» »

Kredit vezan na švicarske franke

Kredit vezan na švicarske franke

««
15 / 34
»»

GregiB ::

Unilseptij je izjavil:

... zanima me samo znesek, ki ga moram plačati vsak mesec. In pa seveda, zanima me kdo in zakaj me nateguje...

Lej... zdaj pa prosim napiši, ali si vedel, da bi ti v primeru padcha CHF proti EUR obrok kredita tudi padel? Če bi ti, bi se spraševal, kdo in zakaj te nateguje?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

St235 ::

Unilseptij je izjavil:

St235 je izjavil:

Bistvo je, da kakorkoli se že obrne tečaj, banka nikoli ni v izgubi, kar si prepričljivo dokazal tudi sam.

samo dokler izhaja iz ene valute. Če začneš preračunavat valute potem ugotoviš, da je izpostalvjena enakemu tveganju kot potrošnik. Samo banke to (v primeru kreditov) ne briga.

Popolnoma enako velja za potrošnika. Dokler razmišljaš v CHF nisi zaradi valutnih nihanj nič izgubil/pridobil. Kakor hitro začneš preračunavat v EUR pa je to navadna špekulacija, ki nima z krediti ničesar skupnega.

In ja, Banka pri kreditu (ki je dejansko poplačan) nikoli ni v izgubi. Ampak to je nekako cel point dajanja kreditov. Banke pač niso dobrodelne organizacije. Banka izgubi samo pri kreditu, ki ni poplačan. Ampak kot že 100x povedano, to nima nobene veze z valutnimi tveganji in špekulacijami.

Poglej, to je spet nek tak splošen zaključek. Mene ne zanima, kako moram razmišljati in preračunavati, zanima me samo znesek, ki ga moram plačati vsak mesec. In pa seveda, zanima me kdo in zakaj me nateguje...


Mene pa zanima, ali se ti je obrok v CHF bistveno spremenil od prvega dneva plačila ali ne? In ali ti v kreditni pogodbi piše, da si si izposodil CHF?

Pithlit ::

Unilseptij je izjavil:

Mene ne zanima, kako moram razmišljati in preračunavati

Potem nehaj. Jemal si v CHF... torej te ne zanima kaj se dogaja z EUR.

Unilseptij je izjavil:

zanima me samo znesek, ki ga moram plačati vsak mesec.

V CHF (v valuti ki tebe zanima, ker si v njej kredit jemal) je več ali manj enak.

Unilseptij je izjavil:

In pa seveda, zanima me kdo in zakaj me nateguje...

Sam sebe. Zato ker zgoraj napisanega (že večkrat, od večih ljudi) nekako nisi sposoben dojet.
Life is as complicated as we make it...

pirat ::

Ja, če je edino kar te zanima, koliko moraš vsak mesec plačati banki, potem je pa stvar jasna. Če najameš kredit v EUR moraš vsak mesec plačati X EUR, če pa najameš kredit v CHF, moraš pa vsak mesec plačati X CHF. Banki dol visi za valutne razlike, problem z njimi imaš samo ti, ker ne stekas, da pri CHF kreditu obrok v EUR ni relevanten
...

Mare2 ::

Kje pa si Merklovo našel? hehe

Če si pismen, si gotovo videl, kako sva z Lakotnik29-om ugotovila, da jaz nisem kreditojemalec švicarjev.

Sicer pa imajo na facebooku eno skupino ‎"Švicarski Frank CHF - Vlakec smrti za posojilojemalce" https://www.facebook.com/groups/6302777... kjer boš zagotovo našel sogovornike, ki te bodo razumeli. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Unilseptij ::

jernejl je izjavil:

In banke so pokupile precej frankov v zadnjih letih

Ni res, situacija je obratna. V letih 2011 - 2014 je SNB kupila približno 400 milijard EUR in s tem "umetno" držala vrednost CHF navzdol.

In evre so kupovali s čim? To dokazuje mojo trditev, čeprav drži, da so Švicarji franke pač natisnili in je zato tečaj ostal fiksiran. Ampak zdaj se je to nehalo in banke naenkrat sedijo na kupih frankov, ter še kar kupujejo, zato tečaj raste. Kaj je tu tako težko razumeti?

jernejl je izjavil:


Torej ne gre za to, da morate sedaj plačevati (pre)visoke obroke zaradi ukrepov bank - kvečjemu ste zaradi ukrepov bank v nekaj preteklih letih plačevali (pre)nizke obroke.

Aha, še dobro da si povedal... Potem je pa v redu????

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Kaj je tu tako težko razumeti?

