» »

Power Mac G5

Power Mac G5

«
1
2

kuglvinkl ::

Your focus determines your reallity
  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Alexius Heristalski ::

Dobro izgleda.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

morphling1 ::

To je pa tudi skoraj vse. Specifikacije so sicer zelo impresivne, samo za tak denar si bo človek lahko omislil dosti bolje opremljenega dual Opterona s katerim bi bil vsak bolj zadovoljen.
Recimo za 2999 USD boš z Macom G5 dobil, dual 2GHz cpu, 512 MB ddr 400 ter Ati Radeon 9600 pro 64 MB, 160 GB sata hdd razen cpu-ja bolj švoh konfiguracija za tako ceno. Aja pa še nekaj je zelo zanimivo Apple dela primerjavo samo z Intelom P4, prvi pravi 64 bitni desktop procesor AMD Opteron pa kot da ne obstaja, zanimivo...
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

IceIceBaby ::

A ni opteron cpu za serverje? Sem mal ven iz tega področja, samo 64 bitni cpu za desktope naj bi bil Athlon 64 ki bi moral že 1 leto bit na trgu pa ga še vedno ni.

Nevem, počakmo da zadeva pride dejansko ven in bomo pol govoril. Sam tisti photoshop test na predstavitvi (http://www.apple.com/quicktime/qtv/wwdc... je bil impresiven. Dual 3,06 xeon se je potil več kot 2x dlje od dual 2ghz G5.

Cena se mi pa sploh ne zdi pretirana. Na istem keynotu so primerjali najboljšega in najdražjega Della pa je bil 1000 dolarjev dražji od G5, s tem da je popušil pri zmogljivostih.

Zheegec ::

Sem tudi opazil da ni bilo Opteron benchmarkov>:D Ko bo prišel pravi x86-64 software na x86-64 OS bo Opteron resnično daleč pred vsemi in še cenejši (ok, vseeno je 500K za Dual Opteron 244 malo veliko za average userja).
Komaj čakam na Opteron 1xx in pa nForce3 PRO, ki bo prav huda kombinacija in res nič ti ne bo preprečevalo da bi si zgradil res nor desktop PC...>:D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zheegec ::

Vredno ogleda sploh page 2.
G5 uporablja Hyper-transport0:)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

noraguta ::

mnja , cool da se tudi pri macih se kaj dogaja. Samo tezko bo sedaj mac zelote poslusat kake pol leta.Itak ze nekaj casa ni vec vse v racunski moci.

Nekaj kar je pa ptrebno tako pri AMDju kor pri Applu upostevat je pa tudi to , da bo sel se en manjsi kupcek denarja za upgrade sw-ja.Hvala bogu je poskrbljeno vsaj za kompatibilnost , s starejsimi aplikacijami.

IceIceBaby ::

A opteron lahko poganja 32 bitne programe ?

Drugač pa ena majhna primerjava v ceni:

PC
-------------
- Ohišje LIAN LI PC-6089A BREZ PS - 66.000 (mac je v alu ohišju torej je lian li prava konkurenca)
- Napjalnik ENERMAX EG465AX ActivePFC - 27.360
- Matična TYAN S2466N4 DUAL +LAN - 65.880
- CPUja ATHLON MP 2800(2.13GHz)BOX - 85.080 (x2)
- ram 512MB PC3200 DDR DIMM - 24.720
- disk SEAGATE 120GB 7200 SATA 8MB - 39.480
- grafična ATI RADEON 9600PRO 128MB DVI/TVOUT RET - 52.200
- miš in tipke OG.CORDLESS DESKTOP MX - 34.680
- Optični pogon PLEXTOR PX-504A RET - 82.680
- Zvočna CREATIVE AUDIGY2 - 36.600
----------------------------------

Evo. Tole vse skup pride 600k sit. Pa zraven ni vračunanih vmesnikov za firewire, firewire 800 sploh ni na PCjih, gigabit ethernet je treba dokupit pa še dost počasnejš je ta sistem. Oziroma nevem kolk je hiter, ampak glede na to da G5 poseka dual Xeona (ki je še dost dražji) za 2x v nekaterih programih pol je verjetno tudi od tega hitrejši.
Poleg hardwera ki manjka prištejmo še OSX in cel kup programov ki jih dobimo zraven.

Sicer pa glavno je da se lahko še tolk trudiš pa nemorš hitrejšega PCja skup spravt kot je G5 :)

noraguta: to da ni vse v hitrosti mac userji vemo že neki časa. Ampak dokler so bli G4 počasnejši od intelov in amdjev to ni blo pomembno. Zdej očitno G5 raztura pa še ogromen potencial ima. In zdej naenkrat ni vel pomembna računska moč :)
eniuej, zdej pa res nevem kaj sploh še ostane PCjem.

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

Ravno zdaj je na Slashdotu članek o Appleovih benchmarkih in tem, kako zelo si je priredil rezultate. Če je vsaj pol tega res, bo zoprno...

G5 Benchmarks challenged !

Zheegec ::

A opteron lahko poganja 32 bitne programe ?

