» »

Ali se splača na navadno peč (feroterm 35kW) vgraditi zalogovnik

Ali se splača na navadno peč (feroterm 35kW) vgraditi zalogovnik

«
1
2

detroit ::

Zanime me kar je v naslovu, oz. fotra zanima:)
Skero
  • spremenil: detroit ()

TRIROG ::

Predvidevam da gre za peč na ELKO.
Čisto na hitro ... Dejstvo je, da najbolj optimalen izkoristek gorilnikov ELKO dosežeš, ko se vse skupaj segreje, in da je bolj učinkovito, da imaš manj daljših gorilnih intervalov kot pa več kratkih intervalov. S tega vidika je zagotovo učinkovito. Ali se pa splača pa je odvisno od cen, porabe ...

Načeloma je takole: zalogovniki se uporabljajo pri pečeh, kjer se v kratkem času sprosti veliko energije, ki se je ne da v istem času izkotistiti (kotli na drva). Ponavadi se to rešuje tako, da se pripirajo vratca za zrak, da počasneje gorijo drva in je s tem manjša temepratura, vendar to za sabo lahko potegne tudi t.i. pajcanje kotla, nabiranje saj in posledično neučinkovitost. Zato novejši kotli na drva delujejo na principu, da gorivo izgori čimbolj optimalno (vgrajene imajo celo lambda senzorje) in pri tem sprosti čim več energije, ki se nato lahko shrani v zalogovnik.

Al' neki tazga ...

shovty ::

Kaj misliš s tem navadno peč? Če je to peč na olje potem se ne splača.

detroit ::

v bistvu je sedaj na drva, prej je bila na olje pa se je fotr neki igral očitno.

Trirog torej za nuba shortly če imamo na drva se splača?:)
Skero

MadMax ::

Na drva, ja. Zakaj, je dobro opisal TRIROG.

Na olje, ne.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BOMGABIKSAL ::

Če imaš pozimi ko greješ spodnja vratca (dovod kisika) zaprta več kot dvajset minut se splača..drugače ne.

Zalogovnika pod 1500 litri NI smiselno kupovat.
JANŠA JE NAŠ--MI SMO JANŠATOVI

noraguta ::

če je na drva se splača že iz stališča optimalnega izgorevanja. pa še dodaten plus je da so zjutraj radijatorji topli.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

detroit ::

Bombabiksal zakaj pa ni smiselno?
Skero

noraguta ::

zalogovnike itak deminzioniraš glede na površino , imaš pa ti kar močno peč za enodružinsko hišo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

energetik ::

Vsekakor je smiselno, tudi s stališča udobja. Kako velik zalogovnik moraš kupiti je pa odvisno od moči peči in tega, kolikokrat na dan si pripravljen nalagati drva, prav tako od izolacije bajte in povprečne zunanje temperature.
Potem pa samo črpalko iz zalogovnika na radiatorje vežeš na sobni termostat in si zmagal.
Večji zalogovnik pomeni da imaš lahko v njem nižjo temperaturo, kar pomeni manjše sunke toplote, ko termostat vklopi črpalko ter manjše toplotne izgube. Po drugi strani moraš pa iz mrzlega stanja divje kuriti, da zalogovnik sploh doseže uporabno temperaturo.

BOMGABIKSAL ::

detroit je izjavil:

Bombabiksal zakaj pa ni smiselno?
Sj sem napisal glege časovne priprtosti vratc za zrak...

Če se ti vratca priprejo recimo samo za pet minut NI smiselno dodatno vgradtiti zalogovnika, saj svo pridobljeno toploto ponuca že hiša in zalogovnika nikakor ne boš mogel segreti...torej strel v prazno.

