» »

Zakaj so pentiumi pocasnejsi od core i5?

Zakaj so pentiumi pocasnejsi od core i5?

d4vid ::

Da sprozim eno debato.

Pustimo cene ob strani.
Ce primerjam nek pentium in npr. core i5 z istim stevilom jeder in isto frekvenco. Zakaj so pentiumi pocasnejsi?

Kakih 10 let nazaj, ko nisem poznal racunalnikov je med kolegi v osnovni soli veljalo pravil, vecja kot je frekvenca, bolsi PC imas. Z leti sem ugotovil, da to ni cisto res.

Torej kaj je razlog za razliko med procesorji? L1,L2,L3 predpomnilnik? Razne enote v procesorju? Ali kaj drugega?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

galu ::

Učinkovitost cevenja, količina predpomnilnika, število jeder, frekvenca, dodatne strojno podprte instrukcije, izboljšana mikroarhitektura/mikrokoda, ... In short: boljša arhitektura.
Tako to gre.

d4vid ::

galu je izjavil:

Učinkovitost cevenja, količina predpomnilnika, število jeder, frekvenca, dodatne strojno podprte instrukcije, izboljšana mikroarhitektura/mikrokoda, ... In short: boljša arhitektura.


sicer sem reku da se primerja isto jeder in enaka/podobna frekvenca. ampak ja, dober odgovor
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Janac ::

frekvenca je samo številka ;)

Jedra in niti že nekaj časa ostajajo enaki, performansi pa se še vedno izboljšujejo kot pravi @galu z učinkovitejšo in bolj optimizirano arhitekturo :)

dolenc ::

Ubistvu med trenutno generacijo, če jih daš na isto število jeder in frekvenco bo razlika več ali manj samo v l3 predpomnilniku in bo tudi rezultat zelo podoben.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dolenc ()

Utk ::

učinkovitejšo in bolj optimizirano arhitekturo

To je PR bullshit. Konkretno mu povejte.
Boljši procesor ima pri istem številu jeder in isti frekvenci še zmeraj enostavno več seštevalnikov in drugih enot na jedro. Slabši procesor bo v enem taktu na enem jedru naredil N izračunov, boljši pa 5*N izračunov, ker tudi znotraj jedra se en kup stvari dela paralelno.

Utk ::

Če gledaš ta dva procesorja:
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-N...

Po vseh možnih številkah je slabši procesor boljši, razen ko ga prižgeš, i5 čudežno zmaga v vsem. Z manjšo frekvenco, manj jedri, celo manj predpomnilnika ima.

smacker ::

1. Razlika je v arhitekturi procesorja. Imata drugačen nabor inštrukcij (ukazov), ki jih procesor lahko izvaja. Podobno kot če daš za zračunat 5*5 enemu ki zna množit in enemu ki zna samo seštevat. En bo v enem koraku ugotovil da je to 25, drugi bo pa računal 5+5+5+5+5 = 10+5+5+5 = 15+5+5 = 20+5 = 25.
2. Druga pomembna razlika je ta, da je memory controller na i5 hitrejši, kar pomeni da hitreje prebereš podatke iz pomnilnika in jih zato tudi hitreje obdelaš.
3. i5 ima HyperThreading - ta omogoča izvajanje več niti na enem jedru. Ko zaženeš program, se ustvari proces. Proces je sestavljen iz več niti - deli programa, vsak opravlja svojo funkcijo, izvajajo se lahko sočasno, vsaka na svojem jedru. Dejansko se lahko sočasno izvaja toliko niti kot je jeder (na obeh procesorjih). HyperThreading samo omogoči, da sta v jedru dve niti hkrati, ena se izvaja, druga pa čaka. S tem občutno pohitri čas ki je potreben za preklop med nitmi.

