» »

Pogrevanje hrane v mikrovalovki 2016 - (bad or good)?

Pogrevanje hrane v mikrovalovki 2016 - (bad or good)?

«
1
2

shadeX ::

Sem skoraj prepričan, da smo o tem že debatirali na tem forumu. Teme ne najdem, zato je verjetno bil kak offtopic v kakšni drugi temi. Če podvajam kakšno temo se opravičujem.

Kakorkoli. Mikrovalna pečica je v današnjem času nepogrešljiv kuhinjski pripomoček. Z njo si lahko hitro pogrejemo hrano, ki je še npr ostala od kosila, zmehčamo otrdel kruh ki ga potem lahko pojemo "skoraj kot novega", ali pa npr pogrejemo mleko da iz tega naredimo slasten čokolino :) :)

Ampak kaj vse to prinaša s sabo? Veliko je virov na netu, ki govorijo da mikrovalovi uničujejo vitamine v hrani, ustvarjajo karcinogene, spremenijo kri (št. rdečih krvničk se je v krvi zmanjšalo, medtem povečalo št. belih), ali pa npr spremenijo srčni utrip.

Na netu, je več virov/člankov, ki govorijo v prid slabosti mikrovalovne pečice. Ampak če me spomin ne vara oz. nisem sanjal je nekje debata na tem forumu tekla tudi o tem da "mikrovalne pečice na dolgi rok sploh niso škodljive" in je bilo o tem kar nekaj "močnih" argumentov.

Me zanima, ali je res kaj na tem, ali se je tega boljše izogibati in si hrano pogrevati na način , ki smo se ga posluževali 20 let nazaj (plin, šparget, pečica..itd).

Sam si jo pogrevam že cca 10 let. Zdrav zaenkrat sem še, zanima me pa kako je s tem na dolgi rok. Seveda podkrepljeno s kakšnimi dokazanimi članki, ne samo "rekla/kazala".

Če jype bere tole, me tud zanima kako si on čokolino pogreva oz dela. :)

Matevz96 ::

Spodaj pod vredno ogleda je tale tema:

Mikrovalovke škodljive ali ne?

sicer je nisem bral ampak naslov je to kar iščeš :)
#hooldthedoor

Mare2 ::

jype bo vedel, jaz sem malo pogooglal. :)

http://www.viva.si/Zdrav-na%C4%8Din-pre...
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

shadeX ::

Matevz96 je izjavil:

Spodaj pod vredno ogleda je tale tema:

Mikrovalovke škodljive ali ne?

sicer je nisem bral ampak naslov je to kar iščeš :)


dang, se ni zgodilo prvič da sem odprl duplikat, pa sem vpisal podobne ključne v iskalnik. Je pa res da ne iščem, naprej če mi ne pokaže na prvi strani.

My bad. Lohk nadaljujemo tudi v drugi temi, če bojo tole zaklenil.

nevone ::

npr spremenijo srčni utrip.

Komu, a tistemu, ki ga daš v mikrovalovno pečico?

Iz wikipedije:
Pri potovanju mikrovalov skozi molekule vode se le-te tresejo. Molekule ustvarijo rotirajoče vibracijsko gibanje in pri tem udarjajo ob druge, kar se pretvarja v toploto.

Mislim, da "samo" s tem podatkom lahko sklepaš, da so mikrovalovi niso noben bau-bau, ampak je to glede učinka nekaj takega kot da si z drgnjenjem roke ob roko segreješ dlani. Zaradi tega se v tvojih dlaneh nič bistvenega ne zgodi, razen to, da se segrejejo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

shadeX ::

nevone je izjavil:

npr spremenijo srčni utrip.

Komu, a tistemu, ki ga daš v mikrovalovno pečico?



MICROWAVES CAN CHANGE YOUR HEART RATE

Microwaves can produce effects on your body instantly due to the 2.4 GHz radiation — the frequency of radiation emitted by microwave ovens. A study conducted by Dr. Magda Havas of Trent University found the levels of radiation emitted by a microwave affect both heart rate and heart rate variability. These levels are within federal safety guidelines but tend to cause immediate and dramatic changes in heart rate. If you experience irregular heart beat or any chest pain and regularly eat microwaved food, it might be best to discontinue use.


