» »

Ali je potrebno imeti potrdilo o skladnosti vedno pri sebi v vozilu?

Ali je potrebno imeti potrdilo o skladnosti vedno pri sebi v vozilu?

«
1
2 3

pijavka ::

Zanima me, ali moramo v avtomobilu obvezno imeti potrdilo o skladnosti (homologacijski kartonček). Sem iskal po spletu, pa nisem našel "uradnega" odgovora. Nekam sem ga bil založil (ravnokar našel), pa v kratkem potujem v tujino, pa se sprašujem, če bi kdo kaj kompliciral.

konspirator ::

Ga je potrebno imeti.

Machete ::

Ja sabo met. Meni so ga policaji že gledali.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

pijavka ::

Policaji gledali, ker si ga imel v prometni ali so ga zahtevali?
Našel sem eno temo, samo je stara 10 let. Se je v tem času kaj spremenilo?

Sims ::

Hm ne pozam nobenega, ki vozi kartonček s seboj. Ali se ne homologiradni deli vpišejo v prometno pod opombe? Recimo zatemnitev stekel ali podobno? Sam dokument o postopku homologiranja pa pač imaš doma spravljen?

fikus_ ::

Pokazati ga moraš pri prvem tehničnem pregledu. Če pa imaš kakšne predelave in so vpisane v homologacijskem kartonu, ga je dobro imeti zraven, ker te sicer policaj, če se mu kaj zdi čudno, lahko pošlje na izredni tehnični pregled.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

St235 ::

Ima za to kdo kakšen vir? Ker kakorkoli gledam zadevo nisem nikjer našel zahteve, da je homologacijski kartonček nujen v vozilu.

Zdaj policist ima pravico posumit v to ali je vozilo tehnično brezhibno in so predelave ustrezno homologirane. V takem primeru si z homologacijskih kartončkom bistveno skrajšaš čas obravnave, ampak to samo po sebi še ne pomeni, da ga moraš imet v avtomobilu.

Sims je izjavil:

Hm ne pozam nobenega, ki vozi kartonček s seboj. Ali se ne homologiradni deli vpišejo v prometno pod opombe? Recimo zatemnitev stekel ali podobno? Sam dokument o postopku homologiranja pa pač imaš doma spravljen?


ne, predelave se napišejo v homologacijski kartonček zato, ga je v takem primeru pametno vozit sabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

krneki0001 ::

Homologacijski kartonček, če imaš predelave opravljene na avtu, naj bi imel stalno v vozilu tako kot prometno dovoljenje.


Letos na tehničnem je pregledovalec izjavil, da bo kmalu potrebno imeti tudi potrdilo o tehničnem pregledu stalno v vozilu. Po novem je to A4 papir (prej je bil A5) z vsemi podatki vpisanimi. Tudi tehničnimi podatki, kot je zavorna sila na kolesa in podobno) ter je podpisan tudi tisti, ki je tehnični pregled opravil (v primeru, ko avto ne bo tehnično brezhiben ob kaki "akciji" policajev, bodo lahko tudi malo preverjali na tehničnih, kdo take čez spušča).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

Machete ::

Jaz sicer nimam nobene predelave, ga imam pa zato, ker je vozilo uvoženo iz Nemčije. Nevem kje je fora, se nisem nikoli obremenjeval. Mogoče zaradi xenonk..?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Gavran ::

krneki0001 je izjavil:

Tudi tehničnimi podatki, kot je zavorna sila na kolesa in podobno) ter je podpisan tudi tisti, ki je tehnični pregled opravil (v primeru, ko avto ne bo tehnično brezhiben ob kaki "akciji" policajev, bodo lahko tudi malo preverjali na tehničnih, kdo take čez spušča).


Kar je seveda bedarija, ker se lahko (primer) vmes obrabijo ploščice ali spusti zavorni cilinder ali obrabijo gume ali...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

;-) ::

In kje je problem teh 5g papirja zraven vozit. jaz ga vedno

St235 ::

kdo pa govori o problemu? Govorimo o temu ali je obvezno ali ne. In kot kaže dejansko ni zahteve, da bi ga moral.

Mare2 ::

Pri sebi ni obvezno imeti. Vpogled je tudi na tej strani. Če imaš mobitel s sabo, mu pokažeš.
https://e-uprava.gov.si/e-uprava/emrvl....
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

krneki0001 ::

Gavran je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Tudi tehničnimi podatki, kot je zavorna sila na kolesa in podobno) ter je podpisan tudi tisti, ki je tehnični pregled opravil (v primeru, ko avto ne bo tehnično brezhiben ob kaki "akciji" policajev, bodo lahko tudi malo preverjali na tehničnih, kdo take čez spušča).


Kar je seveda bedarija, ker se lahko (primer) vmes obrabijo ploščice ali spusti zavorni cilinder ali obrabijo gume ali...


