» »

Google Sunroof izračuna, ali se vam splača streho pokriti s sončnimi celicami

Google Sunroof izračuna, ali se vam splača streho pokriti s sončnimi celicami

Google - Vgradnja sončnih celic načeloma prispeva k zmanjšanju računa za električno energijo ali celo zaslužka, če so izpolnjeni ustrezni pogoji. Ni namreč vseeno, koliko stanejo sončne celice, kolikšna je njihova življenjska doba, koliko sonca posije nanje ter koliko znaša odkupna cena elektrike. Google se je odločil, da bo pomagal odgovoriti na ta vprašanja in ljudem tako poizkušal približati sončno energijo. Projekt Sunroof, ki je nastal v okviru 20 odstotkov časa, ki ga lahko inženirji porabijo za razvoj zanimivih projektov po lastni izbiri, je za zdaj omejen na San Francisco, Boston in Fresno, a naj bi v prihodnosti zaobjel cele ZDA, Google pa se spogleduje tudi z razširitvijo na cel svet.

Google namreč že vse potrebne podatke ima. Cel svet je že poslikan iz satelitov, tako da Google točno ve, kako velika in kako orientirana je posamezna streha, za nameček pa pozna tudi okoliške zgradbe in drevesa. Prav tako so dostopni podatki o povprečnem številu ur sončnega obsevanja. Sunroof je uporabniku prijazen do te mere, da je treba vpisati le naslov stavbe, vse ostalo pa Google poišče sam. Za natančnejši izračun lahko vnesemo tudi podatek, koliko potrošimo za električno energijo in cene. Iz zbranih podatkov potem Google oceni, koliko lahko privarčujemo s prehodom na sončne celice, kolikšna je optimalna velikost instalacije in koliko je cena investicije. Sunroof celo predlaga lokalne prodajalce in inštalaterje.

Carl Elkin, ki se je projekta domislil in ga izpeljal, pojasnjuje, da je želel s tem razbiti nekaj mitov in zmot o sončni energiji, zlasti o učinkovitosti. Kalifornija je pač precej južneje od večine Evrope, pa še lepo vreme ima, zato je tam sončna energije privlačen vir. V Bostonu so rezultati seveda drugačni.

Glavna pomanjkljivost sončne energije nestanovitnost, zato v vsakem trenutku potrebujemo rezervne vire. A če bodo v prihodnosti postale dostopne tudi baterije za napajanje hiš, se bo mogoče tudi v celoti izključiti iz električnega omrežja.

29 komentarjev

Nikec3 ::

Ta video predstavitev je perfektna. Kul in zelo sproščena :)
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

mtosev ::

slabo, da ne živim v floridi. sn vido na tvju, da jim celice pokrijejo celomesečni račun za elektriko
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Nagi Bator ::

In tako Googlu lepo sporočiš še svoj točen naslov. Svašta. 8-O

Nikec3 ::

Nagi Bator je izjavil:

In tako Googlu lepo sporočiš še svoj točen naslov. Svašta. 8-O

Kot da jim ga nisi že prej.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

macromc ::

Pa kaj vi ljudje mislite,da se bo država odpovedla svojemu piskrčku,če gremo komplet vsi na sončno energijo.Malo morgen.Si v trenutku namislijo tisoč in en vzrok za filanje vreče brez dna.
Tako da sanja svinja o kokuruz.

Andrejpan ::

Sorry, Project Sunroof hasn't reached this address yet. < - nič ne bo...

pegasus ::

O taki zadevi sem poslušal lani jeseni, kako so jo implementirali v NY ... le da so bili tam bolj temeljiti in natančni, preskenirali celo mesto iz zraka z lidarjem in sprocesirali vse podatke s hpc gručo. Upoštevali so površino in naklon strehe ter sence sosednjih stavb in objektov. Ne vem, koliko se lahko google približa tej natančnosti samo iz satelitskih in streetview podatkov ...

