» »

Je učenje pisanih črk še smiselno?

Je učenje pisanih črk še smiselno?

i-programmer - Naslednji generaciji finskih prvošolčkov (2015/16) očitno več ne bo potrebno vaditi malih in velikih pisanih črk. V prenovljenem učnem načrtu namreč ta del več ne bo obvezen, saj ga bosta zamenjala učenje pravilnega (desetprstnega, slepega) tipkanja po tipkovnici oz. učenje tipkanja na mobilnih telefonih.

Gre se za trend v izobraževanju, ki zadnje čase dobiva veliko podpore in izvira iz preprostega dejstva, da ljudje vedno manj ročno pišemo. Pa če že, velika večina več ne uporablja več pristne pisane pisave (37%, sodeč po eni od študij), ampak hibrid med njo in pisano (55%, 8% piše samo tiskane črke). Za današnjo mladino to seveda velja še toliko bolj. Namesto tega se toliko več tipka. Zato se zdi toliko bolj smiselno, da se naučimo prav in hitro tipkati na računalnik, medtem ko naj bi za ročno pisavo zadostovalo, da je naučimo zgolj brati. Branja pisane pisave pa naj bi se bilo otroci sposobni priučiti (potem, ko že obvladajo pisano) v vsega nekaj šolskih urah.

Podobno je v ZDA, kjer večina držav več ne zahteva učenja pisanih črk v šolah. So pa tudi kraji, kjer so to na zahteve staršev vrnili v urnike.

Pri nas se to za zdaj še uči, čeprav so med šolami že nekaj let razlike pri razredih, v katerih se začne z malimi in toliko bolj z velikimi pisanimi črkami. Domača teorija sicer vztraja, da je učenje pisane pisave pomembno, med drugim tudi kot vaja finomotoričnih spretnosti.

133 komentarjev

«
1
2 3

smash ::

najbolj da se tudi računat nehamo učiti na roke, ker itak imamo računalnike na telefonih - ane, bolano

Assass1n ::

Itq
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Invictus ::

Učenje desetprstnega tipkanja ja, ampak pisane črke so pa tudi čisto kul

Zaradi tega ne bo nihče od otrok preobramenjen v šoli.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

damnit ::

Jaz sem pisane nazadnje uporabljal v osnovni šoli, same sebi so namen. Le zakaj se morajo učiti 2 fonta, če je en dovolj. :D

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Verjetno je to naravni razvoj dogodkov. Sam sem (ker sem vedno grdo pisal) pisano pisavo opustil v prvem letniku srednje šole in je enostavno ne znam več pisati. V tem trenutku je učenje pravilnega tipkanja na tipkovnico verjetno pomembneje od pisanih črk. Da ne bodo tako, kot jaz, pisali na računalnike dvoročno...in dvoprstno :D , kot to počnem jaz...

Če so pa finomotorične sposobnosti tako pomembne, zakaj so potem opustili lepopis, ki je tozadevno še zahtevnejši od navadnih pisanih črk... Moja mati ga je, malo po drugi vojni, še imela.

LP

Jože

Pesimist ::

Moj foter uporablja naprednejšo dvo prstno tipkanje. Jaz pa na telefonih že tudi eno prstno slidanje. :P

m0LN4r ::

V drugem razredu pa bodo meli touchkanje? Corerction enable al disabled?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

poweroff ::

Glasovno upravljanje, s korekcijo. Odpadeta pravopis in lepopis pri slovenščini. A vi sploh veste koliko denarja bomo prihranili!

