» »

Linux- par nastavitev kernela 2.4 (VM, latenca itd...)

Linux- par nastavitev kernela 2.4 (VM, latenca itd...)

«
1
2

Brane2 ::

Hi to all.

Zanima me kako nastaviti podrobnosti v kernelu kar se tiče VMa in latence. Baje da se da kernelu 2.4.x nastaviti odzivnost preko nekakšnih modulov, a tega zlepa ne najdem.

Potem me zanima tudi, kako nastaviš kernel-mode RAM disk.

Mam namreč mašino (Tulac 1.3@1.7x GHz, 1.5 GB RAM), ki jo uporabljam za printanje CD nalepk in pečenje CDjev (4je pekači 48x CDRW)

TRenutno težko pečem hitreje od 16x na vseh enotah hkrati. Po kar nekaj zaj* sem ugotovil, da me ubija latenca kernela. Ne uspe mu namreč vedno dofilati bufferja v pekaču še preden se dokončno izprazni.

Ker mislim isto mašino uporalbjati hkrati še za druge stvari, sem jo nabutal z RAMom in bi rad 800 Mb odrezal za RAMdisk, kamor bi skopiral img filetek, ki bi ga lahko potem pekel neposredno iz RAM-a in tako razbremenil disk, pa tudi celo mašino. Druga varianta bi bila, da bi nekako prišepnil mašini, da prebere cel img in ga obrži v bufferjih RAM-a (recimo z enim majhnim programčkom, ki bi željeni file prebral in ga skopiral v /dev/null, čisto toliko, da stvar ostane v RAMu, nato pa štartal uradno pečenje. Mašina bi dojela, da je filetek, ki ga išče že v bufferjih in bi jih pobrala od tam...

Kakorkoli že, ne morem vedeti če bi to delalo, ker me ubija latenca... :\

Sem prebrskal povsod in našel nič konkretnega.

OD tod tudi moja kritika Linux kernela. Vdelanih je bazilijon modulov, a pametno dokumentacijo je težko najti. V najboljšem primeru je rezmetana po homepageih avtorjev modulov.
Nekje sem tako prebral, da se to da, a prave razlage postopka od nikoder... ;(

b ::

Hja takole je... Ti bi pekel 4x 48x, kar znese nekaj malega cez 28MB/s. Ce imas po dva pekaca na enem IDE kanalu, bos imel nekaj problemov (po mojih izkusnjah je tudi 14MB/s je precej za en IDE kanal, ce so podatki porazdeljeni med 2 enoti)

Drugi bottleneck je disk. Ce peces z enega IDE diska, bo sicer verjetno brez vecjih tezav bral tistih 28MB/s (seveda spet odvisno kaksen je), ampak nekoliko tezje, ce peces istocasno 4 razlicne ISO-te. Sploh pa zelo tezko, ce imas navaden ATA s 33MB/s.

Mimogrede, tukaj ti pomojem ne bo pomagal low-latency (patchi za to so kolikor je meni znano, namenjeni predvsem interaktivni odzivnosti sistema pod visokim loadom), ampak to, da nastavis IDE tako kot je treba.

Najprej mora tvoj kernel podpirat IDE chipset, ki ga imas na plati. Intlovi chipseti rabijo driver za PIIX, za VIA imas ene 2 ali 3 opcije v kernelu (ATA/IDE/MFM/RLL support -> IDE, ATA and ATAPI Block devices - Intel PIIXn chipsets support, VIA82CXXX chipset support, Generic PCI bus-master DMA support, Use PCI DMA by default when available,...)

Ko ti to dela (recimo ce mas VIA chipset imas tak output ko se kernel boota):
VP_IDE: IDE controller at PCI slot 00:07.1
VP_IDE: chipset revision 6
VP_IDE: not 100% native mode: will probe irqs later
ide: Assuming 33MHz system bus speed for PIO modes; override with idebus=xx
VP_IDE: VIA vt82c686b (rev 40) IDE UDMA100 controller on pci00:07.1
ide0: BM-DMA at 0xd000-0xd007, BIOS settings: hda:DMA, hdb:pio
hda: IC35L060AVER07-0, ATA DISK drive
hda: 120103200 sectors (61493 MB) w/1916KiB Cache, CHS=7476/255/63, UDMA(100)

Meni masina sama nastavi UDMA100, brez kakrnihkoli tezav.

Kljub temu mi ta disk izpljune kvecjemu tole:

# hdparm -t /dev/hda
Timing buffered disk reads: 64 MB in 1.76 seconds = 36.36 MB/sec

S hdparm lahko tudi vkljucis DMA za disk, ce se ne nastavi avtomatsko.

S hdparm-om lahko nastavis tudi readahead, to je koliko sektorjev bo disk prebral, cetudi bi moral samo enega. To bi moralo precej pomagat, saj bos imel ob naslednjem readu podatke ze v cache-u od diska. Zal tega nisem sam nikoli uporabljal, zato ti ne morem svetovati...poskusaj in porocaj.

Sicer pa:
http://www.linuxgazette.com/issue79/pun...
http://linuxperf.nl.linux.org/
http://pierre.mit.edu/compfac/linux/Sec...
http://linux.oreillynet.com/pub/a/linux...

To je v bistvu to, kar se zdaj na hitro spravil skupaj. Malo bolj razlozi, kaksen imas sistem, da skupaj ugotovimo, kje je bottleneck.

Mimogrede, tudi ce uporabljas DMA, je IDE se zmeraj en resource hog. Jaz sem zadnjic enkodiral en CD -> MP3 in dokler sem ripal, mi je na mojem p3-500 LAME delal 0.7x, ko sem pa vse zripal pa 2.3x (se pravi je 2.3 minuten wav zenkodiral v minuti). Zanimivo, ne, kako se pozna IDE. Ce ripam z mojega SCSI pekaca, je situacija bistveno boljsa.

