» »

Bo ročno pisanje izumrlo?

Bo ročno pisanje izumrlo?

1
2
»

Phantomeye ::

Pithlit je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Na tvojem mestu bi raje prej vprašal zakaj je temu tako, preden bi šumnike povezoval z nepismenostjo. Ja?

Hja. Ne vem kako je s tabo... ampak jaz šumnikov ne povezujem z nepismenostjo. Le z razumljivostjo napisanega.

Se pa lahko še naprej pogovarjamo o pismenosti. Predvsem bralni. Če želiš, seveda. >:D

Looooooka je izjavil:

Eni smo se IRC generacija in se ne damo =)

Jaz sem IRC generacija. Pa začuda s šumniki nikoli nisem imela problemov.

Sicer ni problem. Ampak če se nekdo hvali s tem kako hitro se tipka, naj v računico vzame še razumljivost. Ne pomaga ti tipkat 100 na uro če ljudje za tabo berejo 10 na uro ker morajo stvari prebrat po dvakrat da poštekajo da je tisti 's' v bistvu 'š'.


Well, napisala si, da bi z uporabo šumnikov izpadli pismeno. Torej pomeni, da brez njih izpadejo nepismeno. Sem funkcionalno pismen, drugače.

kr1ženska ::

Mipe je izjavil:

Tudi meni ne manjka vaje, ker ko je treba napisat voščila,

Eh, za to imaš fb. Pošlješ e-voščilnico in zraven še kako e-rožico pa je mir :)

kolikor vas jaz razumem je nemogoče, da bi kaki tablico v bližnji prihodnosti zraven priložili še elektronsko "pisalo" s katerim bi lahko risal v kakem programu npr. slikar in nemogoče je, da bi imeli spodaj še opcijo vedno na voljo swipe tipkovnico?
No ja, vi ste strokovnjaki.

Mi mogoče še nekoliko uporabljamo ročno pisavo, medtem ko otroke že skoraj v jaslih navajajo na računalnik. Še vedno sem mnenja, da pisava počasi izumira. Me nekako niste prepričali ;)
Do not take life too seriously. You will never get out of it alive.
Elbert Hubbard

Pithlit ::

Phantomeye je izjavil:

Well, napisala si, da bi z uporabo šumnikov izpadli pismeno. Torej pomeni, da brez njih izpadejo nepismeno. Sem funkcionalno pismen, drugače.

Res sem to napisala. Pa tole tudi:

Pithlit je izjavil:

In ja, malo za šalo, malo zares.

Pink ponka sicer ne igram rada... ga pa, po želji, lahko vedno.
Life is as complicated as we make it...

Glugy ::

Jz ugotavljam da vse manj ljudi zna pisat brez samopopravkov(ki jih pri ročnem pisanju ni) in pol dela brezvezne napake. Tle govorim bl za folk iz ZDA, pr ns mislm da še vseen ni tok hudo. Drgač pa govorim po osebnih izkušnjah ne poznam nobenih raziskav na to temo.

Drgač pa jz skor ne uporabljam ročnega pisanja, v bistvu zlo malkrat rabm. Sem pa pred 2-3 leti si ročno dopisoval prek pisem. Sam tko za filing z frendico iz ZDA. Je bil kul občutk k si dejansko vidu vsak vtisnjen gib v črkah. :) pa k je bil odišavljen :) pa kako malo presenečenje, kaka slikca, risbica itd.. blo je kul. Drgač na začetku sva se prek neta pol pa še prek pisem. V bistvu je blo to tko no bl za filing k da bi rabu dejansko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

boss-tech ::

Jaz tudi dosti pišem na roke, od raznih zapiskov za čebelarjenje, pregledi čebel, na morju se itak čisto odklopim od tehnologije, tako da marsikaj še pišem na roke. Sem že poskušal uporabljat razne programe pa se mi niso obnesli. Po mojem boljše tako

Še tisto kar imam na compu si ponavadi sprintam in shranim v fascikl. Pa potem dopisujem in popravljam
http://tovornik.info

Zgodovina sprememb…

bojany ::

Mipe je izjavil:

Sicer pa je zadeva preprosta - pač nekaj simpatičnih likov, predvsem živalic, in preprosta pravila - vnesi pravi odgovor (npr. jež mora pobrat toliko sadežev, da bo prikazana vsota pravilna) in te igra nagradi z animacijo ter pohvalo. Vse to na tabličnem računalniku. Se mulci dokaj hitro naučijo skozi igro, verjemite, bolje kot kracanje s svinčnikom in vzdihovanje vsakič, ko ne pokapira.


