» »

Montaža kotla na drva poleg obstoječega sistema na kurilca

Montaža kotla na drva poleg obstoječega sistema na kurilca

MasterMiG ::

Obstoječemu sistemu CK na kurilno olje bi radi priključili peč na drva zaradi racionalizacije stroškov. Z novo pečjo bi ogrevali le eno etažo (na srečo je sistem zgrajen ločeno po etažah (cevi, ki gredo v strop, en par sanitarna voda v protličju, druga v mansardi; tretji par radiatorji v pritličju, četrti radiatorji v mansardi).
Cevi za mansardo bi 'prestregli' ter pripeljali do nove peči; pritličje se bo ogrevalo še naprej na olje, mansarda pa na drva, seveda ločeno (da so tudi ločeni stroški energentov in plača vsako nadstropje za svojo porabo). Obstoječe stanje:
 Slika

Slika


(nova peč bo v drugi sobi, ob isti steni)
V kolikšni meri lahko uporabimo obstoječo infrastrukturo? Sam si ne predstavljam, da sploh kaj?
Kaj torej potrebujemo poleg peči? Ali je bojler/zalogovnik nujen, da imamo radatorje IN sanitarno vodo? (če peč nima bojlerja:[url]http://instal.si/index.php?id=8992&c=54...
Da pojasnim, želimo [b][u]NAJCENEJŠO[/u][/b] možno rešitev, zato bom najverjetneje vse skupaj montiral sam. In želim sistem izpred 30 let. Brez dragih modernih regulacij ipd.. Pri punci imajo samo kotel na drva, zvečer se zakuri, če hočeš toplo vodo za tuš. Zjutraj pozimi se vstane iz zakuri, da se hiša segreje. Vse to mi RES ustreza trenutno, drva pa so zastonj (hiša itak nima še fasade, po 2008 je kriza presušila sredstva). Ko se finance izboljšajo, bomo montirali velik zalogovnik za daljše intervale. Ekonomika pa zaradi drv ni pomembna.
Kaj vse torej potrebujem, kakšna približno mora biti vezava?
Rabim dve ekspanziji, eno za SV in eno za radiatorje? Verjetno tudi dve črpalki (brez elektornike, vezani le na termostat peči).
Bo šlo brez kakršnegakoli bojlerja?
[b]Iskrena hvala za vsako pomoč! :D [/b]
p.s. bi kateri mojster naredil to (brez montaže peči v dimnik) za 500EUR ali manj? (vsi stroški plus delo, brez peči). Skelpam da ne, pa vseeno vprašam.
There is nothing to fear but the fear itself.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Po hitrem ogledu je videti, da peč nima bojlerja in boš rabil ločenega. IMHO je smiselneje kupiti to varianto:

http://instal.si/index.php?id=8998&c=549

Te zna priti ceneje, ker za ločen bojler bi najverjetneje potreboval ločeno črpalko. Pri peči s prigrajenim bojlerjem pa je kroženje vode, ki greje vodo v bojlerju brez črpalke - termosifonsko. Za SV ne rabiš raztezne posode, samo za CK. Za CK potrebuješ še obtočno črpalko.

LP

Jože

MasterMiG ::

Hvala za odgovor:) Pardon za vprašanje, verjetno sprašujem bedarije, pa vendar, za kaj točno potrebujem bojler?
Ali bi morda zadostovalo tole: http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje-...
There is nothing to fear but the fear itself.

ZaphodBB ::

Pri nas imamo podobno izvedbo.

Peč takega ranga, kot je predlagal kolega nad menoj je verjetno čisto ok. Jaz imam Viadrus Hercules C22.

Če boš monital peč na drva vsekakor želiš zalogovnik. Jaz sem zalogovnike montiral pred dvemi leti in ne grem več nazaj na sama drva. Če nimaš denarja za zalogovnik v tem trenutku, potem naj mojster vseeno planira na to. Jaz osebno prisegam na kombinirane bojlerje in me vse druge rešitve ne zanimajo (razni vgrajeni bojlerji) - predvsem zaradi fleksibilnosti.

Kar se tiče ekspanzij, ti bo povedal mojster, ki bo delal zadevo. Načeloma rabiš ekspanzije za tehnološko vodo (radiatorji, peč, zalogovnik bojler). Glede ekspanzije za sanitarno vodo je pa predvsem odvisno od vašega vodova in pritiska v njem. Pri nas ekspanzijske posode za sanitarno vodo nimamo, niti nisem zaznal potrebe po njej.

Cena dela... Jaz sem plačal cca 500€ za montažo zalogovnikov. Se mi zdi, sem že pozabil. Verjetno bo za dodatno peč tudi tam nekje oz. kvečjemu ceneje - same cevi in ventili niso tako dragi, kako je pa s ceno dodatnega priključka za dimnik pa ne vem.

ZaphodBB ::

MasterMiG je izjavil:

Hvala za odgovor:) Pardon za vprašanje, verjetno sprašujem bedarije, pa vendar, za kaj točno potrebujem bojler?
Ali bi morda zadostovalo tole: http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje-...

Bojler rabiš zato, da boš imel toplo vodo na voljo dlje časa kot pa boš kuril peč. Jaz imam 120L Gorenjev kombinirani bojler in je za naše potrebe dovolj.

Zalogovnik rabiš zato, ker peč na drva najbolje deluje kadar dela na polno. Ponavadi so ogrevalni sistemi dimenzionirani za temperatorue -20 do -25 stopinj, kar pomeni da se ti bo v toplejšem vremenu peč stalno pregrevala in zapirala kar vodi v povečano dimljenje in posledično umazan dimnik in zasmoljeno peč, ter seveda slabši izkoristek.