Ja, in to AMD style, torej več operacij/urin cikel kot recimo P4, torej tudi brez emuliranja.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

kuglvinkl ::

Preden zabredemo, se je treba odločit, kakšna pravila igre bomo postavili. Da ne bomo mešali hrušk in jabolk. Ali bomo gledali na hitrost, OS, 32-64 okolje, ceno, itd itd.
Your focus determines your reallity

noraguta ::

kst ce drugega ne vsaj to da poganja 20 let stare programe. Apple je v zanjih 5 letih zamenjal precej arhitektur. motorola->powerPC->Macos->osX->powerPC64(vsaj tokrat bo prehod malo manj bolec za uporabnikov zep) in vsakic so sle gomile denarja se za software.

Pa v splosnem sploh nimam 0 proti macom.Bolj imam proti mac fanaticom , ki te prepricujejo , da je to najbolsa platforma , ki je svetlobna leta pred drugimi. Res ima v nekterih tockah, vendar ima tudi precej pomankljivoti. Sploh bi bilo pa potrebno videti se kaj neodvisnih testov, ker Applov PR je znan bolj po svojem humorju kot pa resnicoljubnosti ;~P.

kuglvinkl ::

If Apple were part of the x86 market, they'd be ripped to shreds in a second presenting this kind of data. It would be a huge scandal. PC companies get torn a new one for attempting even a small fraction of what we have here.

But it's a different world in Macdom. The average Macster is woefully ignorant of hardware, and tends to believe anything and everything Apple tells him. For many, it is guru and flock.

This is not an honest business, but nobody in the PC world has ever approached Apple in the level of sheer and consistent technically accurate but totally misleading information when it comes to performance.

Ed.

Link
Your focus determines your reallity

IceIceBaby ::

Hmmm...poganja 20 let stare programe ? Jaz mam probleme že s kakšno igro pisano za win98 na winXP. Seveda pa "hello world" program napisan v prvem dosu dela tudi v XPjih. Prav tako lahko na osxu poganjaš programe iz mac os 7 (starejših še nisem probal), čeprav najboljš pa seveda delujejo tisti pisani za OSX. Isti šmorn kot pri winsih je.

Prehod na 64bitno arhitekturo nebo uporabnikov stal verjetno nič. G5 poganja 32 bitne aplikacije zelo hitro, baje da 2x hitreje kot G4, večje firme pa že imajo pripravljene popravke za svoje programe, ki so optimizirani za G5.

Sicer sem jaz prepričan da je za mene mac trenutno najboljša možna varjanta za računalnik ampak tega ne vsiljujem drugim, ker vem da nekateri potrebujejo hitrost. Ampak zdej so tudi to poštimal pa tudi cene so šle mal dol tko da winsi nimajo več prednosti.

Kuglvinkl:

delno se strinjam s temi besedami. Mac userji so povečini veliko manj tehnično izobraženi, ne zanimajo jih megaherci in podobno. Važno da računalnik dela tisto za kar ga potrebuješ. In ker je velika večina z Maci zelo zadovoljna tudi nimajo razloga da bi jih zanimale tehnične podrobnosti.

Tisto o čredi je pa brez veze. Če bi apple govoril nekaj delal pa drugače bi userjem že zdavnaj prekipelo. Tko pa radi plačujejo smešne vsote denarja za računalnike ker jim pač delajo.

Gandalfar ::

noraguta ::

reci pisi danasnje cene
512MB PC2700 ECC DDR registered 22.700
512MB PC2700 ECC DDR registered 22.700
512MB PC2700 ECC DDR registered 22.700
512MB PC2700 ECC DDR registered 22.700
MSI K8D MASTER-FT DDR +VGA+SB+2GBL 122.900
AMD OPTERON 240 (1.4GHz)BOX 76.000
AMD OPTERON 240 (1.4GHz)BOX 76.000
ENERMAX EG465AX ActPFC+FMA 24.500
LIAN LI PC-6089A BREZ PS 55.000
WD 250GB 7200 ATA100 8MB 75.800
RADEON 9000 64MB TVOUT 13.900
SONY DVDRW DRU-510 78.000
LOG.CORDLESS DESKTOP MX 28.900

???MS WIN 2000 PRO DSP 40.500
SUMA 682.300

(SuSE 64 +cca 50K
gentoo,ostale free linux distros. -40K
,win2003) +cca 70K



PM G4 1,42GHz-DP 512Mb/120Gb/SuperDrive/Radeon9000/No kb 713.679(EPL cenik)


problem trenutno pri opteronu je leto, da se pri nas ne dobi plosce z agp slotom.Ampak do avgusta ... . Sisetma po moci sploh nista primerljiva.

Vprasanje pri G5 je za koliko ga bo lahko kupil povprecen(a) spela,janez,Martin,Ivanka.

se zdalec ni isti smorn glede kompatibilnosti. nekak pozabljas , da so bili tudi windowsi spisani za vsaj se dve drugi mocnejsi platformi kot je intelova(Aplha , PowerPc). Ki pa nista nikoli zazivele ravno zaradi nekompatibilnosti z obstojecim SW-jem(drugi razlog je cenenost intel arhitekture).V splosnem pa na wintel platformi tece vec ali manj vsaka aplikacija ki uporablja winapi, in nima butasto spisanega registri-ja.Vsplosnem se na xp vecino stvari resi v compatibility tabu.