Predvsem to, da ste se s kreditom nategnili sami in banke niso imele kaj dosti pri temu. Vse informacije s katerimi opletaš so bile znane tudi 7 let nazaj.

Še vedno pa mi nisi odgovoril na moja vprašanja:

Mene pa zanima, ali se ti je obrok v CHF bistveno spremenil od prvega dneva plačila ali ne? In ali ti v kreditni pogodbi piše, da si si izposodil CHF?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Pithlit ::

Unilseptij je izjavil:

Kaj je tu tako težko razumeti?

Predvsem je težko razumet kako ti lahko še kar naprej nekaj po svoje tumpaš ko pa smo ti že ene 20x razložili kje si naredil napako (ki jo v vsakem svojem postu trmoglavo ponavljaš).

Da bi se potrudil kaj prebrat pa ne. Ker se ne sklada s tvojim jokanjem.
Life is as complicated as we make it...

jernejl ::

In evre so kupovali s čim? To dokazuje mojo trditev, čeprav drži, da so Švicarji franke pač natisnili in je zato tečaj ostal fiksiran. Ampak zdaj se je to nehalo in banke naenkrat sedijo na kupih frankov, ter še kar kupujejo, zato tečaj raste. Kaj je tu tako težko razumeti?

Ker je SNB tiskala nov denar, se je ponudba CHF na trgu povečala, posledično so jih več prodali in cena se je znižala. Šlo je za premik krivulje ponudbe in ne krivulje povpraševanja.
Če SNB ne bi tiskala denarja in bi nekdo (zaradi česarkoli že) kar naenkrat povečal povpraševanje po CHF, potem bi se cena CHF povišala. To se ni zgodilo (do januarja).

Aha, še dobro da si povedal... Potem je pa v redu????

Če te dejanja bank tako motijo, bi nemara lahko bentil tudi nad tem, kar se je dogajalo do sedaj, in zahteval preračun preteklih obrokov po današnjem tečaju. Ker so banke s svojimi akcijami vrednost CHF nekaj let držale navzdol.

GregiB ::

jernejl je izjavil:

Ker je SNB tiskala nov denar, se je ponudba CHF na trgu povečala, posledično so jih več prodali in cena se je znižala. Šlo je za premik krivulje ponudbe in ne krivulje povpraševanja.
Glene na to, da je bil kurs CHF priliman na EUR, je morala SNB usklajevati tako tiskanje CHF kot tudi kupovanje EUR. Torej so morali ponudbo redno prilagojevati povpraševanju, ki je očitno bilo precejšnje ob dejstvu, da je zgolj anonsa, da tečaj ni več vezan na EUR, leta zdrsnil za 20%.

jernejl je izjavil:

Če SNB ne bi tiskala denarja in bi nekdo (zaradi česarkoli že) kar naenkrat povečal povpraševanje po CHF, potem bi se cena CHF povišala. To se ni zgodilo (do januarja).
Vrednost CHF ni narasla zaradi umetne vezave na EUR, nakazovalo pa se je, da je CHF na trgu podcenjen, zato je bil tečaj PMSM nevzdržen.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Go-ahead ::

Povzetek zadnjih par sodelujočih:

BANČNIM SVETOVALCEM NE GRE ZAUPATI AL KAJ?

Zaupaš lahko samo v lastno znanje o kreditih al kaj?


GregiB tvoji posti so OK.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Go-ahead ()

St235 ::

V tej temi smo že parkrat ugotovil, da so bančni svetovalci večinoma opozorili na tveganje pri valutah. In tako kot pri vseh ostalih zadevah v življenju je treba uporabljat zdravo pamet in magari vprašat za drugo mnenje.

Če ti v eni valuti ponudijo kredit za 100k EUR, v drugi pa dobiš ekvivalent 140k EUR potem ti zdrava pamet pravi, da mora bit zadaj neka logika.

Ravno tako te mora zdrava pamet učit, da če si spsodiš 100k CHF boš moral vrnit 100k CHF.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

jan_g ::

Tukaj gre razumeti, da se bo to združenje sklicavalo na to, da niso bili dovolj obveščeni o tveganju s strani banke.