Dimenzija zalogovnika je optimalna cca 100l na kilovat nazivne vrednosti peči. Torej, če imaš 20kw peč je fino imeti 2000l vode. Z uporabo zalogovnika potem lahko uvedeš uporabo sobnega termostata za ogrevanje. Jaz pozimi peč zakurim in še enkrat ali dvakrat naložim na polno, s čemer segrejem 2000l vode in s tem hišo ogrevam več kot 24ur - avtomatsko, brez skrbi da bom pregrel peč ali jo zasmolil.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Gre za bojler za gretje sanitarne vode (SV). Brez tega po potrebno SV segrevati na kak drug način.

Kako boš pa določil moč kotla?

LP

Jože

Cervantes ::

Bojlerja po mojem ne potrebuješ, ker enega že imaš, če sem prav razumel. In ta ogreva vodo za cel objekt.
Razen če hočeš imeti ločeno za mansardo, ampak potem boš moral inštalirati nove cevi. Ekspanzijska posoda za sanitarno vodo seveda ni potrebna.

SL-500 ::

slo-tech bo pravi naslov za taka vprašanja da.

MasterMiG ::

Najlepša hvala za odlične komentarje:)
Sanitarno vodo želim ogrevati z drvi, ne z elektriko, tudi poleti bomo kurili peč zaradi SV. Drva dobi punca doma in so cenejša kot elektrika:P
Torej, če želim ogrevati SV s pečjo, potrebujem peč z bojlerjem. Da ali ne? Ali lahko kupim peč brez bojlerja in poleg 120l zalogovnik za 50EUR na bolhi? (v prihodnosti bi ga zamenjal z večjim)
Pri punci mislim da nimajo ne bojlerja ne zalogovnika in pač moraš zelo pazljivo kuriti peč, da je ne pregreješ, tako da imam izkušnje s tem.
Inštalater, ki mi je dal ponudbo, je določil 14kW kotel. Verjetno bom kupil tega:
http://www.ikoma.hr/centrometal/centrom...
Bolje preveč kot premalo, radi imamo toplo, drva niso problem. Ogrevanje za mansardo (radiatorji in SV) mora biti od zdaj naprej za mansardo ločeno.
@SL-500 sem našel zelo podobno temo na slotechu, pa sem raje odprl novo kot obnavljal staro. Sem del te skupnosti že 10 let in sem vedno nudil in dobil pomoč, tudi tokrat sem že izvedel zelo koristne stvari. Za mirno Bosno pa malo Techa; pred termostat bom namestil RaspberryPi s kamero, in prek telefona gledal temp. kotla:D Satisfied?
There is nothing to fear but the fear itself.

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

MasterMiG je izjavil:

Najlepša hvala za odlične komentarje:)
Sanitarno vodo želim ogrevati z drvi, ne z elektriko, tudi poleti bomo kurili peč zaradi SV. Drva dobi punca doma in so cenejša kot elektrika:P
Torej, če želim ogrevati SV s pečjo, potrebujem peč z bojlerjem. Da ali ne? Ali lahko kupim peč brez bojlerja in poleg 120l zalogovnik za 50EUR na bolhi? (v prihodnosti bi ga zamenjal z večjim)
Pri punci mislim da nimajo ne bojlerja ne zalogovnika in pač moraš zelo pazljivo kuriti peč, da je ne pregreješ, tako da imam izkušnje s tem.
Inštalater, ki mi je dal ponudbo, je določil 14kW kotel. Verjetno bom kupil tega:
http://www.ikoma.hr/centrometal/centrom...
Bolje preveč kot premalo, radi imamo toplo, drva niso problem. Ogrevanje za mansardo (radiatorji in SV) mora biti od zdaj naprej za mansardo ločeno.
@SL-500 sem našel zelo podobno temo na slotechu, pa sem raje odprl novo kot obnavljal staro. Sem del te skupnosti že 10 let in sem vedno nudil in dobil pomoč, tudi tokrat sem že izvedel zelo koristne stvari. Za mirno Bosno pa malo Techa; pred termostat bom namestil RaspberryPi s kamero, in prek telefona gledal temp. kotla:D Satisfied?

Ne mešat pojmov bojler in zalogovnik. Bojler je posoda, v kateri se greje sanitarna voda - v njem je praviloma električni grelec, kadar gre za električni bojler oz. spirala prek katere tehnična voda iz peči greje sanitarno vodo. V primeru kombiniranega bojlerja je v njem oboje.

Zalogovnik je praviloma precej večja posoda namenjena hranjenju večje količine tehnične vode oz. energije shranjene v tehnični vodi, npr iz zalogovnika lahko greješ radiatorje ali bojler s sanitarno vodo. Skratka zalogovnik se uporablja kot hranilnik toplote.

Jaz imam v svoji kurilnici dva 1500l zalogovnika vezana zaporedno in 1x120l kombiniran bojler vezan na primarni zalogovnik. Radiatorje imam pa vzporedno vezane na zalogovnike in peč.

Kadar kurim peč, le ta lahko ves čas obratuje na polno, odvečno toploto črpalke in krmiljenje odvaja v zalogovnike. Radiatorji po potrebi odvzemajo toplo vodo iz zalogovnikov.

V primeru, da zalogovnikov nimaš boš moral zelo previdno kuriti peč da ti ne bo zakuhala. V praksi to pomeni nalaganje vsako uro po malo - pa še se ti bo peč smolila vmes. Pri tem ti ne bo 120l "zalogovnik" nič pomagal. Karkoli pod 500l ni vredno denarja.

Poleg tega bi te opozoril, da vkolikor nimate zelo majhne in odlično izolirane hiške bo 14kw peč kar nekoliko švoh - sploh če nameravaš v prihodnosti dodati še zalogovnike, s katerimi boš močno povečal udobje uporabe.

