» »

Sveti gral levice v Grčiji in drugje

Sveti gral levice v Grčiji in drugje

Temo vidijo: vsi
««
43 / 47
»»

AndrejO ::

dronyx je izjavil:

Bančni sistem je lahko samo odraz stanja gospodarstva v državi. Ob 25% padcu BDP in tolikšni brezposelnosti ne verjamem, da bi bile lahko grške banke zdrave. Ponavadi banke kreditirajo lokalno prebivalstvo in gospodarstvo. Meni se ta scenarij rezanja depozitov ne zdi neverjeten.

Preden bi me prepričal, bi mi moral pojasniti motiv tega dejanja. Komu bi to rezanje koristilo in preko kakšnega mehanizma.

Če pogledam rezanja do sedaj, potem je to mehanizem reševanja bank v državni lasti z omejitvijo škode, ki prepreči, da bi med reševanjem še država postala nesolventna. Na Cipru se je ti izvedlo na vseh nezavarovanih depozitih, v Sloveniji se je to izvedlo na nezavarovanih obveznicah. V obeh primerih se je pri reševanju likvidnosti bank skrbelo za solventnost države. V obeh primerih se je pazilo, da se ni poseglo v varovane depozite, ker bi to povečalo izpostavljenost države, ne pa zmanjšalo.

Kje imaš v Grčiji solventno državo? Kje imaš logiko poseganja v varovane depozite, če država s tem postane odgovorna za kritje tega rezanja (kar si Grčija seveda ne more privoščiti)? Kje imaš logiko, da bi ustavilo ali preprečilo bank run, če bi bil tvoj dolg nelikvidne banke pretvorjen v dolg nesolventne države? Kje imaš logiko, da bi preklic ali znižanje stopnje varovanja depozitov (kar bi tak bail-in dejansko bil), preprečilo ali ustavilo bank run?

Pojasni mi komu in čemu bi to služilo, pa bom začel verjeti, da je to možnost.

dronyx je izjavil:

Kako se bodo na to odzvali ostali varčevalci v odpadniških državah ne vem, vem pa, da ko se začne enkrat bank run je potrebnih samo par dni pa imamo nov Lehman...

Bank run je bil v Grčiji že nekaj časa v teku. Zato so uvedli kapitalske kontrole.

Sedaj pa si predstavljaj posledice na katerokoli drugi državo v EMU, če bi se sprejelo bail-in pri varovanih vlogah. Zakaj neki so od tega načrta po Cipru zelo hitro odstopili in postavili mejo na 100.000 EUR? Če kaj, potem bi ravno takšen de-facto odstop od varovanja vlog povzročil tveganje, da do tega pride. Dokler tega ni, toliko časa ni večje nevarnosti panike v preostalih državah.

dronyx ::

AndrejO je izjavil:

Če pogledam rezanja do sedaj, potem je to mehanizem reševanja bank v državni lasti z omejitvijo škode, ki prepreči, da bi med reševanjem še država postala nesolventna. Na Cipru se je ti izvedlo na vseh nezavarovanih depozitih, v Sloveniji se je to izvedlo na nezavarovanih obveznicah. V obeh primerih se je pri reševanju likvidnosti bank skrbelo za solventnost države.

Tega jaz moram reči ne razumem najbolje!

Banka Slovenije je v četrtek objavila, da bo odpis podrejenih obveznosti pri NLB-ju znašal 257 milijonov evrov, pri NKBM-ju 64 milijonov evrov in pri Abanki 120 milijonov evrov. NLB je isti dan objavil, da to predvidoma pomeni odpis vseh trenutno veljavnih podrejenih instrumentov NLB-ja.
(vir)
To je vse skupaj manj kot 500 MIO! Zaradi tega zneske država, ki dolguje 30 MRD in ki ustvari še vedno na leto 1 MRD proračunskega deficita po moje ne more postati nesolventna. Tu gre samo za princip, da morajo tveganje v bančništvu prevzeti v prvi vrsti lastniki, imetniki obveznic in nenazadnje tudi tisti, ki so bankam dali "kredite", da so se lahko neodgovorno obnašale (sem lahko mirno dodaš tudi sebe, če varčuješ na banki).

AndrejO je izjavil:

Sedaj pa si predstavljaj posledice na katerokoli drugi državo v EMU, če bi se sprejelo bail-in pri varovanih vlogah. Zakaj neki so od tega načrta po Cipru zelo hitro odstopili in postavili mejo na 100.000 EUR? Če kaj, potem bi ravno takšen de-facto odstop od varovanja vlog povzročil tveganje, da do tega pride. Dokler tega ni, toliko časa ni večje nevarnosti panike v preostalih državah.

Saj tega se jaz najbolj bojim. Pri Grčiji je EU dokazala, da preprosto ni sposobna reševati problemov in sam način reševanja je marsikomu vzel sapo, pa ne samo laikom, ampak tudi ljudem, ki se na ekonomijo dobro spoznajo. Če bo šlo s takim tempom naprej jaz verjamem, da je panika tudi v preostalih državah za ovinkom...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

konspirator ::

Lonsarg je izjavil:

2-3% BDPja letno za odplačilo dolgov je čisto komot vzdržno, je pa res da ni prijetno...

Bdp Grčije 2013 242 milijard usd, 3% so 7.26 milijard, dolžni so 250 milijard usd, pri 0% obrestni meri lahko s takim tempom odplačajo dolg v 34.4 letih.

Smrekar1 ::

dronyx je izjavil:


Saj tega se jaz najbolj bojim. Pri Grčiji je EU dokazala, da preprosto ni sposobna reševati problemov in sam način reševanja je marsikomu vzel sapo, pa ne samo laikom, ampak tudi ljudem, ki se na ekonomijo dobro spoznajo. Če bo šlo s takim tempom naprej jaz verjamem, da je panika tudi v preostalih državah za ovinkom...


Grška kriza je pokazala predvsem to, da moramo domače probleme rešiti sami in ne čakati, da jih bodo reševali drugi. Navsezadnje je to ključna točka suverenosti.