Brane2 ::


Hja takole je... Ti bi pekel 4x 48x, kar znese nekaj malega cez 28MB/s. Ce imas po dva pekaca na enem IDE kanalu, bos imel nekaj problemov (po mojih izkusnjah je tudi 14MB/s je precej za en IDE kanal, ce so podatki porazdeljeni med 2 enoti)


Mislim, da mi je to kar neaj verzij kernela nazaj delalo B.P. Potem so popravili CPU useage kernela a na račun odzivnosti in pečenje CDjk v resnem obsegu je šlo po gobe, a stvari naj bi se dalo nastaviti...


Drugi bottleneck je disk. Ce peces z enega IDE diska, bo sicer verjetno brez vecjih tezav bral tistih 28MB/s (seveda spet odvisno kaksen je), ampak nekoliko tezje, ce peces istocasno 4 razlicne ISO-te. Sploh pa zelo tezko, ce imas navaden ATA s 33MB/s.


Vedno pečem isti ISO na vse 4 diske, torej to ne bi smel biti problem...


Mimogrede, tukaj ti pomojem ne bo pomagal low-latency (patchi za to so kolikor je meni znano, namenjeni predvsem interaktivni odzivnosti sistema pod visokim loadom), ampak to, da nastavis IDE tako kot je treba.


Sem se že igral s HDPARMom in tu že kernel postavi stvari tako kot je treba. Ne vidim, kaj lahko bistvenega še izboljšam. Na tem sistemu imam 4xCDRW 48x in 4x HDD 180 Gb tazadnje generacije, torej hitrost diska ne bi smela biti problem...

Sem pa opazil, da hdparm ne sprejme parametra za UDMA 100, temveč največ UDMA 66... (IIRC hdparm -d1 -X66 /dev/hdx).
Ampak očitno je ,d a kernel pravilno detektira diske in nastavi UDMA mode, le hdparm očitno ne prepozna parametra za UDMA100...




Najprej mora tvoj kernel podpirat IDE chipset, ki ga imas na plati. Intlovi chipseti rabijo driver za PIIX, za VIA imas ene 2 ali 3 opcije v kernelu (ATA/IDE/MFM/RLL support -> IDE, ATA and ATAPI Block devices - Intel PIIXn chipsets support, VIA82CXXX chipset support, Generic PCI bus-master DMA support, Use PCI DMA by default when available,...)


Poštimano in dela b.p. Ravno zdaj sem prechekiral. Torej tole verjetno ni vir problemov...


Meni masina sama nastavi UDMA100, brez kakrnihkoli tezav.


Meni tudi.


Kljub temu mi ta disk izpljune kvecjemu tole:


# hdparm -t /dev/hda
Timing buffered disk reads: 64 MB in 1.76 seconds = 36.36 MB/sec


Same here:

/dev/hde:
Timing buffered disk reads: 64 MB in 1.77 seconds = 36.16 MB/sec


S hdparm lahko tudi vkljucis DMA za disk, ce se ne nastavi avtomatsko.

Je že vklopljen.


S hdparm-om lahko nastavis tudi readahead, to je koliko sektorjev bo disk prebral, cetudi bi moral samo enega. To bi moralo precej pomagat, saj bos imel ob naslednjem readu podatke ze v cache-u od diska. Zal tega nisem sam nikoli uporabljal, zato ti ne morem svetovati...poskusaj in porocaj.


Sem poskušal tudi to, brez uspeha. Kernel že pravilno nastavi začetno vrednost, s katero se ni pametno igrat (crash sistema).

Sicer pa pod tekočimi nastavitvami diska dobim tole (cat /proc/IDE/hde/system):

name (value, min, max, mode)
------------------------------------------------
acoustic 0 0 254 rw
address 1 0 2 rw
bios_cyl 21889 0 65535 rw
bios_head 255 0 255 rw
bios_sect 63 0 63 rw
breada_readahead 8 0 255 rw
bswap 0 0 1 r
current_speed 69 0 70 rw
failures 0 0 65535 rw
file_readahead 124 0 16384 rw
init_speed 69 0 70 rw
io_32bit 0 0 3 rw
keepsettings 0 0 1 rw
lun 0 0 7 rw
max_failures 1 0 65535 rw
max_kb_per_request 128 1 255 rw
multcount 16 0 16 rw
nice1 1 0 1 rw
nowerr 0 0 1 rw
number 0 0 3 rw
pio_mode write-only 0 255 w
slow 0 0 1 rw
unmaskirq 0 0 1 rw
using_dma 1 0 1 rw
wcache 0 0 1 rw





Sicer pa:
http://www.linuxgazette.com/issue79/pun...
http://linuxperf.nl.linux.org/
http://pierre.mit.edu/compfac/linux/Sec...
http://linux.oreillynet.com/pub/a/linux...

To je v bistvu to, kar se zdaj na hitro spravil skupaj. Malo bolj razlozi, kaksen imas sistem, da skupaj ugotovimo, kje je bottleneck.



Hvala. Bom prechekiral te linke.


Mimogrede, tudi ce uporabljas DMA, je IDE se zmeraj en resource hog. Jaz sem zadnjic enkodiral en CD -> MP3 in dokler sem ripal, mi je na mojem p3-500 LAME delal 0.7x, ko sem pa vse zripal pa 2.3x (se pravi je 2.3 minuten wav zenkodiral v minuti). Zanimivo, ne, kako se pozna IDE. Ce ripam z mojega SCSI pekaca, je situacija bistveno boljsa.


Saj zato bi rad pekel iz RAM-a. Mam občutek, da sistem to dela že sam in da je problem samo še odzivnost kernela. Saj pekači se znajdejo po svoje, tudi če podatkov kdaj zmanjka (BurnProof), samo tega ne maram. Rad bi pečenje brez zapletov...
Hvala za trud... :)


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

b ::

Hja, povedal sem ti stvari ki jih ze ves. Jaz se spomnim, da je pred par leti nekdo na enem install festu ali enem podobnem Lugosovem smornu imel masino s stirimi pekaci, samo ne spomnim se kdo. Mogoce Metod Novak?

Ce ti je stvar pred casom delala, potem poskusi spet s kernelom, ki ti je takrat delal.