Razumem, da si švoh z denarjem - vendar jaz bi za hišo recimo 140m2 bivalne površine planiral peč od 20-30kw in 2000-3000l zalogovnik (odvisno od moči peči). Pri tem moraš biti pozoren tudi, da imaš prostor za zalogovnike in da jih boš lahko spravil v hišo.

Cena 1500l zalogovnika je cca 1200-1400€ z izolacijo, 2000-2500l zalogovnik je cca 1400-1600€. Jaz sem kupil dva 1500l zalogovnika ker se drugače ne bi izšlo zaradi prostora in montaže.

Mene so zalogovniki z dodatnim materialom (zalogovniki, bojler, krmiljenje, ekspanzijske posode, črpalke, cevi, delo) stali cca 5000€, peč in montaža bi bila pa še dodatnih 1500€ zraven. Zelo poceni, udobna in učinkovita kurilnica.

To ti govorim zato, ker ti lahko garantiram da boš eventuelno želel nekaj podobnega in tedaj boš ugotovil, da tvoji sedanji parametri totalno off.

ToniT ::

Razumem, da si švoh z denarjem - vendar jaz bi za hišo recimo 140m2 bivalne površine planiral peč od 20-30kw in 2000-3000l zalogovnik (odvisno od moči peči). Pri tem moraš biti pozoren tudi, da imaš prostor za zalogovnike in da jih boš lahko spravil v hišo.

3000 l zalogovnik pomeni 3 kubične metre oz. posodo velikosti 3x1m.
Sam imam za ogrevanje 180 m2 hiše toplotno črpalko z močjo 9kW, tako da je 20-30 kW pretiravanje, razen če je hiša brez fasade.

...:TOMI:... ::

Malo pretiravaš z zalogovniki oziroma hranilniki toplote. Normativ je 50 l/kW moči. Tudi z močjo pretiravaš, 20 kW peč ima danes mnogo boljši izkoristek drv, kot pred 20-30 leti. 20-30 let stara peč ima izkoristek tam okoli 60-80 %, nove imajo 90 in več, zato je potreba po močni peči neupravičena.

Če mislite v naslednjih letih menjati okna, streho, narediti izolacijo, fasado, potem počakajte s pečjo. Po sanaciji boste rabili manjšo moč peči, kot sedaj.

Ni mi jasno, zakaj bi imel 2 peči. Vsi skupaj dajte denar na kup in si vsi znižajte stroške. Če se ne morete zmenit, se pa odselite in naj se tastari j*****o z drugimi podnajemniki.
Tomi

ZaphodBB ::

3000 l zalogovnik pomeni 3 kubične metre oz. posodo velikosti 3x1m.
Sam imam za ogrevanje 180 m2 hiše toplotno črpalko z močjo 9kW, tako da je 20-30 kW pretiravanje, razen če je hiša brez fasade.

Nazivna moč kotla, ne toplotni izkoristek. Upoštevaj še, da toplotne črpalke se uporabljajo za nizkoenergijske režime gretja, med tem ko peč na drva deluje na povsem drugem spektru. Pe še nekaj, centralno je treba dimenzionirat za hud mraz. Skratka mešaš jabolka in hruške.

Glede velikosti zalogovnika pa toliko - jaz sem zgoraj napisal zakaj imam 3 kubike. Po izračunih (in sedaj tudi preverjeno v praksi) bi rabil med 2 in 2.5 kubika - vendar takega zalogovnika ne bi imel kam dat. Zato sem kupil 2x1500l.

Če imaš premajhen zalogovnik t.j. 50l/kw se bo peč še vedno zapirala in posledično smolila.

Malo pretiravaš z zalogovniki oziroma hranilniki toplote. Normativ je 50 l/kW moči. Tudi z močjo pretiravaš, 20 kW peč ima danes mnogo boljši izkoristek drv, kot pred 20-30 leti. 20-30 let stara peč ima izkoristek tam okoli 60-80 %, nove imajo 90 in več, zato je potreba po močni peči neupravičena.

Če mislite v naslednjih letih menjati okna, streho, narediti izolacijo, fasado, potem počakajte s pečjo. Po sanaciji boste rabili manjšo moč peči, kot sedaj.

Ni mi jasno, zakaj bi imel 2 peči. Vsi skupaj dajte denar na kup in si vsi znižajte stroške. Če se ne morete zmenit, se pa odselite in naj se tastari j*****o z drugimi podnajemniki.

50 l/kw je minimalni normativ za pridobitev subvencije ekološkega sklada, kar ne pomeni da je optimalen. Glede na to, da imam sistem v kleti menda nekaj vem o tem kako se obnaša? In ti povem, da 50l/kw je premalo. Kar poglej malo še drugje, ti bodo vsi povedali da je okrog 100l/kw optimum.

Glede izkoristkov, nove peči ki imajo izkoristek "90%" stanejo po 10kEUR in več, ter predvsem ne morejo delovat brez elektrike in so jako občutljive glede kakovosti goriva. Moja litoželezna peč za 1000EUR ima izkoristek 75%-80%, deluje brez elektrike (v času žledoloma sem samo presukal dva ventila in smo se greli "po starem" termosifonsko). Predvsem pa so high tech peči čisto predrage, da bi se sploh kdaj zamortizirale (za 9000EUR dobiš hudičevo veliko drv).

Če imaš zalogovnike želiš večjo peč ker rabiš manjkrat nakladat da jih napolniš z energijo - to je vsa finta.

Če te kaj zanima, vprašaj ti bom z veseljem razložil.

Edit: Še nekaj, high tech peč na drva - obvezno rabi zalogovnik ker za doseganje blaznih izkoristkov potrebuje visoke temperature. Klasična peč na drva z zalogovnikom je precej cenejša in izkoristki v praksi so dovolj dobri, da se višje tehnoloških rešitev IMO ne splača gledat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

...:TOMI:... ::

Vem, kako je. Sosedje imajo nove peči in jih je v času žledoloma zeblo. Zalogovnik 1500 l pa na 80 stopinj...