To izredno zamerim Grčiji. Ne samo, da so sami ustvarili problem, ki ga niso mogli rešiti in se potem pritoževali, ker jim drugi niso dali dobrih rešitev. Ne, še med reševanjem problema so bili izrazito nekonstruktivni in so sprejemali reforme le v zameno za denar, kot da bi njihovi kreditodajalci dolgovali njim in ne obratno. Še to ni bilo dovolj, tudi v zameno za denar so reforme zamujale ali se niso izvrševale, kasneje, pod Ciprasom, so nekatere celo umaknili. Še huje, ker niso dobili denarja v zameno za nič so kreditodajalce označili za teroriste. Še tu se ne konča, ko so končno le blagovolili sprejeti denar so pogoje označili za državni udar.

Dragi moji, kdo je tu nor? Evropa, ker Grčiji ne omogoča da dela vse po starem, ali Grčija, ki kljub katastrofi, ki so jo povzročili sami, še vedno dela vse po starem?

konspirator je izjavil:


Bdp Grčije 2013 242 milijard usd, 3% so 7.26 milijard, dolžni so 250 milijard usd, pri 0% obrestni meri lahko s takim tempom odplačajo dolg v 34.4 letih.


Pozadbil si dodati, da je izračun tudi pri 0% rasti. Kakšna bo gospodarska rast v Grčiji je pa predvsem odvisna od njihovih vlad. Pri 2% letni rasti se čas že precej zmajnša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

AndrejO ::

dronyx je izjavil:


To je vse skupaj manj kot 500 MIO! Zaradi tega zneske država, ki dolguje 30 MRD in ki ustvari še vedno na leto 1 MRD proračunskega deficita po moje ne more postati nesolventna. Tu gre samo za princip, da morajo tveganje v bančništvu prevzeti v prvi vrsti lastniki, imetniki obveznic in nenazadnje tudi tisti, ki so bankam dali "kredite", da so se lahko neodgovorno obnašale (sem lahko mirno dodaš tudi sebe, če varčuješ na banki).


Načrt za bail-in se je v Sloveniji delalo na podlagi odobrenih omejitev sredstev za dokapitalizacijo teh bank. V nasprotnem primeru bi Bruselj to štel kot državno pomoč in bi bila Slovenija še dodatno kaznovana za kršitev teh predpisov. Hkrati se je to delalo v "postapokaliptičnem" obdobju, ko so tudi po Sloveniji kvakali neki obrazi, ki so klicali Trojko na pomoč in razlagali kako je država nesposobna servisirati svoje že obstoječe kredite. Tveganje s prevelikim skokom proračunskega primakljaja in grožnja višanja obresti zaradi idiotov, ki niso vedeli kdaj je v državnem interesu držati gobec zaprt, so bili pomembni dejavniki, ki so prispevali k tem, da se je Slovenija hvaležno in na predlog nižjega uradnika EK poslužila tudi tega mehanizma zmanjševanja svojih dolgov.

Ali pa v obratno smer: če je 500 mio drobiž, zakaj potem nekateri še posebej poudarjajo pozitiven vpliv na proračun v primeru prodaje TS, kjer bo enkraten priliv v proračun približno enak? 5% proračuna IMO ni malo in, če si pod zunanjim pritiskom, potem verjetno tudi nočeš preveč tvegati.

dronyx je izjavil:

Saj tega se jaz najbolj bojim. Pri Grčiji je EU dokazala, da preprosto ni sposobna reševati problemov in sam način reševanja je marsikomu vzel sapo, pa ne samo laikom, ampak tudi ljudem, ki se na ekonomijo dobro spoznajo. Če bo šlo s takim tempom naprej jaz verjamem, da je panika tudi v preostalih državah za ovinkom...

Glede na to, da bail-in (še vedno) vidim samo in zgolj kot predreferendumsko raco, bo za generiranje panike porebno kaj drugega.

Bom pa rekel, da me ne bi čudilo, če bi marsikatera država v tem trenutku pod mizo gledala kako čim bolj prikrito rezervirati kapacitete za tiskanje gotovine. Za vsak primer pač. Ker človek nikoli ne ve kdaj bo sam na vrsti za pranger.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

dronyx ::

AndrejO je izjavil:

Ali pa v obratno smer: če je 500 mio drobiž, zakaj potem nekateri še posebej poudarjajo pozitiven vpliv na proračun v primeru prodaje TS, kjer bo enkraten priliv v proračun približno enak?

Za dokapitalizacijo bank je dala država 3,5 MRD. 500 MIO nikakor ni drobiž, samo med 3,5 in 4 MRD pa ni tako velike razlike, sploh ker gre tu za enkraten izdatek.

konspirator ::

Toliko je stala zadnja dokapitalizacija.
Seštej še zneske prejšnjih :)).
Prva je bila 1991.

dronyx ::

AndrejO je izjavil:

Hkrati se je to delalo v "postapokaliptičnem" obdobju, ko so tudi po Sloveniji kvakali neki obrazi, ki so klicali Trojko na pomoč in razlagali kako je država nesposobna servisirati svoje že obstoječe kredite...

In ti isti politiki so zagovarjali stališče da je makroekonomija neke države enako, kot mikroekonomija nekega gospodinjstva, pri čemer ne znajo pojasniti izvora svojega premoženja oziroma ta ne ustreza prihodkom, tako da so tudi sami živeli krepko prek svojih zmožnosti. Ampak dobro...to je druga zgodba.

konspirator je izjavil:

Bdp Grčije 2013 242 milijard usd, 3% so 7.26 milijard, dolžni so 250 milijard usd, pri 0% obrestni meri lahko s takim tempom odplačajo dolg v 34.4 letih.

Tu moraš dodati še efekt "pozitivne povratne zanke". S takimi ukrepi se je BDP grkom do sedaj samo konstantno nižal in do Somalije imajo še nekaj rezerve. Tisti procenti se potem z leti tudi samo nižajo...Bo šlo pa zanesljivo potem tudi hitro navzgor, samo tega ta generacija grkov ne bo videla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

AndrejO ::

dronyx je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Ali pa v obratno smer: če je 500 mio drobiž, zakaj potem nekateri še posebej poudarjajo pozitiven vpliv na proračun v primeru prodaje TS, kjer bo enkraten priliv v proračun približno enak?

