» »

Ločevanje odpadkov

Ločevanje odpadkov

harmony ::

http://www.zurnal24.si/kaksne-so-kazni-...

Zanima me kako lahko odrezek od položnice služi kot dokaz, da je ta oseba nepravilno ločila odpadke? Torej jaz sovražim soseda, vzamem njegove smeti (pravilno ločene) najdem položnico in jo dam med svoje smeti ter nepravilno ločim. Pokličem odgovorne in prijavim zadevo, oni vidijo položnico in oglobijo soseda...

vorantz ::

Isto je problematicno kaznovanje celega bloka, ker lahko kdorkoli vrze smeti not

...:TOMI:... ::

V bistvu nocete, da smetarji zacnejo stavkat ali kaj podobnega. Takrat boste šele videli, koliko je to vredno.

Jaz bi mešane odpadke pustil, dokler niso frakcije ločene. Kazni ne bi pisal. Ubral bi sistem, "ločeno poberemo, mešano ne". Pa bi bila to najboljša spodbuda.
Tomi

SimplyMiha ::

Pol se bo pa zgodilo tole:



Folk je načeloma len in noče sortirat odpadkov niti se ne bo odpovedal potrošniški kulturi, ki proizvaja ogromne količine smeti, dokler se ne znajde do vratu v smeteh.

Zgodovina sprememb…

Mare2 ::

harmony je izjavil:

http://www.zurnal24.si/kaksne-so-kazni-...

Zanima me kako lahko odrezek od položnice služi kot dokaz, da je ta oseba nepravilno ločila odpadke? Torej jaz sovražim soseda, vzamem njegove smeti (pravilno ločene) najdem položnico in jo dam med svoje smeti ter nepravilno ločim. Pokličem odgovorne in prijavim zadevo, oni vidijo položnico in oglobijo soseda...


Pač probajo. Če se ne braniš dovoj argumentirano, boš kaznovan.

SimplyMiha je izjavil:

niti se ne bo odpovedal potrošniški kulturi, ki proizvaja ogromne količine smeti,

Potrošnik ne proizvaja smeti, temveč proizvajalci. To si čisto "mimo" udaril. Mleko in še marsikaj bi lahko bilo v stekleni, vračljivi embalaži.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare2 ()

...:TOMI:... ::

Lahko pa bi šel na mlekomat ali pa s kanglo h kmetu, pa ne bi bilo odpadkov. Aja, sedaj je izgovor, da tega ni v trgovini. Ja, ni, je pa možnost povsod drugod, samo nobenemu se ne da iti na podeželje po hrano.
Tomi

Mare2 ::

...:TOMI:.. zakaj se tako krčevito braniš, saj nisi ti storilec. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

šernk ::

če bi se to uvedlo, bi vsi problemi samostojno izginili.

http://ebm.si/p/zw/2013/zero-waste-obci...

ampak pri nas seveda je lažje obirati ljudi in jih še kaznovati zaradi enega listka.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

...:TOMI:... ::

A veš kaj nastane pri nas ob takem sistemu?

Odvoz v hosto. Žal zaradi tega vsi plačujemo več, kot bi lahko, čeprav bi lahko manj.

Pri nas delujejo pavšalni sistemi, žal se peščici to izplača, ostalim pa ne.
Tomi

Manu ::

Mare2 je izjavil:

Potrošnik ne proizvaja smeti, temveč proizvajalci. To si čisto "mimo" udaril. Mleko in še marsikaj bi lahko bilo v stekleni, vračljivi embalaži.

Deloma imaš prav, a ni vse samo na proizvajalcih.

Tudi potrošnik raje kupi nekaj, kar je zapakirano v lepi embalaži, kot pa kar ima manj embalaže (kar ni tako lepo). Raje kupi izdelke, ki so posamično zapakirani, kot pa zapakirani skupaj. Raje kupuje Radensko v plastenkah, kot pa v steklenicah.