Primerjava številk ni edini relevanten podatek. Ocenjevat proecsor izključno po GHz je približno tako, kot bi pri teku določil zmagovalca po najvišjem srčnem utripu.

cebelar123 ::

i5 nima HyperThreading

Heavy ::

d4vid je izjavil:

Kakih 10 let nazaj, ko nisem poznal racunalnikov je med kolegi v osnovni soli veljalo pravil, vecja kot je frekvenca, bolsi PC imas. Z leti sem ugotovil, da to ni cisto res.


Zlati časi, ko so eni zaradi tega kupovali Celerone in se hvalili kako njihov 2600 mhz PC boljši od AMD 1800 mhz računalnika :))
#TeamFelix

Thuban ::

Heavy je izjavil:

d4vid je izjavil:

Kakih 10 let nazaj, ko nisem poznal racunalnikov je med kolegi v osnovni soli veljalo pravil, vecja kot je frekvenca, bolsi PC imas. Z leti sem ugotovil, da to ni cisto res.


Zlati časi, ko so eni zaradi tega kupovali Celerone in se hvalili kako njihov 2600 mhz PC boljši od AMD 1800 mhz računalnika :))


na koncu pa je itak oboje štekalo.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

SuperVeloce ::

cebelar123 je izjavil:

i5 nima HyperThreading

Glede na to, da se govori o procesorjih z istim št. jeder, bi rekel, da je govora o mobilnih procesorjih (kar bi moral OP bolj definirati). Če je pentium iste arhitekture (torej recimo haswell), potem je razlika pri turbo frekvencah (samo i5), L3 (večji pri i5), HT (katerega mobilni i5 ima, pentium ne). Če se testira 1-thread benchmarke, potem bi morala biti večinoma primerljiva, če so drugi pogoji izpolnjeni (da je platforma enaka, da ni velikost L3 bottleneck, ...)

Če se pa primerja desktop i5 in kakšen J1900 (ki sta popolnoma drugačne arhitekture), potem pa so primerjave popolnoma nesmiselne in tudi ne najdeš procesorjev iz obeh kategorij s primerljivimi frekvencami.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

Cveto ::

Heavy je izjavil:

d4vid je izjavil:

Kakih 10 let nazaj, ko nisem poznal racunalnikov je med kolegi v osnovni soli veljalo pravil, vecja kot je frekvenca, bolsi PC imas. Z leti sem ugotovil, da to ni cisto res.


Zlati časi, ko so eni zaradi tega kupovali Celerone in se hvalili kako njihov 2600 mhz PC boljši od AMD 1800 mhz računalnika :))


Zato pa je AMD imel oznako 2500+ (Barton), navil se je pa na 2200mhz ("3200+") in posekal praktično vse od intela.

Kar se procesorjev tiče, je pa takole:

Celeron: Two cores.
Pentium Dual Core: Two cores. (note that there recently has been a quad core Pentium processor)
Core i3: Middle ground between dual and quad core processors: dual core with hyper-threading. This technology allows each physical core to act as two logical cores - while the CPU isn't all that more powerful than a Pentium Dual Core, it can utilize each core more efficiently, leading to about 30% performance gain in multi-threaded applications ( see Intel Core i3-4130 vs Pentium G3220 ).
Core i5: Four cores
Core i7: Four cores with hyper-threading. On Intel's enthusiast platform, six and eight core Core i7 processors also exist.
Xeon: Four cores with hyper-threading, no integrated graphics, tends to be lower clocked than i7 but cheaper.

SuperVeloce ::

Tale tvoj "list" je tako ozkogleden, da adijo... Pri celeronih in pentiumih ne upošteva, da sta na voljo dve popolnoma drugačni arhitekturi. Ne upošteva tudi mobilnih procesorjev.
Za Xeon je popolnoma napačno: imaš popolnoma vse verzije, tudi z 2 jedroma in 4 jedra brez HT, prav tako z integrirano grafiko. Po avtorju tega spiska sodeč bi rekel, da je od xeonov v življenju videl le e3-1231v3 :))
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

Cveto je izjavil:


Zato pa je AMD imel oznako 2500+ (Barton), navil se je pa na 2200mhz ("3200+") in posekal praktično vse od intela.