Za dokapitalizacijo bank je dala država 3,5 MRD. 500 MIO nikakor ni drobiž, samo med 3,5 in 4 MRD pa ni tako velike razlike, sploh ker gre tu za enkraten izdatek.

Tvoj komentar, da je tega bilo 500 mio EUR sem razumel kot, da je to premajhen znesek, da bi ime poseben vpliv.

Sam se ne strinjam, ker je teh 500 mio EUR predstavljalo 5% proračuna ali 1% BDP v trenutku, ko je marsikdo, še celo marsikdo v Sloveniji, razlagal kako se bo Slovenija pod težo javnega dolga sesedla, takratno predsednico vlade pa se je vleklo (in se jo še danes vleče) po zobeh zaradi njene izjave, da potrebujemo več časa. V kontekstu časa bi lahko bilo teh 5% ali 1% dejanska razlika med grškim in današnjim scenarijem.

AndrejO ::

dronyx je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Hkrati se je to delalo v "postapokaliptičnem" obdobju, ko so tudi po Sloveniji kvakali neki obrazi, ki so klicali Trojko na pomoč in razlagali kako je država nesposobna servisirati svoje že obstoječe kredite...

In ti isti politiki so zagovarjali stališče da je makroekonomija neke države enako, kot mikroekonomija nekega gospodinjstva, pri čemer ne znajo pojasniti izvora svojega premoženja oziroma ta ne ustreza prihodkom, tako da so tudi sami živeli krepko prek svojih zmožnosti. Ampak dobro...to je druga zgodba.

Res je, to je druga zgodba.

V splošnem pa sem na stališču, da se gospodinjstva, podjetja in države pokoravajo približno enakim zakonitostim in ena izmed njih je, da je pomembnejše kako servisiraš svoj dolg, kot pa kolikšen del premoženja imaš v obliki dolgov. Kot to seveda ve vsakdo, ki si je že kdaj omislil kredit za nepremičnino ali pa vozilo. Kdor razlaga kako gospodinjstvo ne more porabiti več, kot pa zasluži, je seveda ekonomski analfabet, kategorije "navadno pocestno teslo".

dronyx ::

Ko smo mi reševali banke je bila že znana usoda Cipra in njihovih bank, kjer so ceno plačali tudi imetniki depozitov. Tako da jaz še vedno menim, da je takšen način reševanja bank prišepnil Bruselj, pri čemer se ne bi čudil če so zahtevali tudi haircut depozitov, samo v tem primeru pa bi se pri nas ponovil grški scenarij, ker bi ljudje želeli čim prej pobrati ves denar iz bank...

AndrejO ::

dronyx je izjavil:

Ko smo mi reševali banke je bila že znana usoda Cipra in njihovih bank, kjer so ceno plačali tudi imetniki depozitov. Tako da jaz še vedno menim, da je takšen način reševanja bank prišepnil Bruselj, pri čemer se ne bi čudil če so zahtevali tudi haircut depozitov, samo v tem primeru pa bi se pri nas ponovil grški scenarij, ker bi ljudje želeli čim prej pobrati ves denar iz bank...

Da, vendar pa se je na Cipru koncu poskrbelo, da tiste "varovane vloge" dejansko so bile obvarovane in ne kot "neomejeni paketi" kakšnih mobilnih operaterjev. Če pogledaš pod črto, gledano po deležu je zelo malo ljudi, ki bi v banki hranilo več kot 100.000 EUR, zaradi česar se velika večina komitentov ne bi počutila ogrožena, za bank run pa potrebuješ maso ljudi.

Sedaj pa si predstavljaj, da se z dejanji (de facto) "varovane vloge" preneha varovati. Ups. Nenadoma so na udaru vsi in povsod. To pa zagotovo spremeni dinamiko krize in nihče tega ne bo tvegal. Tudi EK ne, ker je že na primeru Cipra seštela kje se to konča.

Kot nagradno vprašanje: kaj se je na Cipru zgodilo z depoziti podjetij, ki so zlahka in pogosto nad 100,000 EUR? Ali je to prizadelo vsa podjetja enako?

dronyx ::

AndrejO je izjavil:

Sam se ne strinjam, ker je teh 500 mio EUR predstavljalo 5% proračuna ali 1% BDP v trenutku, ko je marsikdo, še celo marsikdo v Sloveniji, razlagal kako se bo Slovenija pod težo javnega dolga sesedla...

Ob tem, da smo samo par let prej in to zelo potihem dali za več kot 3% BDP poroštev za Grčijo in takrat se ni nikjer niti omenjalo, da bi to znal biti nek problem za javni dolg! Kakor opažam je marsikdo pri nas šele danes spoznal, koliko bremena smo pri reševanju evra in zasebnih zahodnih ter grških bank (namerno ne bom napisal reševanju Grčije) povsem nekritično prevzeli nase. Kaj je takrat mislila pahorjeva vlada presega mojo domišljijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

ohnowhy ::

AndrejO je izjavil:

V splošnem pa sem na stališču, da se gospodinjstva, podjetja in države pokoravajo približno enakim zakonitostim in ena izmed njih je, da je pomembnejše kako servisiraš svoj dolg, kot pa kolikšen del premoženja imaš v obliki dolgov.

Ja, diferencial poplačil mora biti večji od diferenciala obveznosti... Tako nekako.
Emm, po slovensko, sprotno poplačilo obstoječih obveznosti mora presegati sprotno povečevanje obveznosti. 8-)
"Morati" je v povezavi z zaupanjem na trgu.

AndrejO je izjavil:

Kdor razlaga kako gospodinjstvo ne more porabiti več, kot pa zasluži, je seveda ekonomski analfabet, kategorije "navadno pocestno teslo".

