» »

NYT: pariški napadalci niso uporabljali šifriranja, temveč telefone za enkratno uporabo

NYT: pariški napadalci niso uporabljali šifriranja, temveč telefone za enkratno uporabo

Slo-Tech - Teroristični napadi, kakršen je bil lani pariški, so vsakokrat povod za razprav o regulaciji in zakonitosti šifriranja. V ZDA se trenutno Apple in FBI na sodišču prepirata, ali naj Apple zgradi orodje za lažji napad na šifrirane iPhone s surovo silo, v Evropi pa so zlasti v Veliki Britaniji in Franciji čedalje močnejše težnje po prepovedi šifriranja ali vsaj zagotovitvi stranskih vrat za oblasti. The New York Times razkriva, da napadalci v Parizu niso uporabljali šifriranja, pa napada oblastem vseeno ni uspelo preprečiti.

Napadalcem je bilo očitno znano, da obveščevalne agencije redno kontrolirajo nezaščiten promet po internetu, zato za komunikacijo niso uporabljali orodij za hipno sporočanje, niti se niso trudili s šifriranjem, kar bi verjetno nase pritegnilo neželeno pozornost. Namesto tega so se uporabili staro in preizkušeno metodo: obilico predplačniških telefonov za enkratno uporabo, razkriva 55 strani dolgo poročilo francoske protiteroristične policije, ki javno ni dostopno. Šlo je za zelo izurjene posameznike, ki so imeli širok krog sodelavcev (trenutno je pridržanih 18 sodelavcev v več evropskih državah) in vrhunske ponaredke dokumentov.

Kar se tiče tehnologije za komunikacijo, so bili storilci bistveno previdnejši kot operativci v letih 2014 in začetku 2015, ko so se pogovarjali po telefonih in pošiljali nešifrirana sporočila po internetu, kar so seveda obveščevalne službe prestregle. Pariški napadalci niso uporabljali elektronske pošte ali drugih načinov internetne komunikacije, temveč dobre stare mobilne telefone. Preiskovalci so na več mestih, kjer so se napadalci zadrževali oziroma pripravljali, odkrili več predplačniških telefonov. Nekatere so prvikrat uporabili šele nekaj ur pred napadom, nekaterih sploh niso, torej so bili v rezervi. Da se pri tovrstnem početju uporablja telefone za enkratno uporabo, in še to le za nekaj ur ali minut, je povedal že Snowden. Na nobenem telefonu niso našli nobenega elektronskega sporočila. Za zdaj kaže, da šifriranje ni odigralo pomembnejše vloge pri načrtovanju in izvedbi terorističnih napadov v Parizu.

46 komentarjev

AC_DC ::

Kako je s dostopnostjo predplačnikih telefonov po Eu ? Enako kot v Slo ?

Vitamin-B ::

Za EU nevem, za Švico lahko povem, da je treba imet dokument ter izpolnit formular s svojimi podatki (podobno kot pri naročnini).

Zgodovina sprememb…

mailer ::

Predplačniške telefone v prosti prodaji bi morali ukinit na tak način kot so dostopni sedaj. Odlični so za dilerje in kriminalce pa tudi cigani jih obožujejo.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Relanium ::

No js že kr nekaj časa študiram, da bojo prej al slej še to ukinili. Edina najbolj zanesljiva in enostavna anonimna stvar.
Že vsakemu kekcu je jasno, ker še v filmih serijsko mečejo telefone stran ko opravljajo nečedne posle :)

Se po eni strani strinjam, po drugi pa spet ne.

Glugy ::

Že vidim kak bodo anonimnost brisal tudi tle. Prostora za anonimnost pri tehnologijah je vse manj in manj. Vse težnje gredo k ukinjanje anonimnosti na vsakem koraku. To pomeni manj kriminala ampak tudi več nadzora in preučevanja obnašanja množic v politične namene. Podobno kot so policisti za potrebe političnega pritiska želeli ustaviti ministra za to da bi mu dali kazen . Tega bo z ukinjanjem anonimizacije vse več. Če ne bom všeč bilokeremu pomembnežu mi bo prej ali slej nekaj našel za kar me lahko kaznuje za mojo "neposlušnost" ali pa mojo prijavo nad njegovimi koruptivnimi dejanji, al pa nemižanju pri nemoralnih poslih njegovih pomočnikov.
Kakorkoli že. Na eni strani je varnost pred kriminalci, na drugi je varnost pred oblastjo in vplivneži. Tehnica se nagiba k varnosti proti kriminalcem v zameno za varnost pred oblastjo/vplivneži.

