» »

linux prehitel windows

linux prehitel windows

CaqKa ::

nadaljujem komentarje v izvorni novici.
http://www.slo-tech.com/script/news/izpiskomentarjev.shtml?nID=9255

XPji se zaženejo v 40 sekundah, mandrake 9.1 v 5 minutah
A si to dejansko izmeril? Al si to samo tko 'na uc?'

to verjetno zaradi tega ker linux po defaultu naloži vsega boga. in ker linux postaja vedno bolj kao user frindly ima pač tudi vedno več običnih uporabnik za eyecandy ki pa ne znajo vsega boga ki se na začetku naloži izklopit.


Zakaj imam rad Linux? Zato ker lahko vsak prdec nastavim, da prdi tako glasno kot jaz hocem in disi po vijolicah ce mi obicajna 'fart' aroma ni vsec... Pa zato ker lahko vsak drekec pekec zgleda malo bolj driskasto in ne neko navadno sranje, ce se mi tako zahoce...

smrad fetišist! tudi windows ima svoje nastavitve v enem kvazi textovnem načinu ki se mu pač reče registry in je v nekem redu razdeljem naprav linux .conf datotekam ki so razpršene po vseh mogočih dirih. poleg tega linux temelju na third party progsih... third party progsy, ki ti naštelajo 'prdce' pa obstajajo tudi za win



Pa zato ker napisem apt-get install mplayer, vtaknem dvd-rom v dvd drive in napisem mplayer /dev/dvd in dvd mi ze spila... In to na TVju... Region code? Kaj je to? ... Pa zato ker ce mi mreza ne dela lahko napisem dmesg | grep eth in takoj vem ali je driver nalozen ali ne...

zato ker je lažje vstavit dvd v dvd rom in kliknit ok ko ti xpji že sami vprašajo če začnejo predvajat dvd z priljubljenim playerjem. pravtako na tv izhodu! region code, seveda. kaj je že to? pa ker če napišem ipconfig -all vidim če dela mreža al ne, pa ker napišem netstat pa takoj vidim kere porte mam odprte?


... aja... pa zato, ker ce bi bil navaden lolek, bi za vse to lahko tudi ikone klikal in se sprehajal po nekih kontrol panelih, centrih, upravljalcih, whatever...

ker ko sem jaz bil lolek sem pravtako moral štelat autoexec in config da sem lahko sploh špilal jurassic park... z vključeno muziko seveda. pa ker bi rad bil admin v textovnem načuni in znam napisat gpedit.msc ter regedit?


pa tudi zato, ker konec koncev Linux ZNA slovensko... ceprav je meni cisto vseeno... Pa tudi zato, ker lahko napisem nek svoj program, ga prevedem in dam kolegu, brez da bi moral kupit nek Visual * ali pa * Studio....

pa ker winsi znajo tudi slovensko... pa ker sploh ni problem dobit zastonji prevajalnik za razne programske jezike tudi za win platformo?

...last, but not least, lahko recem, da nisem odvisen od neke multinacionalke, ki bi mi narekovala kako bo moj kompjuter zgledal, kako bo zgledal moj driver za moj hardware, katere programe bom poganjal na svojem procesorju in v svojem ramu in kako muziko bom poslusal...

em.. ker si odvisen od enega pač večjega komjunitija... sicer ti pri tem kako izgleda driver za tvoj hardware res ne morem nasprotovat... ampak hej... tu ste vi z linuxom v ozadju ne pa mi na winsih! kdo ti pa omejuje poslušanje tebi všečne muzike? a v nos ti gre da ti mpg123 več ne dela? em.. kolko vem je to linux progy ne pa win.


A si kdo upa kak kontra argument povedat?

prst me srbi da bo kaj brisano.