Komu se da hodit v trgovino z vračljivimi steklenicami? Saj včasih je še tako bilo; v Jugoslaviji, potem pa je prišel kapitalizem in so se proizvajalci "modernizirali" oz. prilagodili željam potrošnikov. Potrošniki so dobili občutek obilja in modernosti, okolje pa je fasalo več smeti.

----------
Problem pri ločevanju je predvsem pri ljudeh, ki se nočejo navadit na ločevanje. Ljudje so pač radi umazani ter sebični in jih briga za okolje. Ljudje niso ozaveščeni, da je vse med sabo povezano. Vsaka smet nekje konča. Dokler jo ne vidiš in ne ogroža kvaliteto tvojega bivanja, te smeti prav nič ne brigajo.

Eden izmed argumentov proti ločevanju je previsok račun komunalnih storitev. Ampak žal se še nihče ni šel raziskovalnega novinarstva, da bi dejansko prikazal denarni tok povezan s komunalo. Dokler takšnega kvalitetnega članka ne bo, je ta argument mlahav.

Osebno ločujem odpadke in mi ni bilo težko naučiti se kaj kam spada. Vzameš si tistih 30 minut, da si prebereš gradivo, ki ga (vsaj v Ljubljani) zastonj dostavi Snaga in ga shraniš v primeru, da kaj pozabiš. Ločevanje se priuči in postane del tebe, kot umivanje zob (no, vsaj pri meni je tako).
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

OrkAA ::

Jaz bi se tudi koncno rad spravil locevat odpadke, pa zaenkrat nimam prave 'infrastrukture' :)

Lahko kdo priporoca kaksno funkcionalno kanto za zmerno ceno?

...:TOMI:... ::

Jaz imam rationell serijo, vidim, da nimajo več te serije... Imajo novo.

http://www.ikea.com/gb/en/catalog/categ...
Tomi

fosil ::

OrkAA je izjavil:

Jaz bi se tudi koncno rad spravil locevat odpadke, pa zaenkrat nimam prave 'infrastrukture' :)
Lahko kdo priporoca kaksno funkcionalno kanto za zmerno ceno?

Ne rabiš nobene posebne kante. Samo kupiš več (manjših) kant pa je.
Če pa hočeš kakšen izvlečni sistem kant integriran v omarico, tisto pa podraži zadevo.
Kaj takega ali takega
Tako je!

flywheel ::

ma dokler se ne bo naredilo nekaj pri proizvajalcih torej, da se zmanjša količina embalaže na izvoru, se tudi jaz ne bom trudil preveč.pika

VaeVictis ::

Baje, da se vsaj v ljubljanskem smetišču gradi avtomatski sortirni center in bo konec tega neumnega ločevanja odpadkov in štirih različnih kant.

dronyx ::

harmony je izjavil:

Zanima me kako lahko odrezek od položnice služi kot dokaz, da je ta oseba nepravilno ločila odpadke?

Po moje če bi te poskušali oglobiti in bi dobil sposobnega odvetnika s tem ne morejo uspeti, dokler ne boš imel lastne kante za smeti, ki bo zaklenjena in boš imel ključ za odpret samo ti.

Meni so enkrat smetarji napisali "opomin", ker so med odpadki našli nekaj, kar po njihovo ne sodi v tako kanto. Jaz sem kanto za smeti dobil od komunalnega podjetja in nima ključavnice, moram pa kanto za odvoz pripeljati na cesto, torej javno površino, kjer lahko vsak ki gre mimo vanjo odvrže karkoli. Ko sem jim jaz to razložil je potem vse tiho bilo. Če bi mi težili še naprej ali celo napisali kazen zanesljivo dobim odvetnika in grem v sodni spor. če malo bolje razmisliš si ti s tem ko ločuješ odpadke dejansko postal nekakšen "pro bono" delavec komunalnega podjetja. In potem za povrh dobiš še položnico!? Za koliko so cene komunalnih storitev padle odkar se odpadke ločuje (zbira surovine)? Pri nas so se za nekajkrat povišale!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Invictus ::

VaeVictis je izjavil:

Baje, da se vsaj v ljubljanskem smetišču gradi avtomatski sortirni center in bo konec tega neumnega ločevanja odpadkov in štirih različnih kant.