Seveda lahko porabi več, dokler nekdo kreditira, vendar to velja toliko časa, dokler zadnji kreditor ne popeni. ;((
Mislim, da uporabljaš napačno perspektivo, kratkoročno, moral bi pa dolgoročno. 8-O
Namreč, dvomim, da je kdo toliko bedast, da ne pozna kreditov :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

dronyx ::

AndrejO je izjavil:

Če pogledaš pod črto, gledano po deležu je zelo malo ljudi, ki bi v banki hranilo več kot 100.000 EUR, zaradi česar se velika večina komitentov ne bi počutila ogrožena, za bank run pa potrebuješ maso ljudi.

Potem ni neke logike za grški bank run, ki so ga grki sicer izvedli v daljšem časovnem obdobju...če so vloge do 100 K res tako varovane. Saj tisti grki, ki imajo večje zneske so že zdavnaj prej prenakazali denar na druge račune v tujini.

Recimo poglej ta scenarij...finančni trgi izgubijo zaupanje v EU in cena zadolževanja na prostem trgu naraste do nesprejemljivih vrednosti za večino problematičnih držav z evrom. Draghiev finančni "firewall" ne zadostuje, poleg tega bi sigurno skočili pokonci nemci, da na tak način ne želijo več sodelovati ter uvedejo nazaj lastno valuto. Kako naj uboga slovenija garantira za depozite na bankah?

dronyx ::

ohnowhy je izjavil:

Ja, diferencial poplačil mora biti večji od diferenciala obveznosti...

Pa za nobeno ceno si ne smeš privoščiti, da ti BDP pada!!! To je še bistveno bolj pomembno kot servisiranje dolga. Gibanje BDP je znak zdravja neke ekonomije, pa ne glede na to, če s krediti gradiš stadione, ki jih nihče ne potrebuje ali v BDP šteješ prostitucijo in prodajo kokaina na drobno. :)

ohnowhy ::

dronyx je izjavil:

Pa za nobeno ceno si ne smeš privoščiti, da ti BDP pada!!!

Odvisno, katere postavke se zmanjšujejo (glede na izračun BDP), čemu in kako dolgo. Kontekst je bistven, recimo iz te enostavne enačbe: GDP = C + I + G + (X − M)... Če recimo G hujša, verjetno sledi omejen padec BDP, z zakasnitvijo 6-12 mesecev, gospodarstvo napreduje. Kot, recimo, X v Sloveniji v zadnjem času. Vse tole pač ni tako enostavno, če bi bilo, bi vsi bili bogati. Legenda: C=zasebna potrošnja, I=investicije, G=država, X=izvoz, M=uvoz, tako nekako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

AndrejO ::

dronyx je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Če pogledaš pod črto, gledano po deležu je zelo malo ljudi, ki bi v banki hranilo več kot 100.000 EUR, zaradi česar se velika večina komitentov ne bi počutila ogrožena, za bank run pa potrebuješ maso ljudi.

Potem ni neke logike za grški bank run, ki so ga grki sicer izvedli v daljšem časovnem obdobju...če so vloge do 100 K res tako varovane. Saj tisti grki, ki imajo večje zneske so že zdavnaj prej prenakazali denar na druge račune v tujini.

Bank run im lahko različne vzroke. Vsem je skupna izguba vrednosti depozitov, ni pa bail-in edini način kako lahko do tega pride ...

dronyx je izjavil:

Draghiev finančni "firewall" ne zadostuje, poleg tega bi sigurno skočili pokonci nemci, da na tak način ne želijo več sodelovati ter uvedejo nazaj lastno valuto. Kako naj uboga slovenija garantira za depozite na bankah?

... kajti drugi način izgube vrednosti je pretvroba v novo valuto in devalvacija te valute napram EUR. Tukaj se bi lahko Grčija branila na enak način, kot se bi branila tudi Slovenija.

(apokaliptičen scenarij 3. sv. vojne sem izpustil - izstop iz EUR je možen tudi v manj apokaliptičnih primerih).

dronyx ::

Grki imajo celo v Atenah en aerodrom viška! Ta verjetno izhaja še iz časov, ko so preveč zares vzeli idejo, da vlaganje v infrastrukturo (s sposojenim denarjem in nemško tehnologijo) deluje dobro na ekonomijo in so si dali zgraditi novo letališče. Staro letališče je menda na prodaj za 915 MIO.

noraguta ::

Cipras povsem spominja na Hitlerja. Kontrola odpis dolga, kontrola medijev, obračun z svojimi jurišniki ,...
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

ZaphodBB ::

XOXOXO

Cipras heroj se je čez noč spremenil v Ciprasa izdajalca.

Pol se pa lumenproletariat sprašuje zakaj se nihče noče borit zanj.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Spajky ::

Jest ne morem razumet, kako je večimoma folk lahko tako kratkoviden in pozabljiv, da se vedno pustijo nategnit na lepe pravljice in to večkrat zaporedoma : hint : strah pred spremembami? Žaba v topli vodi, ko jo postopoma segrevaš dokler ni kuhana? Namesto, da so se "osamosvojili" ko je bil še dovolj zgoden čas ("mehki" grexit na novo valuto že pred 5 leti!-ne nujno izstop iz EU) in sprijaznijo z drsečim padcem standarda....

Tako bodo pa ekonomsko total razsuti in "zasužnjeni" in bodo čez par let itak morali iz Eura in imeli nekajkrat slabše izhodišče (in to par deset let) da pridejo k sebi (če še kdaj v tej eni generaciji!) ...

Pravljica o tej njihovi (80%) želji, da je bolje/raje ostati pri Euro, se jim bo pa itak IMHO razblinila čez par let in njihov standard dobesedno treščil na beton (razen za izbrance!) ...