Bolj gre pomoje za to, da razne domače predelave ne bodo šle več "čez tehnične", ker bo sedaj človek iz tehničnih podpisan na papirju, da je avto tehnično izpraven in bo posledično lahko izgubil službo zaradi tega. Pa da ne bodo več spuščali avtomobilov skozi za 20€ + prometna, brez da bi avto sploh videli.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

alexmarsic ::

Jaz sicer ga imam v avtu in imam tudi vpisane predelave noter. Noben še ni vprašal po njemu ker pa itak tudi na tehničnem te vpraša imaš homologirano in ti samo rečeš ja on napiše številko tvoje prometne in tablico in vidi takoj če je vpisano tako.

Že ki je tema o homologacijskem kartončku kako je z tem v tujini ?

V Italiji me obmejni policaji kolikor toliko poznajo tako, da si avto samo radi ogledajo in hvala nasvidanje. Kaj bi se zgodilo v tujini če bi te začel kdo dobesedno j* ?

harvey ::

Logika tistega formularja - potrdilo o tehnični brezhibnosti vozila, mi nikoli ni bila prav jasno, saj brez tehnično brezhibnega vozila in plačanega zavarovanja ni mogoče podaljšati prometnega dovoljenja. Skratka papir je že vključen v veljavno prometno dovoljenje.

Bel papir - homologacijski karton, pa je logična zahteva ob prvi registraciji. Vse nadalje predelava pa morajo biti ustrezno homologirane in se jih vpisuje na bel karton, ker bi bilo v prometni preveč šare za vse te podatke - vlečna naprava, zatemnitev stekel, svetlobna telesa, pnevmatike,....nekako logično je, da imaš v tem primeru dokazila o tem, da so vsi ti dodatki/predelave skladne z zahtevami.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

huelz ::

Jaz pravim da je obvezno, ga slucajno nisem imel (ker sem cakal, da mi ga posljejo z vpisanimi spremembami), pa so potem preverjali preko centrale za moje vozilo, pa je bilo k sreci ze vpisano, odgovor policista pa je bil, da niti na cesto ne bi smel brez njega (oz. bi v tem primeru lahko fasal kazen, ki mi je nato ni napisal). No, lahko bi mi odredil izredni tehnicni pregled in ce ne bi mel urejeno, vemo kako gre naprej.
Je bilo pa to kakih 5 let nazaj, dvomim, da je sedaj kaj drugace (razen ce elektronsko vodijo zdaj evideno in imajo vpogled).

BlaY0 ::

krneki0001 je izjavil:


Letos na tehničnem je pregledovalec izjavil, da bo kmalu potrebno imeti tudi potrdilo o tehničnem pregledu stalno v vozilu. Po novem je to A4 papir (prej je bil A5) z vsemi podatki vpisanimi. Tudi tehničnimi podatki, kot je zavorna sila na kolesa in podobno) ter je podpisan tudi tisti, ki je tehnični pregled opravil (v primeru, ko avto ne bo tehnično brezhiben ob kaki "akciji" policajev, bodo lahko tudi malo preverjali na tehničnih, kdo take čez spušča).

Ja pa kmalu boš moral imeti še račun od avta pa tehničnega in prometne. Pa še račun od kile breskev, ki si jo ravno tisti dan kupil na placu. Pa odrezek od vinjete pa račun od odrezka od vinjete pa bančni izpisek od svoje banke ki bo potrdil vse skupaj ter konec koncev še pogodbo za TRR, ker obstaja možnost, da je nekdo drug v tvojem imenu vse skupaj počel...

Skratka bedarija vse tole skupaj... kot rečeno, homologacijo nucaš zato da greš sploh lahko na tehničnega... tehničnega pa nucaš da lahko registriraš avto (veljavnost tehničnega pa vemo koliko časa traja). Če se kljub vsemu temu dogajajo malverzacije pomeni, da je treba vse skupaj spremeniti, ne pa da se vsakič samo doda en nov failure-check vse skupaj pa na pleča potrošnika. Kdo bo čekiral tiste ki spuščajo tehnično neizpravne avte na ceste? Kje se bo zmaterializiral ta man-power?

huelz je izjavil:


Je bilo pa to kakih 5 let nazaj, dvomim, da je sedaj kaj drugace (razen ce elektronsko vodijo zdaj evideno in imajo vpogled).

Pa koji klinca je potem vsa ta informatizacija in šengen standardi pa ne vem kaj še vse??? Vse kar bi za moje pojme nucal ti kot potrošnik je osebni dokument, VIN je pa na avtomobilu... iz tega ma da policist skompjuterizira vse možne podatke. Kakšni papirji in računi in ne vem kaj še vse...

@harvey: Egzekli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

energetik ::

@Blay0, se absolutno strinjam. S samo 5 kil papirjev za vsako mini žarnico na avtu.
Za volanom pa komot lahko pacient, ki je CPP delal 30 let nazaj. Vse za varnost. ;((
To so podobne budalaštine kot cestnina na kubaturo in zavarovanje na kW.

huelz ::

Povej ti to informacijskim pooblascencem, ki nocejo imeti skupnih baz za vse po vrsti, ker je kao vecja moznost za zlorabo, in potem moras za vsak d*ek hodit po upravnih enotah in salterjih, da dobis tist pildek. Tukaj ni nic drugace. Plus, ti lahko homologacijo delas kadarkoli za katerokoli stvar, tehnicnega pa 1x letno. Zato rabijo na tehnicnem kartoncek, da preverijo, da zadeva stima. Saj menda ne mislis, da delajo se enkrat vse na tehnicnem?

