» »

Inštalacija linuxa

Inštalacija linuxa

pblaz ::

Zdravo!
Linux sem uporabljal pred kakšnima kakšnim letom in pol, na njem sem delal vse. Imel sem Gentoo, KDE 3.0 in moram reči, da sem bil izredno zadovoljen. Nato sem kupil nov računalnik, na katerega pa nisem mogel inštalirat linuxa oziroma mi ni uspelo (serial ata, grafična ni in ni hotela delat). Od takrat uporabljam windowse ;( , ki pa bi se jih rad odkrižal. Zdaj sem na tem, da bi spet inštaliral linux, je pa res, da sem pozabil veliko fint, vsaj pri inštalaciji, zato me zanima, katero distribucijo mi priporočate.

Imam sledečo konfiguracijo:
- matična plošča Abit NF-7S (se pravi nforce2, tu rabim zrihtat, da deluje mreža, SATA, USB 2.0, Firewire, zvok - ni nujno, da 5.1, saj imam pc priklopljen na stereo ojačevalec)
- grafična kartica NVidia GeForce FX5600
- 2x IDE diska, na Primary Master bi rad imel sistem
- 2x SATA diska, ki sta povezana v radi (stripping)
- DVD pekač LG
- DVD drive Teac
- tv kartica AVER Tv Phone (ta zna bit trd oreh, z njo se bom ukvarjal kdoj drugič)
- USB tipkovnica Cherry (s hubom) in USB miška s koleščkom, ki je nanjo priklopljena

Se pravi, da mora delovati mreža, diska SATA v raidu, USB 2.0, Firewire (kako snemam iz kamere na disk?) in zvok, grafika, dvd pekač (r, ram, rw), predvajati mora dvdje (filme), mp3je, pa tudi kakšen divx ali xvid bi rad kdaj pogledal (s podnapisi), potrebujem samba server za ostale pcje v mreži, slovenska tipkovnica.

Torej, ima kdo kak predlog? Sicer bi rad imel spet gentoo, samo sem pozabil vse okoli prevajanja jedra.

Za pomoč bom zelo hvaležen.

roscha ::

A nas ti mal ... ?

Do pred letom in pol si imel gentooja, ki je baje ena zahtevnejših dstribucij (nisem preizkusil), nisi pa si zapomnil niti tistega osnovnega:

make (menu/x)config
make dep (na 2.6.x tega ni več)
make bzIMage
make modules
make modules_install

programe pa si kompajlal iz 0 predvidevam?

nehaj no...

Drugače pa:

www.tldp.org

tle skor vse piše.

pblaz ::

ne zajebavam te ;(( . sploh sem pa takrat vse inštaliral s pomočjo forumov pa še koga sem kaj vprašal. sploh pa sem imel takrat bolj osnoven hardvare, na kakršnega znam še danes inštalirat - anhlon xp 1600+, neka plošča z zvokom, realtek mrežna, cd pekač in en disk.
ne vem pa, kako naj inštaliram un pofukan serial ata raid, sam mi vedno najde dva diska in ne enega v raidu, kakor bi hotel! tudi za dvd pekač ne vem!

ja, in človek pozabi. sploh pa sem se jedra rad vedno izogibal, ker potem v make menuconfigu nekaj preveč izbereš ali premalo pa ti pol stvari ne dela. ;(( zato ne mislit, da vas zajebavam, ok?

tako, zdaj sem si zdownloadal cd od gentooja in se bom počasi - res počasi lotil zadeve. :D

Bojan xxxx ::

Glede na konfiguracijo (nforce2, nvidia ...) ne vidim razloga, zakaj ne bi šlo to še naprej z Gentoo.

Jedro:
1) Najbolj enostavno bo šlo v Gentoo takole:
emerge genkernel
genkernel all

Ni preveč zapleteno, ane.