Jaz sem tle izcrpal svoje znanje, nisem tak hud hardveras, da bi ti lahko se kaj pametnega povedal, niti se ne poglabljam toliko v kernel, vsaj ne kar se performance tuninga tice. Ponavadi mi ni treba :-)

lp,
Borut.

roscha ::

Brane: Google ti pljune linkov kako delat z ramdiskom v neomejenih količinah. (ramdisk in linux) Evo recimo 2.
http://www.google.com/search?q=ramdisk+...
http://www.antiproxy.com/linux.php?op=f...

Upam da ti bo kaj koristilo. Sicer tegale nisem nikoli uporabljal, ampak zna bit zanimivo. Javi rezultate, me prav zanima...

by!

Brane2 ::

roscha:

Vem, sem že iskal. A vse kar sem našel odpade iz različnih vzrokov. Je bodisi za kak prastari kernel, obravnava boot-time ram disk za nalaganje modulov itd za časa bootanja in ne pride v poštev med delom itd.

V glavnem, videt je da sem iskalno rešitev že našel. Pač skopiram željeni IMG file v /dev/null, vendar mi po tem v RAMu ostane njegova kopija v bufferjih filesistema. Ko nato začnem s pečenjem, mašina ugotovi, da ima iskani file v ramu in ne praska po disku.

Sedaj me je*e le to, da mi dva pekača nočeta delat hkrati na istem kablu s hitrostjo >12x pa če se ubijem. To je prej delalo ;( ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Mission update :D

Kupil sem se par Promise Ultra 100 TX2 IDE adapterjev (Mlacom). Zdaj imam placa za priklop maljon diskov in so mi vsi writerji postavljeni kot master.
Pa se vedno ne dela. Ne morem pect 40x na vse stiri enote.

Sem probal najprej nalozit IMG file na RAMdisk in pec z njega, a je stvar natanko ista- ne dela.

No, sedaj pa lahko pecem vse stiri enote na 12x zanesljivo.

Kot sedaj vidim te stvari, je ozko grlo v kernelu v modulu za emulacijo SCSI na ATAPI napravah. Kernel 2.4 ima to malo nerodno speljano. Pe?enje na ATAPI CDRW gre skozi SCSI layer.
Bo treba prevest in poskusit s kakim 2.5.x kernelom, ceprav se ne vem, ce CDRECORD 2.x zna pect na IDE ATAPI CDRW enote neposredno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

borchi ::

freeBSD?
l'jga

borchi ::

Brane2: glede tvojga problema ti na žalost ne morem pomagat, zanima me pa kako za hudiča si prepričal kakršenkoli ide kontroler, da omogoča DMA način za atapi naprave???? js sem ostal brez las zaradi tega!!! probal sem ene tri različne od promise, zoltrix, ... z diski dela dma brez problema, s cd-romi pa ni šans.

kolk potem stane promise ultra 100tx2?
l'jga

Brane2 ::

Promise Ultra 100 TX2 stane IIRC 7-8 kSIT, skupaj z DDV pri Mlacomu.

Kar se DMA nastavtev tiče, jih stvar nastavi sama- tu nisem rabil nič spreminjat.

Kolikor vem, je pogoj za (U)DMA delo:

- da ga podpirajo kernel, plata in disk
-da kernel pravilno prepozna zmogljivosti diska in nastavi UDMA delo.
-za UDMA 66 in več rabiš 80-žilni kabel

Če česa od tega ni, nix UDMA....

Kolikor se spomnim, zazna kernel 2.4.x sam Promiseov kontroler in ga ni treba kaj dosti prepričevat v to. Se mi je pa zgodilo, da mi je zmanjkalo "naprav" v /dev mapi, zato recimo hdparm ni znal dostopat do dveh CDROMov, ki sta bila napravi hdi in hdk, zato sem ju dodal ročno z mknod...

drugače pa ukažeš UDMA-33 delo za ukazom hdparm -X33 /dev/ciljni_disk

mojsterpeter ::

mislim da se na tualatin sistemu lahko še tako trudiš pa ti ne bo uspelo..
v čem je pomoje problem? system bus na pentium3 platah je smešno počasen (mislim da okoli 133MB/s) v primerjavi z novejšimi amd in p4 sistemi (kjer majo recimo sis-ova čipovja vgrajena 1GB/s Multi-threaded I/O link)
torej moje mnenje je da ti na pci vodilu enostavno zmanjka bandwidtha tako da ti tudi n-kontrolerjev ne bo pomagalo...

lahko pa se motim...
ill communication

Brane2 ::

Tulcev bus dela na 133 Mhz. Ker z vsakim prenosom zagrabi štiri byte, to pomeni 533 Mb/s. To pa je čezinčez dosti za 40 pekačev, ne pa samo za 4.

mojsterpeter ::

govorim o bandwidthu vodila na plati (pci-northbrige) in ne o procesorju.. ne vem pa tocnega podatka mislim da je okoli 33MHz oz. 133MB/s na intel čipovjih; sedaj moraš v to spraviti seštevek vseh tvojih kontrolerjev tj. diski in cd-rwji.. računaj tudi da ni nikoli idealnih prenosov in da se najbrž malo tepejo med sabo za bandwidth pa da so nekateri pci sloti primarni nekateri share-ani..

poskusi najti točne podatke pa seštej me zanima koliko pride.. sicer pa je res da bolj ugibam kot ne..
ill communication

Zgodovina sprememb…

Malinovc ::

Mislim da vem kaj isces.... popravek.... to latanco lah spreminjas c Con Kolivas kernelu ( 2.4.21-ck).
Ampak mislim da ni to to! Poskusi tole: Dodaj v rc.S /usr/sbin/hdparm -X udma5 -c3 -u1 -m16 /dev/hda
Hmm..
Drgac ti pa ZELO proporocam 2.5 oziroma 2.6 kernele. Imajo izjemne napredke napram 2.4. se posebe scheduler....
Mislim da to odpravi tvoje tezave.


lp 0:)

Brane2 ::

Vecino tega sem ze sprobal-kljub vsemu hvala. Tezava ni v prepustnosti diska ampak v odzivnosti hardverja.

Bi pa moral pripomniti se nekaj. Par dni nazaj me je nekdo na ST pregovoril, naj sprobam Gentoo Linux na svojem notebooku.