100% najbrž ne bo šlo, saj so biološki odpadki precej lepljivi. Ampak že to bi bil uspeh za vse ostale.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

koyotee ::

Pa locevanje plastike in papirja? Z magneton za plastiko? :)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

facepalm ::

Jaz locujem.. emm.. zelo povrsno. Priznam.
Zakaj? ker nimam pojma kaj kam pase. ok steklo, bio in papir mi se grejo nekako od rok.. oz pride ze do dileme ko zagledam kuverto s plasticnim "okencem". Embalaza pa je super zadeva za locit.. vsaka komunala ima po svoje..


Jaz bi dal na vsako kupljeno stvar (na embalazo) nek logo, vsak svoje barve, zato da potrosnik ve v katero kanto spada, po uporabi.

Seveda se pa ne obremenjujem prevec z locevanjem. Komunalo placujemo vec sedaj, ko moramo locevati, kot pa takrat ko to ni bilo potrebno.

Kar ne vem kam pase, gre pac v crno kanto. Papir s kakrsnimikoli podatki pa seveda zapalim.
Taksno locevanje kot ga imamo v SLO je bullshit. Hoce komunala zasluzit z nasimi odpadki? Naj si locujejo sami:)

And life goes on.. :)

destroyer2k ::

Jaz ne morem skapirati zakaj plastična vedra, gajbice itd., zakaj ne spadajo pod plastične odpadke.

Mare2 ::

facepalm je izjavil:

Komunalo placujemo vec sedaj, ko moramo locevati, kot pa takrat ko to ni bilo potrebno.


Ljubljančani smo imeli 1 x (en mesec) brezplačno za odvoz smeti. Na listu je pisalo, ker smo pridno sortirali.

Nisem preverjal na položnici, če je bilo to res.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

...:TOMI:... ::

Ne vem, zakaj se bunite pri smeteh, ker to pa res stane 2-5 eur na osebo na mesec.

Račun za telefon, za enega stane več, da ne omenjam vseh kreditov za telefone :)
Tomi

Mare2 ::

...:TOMI:... je izjavil:


Račun za telefon, za enega stane več, da ne omenjam vseh kreditov za telefone :)

Nešteto mobilnih aparatov je že končalo na smetišču svetovne zgodovine. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Super Sonic ::

Folk je načeloma len in noče sortirat odpadkov niti se ne bo odpovedal potrošniški kulturi, ki proizvaja ogromne količine smeti, dokler se ne znajde do vratu v smeteh.

Folk samo hoče svobodno tržno gospodarstvo tudi v tej panogi.

Deloma imaš prav, a ni vse samo na proizvajalcih.

Ja pa je.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Magic1 ::

Mi smo včasih imeli črno 650l kanto za štiri bajte, sedaj imamo 4 po 120l. Rjava je sezonsko polna, v modri se nakopiči papir max do polovice(kar se da na četrtino stlačit komot), rumena je vedno polna, črna pa ni nikoli polna. Mi ne deluje da kaj več smeti pridelamo, le embalaže je več, ki pa gre v reciklažo. V čem je problem, razen v zarukanih ljudeh, ki se ne morejo vsaj malo prilagodit? V blokih naj usekajo na cel blok kazen, če ga serjejo res konkretno preveč pa naj se sami med sabo zmenijo, da bo red. Oziramo lahko naročijo ene 4 dodatne črne kante in bodo hitro začeli recikirat, da se bo položnica zmanjšala. Mene pridejo smeti 11EUR, če bi ga sral po starem in bi imel tavelko kanto, bi me prišlo čez 50EUR... Itak da raje recikiraš.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Super Sonic ::

Veš kaj bi ti šele naredil, če bi ti plačal za odvoz papirja, plastike in stekla.