Tistih dvajset minut JE odločilnih.
JANŠA JE NAŠ--MI SMO JANŠATOVI

noraguta ::

Večji zalogovnik pomeni da imaš lahko v njem nižjo temperaturo, kar pomeni manjše sunke toplote, ko termostat vklopi črpalko ter manjše toplotne izgube. Po drugi strani moraš pa iz mrzlega stanja divje kuriti, da zalogovnik sploh doseže uporabno temperaturo.

mnja no tuki ni glih velik maneverskega prostora , najbrš ne bo šel kaj dlje od ladomata pri regulaciji(sicer bi najbrš menjal tudi peč) , tu pa se potem temperature gibljejo nekje med 65 in recimo 85.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BOMGABIKSAL ::

noraguta je izjavil:

zalogovnike itak deminzioniraš glede na površino , imaš pa ti kar močno peč za enodružinsko hišo.



Vendar NE VEŠ koliko energije porabi ta hiša.
JANŠA JE NAŠ--MI SMO JANŠATOVI

roCkY ::

Zalogovnik se finančno morda ne splača. A prinese udobje pri kurjenju in bistveno izboljša ambijent. Ni nihanj temperature.

En dobni trmostat na stanovanje vezan na črpalko je neumnost. Je pa vodoinštalaterje v to dokaj težko prepričat. Zdeva ti špila le na temperaturo v enem prostoru.

Če je stavba dobro izolirana ni nikoli potrebe, da imaš v tokokrogu več kot kakih 40-45 stopinj. Nikakršne potrebe za senzor zunaj. Črpalke daš na taimer na radiatorje pa digitalne termostatske glave. Sam imam WV termovo peč in 1500l zalogovnik + 300 l bojler. Kurim v glevnem vsak 2 dan. Le ko so temperature pod -5 dnevne je morda treba vsak dan zakurit. Lani mogoče kak teden. Ogreva se 2 nadstropji s po cca. 80m2 + stopnišče. Gremo pa sedaj v 3 sezono.

Skratka temperatura praktično ne niha kot pri klasičnem kurjenju z drvmi.

Temperaturne izgube objekta pa so seveda tiste, ki dimenzionirajo porabo.

shovty ::

roCkY je izjavil:

...
En dobni trmostat na stanovanje vezan na črpalko je neumnost. Je pa vodoinštalaterje v to dokaj težko prepričat. Zdeva ti špila le na temperaturo v enem prostoru.
..

sobni termostat v eni sobi in v ostalih termostatski ventili pa je to to. Sobni termostat je dobra zadeva da lahko malo reguliraš kako toplo hočeš met v določenem času. Npr. ko te ni doma ne potrebuješ tako toplo, ponoči tut ni potrebno več kot 19 stopinj...

Aston_11 ::

noraguta je izjavil:

Večji zalogovnik pomeni da imaš lahko v njem nižjo temperaturo, kar pomeni manjše sunke toplote, ko termostat vklopi črpalko ter manjše toplotne izgube. Po drugi strani moraš pa iz mrzlega stanja divje kuriti, da zalogovnik sploh doseže uporabno temperaturo.

mnja no tuki ni glih velik maneverskega prostora , najbrš ne bo šel kaj dlje od ladomata pri regulaciji(sicer bi najbrš menjal tudi peč) , tu pa se potem temperature gibljejo nekje med 65 in recimo 85.


Kaj je to ledomat?

detroit ::

laddomat najbrž misli
Skero

gumby ::

Kako je glede maksimalne velikosti zalogovnika? Je neka meja, nad katero nima smisla it ali velja ameriško načelo "bigger is better"?
my brain hurts

roCkY ::

shovty je izjavil:

roCkY je izjavil:

...
En dobni trmostat na stanovanje vezan na črpalko je neumnost. Je pa vodoinštalaterje v to dokaj težko prepričat. Zdeva ti špila le na temperaturo v enem prostoru.
..

sobni termostat v eni sobi in v ostalih termostatski ventili pa je to to. Sobni termostat je dobra zadeva da lahko malo reguliraš kako toplo hočeš met v določenem času. Npr. ko te ni doma ne potrebuješ tako toplo, ponoči tut ni potrebno več kot 19 stopinj...