Stvar gate trga. Navdusen sem. Celo toliko, da sedaj to zadevo tlacim v vse druge masine v firmi. Na moji masini bo zdaj verjetno ostal kar samo Gentoo- Winsi 2k pa dokoncno frcijo dol.

Ena od stvari v Gentooju je tudi siroka izbira kernelov (2.4ke). Sploh nisem vedel, da jih je toliko. Ponujajo vse od vanilija kernela, do najbolj cudno predelanih zadev, gentoo-kernel pa naj bi imel nekako optimalen spoj dobrin. Sem sprobal in mislim, da bi to znalo pozdraviti tudi pekaca CDjev.

Sploh pa je v Gentoo kernelu kar nekaj zanimivih opcij, ki jih nisem se videl drugje...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

mile ::

aa-sources gentoo-sources mm-sources rsbac-sources
ac-sources gs-sources mosix-sources selinux-sources
alpha-sources hardened-sources openmosix-sources sparc-sources
arm-headers hppa-headers pfeifer-sources usermode-sources
arm-sources hppa-sources ppc-headers vanilla-sources
ck-sources ksymoops ppc-sources win4lin-sources
compaq-sources linux-headers ppc-sources-benh wolk-sources
development-sources mips-headers ppc-sources-crypto xfs-sources
gaming-sources mips-sources ppc-sources-dev
genkernel mjc-sources redhat-sources

bi reku da je kar pestra izbira :))

Gandalfar ::

mile: itaq k si lahko z ppc-sources-dev ipd. zelo veliko pomagas =)

MUC ::

Če maš IDE diske, morš NUJNO nastavt naslednje v shellu, da ti disk sploh dela UDMA

hdparm -T /dev/hda
hdparm -t /dev/hda

Če dobiš slabe rezultaze, potem napišeš recimo tole:

hdparm -d1 -c1 -X69 /dev/hda in ti za ta disk vklopi UDMA100 in DMA prenose in še 32 bitno .. lalala

Linux že sam obdrži vse datoteke v bufferju, če ma dost RAMA in če ne delaš dost drugih stvari, da ne odplavlja in prazne buffer za druge zadeve.

Mogoče si od tega že kej slišal v postu, samo men se niti pod razno ne lup brat vsega all over. :)

Brane2 ::


?e ma? IDE diske, mor? NUJNO nastavt naslednje v shellu, da ti disk sploh dela UDMA


Mislim, da to ni nujno, ce imas kernel prav nastavljen. Ce imas nastavljeno opcijo, da uporablja DMA za vse kar se da, potem ti tega IMHO ni treba.

Na eni od mojih masin, kjer sem rocno postavil LFS in tako vem, da v skriptih ni tega, so vsi diski optimalno nastavljeni ze s strani kernela...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

moj_nick ::

men je gentoo sam enablu DMA
110111001001010001010000

MUC ::

Občasno res forca DMA; ne forca pa 32-bit IO, tut ne UDMA 100 in še mnogih ostalih stvari, ki jih nastavla hdparm

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MUC ()

Brane2 ::

Mozno. Samo z vztrajanjem na "navijanju" IDE nikoli na svojem stroju nisem dosegu kaj vec kot kak extra %, Se veckrat sem kaj izgubil ali celo sesul stroj. Nasploh se mi zdi, da kernal 2.4 najveckrat kar optimalno doloci parametre, zato se s tem ne igram veliko.

Lahko pa seveda da je na drugih strojih bistveno drugace...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

mile ::

@Gandalfar :

Ene 11 različnih je pa uporabnih , a ni dost ?

Gandalfar ::

@mile:

ja je dost .. samo skoda, ker je za posameznika zanimiv samo en ali dva iz te mnozice izbir. Se pa strinjam, da ima gentoo zelo dobro optimizirana jedra.

Brane2 ::

Poglej na Gentoojev site. Tud za x86 jih je kar nekaj uporabnih izbir...

BigWhale ::

> mile: itaq k si lahko z ppc-sources-dev ipd. zelo veliko pomagas =)

Ko sem se trudil spravit kernel na ppc, bi dal levo jajce za to, ker sem imel precej neprespanih noci zaradi tega kernela ;>

Malinovc ::

Brane3.....
To mi je enkat en prjatu reku>
Ves to je pa razlika med navadnimi userji,gamerji in administratorji..... enostavno probas.... pa bos razsvetljen :))
Povem ti da je vsak kernel, ki je optimiran za tvojo masino hitrejsi kot Gentojev in tu ni debate....
Pogovarjamo pa se tudi o razlicnih verzijah kernela, ki imajo zelo napredne dele.... recino 2.5. threds, scheduler, MMNG ....
Ne mores rect, da je zej Gento hitrejsi.... ampak je mogoce samo priblizno nastavljen na tvojo masino.
Zej se mors odlocit,.... al si bos upal kej napradnega poskusit ali ne. Ce ne potem ..... pac Gento, ampak pol ne sprasvat in trdit neki, ce pa sploh ne ves.
Da o beta zadevah ne govorim... PS.: mors vedet, da ce je neki beta in je v kerneli... potem naceloma ze zlo dobr dela.
Toplo ti priporocam.... probi 2.6test1 ter 2.4.21-ck3 Con Kolivas patch.... Mislim da bos... presenecen :))

lp

mile ::

- gentoo ma tud posebno verzijo s tem patchom (ck-sources )
- 2.6 sm pa vrgu dol po pol dneva (procesi se naenkrat ustavjo, nezmožnost kreiranja novih..... in se mi ni dal zajebavat )

moj_nick ::

2.6.0 je kul 8-)

Prej ni delu writer (delno tut zarad moje lenobe), da ne govorim o iPod-u. Kernel je zakon, use dela tako kot mora. 2.4.x kiss my ***
110111001001010001010000

BigWhale ::

2.6 ima probleme pri prevajanju...