Ali je to sodno prakso [tožba na evropskem sodišču s strani dveh madžarskih zakoncev] mogoče uporabiti tudi v primerih slovenskih posojilojemalcev v švicarskih frankih, smo povprašali dr. Boruta Bratino z mariborske Ekonomsko-poslovne fakultete. "Glede na to, da gre za pravo EU, lahko slovenska sodišča posežejo v te pogodbe, saj je šlo ob tako velikem nihanju tečaja za nepošten pogoj in za dejstvo, da so bile fizične osebe bistveno bolj izpostavljene tveganjem kot banke, sploh če so se te zavarovale," meni Bratina in pričakuje, da bodo tožbe vložene. Ugotavlja, da bi bilo z današnjega zornega kota prav, da bi banke strankam pred podpisom kreditnih pogodb natančneje predstavile nevarnosti valutnih tveganj tudi z grafičnimi prikazi, iz katerih bi lahko nepoučene stranke lažje razumele ta razmerja. "Prav tako bi jim lahko dale v podpis izjavo, da se stranke zavedajo teh nevarnosti." Bratina še meni, da je pomembno vprašanje, ali so banke takrat lahko vedele in pričakovale taka nihanja, najverjetneje pa so se pred njimi z valutnimi opcijami zavarovale. "Medtem ko fizičnim osebam niso ponudile nobenih zavarovanj."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jan_g ()

dzinks63 ::

Pobrisan offtopic

GregiB ::

Zanimivo bo, kako in kaj lahko sodišče razsodi v prid kreditojemalcev?!

Ničnost pogodbe... hmmm, bi to pomenilo, da (kakeršen pač) preostanek glavnice takoj zapade v poplačilo? Ali nemara odpis dolga??? Si zna kdo predstavljati posledice? Do kreditojemalcev, ki so konverzije opravili pred kratkim ali pač že pred leti. Do kreditojemalcev v EUR? Do komercialnih bank?

Ali nemara kakšna druga "rešitev"?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jan_g ::

Kolikor sledim tej tematiki, ne zgleda, da hočejo odpis dolga (to bi bilo po mojem nemogoče doseči, tožba gor ali dol) temveč konverzijo v euribor kredite z valutnim razmerjem na dan sklenitve kreditne pogodbe.

jernejl ::

Vrednost CHF ni narasla zaradi umetne vezave na EUR

Torej je bilo zgolj naključje, da je vrednost CHF zrastla ravno tisti dan, ko je SNB objavila, da ne bo več tiskala novega denarja?

Vrednost CHF je bila takšna, kot je pač bila (1,2), ob predpostavki, da bi SNB še naprej tiskala franke (in bi vrednost CHF še naprej padala skupaj z EUR). Ker se je to spremenilo, je tudi vrednosti CHF proti EUR narasla.

Na drugi strani se je takrat tudi že vedelo, kaj bo storila ECB (quantitative easing). Zaradi pričakovanj padanja vrednosti EUR proti CHF se je tečaj spremenil (še toliko bolj kot npr. CHF/USD).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

St235 ::

GregiB je izjavil:

Zanimivo bo, kako in kaj lahko sodišče razsodi v prid kreditojemalcev?!

Ničnost pogodbe... hmmm, bi to pomenilo, da (kakeršen pač) preostanek glavnice takoj zapade v poplačilo? Ali nemara odpis dolga??? Si zna kdo predstavljati posledice? Do kreditojemalcev, ki so konverzije opravili pred kratkim ali pač že pred leti. Do kreditojemalcev v EUR? Do komercialnih bank?

Ali nemara kakšna druga "rešitev"?


Če smo pri znanstveni fantastiki bi bil edini možen scenarij, da se celoten kredit preračuna v EUR, skupaj z vsemi dosedanjimi poplačili. Potem se pogleda kaj ostane in se odplačuje naprej. Druga možnost, ki je vsaj hipotetična je da se jim brez stroškov reporogramira kredit v EUR.

Karkoli več od tega lahko samo snajajo.

perci ::

jan_g je izjavil:

Kolikor sledim tej tematiki, ne zgleda, da hočejo odpis dolga (to bi bilo po mojem nemogoče doseči, tožba gor ali dol) temveč konverzijo v euribor kredite z valutnim razmerjem na dan sklenitve kreditne pogodbe.


Glede na to, kakšen je tečaj danes, je to za banko efektiven odpis.

Sicer pa ne vem, kdo je v tem topicu večji bebec:

1. Unilseptij, ki ne šteka, čeprav smo mu zadevo po ljudsko razložili že 150-krat
2. Vsi ostali, ki se še vedno trudimo, da bi mu zadevo razložili še 151-tič

GregiB ::

jernejl je izjavil:

Torej je bilo zgolj naključje, da je vrednost CHF zrastla ravno tisti dan, ko je SNB objavila, da ne bo več tiskala novega denarja?