Ne vem pa koliko so to preverjeni članki. Teh je namreč malo morje na internetu. Rad bi dejansko bolj strokovno vedel kaj se "deep down" dogaja s hrano kadar se segreva in ČE, zakaj naj bi to škodovalo na dolgi rok. Nič pametnega na netu kar se tiče tega, vsak zagovarja svoja stališča.

next3steps ::

Delno je to ze napisano v navodilih za uporabo, kjer navajajo, da se tekom delovanja ne zadrzujemo v neposredni blizini mikrovalovke.
Sam kdo se bere navodila za uporabo v letu 2016?!

Rok Woot ::

Mah mikrovalovke ne škodujejo hrani. V njen pa je dosti lokalnih nihanj temperature, zato ni primerna za ogrevanje recimo materinega mleka ali pa ljudi in je kot taka ljudem škodljiva. Ko pa folk začne postat članke iz viva.si pa itaq obupam.

nevone ::

Delno je to ze napisano v navodilih za uporabo, kjer navajajo, da se tekom delovanja ne zadrzujemo v neposredni blizini mikrovalovke.


Poleg tega da mikrovalovka ne seva navzven, je hec to, da povezujejo uživanje hrane iz mikrovalovke s težavami s srcem, in ne zgolj direktnega izpostavljanja mikrovalovom.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Massacra ::

Če mikrovalovi povzročajo okvare DNA (v celicah hrane), potem so vsekakor škodljivi.

Če to kaj pomeni za zdravje ljudi, pa ne vem natančno.

ps: rotiranje molekul vode v kozarcu je najbrž popolnoma vredu. Hrana je pa precej bolj kompleksna zadeva...

noraguta ::

Večkrat pogreta hrana je večji problem kot miktovalovi. Sej nihče ne stoji pred mikrovalovko ko greje.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

shadeX ::

Če mikrovalovi povzročajo okvare DNA (v celicah hrane), potem so vsekakor škodljivi.


Jp, sej to me zdej zanima. Sicer na cancerresearch pravijo da pogreta hrana nikakor ne spremeni genetskega materiala v celicah.. ampak nekako mam filing da so o tem niso še 100% prepričani.

Studies have looked at the possible link between microwave ovens and cancer. Some results suggest there may be a link but other studies haven't been able to prove this at all. Microwaves do produce a magnetic field while they are in use. This drops sharply the further you are from the oven and doesn't last long, as you tend to cook in microwaves for very short periods. Most experts say that microwave ovens don't give off enough energy to damage the genetic material (DNA) in cells so they can't cause cancer. Microwaves heat food, but do not make any changes to it that aren't made in any other cooking method. So they do not make food any more likely to cause cancer.
Read more at http://www.cancerresearchuk.org/about-c...

OrkAA ::

Ne vem kaj da fak so oni ugotavljali, ampak dna se med kakrsnokoli toplotno obdelavo zagotovo spremeni.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/187...

nevone ::

Če mikrovalovi povzročajo okvare DNA (v celicah hrane), potem so vsekakor škodljivi.


Ne ga lomt no ...

... ampak imejte veselje.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

neon21 ::

Dokler se ne pregreva aluminijasta embalaža v mikrovalovni potem ni tako hudo, če se hrana pregreva v mikrovalovni. Hehe :)

S4ul3 ::

OrkAA je izjavil:

Ne vem kaj da fak so oni ugotavljali, ampak dna se med kakrsnokoli toplotno obdelavo zagotovo spremeni.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/187...


Kar bi torej pomenilo, da je mikrovalovna isto varna kot "običajna" pečica.