Sem že imel priložnost videti tovrstne izobraževalne programe in ne da bi imel predsodke o njih in ne da bi mislil kaj slabega o ljudeh, ki to programirajo, so to vrstni programi po mojem mnenju morda primerni za začetke izobraževanja. Že pri nekoliko višji stopnji pa odpadejo, ko zrele hruške. Imam otroke in vem kako zadeve potekajo, ker sem poskusil s tovrstnimi zadevami... Svinčnik in papir sta še vedno zakon :)

Matako ::

Pisalo in podlaga (snov ni važna) je eden tistih izumov, ki spremlja človeštvo od jame in menim, da bo ga do konca.

Imaš več takih. Drug primer je recimo nož - rezilo za rezanje in bodenje (stvari, hrane in celo neljubih osebkov). Prepričan sem, da si lahko izmislimo še ne vem kakšna orodja in orožja, makar energijska, vendar preprostost rezila ne bo nikoli popolnoma nadomeščena.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

sensei ::

Dokler bosta papir in pisalo na mizi vedno ready to be used, aplikacija na neki napravi pa v nezagnanem načinu, bo papir zmagal.

zee ::

Papir in pisalo delata tudi v off-line nacinu. Avtonomija domala neomejena.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

bojany ::

zee je izjavil:

Papir in pisalo delata tudi v off-line nacinu. Avtonomija domala neomejena.


Avtonomija pogojena s količino kave in energijskih napitkov :D

Mipe ::

Prodam šilček in radirko. Zagotovljena desetkrat daljša avtonomija. :D

kr1ženska je izjavil:

Mipe je izjavil:

Tudi meni ne manjka vaje, ker ko je treba napisat voščila,

Eh, za to imaš fb. Pošlješ e-voščilnico in zraven še kako e-rožico pa je mir :)


E, pa tako ne gre, mora biti unikat, sicer ne izpade iskreno :|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

energetik ::

kr1ženska je izjavil:

kolikor vas jaz razumem je nemogoče, da bi kaki tablico v bližnji prihodnosti zraven priložili še elektronsko "pisalo" s katerim bi lahko risal v kakem programu npr. slikar in nemogoče je, da bi imeli spodaj še opcijo vedno na voljo swipe tipkovnico?
No ja, vi ste strokovnjaki.
Seveda imaš lahko elektronsko pisalo, ampak si kdaj probala pisati/risati po stekleni površini s takim pisalom? Glede občutka se ne more primerjati s svinčnikom in papirjem, kjer čustiš trenje, s tem natančno in brezstopnjesko nastavljaš koliko "bold" bo pisava, hkrati lahko s celo dlanjo sloniš na papirju - vsaj zame je papir zakon za zapiske, skice itd. In po mojem vedno bo.
Jasno na drugih področjih je PC in tipkovnica zakon, recimo pri pisanju spisov, knjig...

LuiIII ::

@Energetik: Pa si kdaj uporabljal npr. Wacom-ov monitor Cintiq? Sam ga uporabljam že kakih 5,6 let in moram reči, da je to to. OK je malo drag, ampak odtehta za profi uporabo. Seveda ni tako kot je na papirju, a se je potrebno tudi vprašati zakaj bi pa bilo? Zna biti problem edino, če moraš delati z obema tehnikama naenkrat. Definitivno pa bom preiskusil Surface Pro 2, ki ima vgrajeno tablico.

energetik ::

Ne, dokler stane papir+svinčnik par centov ali celo 0 centov, nimam nobene želje nabavit risalnih tablic ali kaj podobnega, ker s tem ne bi pridobil ni, oziroma bi več izgubil.

LuiIII ::

Precej odvisno od tega kaj delaš. Sam imam popolnoma digitalen workflow in sem brez tablice/Cintiq-a obsojen na miš, ki pa je za risanje ravno toliko primerna kot sekira.

einstein :P ::

energetik je izjavil:

Ne, dokler stane papir+svinčnik par centov ali celo 0 centov, nimam nobene želje nabavit risalnih tablic ali kaj podobnega, ker s tem ne bi pridobil ni, oziroma bi več izgubil.


Saj tako in tako izgubljaš elektriko, ko pišeš na računalniku. (še več denarja, kot bi ga dal za tisti list)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

dronyx ::

Jaz pišem na roko samo še voščilnice za rojstni dan, pa še to imam tako grdo pisavo, da me je včasih kar sram in bi jih najraje še to natiskal na kakšnem matričnem tiskalniku, ki vleče papir samo naravnost (taki, kot ga imajo na upravnih enotah za izpise na prometna in vozniška dovoljenja).