Napajalc ::

Smešno, točno vejo kje iskat kriminal in bi to ukinli. Silijo teroriste da nehajo uporabljat tehniko, potem jih pa resnično nebo mogoče odkrit.
011011100111010101100010

Phantomeye ::

mailer je izjavil:

Predplačniške telefone v prosti prodaji bi morali ukinit na tak način kot so dostopni sedaj. Odlični so za dilerje in kriminalce pa tudi cigani jih obožujejo.


ja pa kaj še. kaj pa povinilaste vrečke, pa denar, pa obleke, pa avtomobile? Vse to uporabljajo kriminalci VSAK DAN. PA ful jim pomaga pri poslu!

matobeli ::

Ne pozabit na politike, če se kriminalna združba dokoplje do svojega politika je 1,2,3 zmagala. Dejmo se jih znebit.

The Wiber ::

mailer je izjavil:

Predplačniške telefone v prosti prodaji bi morali ukinit na tak način kot so dostopni sedaj. Odlični so za dilerje in kriminalce pa tudi cigani jih obožujejo.

Zakaj? Jaz nočem biti vezan na kakršno koli pogodbo, ki mi prinaša dodaten mesečen strošek oz. koga briga kdo stoji za določeno predplačniško številko (razen tistim, ki jo zaupaš).

Looooooka ::

Kaj ma predplačniška kartica z anonimnostjo?
Še v komentarju piše kako švicarji to rešujejo.

Pluser ::

Šifriranja ali ne vse je isto . Podatki zmeraj potujejo . Če se skrivaš pred policijo pa neki vladi je dovolj šifriranje . Če pa se skrivaš pred mafijo ko vodi politiko pa vse skupaj pa ni dovolj .

Xserces ::

Kako je v švici glede teh formularjev? Ali se te podatki preverijo al je to samo tok da je nekaj napisan. Ponarejena "osebna" se dobi lažje kot žensko :))
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Oberyn ::

Xserces je izjavil:

Kako je v švici glede teh formularjev? Ali se te podatki preverijo al je to samo tok da je nekaj napisan. Ponarejena "osebna" se dobi lažje kot žensko :))

Ja, jaz sem o tem že razmišljal, če bi bila ukinjena anonimna prodaja predplačniških telefonov. S ponarejanjem dokumentov se sicer res ni šaliti, ampak če moraš dokument predložiti samo Romunki v trafiki, je to povsem druga dimenzija. Potem lahko tak dokument mogoče kar sam narediš. O formularju pa itak nima smisla izgubljati besed.

noraguta ::

Toj že james bourne vedu. Tle pa kvantajo na dolg pa širok.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

AndrejS ::

Spet bodo telefonske govorilnice popularne

romegregor ::

Napajalc je izjavil:

Smešno, točno vejo kje iskat kriminal in bi to ukinli. Silijo teroriste da nehajo uporabljat tehniko, potem jih pa resnično nebo mogoče odkrit.


tole je dejansko smiselno, princip vojnih iger...

AC_DC ::

mailer je izjavil:

Predplačniške telefone v prosti prodaji bi morali ukinit na tak način kot so dostopni sedaj. Odlični so za dilerje in kriminalce pa tudi cigani jih obožujejo.

Nože, vile in sekire isto.
Sami teroristi, kamorkoli se obrneš 8-).

Oberyn ::

noraguta je izjavil:

Toj že james bourne vedu. Tle pa kvantajo na dolg pa širok.