Gandalfar ::

Tole bo pa znalo bit zanimivo :)

Vseen mi je kr vseec prilagodljivost linux okolja. Pomojem bi bili kar idalni Win2k z /etc direktorijem in bash shellom :)

Bash shell lahko dobim v registryu se pa niti ne znajdem...

|CyGNUS-x ::

To ja!!! :D :D
Gandalfar bo ponosen :D :D ( beri: je)
Ni in ne more biti nobenega drugega načina za preizkušanje
resnične moči kapitalistične države kot je vojna.

dr.J ::

Linux da se nalaga 5 minut??? Najbrž kakšna zafurana inštalacija.

Večjega kaosa kot je windows registry pa tudi še nisem videl. Linuxov /etc je proti njem prav zgledno urejen.

Pa tudi če bi bilo obratno. Linux je še vedno zastonj in zmore praktično vse, kar zmore konkurenca.

BigWhale ::

> to verjetno zaradi tega ker linux po defaultu naloži vsega > boga.

Ja, verjetno... Ampak vseeno me zanima dejasnka razlika... Pri meni traja za win2k BISTVENO dalj.. pa mi Linux nalozi sql server, ftp server, mail server, web server, pa se kako malenkost... startajo se Xwin... ... windowsi pa NIC ne startajo... clean reinstall in traja dalj cajta... blow me...

> kvazi textovnem načinu ki se mu pač reče registry in je v
> nekem redu razdeljem naprav linux .conf datotekam ki so

Odpri notepad in popravi registry... kvazi text je recimo DOS CR/LF text.. ne pa binarna datoteka, ki jo odpre regedit... ;>

> razpršene po vseh mogočih dirih.

Bleeh? Vecina, ce ne kar 95% stvari je v /etc

> poleg tega linux temelju na third party progsih... third

A? Third party prog? Kaj tocno? KDE ni third party prog... oz ja je... ampak...Ja prav imas, windowsi so tako fenomenalno narejeni, da imajo monolith kernel v katerem je GUI not! ;>

Ko sem si nazadnje win2k hotel narediti malo bolj *nix like, se je vse zacelo sesuvat in je bilo skrajno nestabilno... (ne me zdaj prepricevati, da XPji to majo, ker vem, *nix ima to ze od prejsnjega tisocletja (to make it all more dramatic)... ;>)

V Linuxu se pa to da narediti, ze tako.. 'by default' NE rabis third party programov... KDE default theme spremenis kar v KDE Kontrol Centru... in to ni third party program... fvwm2 default look spremenis v .fvwmrc, kar z text editorjem... ce si res dober kar v shellu... ;>

> če začnejo predvajat dvd z priljubljenim playerjem.
> pravtako na tv izhodu!

Narobe si me razumel... Jaz ne trdim, da Win tega nima... Ravno nasprotno, jaz vem, da to vse imajo windowsi... Skusam pa dopovedat ljudem, da tudi Linux ima... :) Isto velja za slovenski jezik...

> pa ker sploh ni problem dobit zastonji prevajalnik za razne
> programske jezike tudi za win platformo?

Khm... Ampak dobis jih pa ne zraven? ;> In kaj lahko najdes? gcc? :P Nekaj takega, kar ti bo prevedlo native Windows aplikacijo, z MFCji in vsem skupaj? ;> Pa ne zdaj rect da je ena 'free' verzija Delphija... :P

> pa ker če napišem ipconfig -all vidim če dela mreža al ne,
> pa ker napišem netstat pa takoj vidim kere porte mam odprte?

Pikolovstvo to the bone... Ne ves pa ne, ali se je tvoj driver za mrezno kartico nalozil ali ne in zakaj se ni, ce se ni... :P

> em.. ker si odvisen od enega pač večjega komjunitija...

Uhm, si raje odvisen od pescice programerjev in enega podjetja, ki si jemlje pravico do tega, da ti brska po racunalniku, ce poganjas njihov operacijski sistem..., ki bi se rado slo 'PalladiumTM' in podobne zadeve?

Koliko njihovih programov si pa kupil in jih nisi 'dobil'? Vse? Tudi Visual Studio Enterprise Edition in Office Proffesional (ali kaj je ze dandanes tista spiffy all-you-can-get verzija?) pa si mogoce preveril kdaj ti potecejo licence? Oz. najemnina za programe?

