» »

Kickstarter in carina

Kickstarter in carina

DrYuri ::

Na kickstarterju sem podprl projekt Blue Mountain State film in doniral 60$. Nato sem pred nekaj dnevi dobil pošto s carine, da je prišel paket iz Amerike in da moram poslati račun za kupljeno blago. Situacija pa je ta, da tega kar je v paketu jaz nisem kupil ampak je "reward", kot oni pravijo in niti nimam računa za te stvari. Je kdo že imel podobno situacijo?

lp

Kaboom ::

tudi za darilo (nagrado) moraš plačat carino in ddv... vir

pošlji jim izpisek plačila in spletno stran, kjer je razvidno koliko si plačal. ne upiraj se - ti bo lažje >:D
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Steinkauz ::

V bistvu dokej beda.
Se ti zdi en projekt res full dobr in doniraš 1000eur. Izdelek se nato prodaja za 50eur. In ti boš plačal ddv in carino na 1000eur.
Hočeš podprt projekt, ne pa države ;(

jype ::

DrYuri> Na kickstarterju sem podprl projekt Blue Mountain State film in doniral 60$. Nato sem pred nekaj dnevi dobil pošto s carine, da je prišel paket iz Amerike in da moram poslati račun za kupljeno blago. Situacija pa je ta, da tega kar je v paketu jaz nisem kupil ampak je "reward", kot oni pravijo in niti nimam računa za te stvari. Je kdo že imel podobno situacijo?

Imaš račun (dobil si ga od paypala, amazon payments, kogarkoli ki ti je sprocesiral plačilo, po e-mailu). Pošlješ jim (carini) link na kickstarter in poveš koliko si plačal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Ales ::

Kaboom je izjavil:

tudi za darilo (nagrado) moraš plačat carino in ddv... vir

pošlji jim izpisek plačila in spletno stran, kjer je razvidno koliko si plačal. ne upiraj se - ti bo lažje >:D


V tem in podobnih primerih bi sklepal, da gre za dve transkaciji:
- donacijo sredstev v višini X
- prejem darila v vrednosti Y.

Za donacijo verjetno ne boš uveljaljal nobene davčne olajšave in o tem niti ni govora tukaj. Za uvoz artikla pa lahko pokažeš stran, kjer je viden ta artikel in njegova osnovna vrednost, ni pa ti treba kazati, koliko si doniral.

Če je nekdo (primer) doniral 1000 USD in nato kot zahvalo med drugim prejel izdelek v vrednosti 50 USD, bi jaz laično sklepal, da lahko pokažeš stran, kjer se vidi cena izdelka 50 USD in je to to.

Naj me kak pravnik popravi, če se motim. Ali pa kdo, ki bo to probal v praksi.

DrYuri ::

Seveda imam mail kjer je razvidno koliko sem doniral, samo vrednost donacije niti slučajno ni v skladu z vrednostjo tistih par malenkosti ki so v paketu. Majica, kozarec za pivo pa še nekaj malenkosti. Mogoče bi jih bilo najbolje poklicati pa vprašati. Se nič ne upiram samo nočem, da me nategnejo :)

mn ::

DrYuri je izjavil:

Seveda imam mail kjer je razvidno koliko sem doniral, samo vrednost donacije niti slučajno ni v skladu z vrednostjo tistih par malenkosti ki so v paketu. Majica, kozarec za pivo pa še nekaj malenkosti. Mogoče bi jih bilo najbolje poklicati pa vprašati. Se nič ne upiram samo nočem, da me nategnejo :)


This. Razloži, da točne vrednosti ne veš, tistih 60 dolarjev ne omenjaj. Oni ti bodo potem sami ocenili vrednost in po ocenjeni vrednosti obračunali DDV.

Jih pa pokliči pa se pozanimaj.

SeMiNeSanja ::

Si to dobil kot firma ali kot fizična oseba?

Vsekakor stopiš v stik s carinsko pošto (na obvestilu mislim da imaš mail in telefonsko št.). Poveš, da se gre za poslovno darilo, vzorce, reklamni material, katerega si prejel brezplačno (donacija s tem nima veze). Prosiš, da ti ocenijo vrednost pošiljke, eventuelno poiščeš sam na internetu primerljive predmete in cene zanje (saj cariniki delajo enako). Carini se potem na osnovi ocenjene vrednosti pošiljke.

