» »

Pisanje mature s pisanimi črkami

Pisanje mature s pisanimi črkami

«
1
2

MiniProgram ::

Živjo!
Ravno sem prišel v 1. letnik gimnazije in profesorica slovenščine nam je razlagala o maturi. Vem da je malo zgodaj da skrbim glede tega ampak se mi je zdelo nekaj čudno. Na maturi je obvezno pisati s pisanimi črkami? Zame je to velik problem, ker sem vedno pisal z malimi tiskanimi in moje pisane so komaj berljive in pišem okoli 3-krat počasneje. Ali je res, da je na maturi treba pisati s pisanimi?
EDIT: Vedno ko govorim o tiskanih govorim o malih ne o velikih. To se mi je zdelo samoumevno.

zee ::

Nima veze, dokler je čitljivo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

neverlucky ::

Razen kaksnih esejev pri jezikih, se ne spomnim, da bi bile kje kaksne omejitve. Je bila pa matura ze nekaj let nazaj.

Machete ::

A ni fino, da imaš kar 4 leta da to popraviš? Če gre 5 letnikom, bo šlo tudi tebi. Srečno.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

MonoPattern ::

Pisat moraš čitljivo in tako, da se vidi razlika med malimi in velikimi črkami. Ni treba s pisanimi, lahko s tiskanimi.

neverlucky ::

Machete je izjavil:

A ni fino, da imaš kar 4 leta da to popraviš? Če gre 5 letnikom, bo šlo tudi tebi. Srečno.


Ce pises z malimi in velikimi tiskanimi hkrati pa sploh ni problema.

Pisane crke so bedarija. Ne razumem zakaj se jih v solah tako forsira.

gusto ::

Sicer je malo offtopic, vendar sem tudi sam proti koncu srednje šole in potem na faksu iz pisanih črk prestavil na male tiskane. Razloga ne vem. Pač sedaj pišem z malimi tiskanimi. Pa ne, da bi mi pisane delale kakšne težave, ne tedaj, ne sedaj.

MiniProgram ::

neverlucky je izjavil:

Razen kaksnih esejev pri jezikih, se ne spomnim, da bi bile kje kaksne omejitve. Je bila pa matura ze nekaj let nazaj.

Ja no, sej to sem mislil. Skrbi me esej ne pa preostanek mature.

BladE_ ::

zee je izjavil:

Nima veze, dokler je čitljivo.

Kako nima veze? Oblika besedila mora biti smiselna saj gre za slovnico. Celotnega besedila po moje z veliki tiskanimi črkami pač ne smeš napisati ali pa s kombinacijo pisanih in tiskanih...

gusto je izjavil:

Sicer je malo offtopic, vendar sem tudi sam proti koncu srednje šole in potem na faksu iz pisanih črk prestavil na male tiskane. Razloga ne vem. Pač sedaj pišem z malimi tiskanimi. Pa ne, da bi mi pisane delale kakšne težave, ne tedaj, ne sedaj.


Načeloma so tiskane "tehnična pisava", v kolikor si na "tehnični" šoli potem je to bolj primerna pisava kot pa pisane črke. Moje mnenje...
Akcija - Reakcija

neverlucky ::

MiniProgram je izjavil:

neverlucky je izjavil:

Razen kaksnih esejev pri jezikih, se ne spomnim, da bi bile kje kaksne omejitve. Je bila pa matura ze nekaj let nazaj.

Ja no, sej to sem mislil. Skrbi me esej ne pa preostanek mature.


Ce pises samo z velikimi tiskanimi, bo zagotovo problem. Ce pises z velikimi in malimi tiskanimi pa mislim, da ne bi smelo biti nobenih problemov. Ne vem pa zagotovo kaksen sistem je sedaj.

tony1 ::

Sam vse pišem z velikimi tiskanimi od 6. razreda, pa na maturi nisem imel večjega problema, tako da je tvoj strah odveč. Razen pri slovenščini lahko vse pišeš z velikimi tiskanimi, ampak tako, da je slovnično pravilno.

Npr. pri nemščini z velikimi tiskanimi ne pišeš črke "ß" ampak "SS".

Pri slovenščini pa je pri navodilih za esej pisalo: pišite s pisanimi črkami, in to sem tudi upošteval. Malo z muko, ampak je šlo. (Po kmečki logiki male tiskane ne bi smele biti težava, vendar se o tem prepričaj pri prfoksi slovenščine.)