To je Jason, stari moj, ne james.
Ampak to je šele začetek. Potrebno bo razmisliti tudi o maskiranju obraza v javnosti, da se prepreči face recognition in sevedna nošenje primernih oblačil, da se prepreči gait recognition. V očeh leče s ponarejenim vzorcem šarenice, to se razume. Potem pa aktivni sloj na zunanjih zidovih bivališča za ekranizacijo radarja, s katerim bodo oblasti (za tvoje dobro) opazovale tvoje sralne in spolne navade in vzorce. Ja no, res zveni malo smešno, še celo meni. Ampak nagradno vprašanje: kako smešno bo to zvenelo čez 15 let? Ena stvar je zelo jasna: če se ta vsesplošni detajlni nadzor populacije ne bo ustavil takoj na začetku, se ne bo ustavil nikjer.

johnnyyy ::

Xserces je izjavil:

Kako je v švici glede teh formularjev? Ali se te podatki preverijo al je to samo tok da je nekaj napisan. Ponarejena "osebna" se dobi lažje kot žensko :))

Saj ni nujno, da je ponarejena. Lahko je ukradena, pa prodajalec ni dovolj pozoren na sliko. En znanec je imel tak primer. Kupil je telefon z vsemi papirji, pa se čez nekaj mesecev pri njem naslika policija. Šlo se je zato, da je nekdo z ukradeno osebno sklenil naročnško razmerje. Pri sklenitvi razmerja je dobil telefon, ki ga je z vsemi dokumenti prodal naprej. :)

Tudi, če preverjaš kupca, je problem s preprodajo. In spet identiteta ni povezana z dejanskim uporabnikom.

Zvezdica27 ::

urgh... tale članek jasno pove, da so sledili in v realtime sledijo vsemu.

Jesus...

pol pa SDS z neko udbo nabija... udba so bli amaterji, no, dejansko oznanjam, da je lepih časov konec.

zz

Ahim ::

Oberyn je izjavil:

Ja, jaz sem o tem že razmišljal, če bi bila ukinjena anonimna prodaja predplačniških telefonov.


Od danes spet en korak blizje temu ...

bambam20 ::

The Wiber je izjavil:


Zakaj? Jaz nočem biti vezan na kakršno koli pogodbo, ki mi prinaša dodaten mesečen strošek oz. koga briga kdo stoji za določeno predplačniško številko (razen tistim, ki jo zaupaš).


Če si pošten so tvoji podatki javno dostpni. Podatke skrivajo samo nepošteni.

Zgodovina sprememb…

Bryn ::

bambam20 je izjavil:

The Wiber je izjavil:


Zakaj? Jaz nočem biti vezan na kakršno koli pogodbo, ki mi prinaša dodaten mesečen strošek oz. koga briga kdo stoji za določeno predplačniško številko (razen tistim, ki jo zaupaš).


Če si pošten so tvoji podatki javno dostpni. Podatke skrivajo samo nepošteni.


Potem pa kar na plano z njimi. Napiši ime, priimek ter naslov, prosim.

matobeli ::

Tist ki ga je kazal so mu ga... prodali v ruske spam liste.

Ahim ::

bambam20 je izjavil:

Če si pošten so tvoji podatki javno dostpni. Podatke skrivajo samo nepošteni.


Ti si - milo receno - bedak.

GupeM ::

Ahim je izjavil:

bambam20 je izjavil:

Če si pošten so tvoji podatki javno dostpni. Podatke skrivajo samo nepošteni.


Ti si - milo receno - bedak.

Sarkazem detektor crknil?

loveJDM ::

Bryn je izjavil:

bambam20 je izjavil:

The Wiber je izjavil:


Zakaj? Jaz nočem biti vezan na kakršno koli pogodbo, ki mi prinaša dodaten mesečen strošek oz. koga briga kdo stoji za določeno predplačniško številko (razen tistim, ki jo zaupaš).


Če si pošten so tvoji podatki javno dostpni. Podatke skrivajo samo nepošteni.


Potem pa kar na plano z njimi. Napiši ime, priimek ter naslov, prosim.


Daj še paypal acc,ker mam glih neki order tu...

Ahim ::

GupeM je izjavil:

Ahim je izjavil:

bambam20 je izjavil:

Če si pošten so tvoji podatki javno dostpni. Podatke skrivajo samo nepošteni.

Ti si - milo receno - bedak.

Sarkazem detektor crknil?

Ne.

sodnicaN ::

mailer je izjavil:

Predplačniške telefone v prosti prodaji bi morali ukinit na tak način kot so dostopni sedaj. Odlični so za dilerje in kriminalce pa tudi cigani jih obožujejo.

jaz sem si zalogo že naredil ko jih je tuš mobil prodajal po smešno nizki ceni

tko da bi mi to dejansko šlo na roke ker bi jih lahko prodal za 50 eur po kosu

bambam20 je izjavil:

The Wiber je izjavil:


Zakaj? Jaz nočem biti vezan na kakršno koli pogodbo, ki mi prinaša dodaten mesečen strošek oz. koga briga kdo stoji za določeno predplačniško številko (razen tistim, ki jo zaupaš).