2) Uporabi menuconfig:
cd /usr/src/linux
make menuconfig

(potem poveš kaj hočeš imet v jedru ...)

make && make modules_install

cp System.map /boot/
cp arch/i386/kernel/bzImage /boot/kernel-verzija

popravi grub/lilo
in če je bootloader lilo potem /sbin/lilo

Bo šlo ???
Sicer pa vse piše tukaj:
http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/h...

Bojan xxxx ::

Aja ... med 1) in 2) sem pozabil napisat ALI (ali z genkernel-om) ali pa z menuconfig. Sicer ne škodi če narediš na oba načina, ni pa ti tega treba naredit :)))

roscha ::

@pblaz

Ok, ok. Brez hude krvi nooo!

O samem SATA nimam pojma, ker ga nimam :D ampak mislim da ne bo problema, če boš sistem inštaliral na PATA. Sata si že kasneje porihtaš. Kar pa je 110%: POZABi na "kao HW" raid ki je na plati. Lepo uporabi linuxov softwarski raid pa bo. Zaresni raid kontrolerji stanejo nekaj 100$ in ne par 10 centov, kot ta hec, ki je naliman na plato.

Z nforcem tudi ni nekih hudih problemov. Nekaj stvari je že v kernelu, podpora pa je tudi na nvidiini strani.

Kaj te muči okrog DVDja pa mi sploh ni jasno. Zadeva je identična CDRomu.. Priključiš, mountaš, dela.


LP!


P.S.
Aja še to. Pri kompajlanju novega krnela OBDRŽI še starega. Če gre kaj narobe bootaš starega. Drugače pa vse skup ni tak bav-bav. V krnel vključi VSE kar si gotov, da potrebuješ. Za vse tisto kar nisi prepričan pa si naredi module. Če slučajno kaj potrebuješ naložiš modul..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roscha ()

Bojan xxxx ::

Ko se boš že ukvarjal s kernelom, se splača mislit še na grafično.
S telim howto-jem bošlahko lepo spravil v pogon še svojo Nvidio.

Aja, poleg jedra se splača spravit nekam še /usr/src/linux/.config file, da se lahko vrneš nazaj, če v kernelu kaj spremeniš in potem zadeva ne deluje ... pa si v tem času že pozabil, kaj točno si spremenil. Backup .config lahko kar prišpara cajt.

Evo, zdaj smo te pa opremili - popolmoma :)))

Bojan xxxx ::

pblaz ::

ok, hvala. sem se lotil in trenutno emergeam sistem. imam pa sledeče vprašanje - če naredim emerge gentoo-sources, ali bom dobil jedro 2.4 ali 2.6. (uporabljam cd 2004.2, potem sem šele zasledil, da obstaja tudi 2004.3, šel sem iz stagea 1)

MasterMind ::

gentoo-dev-sources je 2.6.x serija kernelov. Uporabi tega ;). (tudi jaz ga uporabljam, in sem kar zadovoljen)
Gentoo, KDE uporabnik.

Bojan xxxx ::

gentoo-sources = 2.4
gentoo-dev-sources = 2.6

Saj med 2004.2 in 2004.3 ni tako velike razlike ...

MasterMind ::

Aja. Mogoče kdo ve kdaj bo "podprt" RaiserFS 4? (tako, da bom lahko root particijo naredil s to verzijo RaiserFS-ja).
Gentoo, KDE uporabnik.

Bojan xxxx ::

MasterMind - sva pa tole skoraj istocasno odgovorila :))

Sicer pa, pblaz, moram rect, da je prav prijetno videt nekaj gentoo-forum manir tud tukej !!!!

Exilian ::

MM: do 2.6.10 zihr ne.. pa še takrat uprašanje
It's not the opensource i hate.
It's the fanclub I cannot stand.

Bojan xxxx ::

Saj je ebuild za reiser4 že v portage-ju. Označen kot "stable".

Jest bom z Reiser4 še mal počakal, mi je tale opomba na official sajtu zadosti:
"We must caution that just as Linux 2.6 is not yet as stable as Linux 2.4, it will also be some substantial time before V4 is as stable as V3."

