» »

Linux Ubuntu - kako ustvarim bližnjico, kako naložim Flash?

Linux Ubuntu - kako ustvarim bližnjico, kako naložim Flash?

SkyEye90 ::

Pozdravljeni,

ker sem nov v uporabi Ubuntu sistema, imam nekaj vprašanj in zanima me, kako naredim bližnjico do nekega ukaza?
Rad bi obrnil zaslon za 90 stopinj, ker pa bom to potreboval večkrat, bi rad za to naredil bližnjico na namizju.
V terminal vpišem "xrandr -o right interted" in zadeva deluje, vendar upam, da lahko za ta ukaz naredim kakšno funkcijo, bližnjico..?

Drugo pa me zanima, kako v Firefox naložim flash player, katerega potrebujem za ogled online televizije. Za namestitev se mi odpre Adobe spletna stran s 5 možnostmi flash predvajalnika. Kateri je pravi in kako ga namestim? V vsakem je samo arhiv nekih datotek, s katerimi ne vem, kaj naj počnem. Prosim za pomoč, sem sploh na pravi poti in če ja, kako naprej. Hvala.

 flash

flash



Imam naložen Ubuntu 16.04.1 64-bit.

dragana ::

Prava verzija je tista, ki vsebuje ime tvoje distribucije (ubuntu). Kako se jo namesti? Zaženeš jo s programom, ki zna instalirati *.deb pakete(npr programsko središče) oz. v terminalu, ki ga odpreš v mapi kjer je .deb zaženeš ukaz: sudo dpkg -i imepaketa.deb

Za bližnico pa najbolje da narediš skripto, jo spraviš na namizje in po potrebi poklikaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dragana ()

konspirator ::

Ubuntu ima software update center, da ni treba kucati ukazov v konzolo.





Če si nov linux svetu, potem si raje naloži linux mint Linux Mint @ Wikipedia , da ne izgubljaš časa z Ubuntu bloatware.
http://www.wikihow.com/Upgrade-Adobe-Fl...

Za katero online televizijo potrebuješ flash ? Niso sedaj že vsi presedlali na html5 z drm modulom ?

Zgodovina sprememb…

FX6300B ::

tudi če ni nov naj gre raje na ubuntu saj je uniti čisto zjeb**
May the force be with you!

SkyEye90 ::

Flash mi je uspelo naložit, hvala. Ne vem kako sem prišel do verzije APT for Ubuntu, na klik download se je samodejno odprlo okno za dovoljenje za namestitev in je sistem sam namestil flash plugin. Potrebuje ga Siol TV - TVIN.

Še bližnjica "Za bližnico pa najbolje da narediš skripto, jo spraviš na namizje in po potrebi poklikaš." Lahko prosim malo bolj podrobno, primernega vodiča oz. razlage ne najdem, vse je napisano za tiste, ki že malo poznajo Ubuntu.
Rad bi torej naredil bližnjico za zasuk zaslona - v terminalu je to "xrandr -o right interted"
Ko bo to delalo, pa bom našel še, kako se obrne touchscreen, ker sedaj, ko obrnem zaslon za 180 stopinj, se touchscreen ne obrne in zaznava dotike na napačni strani.

dragana ::

V kakšnem programu, ki izgleda kot notepad v winsih (leafpad, mousepad, gedit,...) ustvari dokument z vsebino:

#!/bin/bash
xrandr -o right interted

Dokument spravi na namizje kot obrnizaslon.sh (oz. karkoli.sh)
Nato v nautilusu (program podoben raziskovalcu) desno klikni na ta file in tam kjer je zavihek s pravicami odkljukaj, da je file izvedljiv kot program ter potrdi

To je to.
Ko boš dvokliknil na file, bo obrnilo ekran.

Ko boš poznal ukaz za obrnjen touchscreen, v naslednjo vrstico v fileju obrnizaslon.sh vpiši ukaz in skripta bo ob dvokliku izvedla oba ukaza.

SkyEye90 ::

Naredil vse po navodilih, vendar file ob dvokliku odpre v gedit-u. Končnica je prava, "Dovoli izvajanje datoteke kot programa" imam obljukano. Problem je zgleda v privzetem programu za odpiranje datoteke, lahko spremenim, vendar na kateri program?
V windowsih načeloma sprememba končnice beležke v .exe naredi to, zakaj tukaj ne dela pri spremembi v .sh (če prav mislim)?

dragana ::

Kaj pa desen klik? Sam uporabljam xfce namizje in mi ob desnem kliku na skripto ponudi opcijo "izvedi"

d4vid ::

Načeloma bi moral Ubuntu ponudit ob odpiranju možnosti "Odpri v geditu", "Zaženi", "Zaženi v ukazni vrstici" oziroma nekaj podobnega.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

SkyEye90 ::

Uspelo. V nautilusu UREDI - MOŽNOSTI - zavihek OBNAŠANJE - Izvedljive besedilne datoteke: PO KLIKU ZAŽENI (privzeto je izbrano OB KLIKU SI DATOTEKE OGLEJ).

Hvala za pomoč.

PS: je tudi opcija 'vsakič vprašaj', problem pri meni je bil, ker je bilo privzeto 'oglej'. Zdaj samo še najdem ukaz za rotiranje touchpada & touchscreena in je to to kar sem iskal. Še enkrat hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

SkyEye90 ::

Uspelo obrniti tudi touchscreen zaznavo:

#Normal
xinput set-prop 12 "Evdev Axis Inversion" 0, 0
xinput set-prop 12 "Evdev Axes Swap" 0
#Right
xinput set-prop 12 "Evdev Axis Inversion" 1, 0
xinput set-prop 12 "Evdev Axes Swap" 1
#Inverted
xinput set-prop 12 "Evdev Axis Inversion" 1, 1
xinput set-prop 12 "Evdev Axes Swap" 0
#Right
xinput set-prop 12 "Evdev Axis Inversion" 0, 1
xinput set-prop 12 "Evdev Axes Swap" 1


Namesto številke 12 morate vpisati ID vaše naprave (v mojem primeru touch vhoda). ID najdete tako, da v terminal vpišete "xinput", prikaže vam vse naprave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1059313180 (104) Ijus
»

Raspberry Pi grafična težava (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
523363 (2380) filips
»

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1194222528 (157662) Zvezdica27
»

Ubuntu 11.10 nared (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18433152 (24181) MrStein
»

Linux Synaptics touchpad driverji

Oddelek: Operacijski sistemi
121024 (901) preem

Več podobnih tem