AndrejS ::

Včasih je nekdo lepo služil z nalepkami tehničnih pregledov.

St235 ::

huelz je izjavil:

Povej ti to informacijskim pooblascencem, ki nocejo imeti skupnih baz za vse po vrsti, ker je kao vecja moznost za zlorabo, in potem moras za vsak d*ek hodit po upravnih enotah in salterjih, da dobis tist pildek. Tukaj ni nic drugace. Plus, ti lahko homologacijo delas kadarkoli za katerokoli stvar, tehnicnega pa 1x letno. Zato rabijo na tehnicnem kartoncek, da preverijo, da zadeva stima. Saj menda ne mislis, da delajo se enkrat vse na tehnicnem?


Podatki iz homologacijske kartončka so del podatkov v skupni bazi. Tako, da tole o kartončkih se je spet izkazalo za rekla kazala gostilniško zgodbico.

Vikking ::

pijavka je izjavil:

Zanima me, ali moramo v avtomobilu obvezno imeti potrdilo o skladnosti (homologacijski kartonček). Sem iskal po spletu, pa nisem našel "uradnega" odgovora. Nekam sem ga bil založil (ravnokar našel), pa v kratkem potujem v tujino, pa se sprašujem, če bi kdo kaj kompliciral.


Da, "Potrdilo o skladnosti za vozilo homologiranega tipa", po domače "homologacijskega kartončka", je prisotnost ob vsaki uporabi vozila OBVEZNA. Prav tako je obvezno pri registraciji vozila.
Ne potrebuješ iskati po spletu, to piše nad opombami v tretjem stolpcu homologacijskega kartončka!!!, ki je uradni dokument!!!

Policist te lahko mandatno kaznuje, pobere tablice in odredi izredni tehnični pregled. Se zgodi v primerih, ko predelave na vozilu že na daleč izstopajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

St235 ::

Ne potrebuješ iskati po spletu, to piše nad opombami v tretji vrstici homologacijskega kartončka!!!, ki je uradni dokument!!!

Če to piše na homologacijskem dokumentu mora imet zakonsko osnovo. Če zakonske osnove ni potem tega ne more od tebe nihče zahtevat. Zgolj neka oomba v tri dni ne pomeni ničesar. Smo dali to lekcijo čez pri vinjetah.

Policist te lahko mandatno kaznuje, pobere tablice in odredi izredni tehnični pregled.

Vir? Kazen na podlagi izrečene izrednega tehnične pregleda je namreč mogoča šele, ko se dokaže, da vozilo dejasnko ni bilo tehnično izpravno.

Da, "Potrdilo o skladnosti za vozilo homologiranega tipa", po domače "homologacijskega kartončka", je prisotnost ob vsaki uporabi vozila OBVEZNA.

Dokler ne vidim vira je moja ocena, da nakladaš in prodajaš gostilniško resnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Vikking ::

1. Zakonska osnova, boga mi, nevem, verjetno ugotoviš ko ti napiše kazan.

2. Mora biti vir, podobna kazen, kot če nimaš sabo vozniškega dovoljenja, Lahko dobiš kazen.
Policist ugotovi ob pregledu vozila, želi ugotoviti skladnost, isto kot s pnevmatikami. Če ni kartončka, kjer piše katere dimenzije pnevmatik so dovoljene, pač odredi izredni tehnični pregled, da ugotovijo skladnost.

3. Piše na uradnem dokumentu kar homologacijski kartonček je. Če imaš vozilo, potem ga seveda imaš, pa si sam prečitaj.

Nekaj je sicer v zakonu ZMV 75. člen, vendar to je področje ki se IMO dotika sigurnoaveč različnih zakonov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Vikking ::

Potem imaš še zakon ZPrCP, naprimer 17. člen... Nevem je ogromno tega. Ker če ni zadeva homologirana oz. dokažeš da je, potem lahko poolicist odloči da je vozilo nevarno za udeležbo v prometu in te izloči, izredni tehnični....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Mare2 ::

Viking: Tole je iz eneg drugeg foruma:

-------------------------
Odgovordarkdog24 » Po mar 07, 2005 9:14 pm
Tole sm najdu dans na netu8 kjer g. policist inšpektor odgovarja na vprašanje bralca in lepo pravi da zakona ne določa, da mora voznik imeti v vozilu homologacijski kartonček. Po zakonu tega ni potrebno imeti zraven ker ni predpisan.In tukaj se jaz sprašujem ali potem policisti kršijo zakon, stem da zahtevajo od nas kartončke?
Preberte si spodnji dopis.