Dajmo se prvo dogovoriti, kakšen je bil redosled dogodkov... ali je... SNB najprej začela z ukrepi in posledično zamrznila tečaj ali najprej napovedala zamrznitev in posledično začela z ukrepi? In 15. januarja... je napovedala odmrznitev tečaja, pognala trg v "paniko" in ni več dolžna regulirati tečaja ali pač nehala z ukrepi, pa si je trg sam prišel "gor"?

jan_g je izjavil:

Kolikor sledim tej tematiki, ne zgleda, da hočejo odpis dolga (to bi bilo po mojem nemogoče doseči, tožba gor ali dol) temveč konverzijo v euribor kredite z valutnim razmerjem na dan sklenitve kreditne pogodbe.


Torej današnjo CHF glavnico konvertirano v EUR po tedanjem tečaju... No ja, could work... Če bodo le vsi EURIBor kreditojemalci pripravljeni sprejeti, da so morali "švicarji" plačevati več že do sedaj zaradi spremembe tečajev, kljub nižji obrestni meri...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

pirat ::

Zadeva na zalost sploh ni tako nedolzna, predvsem zaradi Zakona o varstvu potrosnikov. Le-ta je s svojimi dolocbami dobesedno razglasil fizicne osebe za opravilno nesposobne in banke npr. danes ze ne smejo nuditi pravih lombardnih kreditov fizicnim osebam (je po tem zakonu v nasprotju z zahtevo po skrbnosti banke).. Kaj to pomeni? Ce so lahko zakonsko razglasili, da je nihanje vrednosti VP na borzah tako volatilno, da fizicne osebe tega ne morejo razumeti... potem je samo se korak do tega, da bo zakonsko prepovedano za fizicne osebe sprejemati valutno tveganje (to se dobesedno sedaj dogaja) naslednji korak pa bo prepoved obrestnega tveganja (nic kreditov na EURIBOR) koncalo se bo pa s prepovedjo sprejemanja tveganja izgube bodoce zaposlitve - in efektivno v Sloveniji financiranje fizicnih oseb ne bo vec mozno / dovoljeno... :)
Slisi se pretirano, pa ni. Zaradi analfabetov kot so Unilseptij (so pa glasni) na koncu koncev niti ostali ne bomo mogli urejati svojih financih zadev z banko tako kot bi zeleli, ker bo vse 'prepovedano' in brez potrebe pretirano zakonsko regulirano.

GregiB ::

@ pirat... zelo zanimivo razmišljnje, se strinjam, da je celo verjetno da do takšnih scenarijev, vsaj deloma, dejansko lahko pride.
Je pa stvar preprosto rešljiva... v sestavljanje (generičnih) kreditnih in depozitnih pogodb se povabi vse zainteresirane stranke, ti pa naredijo "sign off". Potem problemov ne bi bilo... oz. ne bi imeli osnove
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jernejl ::

In 15. januarja... je napovedala odmrznitev tečaja, pognala trg v "paniko" in ni več dolžna regulirati tečaja ali pač nehala z ukrepi, pa si je trg sam prišel "gor"?

Kot sem napisal, 15. januarja so objavili, da ne bodo več vzdrževali tečaja 1,2. Kaj točno so počeli z denarjem in rezervami tujih valut od takrat do danes, mi pa ni znano. Lahko pa nam ti poveš.

GregiB ::

jernejl je izjavil:

Kot sem napisal, 15. januarja so objavili, da ne bodo več vzdrževali tečaja 1,2.


jernejl je izjavil:

je SNB objavila, da ne bo več tiskala novega denarja


Torej, so objavili, da ne bodo umetno vzrževali tečaja ali da ne bodo tiskali denarja?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Unilseptij ::

St235 je izjavil:

Kaj je tu tako težko razumeti?

Predvsem to, da ste se s kreditom nategnili sami in banke niso imele kaj dosti pri temu. Vse informacije s katerimi opletaš so bile znane tudi 7 let nazaj.

Še vedno pa mi nisi odgovoril na moja vprašanja:

Mene pa zanima, ali se ti je obrok v CHF bistveno spremenil od prvega dneva plačila ali ne? In ali ti v kreditni pogodbi piše, da si si izposodil CHF?

Kot sem že povedal, sem konvertiral v EUR že leta 2013, tako da ne morem reči, kakšen bi bil obrok v CHF. Je pa res, da se do takrat, ko sem še imel kredit v CHF obrok v CHF ni kaj dosti spreminjal. In tako tudi mora biti, zakaj bi se spreminjal obrok v CHF, če se držiš amortizacijskega načrta. Seveda se obrok lahko spremeni zaradi spremembe obrestne mere (LIBOR), ampak do tega sploh še nismo prišli, ker ne razumemo niti tega, kako je s tečajem.