LočevalniPron.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Magic1 ::

Sej so lani v LJ. Ena položnica 0€.
Magic

[D]emon ::

Magic1 je izjavil:

Sej so lani v LJ. Ena položnica 0€.


Prvic slisim, pa zivim ze lep cas v LJ.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Calitri ::

Magic1 je izjavil:

Mi smo včasih imeli črno 650l kanto za štiri bajte, sedaj imamo 4 po 120l. Rjava je sezonsko polna, v modri se nakopiči papir max do polovice(kar se da na četrtino stlačit komot), rumena je vedno polna, črna pa ni nikoli polna. Mi ne deluje da kaj več smeti pridelamo, le embalaže je več, ki pa gre v reciklažo. V čem je problem, razen v zarukanih ljudeh, ki se ne morejo vsaj malo prilagodit? V blokih naj usekajo na cel blok kazen, ....


Zato ker se ljudje ne znajo zmeniti med sabo in dejansko se mogoče v večjem bloku ne ve kdo ločuje pravilno in kdo ne. Seveda se bo kazen porazdelila na vse stanovalce, ampak kako dokazati kdo je nepravilno zadevo sortiral. Edino, ce imajo doloceni bloki svoje potopne smeti pod magnetnimi karticami in zapisujejo kodo stanovalca. Ne vem.

Zakaj se jim ne da prilagodit? Ker se jim ne da, ker je lažje nergat in ker se ljudje bojijo. Poglej hitre blaganje v Sparu in Mercatorju. Starejsega cloveka zastopim, ceprav je tam vedno vsaj eden, ki pomaga, ne zastopim pa dokaj mladih ali pa ljudi, ki se niso srednjih let, naj bi bili racunalnisko pismeni, pa se bojijo hitre blagajne.

[D]emon je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Sej so lani v LJ. Ena položnica 0€.


Prvic slisim, pa zivim ze lep cas v LJ.


Mislim, da je bilo decembra 2014 ali pa januarja 2015 na položnici znesek za 0,00 eur.


facepalm je izjavil:

Jaz locujem.. emm.. zelo povrsno. Priznam.
Zakaj? ker nimam pojma kaj kam pase. ok steklo, bio in papir mi se grejo nekako od rok.. oz pride ze do dileme ko zagledam kuverto s plasticnim "okencem". Embalaza pa je super zadeva za locit.. vsaka komunala ima po svoje..

Kar ne vem kam pase, gre pac v crno kanto. Papir s kakrsnimikoli podatki pa seveda zapalim.
Taksno locevanje kot ga imamo v SLO je bullshit. Hoce komunala zasluzit z nasimi odpadki? Naj si locujejo sami:)

And life goes on.. :)



Mislim, da je problem opredelitev kaj se kam recklira. Ali pa karton, ki je malo umazan od pizze, ki gre naravnost v kašo in so bile ze komplikacije. Da ne omenim, papir v katerega si se obrisal nos, ne bo sel v crno kanto. Ali pa kam naj grejo kosti od ribe sredi poletja, ki smrdijo kot kuga.

[D]emon ::

Calitri je izjavil:


Mislim, da je bilo decembra 2014 ali pa januarja 2015 na položnici znesek za 0,00 eur.


Jaz ga nisem videl.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Mare2 ::

Magic1 je izjavil:

V blokih naj usekajo na cel blok kazen, če ga serjejo res konkretno preveč pa naj se sami med sabo zmenijo, da bo red.