Trance4mer ::

Mikrovalovka hrano segreva sinusno, kot sonce segreva tebe na morju, za pokušino probaj z pizzo samo brez da se vrti, pa se lepo vidi kje je segret sir. Da bi bilo z hrano kaj narobe če jo segreješ v mikro vavalovki, sej ne ješ radiaktivno, mutirano hrano :D. Edino kar ti škodi je če se nahajaš v bližini mikrovalovke tam je pa lahko večji potencial, da te počasi kuha.

Rok Woot ::

Pa ne segrevat mleka za dojenčka naprimer, povem se enkrat.

koyotee ::

Trance4mer je izjavil:

Mikrovalovka hrano segreva sinusno, kot sonce segreva tebe na morju, za pokušino probaj z pizzo samo brez da se vrti, pa se lepo vidi kje je segret sir. Da bi bilo z hrano kaj narobe če jo segreješ v mikro vavalovki, sej ne ješ radiaktivno, mutirano hrano :D. Edino kar ti škodi je če se nahajaš v bližini mikrovalovke tam je pa lahko večji potencial, da te počasi kuha.


Aja, si izmeril mikro valove izven mikrovalovke? Al je ta izjava že posledica kuhanih možganov?

Rok Woot je izjavil:

Pa ne segrevat mleka za dojenčka naprimer, povem se enkrat.

Ker se na štedilniku bolj zdravo segreje?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koyotee ()

nevone ::

Rad bi dejansko bolj strokovno vedel kaj se "deep down" dogaja s hrano kadar se segreva in ČE, zakaj naj bi to škodovalo na dolgi rok.


Kolk "deep down" bi pa rad vedel? Kaj se dogaja s kvarki v jedrih atomov?

Če imaš kaj boljšega za raziskovat tole raje pusti, ker tukaj verjetno ni nič kruha. Vedno se najdejo ljudje, ki preproste stvari zakomplicirajo. Pogreta hrana v mikrovalovki ni škodljiva. Če dvomiš, potem je ne grej tako, da boš pa dobil 100% zagotovilo za to, pa ne upaj, ker vedno bo prišel nekdo, ki bo (neutemeljeno) zasejal dvom.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

OrkAA ::

Ljudje si znajo mikrovalovke predstavljat mal preveč 'umetno', v resnici je pa razlaga zelo enostavna.

 wavelengths

wavelengths



Če poenotimo imena, bi navadni pečici lahko rekli infravalovka, ker seva v infrardečem spektru.

Mikrovalovka greje hrano tako, da s pomočjo elektromagnetnega sevanja 'razburi' molekule vode, ki se posledično segrejejo. Temperatura namreč pomeni prav to - kako hitro atomi in molekule vibrirajo in trkajo med sabo.

Navadna pečica pa greje hrano s pomočjo radiacije in konvekcije. Konvekcija pomeni prenos temperature s pomočjo tekočin in plinov, v primeru pečice torej zraka. Radiacija pa deluje identično kot v mikrovalovki, le da navadna pečica oddaja elektromagnetno sevanje z mnogo krajšo valovno dolžino, ki se meri v nanometrih. To sevanje ne targetira le vode, temveč kar vse molekule v hrani.

Aston_11 ::

Da vam toplota od radiatorja ne bo škodila, ko boste pogruntali, kakšne valove seva, ali bog_ne_daj __IR__ panel.

Rok Woot ::

koyotee je izjavil:

Trance4mer je izjavil:

Mikrovalovka hrano segreva sinusno, kot sonce segreva tebe na morju, za pokušino probaj z pizzo samo brez da se vrti, pa se lepo vidi kje je segret sir. Da bi bilo z hrano kaj narobe če jo segreješ v mikro vavalovki, sej ne ješ radiaktivno, mutirano hrano :D. Edino kar ti škodi je če se nahajaš v bližini mikrovalovke tam je pa lahko večji potencial, da te počasi kuha.


Aja, si izmeril mikro valove izven mikrovalovke? Al je ta izjava že posledica kuhanih možganov?

Rok Woot je izjavil:

Pa ne segrevat mleka za dojenčka naprimer, povem se enkrat.

Ker se na štedilniku bolj zdravo segreje?