Saj zato pa imam na vsakem radiatorju digitalno termostatsko glavo z več sektorji. V vsakem prostoru svoj režim. Voda pa je načeloma vedno. Načeloma je črpalka prek zime vklopljena med 6 zjutraj in 9 zvečer. Trenutno med 18 in 21. Zakurjeno je bilo v tej sezoni 1*. PA bo za danes in jutri še topla voda. Če je hud mraz pa še ponoči ene 2x požene. Pač minutka tapkanja po timerju v kurilnici in za naslednje obdobje do spremembe vremena je mir.
Če bi imel le dnevni termostat in nočno temperaturo planirano 16 temperatura pa je 18 mi nič ne nuca ker v spalnici ali kopalnici ne bo vode kjer bi rad 21-25 pri 18 stopinjah.

Nekaj je sicer tapkanja po ventilih a tudi manual nastavitev obstaja.

Lažje je mal potapkat kot pa drva do peči spravljat. Sicer so domača pa vseeno.

Buggy ::

@rocky: cist iz firbca...na kaj imas ti to WV term?
Jaz imam namrec tudi WV pec + PX21 gorilec na pelete. V mojem primeru ko imam pelete je stvar nekako bolj kontrolirana (podobno kot gorilec na olje) bi pa verjetno z zalogovnikom kaj prisparal na elekriki, ce bi zmanjsal stevilo vzigov, saj se za (sicer) kratek cas vzge 2Kw spirala ki zazari pelete. Gorilec drugace lepo kontrolira intenzivnost gorenja peletov (pri 75stopinj se vkljuci polovicni rezim - manjsa se doziranje) in tako kotlovska voda niha nekje od 65 (nad kondenzacijo) do nekje 85 stopinj.

roCkY ::

gumby je izjavil:

Kako je glede maksimalne velikosti zalogovnika? Je neka meja, nad katero nima smisla it ali velja ameriško načelo "bigger is better"?


Sam bi vzel 2000 l, če bi lahko spravili v klet. A klet v hiši iz konca 60-ih je prenizka in druge kot 2*750l ni šlo notri. Več pa pomoje za 1-2 stanovanjsko hišo nima smisla. Z 2000l ob solidnem managementu s toploto komot zdržiš 2 dneva.
Seveda mora imeti objekt dober plašč (kakih 16-20 cm izolacije) in dobra okna. To se nenazadnje zelo pozna tudi poleti.
Če ne pač zaloga traja ustrezno manj.

Drva so različna tako da s tega stališča je težko reči kaj je smiselno. Trenutno kurimo mehak les iz vetroloma in je treba dokladat. Polno kurišče trdih drv pa so ravno dovolj za sprotno porabo in polno segretje 1800l vode, ko je objekt segret (stene še tople) in je povprečna zunanja dnevna temparatura nekje okoli 0.

energetik ::

gumby je izjavil:

Kako je glede maksimalne velikosti zalogovnika? Je neka meja, nad katero nima smisla it ali velja ameriško načelo "bigger is better"?
Seveda obstaja neko območje velikosti zalogovnika, ki je smiselno. Preberi moj prejšni post.
Recimo da vgradiš 10.000L - si predstavljaš, koliko časa ga boš iz mrzlega stanja spravljal na neko normalno temperaturo? Po drugi strani če je premajhen, potem je podobno kot če ga sploh ni.