V blokih je tako, da tudi sosedje iz hiš nosijo smeti v sosedove smetnjake, ker tam ni dnevne in nočne straže. Tako je najbolje, da kar tebi zvišajo račun. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Miha 333 ::

Meni načeloma ni problem ločevati zaradi okolja, skupnega dobrega, itd, vendar ob upoštevanju spodaj napisanega se mi pa zdi vse skupaj malo noro:

- Karkoli kar ni mešan odpadek ali embalaža, moraš sam peljati v nekaj km oddaljen zbirni center ali prav toliko oddaljen ekološki otok (steklo, papir, ...). Me prav zanima, kako se znajdejo tisti brez avta.
- Pred leti, ko je bila še za vse skupaj ena kanta, so kompletno vsebino odpeljali 1x tedensko. Sedaj imamo 2 kanti, eno za mešane odpadke in eno za embalažo. Mešane odpadke odvažajo 1x mesečno (si predstavljate smrad poleti), embalažo pa 1x na 2 tedna. Se pravi odpeljejo v enakem časovnem obdobju 5x manjšo količino smeti.
- V zadnjih 5 letih se je položnica za komunalo (smeti, voda, kanalizacija) za 4 člansko gospodinjstvo dvignila iz ca. 20 na ca. 80 EUR.
- Ob vsem tem občasno dobimo letak, ki nam nalaga, da bi morali na primer prazno embalažo oprati z vodo, preden jo odvržemo v kanto ali kaj podobno neumnega. Pa ja. Dokler bo tak račun, F.O.

Živim pa v manjšem kraju, na mestnem območju.

Veste kako imajo pa npr. ponekod v Avstriji? Če sam pripelješ ustrezno ločene odpadke v zbirni center, ti ne zaračunavajo odvoza smeti. Meni se zdi pošteno.

Če omenim še druge komunalske neumnosti, na primer dodatno zaračunavanje odvajanja deževnice glede na površino strehe in dvorišča, je razumljivo, da jih imam v želodcu in to zelo. (Evropska direktiva je sicer bila, da se mora ta strošek na računu prikazati ločeno, saj so to že sedaj imeli vračunano v cene. Ampak naši so si to razložili tako, da morajo to posebej zaračunati.)

Potem recimo postavka na računu "Prispevek za investicije". Pa halo? To je tako kot če bi frizer dodatno računal prispevek za nabavo škarij.

Skratka, komunalna podjetja so občinski monopolisti, ki si v veliki meri sami postavljajo pravila in določajo prihodke. Ker gre za javno službo, mislim, da bi morala država to bolj regulirati. Ljudje smo pa ovce, ki vse požremo.

Dokler pa je tako kot je, gre za čisti eko-terorizem. Odiranje ljudi pod pretvezo skrbi za okolje.

Kar se pa tiče kaznovanja celega bloka za nepravilno ločevanje, pa upam, da ni kdo tako nor, da to plača. To pade na sodišču takoj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Stari maček ::

Mare2 je izjavil:

facepalm je izjavil:

Komunalo placujemo vec sedaj, ko moramo locevati, kot pa takrat ko to ni bilo potrebno.


Ljubljančani smo imeli 1 x (en mesec) brezplačno za odvoz smeti. Na listu je pisalo, ker smo pridno sortirali.

Nisem preverjal na položnici, če je bilo to res.

Tako bi moralo biti vedno, kajti profit smetarskih podjetij zaradi prodaje sekundarnih surovin je večji kot plačilo storitve odvoza.

...:TOMI:... ::

Veste kako imajo pa npr. ponekod v Avstriji? Če sam pripelješ ustrezno ločene odpadke v zbirni center, ti ne zaračunavajo odvoza smeti. Meni se zdi pošteno.


Nisi pa seznanjen, da je podobno tudi pri nas, ze 10 let. Ah, ja, vsi vidimo samo naše severne in zahodne sosede, pa švicarje... Da bi pa prevzeli njihovo mentaliteto, to pa ne. Imeli bi avstrijski sistem in balkansko bi delali v tem sistemu (ne bi locevali, ker je poloznica itak previsoka).

Bo kar v redu, da je pri nas, tako kot je. Balkanec mora imeti balkanski sistem, ki je drag kot zafran. Kar naj bo tako, upam, da bo balkanska miselnost enkrat spremenjena in bo bolj podobna severnim in zahodnim narodom. Takrat bodo tudi cene lahko nizje.
Tomi

bambam20 ::

Meni ni problem ločevanja odpadkov. V stanovanju koš z ločenima posodama plus veliko vrečko, kamor dajem samo parinato embalažo.

