» »

Facebook ima resen problem: ljudje delijo čedalje manj

Facebook ima resen problem: ljudje delijo čedalje manj

Bloomberg - Današnji Facebook je precej drugačen od Facebooka v mladih letih, tako da bi ju že kar težko vzporedili. Razlike niso le vizualne, temveč tudi vsebinske. Facebook ugotavlja, da ljudje dandanes na Facebooku delijo precej manj osebnih vsebin, kot so to počeli nekdaj, manj pa zaostaja objavljanje povezav do različnih vsebin - videoposnetkov, člankov, fotografij itd.

Facebook ima danes 1,6 milijarde uporabnikov, ki so si v desetletju obstoja storitve nabrali zajetno število prijateljev. Ti segajo vse od tesnih prijateljev do sodelavcev in bežnih znancev. Slednjih je nujno več kot tistih prvih, zato so tudi javne objave na zidu precej drugačne, kot so bile v porodnih časih Facebooka, ko smo bili na njem vsi ena malo večja družina.

Veliko se o ljudeh izve tudi z analizo objavljenih povezav do zunanje vsebine, a Facebook samo s tem ni zadovoljen. Enačba je namreč preprosta - več kvalitetnih deljenih vsebin in več informacij o uporabnikih pomeni več denarja. Analiza kaže, da se je od lanskega leta število lastne objavljene vsebine zmanjšalo za 21 odstotkov. Skupno pa se je deljenje vseh vsebin zmanjšalo za 5,5 odstotka. Ljudje večkrat prilepijo na Facebook povezavo do zanimivega članka, redkeje pa napišejo, kako se počutijo in kaj počnejo.

Ljudje seveda nismo nič manj družabna bitja, kot smo bili pred desetletjem. Spremenil se je Facebook, ki se je iz dnevne sobe spremenil v precej velik pub, kjer ne razlagamo ravno vsakomur, kaj smo počeli čez dan. Deljenje bolj osebnih zgodb pa se je preselilo na druge aplikacije, kot so Snapchat, Instagram in druge, kjer imamo večji (oziroma predvsem preglednejši) nadzor nad tem, kdo to vidi. In to je za Facebook velik problem, zato niso presenetljive razne akcije, kot so Na današnji dan, Leto v pregledu ipd.

Pojav ni nov. Nekatere spletne skupnosti uspešno vztrajajo leta, ker nikoli ne prerastejo kritične velikosti - reddit je lep primer. Druge postanejo vseprisotne, zato se uporabniki od njih najprej distancirajo, kasneje pa jih opustijo. Saj se še spomnite Myspacea, Orkuta in Flickrja? Facebooku sedaj grozi, da se bo prelevil v še eno sterilno profesionalno platformo, kakršnih je že ničkoliko. Brez izvirnih vsebin se bo Facebook namreč spremenil v zelo velik in drag sistem za deljenje zanimivih internetnih najdb - v reddit torej.

100 komentarjev

«
1
2 3

mrTwelveTrees ::

nič novega v tem članku

filip007 ::

FB je neka zmešnjava vsega skupaj, Twitter je pa dosti bolj pregleden, omogoča enako stvar.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

nikolahodin ::

Fb je preveč vohunski zato pa je malo objavljanja osebnih vsebin. Za delenje video vsebin in slik so pa tukaj problem avtorske pravice.

Unknown_001 ::

Malo morgen. Narod se je končno začel zavedati kako FB na njihov račun služi s podatki in kaj vse z njimi počne (uporaba slik v oglaševanju, socialni eksperimenti, itd.), kako njihove objave lahko škodujejo pri iskanju zaposlitve in še in še... . Tista kritična masa, ki je sodelovala gori v času največjega razmaha je pa tudi očitno že "odrasla" (spoznala da je treba bit s tehnologijo previden). Torej? Če ne bi bili tako pogoltni in požrešni bi še danes lepo mogoče štimalo vkolikor bi ohranili nek normalno skromen koncept, bolj prijazen uporabniku. Po eni strani pa hvala bogu da je tako kot je. Manj greznice se objavi, bolj znosno je spremljati uporabne informacije. Kdor bi pa še vedno rad gledal razne objave ki niso nič drugega, kot kurbanje za pozornost naj se preseli na 9gag ali podobne kanalizacijske sisteme.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

OK.d ::

Kdo pa še sploh uporablja FB8-O??
LPOK.d

Shegevara ::

jaz ga uporabljam za pregledno kontaktiranje in vzdrževanje stikov na osebni ravni, za čekiranje eventov in podobno.