BOMGABIKSAL ::

Pod 1500 litrov nima smisla.
JANŠA JE NAŠ--MI SMO JANŠATOVI

roCkY ::

Buggy je izjavil:

@rocky: cist iz firbca...na kaj imas ti to WV term?
Jaz imam namrec tudi WV pec + PX21 gorilec na pelete. V mojem primeru ko imam pelete je stvar nekako bolj kontrolirana (podobno kot gorilec na olje) bi pa verjetno z zalogovnikom kaj prisparal na elekriki, ce bi zmanjsal stevilo vzigov, saj se za (sicer) kratek cas vzge 2Kw spirala ki zazari pelete. Gorilec drugace lepo kontrolira intenzivnost gorenja peletov (pri 75stopinj se vkljuci polovicni rezim - manjsa se doziranje) in tako kotlovska voda niha nekje od 65 (nad kondenzacijo) do nekje 85 stopinj.


Le z elektriko pomoje ne boš povrnil investicije v zalogovnik.
Če zadeva špila nima smisla. Kolk bi povečal izkoristek z dolgotrajnim gorenjem na polno pa je ?? Tu pa so neskončne debate in nekega odgovora, ki bi temeljil na meritvah na to še nisem dobil. Pa sem se pred časom kar nekaj zanimal okoli tega. A nečesa kar bi me prepričalo nisem videl. Pač za nekaj % izkoristka nima smisla delat enormne investicije. Podobno kot pri samih pečeh. Zlata sredina je pomoje dokaj taprava.

Peleti in sekanci so zato, da jih mehanika sama spravi "do ognja". Drva je treba v kurišče zložiti in energija se najprej preseli v zalogovnnik sicer je treba dežurat. Zapiranje lopute pa seveda drugače (z direktnim dušenjem) zmanjša gorenje kot ventilatorska peč z ustrezno sondažo in elektroniko.

MadMax ::

Velikot zalogovnika je večna dilema.
Za subvencije rabiš 50l/kW. V praksi se je uveljavilo 100l/kW.
Dejansko pa bi moral upoštevat velikost kurišča, koliko drv in smeti sploh spraviš not. Zalogovnik bi moral akumulirat eno polno kurjenje.
Ker imaš najverjetneje predimenzionirano peč, ki tudi ni najnovejega letnika, lahko malce špekuliraš in vzameš ene 60÷70l/kW, torej nekih 2000÷2500l.
Ko boš menjal peč, ti bo itak dovolj kakih 20÷25kW, takrat pa bo tudi velikost zalogovnika ravno ene 100/kW. Če boš spotoma naredil še kaj na obleki hiše si pa sploh zmagal.

Izklapljanje črpalke je miselnost iz prejšnjega režima.
Vremenska regulacija + elektronski (vsaj klasični) termostatski ventili na radiatorjih + hidravlično uravnoteženje sistema.
Vse ostalo je šalabajz ali pa rešitev za mali vikend, ne pa za bajto v kateri prebivaš.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BOMGABIKSAL ::

Jst imam peč na sekance in NOBENEGA zalogovnika.

Vroča voda 80° vsaki trenutek v velem letu v peči.
JANŠA JE NAŠ--MI SMO JANŠATOVI

MadMax ::

Biksi, ne mešaj buč med drva.
Sekanci ga ne rabijo, ker se moč sproti prilagaja, tako kot pri moduliranih plinskih.
Navadne plinske ali na kurilca itak delajo v pravem režimu praktično ves čas delovanja, zato zalogovnik ni smiseln.
Peč na drva pa deluje daleč najbolje, ko dela na polno. Zato zalogovnik.

Je pa res da ni vse v finančni matematiki.
Če gledaš zgolj iz finančnega stališča, je že sama posest bajte totalni fail.
Ako pa bi rad malce udobja pri kurjenju/čiščenju ter mikroklimi v stanovanju primerni sodobnemu času, daš pač kakega jurja tudi za to.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BOMGABIKSAL ::

TAKO JA. Največji izkoristek pri peči dobimo takrat ko že ene tri ure lavfa pod polno "paro".
JANŠA JE NAŠ--MI SMO JANŠATOVI

detroit ::

heh ta hec pride 4k :/
Skero

energetik ::

Kaj pa home-made? Nabaviš rostfraj sod za vino, notri narediš spiralo iz bakrene cevi ter vhod in izhod za radiatorje. Oblečeš v 10-15cm steklene volne. Seveda je potem obvezna odprta ekspanzijska, ker takle sod ni glih narejen za pritisk.