Mislim, da tiste članice EU, ki še nimajo €, nikakor ne bodo več tako želele ali hitele, da ga imajo (ala Hrvaška); razen, če jih bodo tudi njihovi "izvoljeni predstavniki" podobno dolgoročno nategnili in "Ovce" padle spet na obljube o (izmisli si) ... ;( ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

AndrejO ::

Spajky je izjavil:


Mislim, da tiste članice EU, ki še nimajo €, nikakor ne bodo več tako želele ali hitele, da ga imajo (ala Hrvaška); razen, če jih bodo tudi njihovi "izvoljeni predstavniki" podobno dolgoročno nategnili in "Ovce" padle spet na obljube o (izmisli si) ... ;( ...

V skladu s pogodbo morajo vse članice EU, razen Združenega kraljestva in Danske, pristopiti k EUR, takoj ko so izpolnjeni konvergenčni kriteriji. Klik.

No, catch 22 je, da se ti lahko pomotoma zgodi, da jih izpolniš, tudi če tega ne bi želel. Je pa sedaj, ko so se uresničile vse negativne napovedi iz konca 90. let, zagon za izpolnjevanje nemškega diktata verjetno precej manjši in verjetno bo te konvergenčne kriterije zelo težko ujeti, če se ne bo kaj bistvenega spremenilo.

Razen, seveda če ima Karaya 52 prav in imamo v tem trenutku pred seboj dokaz, da je EMU uspešen projekt, ki se lahko uspešno sooča s krizami.

noraguta ::

AndrejO je izjavil:

Spajky je izjavil:


Mislim, da tiste članice EU, ki še nimajo €, nikakor ne bodo več tako želele ali hitele, da ga imajo (ala Hrvaška); razen, če jih bodo tudi njihovi "izvoljeni predstavniki" podobno dolgoročno nategnili in "Ovce" padle spet na obljube o (izmisli si) ... ;( ...

V skladu s pogodbo morajo vse članice EU, razen Združenega kraljestva in Danske, pristopiti k EUR, takoj ko so izpolnjeni konvergenčni kriteriji. Klik.

No, catch 22 je, da se ti lahko pomotoma zgodi, da jih izpolniš, tudi če tega ne bi želel. Je pa sedaj, ko so se uresničile vse negativne napovedi iz konca 90. let, zagon za izpolnjevanje nemškega diktata verjetno precej manjši in verjetno bo te konvergenčne kriterije zelo težko ujeti, če se ne bo kaj bistvenega spremenilo.

Razen, seveda če ima Karaya 52 prav in imamo v tem trenutku pred seboj dokaz, da je EMU uspešen projekt, ki se lahko uspešno sooča s krizami.

Spet preganjavicaz zlobnimi švabi?
ubogi švedi a, njih pa spregledamo(ker so vikingi?)?

Dobr, da se drugje kjer ne vladajo švabi, krizam na daleč izognejo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

pirat ::

Cipras je samo na precej brutalen način spoznal, da je imela M. Thatcher prav: socializem deluje, dokler mu ne zmanjka tujega denarja.
Grki so na referendumu demokratično povedali, da se s pogoji za reprogram ne strinjajo. Države EU so njihov rezultat sprejele, ga spoštovale in rekle: OK, razumemo da spremembe kreditne pogodbe ne želite, zato ostaja obstoječa v veljavi. Po njej imate zapadle obveznosti, zato jih prosim placajte...
In potem je Cipras šele ugotovil, da mislijo resno.... Bo pa zgodovina šele pokazala kolikšna škoda je bila dejansko narejena s strani grške vlade zaradi njihovega pristopa k pogajanjem. Danes so že na netu prve ocene: 50 mrd EUR. Kdo bo vrnil grskemu narodu ta zapitek Syrize?

ZaphodBB ::

seveda je izdajalec, ljudje so glasovali za poslat eu v kurac, on je pa nastavil rit

Ljudje so glasovali za parlament, ki izbere predsednika vlade, čigar funkcija je vladanje in zastopanje najboljših interesov prebivalstva.

Pošiljanja v kurac v opisu delovnih nalog premierja in poslanca ni.

Kdor si to tako predstavlja je en navaden bedak in prostak.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Jinto ::

Cipras je samo na precej brutalen način spoznal, da je imela M. Thatcher prav: socializem deluje, dokler mu ne zmanjka tujega denarja.


Kapitalizem, ki velja samo za revne. Ampak to vas "kapitaliste" ne moti.

ZaphodBB ::

No, catch 22 je, da se ti lahko pomotoma zgodi, da jih izpolniš, tudi če tega ne bi želel. Je pa sedaj, ko so se uresničile vse negativne napovedi iz konca 90. let, zagon za izpolnjevanje nemškega diktata verjetno precej manjši in verjetno bo te konvergenčne kriterije zelo težko ujeti, če se ne bo kaj bistvenega spremenilo.

Daj napiši še kaj o tem kaj bi se zgodilo, če bi mi južnjaki upoštevali nemški diktat, namesto da smo držali fige za hrbtom.


Kapitalizem, ki velja samo za revne. Ampak to vas "kapitaliste" ne moti.

Seveda, zato se pa mesečnik kurči, da bo Cerar "šenkal" 20 miljonov €, ljudem ki so ta denar zaslužili. Sam pa hoče šenkat 1.5MRD grškim bogatunom, ki nočejo plačevat davkov.

Lulz.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Jinto ::

Za primerjavo: za reševanje domačih bank smo porabili 4 milijarde evrov, kar je 11 odstotkov BDP, upoštevajoč obveznice DUTB (ki so prav tako povečale javni dolg), pa 15 odstotkov BDP.


~6 milijard eur bi financiralo socialne pomoči za 35 let, če upoštevamo še poroštvo Grčiji pa 45 let.

Spajky ::

AndrejO je izjavil:

...V skladu s pogodbo morajo vse članice EU, razen ... pristopiti k EUR ...
mislim, da to ne drži vode čisto ... All is negotiable ... politično te ne more noben prisilit, da se odpoveš svoji denarni suverenosti!

Kar pa se tiče Cipras-a ... nič več nima onega zmagoslavnega nasmeška ... pa tudi meni se mi je ironično zdel njegov priimek, da vleče na bivši Ciper-problem :)) ...