Homo. kartonček (resnica in praksa)

Pozdravljeni!
V vprašanju št.189 ste odgovorili, da je potrebno homologacijski kartonček pokazati samo na tehničnih pregledih in da tudi sami nimate kartončka na cesti s sabo. Z žalostjo Vam moram sporočiti, da v praksi ni ravno tako. Vozim vozilo, ki je v Sloveniji zelo redko (v razvitih državah pa niti ne). Homologacijski kartonček so do sedaj od mene zahtevali le policisti, na tehničnem pregledu ni nikoli težav. Pri prvi policijski kontroli kartončka nisem imel s sabo, ker sem tudi sam slepo predvideval, da kartončka ne rabim v avtu ... posledica pa je bila skoraj(!) izrečena denarna kazen. Denarni kazni sem se izognil, ker je drug policist bil neke vrste avtomobilistični navdušenec in je prepoznal to vozilo. Od takrat imam vedno kartonček s sabo in ga moram obvezno tudi skoraj vedno policistu pokazati.
Zato vsem bralcem te rubrike priporočam: Vedno imejte zraven kartonček, še posebej tisti z vlečnimi napravami in predelavami na avtu!!! Pojdite na kakšen avtomobilistični forum in poglejte skenirane kazni, zaradi neimetja kartončka med vožnjo. Tukaj ne mislim kazni zaradi nehomologiranih naprav, ampak kazni za neimetje homologacijskega kartončka (katerega policisti razumejo kot osebno dokument vozila in pišejo kazni, kot da ne bi imeli s sabo prometnega dovoljenja).

Vas, glavni policijski inšpektor g.Breznik, pa prosim vprašajte prvega prometnega policista (ki ga boste danes videli), če je kdaj zahteval homologacijski kartonček in izrekel kazen za neimetje le tega. Naj vam iskreno pove (kot kolegu in ne nadrejenemu)!
Toliko o teoriji in praksi.

Lepo pozdravljeni, pa brez zamere!

Odgovor



V svojem odgovoru sem povedal pravila in seveda pooblastila policista. Ker pa so izjeme tako pri ravnanju policistov, kakor tudi udeležencev v cestnem prometu, prihajo do posameznih neupravičenih zahtev. Ker ste sami ugotovili, da na cesti ne boste imeli težav, v kolikor boste imeli pri sebi izjavo o ustreznosti vozila, se mi zdi vaša odločitev pravilna. Ponovno pa želim poudariti, da noben predpis od voznika ne zahteva, da ima pri sebi izjavo o ustreznosti vozila. Da bi imeli udeleženci v cestnem prometu čim manj težav, zlasti tisti, ki vozijo predelana vozila, vozila, ki so na slovenskih cestah "redka", itd., pa glede na vaše navedbe priporočam, da imajo v vozilu oz. pri prometnem potrdilu tudi izjavo o ustreznosti vozila "homologacijski kartonček". Seveda ne bom spraševal policistov ali od voznikov zahtevajo ta dokument, ker mi je poznan odgovor. V izogib neprijetnostim na cesti pa naj velja moje prej navedeno priporočilo. Srečno vožnjo vam želim.
------------------
Kapiraš? :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

St235 ::

Vikking je izjavil:

1. Zakonska osnova, boga mi, nevem, verjetno ugotoviš ko ti napiše kazan.

2. Mora biti vir, podobna kazen, kot če nimaš sabo vozniškega dovoljenja, Lahko dobiš kazen.
Policist ugotovi ob pregledu vozila, želi ugotoviti skladnost, isto kot s pnevmatikami. Če ni kartončka, kjer piše katere dimenzije pnevmatik so dovoljene, pač odredi izredni tehnični pregled, da ugotovijo skladnost.

3. Piše na uradnem dokumentu kar homologacijski kartonček je. Če imaš vozilo, potem ga seveda imaš, pa si sam prečitaj.

Nekaj je sicer v zakonu ZMV 75. člen, vendar to je področje ki se IMO dotika sigurnoaveč različnih zakonov.


Torej z drugimi besedami nimaš zakonske osnove in po gostilniško sklepaš, da moraš imet papirček v avtu?

Ker če ni zadeva homologirana oz. dokažeš da je, potem lahko poolicist odloči da je vozilo nevarno za udeležbo v prometu in te izloči, izredni tehnični....

Na policiji je, da dokaže ali je vozilo tehnično ustrezno ali ne. To naredi s tem, da lahko kadarkoli preveri uradno evidenco, katere del je tudi homologacija in da odredi izredni tehnični pregled. Kazen zato, ker nimaš kartončka po mojem vedenju ne obstaja.

Potem imaš še zakon ZPrCP, naprimer 17. člen

Omenjeni člen NE navaja, da je karkoli od naštetega mogoče zato, ker nimaš homologacijskega kartončka.

3. Piše na uradnem dokumentu kar homologacijski kartonček je. Če imaš vozilo, potem ga seveda imaš, pa si sam prečitaj.

Tudi na vinjeti je pisalo, da jo treba nalepit na levi rob šipe pa zato ni bilo tisto nič bolj zavezujoče. Kartončka nimam pri roki, ker mi na kraj pameti ne pade tega vozit v avtu. Lahko pa citiraš kaj piše, da vidimo če ima kakršno koli osnovo. Zgolj napis na papirju, pa četudi uradnem ne pomeni nujno tudi zaveze ali celo sankcije.

