» »

Študentsko delo

Študentsko delo

1
2
»

m0LN4r ::

Nope, jaz hočem videt vse, tako kot je to na ajpesu. Kolko je dejansko denarja v igri, koliko se ga vliva, koliko ponuca in kam gre.
Torej promet, dobiček, vsota transakcij in število transakcij itn.
To je brezveze kaj ti kažeš.

Kot davkoplačevalci imamo pravico izvedeti kam gre naš denar za fiktivne študente in servise.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

SaXsIm ::

Tole kar ti jaz kažem, ni brezveze, ker ti dejansko pove, s kakšnimi zneski operira ŠOUM. Imajo tam cca 2 mio eur, malenkost manj. Je pa dejstvo, da študentske organizacije nise osebe zasebnega prava, zato niso dolžne objavljati letnih poročil na Ajpesu. Imaš pa kot študent univerze v mariboru možnost vpogleda v te stvari na samem šoumu. Kako točno, ne vem, preveri njihove akte. Je pa dejstvo, da sta ŠOUM in ŠOUP najbolj skorumpirani organizaciji, s strici iz ozadja, ki se ne menjajo.
SaXsIm

m0LN4r ::

Saj to je štos v vsem, da niti približnih informacij o toku denarja znotraj vseh študentskih organizacij (tudi manjših murska, posavec) nimaš. Maš samo kako naj bi bilo.

Jaz sem prvih par let, kot študent tudi tako razmišljal. Potem sem delal in bil izkoriščen in zdaj nimam nič od tega.
Zdaj pa mi na prošnje odpisujejo za redno delo odpisujejo, da si naj zrihtam napotnico. Greš pogledat ajpes in supervizor pa vidiš da imajo denarja na pretek, zaposlujejo pa samo študente.
In ko se ti to ene parkrat zgodi več neboš istega mnenja.

Pravtako neboš istega mnenja, ko vidiš da se še vedno prodajajo statusi preko zasebcev in vez,
še vedno se kdo pohvali, da je že 8mo leto študent ali pa si je zrihtal status z opravičilom, (za štipendijo, delo, pokojnino karkoli) v resnici pa je doma,
da nekateri jamrajo, da so zalužili preveč in se uveljavljajo kot nevzdrževani člani in si potem kupijo avto, telefon, macbooka in še lahko naštevamo,
da skoraj vsi študenti delajo namesto študirajo, - pa se čudijo, da nimajo znanja le papir oz. "diplomsko" = seminarsko
da na zavodu išče le malenkost več ljudi zapostlitev, kot jih dela preko študenta _napotnice_ (zajeto dijaki in tisti, ki se švercajo, da nebo pomote).
*Kdo pa polni blagajno in financira študente? Redno zaposlen davkoplačevalec ali pa študent, ki ima že itak 1001 ugodnosti v sloveniji napram drugim državam.

Malo je treba pogledati iz obeh strani. Iz strani študenta, bivšega študenta in svežega iskalca službe.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Invictus ::

SaXsIm je izjavil:

Povsod se trenutno lahko vpišeš dvakrat, kar pomeni, največ 4 leta statusa študenta, brez da karkoli narediš.

In se ti to ne zdi narobe?

Ja, enkrat se prepišeš, ker si totalno falil smer. Se zgodi.

3x pa že kaže na fiktivnost.

Sicer je pa tudi treba fakultetam dati denar za študente glede na potrebe, ne glede na glavo ... Bodo že potem pazile koga bodo vpisali.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

čuhalev ::

Larifari, da se s štipendijo ne da preživeti.

Kolega prvo leto bival pri zasebniku (denar je imel našparan od prej, nekaj so mu pomagali doma), potem pa je dobil štipendijo in bival v študentskem domu. Študij 2. stopnje je končal v 6. letih, saj je koristil dodatno leto za študentsko delo v svoji stroki, zgolj zato ker dodatno leto OBSTAJA in lahko ta čas še vedno prebivaš v študentskem domu in ješ ceneje. Sedaj si je kupil golfa 7 2.0 in ima redno službo. Po drugi strani ima pa eno nokio za 20 eur. :P

Razlika je, kdo prime za študentsko delo v prvem letu študija in kdo šele potem, ko ga čaka samo še zagovor. In zgovorno dejstvo, da imajo študenti ugodnosti, ki so vezane na VPIS in ne na njegov uspeh.

