» »

Dež in milni mehurčki

Dež in milni mehurčki

Fave ::

Kaj se zgodi, ko kapljica prileti v milni mehurček, ki leti po zrau?

Danes sem to opazoval skozi okno, ko je soseda pihala mehurčke in bil presenečen nad tem, da popolnoma normalno potujejo po srednje močnem dežju. Nekateri so se tudi dvigovali po več metrov.

Ima kdo pri roki razlago zakaj:

- mehurček ne poči, ko vanj prileti vodna kapljica?
- ali se kapljica odbije od mehurčka ali se z njim "zlije"?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

innerspace ::

Zabavno podrocje, potrebno bi bilo narediti serijo poskusov glede dinamike kaplje-mehurcki.

Moje mnenje je, da lahko kapljica potuje skozi mehurcek brez da bi ta pocil ter da se ob tem volumen in gibalna kolicina kaplje zmanjsata.
Po drugi strani, a si med opazovanjem zaznal kak "trk"? Je precej mozno, da ni bilo nobenega kontakta kljub velikemu stevilu kapelj.

Da pa potujejo navzgor me ne preseneca, ob padanju kapljic je zrak precej turbulenten in sklepam, da se oblikuje nek kovneckijski mikro zracni tok, zadosten za dvig mehurcka.

Ampak, to je vse iz neinformirane glave, bom raje pocakal na katerega od bolj nacitanih forumasev:)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zgodovina sprememb…

Fave ::

Trki so zagotovo bili, a jih nisem videl, ker so bili mehurčki ~7m stran.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

simimedi ::



LP

goldenratio ::

Moja kmečka logika

kapljica ima obliko, ki je na dnu široki O na vrhu pa ostri zaključek (kot letalsko krilo)... zato ko potuje skozi mehurček (ki je zmes vode in detergenta) se preprosto zlije z vodno osnovo in naravna oblika kapljice ne predre mehurčka kot igla ampak potuje skozi njega kot tuna skozi vodo....

primer; igla, noht, palica, trava, kamen (na vseh je mikroskopska površina ostra) ki mehurček poči

.                .
 .              .
   .           .
    .         .
     .       .
      .     .
       .   .
        . .
         .

tukaj je tlak velik in mehurček ob trdo, SUHO podlago poči


          .
         . .
        .   .
       .     .
      .       .
     .         .
    .           .
   .             .
   .             .
    .           .
      .        .
        . . .

tukaj je tlak manjši in ob stiku ne poči, ampak kot aerodinamično krilo letala reže skozi mehurček, ki ob vlažni kapljici ne naleti na trenje kot ob drugih površinah in gre skozi.



In seveda kot je zgornji gospod rekel kapljice povzročajo vzgon, ko padajo, ker se med seboj delajo mini zračni vzkonski veter ..vola razlaga

P.S... zgornja slika ima obliko igle (uporabi google)....... spodnja slika pa obliko kapljice (uporabi google)

Zgodovina sprememb…

goldenratio ::

ko mehurček naleti na vlažno snovjo ob isti vizkosnostji, se zlije in plast vode prepreči počenje mehurčka.

ko pa mehurček naleti na suho ali ostro podlago pa se vsa "vlaga" ob stiku prenese na suho površino ali pa ostro površino ki to strukturo predre

P:S zgoraj sem narisal obliko kapljice in igle vendar ko sem poslal ta oblika ni obstala :)

garamond ::

(zamišljena oblika)
.                .
 .              .
   .           .
    .         .
     .       .
      .     .
       .   .
        . .
         .



          .
         . .
        .   .
       .     .
      .       .
     .         .
    .           .
   .             .
   .             .
    .           .
      .        .
        . . .


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj ni vesolje popolnoma simetrično in urejeno?

Oddelek: Znanost in tehnologija
262470 (1599) Saladin
»

Plamen (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18214268 (10991) CaqKa
»

tlak - fizikalno vprašanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
535006 (4382) Aggressor
»

Robot po poteh Jezusa

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
123033 (3033) Izi
»

Aerodinamika (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
847088 (5990) Boeing

Več podobnih tem