Greghorian ::

Teoretično niti ni tako težko izvedljivo, rabiš samo recimo 3 satelitske slike posnete v različnem delu dneva in po možnost še ponoviš poleti/pozimi in glede na razlićno osvetljenost strehe ugotoviš njen naklon in kakšen bo izkoristek celic.

detroit ::

Po moje ima google kar dostop do lidarja (površina, naklon strehe ipd), in GIS podatke z osončenostjo. Sem delal neke raziskave pred parimi leti in če sm jst noob nekaj dognal bo tudi google:) No ja js sm dognal da je ROI like 20-nikoli letih (da ne bo pomote teh študij/diplomskih in magistrskih del je še miljon, ne jemljem si zaslug). Sicer pa naklon se da malo korigirat glede na to da sem že videl nekaj arduino foto sensitive vodenih motorjev ki so vrteli te celice. eppur si muove
Skero

Invictus ::

V Sloveniji tale projekt tako ne dela ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mtosev ::

a v Slo imamo sploh kakšen predel države (razen primorske) kjer je večino časa kr dosti sončno, da bi tole bilo relevantno?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

LuiIII ::

Tale projekt bi kar se računanja tiče sam lahko naredil za celo Slovenijo v enem mesecu. Podatki obstajajo vsi, računajo se tudi sence dreves,... Trivia.

Kurzweil ::

mtosev je izjavil:

a v Slo imamo sploh kakšen predel države (razen primorske) kjer je večino časa kr dosti sončno, da bi tole bilo relevantno?


Edini resen vpliv so hribi. Torej poleg Primorske stvar deluje še najmanj v Prekmurju, na Dolenjskem, Notranjskem, Krasu, in delu Štajerske. Sicer pa glede na to, da sem videl v vseh možnih hribovskih vaseh po Avstriji, Švici in Nemčiji, da zadeva deluje bi rekel da bi tudi tukaj. Recimo v Nemčiji sem videl precej preproste celice, ki so se s pomočjo elektro motorčkov prilagajale sončni svetlobi, pač tako da so bil ves čas pravokotno na svetlobo. Videl sem tudi hibride in ma to temo rekel besedo ali dve z enim Avstrijcem, ki pravi da dokler je sonce delajo kolektorji, ko pa ni sonca pa je pogosto veter in v ta namen ima seveda manjšo veternico, ki bojda lepo opravlja svoje.

Reycis ::

Točno to sem ugotovil tudi jaz. Namreč, da se sončna in vetrna energija zelo lepo dopolnjujeta. Celotno primorje, kras, vipavska dolina imajo ogromen potencial. Ko se bo tehnologija pocenila in ko bodo materiali tudi imeli daljšo življensko dobo se zna precej spremenit. Zaenkrat pa se še vedno ne splača. Veliko vlogo v računici pa bo imela tudi država. Energija bo najbrž vedno bolj obdavčena.

detroit ::

če bi jo sami proizvajali privat po moje bi bila vse manj obdavčena in vse ostalo toliko bolj
Skero

cegu ::

mtosev je izjavil:

Videl sem tudi hibride in ma to temo rekel besedo ali dve z enim Avstrijcem, ki pravi da dokler je sonce delajo kolektorji, ko pa ni sonca pa je pogosto veter in v ta namen ima seveda manjšo veternico, ki bojda lepo opravlja svoje.



Kolektorji niso isto kot sončne celice. Nočem bit grammar-nazi, ampak če slučajno vedno uporabljaš besedo v istem kontekstu.

marqo007 ::

Podobno imamo tudi v Sloveniji z LiDARjem za občino Beltinci: klik

tupee ::

Kolikor jaz vem, v 'razvitem' svetu ni mogoče izstopiti iz el. omrežja? Če ne drugega ti bojo pobrali otroke in psa.

MuadDib ::

mtosev je izjavil:

a v Slo imamo sploh kakšen predel države (razen primorske) kjer je večino časa kr dosti sončno, da bi tole bilo relevantno?


Maribor je najbolj soncno mesto v Sloveniji (266 soncnih dni)!