You've been warned - bi se reklo :)))

Samo, ko me bo Reiser4 evforija zagrabla, me bo pa Zagrabla :)))
Menda ta fs spumpa 80MB/s za šalo - uffff

Ja,

pblaz ::

no, pa sem se lotil. do sedaj je šlo vse brez težav, kmalu bom na tem, da zinštaliram Xe. Zdaj pa me muči sledeče - kaj je s tem Xorg-om?

Bojan xxxx ::

Najbolje, da emergaš kar KDE ali gnome; vse v zvezi z Xorg se emerga samo; dependencies.
Če emergaš vse skupej, ga lepo poženeš preden greš spat in pustiš.

Potem odkomentiraš relevantne zadeve v /etc/rc.conf (npr xdm ...)

Poteeem
cd /usr/X11r6/bin
xorgconfig (da skonfiguriraš Xorg)

potem pa le še startx

(predpostavljam, da si pred startx že rekel kaj v stilu #useradd ...)

mogoče bi na tvojem mestu pred vsem tem rekel še
#emerge --sync


Pogoče pa se splača reskirat še sekundo časa in napisat en mali skriptič za emerge; skript, ki ima na kuncu ukaz "halt", ki bu po končanem delu ugasnil računalnik.

Če pa želiš biti res komot pa zemergaš še mailx. S tem lahko iz command line pošiljaš maile. Jaz mailx vedno postavim pred "halt" in zadeva mi pošlje mail na pinkponk.com - in na mobilca lepo dobim sms, da se je stvar uspešno končala :)))

Nekako v tem stilu:

nano -w mojskript
emerge kde
emerge karkoli
mailx -s "mojsubjest za mail" jest@pinkponk.com
halt
Ctrl-o (shrani in zapre nano)

chmod 777 mojskript
./mojskript

OK ????

PS: mal sem se razpisal, pač sem ravno šalco kave postavil na mizo. Očitno Barcafe dela.

Brane2 ::

Še par opomb z moje strani:

Če ročno compilaš gentoo-dev-sources kernel, potem preden končaš, shrani config file na znano lokacijo.
Jaz jih vedno številčim ob svojem imenu- npr. Brane1.cfg, Brane2.cfg itd.

Če kaj zaj*, pače neostavno pon oviš vajo in naložiš zadnji config file in delaš od tam naprej.
Če je popravek tak, da rabiš nov modul, lahko pač ponoviš vajo od "make menuconfig" dalje. Enako velja, če boš novi modul vgradil v kernel. Če bi pa rad nekaj, kar je vgrajeno v kernel spremenil v modul ali izbrisal, boš verjetno moral začeti z "make mrproper" ali "make clean" razlika med njima je, da ti prvi zbriše tudi zadnjo zapomnjeno konfiguracijo, drugi pa ne. Oba pa zbrišeta vse skompajlane stvari (in jih torej sistem kompajla še enkrat).

Če si imel RAID polje, boš moral skompajlati not (najbolje vse) module za "RAID in LVM" v kernel.
Ker imaš SATA, boš moral verjetno vključiti tudi ATA- podporo, SCSI emulacijo (in podporo za SCSI CDROM) nato pa pod "SCSI low-level drivers" najdi podporo za SATA za svoj čipset in jo vključi v kernel.

Če imaš nVidia kartico, ne vključi kernelovega driverja zanjo, le grafično podporo terminalu in modul za izbiro ločljivosti. Prav tako ne vključi kernelovega driverja za AGP, saj je nVidijin boljši.