Vse, kar sem jaz hotel povedati na to temo, je tole:
1. Banka, ki deluje v evroconi, pri rasti franka neposredno profitira, ker pribitek obračuna v CHF, plačanega pa dobi v EUR, pri čemer ji ni potrebno skrbeti za nič drugega, kot da ta denar lepo poknjiži kot čisti dobiček. Torej ne drži, da je banki vseeno, kakšen je tečaj.
2. Tečaj ni neodvisna zunanja okoliščina, ampak nanj banke lahko vplivajo, kar tudi počnejo. Torej posredno vsaj deloma same vplivajo na to, kakšen bo mesečni obrok v EUR.

Točki 1. in 2. po mojem skupaj predstavljata dovolj dober razlog, da kreditojemalec morda lahko pomisli, da zadeva smrdi. In da poskuša pač zavarovati svoje interese, če je potrebno tudi tako, da zahteva spremembo pogojev, ki jih je sprejel v nekih drugih časih, z drugimi informacijami in v drugačnih okoliščinah.

Pri vsem tem pa sploh še nismo prišli do tega, da tudi obrestno mero (pa naj bo LIBOR ali EURIBOR) določajo banke same (pri čemer jo tudi dokazano manipulirajo) in da tukaj verjetno velja čisto enak razmislek. In to zadeva vse kredite, pa najsi bodo v EUR ali CHF. Problem je širši in zadeva samo bistvo trenutne finančno-ekonomske ureditve, saj sistem dejansko črpa denar od prebivalstva k nekim maloštevilnim centrom brez resne racionalne utemeljitve, zakaj že more biti tako.

jernejl ::

Torej, so objavili, da ne bodo umetno vzrževali tečaja ali da ne bodo tiskali denarja?

S čim bi pa vzdrževali tečaj, če ne s tiskanjem denarja?
Denar bodo najbrž že še tiskali, a ne za namen vzdrževanja tečaja EUR/CHF na isti ravni. Sem mislil da je to implicitno jasno, glede na to da govorimo o razmerju EUR/CHF. Ampak bi očitno moral vse skupaj bolj natančno opisati.

Dajmo se prvo dogovoriti, kakšen je bil redosled dogodkov..

Zdaj, ko sva razjasnila, kaj točno te je pri moji izjavi zmotilo, pa lahko nadaljuješ, karkoli si že nameraval povedati v nadaljevanju.

GregiB ::

Unilseptij je izjavil:

Kot sem že povedal, sem konvertiral v EUR že leta 2013, tako da ne morem reči, kakšen bi bil obrok v CHF. Je pa res, da se do takrat, ko sem še imel kredit v CHF obrok v CHF ni kaj dosti spreminjal.


Sredi leta 2008, ko si najel tvojih 100 enot: 1EUR = 1,6055 CHF
Leta 2013, ko si svoje preostale enote konvertiral v EUR: 1EUR = 1,2 CHF

Zdaj pa prosim, usedi se dol, pa probaj sestavit zgodbo, ki bo vsaj verodostojna... you're not credible...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Pithlit ::

Unilseptij je izjavil:

ker ne razumemo niti tega, kako je s tečajem.

Opa. Mi razumemo. Tebi dela to težave.
Life is as complicated as we make it...

pirat ::

Unilseptij > Vse, kar sem jaz hotel povedati na to temo, je tole:
1. Banka, ki deluje v evroconi, pri rasti franka neposredno profitira, ker pribitek obračuna v CHF, plačanega pa dobi v EUR, pri čemer ji ni potrebno skrbeti za nič drugega, kot da ta denar lepo poknjiži kot čisti dobiček. Torej ne drži, da je banki vseeno, kakšen je tečaj.


Ne, ker smo ti že 100x razložili, da imajo banke kar se kreditov tiče, valutne pozicije zaprte. To pomeni, da če banka planira priliv iz CHF kredita v višini 100 enot aprila 2017, ima za april 2017 tudi že predviden kontra odliv 100 enot CHF. Daj si tole prosim dopovej - valutne pozicije so zaprte. Če se katera od bank ločeno od kreditne aktivnosti ukvarja tudi z valutnim trgovanjem je to dejavnost, ki je ločena od kreditne dejavnosti in banka managerira vsako posebej... Boš trdil, da se banke brez hedginga puščajo odprte nevarnosti padca tečaja CHF (če po tvojem že toliko profitirajo od rasti)? Ne, pozicije so zaprte, morebitni obstoj deska za valutno (FX) trgovanje v banki pa nima nobene veze s CHF kreditiranjem prebivalstva.
Tisto, čemur ti praviš "v EUR plačani pribitek v CHF" banka porabi za to, da kupi CHF in poravna svojo obveznost na nasprotni strani in toliko kolikor je kreditojemalcu zrasel tečaj CHF izražen v EUR, toliko je zrasel tudi banki.