2. Mora biti vir, podobna kazen, kot če nimaš sabo vozniškega dovoljenja, Lahko dobiš kazen.

Pa jeti tudi mora bit, da o marsovcih ne govorimo, sam dokazov ni. Ali z drugimi besedami, gre za gostilniško logiko, ki z realnostjo nima kaj dosti veze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

huelz ::

No sej, takrat je bil pri meni poleg policista se inspektor, in ker kartoncka nisem imel pri sebi, so preverili v bazi. Pravim samo, da za ostale registre ni skupnega, prometni (al kakorkoli se ze imenuje) pac je. Samo vem, kaj je meni policist zagrozil, se pa nisem pustil, ker sem imel zadeve homologirane. Sicer sta se vtikala tud cist banalne stvari (festerkerija mora bit tud homologirana, v kolikor imas priklopljen strom direkt na akumulator, kakor tudi custom box za zvocnike, pa ni bil fiksno vgrajen, sicer bi moral homologirat se spremembo teze).

Kakorkoli, iz zgornjih navedb je ocitno, da ga ni potrebno met, je pa fajn, ce ga imas, sicer se nacakas pri pregledu, ko preverjajo podatke.

jan_g ::

Tukaj je ena sodba, kjer po mojem laičnem razumevanju piše, da policist lahko sam odloči, da so predelave oz. dodatki nehomologirani: http://www.sodisce.si/znanje/sodna_prak...

6. V obravnavani zadevi sta policista v hitrem postopku o prekršku ob izdaji plačilnega naloga neposredno ugotovila, da so na vozilu, last K.G., vgrajeni nehomologirani nadomestni deli in oprema (t.j. prednji in stranski "spojlerji") ter nameščene nehomologirane luči, to je v sprednje luči nameščeni modri žarnici. Storilcu je bila v skladu s tretjim v zvezi s sedmim odstavkom 59. člena ZVCP-1 oziroma v skladu s prvim v zvezi s tretjim odstavkom 60. člena ZVCP-1 izrečena enotna globa 130.000 SIT in prepovedana nadaljnja vožnja na podlagi 1. točke prvega odstavka 239. člena ZVCP-1.

7. Vrhovni državni tožilec trdi, da policist na terenu kot nestrokovnjak ne more ugotavljati vpliva vgrajenih naprav, nadomestnih delov, opreme in posameznih sklopov na stopnjo predelanosti vozila. Zahteva se v zvezi s tem sklicuje na določbo prvega odstavka 241. člena ZVCP-1, po kateri policist napoti vozilo na tehnični pregled, med drugim če sumi, da so v vozilo vgrajene nehomologirane naprave, nadomestni deli ali oprema, ki bi morali biti homologirani, ali če sumi, da vgrajeni del, naprava ali oprema ni tipsko ali posamično odobren za to vozilo. Iz zahteve vsebinsko izhaja stališče, da je dejansko stanje obravnavanih prekrškov v skladu z določbo prvega odstavka 241. člena ZVCP-1 dopustno ugotavljati le z odreditvijo tehničnega pregleda.

8. Takšna trditev po presoji Vrhovnega sodišča ni utemeljena. Določba 241. člena ZVCP-1 je namreč uvrščena v XIV poglavje ZVCP-1, ki je naslovljeno "Varnostni ukrepi, pooblastila in druga posebna določila". Varnostni ukrepi in pooblastila iz XIV. poglavja ZVCP-1 so namenjeni predvsem trenutnemu in takojšnjemu onemogočanju oviranja in ogrožanja varnosti udeležencev cestnega prometa ipd., medtem ko je dokazni postopek v hitrem postopku pred prekrškovnim organom urejen v prvem odstavku 55. člena ZP-1. Po tej določbi prekrškovni organ po uradni dolžnosti brez odlašanja, hitro in enostavno ugotovi tista dejstva in zbere tiste dokaze, ki so potrebni za odločitev o prekršku.


Glede na to je verjetno pametno ves čas imeti pri sebi kartonček, tudi če ni posebej zakonskega določila, da ga *moraš* imeti s sabo..

St235 ::

Kaj v tej sodbi nakazuje na to, da bi homologacijski kartonček v avtu karkoli spremenil?

Policija seveda ima pravico presojat in če se mimo pripelje avto okrašen kot novoletna jelka tudi ukrepat. Samo kaj ima to s tem ali je homologacijski kartonček obvezen ali ne? Primerek iz zgornje sodbe bi jih lahko imel 200 sabo pa bi bil rezultat isti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

jan_g ::

Ne vem, verjetno je tisti, ki je spraševal, ali je obvezen ali ne, to vprašal zaradi tega, ker ga zanima ali mu lahko policija napiše kazen.

