» »

50% lastnik?

50% lastnik?

Jan007 ::

Lepo pozdravljeni vsi slo-techovci skupaj. Jaz pa imam vprašanje glede deljenja stanovanja. Sicer nekje sem zasledil da ti po 2 letih stalnega prebivanja pripada 50% nepremičnine. Torej kako točno je s tem, če je to res tako? Živim skupaj z mamo v najemniškem stanovanju. Ne bi rad razkrival preveč detajlov, upam da je to kar sem napisal dosti, če še kaj manjka prosim napišite pa bom dodal.

Lep pozdrav še enkrat.

fosil ::

Kot podnajemnik nimaš nobene lastninske pravice na stanovanju, tudi če si 100 let podnajemnik noter.
Tako je!

Magic1 ::

Hahahaha kje si to slišal?!? Dej posodi mi denar in po dveh letih ti vrnem 50% s obresti, ostalo pa mi itak pripada in sva opravila:))
Magic

Phantomeye ::

Razen, če nimate z lastnikom sklenjene neke oblike lizinga, potem najem NI avtomatično LIZING. ;)

T0RN4D0 ::

Ja, po 4 letih je pa 100% tvoja nepremičnina.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

sandmat ::

T0RN4D0 je izjavil:

Ja, po 4 letih je pa 100% tvoja nepremičnina.

po 8 pa 200%. :)

verjetno misliš takšen primer: http://www.najnaj.si/index.php?s=legala...

Ki pa velja seveda za mamino premoženje, kar pa najeto stanovanje ni.

Okapi ::

Kot zanimivost, obstaja tudi institut priposestvovanja. Če živiš v stanovanju (ali hiši), za katerega misliš, da je tvoje, čeprav v resnici ni, po 20 letih dejansko postane tvoje. Bistveno pri tem je, da živiš v dobri veri, da je stanovanje tvoje in da lahko to svojo dobro vero nekako prikažeš na sodišču (recimo v smislu - pokojni starši so mi rekli, da je to stanovanje naše).

O.

Phantomeye ::

Okapi je izjavil:

Kot zanimivost, obstaja tudi institut priposestvovanja. Če živiš v stanovanju (ali hiši), za katerega misliš, da je tvoje, čeprav v resnici ni, po 20 letih dejansko postane tvoje. Bistveno pri tem je, da živiš v dobri veri, da je stanovanje tvoje in da lahko to svojo dobro vero nekako prikažeš na sodišču (recimo v smislu - pokojni starši so mi rekli, da je to stanovanje naše).

O.


Moj dedi je iz tega razloga izgubil en delež gmajne.

perci ::

recimo v smislu - pokojni starši so mi rekli, da je to stanovanje naše
Tko simpl ni. Obstajati mora nek pravni naslov, na podlagi katerega ti misliš, da si dejansko postal lastnik. Se pravi mora obstajati neka pogodba ali kaj podobnega. Ne predstavljam si, kako bi lahko na podlagi sklepa o dedovanju nekdo dedoval nepremičnino, za katero zapustnik ni lastnik? Vpis v zemljiško knjigo je konstitutiven, mimogrede.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

stb ::

Kakršnokoli plačevanje najemnine razblini idejo o dobri veri, da si lastnik. Če (stari) starši plačujejo najemnino, hkrati pa tebi pravijo da so lastniki in ti to nepremičnino namenijo v oporoki (ali darilni/izročilni pogodbi) je tvoja dobra vera osnovana na njihovi laži in lažnih dokumentov tvojih (starih) staršev. Na zapuščinski razpravi se po mojem samo vpogleda v zemljiško knjigo in ugotovi (če je stanje tam urejeno), da nepremičnina ni del zapuščine.

Priposestvovanje stanovanj je praktično nemogoče, zemljišče pa že ni tako nemogoče (kak pozabljen trikotnik, pas na robu parcele, odročna parcela...) in gre v bistvu za administrativno uskladitev z dejanskim stanjem.