Wikipedia ve vse: Maribor @ Wikipedia

Magic1 ::

Poleti "zastonj" elektrika iz strehe, pozimi bo pa elekro duplo računal zanjo, da pokrije tistih par % izgube:))
Aja, pozimi porabim 4x količino napram poleti. Zdaj pa računaj, kaj se splača, se mi zdi trenutno stanje kar solidno.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Kurzweil ::

@Magic1, tole kar pišeš so velike neumnosti. Ne boš verjel koliko se da dobiti elektrike tudi pozimi, če je hladno in dan par ur krajši, še ne pomeni, da ni elektrike, sem pa poleg omenil že prej veternice. Ti kar sedaj povem, sem pogledal vseh 12 položnic za lani in tiste pozimi so višje točno za povprečno 3,725€, pa še to zato ker sem pozimi precej več doma. Če pa imaš doma mešalec, švas aparat, kalorifer, radiator na elektriko, potem pa je to tvoj problem.

Če se ti zdi trenutno stanje v redu, b rekel ali da stvari sploh ne poznaš, ali pa še živiš pri starših.

MrStein ::

mtosev je izjavil:

a v Slo imamo sploh kakšen predel države (razen primorske) kjer je večino časa kr dosti sončno, da bi tole bilo relevantno?

Je tudi na "celini" precej "posončenih" streh, tako da se verjetno že splača(lo).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Magic1 ::

Kurzweil je izjavil:

@Magic1, tole kar pišeš so velike neumnosti. Ne boš verjel koliko se da dobiti elektrike tudi pozimi, če je hladno in dan par ur krajši, še ne pomeni, da ni elektrike, sem pa poleg omenil že prej veternice. Ti kar sedaj povem, sem pogledal vseh 12 položnic za lani in tiste pozimi so višje točno za povprečno 3,725EUR, pa še to zato ker sem pozimi precej več doma. Če pa imaš doma mešalec, švas aparat, kalorifer, radiator na elektriko, potem pa je to tvoj problem.

Če se ti zdi trenutno stanje v redu, b rekel ali da stvari sploh ne poznaš, ali pa še živiš pri starših.

Res je, pozim se ogrevam na najcenejši način, s TČ, ki pa seveda kuri elektriko. Poletna poraba elektike je seveda občuno manjša, saj smo manj doma, porabe tople vode je tudi veliko manj, poraba za ohlajanje je zanemarljivo. Če pa ti vsa ogrevanja kuriš na fosilce, števec ti popišejo enkrat na leto, potem imaš res lahko celo leto enako položnico. Toliko o tem kdo piše neumnosti.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

mtosev ::

MuadDib je izjavil:

mtosev je izjavil:

a v Slo imamo sploh kakšen predel države (razen primorske) kjer je večino časa kr dosti sončno, da bi tole bilo relevantno?


Maribor je najbolj soncno mesto v Sloveniji (266 soncnih dni)!

Wikipedia ve vse: Maribor @ Wikipedia
tole pa nisem vedo za MB. zanimivo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Kurzweil ::

Magic1 je izjavil:

Kurzweil je izjavil:

@Magic1, tole kar pišeš so velike neumnosti. Ne boš verjel koliko se da dobiti elektrike tudi pozimi, če je hladno in dan par ur krajši, še ne pomeni, da ni elektrike, sem pa poleg omenil že prej veternice. Ti kar sedaj povem, sem pogledal vseh 12 položnic za lani in tiste pozimi so višje točno za povprečno 3,725EUR, pa še to zato ker sem pozimi precej več doma. Če pa imaš doma mešalec, švas aparat, kalorifer, radiator na elektriko, potem pa je to tvoj problem.

Če se ti zdi trenutno stanje v redu, b rekel ali da stvari sploh ne poznaš, ali pa še živiš pri starših.

Res je, pozim se ogrevam na najcenejši način, s TČ, ki pa seveda kuri elektriko. Poletna poraba elektike je seveda občuno manjša, saj smo manj doma, porabe tople vode je tudi veliko manj, poraba za ohlajanje je zanemarljivo. Če pa ti vsa ogrevanja kuriš na fosilce, števec ti popišejo enkrat na leto, potem imaš res lahko celo leto enako položnico. Toliko o tem kdo piše neumnosti.


Kjer trenutno živim je sončna lega, tako da poleti precej ohlajam stanovanje, da je za preživet, pozimi pa, ker sem v 3. nadstropju ne rabim toliko kurit, poleg vsega polovico stanovanje zaprem ogrevanje, ker ga ne rabim (dejansko me ne zabe). Nimam praktično druge izbire kot plin, poraba pa se že dolgo več ne piše enkrat letno, ampak redno za vsak radiator posebej, odkar so nam nabili gor te števce. Razlike je točno toliko kot sem ti napisal, če hočeš ti jih še poskeniram. In še enkrat, neumnosti govoriš ti brez dvoma.