Kar pa se tiče Bail-out-a, naši hlapci pridno kimajo Švabom, medtem ko so se pred leti Slovaki znali upreti (imeli jajca) in niso dali poroštev in denarja za Grke ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

leiito ::

Seznam teh "varčevalnih ukrepov" se zdi povsem razumen; zapiranje lukenj v zakonu, ki omogočajo davčne utaje, večja obdavčitev ladjarjev in davek na rekreativna plovila nad 5m, avtonomija statističnega urada (čeprav to morda ne bo dovolj, ker pride do samocenzure in uradi, kot na Kitajskem, pošljejo številke, ki se od njih pričakujejo), depolitizacija visokega uradništva, krčenje javnega sektorja, boj proti korupciji, večja učinkovitost sodstva, privatazacija elektrike in televizije (tudi pri nas je čas za večino teh ukrepov, reket RTVju npr. je anahronizem), reforma trga dela (ampak ne na min. plačo €300-350 kot npr. v Latviji, Litvi, Bolgariji..., ampak tako, da to postane trg, ne pa predmet dogovorne ekonomije, enako kot pri nas), ukrepi terjajo tudi radikalno znižanje cen zdravil, sploh generikov, reforma pokojninskega sistema, ki pač ni vzdržen za državo z grškim ekonomskim outputom.

Ti ukrepi so na mizi že ves čas, ampak grške vlade, vključno s Ciprasovo, so samo obljubljale, izvajale pa ne. Morda ima res Schauble prav, da ni problem v "varčevalnih ukrepih", ampak v tem, da jih Grčija ni izvajala, ker primeri drugih držav kažejo, da tovrstni ukrepi prinesejo gospodarsko rast, brez katere (ko zmanjka voljnih kreditorjev) nimaš kje vzet za t.i. socialno državo.

gendale_sef2 ::

ZaphodBB je izjavil:

seveda je izdajalec, ljudje so glasovali za poslat eu v kurac, on je pa nastavil rit

Ljudje so glasovali za parlament, ki izbere predsednika vlade, čigar funkcija je vladanje in zastopanje najboljših interesov prebivalstva.

Pošiljanja v kurac v opisu delovnih nalog premierja in poslanca ni.

Kdor si to tako predstavlja je en navaden bedak in prostak.

in potem je ta predsednik vlade ljudstvo na referendumu vprašal če podpirajo takšno reševanje države

ljudstvo reklo ne, eu rekla da boljših pogojev ne bo

predsednik vlade potem sprejme enake pogoje (skor) kot so bili zavrnjeni na referendumu

to je izdaja decek

AndrejO ::

noraguta je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Spajky je izjavil:


Mislim, da tiste članice EU, ki še nimajo €, nikakor ne bodo več tako želele ali hitele, da ga imajo (ala Hrvaška); razen, če jih bodo tudi njihovi "izvoljeni predstavniki" podobno dolgoročno nategnili in "Ovce" padle spet na obljube o (izmisli si) ... ;( ...

V skladu s pogodbo morajo vse članice EU, razen Združenega kraljestva in Danske, pristopiti k EUR, takoj ko so izpolnjeni konvergenčni kriteriji. Klik.

No, catch 22 je, da se ti lahko pomotoma zgodi, da jih izpolniš, tudi če tega ne bi želel. Je pa sedaj, ko so se uresničile vse negativne napovedi iz konca 90. let, zagon za izpolnjevanje nemškega diktata verjetno precej manjši in verjetno bo te konvergenčne kriterije zelo težko ujeti, če se ne bo kaj bistvenega spremenilo.

Razen, seveda če ima Karaya 52 prav in imamo v tem trenutku pred seboj dokaz, da je EMU uspešen projekt, ki se lahko uspešno sooča s krizami.

Spet preganjavicaz zlobnimi švabi?
ubogi švedi a, njih pa spregledamo(ker so vikingi?)?

Zanimivo, da si omenil Švedsko. Ta se bi morala že zdavnaj pridružiti EMU, pa se temu že leta in leta uspešno izgiba. Le zakaj neki. Hmm ....


noraguta je izjavil:

Dobr, da se drugje kjer ne vladajo švabi, krizam na daleč izognejo.

Škoda, da so tvoje mentalne kapacitete posvečene zgolj trolanju.

AndrejO ::

Spajky je izjavil:

AndrejO je izjavil:

...V skladu s pogodbo morajo vse članice EU, razen ... pristopiti k EUR ...
mislim, da to ne drži vode čisto ... All is negotiable ... politično te ne more noben prisilit, da se odpoveš svoji denarni suverenosti!

Prisiliti seveda res ne, kot to dokazuje Švedska. Ampak Švedska ima višji BDP na prebivalca, kot pa Nemčija in stabilno domačo valuto. Ravno tako se ne spomnem, kdaj se je njihov kralj ali predsednik nazadnje slinil v kakšnem Berlinu ali Bruslju.

Si predstavljaš, da bi Slovenija rekla "ne"? Verjetno bi zadoščal oster dopis nižjega uradnika, pa se bi že pokorili.

Pa še nekaj ne pozabi, kar smo kolektivno "požegnali" vzporedno z referendumom o vstopu v EU:
3.a člen Ustave RS
"Slovenija lahko z mednarodno pogodbo, ki jo ratificira državni zbor z dvotretjinsko večino glasov vseh poslancev, prenese izvrševanje dela suverenih pravic na mednarodne organizacije, ki temeljijo na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, demokracije in načel pravne države, ter vstopi v obrambno zvezo z državami, ki temeljijo na spoštovanju teh vrednot."

Mednarodne pogodbe, ki so bile tako potrjene, so suverenost Slovenije prenesle na EU. Slovenija ne bi imela pravice zavrniti vpeljavo Evra, če se bi slučajno kdo sprdnil, da bi kaj takšnega storil. To je tudi razlog zakaj npr. Grčija ne more enostavno izstopiti. Enako določilo v njihovi ustavi daje pogodbi EU moč nad vso njihovo zakonodajo in kršitev pogodbe v eni točki postavi pod vprašaj celotno pogodbo.

