»

V Nemčiji preizkušajo sončne celice nad avtocesto

Slo-Tech - V Nemčiji končujejo izgradnjo prve sončne strehe nad avtocesto, ki predstavlja pilotni projekt za izkoriščanje teh površin za proizvodnjo zelene električne energije. Na počivališču Hegau-Ost na avtocesti A81 Baden-Württemberg so danes pokazali rezultate projekta PV-Süd, ki ga predstavlja 12 x 14 metrov velika "streha", ki je 5,5 metra nad voziščem in je pokrita s sončnimi paneli. Proizvedla naj bi okrog 40.000 kWh električne energije na leto, kar ustreza porabi desetih gospodinjstev.

Gre za pilotni projekt, ki je sicer manj atraktiven od ambicioznih načrtov na začetku leta 2019. Tedaj so načrtovali, da bodo paneli stali nad glavnim voziščem na avtocesti, sedaj pa so na pomožni cesti ob počivališču. V nadaljevanju projekta bodo preverjali, kje bi še lahko postavili podobne sončne strehe. Investitor poudarja, da je potencial velik, prednosti pa tudi. Pokritje avtoceste s sončnimi strehami bi izboljšalo tudi varnost, saj bi jih lahko osvetlili, hkrati pa bi preprečili padavine....

69 komentarjev

Google Sunroof izračuna, ali se vam splača streho pokriti s sončnimi celicami

Google - Vgradnja sončnih celic načeloma prispeva k zmanjšanju računa za električno energijo ali celo zaslužka, če so izpolnjeni ustrezni pogoji. Ni namreč vseeno, koliko stanejo sončne celice, kolikšna je njihova življenjska doba, koliko sonca posije nanje ter koliko znaša odkupna cena elektrike. Google se je odločil, da bo pomagal odgovoriti na ta vprašanja in ljudem tako poizkušal približati sončno energijo. Projekt Sunroof, ki je nastal v okviru 20 odstotkov časa, ki ga lahko inženirji porabijo za razvoj zanimivih projektov po lastni izbiri, je za zdaj omejen na San Francisco, Boston in Fresno, a naj bi v prihodnosti zaobjel cele ZDA, Google pa se spogleduje tudi z razširitvijo na...

29 komentarjev

Sončna energija presegla odstotek vseh potreb, prednjači Kitajska, EU peša

Slo-Tech - Iz EPIA (European Photovoltaic Industry Association) so sporočili, da je proizvodnja sončne električne energije presegla 1 odstotek svetovne porabe električne. V letu 2014 so po svetu namestili za 40 GW (predlani 38,4 GW) sončnih celic, kar skupno kapaciteto dviguje na 178 GW. V Nemčiji je namreč te dni potekal največji svetovni sejem sončne industrije.

Čeprav se Evropa rada ponaša z dejstvom, da je zelena in okoljsko zavedna, so v Evropi od tega namestili le za 7 GW sončnih elektrarn, kar je manj kot leta 2013. Največ so jih namestili na Kitajskem (10,6 GW) in Japonskem (9,7 GW), za tretjeuvrščeno Evropo pa sledijo ZDA (6,5 GW). Po skupni moči pa Evropa z 88 GW še vedno prepričljivo vodi, a se utegne trend kmalu obrniti. Letos naj bi Kitajci postavili 18 GW...

35 komentarjev

Manj običajni prevzemi

Brezpilotno letalo na sončni pogon.

Slo-Tech - Google je podjetje, ki se ukvarja predvsem s programsko opremo in storitvami, a zelo dobro ve, da bo v prihodnosti pomembna tudi strojna oprema. Zato vsake toliko časa presenetijo s kakšnim zanimivim prevzemom, kot je bil decembrski nakup Boston Dynamics. To pot kupujejo Titan Aerospace, ki se ukvarja z brezpilotnih plovil na sončni pogon. Titanova plovila na sončni pogon lahko teoretično v zraku ostanejo več let in nosijo več kilogramov koristnega tovora, predvsem inštrumentov. Google ni bil edini, ki se je zanimal zanj, saj je prehitel Facebook, ki je pred tem za podjetje ponujal 60 milijonov dolarjev.

Titan je uporabna pridobitev za Google, saj mu bo pomagal pri zbiranju zračnih posnetkov za Google Maps in Google Earth. Prav tako bo lahko sodeloval pri...

10 komentarjev

Krogla na sončni pogon

CrunchGear - Roboti, ki delujejo na sončni pogon so še nekaj desetletij stran od splošne razširjenosti. Toda to ni oviralo Robomaniaca, ki je na Instructables objavil navodila kako si lahko vsak sam doma naredi samo-hodečo se kroglo na sončni pogon. Sistem kolesc v sami strukturi zagotavlja, da je sončna celica vedno obrnjena navzgor in tako zagotavlja energijo za vsak premik.



Cena komponent je pod 50 dolarjev, tako da je ta projekt dosegljiv praktično vsem.

Koliko še do prve domače živali v krogli?

4 komentarji

Kanadčani bodo gradili megalomanske solarne elektrarne

Slashdot - Ontarijska vlada je odobrila ogromen energetski projekt, imenovan Sarnia, v okviru katerega bodo bodo skoraj 356 hektarov površine prekrili s sončnimi celicami in tako v ugodnih pogojih zagotovili 40 megavatov električne energije. Takšna količina zadostuje povprečni porabi 10.000 - 15.000 gospodinjstev. Celoten projekt naj bi bil izpeljan do leta 2010, trenutne ocene vrednosti pa segajo do številke 300 milijonov ameriških dolarjev. Nad zaenkrat največjim tovrstnim načrtovanim projektom se kritiki sicer pritožujejo, saj je količina proizvedene elektrike kljub vsemu relativno majhna, poleg tega pa tudi precej dražja od standardnih virov, kot so recimo jedrske elektrarne.

Izvorna novica.

Zaved(e)ni ljubitelji narave bodo seveda pripravljeni plačati malce več za elektriko, zaradi katere Zemlja ni trpela. Razen tistih par hektarov.

79 komentarjev

Optične povezave med čipi

Australian IT - Avstralski znanstveniki so iznašli tehnologijo, s pomočjo katere se bodo čipi lahko namesto po 'klasični' napeljavi sporazumevali s pomočjo svetlobe.

Dolgo pričakovano tehnologijo jim je uspelo iznajti z obratnim inženiringom na sončni celici - namesto pretvarjanja svetlobe v električno energijo, bo tako električno energijo pretvorila v svetlobo, dosežek pa ponuja 100-krat večjo pasovno širino med čipi. Thanks, slycer! Klik!

6 komentarjev