Okapi ::

Na zapuščinski razpravi se po mojem samo vpogleda v zemljiško knjigo in ugotovi (če je stanje tam urejeno), da nepremičnina ni del zapuščine.
Saj ravno v tem je trik. V vsakem primeru se tvoja dobra vera razblini ob pogledu v zemljiško knjigo. Druge možnosti itak ni. In potem se začne proces priposestvovanja.

Na zapuščinski razpravi recimo presenečeno ugotoviš, da hiša sploh ni bila od pokojne tete, ki ti jo je zapustila, ker si skrbel zanjo (in živel v tej hiši). In v tem primeru se začneš sklicevati na priposestvovanje (v 20 let se šteje tudi čas, ko je teta živela v hiši). Na nek način moraš samo dokazati, da je tudi teta živela v dobri veri, da je hiša njena, sem pa precej prepričan, da je to mogoče tudi brez dokumentacije. Da ni nikomur plačevala najemnine, je že dobro znamenje. Če sodišče ne uspe najti lastnika (tistega, ki je vpisan v zemljiško knjigo), je tudi dobro znamenje. Imaš cel kup hiš po Sloveniji, katerih v zemljiško knjigo vpisani lastniki so že davno pokojni, zadnji znani dediči pa so se pred 50+ let izselili v Avstralijo ali Argentino. Verjetno si lahko pomagaš tudi s pričami - vsi sosedje povedo, da so bili prepričani, da je bila hiša tetina.

O.

stb ::

Okapi je izjavil:

Saj ravno v tem je trik. V vsakem primeru se tvoja dobra vera razblini ob pogledu v zemljiško knjigo. Druge možnosti itak ni. In potem se začne proces priposestvovanja.

Rešitev: ne gledati v zemljiško knjigo? 8-O A ni to javna listina in podobno kot zakonodaja velja tudi če je ne prebereš? Če nekdo ni prebral točno tistega člena zakona, kjer bi pisalo da so umori prepovedani bo zato dobil nižjo kazen kot nekdo, ki je s točno tistim členom seznanjen (ker je prvi moril v dobri veri, da to ni prepovedano)? ;((

mat xxl ::

Sem se pa nasmejal, ko sem tole bral, ja če sta z mamo noter, je po tvokem 50% že od mame 50% pa tvojih, zdaj se pa samo še med sabo zmenita ... :)

perci ::

Okapi: Obstajati mora pravni naslov, iustus titulus, 1000%. Nisem pa govoril o dokumentaciji. Pogodba je lahko tudi izgubljena, kar pa ne pomeni, da ni obstajala - ergo, pravni naslov.

Okapi ::

Pač, pokojna teta je hišo kupila/podedovala/priigrala na kartah ... Jasno da ne smeš reči, da se je pred leti skvotersko vselila.

O.

Tomas 33 ::

Me pa zanima, kako je pri s t.i. prisostvovanjem v dobri veri, če se dejanski lastnik ne strinja?

Okapi ::

Dejanski lastnik se praktično nikoli ne strinja, ampak po 20 letih je pač prepozno. Lahko samo poskuša dokazati, da je tisti vedel, da ne živi v svoji hiši. Na svojo lastnino moraš pač malo pazit, drugače jo lahko izgubiš.

mat xxl ::

Ma ne sanjajte :) , dejanski lastnik se lahko samo smeje, ker tako nikoli ne izgubiš premoženja, posebej če je vpisano v ZK..., potem dobre vere sploh ne mor4e biti, razen, če za dobro vero nekdo hodi vsak dan k maši ;)

toplakd ::

Jan007 je izjavil:

Lepo pozdravljeni vsi slo-techovci skupaj. Jaz pa imam vprašanje glede deljenja stanovanja. Sicer nekje sem zasledil da ti po 2 letih stalnega prebivanja pripada 50% nepremičnine. Torej kako točno je s tem, če je to res tako? Živim skupaj z mamo v najemniškem stanovanju. Ne bi rad razkrival preveč detajlov, upam da je to kar sem napisal dosti, če še kaj manjka prosim napišite pa bom dodal.