Pithlit ::

einstein :P je izjavil:

Saj tako in tako izgubljaš elektriko, ko pišeš na računalniku. (še več denarja, kot bi ga dal za tisti list)

Ker računalnik pa ni, v večini primerov, že tako ali tako prižgan 24/7...
Life is as complicated as we make it...

kr1ženska ::

Kot kaže bo ročno pisanje počasi izumrlo. Finska bo leta 2016 poučevala v osnovnih šolah le še pisanje s pomočjo tipkovnice.
Do not take life too seriously. You will never get out of it alive.
Elbert Hubbard

vostok_1 ::

Jaz pa mislim, da ne bo. Ampak ko je že nekdo omenil, ne bo več na klasičen papir.

Redorange ::

Prej ali slej verjetno bo...
po drugi strani količina nalivnih peres se spet povečuje in
podjetja so začela delat na printerjih ki oponašajo ročno pisavo,
ker kako raje preberemo tako pismo kot natisnjeno na klasičen način.

https://medium.com/message/how-to-tell-...

korenje3 ::

jaz pred službo cca 5 let nism skoraj nič pisal. proti koncu sem imel že probleme, ker sem porabil toliko veliko časa da sem spesnil 1 stavek.

v službi praktično ni dneva da nebi pisal na roke na srečo.

predvidevam da imajo največ problemov s pisanjem brezposelni ljudje ali pa študentarija pri koncu študija.

kr1ženska je izjavil:

Kot kaže bo ročno pisanje počasi izumrlo. Finska bo leta 2016 poučevala v osnovnih šolah le še pisanje s pomočjo tipkovnice.


uboge prihodnje generacije...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

one too many ::

Meni se zdi finska ideja super!
Problem je, ker smo se vsi učili, razmišljali in pisali teste na papirju, delamo pa večinoma vsi za računalnikom. Posledično se mi zdi, da se za računalnikom ne znamo tako skoncetrirati kot, če pišemo na papir. Sam imam težave pri pisanju in tudi branju. Zanimivo, pri programiranju, računanju in ostalih opravilih (npr. urejanje slik, gledanje you tube posnetkov :D) teh težav nimam. Je pa res, da sem bolj matematični človek.
Šolski esej v notepadu? Super! Mislim, da je potrebno nove generacije resnično privaditi na takšne okoliščine dela in razmišljanja.
Hm, grafologi bodo potem osebnost presojali po izbrani pisavi? (Bognedej pisat Comic sans :D. "Pisava izraža, da gre za osebo, ki se boji odrasti. Takšnega v našem podjetju ne potrebujemo.")

Po drugi strani pa članek s strani @kr1ženske govori izključno o pisani pisavi.
Samo ročno pisanje bo in mora ostati del učenja, torej tiskane črke (hm, zakaj se potem ne bi učili kar pisanih črk?). Če že esej pišemo na računalnik, se mi še vedno zdi hitreje pripraviti iztočnice ali miselni vzorec na roke na papir (OK, lahko je s stylusom na tablico). Da o razmišljanju pri matematiki in fiziki ne govorim.
Razen če smo pripravljeni na to spremembo pri vseh predmetih.
Tukaj je npr. smiselno vprašanje koliko računstva se še moramo učiti. Sam od zadnjega izpita nisem več rešil nobene diferencialne enačbe (OK, enostavne seveda rešim takoj), za to je Mathematica. Ampak sam razmislek o funkciji, odvisnosti, zakonu še vedno naredim na roke.
Druga stvar je tehnika. Sam sem se v OŠ trikrat učil tehnično pisavo (zamenjal tri učitelje, vsak je očitno imel fetiš na to). Zakaj že? Po drugi strani, se nekaj mojih znancev pritožuje nad študenti, ki znajo samo klikat v AutoCADu brez poznavanja pravil tehničnega risanja. Spet, to se lahko učimo direktno na računalnik.

Sam sem analogni človek. Pišem vsak dan, velikih pisanih ne uporabljam, z izjemo, kadar z njimi označimo kakšen matematični pojem (npr. L^2 prostor, množice). Poznam tudi grške in še kakšne druge matematične črke (pač amsmath paket :D). Ampak to je verjetno posledica metod učenja v OŠ.

vostok_1 ::

one too many je izjavil:

Meni se zdi finska ideja super!
Problem je, ker smo se vsi učili, razmišljali in pisali teste na papirju, delamo pa večinoma vsi za računalnikom. Posledično se mi zdi, da se za računalnikom ne znamo tako skoncetrirati kot, če pišemo na papir. Sam imam težave pri pisanju in tudi branju. Zanimivo, pri programiranju, računanju in ostalih opravilih (npr. urejanje slik, gledanje you tube posnetkov :D) teh težav nimam. Je pa res, da sem bolj matematični človek.
Šolski esej v notepadu? Super! Mislim, da je potrebno nove generacije resnično privaditi na takšne okoliščine dela in razmišljanja.
Hm, grafologi bodo potem osebnost presojali po izbrani pisavi? (Bognedej pisat Comic sans :D. "Pisava izraža, da gre za osebo, ki se boji odrasti. Takšnega v našem podjetju ne potrebujemo.")

