» »

V Evropi aretirali 15 uporabnikov trojancev

V Evropi aretirali 15 uporabnikov trojancev

Europol - Europol je v sodelovanju z nacionalnimi policijami aretiral petnajst oseb v več evropskih državah zaradi suma uporabe računalniških trojanskih konjev (RAT) v nezakonite namene, so sporočili. Operacijo je vodila Francija, aretirani posamezniki pa so tudi iz Estonije, Romunije, Latvije, Italije, Norveške in Velike Britanije.

V sklopu okvirnega programa EMPACT je Europolov EC3 (European Cybercrime Center) nacionalnim policijam pomagal pri identifikaciji osumljencev z zbiranjem podatkov in njihovo analizo ter s koordinacijo. Britanska NCA (National Crime Agency) je v izjavi za javnost sporočila, da so v Veliki Britaniji pridržali pet osumljencev, starih od 20 do 40 let. Troels Oerting, vodja EC3, pa je povedal, da so s tem poslali jasno sporočilo kriminalcem, ki uporabljajo RAT, ter hkrati odvrnili mlajše uporabnike od tovrstnega početja.

Trojanci se dandanes uporabljajo zlasti v pridobitniške namene, dostop do njih pa je enostaven - najpopularnejši so Blackshades, Poisonivy in DarkComet. Poleg kraje identitete in prijavnih podatkov za e-bančništvo sta pogosti tudi zloraba za prikrito izvajanje internetnih napadov (DDoS) ter izsiljevanje. Zlikovci lahko z njimi kontrolirajo kamere na računalniku in pogosto posnamejo fotografije ženskih uporabnic, ki jih potem uporabijo za izsiljevanje.

4 komentarji

mtosev ::

mogoče kdo ve za kolk se takšni trojanci prodajajo na spletu? čisto tak me zanima kolk prodajalci lahko zaslužijo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

feryz ::

Uporabnikov trojancev?

AndrejO ::

mtosev je izjavil:

mogoče kdo ve za kolk se takšni trojanci prodajajo na spletu? čisto tak me zanima kolk prodajalci lahko zaslužijo

Ni fiksne cene, ker se ta določa na prostem trgu (borzi). V splošnem pa je odvisna od pričakovane funkcionalnosti (samo SPAM, DDoS, phishing, ...) in lokacije (ISP uporabniška omrežja v Koreji, raziskovalne institucije, zahodna ISP omrežja, xDSL, FTTH, ...). V zadnjih letih tudi ne dobiš več neposrednega dostopa, temveč samo še API za upravljanje.

Tako so najcenejše rešitve za pošiljanje SPAM-a iz azijskih ISP-jev od $1/1000 na dan (brez e-mail računov za pošiljanje). Potem pa greš pa naprej. Bolj, kot je stvar dobičkonosna, več boš za njo plačal.

Rias Gremory ::

mtosev je izjavil:

mogoče kdo ve za kolk se takšni trojanci prodajajo na spletu? čisto tak me zanima kolk prodajalci lahko zaslužijo

Popularni RATi niso več kot $100, če me spomin ne vara.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaprli hekerski forum Darkode in priprli kolovodje, obtožen tudi Slovenec

Oddelek: Novice / Varnost
2013019 (8976) gruntfürmich
»

Profesionalni policijski trojanci

Oddelek: Novice / Zasebnost
228241 (6533) vbohinc
»

Pridržali skoraj sto prodajalcev in uporabnikov trojanskega konja

Oddelek: Novice / Varnost
146173 (4527) bbf
»

Meje zbiranja bioloških sledi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / NWO
14638694 (35386) kuglvinkl
»

Ali si lahko obetamo DNK profiliranje vseh državljanov? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
13615658 (12750) poweroff

Več podobnih tem