» »

Novi prometni znaki

Novi prometni znaki

MrStein ::

http://www.mzi.gov.si/fileadmin/mzi.gov...

Lahko kdo linka še (predlog) zakon(a) oziroma pravilnika.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

fikus_ ::

Če prav razumem, bodo ukinili prometni znak vbokline na cesti! Če to pomeni, da na cesti ne bo več lukenj, me veseli!

d4vid ::

fikus_ je izjavil:

Če prav razumem, bodo ukinili prometni znak vbokline na cesti! Če to pomeni, da na cesti ne bo več lukenj, me veseli!

:)):)):))

Zakaj spreminjajo? Itak noben ne gleda znakov :))
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

MrStein ::

fikus_ je izjavil:

Če prav razumem, bodo ukinili prometni znak vbokline na cesti! Če to pomeni, da na cesti ne bo več lukenj, me veseli!

Sorry, "grba" in "neravno cestišče" ostajata. :P
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

msjr ::

No iz priloženega lahko sklepamo:

- da je zakonodajalec obupal nad oživitvijo tramvaja v Ljubljani
- da bodo bankine odslej utrjene (od 6. 7. naprej)
- da so požari v naravi od sedaj naprej z dekretom ukinjeni
- da bo Jože končno le montiral lok na traktor (že 20 let menca, Francka mu pa teži)
- da bo v primeru državnega udara vojaška policija lahko vsaj ustavljala po zakonu
- da bo od brata prjatu na ljubljanski obvoznici spet dobro zaslužil
- da bodo trnovske solatarke po 50 letih končno v miru potiskale svoje vozičke na trg
- da ne bomo nikoli več v dvomih, na kateri strani ulice parkirat
- in seveda, da bomo šli vsi končno pogledat tisto križišče, kjer je dovoljeno zavijat v desno pri rdeči luči

bambam20 ::

Zavijanje v desno pri rdeči luči...

To bo pa tako fina zadeva :).

2CrazyFish ::

A kdo ve kako bo po novem z znakom za hitro cesto? Modra pravokotna tabla z belim avtomobilom.
Zamenjala naj bi jo modra pravokotna tabla z belo avtocesto, ampak stara ponekod ostane v uporabi. Kaj pa potem stara označuje? In kakšna je omejitev hitrosti? Kdaj to sploh začne veljat?
The Big Boss @ http://EVSVET.eu

krneki0001 ::

omejitev hitrosti na cesti rezervirani za motorna vozila je 110km/h.

2CrazyFish ::

Kaj pa na hitri cesti?
The Big Boss @ http://EVSVET.eu

2CrazyFish ::

@nebivedu, narobe! 110km je po novem le na hitri cesti! Sem našel razlago:

Hitra cesta ali cesta določena za motorna vozila

Novi pravilnik o prometni signalizaciji in prometni opremi na cestah je uvedel samostojni prometni znak "hitra cesta", hkrati pa obdržal prometni znak "cesta določena za motorna vozila" (prej se je imenoval "cesta rezervirana za motorna vozila"). Kakšne so tu omejitve?

Stari zakon o varnosti cestnega prometa je govoril o omejitvi 100 km/h na cestah rezerviranih za motorna vozila. Med te so spadale, na primer, bivša stara hitra cesta H1 mimo Trebnjega, cesta Podtabor-Bistrica pri Tržiču, ljubljanska (štiripasovna) severna obvoznica. Novi zakon o pravilih cestnega prometa pa govori o omejitvi 110 km/h na hitrih cestah ter 90 km/h na ostalih cestah. To pomeni, da bo na cestah, ki bodo obdržale modro tablo s simbolom motornega vozila "cesta določena za motorna vozila", obveljala nižja hitrost, 90 km/h. Čeprav je doslej veljala ocena, da lahko na cestah s takim znakom vozimo 110 km/h (po starem zakonu 100 km/h) in kljub temu, da take vrste ceste v novem zakonu o pravilih cestnega prometa sploh nismo imeli definirane (in torej spada pod vse ostale ceste - 90 km/h). Praktično sta bila stari pravilnik o prometni signalizaciji (2006) ter novi zakon o pravilih cestnega prometa (2010) neusklajena celih 5 let, od uveljavitve novega zakona o pravilih cestnega prometa.
The Big Boss @ http://EVSVET.eu

FTad ::

A se ze kaj ve, na katerih kriziscih (v LJ) bo dodan znak moznost zavijanja v desno ob rdeci luci?

bambam20 ::

FTad je izjavil:

A se ze kaj ve, na katerih kriziscih (v LJ) bo dodan znak moznost zavijanja v desno ob rdeci luci?