Za matematiko pa PhotoMath. Par ur obveznega šolanja o uporabi aplikacije, pa bo tudi ta predmet bistveno skrajšan. Prihranki pa enormni.
sudo poweroff

nekikr ::

Saj je smešno tole, ampak kolikokrat pa dejansko pisano pišete? Jaz se sploh ne spomnim kdaj sem nazadnje, sem pa danes natipkal vsaj za 5 A4 strani angleškega teksta in kakšne 3 slovenskega, pa imam še kar nekaj dela preden zaključim. Čez 10 let bo to še toliko bolj pomembno...

m0LN4r ::

Ampak mi bomo za vsaj slučaj zaposlil še 30% več prfoksov, ki seveda te tehnologije niti od daleč ne uporabljajo, kot nek najstnik.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

fujtajksel ::

Kaj pa smisel učenja slepega tipkanja? Meni se to zdi pomembno za tajnice, sicer pa... Nekoč sem se nekej trudil s tem, potem sem opustil kot nekoristno, saj se mi pri pisanju tipkanje osebno sploh ne zdi "ozko grlo", pa vedno se najde nova tipkovnica in naprava ki ima drugačno razporeditev in je slabša od prejšnje.
Pa tud nisem prepričan če je veliko druženja z računalniki sploh zdravo v prvem razredu.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Matthai, iskreno povedano, na dobro "voice to written text" aplikacijo čakam že dobrih 20 let, pa nekako zadeve še ni na obzorju... Ko bo in ko bo sestavni del vseh OS-ov, bo tudi tipkanju počasi odklenkalo....

LP

Jože

smash ::

damnit je izjavil:

Jaz sem pisane nazadnje uporabljal v osnovni šoli, same sebi so namen. Le zakaj se morajo učiti 2 fonta, če je en dovolj. :D


Kot je že napisano, verjetno se sploh ne zavedaš, kaj vse si pridobil z učenjem ter pisanjem pisanih črk. Pa tu ne mislim pisanja pisanih črk.

jype ::

Brez dobre grafomotorike gre po gobe še cel kup drugih spretnosti.

Dokler se nekega dne ne znajdeš sam v gmajni, ti je verjetno lahko popolnoma vseeno.

fujtajksel ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav
Matthai, iskreno povedano, na dobro "voice to written text" aplikacijo čakam že dobrih 20 let, pa nekako zadeve še ni na obzorju... Ko bo in ko bo sestavni del vseh OS-ov, bo tudi tipkanju počasi odklenkalo....
LP
Jože


Pa pogoj je da znaš najprej nekaj jasno povedat.
Čakej, tukej pa je nekaj kar bi se prvčki lahko učili malo bolj kot smo se mi ;)

ShowDown ::

Why Cursive Is So Good For Your Brain:


Viri v opisu videa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ShowDown ()

čuhalev ::

Jaz pišem tiskane črke, ker jih zapisujem hitreje od pisanih črk. Si pa želim, da bi znal (kdaj) pisati fraktur. 8-)

poweroff je izjavil:

Za matematiko pa PhotoMath.

A to rešuje tudi besedilne naloge?

srnjak ::

fujtajksel je izjavil:

Kaj pa smisel učenja slepega tipkanja? Meni se to zdi pomembno za tajnice, sicer pa... Nekoč sem se nekej trudil s tem, potem sem opustil kot nekoristno, saj se mi pri pisanju tipkanje osebno sploh ne zdi "ozko grlo", pa vedno se najde nova tipkovnica in naprava ki ima drugačno razporeditev in je slabša od prejšnje.
Pa tud nisem prepričan če je veliko druženja z računalniki sploh zdravo v prvem razredu.

Smisel slepega tipkanja je ta, da imaš hitro in zanesljivo natipkan tekst, ki ga želiš. To še zdaleč ne velja le za tajnice. Sam sem se naučil slepo tipkati zgolj s prakso. Važno je edino to, da ne zakrniš na dveh prstih, pa že gre.