Kar se RAIDa tiče, ti zna s tako sformatiranimi diski tudi ne delati. Format samega RAID polja je stvar kontrolerja in ni ravno standardiziran. To je tudi eden od razlogov, zakaj je softverski RAID boljši- sploh pa od teh RAIDov na plati, kjer itak pravzaprav vse dela BIOS.
No, probaš lahko. Poleg tega, mislim, da je svojčas kernel imel neko združljivostno podporo, da je lahko delal z RAID polji, postavljenimi na problematičnih kontrolerjih...
Če pa boš diske itak sformatiral na novo, potem problemov ne bi smelo biti...

Dobro tudi naštudiraj optimalne CFLAGS nastavitve za tvoj CPU v /etc/make.conf . Pobvrskaj malo po gentoo forumu, kaj je optimalno zate. Tu bodi previden in se ne zaletavaj. Če jih boš pozneje spreminjal, boš moral za optimalen izkoristek hitrostne razlike z njimi skompajlati praktično cel sistem, pri nekaterih opcijah pa ti zna tudi sistem ne delati, če bodo eni programi skompajlani z njimi, drugi pa ne (recimo -ffast-math) !

Podobno velja za USE opcije. Poglej si v /usr/portage/profiles/use.desc, kaj pomeni katera use opcija in dodaj željene v make.conf.

Pred tem poglej z "emerge info", katere USE opcije so že v veljavi. Če želiš za določen package drugačne USE opcije, lahko svojo željo vneseš v /etc/portage/packages.use

V glavnem, dobro si poglej in obrni nastavitve, preden rečeš "emerge system" in nato začneš emergeat vse živo.

V FEATURES (/etc/make.conf) si vsaj med emergeanjem sistema lahko dodaš "buildpkg". Takrat ti bo stvar za vsak pkg, ki ga skompajlala, po inštalaciji naredila tudi bzip file z binarno inšatalcijo. Če kdaj pozneje kako zje*eš package, ga lahko z emerge -k _ime_packagea_ razrolaš kar od tam, ne da bi ga compilal.

Zelo uporabna in zlata vredna zadeva, če si zje*eš recimo kak življanjsko pomemben library ali pa kar sam compiler. Takrat ga brez tega tudi inštalirat ne bi mogel in bi obtičal v zanki.

Ima pa seveda stvar tudi napake. Predvsem ni videti, da bi si gentoo zapisal, kako ( s katerimi opcijami) je bila binarna štruca narejena. Če si vmes kaj hudi spreminjal opcije, ti zna tako emergean program tudi ne delati. Zato je pomembno. da tega ne uporabljaš stalno in da imaš v binarnih "štrucah" vedno sveže verzije programov, s tekočimi opcijami.

Pomaga tudi, če si daš med FEATURE tudi ccache in mu rezerviraš nek plac na disku ( pri meni recimo 2G).
Ccache ti lahko bistveno pospeši prevajanje. On v bistvu deluje kot cache za c compiler. Beleži si izvorne datoteke, ki jih je dobil gcc v obdelavo in izhodne rezultate (in pogoje compilanja- verzijo gcc in ostale opcije). Če dobi kdaj gcc nalogo, kijo je ccache "že videl", ta ne gre v zamudno prevajanje ampak ccache kar preplonka odgovor (preveden košček programa) in jo vrne portageu.
Ker so programi sestavljeni iz veliko koščkov in ker se mnogi ponavljajo, ti to lahko prišpara veliko časa, sploh če večkrat prevajaš isto stvar. Je pa jasno, da stvar rabi kar nekaj placa na disku za plonk ceglce.
Uporabiš jo lahko torej, če imaš dosti placa...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

MasterMind ::

Brane2.. Mal velik si napisal :D. Kar se tiče RaiserFS4. Jaz bom enkrat februarja (upam) dobil nov računalnik. In nanga mislim posnet ReiserFS 4. Seveda, če bo možno. :D
Gentoo, KDE uporabnik.

babylon9 ::

Xorg je naslednik X11 naslednja veja ..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: babylon9 ()

Bojan xxxx ::

Lahko postrežeš še s kakšnim linkom ????