Če si pošten so tvoji podatki javno dostpni. Podatke skrivajo samo nepošteni.

daj objavi svoj naslov pa 3 zadnje bančne izpiske

saj nimaš kaj za skrivat

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sodnicaN ()

sodnicaN ::

Pluser je izjavil:

Šifriranja ali ne vse je isto . Podatki zmeraj potujejo . Če se skrivaš pred policijo pa neki vladi je dovolj šifriranje . Če pa se skrivaš pred mafijo ko vodi politiko pa vse skupaj pa ni dovolj .

odvisno kako postaviš reč

poweroff ::

Če se bo ukinilo anonimne telefone bo treba obvezno prepovedat tudi krajo telefonov.

Ker če ne lahko teroristi telefon nekomu preprosto ukradejo.
sudo poweroff

Invictus ::

poweroff je izjavil:

Če se bo ukinilo anonimne telefone bo treba obvezno prepovedat tudi krajo telefonov.

Ker če ne lahko teroristi telefon nekomu preprosto ukradejo.

Saj to je že prepovedano. Mislim, a je kraja telefonov danes legalna? Nisem vedel ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TRISTONAURO ::

poweroff je izjavil:

Če se bo ukinilo anonimne telefone bo treba obvezno prepovedat tudi krajo telefonov.

Ker če ne lahko teroristi telefon nekomu preprosto ukradejo.


A ni ravno za to v ZDA obvezen t.i. killswhitch v vseh novih telefonih?

poweroff ::

Malo se hecam.

Težava je v tem, da lahko nekdo telefon preprosto ukrade ali pa da za flašo piva kakšnemu klošarju in dobi anonimen telefon. Tega se pač ne bo dalo preprečiti.
sudo poweroff

loveJDM ::

poweroff je izjavil:

Malo se hecam.

Težava je v tem, da lahko nekdo telefon preprosto ukrade ali pa da za flašo piva kakšnemu klošarju in dobi anonimen telefon. Tega se pač ne bo dalo preprečiti.


Ja in lastnik gre na policijo,pove da so mu vkradli telefon,operater blokira številko kaj pa pol?Al ti nebi šel na policijo,če bi tebi vkradli?Sej oni ne rabijo telefona za en klic,da mami pa ženi pove da je OK pa da gre zaj se aktivirat počasi...Za planiranje pa vkraden telefon odpade

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: loveJDM ()

Magic1 ::

Sam je pa tudi res, da s krajo nase mečejo dodatno pozornost, ki pa si jo teroristi ne morejo privoščit. Ne more planirat bombnega napada, potem pa pristane v zaporu zaradi nuspele kraje telefona.
Identifikacija pri nakupu, potem pa ti na naslov iz dokumenta pošlejo kodo za aktivirat sim. Taka rešitev bi kar močno omejila ilegalno uporabo telefona. Samo bi moralo bit narejeno na celotnem EU območju, da bi res zaleglo.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

PaX_MaN ::

Magic1 je izjavil:

Sam je pa tudi res, da s krajo nase mečejo dodatno pozornost, ki pa si jo teroristi ne morejo privoščit.

A zato so šli čez mejo s fejk dokumenti, pa naokol hodil s fejk imeni?

harmony ::

Itak na koncu ti teroristi umrejo. Torej je vseeno al telefon kupjo na normalen nacin al ga ukradejo.

Magic1 ::

Ne štekate, kraja je lahko zelo riskantna. Hitro lahko prisaneš v priporu namesto v višavah skupaj s 60 devicami.
Magic

nurse013 ::

Nadzor nad prosto prodajo predplačniških telefonov
(tel.številk) je neumno uvedit, bodo začeli preko cb postaj komunicirat, kdo jih bo potem tam sledil...
:)
you gotta be kidding me...

Jupito ::

Magic1 je izjavil:

Ne štekate, kraja je lahko zelo riskantna. Hitro lahko prisaneš v priporu namesto v višavah skupaj s 60 devicami.