Hvala lepa za tako odvisnost... Raje sem odvisen od milijonskega communitija... ja res je...

> a v nos ti gre da ti mpg123 več ne dela?

Pri meni doma je mpg123 symlink na mpg321, ki pa cisto lepo dela, ceprav uporabljam alsaplayer, ce ze kako muziko poslusam... Moja zbirka mp3 datotek je pa PRECEJ omejena oz je doma prkaticno nicna... (Ja res so na svetu taki, ki ne zbirajo mp3jev... (ne tudi .ogg-ov nimam... ;>))

Gandalfar ::

Pikolovstvo to the bone... Ne ves pa ne, ali se je tvoj driver za mrezno kartico nalozil ali ne in zakaj se ni, ce se ni... :P


pa sej imas syslog/event viewer?

BigWhale ::

> pa sej imas syslog/event viewer?

Start | Control Panel | Administrative Tools | Event Viewer | ....


vs.


Terminal/Shell/rxvt/whatever

# dmesg | grep eth

Brane2 ::

I second that...

Zdnjič sem se ukvarjal s problemom kako peči na 4 CDRW enote hkrati s kar najvišjo hitrostjo (ATAPI IDE CDRW TEAC540E mislim) in sem si full pomagal s /proc mapo. Tam ti je mašina kot na dlani. Lepo tematsko razdeljena po mapicah, kjer so podatki o stvareh v obliki psevdofileov. Samo iskat sem šel v mapo /proc/ide stvari in sem si lahko ogledal vse podrobnosti o vsakem driveu posebej, celo verzijo driverja, ki jo kernel uporablja zanj.

Super !

blazp88 ::

Prednosti Linuxa:

1. Prost sistem
2. Robustnost
3. Večopravilni sistem
4. Večuporabniški sistem
5. POSIX
6. Razvojna orodja
7. Mnogo potprtih platform (x86, Alpha, Sparc, MIPS, PowerPC, ARM, Motorola 68000 (Apple Macintosh, Amiga, Atari, Sun 3, VME), Fujitsu AP1000+, XT, HP-PA, VAX, IBM S/370, IBM S/390, in še nekaj jih obstaja =) ko bodo Windowsi laufali na vseh teh platformah, se mi javite
8. Razširljivost
9. Prilagodljivost uporabniku

krho ::

zahtevnost po strojni opremi je v linuxu več kot 3x manjša.
e.g. Si ne predstavljam, da bi na P233 128MB rama laufal win2k,bind,qmail,apache,php,mysql,sshd,...

tole meni cisto lepo laufa na Linux-u. Ne bi računal koliko sem prišparal.>:D >:D
Vse skupaj pa zasede 70MB rama.

Ko pa ti sparvis vse to v WIN2k ali WinXP na toliko, in da še dela zadovoljivo se pa oglasi.:D
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

forg33t ::

qmail,apache,php,mysql,sshd

Tega home user ne uporablja, zato je s tem nesmiselno argumentirati. Kar se pa tice strojne opreme, daj na P233 256MB gnome/kde in primerjaj s win2k na enaki masini, win2k bodo tekli 'normalno', gnome/kde pa bosta pravi polom...

Gandalfar ::

forg33t: pomojem pa ne .. samo optimizirat jih moras

Brane2 ::

Gandalfar: Se strinjam. Sem svojčas probal. Je laufalo čisto O.K.

Še danes bi lahko kako 486-ko čisto lepo uporabljal v DOS modu z Midnight commanderjem in kak tak stroj 200-300 MHz MMX v grafičnem okolju. Edini pain je (sploh pri 486ki) prevajanje programov, ki zna potrajati ( kot je npr gcc, glibci itd), vendar je to že na 200 MHz MMX Pentiumu čisto znosno, če stvari počneš redko...