Apple je tak prehod naredil prakrat in celo mac fanaticsi zanjo na to kaj pripomniti.Ni problem ,da firme nebi imele pripravljenih novih razlicic problem je v tem ,da stem lepo sluzijo. Se vecji problem je pa z namensko spisanimi aplikacijami. Kjer se strosek ne porazdeli med mnozico uporabnikov.

IceIceBaby ::

Nevem no, jaz kot navadni uporabnik nisem opazil nobenih problemov s prehodom iz os 9 na OSX. Sicer pa tudi pro userji vsake toliko časa upgrejdajo svoje programe tko da ni kriza. Poznam velik ljudi ki photoshop menjajo ko pride ven nova različica, neglede na to ali so na winsih ali macu oziroma če se platforma zamenja ali ne.
Drugač pa povej kater program na OSXu ne laufa. Pa to program ki je dejansko uporaben, ne zdej ena 100 let stara igra. Jaz lahko povem da more fotr na svojem računalniku za službo uporabljati 2 programa pisana v dosu in zaradi tega more laufat win98, ker v XPjih preprosto ne delujeta. Pač, čas gre naprej in tko je povsod v računalništvu.

Pri tvojem sistemu mi tut neki ne štima. Pri mlacomu so opteroni z davkom nekaj čez 90k. Nevem kje jih dobiš po tej ceni. Prav tako si ostale komponente napisal brez davka. Torej če na 680k prištejemo še 20% DDV pridemo na cca 820k sit.
Zakaj pa sistema nebi bla primerljiva po moči pa nevem. Sicer bomo vidli kako bo v real life delal G5, ampak po prvih "neodvisnih" testih je dual 3,06 xeona prehitel za 2x.
Poleg tega pa pozabljaš na bombončke kot so firewire 800, bluetooth airport extreme itd.

Btw...za cene se obrni na apple.de in prištej še kakšnih 10% pa boš dobil slovenske cene. Odvisno tut od modela.

noraguta ::

vse cene so bile brez davka vkljucno z applom(cene sem pobral pri mlacomu in eplu). Jebat ga ce pri eplu nimajo casa azurerat cenik, a so prodajalci al kaj?

glede narocanja iz tujine pa znasa cena opterona 240 cca 60Ksit.
airport in bluetooth je potrebno glede na apple store doplacati(pri G5). fw2 pa res ni(noja nismo se avgusta).

ampak je treba za karkoli starejsega lepo rebootat masino. v emulatorju delat je pa performancno ni ravno ugodno(glede na to da bo prirast na hitrosti precejsen, bodo sedaj stvari manj bolece).Pdobno kot ce bi poganjal vmware na pcju). Vendar je pr Pcju tu potrebno le za "grdo spisan sw".Ravno zadnjic sem ganjal neke programe za statiko pisane se za dos 3.3,z usb-ja brez vseh problemov.

Ma sicer sploh ni tole kaksna anti macovska gonja.Samo tezko verjamem , da se bodo jabolka to jesen tako zelo pocenila(pa bi bilo . Saj kar poznam mac userjev so vsi po vrsti sijajni ljudje. Tudi maci so za vse tiste ki ne rabijo surove moci , in se nimajo namena ubadat z tunigom sistema, po mojem mnenju boljsa izbira. Ce imajo seveda denar ;~P.

Rhuantavan ::

Nekje sem prebral intervju z izdelovalci emulatorja Virtual PC, pa se ne spomnem kje...:P Baje da si prizadevajo, da bo naslednja verzija dovolj izpopolnjena za igranje PC iger. To naj bi bilo omogočeno, ker bo emulator imel direkten dostop do grafične kartice. Ko bi jim le to uspelo...

Road Runner ::

Rhuantavan: to si pomoje brou o "RealPC" ne "Virtual PC" ki je se en emulator k bi mogu hmau dele vn pridt

Rhuantavan ::

Ah mogoče, se ne spomnem. Na Virtual PC sajtu pa piše o njihovih študijah o strojni 3D podpori, tako da... we'll see.

btw, priporočam slednje branje: Apple denies fiddling G5, Xeon tests

IceIceBaby ::

noraguta cena ki si jo ti dal je za Power Mac G4. Cen za G5 v sloveniji še ni, v EU je pa cena za top model 3400 eurov.

Btw...si prepričan da bosta 1,4 opterona dost za 2,0 PPC 970 ? Če že primerjamo najboljše iz vsakega tabora dejmo vzet 1,8 opterone ki brez davka stanejo 208k sit (oziroma 250k !) To je dodatnih 264k sit samo za procesorje, torej smo brez davka že na 950k sit oziroma več kot 1,1 miljona z DDV !

Glede rebootanja se tudi motiš. Jaz dnevno v classic okolju (ki je ubistvu emulator) poganjam nekaj programov in tudi igre. UT mi v classicu pod OSX dela z kakšnimi 8 do 10 FPS manj kot če bi rebootal. Ok, se pozna malenkost ampak nič resnega.

Preprosto se nemorem strinjat da je zamenjava OSa povzročila kakšne hude probleme. Če se spomniš mogoče ko je MS prešaltal iz DOSa na win95 je blo tut nekaj problemov s softwerom, velik programov pisanih za dos ni delalo v winsih. Pa isto je bil problem z NTji pa 2000...
Pač software nemore bit kompatibilen za 10 let nazaj. Če bi bil bi to vplivalo na hitrost novih različic česar pa ne želimo ne ?