Ja, bolj enakomerno, še bolje je banjo maria.

Vice ::

Npr. C vitamin se bolje obnese v mikrovalovki ker se hrana hitreje segreje in ga ne uniči.

maco-maco ::

da s pomočjo elektromagnetnega sevanj

Ja, mi ki se ukvarjamo s poštnimi golobi se mikrovalovkam in indukcijskim ploščam izogibamo.
Kaj?

black ice ::

What year is it?

harvey ::

Paradoks je, da se določene zadeve najbolj enostavno naredijo v mikrovalovni - sponge cake, topljenje čokolade, zelenjva že omenjeno, krokant špeha...a ljudje imajo vseeno dvom do vsakršnih valov, še nad morskim marsikdo ni navdušen :)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Rok Woot ::

Topljenje čokolade se dela v banjo maria in ne v mikrovalovki :) Vsaj slaščičarji delajo tako ...

Lonsarg ::

Problem zdrave hkrane v mikrovalovki je zgolj in samo en: tako preprosto je, da si grejemo po pol do en dan staro hrano:)

Marsikatera hrana je čisto zdrava pogreta ali dlje stoječa, marsikatera pa ni. Naprimer krompirja se naj ne bi zvečer od kosila pogrevalo, čeprav kdo se bi za take malenkosti sekiral, ko pa toliko hujše zdravju neškodljive stvari počnemo/jemo.

harvey ::

Rok Woot je izjavil:

Topljenje čokolade se dela v banjo maria in ne v mikrovalovki :) Vsaj slaščičarji delajo tako ...

Ja, temperiranje, vendar precej hitreje v mikrovalovki to narediš :)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

tikitoki ::

Massacra je izjavil:

Če mikrovalovi povzročajo okvare DNA (v celicah hrane), potem so vsekakor škodljivi.

Če to kaj pomeni za zdravje ljudi, pa ne vem natančno.

ps: rotiranje molekul vode v kozarcu je najbrž popolnoma vredu. Hrana je pa precej bolj kompleksna zadeva...


Mikrovalovi ne povzrocajo okvar DNA, ce se bos zaradi njih tako segrel, da bo okvarjena tvoja DNA, bos imel ze hujse predhodne probleme, npr smrt.

In ni nic bolj kompleksno. Ena primarnih molekul, ki absorbirajo v tem spektru je voda in absorbcija v tem valovnme spektru povzroca kvecjemu rotacijo, vibracijo,...
BTW. termicno gibanje ima tako ime z razlogom. Ker je temepratura zelo tesno povezana z gibanjem, vibriranje, rotiranjem molekul in s tem povezanimi energetskimi nivoji leteh.

nevone je izjavil:

npr spremenijo srčni utrip.

Komu, a tistemu, ki ga daš v mikrovalovno pečico?

Iz wikipedije:
Pri potovanju mikrovalov skozi molekule vode se le-te tresejo. Molekule ustvarijo rotirajoče vibracijsko gibanje in pri tem udarjajo ob druge, kar se pretvarja v toploto.

Mislim, da "samo" s tem podatkom lahko sklepaš, da so mikrovalovi niso noben bau-bau, ampak je to glede učinka nekaj takega kot da si z drgnjenjem roke ob roko segreješ dlani. Zaradi tega se v tvojih dlaneh nič bistvenega ne zgodi, razen to, da se segrejejo.

o+ nevone


Molekule se ne tresejo. Se najmanj pa pri potovanju elektromagnetnih valov skozi molekulo. Valovanje lahko kvecjemu vpliva na molekulo, atom,... v povezavi z absorbcijo in s temi povezanimi pojavi.
Molekule tudi ne ustvarjajo popolnoma nicesar, kvecjemu se zaradi absorpcije energije fotona spremeni njihov energetski nivo,...

Wikipedija in zanesljivost...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

tikitoki ::

BTW, mikrovalove uporabljajo za gretje mladice prasicev. Tukaj se pa ukvarjate z posledicami na hrani:).