St235 ::

In odgovor je že 100ič: NE. A bo končno kdo prinesel kak konkreten dokaz o nasprotnem ali lahko zaključimo debato?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mare2 ::

jan_g je izjavil:



Glede na to je verjetno pametno ves čas imeti pri sebi kartonček, tudi če ni posebej zakonskega določila, da ga *moraš* imeti s sabo..


jan_g: Ne nasedaj Lakotnikovemu modrovanju. Jaz se že 2 (dva) dni ne pogovarjam z njim, ker vsako njegovo temo zaklenejo v dveh dneh. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

AndrejO ::

Če se bi komu dalo malo pomuditi za arheologijo po zakonih, potem bi hitro prišel do pravilnega zaključka: potrdila o skladnost (t.j. "homologacijskega kartončka") po veljavni zakonodaji ni potrebno prevažati naokoli s seboj.

Od kje je prišla navedba na potrdili, da mora "Uporabnik vozila mora imeti to potrdilo vedno pri sebi, kadar upravlja predmetno vozilo." vedo samo Bog in tisti, ki je obrazec načrtoval. Zahteve za kaj takšnega ni bilo niti v predhodnem ZVCP-1 (237. čl. ZVCP-1 ni omenjal takšne zahteve) in je tudi ni v trenutno veljavnem 16. čl. ZPrCP.

Kaj je smiselno, da se prihrani čas in živce pri komunkaciji z neinformiranimi posamezniki, pa je drugo vprašanje. Sam sem se odločil, da s seboj za vsak primer prevažam kopijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

krneki0001 ::

AndrejO je izjavil:

Sam sem se odločil, da s seboj za vsak primer prevažam kopijo.


Najboljša varianta.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

bambam20 ::

pijavka je izjavil:

Zanima me, ali moramo v avtomobilu obvezno imeti potrdilo o skladnosti (homologacijski kartonček). Sem iskal po spletu, pa nisem našel "uradnega" odgovora. Nekam sem ga bil založil (ravnokar našel), pa v kratkem potujem v tujino, pa se sprašujem, če bi kdo kaj kompliciral.



odvisno. če imaš sserijsko vozilo, brez športnih odbijačev, spojlerjev, zatemnjenih stekel, 18 col platišč se ti ne bo nihče zapikoval v kartonček.

Najbolj so na udaru kakšni starejši BMW-ji, stare honde civic, kjer je veliko predelav.

St235 ::

Definitivno, bolj kot imaš v nebo vpijoče predelave bolj pametno je, da imaš papir pri sebi, ker si tako prihraniš nepotrebno pregovarjanje s policijo. Ni pa nikakršne osnove, da bi se kakorkoli spotikali v to ali imaš kartonček pri sebi ali ne.

Mare2 je izjavil:

jan_g je izjavil:



Glede na to je verjetno pametno ves čas imeti pri sebi kartonček, tudi če ni posebej zakonskega določila, da ga *moraš* imeti s sabo..


jan_g: Ne nasedaj Lakotnikovemu modrovanju. Jaz se že 2 (dva) dni ne pogovarjam z njim, ker vsako njegovo temo zaklenejo v dveh dneh. :)


Kaj, ko bi linkal eno temo, ki so mi jo zaklenili? Samo tako, da lahko spet izpadeš butast. Lahko pa recimo narediš nekaj nevidenega in dodaš konstruktiven doprinos k temi? Saj vem, pobožne želje ampak probat ni greh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Spajky ::

St235 je izjavil:

... in če se mimo pripelje avto okrašen kot novoletna jelka ...
dosedaj so policaji za mano/mojim samo presenečeni gledali :D ...
Ps.: kljub vsemu "novoletnemu" fluoroscentnemu okrasu vozila, so zgleda eni al res slepi/čoravi ali pod vplivom česa ... so mi Puntiča na parkingu ruknili pred 5 dnevi grrrr ;(...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

bambam20 ::

Ne vidim razloga zakaj ne bi homologacijski kartonček imel vsak lepo v vozilu :). Sam ga imam ves čas v avtu že zaradi tega, da ga nebi kam založil, in bi pri prodaji vozila nastale dodatne težave.

AndrejO ::

No, jaz ga iz natančno istega razloga (da ga ne bi kje izgubil) raje doma v mapi, tam kjer je preostala dokumentacija za vozilo.

Mare2 ::

bambam20 je izjavil:

Ne vidim razloga zakaj ne bi homologacijski kartonček imel vsak lepo v vozilu :). Sam ga imam ves čas v avtu že zaradi tega, da ga nebi kam založil, in bi pri prodaji vozila nastale dodatne težave.


Jaz imam homologacijski kartonček doma v fasciklu. Noben policaj še ni rekel, da ga želi videt (Golf 6 brez kril, valjarjev itd. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Vikking ::

Lakontik29: ne seri

Beri še enkrat zakon ZMV 75. člen. Predtem pa beri še 19. člen ki govori o razlogih.

75.člen
(7) Odvzeto prometno dovoljenje in tablice se v treh dneh od odvzema vrnejo uporabniku ali lastniku vozila, s katerega so bili odvzeti, če je odpravljen razlog, zaradi katerega so bili odvzeti in če so plačani vsi s tem nastali stroški. Lastnik ali uporabnik vozila to dokaže s potrdilom o tehnični brezhibnosti vozila oziroma z ustreznim vpisom v potrdilu o skladnosti vozila in dokazili, da vozilo izpolnjuje predpisane pogoje za uporabo v cestnem prometu. Po tem roku se prometno dovoljenje in registrske tablice pošljejo registracijski organizaciji, ki jih je izdala. Odvzete preskusne tablice registracijska organizacija uniči.