Neprijetno, mar ne?

leiito ::

gendale_sef2 je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

seveda je izdajalec, ljudje so glasovali za poslat eu v kurac, on je pa nastavil rit

Ljudje so glasovali za parlament, ki izbere predsednika vlade, čigar funkcija je vladanje in zastopanje najboljših interesov prebivalstva.

Pošiljanja v kurac v opisu delovnih nalog premierja in poslanca ni.

Kdor si to tako predstavlja je en navaden bedak in prostak.

in potem je ta predsednik vlade ljudstvo na referendumu vprašal če podpirajo takšno reševanje države

ljudstvo reklo ne, eu rekla da boljših pogojev ne bo

predsednik vlade potem sprejme enake pogoje (skor) kot so bili zavrnjeni na referendumu

to je izdaja decek


Ne skrbi. Tokrat ni bilo alternative, ne bi mogli pravočasno natisniti drahem, IOUji države kot Grčija pa ne bi bila rešitev, še v Kaliforniji se je po dveh mesecih trg scrips začel sesuvat. Naslednjo rundo bo sposobna vlada kot je Tsiprasova pričakala pripravljena, drahme bojo začele špricat iz mašin in bojo spet suvereni, vsi bojo imeli vse, ne bo več nemškega diktata in naslednjič valjda ne bojo padl na foro izposojanja denarja, bojo s svojim vse porihtal.

Mr.B ::

leiito,
ti samo preračunaj, katere osnovne dobrine, so sposobni sami pridelati da narod ne bo lačen.... Potem pa koliko bodo potrebovali trde valute, da bodo lahko to kupili. Nič ne pomaga tiskanje alternativnih valut, če na trgu le ta ni vredna nič. Pač JS bo stavkal za višjo plača,. na 30% povišico, samo kaj ko bo le to v nesladnjem mesecu pohrustala inflacija...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Grey ::

No in? Leni Grki gor leni Grki dol...jaomemeni, kako ste eni slovenski. Opravimo en gedanken experiment Grčije...

Otočja in večina Grčije je odvisna od turizma in poljedeljstva tako kot recimo Bohinj (če v Bohinju upade obisk turistov, lahko tiste hotele in ostale storitvene dejavnosti gladko zaprejo, ljudje pa na borzo). Grčija je recesijo še najbolj občutila, ker je bil med recesijo drastičen upad turistov in posledično zaslužka. Davki so visoki, začeli so čedalje bolj plačevati na roke (zadnjih 6 let je bilo zelo slabo za Grke glede prometa) in znižala se je masa pobranih davkov. Potem je prišel še austerity (ekonomsko taktično orožje), ki je to situacijo še poslabšal. In sedaj, ko so sprejeli te najnovejše ukrepe s tem novim paketom gnojnice, bo še slabše, ker ljudje nimajo od česa živet in pričakovat, da bodo kar naenkrat postali vsi "pošteni" je utopija.

Dejansko Grki prejemajo zdravilo, ki poslabšuje bolezen. Kdaj se bo ta norost nehala? Mora res priti do državljanske vojne (mogoče jo hočejo sprožiti) ali do regijske ali do svetovne? Ljudje, ki so v teh finančnih inštitucijah izgleda delajo ali proti ljudem ali pa res nimajo pojma o osnovah. Verjemite mi, lahko naredijo vse do črke Z v teh predlogih, ampak situacija bo čedalje slabša.

Kar bi se moralo zgodit, je odpisat dolgove vsem državam v povezavi z Grčijo, ki so bili vpleteni v ta Grški experiment s prvim austerity plačilom vred. To pomeni, narediti Hard Reset sistema, ker je več kot očitno napaka bila na strani Troike, da se je sploh šlo v to. Denar je že dolgo fiktiven, zato so tudi stanja fiktivna.

Nadalje, potrebno je stabilizirati in redefinirati ekonomijo, da ne prihaja več do mehurčkov, duvanja (inflacije) in prdenja (deflacije). Edino takrat in le takrat bo možno, da ne bo več krize.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

leiito ::

Grey, saj za to gre, to so veliko bolj reforme kot varčevalni ukrepi. Pri slednjih je pa odvisno od perspektive. Če si zaposlen v javnem sektorju, te je pač strah vsake besede o krčenju, če si navaden davkoplačevalec pa ploskaš. Reforma trga dela bo za nekatere boleča, ampak to čaka tudi nas, ker da moraš npr. delavce odpuščati po socialnih kriterijih, ne pa po pridnosti in sposobnosti... DDV bo višji, drži, ampak Bratuškova je trdila, da to itak koristi gospodarstvu. Manj davčnih utaj, obdavčitev ladjarjev, cenejša zdravila, depolitizacija javnega sektorja, reforma sodstva itd., vse to čaka tudi nas in je težko oporekati. Javni sektor je prenapihnjen, pokojninski sistem nevzdržen, vse to bi morala Grčija, za dolgoročen uspeh, pošlihtat tudi brez "nemškega diktata".

nekikr ::

Kaj pa če bi lenim Grkom raje najprej ukazali, da naj naredijo te reforme in šele nato odpisali dolg? Hint: to se počne. Ker če daš lenemu Grku (ali pa Slovencu, saj nismo daleč stran) ogromno denarja, potem pa narediš odpis in mu rečeš: "ane da zdaj pa ne boš več len, a ne da ne boš?, boš imel enako situacijo čez 20 let, hint: beri zgodovino bakrotov Grčije.

leiito ::

Mr.B je izjavil:

leiito,
ti samo preračunaj, katere osnovne dobrine, so sposobni sami pridelati da narod ne bo lačen.... Potem pa koliko bodo potrebovali trde valute, da bodo lahko to kupili. Nič ne pomaga tiskanje alternativnih valut, če na trgu le ta ni vredna nič. Pač JS bo stavkal za višjo plača,. na 30% povišico, samo kaj ko bo le to v nesladnjem mesecu pohrustala inflacija...