Morda so podobna navodila tudi pri slovenski slovnici (ne spomnim se več, 15 let je tega :D), ampak tam je pisanja precej manj, in mi ni bilo težko.

Vse ostalo, vključno recimo z mini spisi pri angleščini se pisal s tiskanimi, brez težav.

link_up ::

sprememba ere...vse je digitalno, tako da pisane besede skoraj ne vidis vec.

Torej, pisi s pisanimi, ce zelis biti kaj posebnega...
In and Out

BladE_ ::

tony1 je izjavil:

Sam vse pišem z velikimi tiskanimi od 6. razreda, pa na maturi nisem imel večjega problema, tako da je tvoj strah odveč.

Nemogoče, spisa pač ne pišeš izključno z veliki tiskanimi!
Akcija - Reakcija

Machete ::

Nerazumljivo. To je kot hoja, tega ne moreš pozabit, s tem, da je pisanje pisanih črk mnogo hitrejše od tiskanih.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

MiniProgram ::

Machete je izjavil:

Nerazumljivo. To je kot hoja, tega ne moreš pozabit, s tem, da je pisanje pisanih črk mnogo hitrejše od tiskanih.

Mogoče zate, jaz sem se jih naučil v 3. razredu in jih potem nikoli uporabljal. Zato če ni obvezno potem se bom držal malih tiskanih.

BladE_ je izjavil:

zee je izjavil:

Nima veze, dokler je čitljivo.

Kako nima veze? Oblika besedila mora biti smiselna saj gre za slovnico. Celotnega besedila po moje z veliki tiskanimi črkami pač ne smeš napisati ali pa s kombinacijo pisanih in tiskanih...

gusto je izjavil:

Sicer je malo offtopic, vendar sem tudi sam proti koncu srednje šole in potem na faksu iz pisanih črk prestavil na male tiskane. Razloga ne vem. Pač sedaj pišem z malimi tiskanimi. Pa ne, da bi mi pisane delale kakšne težave, ne tedaj, ne sedaj.


Načeloma so tiskane "tehnična pisava", v kolikor si na "tehnični" šoli potem je to bolj primerna pisava kot pa pisane črke. Moje mnenje...


Mislil sem male tiskane.

Zgodovina sprememb…

Ales ::

Dejansko je trend k manjši pismenosti populacije, v smislu uporabe svinčnika in papirja. Na tipkovnici gre, ampak tam seveda pisanih črk ni.

Pisane črke so ustvarjene za hitrejše pisanje. To, da nekdo piše hitreje s tiskanimi samo pomeni, da se pisanih ni ustrezno naučil.

Ali ima smisel vlagati čas v obvladanje pisanih črk je pa bolj vprašanje za naš šolski sistem in vsakega posameznika.

Machete ::

Smisla nima. Ampak a ima še smiel jesti s priborom, ker je z roko hitreje?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

prenasalec ::

Maturo je dovoljeno pisati s tiskanimi črkami, dokler se le lahko razlikuje med velikimi in malimi črkami (ko sem jaz "nedavno" pisal maturo, je le en sošolec uporabljal pisane črke).

Kar se tiče uporabnosti pisanih črk - uporabne so le zato, da otrok v osnovni šoli razvije motoriko. Seveda ni nič narobe s tem, če kdo še po tem času piše s pisanimi črkami. Nekateri prisegajo, da veliko hitreje pišejo pisano. Taisti ljudje ponavadi pišejo tako, da še sami ne znajo brati za sabo, nasprotno pa nisem videl še nobene tiskane pisave, ki je ne bi zmogel dešifrirati.

Zgodovina sprememb…

Ales ::

Poglej kako so sestavljene pisane črke in kako jih povezuješ med sabo, ko pišeš, pa primerjaj to s tiskanimi, pri katerih vseskozi dviguješ svinčnik in prekinjaš gib. Pisane se pišejo hitreje.

To, da nekdo "kraca" pisane črke je samo fail šolskega sistema, ki ni bil sposoben dotičnega osebka naučiti pisati. In kasneje fail osebka samega, ki ni popravil svoje nesposobnosti.