MadMax ::

Jebat ga, zdaj imaš kurilnico vredno 2 jurja, zato je relativno drago (pa s 4 jurji si malce preteral, čeprav 3 ni daleč :) )
Karkoli sodobnega te pride 10÷15 jurjev...

Kurilnice ne delaš za leto-dve, tudi to upoštevaj.

Itak je pa to tvoja/fotrova odločitev.
Še kakšno leto ali dve se ne bo naredilo nič, vmes bo pa morda kdo razmislil koliko stane imet vsakih par let nov avto....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BOMGABIKSAL ::

energetik je izjavil:

Kaj pa home-made? Nabaviš rostfraj sod za vino, notri narediš spiralo iz bakrene cevi ter vhod in izhod za radiatorje. Oblečeš v 10-15cm steklene volne. Seveda je potem obvezna odprta ekspanzijska, ker takle sod ni glih narejen za pritisk.

Prešvoh material
JANŠA JE NAŠ--MI SMO JANŠATOVI

MadMax ::

Zakaj prešvoh?
Zalogovnik je voda v sodu.
Sistemsko vodo pod tlakom pa voziš prek spirale.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BOMGABIKSAL ::

In se ti voda segreje in naraste na 2.5 bara preden varsnostni ventil odpre...puf

In tudi damo varjenje soda je prešvoh na stikih..ne bo šlo.

Pa tudi sam sod košta kr nekaj denarja.
JANŠA JE NAŠ--MI SMO JANŠATOVI

MadMax ::

Jah, brez nič ni nič.
Kdor noče, najde miljavžnt izgovorov za to.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

shovty ::

energetik je izjavil:

Kaj pa home-made? Nabaviš rostfraj sod za vino, notri narediš spiralo iz bakrene cevi ter vhod in izhod za radiatorje. Oblečeš v 10-15cm steklene volne. Seveda je potem obvezna odprta ekspanzijska, ker takle sod ni glih narejen za pritisk.


Za samo akumuliranje viška toplote ne rabiš nobene spirale in tudi tiste bučke o slojih v zalogovniku ne držijo. Tako da za to rabiš samo prazen sod. Seveda mora ta sod zdržat pritiske in ne mre bit navaden sod za vino. Izolacijo si lahko pa sam narediš če se pa splača pa nebi vedel.
Spirale pa rabiš samo če hočeš potem priklopiti kak drug vir toplote (sončna energija, toplotna črpalka).

BOMGABIKSAL ::

Potemtakem bi lahko uporabil stare sode od nafte recimo...
JANŠA JE NAŠ--MI SMO JANŠATOVI

energetik ::

BOMGABIKSAL je izjavil:

In se ti voda segreje in naraste na 2.5 bara preden varsnostni ventil odpre...puf
Sem napisal, da daš na vrhu odprto ekspanizijo. Tudi če vsa voda povre, bo posledica samo veliko pare.
Vse inpute in outpute lahko izvedeš preko pokrova z vrha; pri odprti ekspanzijski na spojih ne po praktično nič pritiska, lahko se samo zacini ali zapre s temperaturno obstojnim silikonom. Vse kar moraš paziti je, da je priklop s peči na bakreno spiralo dobro izveden, kar ni problem. Vse ostalo je brez tlaka. Načeloma bi šlo.

Za samo akumuliranje viška toplote ne rabiš nobene spirale
8-O
Kako pa misliš izvesti prenos toplote s primarnega na sekundarni tokokrog?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

MadMax ::

Sodi od nafte so ene 200 litrski.
Za 7 takih sodov predelat bankrotiraš na bakru za izmenjevalce, zato ni ravno posrečena ideja. Pa še izolacija, da o izgubi prostora ne govorimo.
Ampak načeloma se da.
Če si sam-svoj-majstor se da še več kot marsikaj, če morajo vse narediti drugi pa pač manj.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

energetik ::

Evo ga 1500L, cirka 1000€
Za neko polovico cene ta pravega zalogovnika bi se dalo kaj naredit, če imaš malo tehnične žilice in delaš sam.

roCkY ::

Klik.