Eko sklad je itak nateg, kar izkoriščajo tudi trgovci, ki so zelo povišali cene, odkar so te subvencije.

Mentaliteta, da je potrebno peč dimenzionirat za 15 stopinj pod ničlo je zgrešena. Poglej si temperature zim, pa boš videl, da je to neupravičeno. Bolje je kupiti šibkejšo peč, kot pa imeti stalno presežke. Zalogovniki tudi stanejo, ne samo finančno, tudi prostor ti zavzamejo. Več zalogovnikov oziroma večji zalogovnik pomeni tudi več izgub. Za najhujše zime bi jaz paranoičnim osebam priporočal vgradnjo el. grelca v zalogovnik, tako lahko dogrevaš vodo in pomagaš peči. Pa še grelec lahko prižgeš, če greš kam od doma za djle časa, da ohranja temperaturo, da ni hiša čisto hladna ob prihodu.

Najbolje je imeti peč 30 kW, brez zalogovnika, nanj pa priklopjen gorilnik za sekance. Problem tega je, da mnogo ljudi nima prostora za sekance. Tu odpadejo zalogovniki, gorilec se vklopi po potrebi (kot plinski ali oljni), cena je pa enaka ceni drv, z udobjem kurilca ali plina.

Kako so timpa uredili kurilnico, da imaš zalogovnike in tudi star sistem? Bypass zalogovnikov? So ti vso inštalacijo vrgli ven in na novo?
Tomi

ZaphodBB ::

Lol 15 pod ničlo ni nič zgrešeno. Jaz imam vsako zimo po en mesec ali več take temperature ponoči. In ne bom riskiral da me bo v eni izjemno hudi zimi, ki je za naše kraje povsem normalna zato, ker bom imel 15kw peč. Ampak vsakemu svoje. Sicer sem ti pa že povedal, jaz si kljub po tvoje premočni peči želim še močnejše in bom eventuelno tudi montiral 40kw peč - to pa zato, da lahko z enim kuriščem segrejem dovolj vode za dva dni. Pač bom vsake dva dni zakuril peč. Čisto preseravanje, se strinjam ampak meni res utruja hodit nalagat peč in želim čim večji komfort.

Glede velikosti zalogovnikov pa samo tole (mimogrede, v VSAKI temi boš našel identične komentarje):
http://www.ingenium.si/prometej/index.p...
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtop...

50l/kw je absolutno premalo, še nisem slišal za nikogar ki bi imel peč na drva in zalogovnik in bi mu bilo žal, da je dal 100l/kw.

Najbolje je imeti peč 30 kW, brez zalogovnika, nanj pa priklopjen gorilnik za sekance. Problem tega je, da mnogo ljudi nima prostora za sekance. Tu odpadejo zalogovniki, gorilec se vklopi po potrebi (kot plinski ali oljni), cena je pa enaka ceni drv, z udobjem kurilca ali plina.

Lol ne, najbolje je imeti peč da lahko metrska polena mečeš vanjo. Sekanci so za moje okolje eno sranje, ker si odvisen od tretjih oseb in z njimi povezanega trga. Jaz imam svojo hosto, če ne imam pa dovolj sosedov s celimi skladovnicami drv.

Kako so timpa uredili kurilnico, da imaš zalogovnike in tudi star sistem? Bypass zalogovnikov? So ti vso inštalacijo vrgli ven in na novo?

Nič mi niso podrli. Mojster je zvezal tako, da lahko uporabljam oljno peč, peč na drva - z zalogovnikom ali pa bypass. Saj ni neka znanost. Zaprem ventile proti zalogovnikom in odprem direktne ventile na radiatorje. Zadeva rešena.

MasterMiG ::

Najlepša hvala ZaphodBB in ostali za odlična pojasnila:) Sedaj mi je precej bolj jasno vse.
Zalogovnik je dejansko odlična rešitev, trenutno sicer predraga, a dolgoročno neizogibna. Upam, da ne bom preveč uničil peči v vmesnem letu ali dveh brez? To smolo se da očistit?
Hiša še nima fasade, tako da sem tudi jaz mnenja da je boljše 20kW peč kot 14, kasneje bo pa itak zalogovnik. Lahko že sedaj pripravim vse za priklop slednjega? Dva t člena in dva kroglična ventila (zalogovnik se veže zaporedno, če sem prav razumel? Takoj za pečjo? Na ta način kasneje samo na t člen priklopim zalogovnik namesto čepkov ter zaprem ventila? ali se mi ne splača?
Bottom line, iz starega sistema na olje torej ne potrebujem nič, le vode odklopim in priklopim na nov sistem. Potrebujem:
-peč z bojlerjem 20kW http://www.ikoma.hr/centrometal/centrom...
-črpalko za radiatorje http://instal.si/index.php?id=10404&c=1...
-ekspanzijo za tehnično vodo

Mešalnega ventila ne rabim? Na radiatorjih so termostatski ventili. Iz tistega v ponudbi inštalaterja sklepam da rabim še termični ventil za varovanje kotla, varnostni ventil za ck, termomanometer, polnilno pipo, regulator vleka za peč ter cevi za inštalacijo in inox za v dimnik. Sem kaj pozabil, oz. kar kaj sem pozabil?:) Aqua mehčalec vode je še v ponudbi, sklepam, da je to bolj novejša fina zadevca, ki ni škodi če jo maš, ni pa nujna, ali pač?

half-on-topic:
Ni mi jasno, zakaj bi imel 2 peči. Vsi skupaj dajte denar na kup in si vsi znižajte stroške. Če se ne morete zmenit, se pa odselite in naj se tastari j*****o z drugimi podnajemniki.

bi bilo fino, vendar se trenutno finančno ne splača. Gradim svoj starup za lepšo prihodnost, do takrat je pa treba met toplo:D
There is nothing to fear but the fear itself.