Magic1 ::

Jaz vedno prešaltam na male tiskane, če pišem za kogarkoli razen sebe.
Magic

GupeM ::

Jaz vedno pišem s pisanimi črkami. Že pisanih ne pišem ravno hitro, tiskane mi grejo pa sploh počasi ... Se pa da za mano vedno prebrati. Verjetno ravno zato, ker pišem skoraj tako, kot so nas učili v OŠ, tudi ne pišem tako hitro, kot bi lahko s svojimi "kracami".

sandmat ::

MiniProgram je izjavil:

Živjo!
Ravno sem prišel v 1. letnik gimnazije in profesorica slovenščine nam je razlagala o maturi. Vem da je malo zgodaj da skrbim glede tega ampak se mi je zdelo nekaj čudno. Na maturi je obvezno pisati s pisanimi črkami? Zame je to velik problem, ker sem vedno pisal z malimi tiskanimi in moje pisane so komaj berljive in pišem okoli 3-krat počasneje. Ali je res, da je na maturi treba pisati s pisanimi?
EDIT: Vedno ko govorim o tiskanih govorim o malih ne o velikih. To se mi je zdelo samoumevno.


Na maturi sem pri slovenščini napisal esej z malimi tiskanimi. Pisane so v moji izvedbi prepočasne. Nisem imel problemov z ocenjevanjem

zk_eu ::

Od moje mature je sicer 10 let, vendar sem tudi jaz takrat pisal z malimi tiskanimi črkami iz enakega razloga kot ti. Nisem imel nobenih težav.

Bi pa danes moral si naprej pisane črke pogledati, ker tako dolgo nisem pisal že z njimi, da se jih skoraj več ne spomnim :).
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

neverlucky ::

Ales je izjavil:

Poglej kako so sestavljene pisane črke in kako jih povezuješ med sabo, ko pišeš, pa primerjaj to s tiskanimi, pri katerih vseskozi dviguješ svinčnik in prekinjaš gib. Pisane se pišejo hitreje.

To, da nekdo "kraca" pisane črke je samo fail šolskega sistema, ki ni bil sposoben dotičnega osebka naučiti pisati. In kasneje fail osebka samega, ki ni popravil svoje nesposobnosti.


Seveda so sestavljene tako, da se pise hitreje. Pa tudi se veliko grse potem ko vidis da lahko gibe se veliko pohitris ko skenslas kaksen zavojcek, pa ne gres vedno do tal vrstice itd. Pisane crke bodo vedno grse napisane in tezje berljive kot tiskane.
Ne bomo govorili o stvareh, ki se jih bi moralo uciti v solah in po katerih snoveh ni potrebe, a definitivno bi lepo pisanje pisanih crk spadalo pod nepotrebno kategorijo.

joze67 ::

Pa je esej pri slovenščini obvezno pisati v slovenskem jeziku? Ker tudi tu slutim težave.

crniangeo ::

@joze, dobra:)


Point eseja na maturi ni v tem da se piše s pisanimi črkami, ampak, da se uporabljajo velike in male črke.
Sam sem pisal precej nečitljivo s pisanimi črkami, tako, da sem prestavil na Tiskane/male velike, tako, da se je profesorica/profesor lahko končno prebil čez moje bluzenje, ki sem ga odtisnil na papir :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

gendale2018 ::

jst pišem velike začetnice s tiskanimi črkami (oziroma nekimi kracami, ki so bolj podobne tiskanim), ker ne znam več pisat velikih pisanih

malo so pa pisane, oziroma neka rahlo valovita črta, ki je mogoče malo podobna črkam

kako dešifrirat prepuščam bralcu
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

sgdjkdlsugi4 ::

MiniProgram je izjavil:

Živjo!
Zame je to velik problem, ker sem vedno pisal z malimi tiskanimi in moje pisane so komaj berljive in pišem okoli 3-krat počasneje.

Torej si že na začetku manj konkurenčen kot vsi ostali vrstniki. Reši problem.

adhoc ::

Machete je izjavil:

Smisla nima. Ampak a ima še smiel jesti s priborom, ker je z roko hitreje?


Seveda ima smisel, obvladanje pisanih črk je zelo pomemben del razvijanja finomotoričnih sposobnosti otroka.

otago ::

Pri pisanih sta dve variaciji crke r. Uporaba tiskanih crk ima smisel, ze sosedski narodi imajo posebnosti pri pisanih crkah.

