» »

OpenSuse, predlogi, vprasanja,...

OpenSuse, predlogi, vprasanja,...

xandros ::

Uvod:
ze nekaj let zeloo uspesno uporabljamo druzinski racunalnik na xubuntu(zaradi hitrosti, pa tudi podoben je bil macu).Iz poskusnega racunalnika
je nastal centralni racunalnik z vecjim ekranom na steni, priklopljen printer, zvocniki.
Tudi iz enega uporabnika smo prisli na vec. Notebooki so bili vedno problematicni, ta racunalnik je pa delal bp, in tudi zaradi tega se je tako prijel.
Sedaj je prisel cas, da bi nadgradili tako racunalnik, kot tudi same programe.

Vprasanja:
1.veckrat se je na racunalniku nadgradil xubuntu, in vedno so bili nekaj casa problemi po nadgradnji.
Tudi zaradi tega se ze nekaj casa ni nadgradila verzija, dela vse ok.
Zaradi tega, bi na nov racunalnik instaliral opensuse.

a)Tisti, ki imate opensuse, kako je z nadgradnjami, posebej med verzijami
Na koliko casa se delajo nadgradnje, kaksne so izkusnje z nadgradnjami na opensuse

b)Ko sem probal opensuse, nisem zasledil cinnamon(en član uporablja to)
Torej, kako je z instalacijo Cinnamon okolja zraven xfce(ostal bi na istem kot sedaj)
Sem probal xfce, in mi lepo dela switch user, kar sem pod xubuntu rabil kr nekaj casa z dolocenimi problemi , da je to delalo ok.
Pod opensuse je to delalo iz prve.

2.ob poizkusanju sem videl, da opensuse uporablja btrfs
Na nov racunalnik bi dal dva diska. Ali lahko dam z btrfs v mirror polje brez posebne raid kartice?
Mogoce kaksen kaj vec o temu pove, torej ce ze btrfs omogoca to.

3.Vsak uporabnik ima svoj dropbox.
Dropbox je postal premajhen.
Zraven uspesno uporabljamo tudi en owncloud account od enega prijatelja.
Kako lahko nastavim na linuxu, da bi imel vsak uporabnik svoj owncloud pod svojim uporabniskim imenom

4.instalacija owncloud na temu racunalniku
Ker se je owncloud izkazal, in bi tudi imel dva diska v novem racunalniku, mislim, da bi bilo smiselno, da bi imel pri sebi owncloud
Je kaksen drug predlog napisane uporabe(uporabljajo se tudi notebooki)

5.kriptiran home
pod opensuse sem probal kriptiran home od userja, in tudi dela lepo
opazil, da naredi en .key in en map, kjer je vse notri
je enostavno ob morebitni nadgradnji ali prenosu na drug racunalnik to samo skopirat, in uporabljat?
ta kriptirana .map je velik 100M, lahko se poveca.
Kaj se zgodi, ce se preseze ta vrednost?

6.ali je mozno uporabljati iste nastavitve in na racunalniku, in na notebooku
Torej nekaksen sync, firefox zaznamki, gesla, isti programi med racunom na racunalniku, in svojim notebookom.
Ima kaksen konkreten predlog z izkusnjami, kako je to naredil, da ni samo teorija.

7.dva uporabnika na enem racunalniku
sedanji racunalnik je bp vozil enega uporabnik. Predvidevam, da bi nov racunanalnik lahko uporabljala dva uporabnika hkrati,
vsak s svojim monitorjem.
Ima kdo ze delujoce izkusnje s tem na opensuse?

Hvala za nasvete, iztocnice, najraje z prakticnimi izkusnjami, lahko tudi malo teorije.

driver_x ::

Sam uporabljam OpenSUSE (prej SUSE Linux) na strežnikih in namizju od leta 2000 dalje. Tvoje zahteve se precej razlikujejo od mojih, kljub temu ti bom navedel nekaj svojih opažanj.
Sistem je preko orodja YAST relativno enostaven za upravljanje, saj imaš večino nastavitev zbranih na enem mestu. Nadgradnje so večinoma enostavne (tako znotraj verzije, kakor na novo verzijo), se mi je pa že zgodilo, da je nadgradnja sesula sistem. Ko nadgrajujem na novo verzijo, pustim home razdelek pri miru, korenskega pa sformatiram in na novo namestim sistem. Uporaba btrfs ni nujna, je pa to privzeti FS na zadnji verziji. Za grafiko vedno uporabljam Nvidio, saj ima na voljo repozitorije z gonilniki za OpenSuSE. Brez problemov uporabljam računalnik na dveh monitorjih in projektorju. Delam pa vse v KDE. Po namestitvi je običajno potrebno par stvari popraviti ročno. Sam moram dati uporabnike v skupino, ki jim dovoljuje pisanje na optične medije (privzeto te pravice nimajo) in vključiti podporo za BT tipkovnico, ki privzeto tudi ne deluje (v zadnji verziji še nisem preverjal). Kakega pol leta nazaj sem OpenSuSE poizkusil namestiti na računalnik z EFI (Intel NUC) vendar so bile ene težave, zato sem poizkusil z Mintom kjer ni bilo težav. V OpenSuSEjevih repozitorijih najdeš večino softvera (tako v uradnih virih, kakor pol-uradnih in dodatnih, npr. pacman, mozilla, nvidia, ....)

xandros ::

Ker ze uporabljas toliko let, na koliko casa se gre na novo verzijo?
Jz ne bi se enkrat formatiral in na novo, ampak samo nadgradnja.

Mi za mojo uporabo kaj drugega predlagas? Vsekakor bi pa ostal na xfce.

driver_x ::

Jaz grem na novo verzijo, kadar imam čas. Na strežniku (ki deluje samo znotraj domačega omrežja) uporabljam še vedno eno prastaro verzijo. Strežnik običajno nameščam na novo, kadar delam tudi kakšne hardverske nadgradnje. Formatiram pa ne na novo celega sistema, ampak samo razdelek /. Ker imam /home na ločenem razdelku, po nadgradnji padem v namizje, kot sem ga imel pred nadgradnjo, tako da običajno ne izgubim več kot uro časa. Na prenosnikih preizkušam tudi kaj drugega (gnome, fedora, ubuntu, ...) vendar se vedno potem vrnem na OpenSuSE in KDE, najbrž zaradi tega, ker to dvoje najbolje poznam.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697879 (4876) Poldi112
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736968 (26199) diler515
»

Ubuntu 11.10 nared (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
18434294 (25323) MrStein
»

Linuxov razvoj se pospešuje

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
405432 (2977) Jst

Več podobnih tem