» »

prenizek tlak v sistemu ogrevanja

prenizek tlak v sistemu ogrevanja

flyby ::

pozdrav

imam plinsko peč Junkers ZWR 24-3 KE, ki kaže, da je tlak za ogrevanje prenizek.

 nizek tlak

nizek tlak



kje lahko dotočim vodo? serviser pride šele čez dober mesec, zadevo pa bi rad rešil prej...
kakšne so lahko posledice prenizkega tlaka?

cekr ::

Tlak v sistemu imaš zelo nizek. A si kaj odzračeval radiatorje? Kdaj se je sistem nazadnje polnil?

Nekje na centralni napeljavi (lahko tudi kar v sami peči) imaš ventil in priključek za vodo. Nanj priključi cev z vodo iz vodovoda. Odpri ventil in spusti notri toliko vode, da se ti tlak dvigne na min. 1bar. Zapri ventil. Potem odzrači vse radiatorje in postopek ponovi.
Potem vse zapri in odstrani cev.

Še to: pred samim postopkom izklopi peč in črpalko, da se ne bo slučajno vmes vklopila.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

#000000 ::

Ja pa sistem more bit hladen

flyby ::

ok v sredo skočim v merkur po ključ za spuščanje zraka iz radiatorjev, še vedno pa moram poiskati priključek za dotok vode v peč. hvala vama!

#000000 ::

priključek je nekje bolj pr tleh (po navadi) prec za pečjo (spet ponavadi) oz tam kjer se začnejo cevi centralne napeljave, boš vidu tak štuc ki ima gor lahko pokrovček in ventil. al pa sliki kako zadeva zgleda prlimi sliko sem gor in ti bomo pocahnili kje se nahaja.

MoRp ::

https://www.google.si/search?client=ms-......3448.3628.0.4685.2.2.0.0.0.0.124.210.1j1.2.0....0...1c.1.64.mobile-gws-serp..0.1.123...30i10k1.WrC3eu9SnBo

Glej stran 5 in 6. Na 6. strani nekaj omenja, da lahko zrak spustis v pec, ceprav mi ni cisto jasno kako? Mogoce to velja samo za novo pec... Sam imam Dedietrichovo pec in imam dva ventila (preventivno), ki ju odprem enega za drugim, pocakam da prileze na 1,5 bar in zaprem-nobenega opozorila s strani serviserja glede zraka.

marsovcek ::

Je to pretocna pec, s katero grejes tudi sanitarno vodo? Ce je, potem bi moral biti ventil za dolivanje nekje na peci. Poglej navodila...

flyby ::

drži, gre za pretočno peč

MoRp ::

A si pogledal navodila - prvi zadetek na linku ki sem tu ga dal zgoraj. Ce si, a si pogledal na pec ce imas ta ventil (173)?

clothes ::

Preveri raztezno posodo. Morda imaš nizek tlak v sistemu, ker ti spušča zrak (največkrat na ventilu posode)
V tem primeru ni potrebno dolivati vode, ampak se napumpa zrak v raztezno posodo.

SaXsIm ::

Če ti ekspanzijska posoda zajebava, jo zamenjaš.
SaXsIm

flyby ::

tako izgledajo priključki pod pečjo

 priključki

priključki

marsovcek ::

Glej, ce je tlak prenizek, bo treba doliti vodo. Nihce ne bo namesto tebe prebral navodil kako se to naredi.

Plinska pec ima vgrajeno malo raztezno posodo, kjer naceloma nimas kaj pumpati ali sam menjati. Ce ni dovolj tlaka, se v skrajnem primeru pec ne bo vzgala.

c3p0 ::

Spodaj desno mi oba priključka zgledata primerna. Odšraufaš pokrovček, našraufaš cev na pipo in na priključek, počasi odpreš rdečo pipico, nato malo odpreš vodo, da se sistem polni, spremljaš tlak.