Torej odebeljeno: Torej ali policistu na licu mesta pokažeš kartonček, da imaš napravo ali karkoli ga že teži, homologirano. Če ne ima pravico odvzeti tablico, ti pa tri dni časa da jim prineseš homolomo.

In še enkrat ponavljam. Na uradnem dokumentu homologacijskega kartončka piše, da moraš imeti sabo kartonček ob vsaki registraciji in vedno ko je vozilo v uporabi. Zej če nisi sposoben da pogledaš v svoj kartonček, pol ne seri tukaj da ni res.

In ja na tehničnem te lahko zavrne, če nimaš kartončka, vendar ponavadi pogleda sam v računalnik, ker ima dostop do podatkov. Sem se pa zaradi plinske naprave tudi že peljal s tehničnega domov, po kartonček ker je bil siten. Da sem potem lahko opravil teh. pregled. In ja mene vsako leto vprašajo po kartončku brez izjeme na teh. pregledu.

St235 ::

kaj še nisi nehal tekmovat v nepismenosti? ja jeba je, ko ti slovenski jezik dela take težave.

In še enkrat ponavljam. Na uradnem dokumentu homologacijskega kartončka piše, da moraš imeti sabo kartonček ob vsaki registraciji in vedno ko je vozilo v uporabi. Zej če nisi sposoben da pogledaš v svoj kartonček, pol ne seri tukaj da ni res.

še 100ič, če v homologacijskem kartonču piše da ga moraš imet v avtu to nima nikakršne pravne veljave, če za tem ne stoji konkretna zakonska ali podzakonska odločba. Verjamem, da je v lokalni gostilni tvoj argumentdovolj, tukaj pa žal izpadeš smešno.

Torej odebeljeno: Torej ali policistu na licu mesta pokažeš kartonček, da imaš napravo ali karkoli ga že teži, homologirano. Če ne ima pravico odvzeti tablico, ti pa tri dni časa da jim prineseš homolomo.

Samo če si funkcionalno nepismen. Odvzem dokler ne prineseš homologacijskega kartonča so pač tvoje mokre sanje. V primeru, da policist oceni, da je vozilo tehnično neizpravno lahko odvzame tablice in odredi tehnični pregled. Če se izkaže da je vozilo tehnično brezhibno ti mora nemudoma vrnit tablice ne glede na to kje je kartonček. Če pa se izkaže (lahko tudi brez izrednega tehničnega), da vozilo ni tehnično izpravno pa moraš v treh dneh prinest potrdilo o tehnični izpravnosti, ki ga dobiš, če opraviš tehnični pregled . Če tega ne storiš v terh dneh gredo tablice na uničenje.
Predložitev potrdila o skladnosti z ustreznimi dopisi je smiselna samo kadar vozlo ali nima tehničnih pregledov ali pa so bile tablice odvzete zaradi neurejene homologacije in jo v tem času urediš. Homologacijski kartonček lahko seveda uporabiš v dokaznem postopku (če bi na primer prišlo do napake v registru in ne bi bile zavedene predelave ali če bi na tehničnem trdili, da dimenzija gum ne usterza tvojemu vozilu) samo to je svetlobna leta stan od tega, da moraš imet kartonček kadarkoli v avtu.

Se pa prosim nehaj delat norca iz vseh ostalih ljudi in najprej preberi o čem citiran člen sploh govori. Ker ko mi boš našel v tem členu, da je eden od razlogov za odvzem tablic in izredni tehnični to, da nimaš homologacijskega kartončka se lahko začneš spet oglašat.

Zakon jasno specificira kdaj se lahko odvzame tablice in sicer:

(3) Inšpektor ali policist odredi izredni tehnični pregled vozila in odvzame registrske tablice, če sumi, da:

1. vozilo ni tehnično brezhibno zaradi napak na podvozju ali na napravah za upravljanje ali zaviranje ali na napravah za povezovanje vlečnega in priklopnega vozila;

2. ne izpolnjuje predpisanih zahtev glede emisij onesnaževal in hrupa, ali

3. je tako poškodovano, da ni sposobno za varno udeležbo v cestnem prometu, razen v primerih iz 1. točke četrtega odstavka tega člena.

(4) Inšpektor ali policist odredi, da mora vozilo v tehnično službo za posamično odobritev in odvzame registrske tablice, če sumi, da:

1. ima vozilo huje poškodovano podvozje ali naprave za upravljanje ali zaviranje;

2. je vozilo predelano ali spremenjeno v nasprotju s predpisi, ali

3. vgrajeni deli niso homologirani za to vozilo, čeprav bi morali biti.


Če mi tukaj v svoji sveti nepismenosti najdeš kaj o homologacijskem kartončku svaka ti čast.