Kdo je se videl kernel, ki nuca Qt in GTK2 ;>

Se malo pa bo cel GUI v kernelu, potem smo pa tam :P

Brane2 ::

Malinovc:


Povem ti da je vsak kernel, ki je optimiran za tvojo masino hitrejsi kot Gentojev in tu ni debate....
Pogovarjamo pa se tudi o razlicnih verzijah kernela, ki imajo zelo napredne dele.... recino 2.5. threds, scheduler, MMNG ....
Ne mores rect, da je zej Gento hitrejsi.... ampak je mogoce samo priblizno nastavljen na tvojo masino.
Zej se mors odlocit,.... al si bos upal kej napradnega poskusit ali ne. Ce ne potem ..... pac Gento, ampak pol ne sprasvat in trdit neki, ce pa sploh ne ves.


Ti ocitno nisi se VIDEL Gentoo kernela, ker je tole precej tko na pamet receno.
Saj sem do sedaj vedno sam prevajal vanilija kernele, potenjene z www.kernel.org. To ni nc novega.

Saj Gentoojev kernel je tud v taki (source) obliki, da ga je treba prevajat. Tud postopek prevajanja je natanko enak kot za vanilija kernel.

Razlika je v patchih, ki so vdelani not. Meni osebno kernel ni osrednja stvar v zivljenju in se mi ne da trosit zivljenjske energije na iskanje patchev, mucenje z vdelavo posameznih patchev in ugibanje o medsebojnih ucinkih. Poleg tega je precejsen procent stvari, ki jih kar tako najdes nekje na netu crap.

Tu pa so vse stvari zbrane v smiselni celoti, ki si jo lahko lepo predelas in spoliras, da pase natanko na tvojo masino.

Kar se kernela 2.5x tice, teh stvari ne maram. Sem si ze naredu zadost tezav s prevec svezimi 2.4 kerneli, ko so stvari potihoma nehale delat.

Ga (se) ne rabim tolk, da bi zgubljal cas s tem. Ko bo narejena prva "final" vezija, si bom zrolal enga brez bojazni, da bi kaj solidno sesul.

Sicer sem 2.6-tko ze probal in stvar je videti solidno, samo teh neuradnih verzij ne mislim uporabljat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Malinovc ::

BigWhale:
2.6 ima probleme pri prevajanju...

Hmm... kavem... men dela ze zelo zelo dolgo... in da ti povem kr pozn so se odlocil za izdajo 2.6... in je ze skor mal prevec novosti v primerjavi z 2.4 kerneku, na katerem se ze ne dela vac ampak zamo debuga.

Ce pa imas kake probleme pri prevajanju je lahko samo bug... ker na mojih masinah dela v prvo brezhibno ( pri prevajanju ).. samo delovanje pa je .... ka nej recem ... noro, ka je zadeva nardila iz moje 500Mhz masine... :8)

"Kar se kernela 2.5x tice, teh stvari ne maram. Sem si ze naredu zadost tezav s prevec svezimi 2.4 kerneli"

hmm... povem ti.. mores probat... sej ce pravis da delas v firmi in da imas vec masin sklepam da si nek admin...
in ce si admin mors... probavat " no ja ce si zejen neki izbolsat in se se kej naucit".... se enkrat 2.6.x je pomoje STABLE kernel....in ni nobenih tezav...
Hmm...a ste ze sploh sprobali 2.5.7x ali 2.6.x ker cene ne veste, da je v kernelu ze po defaultu alsa in... KR DELA ??
Potem... problemi pri 2.4.x z USB miskah " jst mam nazalost M$ Explorer" dela z uhdci v prvo brez tezav....
Pa lah nastevam se tri ure prednosti....po kr dolgem obdobju delovanja... pa se ne spomnem slabosti :) .

lp.

Brane2 ::

Saj ne pravim, da nisem probal.

Med "probal" in "uporabljam" je velika razlika. Meni se recimo 2.6tka ne skompajla vedno pravilno, ko nastavim vse, kar rabim.

Poleg tega je večina zame kritične "robe" v 2.4kah (Toshiba notebook ACPI support, USB mouse-HID moduli etc.etc.).

O.K. 26tka ima boljši VM, boljši SMP ustroj itd, kar mi pa bolj malo pomaga. Vsi stroji so enoprocesorski, no razen enega, pa še ta je dual-cpu. Ne verjamem, da se bo tu 2.6tka lahko razmahala in pokazala svoje prednosti. Prenovljeni VM je kul, samo če imaš na svakem stroju 1 Gb RAMa v povprečju, kolk pogosto pa ga rabiš ?

Karse pa stabilnosti prevajenja tiče, je tu že 2.4ka še bolj švoh, da o 2.6tki ne govorimo. Racimo od včeraj se mučim z rolanjem tazadnje verzije 2.4-ke (22-pre8), ki mi ob "make bzImage" enostavno škripne, če se ne odpovem vsem PPP modulom !

Poleg tega rabi 26ka nove kernel utilse, kar pa moj gentoo ne bo verjetno kar tako prebavil (še nisem poštudiral, kako si na Gentooju zrolaš kaj ročno, da Portage tega ne ve-še vedno se ukvarjam z napredno konfiguracio X-ev)...
Torej, vsi moduli za 2.6tko ne bodo naloženi v obstoječi konfiguraciji.

Z novimi kerneli je tako, da tudi ko delajo, delajo za povprečne kombinacije, ki so jih razvijalci že sprobali. Manj pogoste kombinacije so minsko polje z nepredvidljivimi rezultati... :\

Tako da se mi nikamor ne mudi. 24ka dela zaenkrat zadosti dobro, poleg tega pa imam kup drugih problemov in kernel niti približno ni največji...

Malinovc ::

Hmm.. moj kolega ima nekega prenosnika...hmm.... mislim da c633 a neki tajga.. pa sm testiral najprej 2.4.21-rc4, ki ima kr neki popravkov za prenosnike..pa z vsemi nastavitvami ACPI... iz 2.4 v 2.5.74 ter ostale ki so podane.... pridobi 37minut delovanja prenosnika...to sm testiral z filmi.. Kar je pa se najbolje.. 2.4ka mu je zaznala bad bios.. 2.5ka pa....:))

Eno vprasanje... kolkr sm sledil 2.4 verziji kernelov.. in ti pravis da imas kr neki prenosnikov... a ni bila ka kernel mailinglisti
kr glasne debata, ker so zelo kritizirali zakaj v 2.4.x ni ACPI popravkov za prenosnike... " koda je bila ze zdavni napisana... le not je ni blo..." in sele v 2.4.21-pre1 so kr neki Andy Groverjevih popravkov dali not. Se pravi da ti do pred kakim mesecem zelo verjetn sloh ni delu full ACPI support.... ki je v 2.5.x ze od vecnosti IN NI BIL EXPERIMENTAL...
Pa se zej mislim da vecino napora dajejo v pretvarjanje kode za ACPI v 2.4.21 kernel.