FTad ::

Invictus je izjavil:

Ja, enkrat se prepišeš, ker si totalno falil smer. Se zgodi.


Točno tako. Kolega je naredil prvi letnik politologije, je ugotovil, da mu to ne diši, se je prepisal na AGRFT, bil sprejet in je lani že diplomiral in sedaj igra (in vse kar pač pride zraven tega poklica).

m0LN4r ::

Pa 6-8-10 let statusa se tudi zgodi oz. dogaja še vedno.
Pa 4 leta srednje zraven tega.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

sci3nc3 ::

Debato sem že zamudil, mogoče pa bi za zaključek dodal samo tole. Pred nekaj tedni sem govoril s tipom, ki pri svojih rosnih 50-ih (če sem natančen, nekaj manj kot 50) dela preko študentske napotnice. Ko mi je to povedal, sem se skoraj zjokal od smeha, danes pa bi se prej od žalosti, ko vidim kam to pelje.

Problem je, ker celoten sistem izkoriščajo delodajalci. Vsak išče najcenejšo možnost, kar se lepo vidi pri študentih, ki "študirajo" 6-8-10 let. Kakšni stroški pa so s študentom, kateremu ni treba plačati prevoza na delo, malice, bolniške, razni drugi dodatki, pa še kadarkoli ga lahko delodajalec odslovi. Študentje so pač najcenejša delovna sila, zato se jih izkorišča. Če vidiš, da študent ni dober, ga zamenjaš z drugim in problem imaš rešen. Nič boljše ni niti, ko imaš redno zaposlitev. Ko te delodajalec ne bo rabil, te bo odpustil. Ko te bo ponovno rabil, te bo poklical nazaj.

M-XXXX ::

čuhalev je izjavil:

Larifari, da se s štipendijo ne da preživeti.

Kolega prvo leto bival pri zasebniku (denar je imel našparan od prej, nekaj so mu pomagali doma), potem pa je dobil štipendijo in bival v študentskem domu. Študij 2. stopnje je končal v 6. letih, saj je koristil dodatno leto za študentsko delo v svoji stroki, zgolj zato ker dodatno leto OBSTAJA in lahko ta čas še vedno prebivaš v študentskem domu in ješ ceneje. Sedaj si je kupil golfa 7 2.0 in ima redno službo. Po drugi strani ima pa eno nokio za 20 eur. :P

Razlika je, kdo prime za študentsko delo v prvem letu študija in kdo šele potem, ko ga čaka samo še zagovor. In zgovorno dejstvo, da imajo študenti ugodnosti, ki so vezane na VPIS in ne na njegov uspeh.

150€ na mesec za vse skupaj je ena veliko žalost in niti približno ni podobno življenju (če si moraš za ta denar plačevati stanovanje, hrano, prevoz, mobitel in vse kar pride zraven.
Zdaj če je za vas življenje, da si 24h na dan zaprt v 4 kvadratne metre veliko sobico... Potem pa moje veliko sožalje! Oglasi se do mene, ti z veseljem častim kino vstopnico, ali pa dam denar za pijačo/izlet/obrok na nivoju. A zato ker so študentje ne smejo pa nič delat in si nič privoščit in furat ČISTI minimum?

Nope, jaz hočem videt vse, tako kot je to na ajpesu. Kolko je dejansko denarja v igri, koliko se ga vliva, koliko ponuca in kam gre.
Torej promet, dobiček, vsota transakcij in število transakcij itn.
To je brezveze kaj ti kažeš.

Kot davkoplačevalci imamo pravico izvedeti kam gre naš denar za fiktivne študente in servise.

Delalo se je veliko sranja, še zdaj se dela veliko sranja, ne zagovarjam.
Ampak nekaj pa moram pripomnit: tukaj se spotikate o mogoče par 100 jurju zafočkanega, oziroma ne optimalno porabljenega denarja... Par miljonu se pa noben ne spotakne...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

m0LN4r ::

No zdaj pa še poglej iz gospodarskega vidika in na kvaliteto diplomirancev, kaj jim počne ŠD. Zavedajte se, da greste študirat ne pa na počitnice in žurat za par let.
En si bo kupu ajfona z ŠD na obroke, en starš pa na zavodu sedi.

m0LN4r je izjavil:

Saj to je štos v vsem, da niti približnih informacij o toku denarja znotraj vseh študentskih organizacij (tudi manjših murska, posavec) nimaš. Maš samo kako naj bi bilo.