Ma sicer sploh ni tole kaksna anti macovska gonja.Samo tezko verjamem , da se bodo jabolka to jesen tako zelo pocenila


Zadnje čase grejo cene precej dol performance pa precej gor. Jaz sem svojga iBooka kupil novembra lani. 1 teden prej so bili pri nas iBooki 450k sit, ko sem ga jaz kupil je bil pa precej hitrejši model 320k. Pol čez 2 meseca je bil spet nov hitrejši model za isto ceno. Isto se dogaja z vsemi Maci. Problem je v tem da Apple praktično ne prodaja Low end mašin. Ok, je počasen procesor itd, ampak tudi najcenejši eMac ima precej bombončkov ki jih v PC svetu vidimo samo na dražjih računalnikih. Poleg tega pri nas pozabljamo software, ker mamo vsi vse piratsko. Drugač je pa paket ki ga dobimo vreden vsaj še 100k sit, oziroma bi tolk plačali za podoben software na x86 platformi (ok, obstaja linux ki stvar precej poceni, ampak večina še vseeno kupuje winse in office).

Sori, spet sem cel spis napisal :) Ampak glede na trenutno stanje pri applu se ne strinjam da so Maci pregrešno dragi. Do sedaj so bli Power Maci res dražji od PCjev (pomoje upravičeno) ampak zdej so pa za isto ceno ponudili sistem ki ma vse applove prednosti + hitrost ki jo nekateri tako želijo.

MitjaP ::

Fantje... ne vem no.... jest se sploh ne sekiram zarad tega shita. Precej noro pa je, da je treba na mašino čakat 2 mesca in to mene od mašine odbija. Poleg tega pa rabim sam portable mašino in mislim, da pri meni ni izbira G4/G5, ampak stacionarna powermac - zame ne uporabna mašina in powerbook. Tako da mi čez nekaj dni izdobavijo PowerBook 17".

IceIceBaby ::

Pri nas folk večinoma slabo pozna Mace in zato okol krožijo neresnečne zgodbice da Maci niso kompatibilni in da morš komplet softver nanov kupit za osx itd. Mene pač to mal moti, ne zato ker gre za Mace ampak ker me nasploh motjo take nepreverjene zgodbice.

Drugal pa je blo na 17" PBja tut treba čakat, celo mal več kot 2 meseca da smo jih v slovenijo dobil :) Sej to je stalna praxa pri Applu, predstavijo neki pol pa 2, 3 mesece traja da dejansko pride na trg.

Btw...drugač pa čestitam za mašino. Jaz bi ga takoj kupu če bi ga mel za kej rabt. Ker je res huda mašina, in povrh vsega še neverjetno hitra. Sam miljon se mi pa mal preveč zdi zato da bom ircal gor in tam pa tam kak homepage ustvaru :)
Btw...če maš možnost probi ram nafilat na 1GB. Sej 512mb moduli se iz USA dobijo napol zastonj, razlika med 512 in 1GB je pa precej velika.

Gh0st ::

FAAK! ej folk jet sm se zalubu u ta stroj!!!!!!! Pa sploh ni tok drag če primerjaš dual G4 al pa dual G5. Pa kašn dizajn!

A kdo kej ve, a je treba Reason na novo kupit al original dela na obeh platformah?
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

noraguta ::

kst , recimo quark je izsel za osx sele prednedavnim. in veliko je bilo narejeno v tem. Prehod na idesign prinasa s seboj se nakup novih tipografij(ki so dalec od tega da bi bile poceni), ce hoces opraviti kompleten prehod na novo platformo. ravno vceraj sem bil v garficnem studiju kjer se vedno uporabljajo os9 preprosto zaradi tega ker ta prehod ni poceni.btw. tam sem dve leti upravljal suport tako ,da sem se dokaj dodobra spoznal z maci.Stvari dejansko so drage, uvidi ze to enkrat zaboga.

IceIceBaby ::

Ghost, na G5 boš še vedno imel čist navaden OSX in boš lahko poganjal čist vse programe. So se pa že začeli pojavljati popravki in optimizirane verzije programov ki so večinoma zastonj. Tko da Reason bo šibal na G5.

noraguta, sej razumem da je drago updejt nardit, sploh če gre za več računalnikov. Ampak kolikor jaz poznam te reči velik folka ki se ukvarja z DTP ali ki dela recimo v photoshopu kupi vsako novo različico programa, neglede na to na kiri platformi so. Tko da recimo na 1 ali 2 leti zamenjajo program.

Vem da je drago, ampak to ni nobena slabost macov ampak računalnikov nasploh. Mal se spomni kolk je blo težav ko je MS izdal novo verzijo Worda ki ni več brala starih dokumentov oziroma so ble ene težave. Pa kakšni so bli problemi ko je folk kupil quatro pro za dos pa ga ni mogel dobr u winsih poganjat...

Gh0st ::

Tko da Reason bo šibal na G5.

OU RAAAAAJT!!!!!!!!! :D :D
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Tomy_MMX ::

Jaz bi pa mel toto ohišje od maca, pa bi ga tak predelo da bi not pc vgrado, to bi bla finta:))

kuglvinkl ::

To se bo IMO zgodilo precej hitro. Hint: PC v Mac ohišju aka. Rotten Apple. Išči na HardOCP.