...:TOMI:... ::

V bistvu si sam sebe negiral z neodvisnostjo. Da podreš drevo, rabiš motorko, traktor, vitel nato še prikolico in seveda bencin oziroma nafto ter ljudi, ki delajo s tem. Pri vsej tej stvari je tako, da če nimamo nafte, ti tudi stoječa drevesa ne pomagajo, ne bi mogli zadostiti vse potrebam po toploti, ker enostavno nimamo v državi zadosti ročnih žag in ljudi, ki bi na roke nosili les iz gozda.

V vsej tej verigi je samo en člen več, to je mlin za sekance. In zaradi enega člena ti govoriš o neki odvisnosti... Sicer je pa tako, da če pride do nekega sranja, bo prvo prišlo pomanjkanje nafte, šele potem vse ostalo v verigi. V skrajnem primeru lahko iz peči tudi odviješ dol gorilnik in priviješ vratca ter kuriš na drva.

MasterMiG, ti pa namesto nove peči in neke polovične rešitve, raje montiraj kako klimo gor in se grej s klimo, če iščeš neke začasne rešitve. Ko boš pa imel denar, pa naredite sistem, kot se zagre, še prej pa ne pozabite na sanacijo bajte, preden, boste karkoli šarili v kurilnici.
Tomi

ZaphodBB ::

Najlepša hvala ZaphodBB in ostali za odlična pojasnila:) Sedaj mi je precej bolj jasno vse.
Zalogovnik je dejansko odlična rešitev, trenutno sicer predraga, a dolgoročno neizogibna. Upam, da ne bom preveč uničil peči v vmesnem letu ali dveh brez? To smolo se da očistit?

Nič ne boš uničil, če je ne boš pregrel. Treba biti pazljiv, da ne boš ti (in predvsem boljša polovica, otroci) preveč naložil. Kar se smole tiče, naša peč je bila skoraj 10 let brez zalogovnika, v tem času se je nabralo kar precej oblog, katere sem z veliko muko čistil kolikor se je dalo (sicer zmanjšujejo učinkovitost). Po dveh tednih uporabe z zalogovnikom so praktično vse obologe pogorele/odpadle od takrat je peč čista.


Hiša še nima fasade, tako da sem tudi jaz mnenja da je boljše 20kW peč kot 14, kasneje bo pa itak zalogovnik. Lahko že sedaj pripravim vse za priklop slednjega? Dva t člena in dva kroglična ventila (zalogovnik se veže zaporedno, če sem prav razumel? Takoj za pečjo? Na ta način kasneje samo na t člen priklopim zalogovnik namesto čepkov ter zaprem ventila? ali se mi ne splača?
Bottom line, iz starega sistema na olje torej ne potrebujem nič, le vode odklopim in priklopim na nov sistem. Potrebujem:
-peč z bojlerjem 20kW http://www.ikoma.hr/centrometal/centrom...
-črpalko za radiatorje http://instal.si/index.php?id=10404&c=1...
-ekspanzijo za tehnično vodo

Jaz imam dva zalogovnika vezana zaporedno (efektivno se obnašata kot en izjemno visok zalogovnik) - filozofije so različne seveda. Sicer se pa zalogovniki na sistem peč/radiatorji veže vzporedno. Vsekakor se boš moral o konkretni rešitvi pogovarjati s svojim mojstrom.


Mešalnega ventila ne rabim? Na radiatorjih so termostatski ventili. Iz tistega v ponudbi inštalaterja sklepam da rabim še termični ventil za varovanje kotla, varnostni ventil za ck, termomanometer, polnilno pipo, regulator vleka za peč ter cevi za inštalacijo in inox za v dimnik. Sem kaj pozabil, oz. kar kaj sem pozabil?:) Aqua mehčalec vode je še v ponudbi, sklepam, da je to bolj novejša fina zadevca, ki ni škodi če jo maš, ni pa nujna, ali pač?

Tvoj monter bo pravi naslov za ta vprašanja.

V bistvu si sam sebe negiral z neodvisnostjo. Da podreš drevo, rabiš motorko, traktor, vitel nato še prikolico in seveda bencin oziroma nafto ter ljudi, ki delajo s tem. Pri vsej tej stvari je tako, da če nimamo nafte, ti tudi stoječa drevesa ne pomagajo, ne bi mogli zadostiti vse potrebam po toploti, ker enostavno nimamo v državi zadosti ročnih žag in ljudi, ki bi na roke nosili les iz gozda.

V vsej tej verigi je samo en člen več, to je mlin za sekance. In zaradi enega člena ti govoriš o neki odvisnosti... Sicer je pa tako, da če pride do nekega sranja, bo prvo prišlo pomanjkanje nafte, šele potem vse ostalo v verigi. V skrajnem primeru lahko iz peči tudi odviješ dol gorilnik in priviješ vratca ter kuriš na drva.

MasterMiG, ti pa namesto nove peči in neke polovične rešitve, raje montiraj kako klimo gor in se grej s klimo, če iščeš neke začasne rešitve. Ko boš pa imel denar, pa naredite sistem, kot se zagre, še prej pa ne pozabite na sanacijo bajte, preden, boste karkoli šarili v kurilnici.

Mlin za sekance je vse prej kot poceni. Pri sekancih so problem tudi podajalni polži, ki so zelo glasni po izkušnjah uporabnikov.

...:TOMI:... ::

Saj traktor tudi ni poceni, pa ga ima vsak kmet. Mlin za sekance stane okoli 8 k€, mnogi imate doma avto, ki stane 20 ali 30 k€, s tem, a ti ta stroj prinaša denar, avto ga pa samo izgublja.