Jaz sem prvih par let, kot študent tudi tako razmišljal. Potem sem delal in bil izkoriščen in zdaj nimam nič od tega.
Zdaj pa mi na prošnje odpisujejo za redno delo odpisujejo, da si naj zrihtam napotnico. Greš pogledat ajpes in supervizor pa vidiš da imajo denarja na pretek, zaposlujejo pa samo študente.
In ko se ti to ene parkrat zgodi več neboš istega mnenja.

Pravtako neboš istega mnenja, ko vidiš da se še vedno prodajajo statusi preko zasebcev in vez,
še vedno se kdo pohvali, da je že 8mo leto študent ali pa si je zrihtal status z opravičilom, (za štipendijo, delo, pokojnino karkoli) v resnici pa je doma,
da nekateri jamrajo, da so zalužili preveč in se uveljavljajo kot nevzdrževani člani in si potem kupijo avto, telefon, macbooka in še lahko naštevamo,
da skoraj vsi študenti delajo namesto študirajo, - pa se čudijo, da nimajo znanja le papir oz. "diplomsko" = seminarsko
da na zavodu išče le malenkost več ljudi zapostlitev, kot jih dela preko študenta _napotnice_ (zajeto dijaki in tisti, ki se švercajo, da nebo pomote).
*Kdo pa polni blagajno in financira študente? Redno zaposlen davkoplačevalec ali pa študent, ki ima že itak 1001 ugodnosti v sloveniji napram drugim državam.

Malo je treba pogledati iz obeh strani. Iz strani študenta, bivšega študenta in svežega iskalca službe.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

čuhalev ::

Študentom je na voljo 10 voženj na mesec za 20 evrov. V svojih časih sem kupoval vozovnice 30 % ceneje, ker sem bil mlajši od 26 let (se mi zdi, da so imeli to za mejo).

Če si študent želi telefon višjega razreda, potem naj ne jamra, če plačuje po 40 evrov mesečno. Če se nekje troši, se mora nekje drugje šparati, a marsikateremu ne gre v glavo, da ne more biti vse na najvišjem nivoju. Kot tisti študent, ki je tu na forumu iskal tih študentski dom, kjer naj bi kuhal na indukcijo.

Prav nič ne obsojam študentsko delo med poletjem, temveč zgolj zlorabo statusa.

PurpleMoo ::

Študentsko delo bi morali popolnoma ukiniti (kot tudi študentske servise), namesto tega pa dati študentom (z veljavnim statusom) možnost pogodbene, redne zaposlitve, s tem, da bi bil omejen delavnik (recimo maksimalno 60% povprečnega delovnega časa v podjetju). Študent ne bi izgubil statusa. Temu se reče "part time job".

Ampak to večini (velikemu številu študentov, lastnikom in delavcem v študentskih servisih, in vsem, ki se okoriščajo trenutnega sistema) ni v interesu.

m0LN4r ::

Po domače za študente, katerim grejo stvari skozi eno uho not pa drugo ven:

Študentsko delo je treba preoblikovati v kadrovsko obliko dela in ga omejiti.
Za tiste, ki pa so res v stiski pa obstaja nov način štipendiranja in subvencij odvisen od uspeha.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

FTad ::

ja sej to je želel že Pahor z uvedbo malega dela narediti, pa smo ga žal zavrnili.

Trololololol ::

>> obstaja nov način štipendiranja in subvencij odvisen od uspeha
Do tell.

m0LN4r ::

https://www.youtube.com/user/m0LN4r

seba993 ::

seba993 je izjavil:

Imam par uprašanj glede študenskega dela. Če je tema z navedenimi odgovori že objavlena se mio naj sporoči.
1. Koliko je najmanjša urna postavka za študente?
2. Koliko h oz dni v tednu lahko deajo študenti?
3. Lahko delaajo nočne smene in koliko mora biti nočna urna postavka višja od dnevne?
4. Kako je z plačilom malce in prevoza?



No s spremembo zakona 1.2.2015 se je spremenilo par stvari. Kako je zdj z tem?