Bojan xxxx ::

Uuuups, Babylon9 radikalno spreminja vsebino posta ????

pblaz ::

pa sem spet zajebal :8)
tam, kjer bi bilo po narejenem grubu resetirati mašino, sem se kar lotil emerganja kdejev. ok. mam to zdaj gor, imam pa zdaj tu nek drug problem:

ko zaženem linux (se pravi sveže inštaliran na disku :D ) mi ne dela mreža ;(( . nikakor. pa sploh, kaj bi moral naredit prej? med inštalacijo je delala sama od sebe, vse sem naredil po unemu handbooku od gentooja, za jedro sem uporabil genkernel all - ta naj bi ti naredil jedro za tak hardware, kot ga je našel na začetku inštalacije. Mi zna mogoče kdo pomagat?

Zdaj sem dal spet notri cd z inštalacijo, pomountal pogone, naredil chroot, da sem prišel v sistem, ki sem ga zinštaliral, zdaj pa ne vem, kaj naj naredim, da mi bo delala mreža. Kakor sem že rekel, imam abit nf7-s ploščo z nforce2 čipovjem.

skratka, tole pišem z nekim tekstovnim browserjem in moram reči, da neizmerno uživam :(

Bojan xxxx ::

Najverjetneje ti manjka pravi modul.
Poglej katero mrežno kartico imaš, poišči ustrezen kernel modul, če si skompajlal kot modul v kernelu ... in če ja:
# modprobe ime_modula

najverjetneje

MasterMind ::

cd /usr/src/linux
make menuconfig
(pojdi v) Device Drivers -> Networking support -> Ethernet (10 or 100Mbit)
Daš * oz M pred Reverse Engineered nForce Ethernet support (EXPERIMENTAL)
daš ESC dokler ne prideš do okna, ki te praša, če želiš shraniti. (daš ok)
Napišeš make && make modules install
Naprej pa bi mogu že vedt :D

Aja, to velja za 2.6.x serijo kernelov...

Zdaj se pa pripravljam na shutdown možganov ;). Lahko nuč...
Gentoo, KDE uporabnik.

CCfly ::

Manjka samo še:
modprobe forcedeth
popravi nastavitve v /etc/conf.d/net
/etc/init.d/net.eth0 start
echo "forcedeth" >> /etc/modules.autoload.d/kernel-2.6
rc-update add net.eth0 default
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

MasterMind ::

To seveda pod pogojem, da daš kot M. Če daš * ti to ni potrebno. (*=built-in;M=module)
Gentoo, KDE uporabnik.

pblaz ::

no, pa imam inštalirano in moram reči, da deluje vrhunsko :D ; zdaj je potrebno še priklopiti diske, zrihtati dvd pekač ter TV kartico

MasterMind ::

Za dvd pekač naredi tole. V make.conf dopiši dvd v USE in emergaj k3b. (emerge -av k3b) in ti bo peklo DVD-je. (meni ih peče brez problema).
Gentoo, KDE uporabnik.

pblaz ::

ok, z zvokom imam težave :'(

v glavnem, sledil sem navodilom, pa mi napiše, ko hočem zagnati:

bash-2.05b# /etc/init.d/alsasound start
* Loading ALSA modules...
* Loading: snd-card-0...
* ERROR: Failed to load necessary drivers [ ok ]
* Restoring Mixer Levels...
cat: /proc/asound/cards: No such file or directory [ ok ]

kaj naj naredim? imam pa ploščo abit nf7-s


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gentoo - problemi z framebuffer in ifconfig (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674622 (3946) Zaibatsu
»

Gentoo kernel problem

Oddelek: Operacijski sistemi
251437 (1181) zee
»

Gentoo Nforce mreža ne dela razen z LiveCD-jem

Oddelek: Operacijski sistemi
111360 (1252) nicjasno
»

Gentoo install (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
524833 (4253) HerrBaron
»

Gentoo - Install from Stage1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
683128 (2640) noraguta

Več podobnih tem