Kaj bi rad pa z 19. členom povedal pa niti svet peter ne ve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

AndrejO ::

@Vikking:

Za razliko od tega, da za tehnični pregled obstaja podlaga za predložitev potrdila, za redni nadzor tega predpisa ni.

Tisti stavek v potrdilu ima toliko teže, kot jo ima tvoje pisanje: natančno nič. Brez pravne podlage je zgolj pragmatično, da ga imaš s seboj.

Mimogrede se ti bo zgodilo vse, kar si citiral, tudi če boš potrdilo imel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

Dr_M ::

Zdaj policist ima pravico posumit v to ali je vozilo tehnično brezhibno in so predelave ustrezno homologirane. V takem primeru si z homologacijskih kartončkom bistveno skrajšaš čas obravnave, ampak to samo po sebi še ne pomeni, da ga moraš imet v avtomobilu.


Jest imam na avtu temnjene sipe in me je policaj letos ustavil sredi noci in zahteval homologacijski kartoncek. Ker ga nisem imel, mi je hotel pobrat tablice in dat 500€ kazni. Sicer me je potem spustil, ampak nevem, a me je hotel nategnit al ga moras res imet. Oz ce imas predelave ali ne.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

konspirator ::

Za vidne/slišne (spojlerji, znižanje, temna stekla/ drug izpuh) predelave ga vsekakor moraš imeti.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Pa ne v avtu. Imet moraš predelave vpisane in to je to. Predelave so del centralnega registra in policaj tam pogleda li je rpedelava vpisana ali ne. Si lahko s kartončkom prihraniš precej težav, če naletiš na zarukanega policaja, samo to ne naredi kartončka obveznega.

Vikking ::

AndrejO je izjavil:

@Vikking:

Tisti stavek v potrdilu ima toliko teže, kot jo ima tvoje pisanje: natančno nič. Brez pravne podlage je zgolj pragmatično, da ga imaš s seboj.


Jebela cesta, vzamta kartonček v roke, pa začnita brati od začtka, prve vrstice prvega stolpca, jebela sta trda ko kamen.
ZAČNE SE:
NA PODLAGI...

Torej dokument ima jasen naslov, številko dokumenta, ki sta napisana z ogromnimi črkami. Nato pa nadaljuje s citiranjem pravilnika (P R A V I L N I K
o ugotavljanju skladnosti vozil) in členov... potem pa so podatki, o vozilu....
Torej papir je legitimen in jasno označen, pravilnik pa uradno objavljen v uradnem listu.

Ampak res bluzita na veliko, potem ko policist pokažeš prometno dovokjenje, ti kar lakho zapleni vozilu, češ nimaš ga, ali pa podatki so neresnični na njemu.
jezus jezus kere nebuloze.

St235 ::

jezus jezus kere nebuloze.

Edina omembe vredna zadeva v celem svojem postu, odlično si povzel tvoj doprinos.

Drugače pa sem pogledal na Potrdilo o skladnosti za moj avto. In res citira pravilnik in in sicer v delu, da se na podlagi 39 in 40. člena potrjuje, da je vozilo katerega podatki so navedeni v nadaljevanju skladajo s tipom vozila, kateremuje je potrjen certifikat o homologaciji.

In to je EDINI del kjer se zadeva sklicuje na pravilnik. In glej si ga no 39 in 40 člen NE govorita ničesar o tem, da moraš imet potrdilo v vozilu.

Je pa čisto na koncu, v prostem tekstu brez kakršnekoli navezave na pravilnik ali obstoječo zakonodajo med drugim zapisano, da mora imet uporabnik to potrdilo pri sebi kadar uporablja vozilo. Samo ta del NI podprt z nikakršnim pravilnikom ali drugo pravno podlago. Gre pač za tekst namenjen polpismenim opicam, ki so tudi vinjete lepile v levi kot zato, ker je bilo to "predpisano".

In ne, če tudi našteješ 200 pravilnikov še vedno nakladaš v tri dni, če v njih ne piše to kar te sprašujem. In tako kot Zakon o pravilih cestnega prometa (in njegov predhodnik), kot Zakon o motornih vozilih tudi pravilnik o ugotavljanju skladnosti vozil NE določa, da je poterbno imeti potrdilo o skladnosti (homologacijski kartonček) v vozilu.

Ampak res bluzita na veliko, potem ko policist pokažeš prometno dovokjenje, ti kar lakho zapleni vozilu, češ nimaš ga.

Samo če si neuko govedo, ki nasede vsaki gostilniški govorici. Pravne podlage za zaplembo vozila zato, ker pri sebi nimaš homologacisjkega kartončka ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vožnja motornega vozila do 50ccm(kubikov).

Oddelek: Loža
2512679 (4078) Gapi
»

Ali je to legalno (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7812036 (9563) shadeX
»

Za katera kolesa z pomožnim motorjem je potreben izpit?

Oddelek: Na cesti
3932653 (2755) St235

Policaj dela na svojo roko? kaj storiti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19031017 (26197) hamax
»

Slovenska policija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
508094 (6608) KaiV6

Več podobnih tem