Sicer pa, čez dve leti boš lahko ohišje z zastarelim Macom kupil na eBayu. Tko kot denimo O2 >:D .


Back on topic. Pravih benchev še nismo videli. Upam, da kakšna relevatna stran mašino dobi v kremplje in jo stestira z neposrednimi konkurenti po tehnični in cenovni plati.
Your focus determines your reallity

IceIceBaby ::

po netu krožijo že eni testi v afterfxih amapk vprašanje kolk so kej verodostojni. http://www.xlr8yourmac.com/ na tem urlju poskrolite mal dol. Ampak kot sem že reku, vse neuradno, nobenih opisov testa itd. Mogoče je vse skup bullshit.

Btw...na ebayu bodo čez 2 leti G5 maci še vedno dragi, neglede na to kolk bodo zastareli. Ampak ohišja se bodo pa verjetno dobila. Zdej jih maš dost od G4, dobiš jih pa za 50$ in naprej. Sam čeprav se men tastara škatla bolj dopade verjetno ni tolk primerna za PCja zarad hlajenja. Ta tanova ima pa zgleda zlo dobr hlajenje poštiman (9 ventilatorjev :)).

Tomy_MMX ::

Hmmm.... 9 ventilatorjev?
Ni boljše v takem primeru kakšnega vodnega hlajenja vgradit, majn hrupa ja zagotovo!

IceIceBaby ::

Ventilatorji so računalniško krmiljeni in vsega skup povzroča 35 decibelov hrupa. To je tolk kot najtišji hladilnik za opterona od Thermaltake (venus).

MitjaP ::

Hmm.... kar se tiče DTPjevcev. Več je takih, ki še zdej uporabljajo MacOS 8.6. Zlo mal jih je takoj software zamenjal.... mogoče so zamenjeval Adobejeve programe in vmes čakal na Quark (ki so ga dobil šele zdej)....
Sej mac je cool.... Ko ga maš, vse lepo funkcionira in deluje res bolje kot winsi. Ne morem pa rečt, da se ne usuje. OS X se tud sesipa. Men se je v moji 2 letni Mac zgodovini sesul 3x. Pa ni blo nč hardwarskega. Ne vem.... najbolj boli, k gledaš, kako Apple nateguje svoje userje... naprimer 15" PBji - ne bo jih dal s polic, dokler jih vse ne bojo pokupl in ne bo dal tko dolg tud novih na trg..... to je farsa.... če ne morjo prodat, ni treba zdej userjev zarad slabe politike in razvoja kaznovat.... Apple bi nujno rabu konkurenco na svojem tržnem segmentu.... in Apple je v določeni meri monopolist..... userji (tud jest) so zavezani applu ne zarad hardwara, ampak zaradi neke blaznosti... negega kulta... in bolj kot se poglabljaš v zgodovino appla in njegovih sistemov, bolj ti ta kult postaja všeč: recimo muuf (šekast pes, k krava - in se tud kombinirano oglaša) - gre za eno softwersko rešitev in userji so začel podpisvat peticijo, ko jo Apple ni več vključu v OS X.
GLEDE DESIGNA G5: ta računalnik se je zlo približu PCjem po designu. Men osebno je na meji med prikupnostjo in odvratnostjo... ni "wau"... je bolj: "aha, to je nov G5"... Steve Jobs je kultni človek in zarad njega mamo design. Da povzamem: mi mamo neki, kar PC userji nimajo - design (razen http://www.alienware.com/ mogoče).... nimamo pa to, kar PC userji majo - nadgraadljivost in kompatibilnost.... mimogrede... a ste vedeli, da ne morte kr tko kupit ATIjeve grafične kartice v trgovini in jo vržt notr v G4 ali G5 škatlo? Nope... najprej morte flashat kartičin rom, da ji posnamete notr mac kompatibiln software...... get serious... to kar dela Apple je čisto zasužnjevanje ljudi... sej vem... še vedn mi ostane možnost, da presedlam na PC, ampak to trenutno še ne želim....

Kar se tiče pa slovenskih distributerjev: to sploh niso distributerji.... to so navadni preprodajalci.... BTW KST: ni carine na računalnike, zaslone, prenosnike in njihove dele... samo davek je... če so te nategnil na carini, se jim le prtoži.... carinska stopnja na omenjene dele je 0% - to lahk najdete tud sami na netu. In če zaslužijo pr enem macu PB G4 15" 867 Mhz 47922 SIT je to groza. Tak denar si ne zaslužijo. Plus tega dobijo še količinske popuste in še nižjo ceno pr nabavi (ker je ta vsota izracunana od cene v avstrijskem apple storu)... pomoje še 20 jurjev zravn dobijo. Neki je lahk vsem jasn: ko bo Eu, bodo propadl.... preprost zato, ker nimaj opojma o trgu... jest bom raje šel čez mejo in ga pol lepo prpelu k nam, davek pa plaču avstriji - torej z Eu zgobijo oboji: država in preprodajalci, seveda pa se zavedam, da s tem zgubimo tudi sami (nižji BDP itd.)... ampak v to nas bo prisilila država, ki je neracionalna in še bolj nerealistični preprodajalci. Glede servisa: a je že kdo kdaj vidu, da so dele popravlal pr nas na apple servisih (self proclaimed)... prenosnike bodo, dokler bodo v garanciji, pošiljal na nizozemsko, apple jih hoče popravt sam. In kaj se tam zgodi? ponavadi ti najo refurbished del notr namest tvojga, k je crknu in s tem tvojim delom (ko in če ga bojo popravl) se bo zgodil prav tako nekoč v preteklosti....