Sej brez ACPIja tut dela ampak... pac baterijo ful zere amm... usb... uhci mislim da za mojo vio kt133 do 2.4.21 sploh ni delal vredi... v 2.5.x pa mislim da ze kr dolg.

Kar se tice kompajlanja pa je tako, imeli smo ze veliiiko distribucij linux osa in :8) zal, mi je samo v slackware linuxih uspelo skompajlat kernel. In od takrat nism meu nikol tezav pri kompajlanji tako razlicnih kernelov, KDEja, gccja,.......................
V bistvu sm na nek nacin tester.. ker takoj ko neki vn pride in ce je kej bolsga za mojo masino... probam in reportam buge :P. Enkat sm vido tut Gentoo linux in zadeva res kr hitr dela za bare instalacijo in moj kolega prisega na njih. Ampak vedno ko gremo na kavico se mu sline cedijo, ko se pogovarjamo o 2.5.x, a mislim da ima ze probleme pri navadni 2.4.21x. Mislim... najbolj dodleana stvar ...kernel... pa se ti v prvem ne skompajla. Men se v slackware linuxu samo enkat ni skompajlu kernel in to je bil bug v 2.4.20x, ker nisi smel met ide-scsidrajverja v kernelu...ker zadeva ni delala.

Js ti povem SLACKi tvoj PC... pa bos vidu ka je v tvojem prenosniku :P ... ce bos mel cas.... probi...
Aja... pa dej nastav si mal prioritete v X ih ... pa zadeva tut ful hitr dela... sam balans mors najt... cene si pa kr skompajli QT pa KDE za tvoje masine in nared pakete pa .. ce pravis da imas iste masine... instaliri na vse... pa bo 30%bolj trgal.

Sigurn bo hitrej ko Gentoo.
Ampak kot sm reku....vsak more imeti svojos/distro v katerem se dobro pocuti... ampak mors probat :)
lp

Brane2 ::

Gentoo dela super in ostane pa . 8-)

Ne vidim, zakaj bi kaj drugega delalo hitreje kot Gentoo, saj Gentoo je distribucija, ki je ustvarjena za "polaganje v ovinkih" .

Jaz sem sokmpajlal VSE na svojem stroju z "-march=pentium3 -O3 itd itd...).

Ni res, da se na Gentooju ne da imeti 2.6 kernela. Tudi beta verzihje ostalih paketov lahko instaliraš. Vendar za to moraš postaviti poseben flag na "športno vožnjo".
Tega pa nočem. Mi že zdaj stvari delajo super, ne maram nestabilnih stvari, ki ti na koncu podrejo pol sistema.
Tisti tvoj kolega je instaliral Gentoo, da se bo lahko hvalil, nima pa pojma kako bi ga prilagodil svojim potrebam. Kernel 2.6 na Gentoo biti ne noben problem. Samo dokumentacijo je treba prebrat.

Moram poštudirat ročno instalacijo (ki je gentoojevi skripti ne podrejo) in to je to. Jaz biti zadovoljen. Na vseh mojih mašinah laufa vse optimalno.

ACPI na prenosniku mi dela z 2.4 kernelom. Ravno maloprej sem se igral z backlightom.

Vse to je blo že v Gentoo-kernelu (popolna ACPI podpora itd itd.) le iz nekega meni neznanega razloga ravno moj zvočni modul (i810_audio) ni in ni hotel delati.

Zato sem zrolal stock vanilla kernel 2.4.22-pre8, torej tazadnji. Po nekaj neuspelih poskusih mi sedaj dela vse kot mora. Resda nimam PPP in podpore za modem, a na to lahko počakam, da debagirajo še tistih par hroščev v naslednjem dnevu ali dveh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

mile ::

nč ne bo hitrej..
Optimizacijski flegi za gcc so povsod enaki

Sicer bo pa finalna verzija Gentoo-ja 1.4 obsegala 2 CD-ja in bo vsebovala že prevede večje pakete (z optimizacijami za posamezne procesorje), tako da se bo dalo precej hitreje postavt mašino kot sedaj.

Malinovc ::

Ne ne... nism mislu, da ACPI sploh ni delal v 2.4.21 < ... ce nisi meu bad biosa itaq da je delal,.... sam support:
battery, ACPI fan devices control, ACPI idle handler,ACPI thermal zones, ACPI-compatible ASUS/Toshiba laptop extras,
ACPI Toshiba laptop driver- " ACPI Toshiba laptop LDC s.,Processor type and features", CPU Frequency scaling, .....
pa se pa se imas nadgradenj samo za Toshibo " sej ti mas toshibe... "....
To mislim z ACPIjem...
Pa se enkat .... ce bos imel kaksne tezave z 2.6.. kerneli.. ki jih ni v 2.4... potem si pa hud uporabnik. Jst mam python server, ful zaseden ftp server, z neta hude reci dol vlecem pa se malo morje skrip laufa... + da jst skos neki kompajlam :) , pa mam 500MHZ Athlona... z loadom 5.. pa ti povem.. da razn zaradi DRIja se nism meu OPSA se v nobenmu kernelu. Hmm... aja
pa to se,... mislim da sm meu ze ene 30-50 razlicnih verzij kernela na masini in se kr mam drugo instalacijo Slackwera " se nikol mi ni sesulo sistema"
PS:> mile: Flage izkljucno popravlam direkt v Makefile-u... in dela vse ful hitrej.... no ja najprej mors skompajlat kak QT, ce hoces videt hitrejso odzivnost v X-ih.
PS:> enkat sm testiral te gcc optimizacije... in med njimi je tut -O3 hmm... v testih so se mi moduli ene verzije kernelov vedno narobe skompajlali BREZ DA BI DEBUG kej errorjev javu... potem sm probu skompajlat " kot vsi priporocajo KDE z -O3... pa so mi programi skos kresali al pa nepravilno delali. Potem sm sel testirat za hitrost.... naredil sm sort algoritem in uporabil vedno isti program ter ga skompajlal z O3, O2... ugotovil sem, da je O3 pocasnejs...lahk ti dam kodo pa probi ...hmm pa kolega je probu TSP algotirmom pa mu je O3 30% se pravi 2-3 usr dalj delal....
Ampak poanta je, da je -O3 opcija IZREDNO UNSTABLE in nepriporocljiva .... pol pa pravis da je kernel unstable....
Aja pa z ze kdo ve, da so sode stevilke kernelov stabilne ..... 2.6???