Seveda, če bodo ljudje nehali obiskovat to stran bo vse skupaj šlo zeloooo počaasi v maloro.

slitkx ::

OK.d je izjavil:

Kdo pa še sploh uporablja FB8-O??

Mnogi. 8-O

Sami čudaki!;((

razerznak ::

Fb se samo uporablja za dobivanje vanil na kake dogodke , ohranjanje stikov z frendi, pa se to zelo omejeno , nejvecjrat se preklopi na sms al video klic
vesoljec nacist fojb
#trump2016
ups https://www.rt.com/usa/339768-us-marines-aircraft-aging/

blackbfm ::

Za stalkanje je super

bambam20 ::

filip007 je izjavil:

FB je neka zmešnjava vsega skupaj, Twitter je pa dosti bolj pregleden, omogoča enako stvar.


Ta je šele nepregleden s svemi tistimi nadležnimi hastagi.. ker je omejen na določeno število simbolov so izjave na twiterju milo rečeno čudne.


Snapchat je postal hudo popularen med mladimi.

opeter ::

Pojav ni nov. Nekatere spletne skupnosti uspešno vztrajajo leta, ker nikoli ne prerastejo kritične velikosti - reddit je lep primer. Druge postanejo vseprisotne, zato se uporabniki od njih najprej distancirajo, kasneje pa jih opustijo. Saj se še spomnite Myspacea, Orkuta in Flickrja? Facebooku sedaj grozi, da se bo prelevil v še eno sterilno profesionalno platformo, kakršnih je že ničkoliko. Brez izvirnih vsebin se bo Facebook namreč spremenil v zelo velik in drag sistem za deljenje zanimivih internetnih najdb - v reddit torej.

Odlična novica :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

razerznak ::

Twitter je super , to z hastagi je sam da lazje isces z klucnimi besedami, fb za silo, men pa reddit cuden, ni mi nekako vsec
vesoljec nacist fojb
#trump2016
ups https://www.rt.com/usa/339768-us-marines-aircraft-aging/

bambam20 ::

razerznak je izjavil:

Twitter je super , to z hastagi je sam da lazje isces z klucnimi besedami, fb za silo, men pa reddit cuden, ni mi nekako vsec



Vidiš. men pa twitter ne potegne. Vizuelno grd. Twitti me ne zanimajo. Reddit je vizuelno čuden, nepregleden..

Sicer pa od oka so trenutno trije veliki playerji.. FB, Twitter in Snapchat ...

Nikec3 ::

OSebne vsebine so se enostavno prestavile na bolj "lahkotne aplikacije" aka Snapchat in Instagram, medtem ko je fb postal veliko bolj resen in s tem tudi sterilen.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

ripmork ::

Raje vidim manj delitev, ter da so te kvalitetnejši članki/novice, kot pa obratno - ker FB zna bit včasih res morje brezveznega.
Je pa še vedno odlična točka za spremljanje aktualnega, zabavne zadeve, sem pa tja kak osebnejši post/diskusija, Eventi, ipd... za moje pojme vse skupaj precej bolj pregledno kot Twitter.

že vsaj kako leto nazaj dodana funkcija "shrani" tudi zelo prav pride, moram prav pohvalit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

japol ::

A zato bi rad Mark na kitajski trg prodrl?

D3m ::

4chan je še najbolj pregleden.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Tony710 ::

Hmm, meni se zdi ravno obratno. In sicer da je FB folk čedalje bolj obseden z share gumbi. Delijo praktično že vsako minuto v njihovem malem in nepomembnem življenju ter pri tem mislijo da svet blazno zanima kakšen komad so pravkar poslušali in kakšne cunje so si kupili v zari.

sennheizer ::

super! :D

Xpie ::

Ja zakaj pa ne raje namesto facebooka gremo na google +.
spletne-novice.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xpie ()

Fuks ::

Tudi zato ker si včasih na facebooku videl kup objav prijateljev... sedaj pa vidiš le kup reklam... tako te mine da bi sploh kaj delil...

djabi ::

Tony710 je izjavil:

Hmm, meni se zdi ravno obratno. In sicer da je FB folk čedalje bolj obseden z share gumbi. Delijo praktično že vsako minuto v njihovem malem in nepomembnem življenju ter pri tem mislijo da svet blazno zanima kakšen komad so pravkar poslušali in kakšne cunje so si kupili v zari.