DrYuri ::

Verjetno bo res najlažje tako. HVala.

k3k3tz ::

Lepo dostavi link do kickstarter projekta, kjer ponavadi lepo piše, kaj dobiš za določeno vsoto. Dvomim, da boš za 1kUSD dobil samo majico. Za 60USD pa točno piše.
In če nekaj dobiš v zameno za denar, potem to ni donacija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k3k3tz ()

korenje3 ::

mn je izjavil:

DrYuri je izjavil:

Seveda imam mail kjer je razvidno koliko sem doniral, samo vrednost donacije niti slučajno ni v skladu z vrednostjo tistih par malenkosti ki so v paketu. Majica, kozarec za pivo pa še nekaj malenkosti. Mogoče bi jih bilo najbolje poklicati pa vprašati. Se nič ne upiram samo nočem, da me nategnejo :)


This. Razloži, da točne vrednosti ne veš, tistih 60 dolarjev ne omenjaj. Oni ti bodo potem sami ocenili vrednost in po ocenjeni vrednosti obračunali DDV.

Jih pa pokliči pa se pozanimaj.


kaj a odprejo potem paket? kaj pa še se recimo ne strinjaš z ocenjeno vrednostjo?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

St235 ::

Lahko o temu sprožiš spor in v sodnem postopku dokazuješ, da cenitev ni korektna. Zato te pa najprej kulturno prosijo, da se sam zjasniš koliko je nekaj vredno in šele, če tega ne predložiš ali pa ocenijo, da cenitev ni korektna, potem sami izvedejo cenitev.

Paket se pa lahko odpre v vsakem carinskem postopku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

SeMiNeSanja ::

k3k3tz je izjavil:

Lepo dostavi link do kickstarter projekta, kjer ponavadi lepo piše, kaj dobiš za določeno vsoto. Dvomim, da boš za 1kUSD dobil samo majico. Za 60USD pa točno piše.
In če nekaj dobiš v zameno za denar, potem to ni donacija.

Donacija nima veze z darilom. Če doniraš 60€ in kot darilo dobiš obesek za ključe v vrednosti 1€, menda ne boš trdil, da je vrednost tega obeska 60€!

Carino samo zanima osnova za carinjenje - tržna vrednost blaga. Če je obesek za ključe, je tržna vrednost 1€ in se izpelje postopek v skladu s tem podatkom.

mn ::

Donacija nima veze z darilom. Če doniraš 60€ in kot darilo dobiš obesek za ključe v vrednosti 1€, menda ne boš trdil, da je vrednost tega obeska 60€!


Točno tako. Kickstarter sam po sebi NI namenjen nakupovanju artiklov, ampak je podpora razvijalcem produkta. V primeru, da ti pošljejo kako nagrado je predmet carinjenja zgolj vrednost prejetega artikla - in ne celotna donacija.

k3k3tz ::

Carino zanima samo in edino vrednost "darila". Če si zanj plačal 60$, je to vrednost, od katere boš plačal dajatve. To, da isto stvar dobiš na Aliexpressu za 1$, ne briga nikogar.

SeMiNeSanja ::

k3k3tz je izjavil:

Carino zanima samo in edino vrednost "darila". Če si zanj plačal 60$, je to vrednost, od katere boš plačal dajatve. To, da isto stvar dobiš na Aliexpressu za 1$, ne briga nikogar.

Po tvoji teoriji bi potem lahko tudi na aukciji dobil za 5.000€ sicer tržno 20.000€ vreden avto in bi ti ga cariniki morali cariniti kot 5.000€ vrednega? Probaj, pa boš presenečen!

Drugače pa razumi, da imamo opravka s tremi popolnoma različnimi pojmi, ki so vsak zase popolnoma neodvisne transakcije:
- donacija
- nakup
- darilo

Priporočam, da začneš googlat, kaj pomeni kateri od teh pojmov.

SeMiNeSanja ::

Še to: tržno vrednost blaga pri carinjenju dokazuješ z RAČUNOM (ali predračunom).
Kljub obstoječemu računu za blago lahko carinik s pomočjo poizvedb in cenilcev preceni, da je dejanska vrednost drugačna od navedene.
Če oceni, da je dejanska vrednost nižja od navedene, ti bo pač rekel 'sorry dečko, so te pač nategnili'.
Problem pa imaš, če carinik oceni bistveno višjo vrednost od te, ki jo navajaš. Tu potem že lahko obstaja sum poskusa carinske/davčne prevare.

Drugače pa moram reči, da imam z cariniki (razen tistimi na ex Yu meji) zelo dobre izkušnje. Če sem do njih pristopil z vprašanjem ali problemom, so mi vedno poskusili pomagati v okviru svojih zmožnosti in zakona.

Zato pravim, da naj nikogar ne bo strah poklicati na carino in se pogovoriti. Koneckoncev tudi carinikom olajšaš delo, če stvari že v prvo pravilno izpelješ.