Spajky ::

IMHO, Ker so lastniki velikega kapitala v bistvu upravljalci tudi švicarskih bank in tudi vsaj iz ozadja Švic.Centr.Banke, so pač poskrbeli z zamrznitvijo kursa €/Chf pred leti, da so svojim članom operirajočim v EU dali čas, da nežno potegnejo dosežene dobičke iz EU (kupovanje €!), kjer so dobički padli (obr.mere dol). Ko se je to zgodilo, pa so rekli, da so se zmotili (metanje peska v oči generalni populaciji) in da ne morejo več podpirat €. In so praktično dodatno devalvirali € ...

Svoje € dobičke pa so že prej pretvorili v CHF, ki so jih prej tiskali ... Jest ne vem, kaj tukaj ni jasno. Tisti, ki pač tega niso videli dovolj zgodaj (ali hoteli videt-kreditojemalci in varčevalci v €), so pa dobili neljubo postnovoletno darilo - zmanjšanje svojih sedanjih in bodočih sredstev za življenje. That is, na žalost ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

perci ::

pirat, preberi prosim moj prejšnji post. Smo že na 152 :=)

noraguta ::

dejte že nehat s to konverzijo kreditov za nazaj. potem lahko isto zahtevajo varčevalci v evrih za svoje depozite.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Mare2 ::

Nič ne bo. Oni so reševali stanovanjski problem. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Unilseptij ::

pirat je izjavil:

Unilseptij > Vse, kar sem jaz hotel povedati na to temo, je tole:
1. Banka, ki deluje v evroconi, pri rasti franka neposredno profitira, ker pribitek obračuna v CHF, plačanega pa dobi v EUR, pri čemer ji ni potrebno skrbeti za nič drugega, kot da ta denar lepo poknjiži kot čisti dobiček. Torej ne drži, da je banki vseeno, kakšen je tečaj.


Ne, ker smo ti že 100x razložili, da imajo banke kar se kreditov tiče, valutne pozicije zaprte. To pomeni, da če banka planira priliv iz CHF kredita v višini 100 enot aprila 2017, ima za april 2017 tudi že predviden kontra odliv 100 enot CHF. Daj si tole prosim dopovej - valutne pozicije so zaprte. Če se katera od bank ločeno od kreditne aktivnosti ukvarja tudi z valutnim trgovanjem je to dejavnost, ki je ločena od kreditne dejavnosti in banka managerira vsako posebej... Boš trdil, da se banke brez hedginga puščajo odprte nevarnosti padca tečaja CHF (če po tvojem že toliko profitirajo od rasti)? Ne, pozicije so zaprte, morebitni obstoj deska za valutno (FX) trgovanje v banki pa nima nobene veze s CHF kreditiranjem prebivalstva.
Tisto, čemur ti praviš "v EUR plačani pribitek v CHF" banka porabi za to, da kupi CHF in poravna svojo obveznost na nasprotni strani in toliko kolikor je kreditojemalcu zrasel tečaj CHF izražen v EUR, toliko je zrasel tudi banki.

Jaz ti pa skušam dopovedati, da iz naslova pribitka ni nobene obveznosti na "drugi" strani in banka valutno tveganje hedge-a tako, da ta pribitek takoj pretvori v EUR. Lahko si predstavljaš, če ti je lažje, da najprej kupi franke in jih potem takoj proda, ampak v praksi se to ne zgodi, ker že od mene dobi EUR in torej ni nobene pozicije, ki bi jo bilo treba zapreti. Obveznost ima banka na "drugi" strani samo do višine, v kateri si je sama sposodila franke, ki jih je potem posodila meni, torej glavnica + LIBOR brez pribitka.

Edit: In ja, banka se seveda dodatno zavaruje pred padcem franka, ki bi rezultiral v zmanjšanju denarnega toka iz naslova pribitka (v EUR). Ampak to še ne pomeni, da banka ne profitira, če tečaj zraste.

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

Unilseptij je izjavil:

Obveznost ima banka na "drugi" strani samo do višine, v kateri si je sama sposodila franke, ki jih je potem posodila meni, torej glavnica + LIBOR brez pribitka.