Mnoge kurilnice in kuhinje stanejo več, kot ta mlin. Storitev mletje pa stane 5 € za nasuti meter sekancev, rabiš pa cca. 40 nasutih kubičnih metrov sekancev na sezono, kar je ekvivalentno 3000 l kurilca. Nasuti meter sekancev pa stane 15 €.


Izkušenj s polži nimam, če je glasno je potrebna dodatna izolacija, da se zvok zaduši.
Tomi

A. Smith ::

...:TOMI:... je izjavil:

Malo pretiravaš z zalogovniki oziroma hranilniki toplote. Normativ je 50 l/kW moči. Tudi z močjo pretiravaš, 20 kW peč ima danes mnogo boljši izkoristek drv, kot pred 20-30 leti. 20-30 let stara peč ima izkoristek tam okoli 60-80 %, nove imajo 90 in več, zato je potreba po močni peči neupravičena.

Iz tvojega zapisa je videti, kot da lahko zaradi boljšega izkoristka novih kotlov vzameš šibkejšo peč.

To je seveda zmotno; če govorimo o 20 ali 30 kW, je to izhodna moč, ki je neodvisna od izkoristka. Edina razlika je, da boš pri starejši peči za gretje enako dolgo časa z enako izhodno močjo porabil več goriva.

Moč peči določa prostor, ki ga ogrevamo, velikost zalogovnika in čas obratovanja. Če toplotna črpalka deluje 24 ur na dan, peč pa gori 8 ur (ker se morda investitorju pač ne ljubi nakladati drva več kot 1x na dan), bo morala biti peč ustrezno močnejša, da nadomesti izgubljen delovni čas.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

gensi ::

@MasterMiG:
Morda samo nasvet - odloči se kolišen zalogovnik boš vgradil in raje takoj kupi ustrezno večjo ekspanzijsko posodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gensi ()

...:TOMI:... ::

Hehe, ni res. Moč se vedno podaja kot vhodna moč, ne izhodna. Elektro motor, z močjo 5 kW bo imel priključno moč 5 kW, na osi bo pa ustezno manj, zaradi trenja, segrevanja, hrupa... Recimo, da bo na osi 4,5 kW.

Ravno tako je pri moči peči. Peč je lahko 30 kW, pa če ima izkoristek samo 60 %, to pomeni, da dobiš ven samo 18 kW uporabne toplotne moči. Mirno lahko vgradiš novo peč moči 20 ali 25 kW z 80 % izkoristkom, s katero dobiš 16 oziroma 20 kW.

100 W klasična žarnica, bi potem morala imeti 950 W vhodne moči, da bi izhod bil 100 W "svetlobne moči"?
Tomi

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

Hahaha, po žarnici sklepaš na vse ostalo? :))

For motors (electrical or otherwise), their power rating is conventionally defined as their output (e.g. shaft) power, not their input power consumed.

Power rating @ Wikipedia

The output power of a wood burning stove is measured in kw's, much like radiators and electric heaters. This is a guide as to the power that the stove will put out each hour into your room - so a 5kw stove for instance will deliver about 5kw's of heat per hour into your room.

http://www.woodburningstovesandflues.co...

You stand corrected!
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

ZaphodBB ::

gensi je izjavil:

@MasterMiG:
Morda samo nasvet - odloči se kolišen zalogovnik boš vgradil in raje takoj kupi ustrezno večjo ekspanzijsko posodo.

Ekspanzije so najmanjši problem. Jaz imam za svojih 3000l vode tri stolitrske ekspanzije. Stara ekspanzijska posoda pokriva preostanek sistema. Za tri stolitrske sem se odličil iz dveh razlogov. Prvič imam postavljene tako, da čez njih komot postavim eno mizo. Drugič, rajši vidim da mi v primeru defekta na eni kapaciteta pade s 300l na 200 - namesto na 0.

MasterMiG ::

Torej ekspanzijo lahko kasneje priključim skupaj z zalogovnikom?
Mešalnega ventila ne potrebujem, kot raziskujem po netu. Predvsem se uporablja pri kombinaciji nizko in visokotemperaturnih obratovalnih režimov, ter za zaščito kotla, za kar tako ali tako pri meni poskrbi ločen termični ventil za varovanje kotla?
Glede drv in njih pridobivanja:
Za cca 10m drv potrebujem (ne štejem kako hlode zvlečt iz gmajne do dvorišča) eno polnjenje motorke, max liter bencina, da razžagam na metre. Potem nastavek za klanje, hmm, ene 5 ur laufa manjši traktor, ne porabi menda več kot 10l nafte v tem času. Pa še žaga ene 4 ure na istem traktorju, manjši obrati kot hidravlika; 5l. Torej cca 20€ stroška nafte za kurivo za celo sezono, no, vsaj 2/3. Ter en dan dela od zore do mraka. Ni kotla na zemlji ali energenta, ki bi se po ceni približal temu. Stroje zato pa, kot si rekel, ima vsak kmet. Ker jih je na žalost večina skreganih med sabo in ima vsak svoje, kljub temu da bi lahko vsaj tri srednje velike kmetije imele skupno, pa vsaj 5 manjših... Ampak stroji so, nafta stane 1.4€ na liter, in ekonomika je. Polž za sekance pa je drag kot žafran in glasen kot ognjemet. V svoji hiši bom tako imel dvokuriščni kotel, enega za drva in drugega za pelete, ki so skoraj gotovo najboljše razmerje price/performance. In pa ogromen zalogovnik, ter TČ. Drva imajo še eno prednost; karkoli se zgodi, tudi če ni elektrike, je toplo;)
Glede moči kotla:
Če je predimenzioniran, malo več pokuriš kot je treba. Če je poddimenzioniran, te zebe. Če prav razumem. Lahka izbira torej :D Plus z dovolj velikim zalogovnikom, again, če prav razumem, ni noben kotel predimenzioniran?
There is nothing to fear but the fear itself.