Smrekar1 ::

Massacra je izjavil:

Če mikrovalovi povzročajo okvare DNA (v celicah hrane), potem so vsekakor škodljivi.


Jih ne in tudi če bi jih zaradi tega zate ne bi bili škodljivi. Mnogo več škode DNA v hrani naredita smrt živali ali rastline (preden je postala hrana) in tvoj prebavni trakt.

Mikrovalovka je smrtno nevarna samo v primeru da uničiš varovalo, daš notri glavo in jo vklopiš. Pri pogrevanju hrane z mikrovalovko je največja nevarnost za zdravje ta, da boš potem jedel predpripravljeno hrano, ki vsebuje preveč sladkorja in soli, kar ti na dolgi rok škodi.

Stari maček ::

Mare2 je izjavil:

jype bo vedel, jaz sem malo pogooglal. :)

http://www.viva.si/Zdrav-na%C4%8Din-pre...

Ta članek je en velik bullshit. Pico bi oni pogrevali v štedilniku? In enolončnico? Le zakaj? Omenili pa niso riža, ki se ga pa res nikoli ne pogreva zaradi kemijskih sprememb.

Smrekar1 ::

shadeX je izjavil:

Če mikrovalovi povzročajo okvare DNA (v celicah hrane), potem so vsekakor škodljivi.


Jp, sej to me zdej zanima. Sicer na cancerresearch pravijo da pogreta hrana nikakor ne spremeni genetskega materiala v celicah.. ampak nekako mam filing da so o tem niso še 100% prepričani.

Studies have looked at the possible link between microwave ovens and cancer. Some results suggest there may be a link but other studies haven't been able to prove this at all. Microwaves do produce a magnetic field while they are in use. This drops sharply the further you are from the oven and doesn't last long, as you tend to cook in microwaves for very short periods. Most experts say that microwave ovens don't give off enough energy to damage the genetic material (DNA) in cells so they can't cause cancer. Microwaves heat food, but do not make any changes to it that aren't made in any other cooking method. So they do not make food any more likely to cause cancer.
Read more at http://www.cancerresearchuk.org/about-c...


So, samo na napačen del si se osredotočil. Poudaril sem ti ključen del.

zee ::

Omenili pa niso riža, ki se ga pa res nikoli ne pogreva zaradi kemijskih sprememb.


BS. V Aziji se riz pogreva brez problema ... ne vem, zakaj se ne bi v Evropi. :P

Microwaves heat food, but do not make any changes to it that aren't made in any other cooking method. So they do not make food any more likely to cause cancer.


Natanko tako. Ce razturijo DNA v hrani, pa tudi ni neka pretirana skoda. V prebavilih se *vsa* DNA razgradi. Kompletno. Hidroliza v kislem pa to.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Blazz ::

tud jaz prvič slišim, da se riža ne pogreva... folk ga pogreva že stoletja pa azijci nč prej ne umirajo al pa majo enake "kemične probleme"

se je pa o mikrovalovkah pred 10 leti govorilo, da lahko valovi spreminjajo verige maščob (jih pretrgajo na napačnih delih) in s tem lahko nastanejo strupene maščobe... koliko je to res ne vem....

pegasus ::

Mikrovalovke močno škodijo domačemu wifiju :P

Smrekar1 ::

Blazz je izjavil:


se je pa o mikrovalovkah pred 10 leti govorilo, da lahko valovi spreminjajo verige maščob (jih pretrgajo na napačnih delih) in s tem lahko nastanejo strupene maščobe... koliko je to res ne vem....


Za trganje maščob rabiš valove s precej več energije kot je imajo mikrovalovi.

Vez C-C je nekje 4,4 eV, mikrovalovi imajo energije v območju od 0,001-1 meV, t.j. nekaj tisočkrat (do nekaj milijonkrat) premalo. Za trganje vezi v maščobah boš moral iti še malo naprej od UV svetlobe. Plus seveda da se to zgodi v omembe vrednih količinah rabiš dovolj velike količine sevanja.