Vprasanje> Ti je ze kdaj now kernel sesu sistem....

Brane2 ::


Ne ne... nism mislu, da ACPI sploh ni delal v 2.4.21 < ... ce nisi meu bad biosa itaq da je delal,.... sam support:


Toshiba nima dosegljivega BIOSa. VSE dela preko ACPI...


pa se pa se imas nadgradenj samo za Toshibo " sej ti mas toshibe... "....
To mislim z ACPIjem...


Pa saj vse to mi dela v 2.4ki...


Pa se enkat .... ce bos imel kaksne tezave z 2.6.. kerneli.. ki jih ni v 2.4... potem si pa hud uporabnik.


Zakaj bi moral skakati v instalacijo 2.6tke ze zdaj ? Ko bo stvar stabilna, bo vse skupaj itak stvar posodobitve, ki jo bo izvedu enostavni emerge -e world. Zakaj bi zdaj nekaj packal na roko ?
Bom kaj od tega imel ? Koliko hitreje mora delat 2.6tka, da mi bo povrnila instalacijske glavobole ?



Jst mam python server, ful zaseden ftp server, z neta hude reci dol vlecem pa se malo morje skrip laufa... + da jst skos neki kompajlam , pa mam 500MHZ Athlona... z loadom 5.. pa ti povem.. da razn zaradi DRIja se nism meu OPSA se v nobenmu kernelu. Hmm... aja


To mi ni zadost trdna garancija, da bi se sel kar tko zaj* s kernelom 2.6. Saj razumem, da si navdusen- meni je tud vsec, samo ne razumem zakaj bi se mi zdaj moral strgat od veselja. Stvar, kot jo imam, dela. Morebitna razlika ne upravici naporov pri instalaciji (trenutno) in pa dejstva, da se bo dalo cez kak teden zadevo cisto stabilno updejtat z emergom. Ko dajo Gentoojevci nekaj v emerge bazo, stojijo za tem izkusnje vsaj nekaj uporabnikov...


pa to se,... mislim da sm meu ze ene 30-50 razlicnih verzij kernela na masini in se kr mam drugo instalacijo Slackwera " se nikol mi ni sesulo sistema"


Kaksno zvezo ma to s Slackwareom ? Ce ti kernel znori in pise bedarije po disku, ti nic ne pomaga...


PS:> mile: Flage izkljucno popravlam direkt v Makefile-u... in dela vse ful hitrej.... no ja najprej mors skompajlat kak QT, ce hoces videt hitrejso odzivnost v X-ih.


In kaj ti tle ni jasno ? VSE to Gentoo ze dela. Edino, kar bi se lahko naredil, je da bi uporabil gcc 3.3 namesto verzije 3.2.3 . Zagotovo je dober razlog za to in ker je gcc kljucna komponenta sistema, lahko z nejgovo zamenjavo v sedanjem sistemu ze z majhno nepazljivostjo naredim sistem unbootable. Tudi to pride na vrsto cez kak teden ali dva skozi emerge, ceprav ne verjamem, da bo prineslo astronomske pospeske...


PS:> enkat sm testiral te gcc optimizacije... in med njimi je tut -O3 hmm... v testih so se mi moduli ene verzije kernelov vedno narobe skompajlali


Jasno. O3 ni magicno kladvo, ki bi resilo vse probleme. Ravno kernel in vse ostale stvari, ki delajo direkt s hardverjem, ne prenesejo optimizacij dobro. Tam je treba dolocati stopnje od modula do modula. Ker je modulov milijon, se mi tega ne da. To je ena od prednosti kernela 2.6, ker so pac to delo opravili in imas na voljo optimizacije, ki bi jih drugace moral dolocati rocno.


BREZ DA BI DEBUG kej errorjev javu... potem sm probu skompajlat " kot vsi priporocajo KDE z -O3... pa so mi programi skos kresali al pa nepravilno delali. Potem sm sel testirat za hitrost.... naredil sm sort algoritem in uporabil vedno isti program ter ga skompajlal z O3, O2... ugotovil sem, da je O3 pocasnejs...lahk ti dam kodo pa probi ...hmm pa kolega je probu TSP algotirmom pa mu je O3 30% se pravi 2-3 usr dalj delal....


Dolocene stvari lahko s hudo optimizacijo delajo dalj casa (so pocasnejse). To pa zaradi tega, ker gcc med prevajanjem in optimizacijo ne vidi profila izvajanja ciljnega programa. Tako tudi ne ve, katere dele se najbolj splaca optimizirati, ker se pogosteje izvajajo. Poleg tega so dolocene stvari, kot je npr. inlining stvar kompromisa in v neugodnih situacijah lahko delajo pocasneje. Vse kriticne parametre prevajanja bi moral nastaviti programer, ki je pisal program in se mu lahko sanja, kako bo optimizacija vplivala na katere dele programa. Tako tudi lahko za vsak delcek programa spreminja stopnjo in nacin optimizacije.


Ampak poanta je, da je -O3 opcija IZREDNO UNSTABLE in nepriporocljiva .... pol pa pravis da je kernel unstable....
Aja pa z ze kdo ve, da so sode stevilke kernelov stabilne ..... 2.6???



