» »

Izračun ohlajanja bojlerja vode

Izračun ohlajanja bojlerja vode

Realist ::

Živjo,

zanima me kako izračunati ohlajanje vode v posodi z izolacijo z določeno prevodnostjo.

Recimo pogrejem bojler na 70C, koliko časa bo potrebno da se bojler (bojler ima neko izolacijo, recimo da ta podatek dobim) ohladi na 30C brez dotoka hladne vode.

Hvala!

          ::

Za izračun rabiš površino in debelino izolacije, potem podatek o sami izolaciji (to bo kak strojnik povedal, kaj je, mogoče kakšna toplotna prevodnost ali kaj takega?), ter razliko v temperaturi (med vodo in prostorom). Upoštevati moraš tudi, da temperatura ne pada linearno, najprej bo padec hitrejši, ko pa se bo voda ohlajala, bodo tudi izgube manjše.

steev ::

:|

Realist ::

Kamikaze to vse razumem, in te podatke lahko dobim. Samo formule oz. postopka ne poznam :)

dragana ::

Če ne znaš izračunat, lahko to ugotoviš s pravilno zastavljenim poskusom.

r3dkv1c4 ::

Point tega izračuna naj bi bil?
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

tikitoki ::

Steev ti je podal formule, sedaj pa pojdi racunat. Se vedno pa bos rabil vedeti relevantne podatke.

Miha 333 ::

r3dkv1c4 je izjavil:

Point tega izračuna naj bi bil?

Npr. izračun porabljene energije zaradi izgub bojlerja, ...

          ::

Saj to niso izgube, ker s tem greješ prostor. Razen poleti.

Miha 333 ::

So izgube bojlerja. Niso pa izgube prostora oz. stanovanja kot celote. Morda ga pa zanima, koliko energije bojlerja se porabi za ogrevanje stanovanja.

fikus_ ::

Hit so t.i. pametni bojlerji, ki ti iz zgodovine porabe tople vode optimirajo gretje. Preden imaš večjo porabo tople vode le to segreje in ne tako kot stari "trotl" bojlerji, ki držijo temp vode na nastavljeni temp. Poleg tega "ta pametni" ne grejejo vodo vedno na 80°C, ampak na določene intervale, da preprečijo legionelo.

tikitoki ::

fikus_ je izjavil:

Hit so t.i. pametni bojlerji, ki ti iz zgodovine porabe tople vode optimirajo gretje. Preden imaš večjo porabo tople vode le to segreje in ne tako kot stari "trotl" bojlerji, ki držijo temp vode na nastavljeni temp. Poleg tega "ta pametni" ne grejejo vodo vedno na 80°C, ampak na določene intervale, da preprečijo legionelo.


ja, cudezno bojlerji vodo grejejo na nastavljeno temperaturo. Nisem pa se videl bojlerja, ki bi predvidel tvoje potrebe za tusiranje in grel vodo samo temu primerno :s.

r3dkv1c4 ::

Miha 333 je izjavil:

r3dkv1c4 je izjavil:

Point tega izračuna naj bi bil?

Npr. izračun porabljene energije zaradi izgub bojlerja, ...

Najmanj izgub bo, če boš vzdrževal konstantno temp. vode v bojlerju.....vse ostalo je -.

Največ boš pa prihranil, če ga odmontiraš in prodaš.
Ni bojlerja ni stroška.

Boš pa pač vodo grel na šporgetu....big deal.


@kamikaze5

Saj to niso izgube, ker s tem greješ prostor. Razen poleti.


Mi lahko to podrobno opišeš, kako ti ogrevaš prostor s pomočjo bojlerja.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

K0K0 ::

A mogoče kdo ve koliko evrov (približno) na mesec porabi navaden bojler (80l) v dvoosebnem gospodinjstvu ?

...:TOMI:... ::

2313 kWh po tem izračunu, kar znese tam okoli 370 eur.

http://prihranki.uresnicujmo.si/Dodaj_b...
Tomi

Aston_11 ::

Ne ga lomt. Saj ne sprašuje po ogrevanju stanovanja. Okrog 6 EUR mesečno.

...:TOMI:... ::

Nisem šel računat, ker nimam podatkov. Sem raje vstavil v obrazec.
Tomi

fikus_ ::

Tikitoki malo beri, pa potem piši!

http://www.lontech.si/bojler_gorenje_tg...

"Zaprti, tlačni električni grelniki serije TGR SMART
V skladu z najnovejšimi smernicami je podjetje Gorenje za svoje zahtevnejše kupce razvilo električni grelnik vode TGR, ki je opremljen z inteligentnim elektronskim regulatorjem, ki poleg nastavitve temperature vode v grelniku, nudi tudi "ECOS" pametni način delovanja. Grelnik na podlagi snemanja vaših navad po določenem časovnem obdobju sam izračuna optimalni način delovanja, ki omogoča minimalno potrošnjo električne energije potrebno za zadovoljitev vaših potreb po topli vodi. "

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

...:TOMI:... ::

Kdor hoce privarcevat, si bo kupil toplotno crpalko ali presel na drug nacin gretja, ne pa da uporabljamo najdragocenejso energijo za najprimitivnejso stvar.
Tomi

          ::

Ampak vsi nimajo možnosti montaže toplotnih črpalk ali drugih alternativ?

          ::

r3dkv1c4 je izjavil:

Mi lahko to podrobno opišeš, kako ti ogrevaš prostor s pomočjo bojlerja.


Zgoraj smo ugotovili, da se voda v boljerju ohlaja, tudi če jo ne točiš. Torej voda izgublja energijo, v šoli pa so nas učili, da se energija ne more kar tako izničiti. Ker se energija ne vrača po žici nazaj v elektrarno sem sklepal, da se odda v prostor. Ali sem ga kje pihnil mimo?

...:TOMI:... ::

Vse se da, če se hoče. Tudi v bloku si lahko urediš TČ.

Ja si. Energija se v nobenem primeru ne uniči, se samo pretvarja v druge oblike.
Tomi

          ::

...:TOMI:... je izjavil:

Vse se da, če se hoče. Tudi v bloku si lahko urediš TČ.

Ja si. Energija se v nobenem primeru ne uniči, se samo pretvarja v druge oblike.


In kam se pretvori toplotna energija vode v bojlerju s tem, ko se ohlaja?

...:TOMI:... ::

Greje se ozračje.
Tomi

          ::

Ozračje kot plinska plast, ki obkroža planet zemljo?
Ali ozračje kot zrak v prostoru, kjer je bojler?

...:TOMI:... ::

Odvisno v katerem opazovalnem sistemu si.
Tomi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9029051 (15761) energetik
»

Kdaj bojler požre več štroma? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21238426 (32590) K0l1br1
»

nakup bojlerja

Oddelek: Loža
4920334 (17095) Spock83
»

nenormalno visok račun za elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9933540 (30419) Maestral
»

Koliko € me stane, da mi bojler segreje 60L vode? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7327943 (27134) korenje3

Več podobnih tem