MasterMiG ::

offtopic, malo glede drv in montaže; kar lahko narediš sam, naredi. Sploh če si tehničen tip. Zrasel sem pri dedu v mizarski delavnici, slednji je svoj vikend naredil sam 100%, od elektrike do vode. Po 30 letih vse bp. Ko smo s starši gradili hišo, sem ugotovil, da čim te ni zraven, se kaj poklošari. Razen če izbereš najdražje izvajalce, pa še to ni nujno. Sčasoma sem začel vedno več delati sam. Od betoniranja muld in škarp (po armaturnem načrtu), polaganja ploščic, knaufa, tlakov,... Vse se da naučiti, če imaš pravi pristop in se ne lotišm dokler nisi prepričan, da veš dovolj. Youtube pomaga, pogovor z strokovnjaki še bolj. Zakaj dolgovezim? Služb bo vse manj.. V gradbeništvu je že tako. Oče, dipl. gradbeni inž. z 20 leti izkušpenj, poobl. revident, zasluži cca. 800€ na mesec. Prvi inštalater, ki nam je dal astronomsko ponudbo, bi za po njegovih besedah 3-5 ur dela rad imel 400€. Halo? Nihče od nas ni toliko plačan. Edina rešitev - naredi sam. Pri drvih isto. Zmeni se s kmetom, kupi hlode, naredi si jih v drva sam. Gmajno morajo čistiti, že po zakonu, časa jim pa tako ali tako primankuje.
There is nothing to fear but the fear itself.

ZaphodBB ::

Ekspanzijo potrebuješ cca 10% (v resnici gre normativ od 7%-12%) volumna vode v sistemu. Tako, da ekspanzije komoti montiraš sproti ko povečuješ volumen. Je pa več manjših enot dražjih od ene masivne.

Glede dimenzioniranja peči je pa zadeva taka, da ne predimenzioniran niti poddimenzioniran ni fajn. Če imaš premajhnega te bo zeblo, ko bo hudo mraz. Če imaš prevelikega, pa ne bo mogel obratovat normalno - ker mu bo skozi zapiralo dovod zraka.

V tvojem primeru, ti je mojster svetoval pravilno - 14kW je ravno prav za srednje veliko družinsko hišo, če kuriš na način da stalno dokladaš (brez zalogovnika, direkt na radiatorje). Med 20 in 30 kW boš imel iste probleme kot (smo) jih imamo vsi, ki imamo tovrstne kotle - skozi večino kurilne sezone bo kotel premočan in ga bo zapiralo.

Vendar, če boš na dolgi rok montiral zalogovnik - kar je po mojem praktično obvezno, boš pa vesel močnejšega kotla.

Glde inštalaterjev, če si v okolici Ljubljane ti dam lahko jaz kontakt od svojega, ne morem rečt slabe besede čez njega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Magic1 ::

Če nameravaš imeti zalogovnik, potem je skoraj obvezno da predimenzioniraš peč. Saj imaš ja veliko količino vode za segret. Če mene vprašaš, je kurjenje bajte z, ali brez zalogovnika, polonoma različna zadeva in temu primerno je tudi potrebna moč peči popolnoma različna.
Magic

MasterMiG ::

Se priporočam za kontakt ja, hvala, sem iz Lj:) najraje mail?
Peč pa 20kW, od Centrometala, z bojlerjem.
Še eno vprašanje, ali je potrebno s krogličnimi ventili zaobiti črpalko, če hočem, da voda kroži termosifonsko? Ali se da črpalko tako priviti da sprosti pretok?
There is nothing to fear but the fear itself.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Nedelujoča črpalka predstavlja precejšen upor toku vode, če bi naj le-ta krožila termosifonsko. Mi smo imeli termosifonsko kroženje vode in smo črpalko ločili v paralelno vejo z ventilom (smo imeli kar običajnega), drug ventil je pa bil na glavni veji vzporedno s črpalko. Ta je bil odprt in oni pred črpalko zaprt, ko je voda krožila termosifonsko in obratno, ko jo je poganjala črpalka. Če smo zadevo pozabili (ventili nastavljeni za delovanje obtočne črpalke, črpalka pa izklopljena), je zadeva še vedno delovala, a bistveno slabše. Imeli smo tudi zelo izdatno dimenzioniran vertikalni vod (2,5 cole), od katerega so se cepile veje na radiatorje.

LP

Jože

A. Smith ::

MasterMiG je izjavil:

Se priporočam za kontakt ja, hvala, sem iz Lj:) najraje mail?
Peč pa 20kW, od Centrometala, z bojlerjem.
Še eno vprašanje, ali je potrebno s krogličnimi ventili zaobiti črpalko, če hočem, da voda kroži termosifonsko? Ali se da črpalko tako priviti da sprosti pretok?

Termosifonsko kroženje vode v primeru izpada električne energije je prima zadeva.

Prepričaj se samo, da bo tudi peč delovala brez elektrike. Novejše peči na drva imajo praviloma ventilator za prisilni vlek ter elektronsko regulacijo dovoda zraka, itd. Lahko nabaviš tudi zastarel model brez tega, samo bo imela taka peč slab izkoristek. Pozanimaj se.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

ZaphodBB ::


Prepričaj se samo, da bo tudi peč delovala brez elektrike. Novejše peči na drva imajo praviloma ventilator za prisilni vlek ter elektronsko regulacijo dovoda zraka, itd. Lahko nabaviš tudi zastarel model brez tega, samo bo imela taka peč slab izkoristek. Pozanimaj se.