Miha 333 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Veste kako imajo pa npr. ponekod v Avstriji? Če sam pripelješ ustrezno ločene odpadke v zbirni center, ti ne zaračunavajo odvoza smeti. Meni se zdi pošteno.


Nisi pa seznanjen, da je podobno tudi pri nas, ze 10 let. Ah, ja, vsi vidimo samo naše severne in zahodne sosede, pa švicarje... Da bi pa prevzeli njihovo mentaliteto, to pa ne. Imeli bi avstrijski sistem in balkansko bi delali v tem sistemu (ne bi locevali, ker je poloznica itak previsoka).

Bo kar v redu, da je pri nas, tako kot je. Balkanec mora imeti balkanski sistem, ki je drag kot zafran. Kar naj bo tako, upam, da bo balkanska miselnost enkrat spremenjena in bo bolj podobna severnim in zahodnim narodom. Takrat bodo tudi cene lahko nizje.

Lahko zaupaš v kateri občini je to? Ker v dveh, v katerih sem do sedaj prebival, je vključitev v sistem odvoza odpadkov obvezna, predpisana z občinskim odlokom, s tem pa tudi plačevanje. Se pravi ne moreš odpovedati kant za smeti in njihovega odvoza. Poleg tega smeti v zbirnem centru sprejmejo le, če si vključen v ta sistem (moraš pokazati račun oz. položnico).

Glede drugega dela, sem že napisal, da mi ni problem ločevati, samo ne, da me imajo potem za norca (čemur trenutne cene in pogoji vsekakor ustrezajo).

...:TOMI:... ::

Tomi

Miha 333 ::

...:TOMI:... je izjavil:

http://www.kpv.si/dejavnosti/ravnanje-z...

Že od leta 2002...

To je korak v pravo smer (nagrajevanje uporabnikov za njihov doprinos), ampak to ni to, o čemer govorim. Zmanjšaš lahko znesek samo za nekatere (uporabne) odpadke, poleg tega če ne proizvedeš odpadkov, za katere bi bil nagrajen, še vedno plačaš polno, namesto da bi bil nagrajen tudi, če teh odpadkov sploh ne proizvedeš, plačevanje odvoza odpadkov pa je še vedno obvezno.

Ne pozabimo, da veliko odpadkov (embalaža, steklo, papir) komunalno podjetje proda kot surovine.

Manu ::

[D]emon je izjavil:

Calitri je izjavil:


Mislim, da je bilo decembra 2014 ali pa januarja 2015 na položnici znesek za 0,00 eur.


Jaz ga nisem videl.

Decembra 2014 je bil račun za Snago 0,00 €. Govorim za Snago d.o.o na Povšetovi ulici 6, Ljubljana

http://www.delo.si/novice/ljubljana/sna...
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

...:TOMI:... ::

V bistvu je placevanje odvoza obvezno, samo se lahko resis tega zneska, ce sam vozis v zbirni center, namesto na ekoloske otoke. Govorimo o papirju, embalazi in steklu.

1 kanta je obvezna, to je za preosanek odpadkov, (nekoristni odpadki) za smeti, ki gredo direktno na deponijo. Bio ni obvezna kanta, ker lahko sam kompostiras.

Ce vsak pripelje cca. 20 kg na zbirni center, potem je poloznica za smeti 0 €. Oziroma cca. 40 kg, ce ne kompostiras sam in je zraven kanta za bio.
Tomi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Predrag odvoz smeti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12629700 (5505) starfotr
»

V kateri zabojnik spada karton od pice? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13321501 (17105) Mare2
»

Informacije v kantah (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
19222877 (19768) krneki0001
»

Smeti prej in sedaj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11468687 (65927) Malajlo
»

Komunalci nočejo odvažati smeti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5521753 (20686) dronyx

Več podobnih tem