Glede razporeditve tipk... O tem govorijo standardi. Pri nas se je uveljavil qwertz. Dovolj je, da se tega naučiš in prideš lepo skozi.

mISOk ::

Prepogoste se ljudje oglašajo na podlagi svojih izkušenj. Se strinjam s povedanim v videoposnetku od ShowDown! Premalo se zavedamo, kaj naši možgani potrebujejo za pravilni razvoj. Še kaj motoričnega bi morali v šolo dodati in ne odvzeti.
Bi pa raje uvedel kot dodatno desetprstno tipkanje, saj se znanji ne izključujeta!
=]

Machete ::

Meni se pa to ne zdi kul. Tipkanja se itak naučimo(jo) skozi sprotno uporabo tipkovnic, kar je itak neizogibno in je dovolj časa skozi izobraževalni program, da se to priuči, kar tako, sproti.
Če pa ne znaš zapisati stvari na roko, pa se mi zdi velik, velik hendikep, ne glede na dobo v kateri živimo ali omenjeni malčki še bodo..
Če ne praktičen, pa čisto kulturen in splošen.

LorD_DDooM ::

V čem naj bi pisana pisava bila boljša od tiskane ali hibridne? Je lažje berljiva, hitrejša, prepoznavnejša?

Nas so prvo naučili pisati pisane črke in nato šele tiskane, vendar sem kmalu preklopil na izključno tiskano pisavo, dasiravno sem moral vse teste, spise in maturo pisati s pisano pisavo. Zase neke prednosti pisane pisave napram tiskani ne vidim, me pa zanima kaj ima stroka za povedati na to temo.

Če se pri učenju pisane pisave res tako zelo razvijajo motorične in kognitivne sposobnosti otroka, predvidevam. da bi lahko te ure, katere pridobimo z ukinitvijo učenja pisane pisave, nadomestili z likovno umetnostjo ali tehničnimi predmeti.

fujtajksel ::

srnjak je izjavil:

Smisel slepega tipkanja je ta, da imaš hitro in zanesljivo natipkan tekst, ki ga želiš. To še zdaleč ne velja le za tajnice. Sam sem se naučil slepo tipkati zgolj s prakso. Važno je edino to, da ne zakrniš na dveh prstih, pa že gre.

Smisel že, smisel. Sem tudi že znal. Ampak finta je da besedilo v glavi sestavljam počasneje kot tipkam s ca 6 prsti, pa nagnjen sem k popravljanju in premetavanju polizdelkov preden sem zadovoljen z rezultatom. Tako da bi mi najbrž bolj koristila vaja retorike kot tipkanja.

srnjak je izjavil:


Glede razporeditve tipk... O tem govorijo standardi. Pri nas se je uveljavil qwertz. Dovolj je, da se tega naučiš in prideš lepo skozi.

Teorija pa praksa.

damnit ::

ShowDown je izjavil:

Why Cursive Is So Good For Your Brain:


Viri v opisu videa.


Ker je bolj 'procesorsko zahtevno' = boljše?

zmaugy ::

Kakšna neumnost! Pa računanja in na sploh matematike jih tudi nehajmo učiti, je vse na računalnikih. Pravzaprav zakaj se sploh učiti karkoli, rabiš samo znanje uporabe računalnika, internet in vse znanje je na dosegu.
Mislim, a resno jih bodo nehali učiti pisane črke? Sam jih uporabljam vsak dan, ko bom dokončno odvrgel papirnate beležke, jih bom zamenjal z računalniško, ki bo prepoznala moje pisane črke.
Tipkanje je za tajnice.

jype ::

damnit> Ker je bolj 'procesorsko zahtevno' = boljše?

Če možganov ne treniraš, zakrnijo.

WarpedGone ::

Ker je bolj 'procesorsko zahtevno' = boljše?

Z vidika bodočih sposobnosti in s tem splošne blaginje živega človeštva - da.
In ni treba it v ekstrem "če ne treniraš, zakrnijo". V tem primeru se sploh ne razvijejo in tak niti nima kaj zakrnet.