Odlično napisano. A dejstvo je, da je bistveni problem slehernega človeka narcisizem. Vsi se radi gledamo in občudujemo v ogledalu ;) Le nekateri še bolj.
Predvsem pa se veliko ljudi radi baha pred drugimi ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: djabi ()

ripmork ::

sam narcizem vidim predvsem v rednih selfijih, tedenski menjavi profilk, gradnji my-happy-life javnega albuma in dnevnem osveževanju kje si/kaj počneš/kako se imaš.
"Unfollow" opcija je super za take primere. Sploh kake self-righteous moms, ki veselo delijo in spammajo s teorijami zarote - uf! :D

Občasno deljenje zabavnih/zanimivih zgodb/člankov, sem pa tja kakega dobrega komada, izjemoma kdaj kak foto naložen... je pa nekako povprečje večine uporabnikov.
Spet morda odvisno, kakše profil ljudi imaš pod prijatelji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

Cruz ::

Jaz največ uporabljam Twitter in Reddit. Saj na facebooku je že več hashtagov kot na twitterju. :D

BorutK-73 ::

OK.d je izjavil:

Kdo pa še sploh uporablja FB8-O??

JAz ga uporabljam samo za mesenger

Ahim ::

Xpie je izjavil:

Ja zakaj pa ne raje namesto facebooka gremo na google +.


Ali pa ven na zrak? Ali pa s kolegi na pivo/sok? Ali pa dejansko pogledat tisti muzej/film/spomenik, namesto da beres kako je nekdo drug bil tam?

Jupito ::

No, število praznoglavih veseljakov, ki sploh ne opazijo, da ti je ime "Kyde Fondler", preden te pofrendajo, se še ni bistveno zmanjšalo. :D
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jupito ()

bMozart ::

nikolahodin je izjavil:

Fb je preveč vohunski zato pa je malo objavljanja osebnih vsebin. Za delenje video vsebin in slik so pa tukaj problem avtorske pravice.

Kaj svetujete za objavo slik, kaj je najbolje uporabljat z vidika avtorskih pravic?
Kot sem na hitro proučil ima to od večjih še najbolj poštimano twitter... ?
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

Tony710 ::

To se lahko potem cel dan samo s tem ubadaš. Objaviš nekaj in nekdo to pokomentira. Nato ti pokomentiraš nazaj, uni spet nazaj itd.. Ni čudno da ima mladina kar naprej telefone v rokah.

1fris ::

OK.d je izjavil:

Kdo pa še sploh uporablja FB8-O??

Bedaki, konji in presstitutke :))

dope1337 ::

Pri nam ima vsaj "samo" mladina nonstop telefone v roki. Prid cez luzo ... Do 50. leta ima 70% folka nonstop telefon v roki xD
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Machete ::

Tony710 je izjavil:

Hmm, meni se zdi ravno obratno. In sicer da je FB folk čedalje bolj obseden z share gumbi. Delijo praktično že vsako minuto v njihovem malem in nepomembnem življenju ter pri tem mislijo da svet blazno zanima kakšen komad so pravkar poslušali in kakšne cunje so si kupili v zari.


Ma ne vem, jaz pa že nekaj časa opažam, da je objav vse manj, da je vse manj brezveznosti in mikrodetajlov zasebnosti. Tako da sfera se je malo sterilizirala in umirila.
Mogoče imaš malce bolj specifičen (attention whore folk ali pa s problemi s sabo, ki kričijo naj jih že opazimo) ali mlajši folk gor..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

StarMafijec ::

Spomnim se, ko si na FB lahko dodajal neke aplikacije. Ljudje so med drugim tudi aplikacije, kjer so označili, koliko ONS so imeli, kaj najraje počnejo po spolnem odnosu in kak je njihov najlubši položaj. Pa vse to javno, niti ni bilo potrebno biti FB prijatelj.

Ahim ::

Prijatelji (?) za skupno mizo v gostilni:



Se opravicujem za nizko locljivost, slikano je bilo s telefonom (brez zooma) in nisem rinil blizje. Cropano za manj smetenja.

stegl ::

Zakaj bi to bil problem? Oz zakaj bi ta clanek komaj zdaj objavili ker to se ni zacelo zogajati zdaj.. to se dogaja ze eno leto.. pa se saj nic ni vecno.. pa facebook bo nekaj zamenjalo ce nebodo naredili nekaj sodobnega in vsaj malo uporabnega. Logic shit

rađo ::