Ful je še stvari, ki jih zamerim Applu in lokalnim preprodajalcem v Sloveniji, ampak vse to je zgolj nabijanje, ki bo ostalo le med nami.... zato ne vidim smisla, da bi zapisal še kakšno grenko.

BTW: ksl ti si delu enkrat en člank tu na slotech... takrat sem jest že dolg mel maca.... ja in strinjam se... igrce se dobijo, fora je samo da jih ne moreš skor nikjer kupit... lahk kupiš kake bedne... če gledaš pa na amazon.com pa ti pol napiše US&canada only, ker gre za third party ponudnike.... najhitrej dobiš igrco tko, da jo spizdiš z neta, kar pa se ne zdi fer, ker 10 cukov ni velik, pol je se pa kupit ne mors.

Bodimo si na jasnem: apple je sam še ena zgodbica o dobrih marketinških potezah.....

BTW: kdaj bomo nardil kak mac users group of slovenia? ;)

MitjaP ::

to z 36 dbA sem vidu ja..... samo ne verjamem preden ne vidim.... sem poslušu na eni nemški strani prenos z WWDC v živo (audio streaming).. .satelita se mi ni dal nastavljat.. sem si pa takoj naslednji dan ogledu cel posnetek.... boge moje oči.... 2,5 ure!!! .... aja pa še neki.... HOČEM APPLE MUSIC STORE MED INTERNATIONAL... pre****i američani za***ani!

IceIceBaby ::

mitja, jaz še nikol nisem napisal da je Apple fer podjetje. Se v veliki meri strinjam s tabo. Aplle folk nateguje skor tolk kot kak MS (ok, ne tolk ampak vseen dost). Tale iTunes music store ki si ga omenil je dober primer kako se jim jebe za evropske kupce :)

Ampak po drugi strani pa imajo Maci svoj čar kar je neki nenavadnega za računalnike če mene vprašaš. Večina mac userjev ima na avtomobilih nalepke z jabko, nosijo majce z jabko itd. Pa če prideš do nekoga ki ma jabko na avtu pa poveš da si mac user je tko kot če bi bil v kakem klubu. Grem stavt da bi lahko pri mac userju v new yorku prespal tudi če bi ga prvič videl (ok, verjetno ne pri vseh, ampak pri takem tapravem) medtem so drugi ljudje sam navadni ljudje z računalniki.

Btw...kako se ti je OSX sesul ? Tko da si resetirat moral al si moral formatirat ? Men je že zmrznil parkrat. Sicer vedno na isto foro ker je zgleda en bug ampak formatiral pa nisem še nikol. Še kr je gor sistem ki sem ga naložu ko sem comp dobil, se prav 8 mesevev zaenkrat brez težav ali znakov utrujenosti. XPjev še nisem mel tolk časa gor brez da bi se jim že mešalo.

MitjaP ::

Ja tud enkrat ga je blo treba formatirat... takrat mu kr ni blo jasn, da si mora nastavitve zapomnt!!!! vsakič, ko sem pognal je blo default... in vse prtečekiru disk z nortonom, atribute dal prečekirat pr datotekah... in kr nč.....
grozn.... pa 10.2.4 in naprej so pokazal še, kako malo mar jim je za userje, če ne morjo uporabljat svoje tipkovnice (razporeditve tipk), ker se jim za vsak restart prestavi na dafault US+unicode Slovenian... pa to ni delal sam za to kombinacijo.. tud za JP+US pa ne vem kaj še vse in kr niso popravl... pa to ni delal na vseh mašinah... men na PB 15" je delal

Brane2 ::

Mekice so mi ble zmeri všeč, a samo na papirju.

Kadarkoli sem se usedu za kakšnega, me je od rahitičnega hardverja kar zazeblo. To IMHO velja od taprvih modelov (ki jih je 2-3x cenejši Atari ST emuliral in bil pri tem solidno hitrejši od originala), preko trojk in Quader do PPCjev.
Mekicin hardver je bil vedno šibak. Če bi s toliko elektronike naredili stroj za Intel platformo, bi se jim folk smejal. Najcenejši tajvanci bi jih prehitevali po desni in levi.
Tud monitorji so bli trn v peti. Kar neki časa je blo tko, da si rabil za MAca poseben monitor, ki je bil drag ko svina in precej bedne kakovosti, pa stroji so imeli full majhno ločljivost. Spomnim se, da sem sedel na nekem sejmu za Mekico III, ki je imela na priloženem monitorju ločljivost celih 800x600 in to v času, ko sem imel na svoji mizi že zdavnaj Cyrixa MMX na 233 MHz z IIyama 19" monitorjem, ki je delala brez problemov na 1280x1024x16bp in celo 1600x1200x8bp