Se pa hkrati strinjam, da bi bilo morda bolje kot "pisano pisavo" nadomestiti s čim drugim kar enako ali še bolje trenira in razvija ustrezne možganske centre.
Smo sigurni da slepo pisanje ni še boljši izziv?
Pisana pisava je še vedno zaporedno opravilo, 10-prstno tipkanje pa se počasi pretaka v vzporedno procesiranje z zelo močno/fino kontrolo časovnega zaporedja.
Zbogom in hvala za vse ribe

RejZoR ::

Yay, spadam v 8% skupino. Pišem samo s tiskanimi, da se drugi v službi ne lovijo okoli tega kaj sem napisal ampak je vedno jasno in čitljivo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

GTX970 ::

W1
Pisana pisava je še vedno zaporedno opravilo, 10-prstno tipkanje pa se počasi pretaka v vzporedno procesiranje z zelo močno/fino kontrolo časovnega zaporedja.

Zadnji link v novici pove, da je pisanje še vedno bolj zahtevno kot vsako tipkanje.

PrimozR ::

fujtajksel je izjavil:

srnjak je izjavil:

Smisel slepega tipkanja je ta, da imaš hitro in zanesljivo natipkan tekst, ki ga želiš. To še zdaleč ne velja le za tajnice. Sam sem se naučil slepo tipkati zgolj s prakso. Važno je edino to, da ne zakrniš na dveh prstih, pa že gre.

Smisel že, smisel. Sem tudi že znal. Ampak finta je da besedilo v glavi sestavljam počasneje kot tipkam s ca 6 prsti, pa nagnjen sem k popravljanju in premetavanju polizdelkov preden sem zadovoljen z rezultatom. Tako da bi mi najbrž bolj koristila vaja retorike kot tipkanja.

srnjak je izjavil:


Glede razporeditve tipk... O tem govorijo standardi. Pri nas se je uveljavil qwertz. Dovolj je, da se tega naučiš in prideš lepo skozi.

Teorija pa praksa.

Ampak pri slepem tipkanju sproti vidiš napake, ki jih delaš in jih popravljaš. Določenih pa tudi spellchecker ne ujame, ker ni nujno da so besede natipkane narobe, le narobe v tisti situaciji. Branje nazaj pa precej napak ne razkrije, ker svoj tekst poznaš in imaš v glavi le kaj bi tam moralo biti, ne pa kaj dejansko je. Slepo tipkanje je še prekleto uporabno, verjemi, me precej tepe da ga nisem pretirano dobro vajen.

Zmajc ::

Kako bodo naši zanamci še znali brat pisano pisavo če se je ne bo noben več učil :P?

MrStein ::

Domača teorija sicer vztraja, da je učenje pisane pisave pomembno, med drugim tudi kot vaja finomotoričnih spretnosti.

Eh, naj raje Lunar Lander igrajo, ali Battletoads. ;)

Barbarpapa2 je izjavil:


Matthai, iskreno povedano, na dobro "voice to written text" aplikacijo čakam že dobrih 20 let, pa nekako zadeve še ni na obzorju... Ko bo in ko bo sestavni del vseh OS-ov, bo tudi tipkanju počasi odklenkalo....

Ni to že v Visti bilo? ;)

Zmajc je izjavil:

Kako bodo naši zanamci še znali brat pisano pisavo če se je ne bo noben več učil :P?

Preberi novico. (how ironic ;))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

HighBane ::

jype je izjavil:

damnit> Ker je bolj 'procesorsko zahtevno' = boljše?

Če možganov ne treniraš, zakrnijo.


Samo bi se možgani manj posvetili na pisanje, bi morda boljše poslušali in sprejemali informacije?

PrimozR ::

Ključna beseda tukaj je nedvomno dobro. Za angleščino morda še gre, čeprav je manipuliranje s tekstom skoraj nemogoče. Za slovenščino pa speech2text praktično odpade.