BigWhale ::

Banzai

Strojne zahteve so precej relativne. Default KDE 3.x je resource hog in dela na masini z 128MB rama precej tako tako... Rabi svoj cas, da se nalozi... Potem se da delat. Na P233 nevem kako bi delalo, se nisem probaval, najmanj kar je bilo je bil C466...

10 let star racunalnik ti je lahko se vedno X Terminal in na njem poganjas VSE kar bi lahko na 'velikih' racunalnikih, pa tudi opazil ne bos, da imas nek star P133 racunalnik. Ne potrebujes niti diska... Tega se z Win ne da...

Dandanes hardware ni vec tak problem, zato to ni nevem kak 'issue'.

Jaz na celo zadevo niti ne gledam tako kot nekateri, 'linux prehitel/boljsi/... windows'. Jaz sem linux uporabljal on daily basis ze deset let nazaj... Takrat sem ga imel izkljucno za networking in razvoj, seda ga pa imam za vse... Mnja, tud kak game pozenem...:)

Finta je v tem, da je OS zrel za uporabo. Na desktopu... :) Vsak dan lahko preberete casopis Delo. Njihova celotna redakcija je na Linuxu, ja userji, 60 let stari novinarji in novinarke... Pa veseli so... Jih nekaj poznam :)

root ::

Ja za to kaj kaj potrebujejo navadni uporabniki za redno delo je linux čist enako dober kot windows (bolši?? ne vem kaj je bolše - nisem navadni uporabnik).

Navadni uporabniki ne bojo šli nalagat OS, al pa nalagat drivere za grafično kartico al pa kaki usposablat apache al pa ne vem kaj vse. Zagnati Word vs. zagnati OpenOffice.org Writer ali kaki KWord je povsem enako. Tipkat besedilo je tudi v obeh primerih enako. Uporaba interneta - v obeh sistemih uporablam Mozillo tako da sploh ni razlike.

Začuda lahko tudi nekatere "nove" igerce poganjaš na linux (ala quake in unreal) je pa res da navadni uporabniki ponavadi sploh ne igrajo takih igerc ampak ala minolovec, pasjanca, itd. Teh igerc pa je na linux sistemih ogromno (zraven SuSE-ov 8.2 jih je okrog 100).

blazp88 ::

Na Pentiumu 100 laufata WindowMaker in Mozilla super.

Azrael ::

Imam vprašanje: ali je mogoče na Linuxu poganjati programe za MS DOS in Windows in če je mogoče ali so kakšne posebne omejitve ? Pravzaprav lahko vprašam tudi tako: ali obstaja Linux prevajalnik za izvorno kodo MS Qbasic4.5 (datoteke .bas) ? Napisal sem nekaj programov v Qbasicu in zadeve lepo deljo pod Windows, če pa bi želel imeti Linux pa sem glede tega v dilemi.
Hvala za odgovore.

Lp, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

CaqKa ::

mater ste se razpisali.. me nič ni bilo za kompom zato napišem danes zjutraj kaj.

blazp88 ::

Azrael: Seveda, z emulatorjem za dos (igre laufajo super! :D ), za Windows aplikacije pa Wine. Drugače pa lahko goniš WinCrapDowse z VMWareom.

BigWhale ::

Hmm..

Pravkar sem na engega notebooka... Dell Latitude L400 postavil eno razvojno okolje, windows based... pa sem pognal self extract driverjev od Ati Mobility graficne kartice...

Po koncanem opravilu mi je rekel 270 files extracted successfuly!!! 270 fscking files for a fscking driver?! One lousy driver?!


I shall say no more... :P

iration ::

Say no more.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zorin OS 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
7013629 (1315) 2f4u
»

Vista slaba v UIF testih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
778941 (5945) MrStein
»

Grafični pogon v Windows Vista ne bo sestavni del jedra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
787735 (5516) simnov
»

Linux prehitel Windows!

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
262480 (2480) CaqKa
»

10 vasih zelja za winse (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
603507 (2760) ABX

Več podobnih tem