Saj ti imaš povsem enake obveznosti no! Za pribitek si se strinjal da bo tak kot si se zmenil in ta se NE spreminja. Kaj ti ni jasno? Mogoče to da potem ko nekomu nekaj plačaš... tisti denar ni več tvoj in tisti nekdo lahko z njim počne prektično karkoli mu srce poželi?
Life is as complicated as we make it...

perci ::

153 :)

Unilseptij ::

Pithlit je izjavil:

Unilseptij je izjavil:

Obveznost ima banka na "drugi" strani samo do višine, v kateri si je sama sposodila franke, ki jih je potem posodila meni, torej glavnica + LIBOR brez pribitka.

Saj ti imaš povsem enake obveznosti no! Za pribitek si se strinjal da bo tak kot si se zmenil in ta se NE spreminja. Kaj ti ni jasno? Mogoče to da potem ko nekomu nekaj plačaš... tisti denar ni več tvoj in tisti nekdo lahko z njim počne prektično karkoli mu srce poželi?

Bog pomagej... razložil sem najbolje kot sem vedel in znal, s konkretnimi primeri in izračuni. Če ne znaš na enak način postaviti nasprotne argumenatacije, ne morem nič več. Ne bom pa v prazno nekaj nakladal samo zato, da bi izpadel pameten...

St235 ::

Bog pomagej... razložil sem najbolje kot sem vedel in znal,


ja in smo ti povedali da niti ne veš niti ne znaš.

s konkretnimi primeri in izračuni.

ti to resno?

e ne znaš na enak način postaviti nasprotne argumenatacije, ne morem nič več.

Si dobil tako povsem plasitčen primer, ki sem ti ga napsial, kot vsaj 10 razlag zakaj in kako banka ravna z valutami v priemru kreditov. Pa še kar sanjaš o nekih nategih in ne vem čemu, samo da ti ne bi bilo treba priznat, da si se povsem sam zajebal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

pirat ::

Unilseptij > Jaz ti pa skušam dopovedati, da iz naslova pribitka ni nobene obveznosti na "drugi" strani in banka valutno tveganje hedge-a tako, da ta pribitek takoj pretvori v EUR.


Evo, tole je 154-ič :D in z moje strani tudi zadnjič:
Ja, tudi iz naslova pribitka je obveznost na "drugi" strani. Zaprta valutna pozicija pomeni vse - načrtovane prilive od kreditojemalcev, ki so sestavljeni iz glavnic in iz obresti. Za celoten planiran priliv aprila 2017 (če se vrnem na moj primer in pojem "celoten planiran priliv" je sestavljen iz (a) dela glavnice, ki jo boš vrnil, (b) iz obresti, ki bodo posledica LIBOR-ja in iz (c) obresti, ki bodo posledica pribitka) ima banka v primeru zaprte devizne pozicije planiran odliv (ali pa CHF-je vnaprej prodane). Tako se to dela na kreditnem portfelju.

Če ima banka v svojem okviru vzpostavljen še FX desk bo le ta trgoval ločeno od kreditov (in ja, možno, da bo FX desk v banki stavil na drugačno gibanje tečajev kot si ti ob podpisu kreditne pogodbe).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirat ()

Pithlit ::

Unilseptij je izjavil:

Ne bom pa v prazno nekaj nakladal samo zato, da bi izpadel pameten...

Ja sam točno to počneš. S to razliko da izpadeš... hja... ne-pameten.
Life is as complicated as we make it...

noraguta ::

Unilseptij je izjavil:

pirat je izjavil:

Unilseptij > Vse, kar sem jaz hotel povedati na to temo, je tole:
1. Banka, ki deluje v evroconi, pri rasti franka neposredno profitira, ker pribitek obračuna v CHF, plačanega pa dobi v EUR, pri čemer ji ni potrebno skrbeti za nič drugega, kot da ta denar lepo poknjiži kot čisti dobiček. Torej ne drži, da je banki vseeno, kakšen je tečaj.


Ne, ker smo ti že 100x razložili, da imajo banke kar se kreditov tiče, valutne pozicije zaprte. To pomeni, da če banka planira priliv iz CHF kredita v višini 100 enot aprila 2017, ima za april 2017 tudi že predviden kontra odliv 100 enot CHF. Daj si tole prosim dopovej - valutne pozicije so zaprte. Če se katera od bank ločeno od kreditne aktivnosti ukvarja tudi z valutnim trgovanjem je to dejavnost, ki je ločena od kreditne dejavnosti in banka managerira vsako posebej... Boš trdil, da se banke brez hedginga puščajo odprte nevarnosti padca tečaja CHF (če po tvojem že toliko profitirajo od rasti)? Ne, pozicije so zaprte, morebitni obstoj deska za valutno (FX) trgovanje v banki pa nima nobene veze s CHF kreditiranjem prebivalstva.
Tisto, čemur ti praviš "v EUR plačani pribitek v CHF" banka porabi za to, da kupi CHF in poravna svojo obveznost na nasprotni strani in toliko kolikor je kreditojemalcu zrasel tečaj CHF izražen v EUR, toliko je zrasel tudi banki.