Sicer je pa iz Zmajcevega posta jasno da je večji problem branje kot pisanje :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

Machete je izjavil:

Meni se pa to ne zdi kul. Tipkanja se itak naučimo(jo) skozi sprotno uporabo tipkovnic, kar je itak neizogibno in je dovolj časa skozi izobraževalni program, da se to priuči, kar tako, sproti.
Če pa ne znaš zapisati stvari na roko, pa se mi zdi velik, velik hendikep, ne glede na dobo v kateri živimo ali omenjeni malčki še bodo..
Če ne praktičen, pa čisto kulturen in splošen.

1.) Hja, potem bi lahko tričetrt stvari upostili in se priučili tako baj-d-vej... (kot očitno eni to že počno, recimo CPP... in precej drugih primerov)

2.) Na roke napišeš lahko komot tiskane črke, pa še bolj čitljive so.

PrimozR je izjavil:


Sicer je pa iz Zmajcevega posta jasno da je večji problem branje kot pisanje :P

Saj branje pisanih črk je pogosto problem tudi za nas, ki smo se ga učili. Odvisno od pisave. :))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Izi ::

Zmajc je izjavil:

Kako bodo naši zanamci še znali brat pisano pisavo če se je ne bo noben več učil :P?

Problem pisane pisave je že od nekdaj, da ima vsak tako različno, da jo redko kdo lahko prebere. Pomisli na kakšne doktorje in zdravnike. Za njihovo pisavo že od nekdaj velja, da jo nihče ne zna dešifrirati, razen osebna tajnica tistega doktorja.
Sem pa jaz še vedno prepričan, da se da pisano pisati hitreje kot bo kdajkoli mogoče tipkati. Kljub temu, da tudi jaz zadnja leta precej malo uporabljam pisano pisavo, še vedno pišem precej hitreje kot je kdorkoli sposoben govoriti. Res pa da tistega nihče razen mene ne bo mogel prebrati.
V tipkanju sem pa prilezel nekje do 4 prstnega tipkanja, potem pa se je ustavilo in že več let se hitrost nič ne izboljšuje.

smash ::

Izi je izjavil:

Zmajc je izjavil:

Kako bodo naši zanamci še znali brat pisano pisavo če se je ne bo noben več učil :P?

Problem pisane pisave je že od nekdaj, da ima vsak tako različno, da jo redko kdo lahko prebere. Pomisli na kakšne doktorje in zdravnike. Za njihovo pisavo že od nekdaj velja, da jo nihče ne zna dešifrirati, razen osebna tajnica tistega doktorja.
Sem pa jaz še vedno prepričan, da se da pisano pisati hitreje kot bo kdajkoli mogoče tipkati. Kljub temu, da tudi jaz zadnja leta precej malo uporabljam pisano pisavo, še vedno pišem precej hitreje kot je kdorkoli sposoben govoriti. Res pa da tistega nihče razen mene ne bo mogel prebrati.
V tipkanju sem pa prilezel nekje do 4 prstnega tipkanja, potem pa se je ustavilo in že več let se hitrost nič ne izboljšuje.


Kako misliš da se piše hitreje kot tipka? Jaz tipkam hitreje kot pišem...verjetno tudi od najhitrejšega pisalca pisane pisave. Imaš kak link da tole podkrepiš, da se piše hitreje kot tipka, bi res rad videl.

nekikr ::

Saj je povedal da to velja zanj, ker ne zna tipkati prav hitro...

Nejcolin ::

Sam v srednji šoli pišem samo pisano, mi gre najhitreje in roka najmanj trpi.

MrStein ::

Tipkanje je itak hitrejše od pisanja. Tudi dvoprstno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Nummy ::

Svet gre naprej očitno... in končno!

Ajde v 1. in 2. razred naj obdržijo pisano pisavo in učenje pisanja, da otroc mal motorike dobijo in seveda večjo koordinacijo med roko in očesom, kar je tudi pomembno, če želiš kdaj risati.
V 3. razredu pa se čist strinjam, da bi lahko ukinili veliko večino pisarjenja, ker ga v življenju v praksi skorajda ne rabiš več. Danes je že vse skoraj digitalno.

