Facebook - Facebookov Messenger se pridružuje množici aplikacij za pošiljanje sporočil, ki omogočajo šifriranje pogovorov med uporabniki (end-to-end), s čimer na tehničnem nivoju preprečujejo prisluškovanje in prestrezanje sporočil. Za razliko od Viberja in WhatsAppa, kjer so pogovori šifrirani na vseh napravah, bo Facebook storitev splavil postopoma. Za začetek le v samostojni aplikaciji Facebook Messenger za Android in iOS, ne pa tudi v pogovorih na drugih platformah (recimo spletni vmesnik ali Windows Phone). Ker Facebook še nima zadovoljivega algoritma za varen prenos ključa, je šifriranje omejeno na eno samo napravo - od koder smo sporočilo poslali, samo tam ga bomo tudi brali.
Šifrirane pogovore so poimenovali Secret Conversations in bodo sprva na voljo omejenemu številu uporabnikov, saj bo Facebook storitev najprej testiral, potem pa vsem na podprtih platformah. Facebook uporablja protokol Signal, ki ga je razvil neprofitni Open Whisper System in ga najdemo tudi v WhatsAppu, Alloju ter seveda Signalovi lastni aplikaciji. Facebook je podrobnosti razkril v tehničnih specifikacijah.
Bistvena razlika med Facebookovo rešitvijo in ostalimi aplikacijami pa je vklop. Facebook se je odločil za opt-in, torej mora uporabnik zavestno in vsakokrat znova izbrati šifriranje za posamezen pogovor. Ostale aplikacije so šifriranje uvedle za vse pogovore. Facebook v šifriranih pogovorih ne bo podpiral pošiljanja videoposnetkov, animiranih gifov ali plačil, bo pa mogoče nastaviti čas vidnosti, po katerem se bodo sporočila samodejno uničila.
Šifriranje je torej postalo novi standard. In prav je tako.
"Šifriranje je torej postalo novi standard. In prav je tako."
Kolk so dobre vse te firme in korporacije. Kako zelo skrbijo za zasebnost nas ovčic. Pol bomo pa kr FB, WhatsApp in Viber uporabljali. Sej je varno. Šifriranje z backdoor ključem, ter na drugi strani, še bolj kot vsebina pogovora so zanimivi retencijski podatki, ter dejstvo, da ovčica ne pobegne drugam.
Šifriranje je postalo v modi zato, ker teh podjetij skrivanje vsebine komunikacij ne boli tako zelo. Kot prvo ne znajo prav dobro analizirati vsebine z AI metodami (v velikem obsegu in v realnem času), predvsem pa teh analiz ne znajo dobro komercializirati.
Po drugi strani je analiza prometnih podatkov bistveno bolj razvita, hkrati pa se da precej dobro monetizirati.
Tole je sicer dobra novica, ampak treba bo naprej - k povsem anonimni in šifrirani komunikaciji.
"Facebook v šifriranih pogovorih ne bo podpiral pošiljanja videoposnetkov, animiranih gifov ali plačil, bo pa mogoče nastaviti čas vidnosti, po katerem se bodo sporočila samodejno uničila."
End to end enkripcija? V brskalniku? Je kakšna native api podpora v html5, malo sem nehal spremljat. So pa itak zagnojili ker ne podpirajo več zunanjega protokola in moraš vedno prek gnile spletne strani... (da lahko vidiš reklame seveda)
1. end-to-end enkripcija v brskalniku je (baje) zaenkrat še no-go. 2. meta podatki ostajajo, kar je najpomembeneje za tričrkovne agencije.
vseeno spodbudno, da se je popularizirala implementacija signalove enkripcije v tako velike in popularne aplikacije. škodit ne more, pa tud pod prste jim gleda marsikdo z željo po razkritju, da je implementacija bila zaen kurc in je le pesek v oči neuke raje.
but, when shit gets real - ostanite pri odprtokodnem signalu.