Kmalu. Boš izvedel iz medijev, ko bo porast prometnih nesreč

lp.

krneki0001 ::

2CrazyFish je izjavil:

@nebivedu, narobe! 110km je po novem le na hitri cesti! Sem našel razlago:

Hitra cesta ali cesta določena za motorna vozila

Novi pravilnik o prometni signalizaciji in prometni opremi na cestah je uvedel samostojni prometni znak "hitra cesta", hkrati pa obdržal prometni znak "cesta določena za motorna vozila" (prej se je imenoval "cesta rezervirana za motorna vozila"). Kakšne so tu omejitve?

Stari zakon o varnosti cestnega prometa je govoril o omejitvi 100 km/h na cestah rezerviranih za motorna vozila. Med te so spadale, na primer, bivša stara hitra cesta H1 mimo Trebnjega, cesta Podtabor-Bistrica pri Tržiču, ljubljanska (štiripasovna) severna obvoznica. Novi zakon o pravilih cestnega prometa pa govori o omejitvi 110 km/h na hitrih cestah ter 90 km/h na ostalih cestah. To pomeni, da bo na cestah, ki bodo obdržale modro tablo s simbolom motornega vozila "cesta določena za motorna vozila", obveljala nižja hitrost, 90 km/h. Čeprav je doslej veljala ocena, da lahko na cestah s takim znakom vozimo 110 km/h (po starem zakonu 100 km/h) in kljub temu, da take vrste ceste v novem zakonu o pravilih cestnega prometa sploh nismo imeli definirane (in torej spada pod vse ostale ceste - 90 km/h). Praktično sta bila stari pravilnik o prometni signalizaciji (2006) ter novi zakon o pravilih cestnega prometa (2010) neusklajena celih 5 let, od uveljavitve novega zakona o pravilih cestnega prometa.


Kdaj bo to v zakonu zapisano?

2CrazyFish ::

Nisem bral zakona. Kot sem razumel je že.
The Big Boss @ http://EVSVET.eu

videc ::

To, da se določeni znaki ukinjajo je vse lepo in prav.
Težava je v tem, da je rok za menjavo leto 2026.
Torej, 10 let je še do takrat.

Življenjska doba znaka je pa tudi cca. 10 let, po besedah nekoga (ne spomim se imena), ki se ukvarja s tem, sem slišal včeraj zjutraj na Valu 202.
Mislim, da je bil ali iz ministrstva ali iz direktorata.

Torej, zakaj menjati že zdaj, če bi lahko malo pred rokom menjali in tako ne bi bilo dvojnih stroškov?
Meni se tole zdi malo tako tako.

2CrazyFish je izjavil:

A kdo ve kako bo po novem z znakom za hitro cesto? Modra pravokotna tabla z belim avtomobilom.
Zamenjala naj bi jo modra pravokotna tabla z belo avtocesto, ampak stara ponekod ostane v uporabi. Kaj pa potem stara označuje? In kakšna je omejitev hitrosti? Kdaj to sploh začne veljat?

Znak bo enak kot za avtocesto, barva druga - modra, omejitve ostanejo takšne kot za star znak.
Tako sem jaz razumel.

Od leta 2026 bo veljal samo novi znak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: videc ()

bambam20 ::

Z/nak za obvoz, kjer se ukine napis OBVOZ ?

Znak za medvede? :) Dvoživke..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bambam20 ()

MrStein ::

bambam20 je izjavil:

Z/nak za obvoz, kjer se ukine napis OBVOZ ?

Ja, da tudi tujci (ne) razumejo. :)


Znak za medvede? :) Dvoživke..

Tista z žabo je že prej marsikje.

2CrazyFish je izjavil:

A kdo ve kako bo po novem z znakom za hitro cesto? Modra pravokotna tabla z belim avtomobilom.

??? Saj je lepo narisana v prvem sporočilu (link).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

bambam20 ::

MrStein je izjavil:


Ja, da tudi tujci (ne) razumejo. :)




Sem prepričan, da bodo razumeli.-
:)

...:TOMI:... ::

Kaj se sekirate za tujce. Kje v tujini pa vam postrežejo napise v mednarodnem jeziku ali pa v slovenščini? Prav nikjer, razen na meji in v Dubaju, ker je še v angleščini zraven.
Tomi

bambam20 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Kaj se sekirate za tujce. Kje v tujini pa vam postrežejo napise v mednarodnem jeziku ali pa v slovenščini? Prav nikjer, razen na meji in v Dubaju, ker je še v angleščini zraven.