DOOM_er ::

1. 4,5 bruto - 3.8 neto
2. 24/7 se mi zdi
3. Da in ne
4. Ne in ne
Robots will steal your job. But that's OK

seba993 ::

Ej hvala za odgovor. Najbolj me je zanimalo na kuk so zdj dal minimalno plačilo.
Ostalo je pa itak stvar dogovora.

Lonsarg ::

Velja omeniti še glavno spremembo, delovna doba.

Štela se bo pa po zasluženem denarju in NE po dejansko opravljenih urah.

-za vsakih 4.5€ bruto(minimalna postavka) boš dobil 1 dan delovne dobe
-maksimalna doba je 12 mesecev v enem letu
-torej lahko boš delal 1 mesec z postavko 9€ in boš dobil 2 meseca delovne dobe

vofra ::

Lonsarg je izjavil:

Velja omeniti še glavno spremembo, delovna doba.

Štela se bo pa po zasluženem denarju in NE po dejansko opravljenih urah.

-za vsakih 4.5€ bruto(minimalna postavka) boš dobil 1 dan delovne dobe
-maksimalna doba je 12 mesecev v enem letu
-torej lahko boš delal 1 mesec z postavko 9€ in boš dobil 2 meseca delovne dobe


si ti siguren, da dobis za prispevke za eno uro en dan delovne dobe?

Lonsarg ::

Poenostavljeno povedano ja, ne vem pa kakšne so podrobnosti, torej na koliko se bo zaokroževalo itd., če si to mislil.

Edit: Če sem prav pogooglal bo zaokroževanje na 1 mesec, šteje se pa 60% povprečne plače in ne 100% minimalne(kar pa je skoraj enako sicer, finese)
Za vsakih 60 odstotkov dosežene povprečne mesečne plače se bo posamezniku priznalo mesec zavarovalne dobe. Torej če je študent s svojim delom lani zaslužil 915 evrov bruto, bi se mu to upoštevalo kot mesec pokojninske dobe. Ob zaslužku 1.830 evrov pa bi si dijak ali študent prislužil dva meseca pokojninske dobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

vofra ::

to mi je padlo v oci

-za vsakih 4.5€ bruto(minimalna postavka) boš dobil 1 dan delovne dobe

po tej logiki 30 ur x 4,5€ = 30 dni del.dobe

pa zato sprasujem, kje je catch, se mi zdi, da ne gre tako poceni

Lonsarg ::

Aja, vidm da sem naredil lapsus, mislil sem seveda 1 URO delovne dobe, ne en dan. mislim halo a nisi mogel sam zgruntati da gre za lapsus lol! :)

Pa če bi prebral kar sem citiral. Za vsakih 915EUR bruto dobiš 1 mesec delovne dobe, ni po dnevih/urah, to je bila sam moja poenastovitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Janac ::

Eno vprašanje...če se z delodajalcem zmenim za nek mesečni pavšal, recimo 70eur na mesec, kako se potem to šteje v delovno dobo? Verjetno ne kaj veliko kajne?

M-XXXX ::

Janac je izjavil:

Eno vprašanje...če se z delodajalcem zmenim za nek mesečni pavšal, recimo 70eur na mesec, kako se potem to šteje v delovno dobo? Verjetno ne kaj veliko kajne?

Odgovor imaš 2cm nad tvojim vprašanjem:

Za vsakih 915EUR bruto dobiš 1 mesec delovne dobe

Janac ::

M-XXXX je izjavil:

Janac je izjavil:

Eno vprašanje...če se z delodajalcem zmenim za nek mesečni pavšal, recimo 70eur na mesec, kako se potem to šteje v delovno dobo? Verjetno ne kaj veliko kajne?

Odgovor imaš 2cm nad tvojim vprašanjem:

Za vsakih 915EUR bruto dobiš 1 mesec delovne dobe

tnx!
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Smisel študentskega dela?

Oddelek: Loža
388536 (6881) Phantomeye
»

Nov zakon o študentskem delu

Oddelek: Loža
234230 (3285) m0LN4r
»

Vpliv zakona o uravnoteženih javnih financah na študentsko delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5712848 (11467) pirlo
»

Študentsko delo -> "malo delo" (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
59888643 (70580) tx-z
»

Popolna ukinitev študentskega dela: DA/NE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25321599 (16811) bluefish

Več podobnih tem