Invictus ::

flyby je izjavil:

tako izgledajo priključki pod pečjo

 priključki

priključki


To do dovodi, ventil za dolivanje vode v plinsko peč je ponavadi spodaj na peči zraven merilca tlaka. Pri meni je bil precej majhen vijak.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Magic1 ::

Pa glej da napolniš cev z vodo pred priklopom, da ne boš kup zraka nafilal v sistem.
Magic

HyperKiller ::

Če nimaš cevi:
Nazadnje sem to naredil z dotočno cevjo pralnega stroja. (Če je dovolj blizu, odviješ le pri stroju in prestaviš na peč).

Dodajam: [Sago] ni bil dovolj jasen. Priklop za dotakanje je le tisti spodaj desno na sliki. Tisti malo bolj levo pa je hladna sanitarna voda - točno namen dotakanja.

[Magic1] ima prav. Jaz to naredim tako, da cevi na eni strani ne privijem popolnoma, nato pa malo odprem ventil, da gre zrak ven. Ko pricurlja voda, zategnem. Če so tesnila v redu, ne potrebuješ klešč.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

Zgodovina sprememb…

LeXani ::

Da ne odpiram nove teme - v najvišje ležečem radiatorju se mi je začel pojavlati zrak, tako da je potrebno prezračevanje vsake 2-3 dni, sliši se tudi pretakanje vode v radiatorjih (slišal v enih 3, za ostale ne vem). Višina ogrevanja je okrog 7m malo manj, pritisk v ekspanziji 1,5bar, pritisk ogrevanega sistema 1-1.2 bar, hladnega pa 0,5bar. Premalo vode? oz kaj bi lahko bilo? Kurilnica je stara 2 leti, gre za centralno peč na drva, ki ogreva dve etaži, zalogovnik 2x880l ter 300l bojler..
Čas prve prijave 04.11.2005

Vuli ::

zelo podobno meni dela. Pri meni je problem eksanzijska posoda, ki ostane brez zraka po parih mesecih in jo pač dofilam...
tudi ponavadi ni tolk razlike med hladnik in ogretim sistemom, pač pa 0.2bara.
a lahko 100% meriš pritisk v ekspanziji, ker ponavadi tam niha pritisk v celotnem sistemu. Imaš ventilček, kot na kolesu.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

FrRoSt ::

LeXani je izjavil:

Da ne odpiram nove teme - v najvišje ležečem radiatorju se mi je začel pojavlati zrak, tako da je potrebno prezračevanje vsake 2-3 dni, sliši se tudi pretakanje vode v radiatorjih (slišal v enih 3, za ostale ne vem). Višina ogrevanja je okrog 7m malo manj, pritisk v ekspanziji 1,5bar, pritisk ogrevanega sistema 1-1.2 bar, hladnega pa 0,5bar. Premalo vode? oz kaj bi lahko bilo? Kurilnica je stara 2 leti, gre za centralno peč na drva, ki ogreva dve etaži, zalogovnik 2x880l ter 300l bojler..

Radiatorje se ODzračuje, kar pomeni, da iz njih izpustimo zrak, ki se ponabadi nabere v zgornjem kotu radiatorja.....

Očitno imaš v sistemu zracne žepe, ki se počasi, po mehurčkih prenašajo in nabirajo v najvišji točki oz. radiatorju, ki go moraš nato odzračevati....

Poleg osnovnih zadev okoli kotla, kolikšen tlak, dotok nove vode, pantermska posoda in ostale zadeve, ......
..... v začetek vsake kurilne sezone spada ob prvem zagonu kotla tudi SAM PREGLED IN KONTROLA VSEH RADIATORJEV na zračne žepe!

Ko zalaufaš kotel in centralno, greš do vseh radiatotjev, jih max odpreš in počakaš, da sesegrejejo, potipaš, če je ves segret, zlasti zgornji koti, se pravi, da nima zračnega žepa, .... in tako od vsakega do vsakega..... posebej. Če kateri ima zračni žep, ga odzračiš..... Drugače ni nic kaj tako zelo hudega, samo radiator ti ne funkcionira 100% (greje) in ti mehurčki se ti lahko prenašajo po sistemu in se nalagajo najvišje....