Jaz ti pa skušam dopovedati, da iz naslova pribitka ni nobene obveznosti na "drugi" strani in banka valutno tveganje hedge-a tako, da ta pribitek takoj pretvori v EUR. Lahko si predstavljaš, če ti je lažje, da najprej kupi franke in jih potem takoj proda, ampak v praksi se to ne zgodi, ker že od mene dobi EUR in torej ni nobene pozicije, ki bi jo bilo treba zapreti. Obveznost ima banka na "drugi" strani samo do višine, v kateri si je sama sposodila franke, ki jih je potem posodila meni, torej glavnica + LIBOR brez pribitka.

Edit: In ja, banka se seveda dodatno zavaruje pred padcem franka, ki bi rezultiral v zmanjšanju denarnega toka iz naslova pribitka (v EUR). Ampak to še ne pomeni, da banka ne profitira, če tečaj zraste.

tudi, če ga ga že v začetku. kakor si ti tvoje tveganje ali pa obrestno mero.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Kenpachi ::

I stumbled upon this today:

"Švicarji" v tožbe, sodbe jim pritrjujejo
Zaraki Kenpachi.

toplakd ::

In še tole:

Pithlit ::

Kenpachi je izjavil:

"Švicarji" v tožbe, sodbe jim pritrjujejo

Ob branju članka ima človek občutek da živi med samimi opravilno nesposobnimi kekci. Žalostno. Še bolj žalostno pa to da jih moramo ujčkat...
Life is as complicated as we make it...

TESKAn ::

Se pravi bodo morali takoj vrnit ves izposojen denar?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

TESKAn ::

Potrebovala je 76.000 evrov in kredit v frankih je bil takrat edini, ki ga je glede na kreditno sposobnost lahko dobila.

A to je še ena od tistih "eksistenčnih kriz", ko je edina rešitev, da kupi nepremičnino?
V Sloveniji bi morali nujno uredit najemniški trg, tako da bi imel realne opcije (ki ne vključujejo poznanstev) dobit najem za daljše obdobje in se ti ne bi bilo treba bat, da bodo otroci najemodajalca odrasli in se boš moral selit.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Pithlit ::

Ne... to je ena tistih krz ko ne dobiš dovolj kredita v svoji valuti... pa ga vzameš v tuji in si hkrati tolk naiven da misliš da te to enkrat v 21. letih ne bo konkretno brcnilo v rit. Pa kaj folk misli da ti šenkajo razliko al kako?
Life is as complicated as we make it...

Daedalus ::

Ob branju članka ima človek občutek da živi med samimi opravilno nesposobnimi kekci. Žalostno. Še bolj žalostno pa to da jih moramo ujčkat...


Malce starejše še razumem, da jim nekak ni najbolj jasno. Ajde, se je svet vmes bistveno spremenil in kdaj je težko slediti. Večji problem, ki bo tole državo še veliko stal v prihodnosti, pa je neopismenjevanje mladih generacij na temo obvladovanja osebnih financ. Sej se občasno najde kak dovolj pogumen, da predlaga kak predmet v OŠ na to temo. Pa ga borci za ideološko neobremenjenost mladih umov hitro popadejo, da neoliberalnega kapitalizma se že ne bo poučevalo v naših neideoloških in objektivnih šolah. Pol je pa, kak je. Ane?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Pithlit ::

Pa glih pri malce starejših bi človek pričakoval da so seznanjeni s tem... saj so dali smrt jugoslavije skozi! Če jih takrat valutno tveganje ni izučilo jih ne bo nikoli.
Life is as complicated as we make it...

Daedalus ::

Iz te izkušnje je večina žal odnesla absolutno nič. Mlajši, pa itak ne. Se jim danes kolca po velikanskih uspehih Jugoslavije... ni kaj za dodat. Ob tem pa se šolski sistem upira najbolj osnovni pripravi otrok na kasnejše življenje. Valda še bo zabavno, vsakih nekaj let. Zakaj bi se trudil, če te pa velika Mati (dobesedno in v prenesenem pomenu) ujčka na vsakem koraku?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]
««
15 / 34
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 444 45 46 47 )

Oddelek: Loža
2300389380 (1988) D3m
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29466767 (13115) Lonsarg
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713427 (6191) Invictus
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416667 (14203) 3p
»

prenos stanovanjskega kredita iz CHF v EUR

Oddelek: Loža
317606 (3583) samotest

Več podobnih tem