Sicer pa se pisane crke uporabljajo se vedno pri vabilih za krst, poroko, poslovna srecanja. Ima svoje mesto.

Gotica je tudi zelo vsecna pisava, a vendar bi vecina imela veliko tezav za tekoce branje. Mlajse generacije sploh, dvomim da je kaj entuziazma za kaliografijo.

Glugy ::

Zanimivo da se danes da osnovno šolo naredit brez pisanja pisanih črk. Nisem vedel da je naša super duper devetletka kljub svoji razširjenosti v primerjavi z osemletko tako nesposobna pri opismejevanju. Mislim sej je prov da se gre v koraku s časom pa da se vpeljuje tehnologijo v izobraževanje pa nove metode ; samo pisane črke se mi zdijo vseeno neka skupna točka ki smo jo imel dolge generacije pa če si bil rudar ; bančnik al pa prevoznik avtobusa. Je drugače kot če rečeš da psiholog ne rabi vedeti toliko matematike kot znanstvenik.

Men so pisane črke prov luškane. Pa čeprav jih ne uporabljam pogosto ; če si morm kej zapisat si še vedno z pisanimi zapišem.

mare_ ::

Za intermezzo: pred leti sem bil na študentski izmenjavi svetovna zanimivost, ker sem edini v skupini 60 ljudi (nametani z vseh vetrov sveta) pisal zapiske s pisanimi črkami. Približno na nivoju, kot če bi rekel, da pri nas še vedno uporabljamo parne lokomotive :)

Glugy ::

Zanimivo; nisem vedel da ne učijo več pisanih črk kot nekaj obveznega.

Mato989 ::

joze67 je izjavil:

Pa je esej pri slovenščini obvezno pisati v slovenskem jeziku? Ker tudi tu slutim težave.


Skor sem se zadavil na kozarcu vode... hvala ti za tole, to pove vse o današnjih generacijah =) Pa sploh nisem star, ampak tako butastih vprašanj pa nismo meli
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

marvin42 ::

Mato989 je izjavil:

joze67 je izjavil:

Pa je esej pri slovenščini obvezno pisati v slovenskem jeziku? Ker tudi tu slutim težave.


Skor sem se zadavil na kozarcu vode... hvala ti za tole, to pove vse o današnjih generacijah =) Pa sploh nisem star, ampak tako butastih vprašanj pa nismo meli

Vklopi sarkazem detektor.
Mostly Harmless

gendale2018 ::

>Pri pisanih sta dve variaciji crke r.
to je res, glede na to katero kdo uporablja se vidi a je neumen al ne
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: otago ()

GupeM ::

Glugy je izjavil:

Zanimivo; nisem vedel da ne učijo več pisanih črk kot nekaj obveznega.

Saj jih še vedno učijo in še vedno so obvezne. Razlika je samo, da večina pri lastnih zapiskih prešalta na tiskane oz. na neko mešanico med tiskanimi in pisanimi. Zato po 10 letih na maturi ne znajo več pisanih oz jih gre zelo počasi. Tako kot meni male tiskane, ki jih od 2. ali 3. razreda (kjer smo se pač učili pisane) nisem praktično nikoli več uporabljal za pisanje.

Gagatronix ::

Kaj sledi? Vprasanje ce lahko uporablja kitajske pismenke?

otago ::

gendale2018 je izjavil:

>Pri pisanih sta dve variaciji crke r.
to je res, glede na to katero kdo uporablja se vidi a je neumen al ne


Sarkazem ali je en r vecvreden? Ce, kateri? Do elaborate.

gendale2018 ::

otago je izjavil:

gendale2018 je izjavil:

>Pri pisanih sta dve variaciji crke r.
to je res, glede na to katero kdo uporablja se vidi a je neumen al ne


Sarkazem ali je en r vecvreden? Ce, kateri? Do elaborate.

tapravi je tist ki dejansko zgleda kot r, tist ki zgleda kot h/n je pa napačen
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

GupeM ::

Tale r se uporablja v slovenskih šolah. Verjetno tale r uporabljamo tisti, ki nismo neumni. Neumni namreč ne znajo ločiti med h/n/r, zato so si izmislili svojega. ane gendale2018?
 pisane črke

pisane črke

pero12 ::

Na faksu opažam nepismenost pri študentih, težave se pojavljajo že pri velikih tiskanih črkah, izpiti so zato nečitljivi, preprosto hieroglifi. Da o pisanih raje ne govorim. To je zaskrbljujoče.