Odzrači in preglej tudi vse ostale radiatorje.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

LeXani ::

Sistem je odzračen, tako kot si napisal.. na ekspanziji sem pomeril na ventilčku, s kom. pištolo ko ima manometer, na obeh je 1,5bar.
Po teoriji, če se ne motim naj bi bil hidrostatični tlak za moj primer 0,7bar, voda pa 0.9bar, ko je sistem hladen. Torej dotočim vodo in spravim tlak iz 0,5 na 0,9? Nimam izkušenj, zato sprašujem..
Čas prve prijave 04.11.2005

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeXani ()

Likalnik ::

LeXani je izjavil:

Da ne odpiram nove teme - v najvišje ležečem radiatorju se mi je začel pojavlati zrak, tako da je potrebno prezračevanje vsake 2-3 dni, sliši se tudi pretakanje vode v radiatorjih (slišal v enih 3, za ostale ne vem). Višina ogrevanja je okrog 7m malo manj, pritisk v ekspanziji 1,5bar, pritisk ogrevanega sistema 1-1.2 bar, hladnega pa 0,5bar. Premalo vode? oz kaj bi lahko bilo? Kurilnica je stara 2 leti, gre za centralno peč na drva, ki ogreva dve etaži, zalogovnik 2x880l ter 300l bojler..


Jaz sem moje radiatorje odzračeval celo leto....vsakič, ko sem slišal zrak sem ga odzračil....dokler pač ni začela ven teči samo voda.....ampak v samem sistemu je bilo več zračnih mehurčkov....in čez par dni se je zgodba ponovila....parkrat sem ga odzračil...sedaj ni več težav....vedno sem pa pazil, da ko sem ga odzračil, da sem tudi vodo dolil v sistem....

mailer ::

Zračni žepi se pojavljajo lahko v vseh radiatorjih in kar nekaj časa traja, da se zrak akumulira v najvišje pozicioniranem radiatorju, odvisno tudi od moči črpalke oz hitrosti pretoka. Ponavadi se odzrači vse radiatorje na začetku sezone. Kasneje pa samo tiste, ki so slišni. Odzračevanje in uravnavanje tlaka se izvaja v ohlajenem sistemu.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

FrRoSt ::

LeXani je izjavil:

Sistem je odzračen, tako kot si napisal.. na ekspanziji sem pomeril na ventilčku, s kom. pištolo ko ima manometer, na obeh je 1,5bar.
Po teoriji, če se ne motim naj bi bil hidrostatični tlak za moj primer 0,7bar, voda pa 0.9bar, ko je sistem hladen. Torej dotočim vodo in spravim tlak iz 0,5 na 0,9? Nimam izkušenj, zato sprašujem..

Espanzijska posoda ima več namenov!!!

PRVO ima nekaj litrov rezervne vode, DRUGO ti nekako kompenzira/uravnava temperaturne volumenske raztezke vode, ko je ta hladna in ko je ta vroča!

Toliko samo poenostavljeno, da boš razumel osnove!!

V sistemu moraš imeti DOVOLJ VODE!!!! To vidiš v ekspanzijski posodi! Ta mora niti polna npr. do polovice oz. Kolikor proizvajalec predpiše
Morda imaš kakšne oznake na njej ali v navodilih...

Če nimaš dovolj vode, ti lahko črpalka sama v sistem pošilka zračne mehurčke!! Torej moraš v rkspanzijski posodi vedno pogledati, da imaš dovolj vode, še posebno, ko radiatorje odzraćiš!!!! Takrat se zmanjša nivo vode v ekspanzijski posodi!!!

To je ena možnost!