Ko malo preračunaš zadeve začneš ugotavljat, da so kondenzacijski kotli en sijajen marketinški (in lobistični) nateg. Za precej skromno povečanje učinkovitosti (70-80% klasičen kotel vs 80-90% kondenzacijski kotli) plačaš precejšnjo razliko v ceni, imajo krajšo življenjsko dobo, poleg tega je inštalacija zahtevnejša, če še nimaš INOX dimnika - moraš sanirati dimnik, povrhu vsega pa imaš lahko še kondenzacijskim kotlom lastne težave z obratovanjem zadeve.

Po moji oceni se kondenzacijski kotel ne zamortizira nikoli. Sicer bodo klasični kotli eventuelno prepovedani, tako da ne bo nobene dileme več. A vseeno.

Mimogrede - zanimiva debata, ki izpostavlja razne detajle katere zagovorniko kondenzacijskih kotlov pozabijo povedat:
Talk:Condensing boiler @ Wikipedia

Magic1 ::

Ma ne ga srat glede elektrike v današnjih časih in zapravljat denar za obvoze. Sej ni problem kupit en generatorček za drobiž in ga nucat enkarat na 5 let, ko zmanjka elektrike...
Magic

ZaphodBB ::

Magic1 je izjavil:

Ma ne ga srat glede elektrike v današnjih časih in zapravljat denar za obvoze. Sej ni problem kupit en generatorček za drobiž in ga nucat enkarat na 5 let, ko zmanjka elektrike...

Jaz imam ogrevalni sistem, ki je odporen na jedrsko vojno, pa še nič me ni stalo a ni to fino?

roCkY ::

MasterMiG je izjavil:

Torej ekspanzijo lahko kasneje priključim skupaj z zalogovnikom?
Mešalnega ventila ne potrebujem, kot raziskujem po netu.

Nisem bral cele teme. Veliko pa je bilo že povedanega v temi. Na drveh in zalogovnikih smo 4 sezone. Prej klasična peč na drva.
S temle glede mešalnih se pa nikakor ne morem strinjati. Vsaka veja mora imeti mešalni ventil. najbolje kak digitalni ana katerem dokaj točno nastaviš kar rabiš. Zadeve so nekaj prek 100€ po komadu kolikor se spomnim.
1. izgube tople vode pri transportu so veliko manjše. Nima smisla greti kleti. Seveda odvisno kako imaš speljano in koliko izolirane cevi.
2. oz. prvič: Ogrevanje s hladnejšo vodo je veliko bolj prijazno. Manj suši zrak v prostoru. Klima je bitveno bolj prijetna. Nihanj temperature skoraj ni. Nikoli se ne opečeš na radiatorju...

ena večjih dilem je kako vklapljati črpalke. Sam sem se odločil za timerje, ker izklop glede na en prostor na veji nikakor ni optimeale. Na radiatorjih pa so digitalne glave,ki so dosti bolj natančne od mehanskih.

Suma sumarum je sistem z zalogovniki odlična rešitev sploh ko je gorivo iz domačega gozda ali kak odpadni material (v našem primeru se navere zbitih palet za skoraj celo sezono, zanimivo, da jih nihče ne mara in mi jih pridno nakladajo skupaj s celimi za menjavo), ki se nabira tekom leta.

roCkY ::

Pozabi sem dodati še to, da nikakor ne kupuj peči z kuriščem za 33 cm polena. Vsaj 55 mora biti globoko!

gorjanc ::

roCkY se strinjam mešalni ventili so super zadeva ko imaš peč na drva z zalogovnikom, in ima odvečna toplota kam iti. V primeru kot ga ima MasterMiG pa so popolna traparija saj se bo peč v prehodnih obdobjih(lansko zimo praktično cela zima) skoraj takoj pregrela, pripirala se ji bo loputa za zrak ter močno zmanjšala izkoristek gorenja.

Budget varijanta za katero sprašuje MasterMiG.

Ogrevanje
Priklopiš direktno na linijo katero hočeš ogrevati, namestiš dva kroglična ročna ventila s katerima lahko izbiraš peč na olje ali drva. Kroglična ventila namesti na cevi z toplo vodo , tako ostanejo cevi na povratku povezane na obstoječo ekspanzijo in jo koristijo (obvezno preveri če je dovolj velika, za povečan volumen vode v peči).

STV
Kupiš bojler ki ima vgrajeno kačo preko katere segrevaš vodo, rabiš črpalko ki bo potiskala vodo skozi kačo (črpalka naj bo majhna max 40W). Črpalko vklapljaš preko dveh termostatov enega v bojlerju (izklopi črpalko ko temp preseže želeno temperaturo), drug termostat se veže na peč na drva (ne pusti vklopiti črpalke dokler temperatura peči ni vsaj cca. 50°C). Jaz menim da STV skoraj nujno rabi ekspanzijo, saj ni veliko vode bo majhna/poceni.
Druga opcija je peč z vgrajenim bojlerjem odpade vse sranje ki sem ga opisal zgoraj (razen ekspanzije). Je pa vprašanje če ti je bojelr dovolj velik, mi imamo 280l bojler pa nam zdrži voda 2 dni kar pomeni da bi moral poleti manj kuriti.

Mimogrede glede na to da se bo ogrevalo samo ene nadstropje predvidevam da cca. 100m2 se mi zdi 14kw ustrezna moč.

Z ogrevanjem se ukvarjam poklicno sicer na mnogo večjih sistemih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241081 (15317) feryz
»

Zalogovnik 500l DA ali NE

Oddelek: Loža
358342 (7164) jero_no1
»

Zalogovnik ali predelava na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7215637 (12144) krneki0001
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017635 (5004) letmein
»

Ali se splača na navadno peč (feroterm 35kW) vgraditi zalogovnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5142258 (41393) jozuaj450

Več podobnih tem