Tako hitro glih ne pride inflacija, če gre za resen denar, ne bone. Eksperti trdijo, da bi bilo za Grčijo vse skupaj manj boleče z lastno valuto in monetarno politiko, bi pač s tiskanjem blažili šoke, vmes bo pa že kaj, turistični boom, razcvet grških startupov, morda nafta.

konspirator ::

Kaj pa če bi lenim Grkom raje najprej ukazali,

To so oni leni Grki, ki delajo 42 ur na teden, (Nemci 35) ?
Če nisi v vojski ukazovanje nekako ne potegne.

ZaphodBB ::

konspirator je izjavil:

Kaj pa če bi lenim Grkom raje najprej ukazali,

To so oni leni Grki, ki delajo 42 ur na teden, (Nemci 35) ?
Če nisi v vojski ukazovanje nekako ne potegne.

Ne, ne... To so oni Grki, ki plačajo 37% davka. Ampak prijavijo pa samo 30%.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

leiito ::

nekikr je izjavil:

Kaj pa če bi lenim Grkom raje najprej ukazali, da naj naredijo te reforme in šele nato odpisali dolg? Hint: to se počne. Ker če daš lenemu Grku (ali pa Slovencu, saj nismo daleč stran) ogromno denarja, potem pa narediš odpis in mu rečeš: "ane da zdaj pa ne boš več len, a ne da ne boš?, boš imel enako situacijo čez 20 let, hint: beri zgodovino bakrotov Grčije.


Saj tak je deal. Reforme za kruh. Step by step.

Ne vem, če so Grki ravno leni, vsekakor pa njihova produktivnost ne pokriva takšnega javnega sektorja, korupcije, davčnih utaj in pokojninskega sistema, kot je bil doslej.

Saj bomo tudi v Sloveniji sčasoma ukinili minimalno plačo in bojo ljudje delal za €400 na mesec, še vedno več kot v baltskih državah, Bolgariji, Romuniji itd. pa tudi tam nekako preživijo.

denisd ::

osebno zadevo gledam bolj iz širšega kota. nekak imam občutek, da je cilj te varčevalne politike v naprednem svetu(skos in skos neko zategovanje pasu, ki najbolj prizadane navadne državljane, omejevanje pravic, klestenje pri sociali, itd.), uničit sredno klaso ljudi in transformacija v totalitaritizem.

Karaya 52 ::

Mene varčevanje ni prizadelo, pa sem navaden državljan. Neki ne štima s tvojim širokim kotom.

AndrejO je izjavil:

Razen, seveda če ima Karaya 52 prav in imamo v tem trenutku pred seboj dokaz, da je EMU uspešen projekt, ki se lahko uspešno sooča s krizami.


Logiš. Sj jo je preživel. Kakšen Detroit in Atene bodo pa vedno obstajale.

leiito ::

denisd je izjavil:

osebno zadevo gledam bolj iz širšega kota. nekak imam občutek, da je cilj te varčevalne politike v naprednem svetu(skos in skos neko zategovanje pasu, ki najbolj prizadane navadne državljane, omejevanje pravic, klestenje pri sociali, itd.), uničit sredno klaso ljudi in transformacija v totalitaritizem.


Zakaj bi imel kdo za cilj uničenje srednje klase? Res je sicer, da so razlike vedno večje, ampak to je trend, ki se je začel že veliko pred recesijo in varčevalnimi ukrepi.

Po drugi strani je treba pa kapitalizmu priznati, da je v 20 letih rešil problem lakote. Danes v Etiopiji in še kje morda sicer niso srednji razred, ampak zdaj se pritožujejo nad ceno iPhonov, nimajo pa več napihnjenih trebuhov.

Btw, prilivi iz turizma letno:
Španija: 62 mrd
Avstrija: 23 mrd
Grčija: 18 mrd

leiito ::

Baje sta 2 noči na 5 v hotelih neprijavljeni.

Martin Krpan ::

Kje vam je socialni čut ? "A smo ldje al nismo ?" bi dejal pokojni Drni.

Pa ja ne bomo obdavčili uboge grške ladjarje-miultimiljarderje ki so mimogrede tudi največji hotelirji ?
Vzemimo raje slovenskim delavcem in upokojencem in dajmo ladjarjem.
Kot Superhik v Alan Fordu , ki je jemal revnim in dajal bogatim .8-O

AndrejO ::

Karaya 52 je izjavil:

Mene varčevanje ni prizadelo, pa sem navaden državljan. Neki ne štima s tvojim širokim kotom.

AndrejO je izjavil:

Razen, seveda če ima Karaya 52 prav in imamo v tem trenutku pred seboj dokaz, da je EMU uspešen projekt, ki se lahko uspešno sooča s krizami.


Logiš. Sj jo je preživel. Kakšen Detroit in Atene bodo pa vedno obstajale.

Če je "preživetje" uspeh, potem je castrova Kuba en izmed najuspešnejših projektov na planetu. Not.

Ampak nič ne de. Z nekaj sreče bova oba preživela še nekaj let, da bova videla kako napreduje tale EMU in v katero smer. Nekatere stvari se lahko ocenijo šele za nazaj. Ne medtem, ko se še odvijajo.

Karaya 52 ::

No, Kuba je ena tistih, ki je probala reševati svoje težave tudi z monetarnimi hokus pokus igrami. Zdaj pa imajo dve vzporedni valuti, lol. Sicer pa je danes popularno reči, da je EUR kriv, ker je potrebno čakati, da iz pipe priteče mrzla voda.

edit: dve valuti, ena vzporedna

Zgodovina sprememb…

««
43 / 47
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Grčiji ne deluje več PayPal (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
6629039 (18134) trenerkar
»

Koorporacije in vladanje svetu

Oddelek: Problemi človeštva
376985 (5527) vostok_1
»

Grška finančna kriza (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
36366890 (56115) kmetek
»

Javna uprava Grčija - pravi carji

Oddelek: Loža
445122 (2635) -valvoline-
»

A vam je všeč [dogajanje v evropski uniji]? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12916187 (13178) Ramon dekers

Več podobnih tem