Lep pozdrav še enkrat.


Komaj smo v novo leto stopli, pa eni že prvoaprilske streljate. :))

Magic1 ::

Pri stanovanju/hiši se to res ne more zgoditi, sej ja mora lastnik plačat davke (ki niso ravno drobiž) in se zato težko zaglumi za 20 let...
Magic

Aston_11 ::

perci je izjavil:

recimo v smislu - pokojni starši so mi rekli, da je to stanovanje naše
Tko simpl ni. Obstajati mora nek pravni naslov, na podlagi katerega ti misliš, da si dejansko postal lastnik. Se pravi mora obstajati neka pogodba ali kaj podobnega. Ne predstavljam si, kako bi lahko na podlagi sklepa o dedovanju nekdo dedoval nepremičnino, za katero zapustnik ni lastnik? Vpis v zemljiško knjigo je konstitutiven, mimogrede.
Ne pri stanovanjih, ki še niso vpisna v zk, pa tudi starši so rekli, da je pogodba zgorela v požaru, za katerega se spomneš, da je bil pred xx leti...

mat xxl je izjavil:

posebej če je vpisano v ZK...
Ni res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

sandmat ::

Aston_11 je izjavil:

perci je izjavil:

recimo v smislu - pokojni starši so mi rekli, da je to stanovanje naše
Tko simpl ni. Obstajati mora nek pravni naslov, na podlagi katerega ti misliš, da si dejansko postal lastnik. Se pravi mora obstajati neka pogodba ali kaj podobnega. Ne predstavljam si, kako bi lahko na podlagi sklepa o dedovanju nekdo dedoval nepremičnino, za katero zapustnik ni lastnik? Vpis v zemljiško knjigo je konstitutiven, mimogrede.
Ne pri stanovanjih, ki še niso vpisna v zk, pa tudi starši so rekli, da je pogodba zgorela v požaru, za katerega se spomneš, da je bil pred xx leti...

mat xxl je izjavil:

posebej če je vpisano v ZK...
Ni res.


nekdo mora letno plačevat vsaj nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča.

ZaphodBB ::

Okapi je izjavil:

Dejanski lastnik se praktično nikoli ne strinja, ampak po 20 letih je pač prepozno. Lahko samo poskuša dokazati, da je tisti vedel, da ne živi v svoji hiši. Na svojo lastnino moraš pač malo pazit, drugače jo lahko izgubiš.

Japajade, Okapi tako kot večina slovencev ne razume inštituta priposestvovanja.

Kleč je v definiciji "dobre vere", dobra vere ni - da ti nečesa nisi vedel. Temveč, da nisi vedel in nisi mogel vedeti.

Recimo, tvoja mama je stanovanje pred 30 leti prodala - vendar s kupcem nista nikdar izvedla prepisa v zemljiški knjigi. Danes se pojavi kupec in ti maha s pogodbo pod nosom.

Inštitut dobre vere, pride v poštev tudi tam, kjer meje niso bile nikdar natančno odmerjene ("meja gre po potoku"), v naravi se pa stvari spreminjajo - in meja se mimorgrede v 100 letih premakne za par deset metrov.

Sicer pri - recimo mejnem sporu sodišče dodeli posest stranki, ki ni lastnik - vendar je ta še vedno dolžan plačat originalnemu lastniku.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika med služnostjo ter "priposestvovano" služnostjo?

Oddelek: Loža
193397 (700) kloko
»

Sosedova stavba na moji parceli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16025636 (20341) rekt
»

Priposestvovanje

Oddelek: Loža
92305 (2052) Aston_11
»

Bivanje brez vednosti - pravice

Oddelek: Loža
233760 (3037) TallCezar

Več podobnih tem