Zato pa se telefon kupi na bolšjaku. Ni bil ukraden častna skavtska! (Hrvaške ter bosanske kartice, ki jih prodaja isti zanesljivi neznanec tudi niso namenjene temu, da ti anonimno kličeš okrog in groziš ljudem, so predrage za kaj tekega.)
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Tear_DR0P ::

loveJDM je izjavil:

Za planiranje pa vkraden telefon odpade

mhm. Zato je danes največje tržišče za ukradene telefone ravno pri prepovedanih drogah, prostituciji in kraji vozil.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

poweroff ::

Magic1 je izjavil:

Ne štekate, kraja je lahko zelo riskantna. Hitro lahko prisaneš v priporu namesto v višavah skupaj s 60 devicami.

Kraja telefona riskantna?

Ukradeš, pokličeš, odvržeš.
sudo poweroff

loveJDM ::

Tear_DR0P je izjavil:

loveJDM je izjavil:

Za planiranje pa vkraden telefon odpade

mhm. Zato je danes največje tržišče za ukradene telefone ravno pri prepovedanih drogah, prostituciji in kraji vozil.



Drugo pa je da vzameš telefon ga uporabljaš eno uro in potem vržeš stran-kaj ti to pomaga,en klic opraviš in nič drugega...

So ti kdaj vkradli telefon pa veš kak je postopek?Ti jaz povem,ker so ga meni...Neseš dokumente na policijo-če jih nimaš si pa jeben idiot in oni v roku 24ur vedo kdo telefon ima.Kak bo to teroristu prišlo prav da policija ve da je vkradel telefon?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: loveJDM ()

stegl ::

Nebi bilo logicno najprej preveroti telefone oz sim kartice za enkrato uporabo? kje je NSA ko ga rabis? Haha se en dokaz da se bojijo in naredijo ves samo za svojo rit..

Jst ::

Še preden smo dobili pametne telefone z GPSom, sem zgubil telefon. Meni se zdi, da sem ga pustil na avtu in se odpeljal. Isti dan sem šel na policijo, da pojma nimam, kje je telefon. Naslednji dan dopoldne so me poklicali iz policije, naj se zglasim. In me je čakal telefon, kjer so mi tudi povedali, kje je bil. Na počivališču.

Kolega je pa letos kakšen mesec dni nazaj kupil čisto nov telefon od "sumljivega" človeka. Nek nov Samsung. Imel je tudi vse papirje. Par dni kasneje so se policaji zglasili pri njemu domov, če ima telefon Samsung Sx? In jim je povedal da ga ima in kako ga je dobil. Povedali so mu, da je telefon ukraden in je "spušil" 300 EUR.

---

Kar sem hotel s tema anekdotama povedati, je to, da imajo "naši" policaji že 15+ let možnost triangulacije in da kriminalci, če so pametni, uporabljajo "burner" telefon samo za enkratno uporabo, brez kakršnih podatkov na njem.

Ko so razbili ene pet let nazaj približno 20 ljudi, ki so kradli avtomobile višjega razreda (okoli 50 so jih "obrnili"), niso ujeli samo "hekerja", ki jim je nudil vso opremo. Tip je iz Srbije, v dobrem letu, kolikor je "operacija" trajala, ni uporabljal telefonov, kadar pa je, je šel kupiti na najbližji Petrol, poklical in vrgel stran. Kolikor vem, še vedno obstaja tiralica v Slo, Hr, Srb, za tega človeka. Jaz sem ga enkrat srečal in je bil uber paranojen, a sedaj si ga predstavljam nekje, z drugim imenom, nekje na kmetih, denar, ki ga je pa zaslužil, pa špara za naslednja desetletja.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

NYT: pariški napadalci niso uporabljali šifriranja, temveč telefone za enkratno upora

Oddelek: Novice / Varnost
4615010 (11989) Jst
»

Francija bi prepovedala deljenje Wi-Fi in uporabo Tora

Oddelek: Novice / NWO
368577 (5816) Spajky
»

Cameron: Želimo prepoved šifrirane komunikacije (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
8328233 (23074) illion
»

Kako so v praksi videti prometni podatki ob uporabi ZRTP šifriranih klicev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5521514 (18610) poweroff

Več podobnih tem