Zgrešena je že OŠ, s temi delovnimi zvezki, kjer je naloga učencev samo podčrtavanje in obkroževanje odgovorov. Zato imamo sedaj celotne generacije, brez fino motoričnih sposobnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pero12 ()

gendale2018 ::

GupeM je izjavil:

Tale r se uporablja v slovenskih šolah. Verjetno tale r uporabljamo tisti, ki nismo neumni. Neumni namreč ne znajo ločiti med h/n/r, zato so si izmislili svojega. ane gendale2018?
 pisane črke

pisane črke


Ne govorim o tem rju, ta ja je taprav r. Eni ga napisejo kot n.. predstavljaj si levo polovico tega prezrcaljeno še na desno.
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

vostok_1 ::

pero12 je izjavil:

Na faksu opažam nepismenost pri študentih, težave se pojavljajo že pri velikih tiskanih črkah, izpiti so zato nečitljivi, preprosto hieroglifi. Da o pisanih raje ne govorim. To je zaskrbljujoče.

Zgrešena je že OŠ, s temi delovnimi zvezki, kjer je naloga učencev samo podčrtavanje in obkroževanje odgovorov. Zato imamo sedaj celotne generacije, brez fino motoričnih sposobnosti.


Hehe. A smo mi tud prešaltal na tak sistem, kjer se obkroža odgovore in ne formira lastni sestavek?

Pač, odvisno kako gledaš. Tradicionalizem je baje fuj-fej. Zrušit treba vse in na novo. Problem je ker nihče več ni sposoben na novo nekaj sestavit IMO oz. bo to mešanica Kayne Westa in malo Niki Minaj.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jype ::

Prababica mali pisan r zapiše takole:



vostok_1 je izjavil:

Pač, odvisno kako gledaš. Tradicionalizem je baje fuj-fej. Zrušit treba vse in na novo. Problem je ker nihče več ni sposoben na novo nekaj sestavit IMO oz. bo to mešanica Kayne Westa in malo Niki Minaj.
Ti si nor: Education in Finland @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

vostok_1 ::

Kolikor razumem Finsko, je to moderna država, ki ni bila še subvertana iz strani regresivcev. Kot recimo Švedska.
Finci še vedno vedo kaj pomeni biti finec, v kontekstu z ostalim svetom.
Mogoče neposredna bližina Rusije nekaj pripomore k temu.

In other words....Finland has not been cucked yet.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

jype ::

vostok_1 je izjavil:

Kolikor razumem Finsko, je to moderna država, ki ni bila še subvertana iz strani regresivcev. Kot recimo Švedska.
Slabo razumeš Finsko. Njihov šolski sistem je posledica totalne "regresije", kot ti praviš temu, da se zavrže tradicijo, ki očitno ne deluje.

vostok_1 je izjavil:

In other words....Finland has not been cucked yet.
A cuck like you wouldn't know.

vostok_1 ::

A cuck like you would know, if i don't.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jype ::

Drži. "Has been cucked" je zgolj besedna zveza brez pomena, ki jo uporabljaš zato, da izraziš nestrinjanje s pravno državo, ki spoštuje človekove pravice.

louser ::

jype je izjavil:

Prababica mali pisan r zapiše takole:



vostok_1 je izjavil:

Pač, odvisno kako gledaš. Tradicionalizem je baje fuj-fej. Zrušit treba vse in na novo. Problem je ker nihče več ni sposoben na novo nekaj sestavit IMO oz. bo to mešanica Kayne Westa in malo Niki Minaj.
Ti si nor: Education in Finland @ Wikipedia

Nas so učili pisati prav takega.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pisane črke

Oddelek: Šola
938390 (25182) next3steps
»

Lastnoroči podpis

Oddelek: Loža
437332 (5228) next3steps
»

Bo ročno pisanje izumrlo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8017480 (13892) Jerry000
»

Je učenje pisanih črk še smiselno? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13337191 (30723) Okapi
»

poskusna matura 2011

Oddelek: Šola
182980 (2208) ZaLoMaT

Več podobnih tem