Po drugi strani pa članek s strani @kr1ženske govori izključno o pisani pisavi.
Samo ročno pisanje bo in mora ostati del učenja, torej tiskane črke (hm, zakaj se potem ne bi učili kar pisanih črk?). Če že esej pišemo na računalnik, se mi še vedno zdi hitreje pripraviti iztočnice ali miselni vzorec na roke na papir (OK, lahko je s stylusom na tablico). Da o razmišljanju pri matematiki in fiziki ne govorim.
Razen če smo pripravljeni na to spremembo pri vseh predmetih.
Tukaj je npr. smiselno vprašanje koliko računstva se še moramo učiti. Sam od zadnjega izpita nisem več rešil nobene diferencialne enačbe (OK, enostavne seveda rešim takoj), za to je Mathematica. Ampak sam razmislek o funkciji, odvisnosti, zakonu še vedno naredim na roke.
Druga stvar je tehnika. Sam sem se v OŠ trikrat učil tehnično pisavo (zamenjal tri učitelje, vsak je očitno imel fetiš na to). Zakaj že? Po drugi strani, se nekaj mojih znancev pritožuje nad študenti, ki znajo samo klikat v AutoCADu brez poznavanja pravil tehničnega risanja. Spet, to se lahko učimo direktno na računalnik.

Sam sem analogni človek. Pišem vsak dan, velikih pisanih ne uporabljam, z izjemo, kadar z njimi označimo kakšen matematični pojem (npr. L^2 prostor, množice). Poznam tudi grške in še kakšne druge matematične črke (pač amsmath paket :D). Ampak to je verjetno posledica metod učenja v OŠ.


Meni pa je to tud odd. Jz sem bolj fokusiran in bolj razmišljam ko recimo programiram, kot pa ko si nekaj pišem.

[D]emon ::

korenje3 je izjavil:

predvidevam da imajo največ problemov s pisanjem brezposelni ljudje ali pa študentarija pri koncu študija.


Lahko to kakorkoli argumentiras, ali je to samo natolcevanje v prazno ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

korenje3 ::

[D]emon je izjavil:

korenje3 je izjavil:

predvidevam da imajo največ problemov s pisanjem brezposelni ljudje ali pa študentarija pri koncu študija.


Lahko to kakorkoli argumentiras, ali je to samo natolcevanje v prazno ?


argumentiram s tem, da brezposelni ne dela nič in mu ni treba pisati.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Pithlit ::

Saj je napisal "predvidevam". Nima ti kaj argumentirat.

korenje3 je izjavil:

argumentiram s tem, da brezposelni ne dela nič in mu ni treba pisati.

To je pa pač glupost svetovne klase.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Netrunner ::

Izumrlo ne bo, bo pa postalo umetnost.

Avenger ::

Meni je fantastičen izum e-papir na katerega pišeš kot na navadnega, le da se napisano lahko shrani v elektronski obliki, vključno z grafi in čečkarijami.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

[D]emon ::

korenje3 je izjavil:

[D]emon je izjavil:

korenje3 je izjavil:

predvidevam da imajo največ problemov s pisanjem brezposelni ljudje ali pa študentarija pri koncu študija.


Lahko to kakorkoli argumentiras, ali je to samo natolcevanje v prazno ?


argumentiram s tem, da brezposelni ne dela nič in mu ni treba pisati.


Vse jasno, zakaj imas naziv kakrsnega imas. Debilnost prve klase.

Netrunner je izjavil:

Izumrlo ne bo, bo pa postalo umetnost.



To je ze zdaj.

Calligraphy @ Wikipedia
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: [D]emon ()

Jerry000 ::

Ne bo izumrlo...še vedno je lažje uzet papir in svinčnik da si na hitro zabeležš/narišeš/skico itd

1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pisanje mature s pisanimi črkami (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
508480 (6854) gendale2018
»

Lastnoroči podpis

Oddelek: Loža
437332 (5228) next3steps
»

Nakup tablice za srednjo šolo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5212770 (11343) Pithlit
»

S čim pišete?

Oddelek: Loža
437247 (5829) borisk
»

Je učenje pisanih črk še smiselno? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13337191 (30723) Okapi

Več podobnih tem