Utk ::

St235 je izjavil:

Lahko o temu sprožiš spor in v sodnem postopku dokazuješ, da cenitev ni korektna. Zato te pa najprej kulturno prosijo, da se sam zjasniš koliko je nekaj vredno in šele, če tega ne predložiš ali pa ocenijo, da cenitev ni korektna, potem sami izvedejo cenitev.

Paket se pa lahko odpre v vsakem carinskem postopku.

Pa ne bo pol to dražje kot bi bla carina magari na celih 60$?

St235 ::

Če boš dokazal, da imaš prav ne.

SeMiNeSanja je izjavil:

k3k3tz je izjavil:

Carino zanima samo in edino vrednost "darila". Če si zanj plačal 60$, je to vrednost, od katere boš plačal dajatve. To, da isto stvar dobiš na Aliexpressu za 1$, ne briga nikogar.

Po tvoji teoriji bi potem lahko tudi na aukciji dobil za 5.000€ sicer tržno 20.000€ vreden avto in bi ti ga cariniki morali cariniti kot 5.000€ vrednega? Probaj, pa boš presenečen!

Drugače pa razumi, da imamo opravka s tremi popolnoma različnimi pojmi, ki so vsak zase popolnoma neodvisne transakcije:
- donacija
- nakup
- darilo

Priporočam, da začneš googlat, kaj pomeni kateri od teh pojmov.


V bistvu je resnica nekje vmes. Carino zanima edino in samo vrednost blaga. To koliko si dejansko palačal je sicer indikator tega, nikakor pa zadeva ni zabetonirana. Ker če bi bilo to res potem se mirno zmeniš s trgovcem, ki ti proda 100.000 vreden avto in zraven izda račun za 1000€.

Torej račun je indikator, ki v večini primerov zadostuje. V priemrih kjer pa račun ne odraža dejanskega stanja (v plus ali minus,d a se razumemo) pa lahko pride do cenitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

harmony ::

Steinkauz je izjavil:

V bistvu dokej beda.
Se ti zdi en projekt res full dobr in doniraš 1000eur. Izdelek se nato prodaja za 50eur. In ti boš plačal ddv in carino na 1000eur.
Hočeš podprt projekt, ne pa države ;(

S svojim denarjem lahko pocne kar ce!

mn ::

k3k3tz je izjavil:

Carino zanima samo in edino vrednost "darila". Če si zanj plačal 60$, je to vrednost, od katere boš plačal dajatve. To, da isto stvar dobiš na Aliexpressu za 1$, ne briga nikogar.


Da, zanima jih vrednost. Ampak on NI plačal 60$ za pošiljko. In carino še kako zanima za koliko denarja dobiš stvar drugje. Ampak ponavadi je drugje dražje :)

SeMiNeSanja ::

Če se gre za promocijski/reklamni material brez neke resnejše uporabne vrednosti, se to tudi kot takega lahko deklarira in zna biti oproščeno carine.

Kot sem že 10x rekel - poklicati, preveriti, skupaj s carino določiti najbolj primeren način za deklaracijo in carinjenje. Vse ostalo pa je bluzenje.

k3k3tz ::

Na kickstarterju tam ob strani lepo piše... za toliko USD tobiš tointo. V paketu je tointo, ti imaš račun za toliko USD... Ponavadi več kot "doniraš", več je vredno "darilo". Če si slučajno "doniral" za obisk podjetja in večerjo z direktorjem, ti bodo pa pomoje res odšteli od zneska na računu in upoštevali samo vrednost vsebine, ki se jo pa enostavno najde med ostalimi "darili".

vorantz ::

k3k3tz je izjavil:

Na kickstarterju tam ob strani lepo piše... za toliko USD tobiš tointo. V paketu je tointo, ti imaš račun za toliko USD... Ponavadi več kot "doniraš", več je vredno "darilo". Če si slučajno "doniral" za obisk podjetja in večerjo z direktorjem, ti bodo pa pomoje res odšteli od zneska na računu in upoštevali samo vrednost vsebine, ki se jo pa enostavno najde med ostalimi "darili".


pa kaj resno še vztrajaš pri tem?
so ti že 100x ostali povedali da je to bull in že sama logika to veleva

Ales ::

Trolček po imenu kekec, kaj pa pričakuješ...

Ni menda tako butast, da misli, da bo nekdo nasedel. :))

V glavnem, don't feed the trolls.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Carina pri darilu iz Kitajske

Oddelek: Loža
405890 (3165) Daliborg

darilo - davek?

Oddelek: Loža
242584 (1912) Furbo
»

Carina iz USA (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7218769 (5499) St235

CARINA ebay (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Omrežja in internet
27093893 (70758) Tilen

Več podobnih tem