Mene moti, da ne bo več na označbah pisalo OBVOZ.

...:TOMI:... ::

Tele spremembe so bolj fail kot korist.
Tomi

M.B. ::

Torej če jaz te spremembe prav zastopim če se danes peljem na mariborsko hitro cesto (Modra tabla z avtom) Streetview potem lahko vozim 110 km/h.

Če pa grem 6.7 gor pa samo 90 km/h (glede na to da ta tabla neha veljat in je to navadna cesta izven naselja) v obeh primerih seveda rabim vinjeto. Če pa grem po stari cesti pa lahko grem 90 km/h danes in 6.7 samo ne rabim vinjete. Ne verjamem namreč da bodo do takrat vse table zamenjali, če lahko stojijo na postajališčih pa vse ki bodo 30 km/h prehitro vozli zakasirajo.

Če pa že govorimo o novih pravilih. Kaj pa pomenijo zelene sredinske črte? Mariboru jih že mamo.

Ko sem iskal za novi pravilnik sem našel samo osnutek kjer je zelena talna označba edino za oznak parkirišč za električna vozila. Na strani uradnega lista pa najdem samo stari pravilnik.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

ahac ::

Znakov za priporočeno hitrost ne bo več?

Ne samo, da bi jih moral obdržat... moral bi jih več uporabljat sploh pred ovinki.
Tako:


ampak pač z našimi znaki podobno kot:


Na zavitih cestah je to ful uporabno... sploh, če ceste ne poznaš.

---

Pri znaku za hitro cesto me pa moti, da bo razlika tudi na znaku samo v barvi s tem, da nekatere sosednje države uporabljajo modro za avtoceste. Mogoče bi bilo pametno zraven dat še znak za omejitev pa bi bilo vse dost bolj enostavno in jasno. 8-O

---

Poleg tega mi pa ni jasno zakaj na smerne table v križiščih zraven imena naselja skoraj nikoli ne dajo oznake ceste (kot je to navada skoraj po celem svetu). Po teh oznakah je s karto ful lažje navigirat kot pa po imenu neke lokalne vasi.

Plus, v mestih bi na teh tablah lahko bila imena glavnih ulic poleg/namesto neke krajevne skupnosti.
Npr: tukaj bi zraven napisal še: "Dunajska cesta" v italics ali pa obkroženo s črto, da izgleda kot tisti ostali znaki z imeni cest.

Npr:

Tukaj točno veš na katero cesto boš prišel (ali na avtocesto ali na lokalno cesto) kar je dost uporabno kot imet napisano imena 10 lokalnih vasi.
Ta primer je sicer iz ZDA, ampak podobno je tudi v dost evropskih državah.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Mavrik ()

Invictus ::

Saj imaš tudi v Evropi na avtocestah na tablah oznake cest.

Če veš kam iti, samo slediš tem oznakam in pozabiš na imena krajev. Ti so preveč nesigurni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ahac ::

Ja, exactly. Pa ne samo na avtocestah, ampak tudi na drugih cestah so marsikje take oznake.
(Lažje mi je bilo poiskat USA primer + oznake cest so tam ponavadi večje in je mogoče bolj jasno o čem govorim).

Smešno je to, da so kolesarske poti v SLO velikokrat označene s številko... ceste pa ne, razen včasih na avtocesti. :))
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

HighBane ::

Na znaku za Obvoz bi moralo ostati napisano, ker tisto oranžno puščico se bo hitro zgrešilo in večina ne bo vedela za kaj sploh je.
Pa da namesto Divjadi daš Žabo pa je tudi čudno. Ne sekiram se, če mi bo žaba skočila pred avto, srna po drugi strani... Pa srna (košuta) mi je velikokrat že skočila pred avto (brez nesreče), medved pa nikoli...

MrStein ::

Zgleda da so znaki že v praksi.
Sem opazil tudi modre odsevnike na (obeh straneh) robu ceste, zraven starih belih in rdečih.

Bom dal link na komplet novosti...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nalepke max hitrost na kamionih/busih

Oddelek: Na cesti
164062 (3316) RockyS
»

Razlika med hitro cesto in določeno za motorna vozila

Oddelek: Na cesti
125724 (4940) solatko
»

Hitrost na cesti (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
26152647 (41853) Oki
»

Cesta rezervirana za motorna vozila - omejitev hitrosti

Oddelek: Na cesti
117260 (7063) Ted
»

omejitev hitrosti na ljubljanski obvoznici (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8717638 (15261) darkolord

Več podobnih tem