Ne mi govort o stabilnih sodih cifrah ... ;(
Optimizacija je cist O.K. (ce ne stejemo bugov v gccju) le vedet moras kaj pocnes...


Vprasanje> Ti je ze kdaj now kernel sesu sistem....


Ja. ReiserFS podpora v enem od "stabilnih" 2.4 kernelov mi je sesula premnogo fajlov na disku...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

moj_nick ::

mislim... kolk problemov!

kwa je tak bawbaw kernel emergat, pognat dva ukazeka, inštalirat tiste module (katere že itakh veš na pamet), skopirat bzImage in konfigurirat lilo/grub d boš lahko izbiru med beta in stable???

Če kernel sesuva, naložiš pač enga druzga (gl. miletov post). Men dela 2.6.0-test1 popolnoma stabilno. Sm meu tut mm-sources ampak sm ga zarad nedelovanja modulov vrgu dol. 5min dela |O
110111001001010001010000

Brane2 ::

Mah dobr- 2tka ti dela. Kaj pa modutilsi ? Tisti (modprobe insmod rmmod itd) od 2.4ke na 2.6ki ne delajo.

Kako to postimas in kako postimas da oboji lahko delajo HKRATI, torej da ko izberes 2.4ko se startajo modutilsi zanjo in obratno ?

Ali je to ze v osnovnem arzenalu Gentooja ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

moj_nick ::

Writer mi dela z vgrajenimi moduli, iPoda morm z modprobe mountat. Tuki tut ni nbenga problema:
modprobe sbp2
rmmod sbp2

V 2.4 mi ni hotu delat, ampak moduli so se vseeno brez problema naložili.

Je pa res, d mi nič modulov avtomatsko ne naloži, ker mam vse v kernelu, razen sbp2

Brane2 ::

To vem. Kar ne vem, je:

- a ti modprobe dela lahko ce mas hkrati instalirane obe verziji ?

Se pravi, ce se v LILOju (jaz uporabljam GRUB a to ni vazno) odlocis za 2.6tko, ti bo modprobe delal in takisto ce v LILOju izberes 2.4ko ?

Ali pa mas ti zdaj samo 2.6ko v sistemu in tega ne mores sprobat ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Sorry, moj zajeb. Sem ze najdu. Novi modutilsi baje delajo z obema verzijama. Vem pa, da vcasih niso in si za 2.5&2.6 rabil neke druge utilse...

Matr, zakaj ne more bit postena dokumentacija o kernelu kar na www.kernel.org ampak jo je treba lovit po vseh koncih neta ? :\

Mislim, kje dobis recimo podatke o tem, katere parametre lahko podas kernelu in njegovim modulom ob startu ?

moj_nick ::

hmmm... jst nism nobene dokumentacije prebral. Edino ukaz make dep sem zamenjal z make. Če bo šlo kaj narobe, jo bom prebral, vendar nič ne kaže na to :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

mile ::

Brane2 ::

mile:

Thx za link. Informativno, vendar tole vseeno ne vsebuje konkretnih podatkov za posamezne module.

Bo pa to vsekakor treba prebrat.

Kar se kernela 26 tice:

Vceraj sem ga probu nainstalirat. Tud ce pozabim probleme z moduli (za kar sem verjetno kriv jaz, ker niti poskusal nisem uporabit obstojeci modprobe, da ne bi kaj razneslo :D ), je bil problem v nVidiinih driverjih za X-e.

Zadnji nVidiin paket se upira instalaciji modula v 2.6 kernel, zato so mi Xi delali samo z vdelanim OS driverjem za te kartice. Ce je to res (in nisem spet jaz kej falou) je ta kernel se ne zrel za Pravo Uporabo. Sorry. Nezmoznost laufanja BillardGL je zame no-go... :D

moj_nick ::

ebuild za driverje maš nekje na Gentoo forumu

edit: v uradni temi za ta kernel v Other things Gentoo na (mislim da) prvi strani

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

mile ::

@Brane2

mislim da imaš pod 13. točko opisane vse parametre za posamezne module

der_Alte ::

za parametre modulov... modinfo ime_modula
za nvidia in 2.5/2.6 www.minion.de
btw... zanimivo, da ti sploh delajo ATAPI naprave na Promise krmilniku, meni namrec na Ultra 100TX2 niso (in tudi v navodilih pise, da Promise ne podpira ATAPI naprav)... se ena moznost... a imajo ATAPI naprave vkljucen DMA prenos?

Brane2 ::

Mah, ta Promise je blesav. To za ATAPI so napisal verjetno ?ele v zadnjem ?asu. Prej tega sloh nisem videl.

Ja, zdajle mam vse CDRWje obesene na te kartice. V eni masini mam 4x 180 Gb HDD zataknjene v plato in 4x CDRW na dveh Promisih Ultra 100 TX2.

Zadeve imajo debilen BIOS. Tako sem imel probleme z originalnim BIOSom, ki sem ga upgradeal. Kot rezultat se stvar ni hotla zbootat, ce so bili v Promise zataknjeni samo CDRWji- vsaj ena enota je morala bit HDD. Zato sem moral downgradeat BIOS.

Med ATA in ATAPI napravo ni hardverskih razlik. Se*je ga torej samo BIOS kartice. To, da ne podpirajo ATAPI naprav verjetno pomeni, da se stvari ne znajo zbootat c CDja na Promiseu...

No, v glavnem, pol je prisla se ena verzija BIOSa ven, zdej se pa ne spomnim vec kero sem zaflesal gor, prvo ali zadnjo ;o)

V glavnem DMA na CDjih dela. Dela tudi UDMA. Sedaj je zadeva postavljena (sel ravnokar preverit) na UltraDrMa 2 (torej 33MHz) :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian Gnu/Linux kot workstation (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1960116859 (32533) RedDrake
»

[Gentoo] Kernel upgrade (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674438 (3964) Trubadur
»

Inštalacija linuxa

Oddelek: Operacijski sistemi
291537 (1185) pblaz
»

Gentoo Nforce mreža ne dela razen z LiveCD-jem

Oddelek: Operacijski sistemi
111353 (1245) nicjasno
»

Suse 9.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
664721 (4007) moj_nick

Več podobnih tem