Facebook je čedalje bolj za te fanpage/strani od podjetij itd.... 3/4 objav kar vidim so razni lajki smešnih videjev, reklamne vsebine, pa razni najnovejši updati pageov katerih sledim dejansko zaradi novic.
Od folka pa vsebin vidim čedalje manj kot jih je bilo včasih. Me niti ne moti. Facebook bi si v mojih očeh uporabnost zboljšal, če bi lahko jaz nekako pokljukal kaj hočem videti oziroma kaj me bolj zanima. Torej mogoče kakšni bolji napredni filtri pri sortiranju vsebine.

marS ::

imam eno grupo, cca 68K ljudi.... kaj naj naredim z njo?
...no more heroes...
https://ilbis.com/

R1710 ::

Povej jim, da jih imaš poln kurac in jim jebaj mater. Boš hitro na nuli.

marS ::

eh, to pa je bezveze odgovor, mislim da jih bk za to...
...no more heroes...
https://ilbis.com/

[D]emon ::

Zbrises grupo, problem solved.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

loveJDM ::

BorutK-73 je izjavil:

OK.d je izjavil:

Kdo pa še sploh uporablja FB8-O??

JAz ga uporabljam samo za mesenger



Tudi jaz bi ga imel samo za chat,pa me razpizdi,da moram imet poln FB acc,ampak ne vem zakaj ne morejo enostavno naret app-a samo za chat z ostalimi,brez da imaš svoj full fb profile.Zadeva bi morala bit nareta kot skype v starih časih(username pa pass registrirana na mail in to je to,pa brez kurčevih reklam,pa euro na profil pa bi blo)...No sej verjetno je to najmanjši problem,samo potem bi še marsikdo zbrisal fb account.

blackbfm ::

ne rabiš dat nevem kolk veliko podatkov..nekateri si prav sami seb delate komplikacije.. če rabiš bolj simpl alternativo imaš whatsapp

--Switch-- ::

Pri Facebooku so naredili napako, čeprav se jim je iz finančnega vidika verjetno splačalo, tisti dan (3-4 leta nazaj) ko so iz kronološkega načina prikazovanja prešli na "pametno" prikazovanje postov oz. ko so dodali promoted posts. Fanpage ki je prej z objavo dosegel vseh svojih 200 fanov, sedaj "naravno" doseže samo 16-20% ljudi, prav tako posti zasebnih profilov, posledično je manj interakcije, manj komentarjev, manj lajkov in to igra vlogo pri objavi novih vsebin, zakaj bi objavljal če 3/4 kolegov tega ne vidi, če nobeden ne lajka? Velikokrat se zgodi da spregledaš skrit post prijatelja, objavo fanpage-a, osvežiš brskalnik in dobiš drugi set podatkov ne najdeš več ogledanih vsebin, podatkovna nekonsistentnost me nervira. Uporabnik se počuti nategnjenga, fb postane nezanesljiv vir dogajanja, poleg že omenjenih razlogov tudi zaradi dvoumnih privacy nastavitev in ostalih !nevšečnosti npr. ko ti friend request pošlje mama od kolega. Instagram je pravkar zašel v podobno pot pogube...
Vse pripombe glede vsebine pa niso na mestu saj le to generirajo uporabniki oz. vaši t.i. prijatelji, te pa izbirate sami.

Zgodovina sprememb…

SandiX ::

slitkx je izjavil:

OK.d je izjavil:

Kdo pa še sploh uporablja FB8-O??

Mnogi. 8-O

Sami čudaki!;((


1fris je izjavil:

OK.d je izjavil:

Kdo pa še sploh uporablja FB8-O??

Bedaki, konji in presstitutke :))


EH... veliko bedakov je, ki uporabljajo Twitter ali tvitajo vse povprek >:D

Konec koncu FB in Twitter je zame zelo velika polomija, ki se uporablja...
AsusG73Sw-IntelCore i7 2630QM-8GB RAM-NVIDIA GeForce GTX 460M-500GB HDD...

.:joco:. ::

Zakaj bi bli 15 letniki na FB, če so njihovi starši gor. To je platforma za "tastare". ;)
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

digitalcek ::

Tony710 je izjavil:

To se lahko potem cel dan samo s tem ubadaš. Objaviš nekaj in nekdo to pokomentira. Nato ti pokomentiraš nazaj, uni spet nazaj itd.. Ni čudno da ima mladina kar naprej telefone v rokah.

Zakaj hudiča pa je sploh treba pokomentirat vsako stvar? Recimo vremensko za jutri. Vreme pač bo, kakršno bo.

In zakaj (to je meni še dosti manj jasno) je treba pokomentirat vsak komentar?