Druga pa je, da imaš te zračne žepe po radiatorjih, ki se ti počasi po mehurčkij prenašajo in nabirajo v najvišjem radiatorju!
Ta proces se bo počasi končal, paziti pa moraš, da ko odzračiš, da imaš še vedno dovolj vode v sistemu, kar vidiš v ekspanzijski posodi! Če je je premalo, jo moraš dotočit!!! Vsistem.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: connel ()

LeXani ::

Ni potrebe po litanijah, zanima me samo nihanje tlaka, ker je po mojem mnenju prevelik in kaj bi lahko bil vzrok za to ter če ima kake povezave z nabiranjem zraka. EP naj bila ok, voda ne priteče čez ventilček, prvič slišim da se da preverit nivo vode v posodi. Bom preveril ko ohladim sistem..
Čas prve prijave 04.11.2005

energetik ::

LeXani je izjavil:

Ni potrebe po litanijah, zanima me samo nihanje tlaka, ker je po mojem mnenju prevelik in kaj bi lahko bil vzrok za to ter če ima kake povezave z nabiranjem zraka. EP naj bila ok, voda ne priteče čez ventilček, prvič slišim da se da preverit nivo vode v posodi. Bom preveril ko ohladim sistem..

Čaki malo, pri hladnem imaš samo 0,5bar notri? Kako če je že zaradi hidrostatike 0,7bar?

Tlak v hladnem je premajhen, zato imaš po mojem težave. Obtočna črpalka ti dela dejansko vakuum na nizkotalčni strani in to morda slišiš med delovanjem. Velika razlika v tlaku med hladnim in toplim je posledica verjetno povsem polne ekspanzije vode, ta se ne more nikamor več širiti.

Na tvojem mestu bi naredil takole:
1. odpri prezračevalni ventilček v najvišjem radiatorju, če ven priteče samo voda, bi hidrostatični tlak v pritličju moral biti nekje 0,6-0,7bar
2. malce odpri polnilno pipico sistema in hkrati pojdi po bajti ter odzračuj vse radiatorje, na koncu zapri pipico.
3. s pumpo ali kompresorjem napolni ekspanzijo z zrakom na nekje 1,5bar (še vedno mora biti vsaj en prezračevalni odprt!), tako zagotoviš, da je v hladnem stanju prazna.
4. zapri vse prezračevalne ventilčke in s pipico napolni sistem na nekje 1,5bar.

Tako boš imel sistem brez zraka, ekspanzija pa bo v hladnem stanju brez vode. Tlak je zadosten, da obtočna ne more povzročiti vakuuma. Ob kurjenju bo šel odvečen del vode v ekspanzijo, tlak pa bo le minimalno narastel.

telexdell ::

Kakšen tlak mora biti v sistemu je odvisno od tlaka v raztezni posodi. Če je v njej tlak npr. 1,5 bar in napolniš sistem s 1,2 bar potem ti bo raztezna posoda opravljala svojo funkcijo šele takrat, ko bo tlak narasel za vsaj 0,3 bar. Če ti tlak v sistemu med toplo/hladno precej niha je v sistemu prenizek ali previsok tlak. Če potrkaš na raztezno posodo in zveni votlo, je tlak prenizek. Če je posoda polna je tlak previsok ali pa je raztezna posoda pokvarjena. In sploh ni nujno, da skozi ventil priteče voda, saj lahko nečistoče v sistemu luknjo ob ventilu zamašijo.

Sam napolnim sistem za toliko, kot je tlak v raztezno posodi. Ob začetku polnjenja tlak raste hitro. Ko se tlaka v sistemu in raztezni posodi izenačita potem voda v sistem teče, tlak pa se ne spreminja. Tu preneham s polnjenjem. Ko pa je raztezna posoda povsem polna pa začne tlak zopet hitro naraščati.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Crknila mi je plinska peč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7413017 (1933) mason6
»

Centralna v hiši

Oddelek: Loža
418815 (1363) mancini
»

Pomivalec uničil bojler?

Oddelek: Loža
345503 (3761) ZloTech
»

Črpalka za črpanje vode iz vrtine

Oddelek: Loža
2910200 (4560) marjan_h
»

Potrebujem pomoč - radiator slabo greje

Oddelek: Loža
105097 (4709) Volta

Več podobnih tem