Stari maček ::

tupee je izjavil:

Kolikor jaz vem, v 'razvitem' svetu ni mogoče izstopiti iz el. omrežja? Če ne drugega ti bojo pobrali otroke in psa.

Izstop je zelo enostaven, ne plačaj računa dva meseca in boš videl.

Magic1 ::

Kurzweil je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Kurzweil je izjavil:

@Magic1, tole kar pišeš so velike neumnosti. Ne boš verjel koliko se da dobiti elektrike tudi pozimi, če je hladno in dan par ur krajši, še ne pomeni, da ni elektrike, sem pa poleg omenil že prej veternice. Ti kar sedaj povem, sem pogledal vseh 12 položnic za lani in tiste pozimi so višje točno za povprečno 3,725EUR, pa še to zato ker sem pozimi precej več doma. Če pa imaš doma mešalec, švas aparat, kalorifer, radiator na elektriko, potem pa je to tvoj problem.

Če se ti zdi trenutno stanje v redu, b rekel ali da stvari sploh ne poznaš, ali pa še živiš pri starših.

Res je, pozim se ogrevam na najcenejši način, s TČ, ki pa seveda kuri elektriko. Poletna poraba elektike je seveda občuno manjša, saj smo manj doma, porabe tople vode je tudi veliko manj, poraba za ohlajanje je zanemarljivo. Če pa ti vsa ogrevanja kuriš na fosilce, števec ti popišejo enkrat na leto, potem imaš res lahko celo leto enako položnico. Toliko o tem kdo piše neumnosti.


Kjer trenutno živim je sončna lega, tako da poleti precej ohlajam stanovanje, da je za preživet, pozimi pa, ker sem v 3. nadstropju ne rabim toliko kurit, poleg vsega polovico stanovanje zaprem ogrevanje, ker ga ne rabim (dejansko me ne zabe). Nimam praktično druge izbire kot plin, poraba pa se že dolgo več ne piše enkrat letno, ampak redno za vsak radiator posebej, odkar so nam nabili gor te števce. Razlike je točno toliko kot sem ti napisal, če hočeš ti jih še poskeniram. In še enkrat, neumnosti govoriš ti brez dvoma.

Ahh super, če se pa na sosedih greješ. Človek ki mu je idelnih 20°C čez celo leto, je pa itak neko realno merilo glede porabe elektike... Pozimi dobi dost od sosedov, poleti pa hladi na polno. In potem švercarski tipček v bloku pametuje o uporabnosti sončnih celicah na strehi, svaka ti čast...
Kaj ima odčitavanje radiatorjev s elektriko? Tistim, ki nimajo daljinskega odčitavanja elektrike, še vedno popišejo porabo enkrat na leto in dajejo pavšal čez celo leto, ki pa pride priimbližno enako vsak mesec.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Cowboy6 ::

A je še vedno tako, da če imaš sončne celice oziroma pridelaš elektriko jo moraš dati v javno omrežje in jo potem odkupiš nazaj?
Tukaj naj bi bil moj podpis.

Magic1 ::

Ne da jo moraš, tako folk dela. Ti dobiš za elektriko iz sončne trojno ceno, tako da se ti splača komplet "prodat", potem pa po normalni ceni kupit nazaj za svoje potrebe. Jadraj na subvencijah na polno, sej se ne dela zato ker bi se v večini primerov splačal relano gledano...
Magic


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google Sunroof izračuna, ali se vam splača streho pokriti s sončnimi celicami

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2915036 (8362) Magic1
»

Solarna energija:ali se splača investirat?

Oddelek: Znanost in tehnologija
4713982 (11579) bili_39a
»

Eksponentna rast, izčrpavanje goriv in apokaliptična kriza (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9723085 (21227) Smrekar1
»

Avstralija z novo solarno elektrarno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14512353 (9686) bili_39a
»

Na MIT-u izboljšali sončne celice

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
396368 (4391) PaX_MaN

Več podobnih tem