Tega mel jaz, kolega pa navadnega 2600+ in se mi smejal kako ma boljši procesor :))
Prek 2800+ ga nisem hotel/upal postavit.

SuperVeloce ::

A bartona? Mogoče bolje, da ne :)). Sam sem ga fural na 2400mhz. Dokler se eno jutro ni zbudil.

Drugače pa, če nam @d4vid poda točne modele procesorjev v mislih za primerjavo, mu še lahko kaj več povemo, mogoče celo podamo benchmarke.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

krneki0001 ::

xeoni imajo tudi po 18 jeder in 36 niti. Naj bi prišli tudi 30 jedrni ven s 60 nitmi.

Cveto ::

Itak lahko kompliciramo ja, samo v grobem je tako, kot sem napisal.

SuperVeloce ::

Seveda, jaz sem se omejil samo na budget/mobile/mainstream platforme. Ni razloga, da se tukaj omenja enthusiast/server/workstation cpuje.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

sandmat ::

Cveto je izjavil:

Xeon: Four cores with hyper-threading, no integrated graphics, tends to be lower clocked than i7 but cheaper.


kje avtor te izjave kupuje xeone? I tata bi sine ...

SuperVeloce ::

Svoj cajt si dobil iz nemčije 1230v3 za ceno (ali celo nižje) od i5k. Je nekaj "srečkotov" tukaj na slo-techu, ki so kupili omenjeni procesor za 200 in še nekaj drobiža.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

Cveto ::

No, jest sem dobil E3-1246v3 za 270 eur... Za ta keš je bil sicer skoraj tudi že i7, a jaz sem rabil z ECC podporo.

hojnikb ::

Upam da si vzel potem tut pripadajoči čipset :)
#brezpodpisa

amacar ::

SuperVeloce je izjavil:

Svoj cajt si dobil iz nemčije 1230v3 za ceno (ali celo nižje) od i5k. Je nekaj "srečkotov" tukaj na slo-techu, ki so kupili omenjeni procesor za 200 in še nekaj drobiža.

Jup točno ta 1230v3 za 206€ maja 2014, še danes se dobro drži :)) sam eno menjavo grafe je preživel.

Cveto ::

hojnikb je izjavil:

Upam da si vzel potem tut pripadajoči čipset :)


Čipset je C226. In ja, to potem ni več tako poceni kombinacija.

one too many ::

Ko je izšel Raspberry Pi 2 (nek ARM pri 2x1 GHz) sem ga primerjal s takratnim mojim računalnikom Penium 641 (?), 1x3.2 GHz HT. Ker je med procesorjema minilo 9 let, sem bil prepričan, da je Raspberry Pi 2 primerljiv. No, še zdaleč ni bil.

Čas Pentiuma sem pozabil, ampak sem danes testiral na 4x2.7 GHz laptopu.
Rezultat:
Raspbery Pi 2: 21 minut (vir, single-core Python performance)
Laptop: 40 sekund (po spominu je bil prastari Pentium še hitrejši!)
Čeprav je v frekvenci faktor 2.7 je laptop hitrejši za faktor 30!

Frekvence se da primerjati samo na isti arhitekturi, deloma med različnimi (npr. i7 3... proti i3 6..., odvisno kaj), nikakor pa ned med različnimi družinami (?), v tem primeru med RISC in CISC.

Ampak poanta je, da je Raspberry Pi 2 npr. za predvajanje HD filmov veliko boljši kot tista stara kišta. Zakaj? Raspberry Pi 2 ima namensko enoto za predvajanje filmov.

Qushaak ::

Če primerjaš isto generacijo Pentium-a in Core-a (recimo Skylake) v hitrosti enega jedra opaziš, da je razlike pri isti frekvenci zelo malo. Pač Core i5 ima 4 fizična jedra in še višje frekvence, sodobni Pentium pa samo dva fizična jedra. Le programska oprema koristi več kot dve jedri je janso da vo Core i5 stegnil.
Med sodobnim dvojedrnim Pentium-om (Skylake) in dinozavrom Pentiumom D pa je toliko že optimizacij na arhitekturi, da četudi se frekvence in število jeder ujemata je kljub precje nižji porabi Core i3 neprimerno hitrejši.