Sem iz petdesetih let in nisem imel ravno občutka, do se ljudje do leta 2000 niso upali nič komentirat. Iz prve roke: opravljanja je bilo približno toliko, kot danes.
Smo opravljali 3, 5, največ 10 stvari/ljudi.

Ampak seveda nismo vedeli za lajf v S. Koreji, za Adele, Madono, di Capria in še desettisoče takih in podobnih likov iz današnjega lajfa.

Me pa zelo zanima, po kakšnih kriterijih danes ljudje komentirajo? Ker vsega,kar se zgodi in predvsem vsega, kar komentirajo drugi, se niti slučajno ne da komentirat... Ker je tega absolutno PREVEČ!

Resno se postavlja pomembno vprašanje: je res treba komentirat vse?
A ni lajf za kaj takega kakih 50-100 let - prekratek?

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

Komentirajo tisto kar jih zanima. Strelci komentirajo orožarske zakone, strelsko opremo in taktiko, fitneserji vaje, prehano, videoposnetke tehnik, umetniki slike, razstave...kulinariki recepte in kuharske tehnike. vsi skupaj pa seveda politiko in znane obraze iz medijev. Nič novega. Danes je opravljanje cenejše in lažje. Včasih si moral na kavo in si si moral vzeti čas za prihod in odhod na lokacijo pa še število kofetkarjev je bilo težje uskladiti. Pa še kavo je bilo treba plačati. Danes se lahko na Petrov rant čez Janšo odzoves s strinjanjem tudi ob 11 zvečer med tem, ko si na veliki potrebi. Minusi in plusi. Eni potem trdijo, da ljudje zaradi vsega tega postajajo vse manj socialni(manj druženja)...po drugi strani je verjetno ljudem, ki se že prej niso družili in niso imeli prijateljev verjetno lažje. Tudi šinfanje z neznanci je verjetno bolj zdravo kot čista osamljenost. Imajo vsaj nek občutek povezanosti z zunanjim svetom. Bolj zdravo bi bilo zunaj iz oči v oči ampak "bolje išta nego ništa".

PrihajaNodi ::

Looooooka je izjavil:

Komentirajo tisto kar jih zanima. Strelci komentirajo orožarske zakone, strelsko opremo in taktiko, fitneserji vaje, prehano, videoposnetke tehnik, umetniki slike, razstave...kulinariki recepte in kuharske tehnike. vsi skupaj pa seveda politiko in znane obraze iz medijev. Nič novega. Danes je opravljanje cenejše in lažje. Včasih si moral na kavo in si si moral vzeti čas za prihod in odhod na lokacijo pa še število kofetkarjev je bilo težje uskladiti. Pa še kavo je bilo treba plačati. Danes se lahko na Petrov rant čez Janšo odzoves s strinjanjem tudi ob 11 zvečer med tem, ko si na veliki potrebi. Minusi in plusi. Eni potem trdijo, da ljudje zaradi vsega tega postajajo vse manj socialni(manj druženja)...po drugi strani je verjetno ljudem, ki se že prej niso družili in niso imeli prijateljev verjetno lažje. Tudi šinfanje z neznanci je verjetno bolj zdravo kot čista osamljenost. Imajo vsaj nek občutek povezanosti z zunanjim svetom. Bolj zdravo bi bilo zunaj iz oči v oči ampak "bolje išta nego ništa".



Daj ne prodajaj bučk in smeti:

Facebook also comes under scrutiny and threat because some people see it as the primary reason for a failed romance, a catalyst for divorce or breakup. These angry users may end up blaming the social networking site for their situation, and perhaps harbor ill feelings toward those behind it.

p.s. potem imaš še samomore in depresijo kot posledico zaradi uporabe te plarforme.

Zgodovina sprememb…

razerznak ::

nodi

saj so imeli izbiro, ali pustijo ta fb ali pa grejo ven na zrak, izi,
vesoljec nacist fojb
#trump2016
ups https://www.rt.com/usa/339768-us-marines-aircraft-aging/
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lažne vesti oblikujejo javno mnenje in vplivajo na volitve (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
17949506 (36681) gus5
»

Facebook ima resen problem: ljudje delijo čedalje manj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
10025087 (19748) marS
»

Google+ slabo sprejet med uporabniki

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3510446 (7279) Jst
»

Nova funkcionalnost na Slo-Techu: socialna omrežja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Obvestila
15732553 (25490) CaqKa
»

Twitter nas spreminja nazaj v otroke (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5214486 (10951) zmaugy

Več podobnih tem