas govorit. Skoraj kričat. :)


No zdaj je tehnologija dovolj napredovala, da lahko uporabljamo slušalke namesto mikrofona kot normalni ljudje :D. Brez kričanja :D

Spajky ::

ebatis je izjavil:

... sem moral kar na glas govorit. Skoraj kričat. :)
če bi v nastavitvah v Win mixerju odkljukal oni mic boost, ne bi bilo treba ;) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Ahim ::

pegasus je izjavil:

Kul, dober excuse da hočm met elektrostatične zvočnike za pc :D


Tudi elektrostaticni zvocnik je (vsaj teoreticno) mogoce uporabiti kot mikrofon. Delovanje v takem primeru bi bilo se najbolj podobno kapacitivnemu touch-screenu oziroma odcitavanju enega podrocja le-tega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Branje misli je tu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
408663 (4772) nevone
»

Moj zvočnik je lahko tudi mikrofon

Oddelek: Novice / Varnost
3813046 (10508) Ahim
»

Kupil Slušalke - Razočaran ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
302890 (2144) shadeX
»

Kako imate priklopljene zvočnike + slušalke?

Oddelek: Zvok in slika
72262 (2053) vlak
»

Vpliv 3D zvoka na izrisovanje slik (FPS) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zvočne kartice
597857 (6652) matjash

Več podobnih tem