Oxford ::

Živjo!

Ali mi lahko nekdo pojasni, zakaj je glede na tole spletno stran Core i7 6700HQ slabši od i7 6600U:

Intel-Core-i7-6700HQ-vs-Intel-Core-i7-6600U

Ali ima 6600U boljšo oceno zaradi porabe? Hvala za odgovore.

d4vid ::

Performance/watt je pri laptopih pomembna. Ce lahko nekaj naredis s manjso porabo, se to pozna na bateriji. In baterija je glavni razlog poleg prenosljivosti zakaj ljudje ponavadi kupijo prenosnik.

In s prenosljivostjo ne mislim da je laptop namenjen samo terenskemu delu. Lahko ga neses samo iz spalnice v kuhinjo, brez nepotrebnih kablov in ugasanja.
Pa ko ti je v napoto na mizi, ga enostavno prestavis. Medtem ko stacionarca ni tok enostavno prestavljat.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

gddr85 ::

razlika je v porabi in št. jeder/ mt perf.
tiste cpu boss ocene so tud bolj tko..

d4vid ::

CPUboss in podobne strani so za en drek.

Primerjajo samo papirje, ni nobenih pravih testov.

Moj pentium n3540 je po papirjih boljsi, v praksi se pa izkaze da sta tam tam s c2d v stacionarcu, obcasno se mi zdi da je kista s c2d e8500 celo hitrejsa. Mi pa v stacionarcu manjka SSD. No ja, za kisto ki sem jo sestavil za 20€ je se prehiter.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

gddr85 ::

n3540 je glih za kak internet pa office uporabo ;)

d4vid ::

No ja, chrome ob parih zavihkih ze kar počepne, sploh kak javascripta poln facebook. Firefox enako. Adblock imam, noscripta se mi ne da nastavljat.

Lynx je se najboljsi za ta prenosnik.

Office, kak software za programiranje (dokler ne kompajlam) pa internet. Cist kul dela za tak denar. Je pa ssd nuja.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

trnvpeti ::

d4vid je izjavil:

CPUboss in podobne strani so za en drek.

Primerjajo samo papirje, ni nobenih pravih testov.

Moj pentium n3540 je po papirjih boljsi, v praksi se pa izkaze da sta tam tam s c2d v stacionarcu, obcasno se mi zdi da je kista s c2d e8500 celo hitrejsa. Mi pa v stacionarcu manjka SSD. No ja, za kisto ki sem jo sestavil za 20€ je se prehiter.

tudi cpu boss ti lepo pokaze, da je e8500 krepko hitrejsi, samo pogledat ne znas

Oxford ::

No ... sem ugotovil, da je tista CPUBoss stran bolj tako-tako. Izgleda, da je ocena slabšega procesorja višja zaradi "price/power consumption" razmerja.

Zdi sem mi, da so rezultati na strani "CPU Benchmarks" bolj realni, kar se tiče čiste računske moči. Že v osnovi so namreč 6700HQ pozicionirani višje (KLIK).



P.S.: oba procesorja sta primerna za laptope. S tem, da je 6600U mišljen za ultrabooke, kjer je baterija še kako pomembna.

mtosev ::

Notebookcheck.net ima odlične benche mobile cpujev, če koga zanima
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD FX-8350 (ali nekaj drugega) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13924622 (22021) klkkkkkkkkkk
»

Hyper-threading (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
739350 (7954) Pesimist
»

Intel izdal nove procesorje

Oddelek: Novice / Procesorji
367022 (5227) Jst
»

Procesorska zmeda

Oddelek: Loža
101939 (1573) Bananovec
»

Koliko jeder potrebujete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
6218318 (15447) noraguta

Več podobnih tem