Meni bi danes 100x bolj nucalo pravilno učenje 10-prstnega tipkanja v šoli, kot pa pisanje. Zakaj v šoli? Zato ker si kot otrok veliko bolj dovzeten za učenje novih stvari, še posebej kar se tiče preciznih stvari. Danes furam en hibrid med desetprsnim tipkanjem in navadnim klofanjem po tipkovnici. Pišem sicer z obema rokama (na tipkovnico večinoma ne gledam), ampak nimam pa pravilno postavljenih prstov gor po tipkah, zato se mi dogaja, da občasno zgubim orientacijo in moram pogledat, kje je kak znak. Probaval se učit 10-prstno pa mi nikakor ne gre, če bi se učil kot mlad že v šoli danes teh problemov zelo verjetno nebi imel.

Tak da, sem absolutno za, da jih učijo več pisanja na računalniku, ampak naj še vedno ohranijo vsaj nekaj pisanja in risanja, da razvijejo fine mehanične sposobnosti rok in možganov, ter da dobijo dobro koordinacijo.

Tehnična pisava je pa itak že leta in leta popolnoma brez pomena. Že v srednji smo se jo samo učili, v praksi pa nikoli uporabljali razen pri enem tečnem profesorju, ki je zahteval, da načrte in poročila napišemo v tehnični pisavi in specifikaciji (jebeni oldtimer).

Vajenc ::

Kdo rabi tiskano knjigo, če so knjige 24 ur dostopne v e-knjižnicah, zakaj bi pisali s črnilom na papir, če lahko brez črnila na tablico, zakaj bi znali pisane črke, če nam elektronski prevajalnih prevede vse vrste hieroglifov, zakaj bi se sploh učili, če imamo neomejen dostop do Google, Wiki, WolframAlpha ..., čez 100 let pa zanamci doživijo elektronski mrk in čez noč padejo v srednji vek. Elektronske naprave naj še naprej kvalitetno služijo kot pomagala in ne kot nadomestila. Letošnji žled je marsikomu pokazal prednosti stare peči na drva in prevelike odvisnosti od elektrike ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Avenger ::

Hm. A to pomeni, da bodo vse teste tipkali z računalnikom?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

legice ::

Po eni strani razumem, zakaj naj se mei več učilo pisano, po drugi strani pa si samo mislim, zakaj ne?
Saj ko se učimo črke, smo se naučili skoraj da ne, naučili tiskane in pisane skupaj, lahko pa da me spomin heca.
konec koncu, sprtno pisanje pisanih črk je v svetu medijev, grafike, marketinga itd. kar uporabljena stvar.

Sam uporabljam mešanico tiskanih in pisanih črk, ker je prakično, hitrejše in ker je moja pisana pisava kriminal človeštva.

Še zmeraj sem za to, da se uči pisano, ter 10 prstno tipkanje, ker osnovno tipkanje se že sami učijo doma.
Prekopu vrt in našu Bin Ladna

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: legice ()

shadeX ::

smash je izjavil:

najbolj da se tudi računat nehamo učiti na roke, ker itak imamo računalnike na telefonih - ane, bolano



Ker si že omenil:

Niti v OŠ mi ni bilo jasno zakaj se moram navaditi učiti računat "na roke", če pa obstajajo kalkulatorji. Niti mi ni bilo jasno zakaj med testom nismo smeli uporabljati kalkulatorja. To je bilo toliko let nazaj.

Danes pa sploh ki ima že vsak telefon s kalkulatorjem ne vem zakaj bi sploh še računal na "roke"?


Sicer je res da enostavne račune recimo: 83+155, 14*5, 272-41, itd je pravilno da znaš računat na pamet. Preden vzameš telefon ven pa natipkaš lahko vmes že 2x zračunaš direktno iz glave.

Ampak da bom moral bolj zahtevne račune ki zahtevajo papir in svinčnik, računat na list papirja - no tnx.

jan_g ::

Avenger je izjavil:

Hm. A to pomeni, da bodo vse teste tipkali z računalnikom?