V prejšnji firmi smo nabavili Linotronic osvetljevalko, ki je imela Maca za RIP. Stvar je imela PowerPCjev 601 CPU na 200 MHz, 128 MB RAMa, soliden SCSI disk itd. Na papirju zelo drag, zelo soliden stroj. V praksi pa je bila zadeva vsaj zame totalno razočaranje. Počasna ko svinja že v primerjavi z okolišnjimi elcheapo Pentiumi, MacOS 8 je vsaj zame leta za WIn95, miška z enim knofom je IMHO totalno invalidna zadeva (pa tud originalna je full bedne kakovosti). Edina svetla dočka na njej je bil neoriginalna 19" IIyama, pa še na njej je bla neka bedna ločljivost (1024x768 ?), ker kartica ni šla višje...

iMac- pišurija živa. Probal sem zadevo in ne vem zakaj bi to sploh imel kdo doma, razen mogoče kak fanatičen Apple navijač.
Tip, ki ga je vzel:
-je POPOLNI laik za računalništvo
-je vzel zadevo pri Jerovšku, ker "je imel solidne popuste" (pred propadom) :D
-ga je hotla žena na vsak način (barvno paše k pohištvu) :D


Osebno bi me zelo zanimal stroj s PPCjem, a Applova zaprtost me odbija. Ne dobiš podatkov od njih o ničemer (ne da bi plačal $$$ in prodal dušo hudiču) in hardver je prekleto drag, pa niti ne toliko kakovosten. Zadjih generacij nisem probal, a ni videt da bi ble veliko boljše..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

MitjaP ::

Brane2: čas tud marsikaj spremeni. Novi iMaci so pa že kar paša za dušo in oči hkrati. Maci so z optimiiranim programjem velik hitrjši. Problem je pa pr proizvajalcih, ker se jim ne da vlagat dodatnega denarja v razvoj posebi za maca in je zadeva na hitro in včasih površno portana: like: MS Office, Adobe Photoshop, ... če vse to popularno programje primerjaš z applovimi programi, potem ugotoviš razliko. Applovi programi so: 100% odzivni (kar še MS programi v Windows okolju niso), hitri, delajo zelo predvidljivo in zelo natančno in so vse, kar si uporabnik želi. Ni brez razloga Final Cut PRO 3 dobu emmya... sej mislim, da je to dobu.. .v glavnem dobu eno hudo filmsko nagrado....

IceIceBaby ::

Kaj je pa z iMacom narobe ? Jaz sem mel unga oranžnega, 400mhz z DVDjem. Zelo uredu zadeva. Mogoče res mal slab monitor, ampak overall zelo dober računalnik za doma met (no ja, zdej niti ne več ampak pred 2, 3 leti). Jaz sem ga mel 1 leto doma pa razen monitorja (1024x768 @ 75hz :( ) nimam pripomb.
Poleg tega, tudi tisto da zraven pohištva paše ni zanemarljivo :) Sej se slo-techarji trudmo po cele tedne da bi naše kištice zgledale lepo, zakaj nebi pol že kr original lepo zgledal.
Je pa res da ti ni mašina za igre. Tisti Ati rage komaj prebavi UT na eni normalni res.

noraguta ::

ce tastar imac pase h kermu puhistvu pol pa tut ne vem. ;~>>>

Brane2 ::


Kaj je pa z iMacom narobe ?


1. Nima flopija. Danes je to recimo sprejemljivo, tri-štiri leta nazaj pa (vsaj zame) ni blo.

2. Nima AGP porta. Še tako dobra grafična pa je na PCIju bolj tko...

3. Mel je kilavo grafično, celo za takratne čase...

4. Biu je bolj kilavo razširljiv...

5. Vdelani monitor je bil bolj povprečen, predvsem pa premajhen. iMAc je prišel ven s 15" monitorjem, ko so že vsi imeli doma vsaj 17"...

6. Tisti njegov USB mouse je crap. Ne vem, zakaj se zmeraj najbolj potrudijo za nek futurističen look, za mehaniko pa jih briga res. Najcenejši Logitech Pilot je za tisto zadevo tata roditelj.

7. Kje v Sloveniji dobiš dober in poceni softver za Imac-a ?

8. IIRC vsaj prvi modeli niso imeli pekača. Kako zapečeš CD na iMacu, ne da bi te odrli za zunanjo enoto ? Ali še raje, kako bi to naredil 3 leta nazaj ?

9. MacOS na njem je mogoče prednost za Amere, a tu itak vsi razturajo Winse. Tisti, ki jih ne, se pa verejtno tudi na iMAcu znajdejo bolj slabo...

10. Cena. Takrat je bil IIRC osnovni model 270 kSIT+, za to si pa dobil že zelo solidnega PCja.

Pa saj bi ga človek mogoče še nabavil kot Linux terminal, če bi Apple objavil podatke o svojem hardveru, da bi folk lahko sportal eno pošteno distribucijo nanj. "Yellowdog" itd so samo hekerajske distribucije, kjer baje marsikaj še ne dela, kot bi moralo...

Enako gledam na G5-ko. Če IBM vrže ven en pošten dvoprocesorski MB za ATX pixno, bom takoj začel razmišljat o njem. Posebej zato, ker se bo natanko dveinpol uri zatem pojavil Linux za to stvar...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Gandalfar ::

Debian menda zelo dobro dela tudi na PPC arhitekturi. Vkljucno z OpenOfficem in temi zadevcami...