Mal filozofirate.
Zakaj več krogov za zalogovnik peči kot pravite v zadnjih postih??
Le preklopni ventili usmerjajo vodo med pečjo, zalogovnikom in radiatorji. Sam imama 2 vezana zaporedno pa super špila.

PS: nov post odkar sem pisat začel

Za pol cene. Nato pa popava. Mah no kakot komu paše.

shovty ::

energetik je izjavil:

Evo ga 1500L, cirka 1000€
Za neko polovico cene ta pravega zalogovnika bi se dalo kaj naredit, če imaš malo tehnične žilice in delaš sam.

800l zalogovnik brez izolacije pride 400€

MadMax ::

Za jurja kupit sod res ni nek biznis...
http://www.ceneje.si/dom-in-vrt/ogreval...
Narejen pravi zalogovnik, tlačni, za to ceno.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

shovty ::

energetik je izjavil:

BOMGABIKSAL je izjavil:

In se ti voda segreje in naraste na 2.5 bara preden varsnostni ventil odpre...puf
Sem napisal, da daš na vrhu odprto ekspanizijo. Tudi če vsa voda povre, bo posledica samo veliko pare.
Vse inpute in outpute lahko izvedeš preko pokrova z vrha; pri odprti ekspanzijski na spojih ne po praktično nič pritiska, lahko se samo zacini ali zapre s temperaturno obstojnim silikonom. Vse kar moraš paziti je, da je priklop s peči na bakreno spiralo dobro izveden, kar ni problem. Vse ostalo je brez tlaka. Načeloma bi šlo.

Za samo akumuliranje viška toplote ne rabiš nobene spirale
8-O
Kako pa misliš izvesti prenos toplote s primarnega na sekundarni tokokrog?


Kakšen prenost toplote? Nobenega primarnega in sekundarnega tokokroga ni. Zalogovnik!=Bojler za sanitarno vodo. Pri bojlerju rabiš prenos toplote, pri zalogovniku pa voda samo kroži iz peči v zalogovnik.

noraguta ::

MadMax je izjavil:

Jah, brez nič ni nič.
Kdor noče, najde miljavžnt izgovorov za to.

ja ampak izmenjevalc bi bil dražji od cene same cisterne. z eno samo cevjo pa nebi dosegel zadostnega toplotnega toka.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

MadMax ::

shovty: Nisi razumel kako bi se tak zalogovnik naredil....

noraguta: smo že našli 1500l zalogovnik za jurja. Pa še izmenjevalec ima. Brez je še cenejši, 860EUR http://www.instal.si/index.php?controll...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

noraguta ::

MadMax kje ima izmenjevalc? a sem kaj spregledal?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

MadMax ::

Malce si se izgubil... ;)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BOMGABIKSAL ::

Fantje...na sekance naredite...dela ko šus in je najcenejše ogrevanje..pri meni celo zastonj.
JANŠA JE NAŠ--MI SMO JANŠATOVI

MadMax ::

... in vsi naj vozimo golfa, ker je tebi tako super....
Zresni se.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241082 (15318) feryz
»

Termostat regulatorja vleka centralne peči

Oddelek: Loža
182857 (2402) Barbarpapa2
»

Zalogovnik 500l DA ali NE

Oddelek: Loža
358342 (7164) jero_no1
»

Zalogovnik ali predelava na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7215639 (12146) krneki0001
»

Montaža kotla na drva poleg obstoječega sistema na kurilca

Oddelek: Loža
3611582 (8345) gorjanc

Več podobnih tem