Novico razumem kot da se gre za opustitev pisane pisave. Tiskane (male in velike) pa bi uporabljali še naprej.

jest10 ::

Zanimivo. Meni pa dejasnko dela problem mala tiskana pisava>:D Pisano pišem glih ene 10x hitreje (Ok, če bi se prisilil in en popoldan porabil za ponavljanje pisanja, bi razliko veliko zmanjšal. Samo ne vidim potrebe po tem)

gobice ::

Da bodo otroci še manj pismeni in še bolj prilepljeni na ekrane?!

Po drugi strani tudi v naših vrtcih že nekod uvajajo učenje pisanih črk - ker se "držijo skupaj" jih je lažje vlečt kot tiskane. Ne da bi otroci kar tako znali brat/pisat, ampak vadijo spretnost fine motorike, posnemanja oblik, natančnosti in sčasoma se naučijo tudi brat.

shadeX je izjavil:

smash je izjavil:

najbolj da se tudi računat nehamo učiti na roke, ker itak imamo računalnike na telefonih - ane, bolano



Ker si že omenil:

Niti v OŠ mi ni bilo jasno zakaj se moram navaditi učiti računat "na roke", če pa obstajajo kalkulatorji. Niti mi ni bilo jasno zakaj med testom nismo smeli uporabljati kalkulatorja. To je bilo toliko let nazaj.

Danes pa sploh ki ima že vsak telefon s kalkulatorjem ne vem zakaj bi sploh še računal na "roke"?


Sicer je res da enostavne račune recimo: 83+155, 14*5, 272-41, itd je pravilno da znaš računat na pamet. Preden vzameš telefon ven pa natipkaš lahko vmes že 2x zračunaš direktno iz glave.

Ampak da bom moral bolj zahtevne račune ki zahtevajo papir in svinčnik, računat na list papirja - no tnx.


>> Idiocracy (http://www.imdb.com/title/tt0387808/)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gobice ()

PrimozR ::

Izi je izjavil:

Zmajc je izjavil:

Kako bodo naši zanamci še znali brat pisano pisavo če se je ne bo noben več učil :P?

Problem pisane pisave je že od nekdaj, da ima vsak tako različno, da jo redko kdo lahko prebere. Pomisli na kakšne doktorje in zdravnike. Za njihovo pisavo že od nekdaj velja, da jo nihče ne zna dešifrirati, razen osebna tajnica tistega doktorja.
Sem pa jaz še vedno prepričan, da se da pisano pisati hitreje kot bo kdajkoli mogoče tipkati. Kljub temu, da tudi jaz zadnja leta precej malo uporabljam pisano pisavo, še vedno pišem precej hitreje kot je kdorkoli sposoben govoriti. Res pa da tistega nihče razen mene ne bo mogel prebrati.
V tipkanju sem pa prilezel nekje do 4 prstnega tipkanja, potem pa se je ustavilo in že več let se hitrost nič ne izboljšuje.

Trololo, ne. V raziskavi zapiskov so se tisti, ki pišejo na roke, odrezali veliko bolje od tipkarjev. Po znanju. Ker je pisanje na roko počasnejše, so morali razmišljati, kaj so na predavanju slišali oz. videli in zapisati le izvlečke. Tipkarji so pisali skupaj z govorom predavatelja in zapisali vse. Ker so hitrejši.

49106 ::

Kako se bodo podpisali? Tiskano? Digitalno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pisanje mature s pisanimi črkami (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
508479 (6853) gendale2018
»

Pisane črke

Oddelek: Šola
938390 (25182) next3steps
»

Skype simultano prevaja! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
6323466 (19088) m0LN4r
»

Bo ročno pisanje izumrlo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8017480 (13892) Jerry000
»

Je učenje pisanih črk še smiselno? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13337186 (30718) Okapi

Več podobnih tem