IceIceBaby ::

Brane, za tebe je mogoče res precej slabosti pri iMacu. Sam vprašanje zakaj potrebuješ comp. Meni je 1 leto služil zelo dobro.

Če si nek poweruser ali pro pol ti res ne ustreza comp ki je namenjen domači uporabi. Drugač se pa strinjam sam s 5. točko :) monitor bi lahko bil boljši, čeprav takrat ni bil 17" ravno standard za domače računalnike.

Btw...o razširljivosti bi se dalo razpravljat. Zamenjaš lahko disk, ram, optični pogon (tut DVD pekač lahko daš not če ti paše, ampak osnovni modeli so pač z DVDjem bli al pa navadnim CD romom), poleg tega je pa že pre 4 leti iMac imel firewire in USB porte na katere lahko obesiš vse kar ti paše.

Pač smo različni ljudje na svetu. Nekateri hočte hitrost in linux, nekateri se pa zadovoljimo z OSXom in lepim ohišjem recimo pa celotno mac filozofijo.

para! ::

Zakaj pa bi si tako zelo želel imeti Linux na Macintoshu? Res ne vidim nobenega razloga.

7. Kje v Sloveniji dobiš dober in poceni softver za Imac-a ?

In kje v Sloveniji dobiš dober in poceni software za PC? Seveda je vse odvisno od tega kako si ti predstavljaš kvaliteto in kaj je zate poceni.
Death before dishonor!

Brane2 ::


In kje v Sloveniji dobiš dober in poceni software za PC?


1. JAE (Winsi itd, spremni softver ter dodatki)
2. Avtera (isto plus REPROva ponudba)
3. COSIS (Pantheon- računovodski softver)
4. Telekom (TIS)
5. CadCamLab (CAD, EDA)
6. Digiars
7. MEdiagraphics
8. Eutroteh in mali milijin folka, ki prodaja Linux (Suse etc.)
9. BigBang (igre, potrošni softver)


etc...etc..-etc. To jih je samo nekaj na pamet, za katere vem, da smo z njimi že imeli opravka.

Kaj pa za Mac-a ? Jabolka ni več, torej kdo ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

para! ::

Brane2, kjer prodajajo Apple opremo, prodajajo tudi programe. Aris Jabolko je le eno od teh podjetij.

In dvomim, da so Apple programi kaj dražji od tistih za PC platformo.
Death before dishonor!

MitjaP ::

Brane2: www.appleslo.com (EPL, Aris, Mac&PC) Poleg teh pa tudi Jae in distributerji znanih software znamk v sloveniji (medija d.o.o. - za Adobe itd....)... dobiš... ni problema... najceneje je, če kupiš na netu.

Jabolko je pa odiral ljudi: za igrico, ki čez lužo stane 7 tisočakov si moral pri njih dati 12-15!!!! In le zato, ker so ti jo oni naročil, namesto, da bi jo sam...

Brane2 ::


Brane2, kjer prodajajo Apple opremo, prodajajo tudi programe. Aris Jabolko je le eno od teh podjetij.


Raje recimo, da je to eno od redkih podjetij v Sloveniji, ki imajo karkoli opravit z Macom. O.K. dobijo se Maci in dobi se tudi softver zanje a konkurenca za PCja je bistveno večja.
Je kdo že slišal, da bi kje kdo uporabljal knjigovodski program pri nas na Macu-brez emulacije Wintel okolja? Jaz še nisem.
Je kdo mogoče videl kje kako omembe vradno Scado na Macu ? Kaj pa kak softver za krmiljenje CNC strojev ? Saj mogoče celo obstaja kak naslov celo dva, vendar je tu ključ vsega izbira- če imaš na voljo samo en program, ni kaj izbirat.

Nič ne rečem. Mac je pač privlačen za folk, ki se ukvarja z grafiko in ti ljudje že vedo, kje dobijo svoje programe...

Vprašanje je blo, kaj meni tako smrdi pri iMacu-in dal sem pač svoj seznam stvari.

noraguta ::

mnja brane tutdi scientific veja na macu je zelo mocna Profit je najbrz eden najbolsih programov za numericno analizo pa se kaj narsikaj bi se naslo. glede cadov tudi ni panike. mac je meni vsecna platforma , dokler zmore poracunati kar ji je dano.Izkoristek je mogoce za kak odstotek bolsi , kot pri pcu vendar je g4 ze tako zadaj ,da je skrajni cas , da se ga nadomesti.

Glede racunovodstva na macu je pa kakor jaz vidim zadevo pac dediscina tega , da se pri nas se vedno povsod kjer se le , da varcuje . Tudi kaksne produkcije programja posebej za maca pri nas ni za pricakovat dokler se ne zmanjsa cena leteh oz zazivijo jeziki kot so java , .net. kolikor sem videl javo tece na powerbooku 466 precej slabo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mac brez ekrana in pod 500$? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
23417262 (11950) accom
»

Apple

Oddelek: Strojna oprema
332312 (1770) Jebiveter
»

Mac VS PC (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
916175 (4966) lopov
»

Apple zastopnik za SLO? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
747158 (6488) Gandalfar
»

Novi iMac in G5

Oddelek: Novice / Ostale najave
273013 (3013) IceIceBaby

Več podobnih tem