Ganon ::

shadeX je izjavil:

Mikrovalna pečica je v današnjem času nepogrešljiv kuhinjski pripomoček.


Ehh???

energetik ::

Še enkrat, mikrovalovni fotoni imajo daleč premajhno energijo, da bi lahko rabijali kakršnekoli molekule.
Fotoefekt se začne tam nekje pri vidni svetlobi. Hitro vsi kleti pa luč ugasnit!

Any photon with sufficient energy can affect the chemical bonds of a chemical compound. Since a photon's energy is inversely proportional to its wavelength, electromagnetic waves with the energy of visible light or higher, such as ultraviolet light, x-rays and gamma rays are usually involved in such reactions.

Photodissociation @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Machete ::

Še BS o nepogrevanju krpoirja sem sam letos overgle, ko sem pogruntal, da mu tudi drugi dan čisto nič ne manjka in je lahko tudi zelo dober. Take that grandma. Res pa da nimam mikrovalovke.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Pithlit ::

Ganon je izjavil:

Ehh???

Indeed.
Life is as complicated as we make it...

</head> ::

Med tem ko mikrovalovka greje hrano se raje postavite zraven brezžičnega routerja in s pametnim telefonom tapkajte po zdrava.si .

PacificBlue ::

Jaz ne jem hrane pogrete v mikrovalovki, ne zato, ker ne bi bil prepričan o škodljivosti, ampak ker mi okus hrane potem ni več tapravi. Problem mi je že šalco vode segret, za čaj npr..mi čaj sploh ni več užiten. Res je tudi, da doma nimam mikrovalovke in sem jo zelo redko uporabljal, mogoče iz tega izvira ta preobčutljivost. V glavnem je sploh ne pogrešamm.

nevone ::

Molekule se ne tresejo.


Kaj je potemtakem vibracija?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Smrekar1 ::

PacificBlue je izjavil:

Jaz ne jem hrane pogrete v mikrovalovki, ne zato, ker ne bi bil prepričan o škodljivosti, ampak ker mi okus hrane potem ni več tapravi. Problem mi je že šalco vode segret, za čaj npr..mi čaj sploh ni več užiten. Res je tudi, da doma nimam mikrovalovke in sem jo zelo redko uporabljal, mogoče iz tega izvira ta preobčutljivost. V glavnem je sploh ne pogrešamm.


Na tebi bi morali narediti poskus: dobil bi 2 sicer identični skodelici čaja in bi moral po okusu ugotoviti katera je iz mikrovalovke in katera segreta na nek drug način. Zelo verjetno bi ugotovil, da gre zgolj za občutek in da sta čaja identična :)

Magic1 ::

Segreta voda v mikrovalovki dobi drugačen okus?!?!????? Joj, kaj vse dela psiha.
Magic

Pithlit ::

Magic1 je izjavil:

Segreta voda v mikrovalovki dobi drugačen okus?!?!????? Joj, kaj vse dela psiha.

Mikrovalovi aktivirajo brom, ki nam ga skupaj s klorom vlivajo v vodo. Posledično tipom ne stoji. Ni to psiha! To je fakt!

Zato se ne pije vode (in vsega ostalega) pogretega v mikrovalovki. Da ne omenjamo dihidrogenmonoksida, ki je itak prisoten povsod in ga mikrovalovi zelo vzburijo!
Life is as complicated as we make it...

Tear_DR0P ::

pegasus je izjavil:

Mikrovalovke močno škodijo domačemu wifiju :P

Če ti med uporabo mikrovalovke pade WiFi, morš menjat mikrovalovko :P
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mikrovalovke - ja/ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7013408 (11405) Magic1
»

Mikrovalovka ne greje (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5916759 (13648) Jst
»

Ve kdo kaj o mikrovalovnih pečicah?

Oddelek: Loža
325926 (3940) mojsterleo
»

Mikrovalovke škodljive ali ne? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17844684 (39612) Gandalfar
»

Škodljivost mikrovalovne pečice.

Oddelek: Problemi človeštva
3911740 (10771) Pyr0Beast

Več podobnih tem