» »

Digitalni zapis analognega zvoka (pospešek (+/-) in razdalja hoda membrane pri mikrofonu)

Digitalni zapis analognega zvoka (pospešek (+/-) in razdalja hoda membrane pri mikrofonu)

Alen T 1978 ::

Zdravo.

Prejle sem sedel v kavarni pa se mi je porodila ideja, če bi analogni zvok, ki bi ga zajel z mikrofonom zapisal na računalnik v digitalni obliki tako, da bi meril pozitivni in negativni pospešek in razdaljo hoda membrane.

Je to glede sedajšnje relativne potratnosti digitalnega zapisa analognega zvoka kaj boljša rešitev?

Prosim, ne se mi ali smejat ali me sk*****, če kaj takega že obstaja ali karkoli. Premalo poznam računalništvo in matematiko ter fiziko (sem pa v svojem času bil zelo dober v fiziki in računalništvu in malo manj v matematiki), da bi vedel oziroma, da bi znal izračunat za nek preprost wave analogni zapis (svinčnik, papir) koliko podatkov bi to terjalo. Recimo napram studijski kvaliteti 192 kHz ali več in 24 bit ali več.

Hvala na morebitnem odgovoru.
  • spremenil: Mavrik ()

Sisko101 ::

Alen T 1978 ::

Uf, men je tale članek mal prevelka znanost pa še angleščine ne poznam tolk dobro kar se tiče specifičnih besed. Pa nekak se mi zdi, da to ni to kar sem jaz povedal. Al' je? Nisem šel celega članka prebrat. Ne mi zamerit.

Lahko poveš, kje je ta ideja o zapisovanju pospeška in razdalje hoda membrane v tem članku zapisana?

Jaz sem nekak misli, da bi s tem zapisom (merjenje pospeška in razdalje hoda membrane pri mikrofonu) dobil dobesedno analogni zapis ki bi bil samo pač shranjen v digitalnem zapisu. da bi v bistvu z računalnikom samo enačbe zapisoval (ta dva parametra: pospešek in razdaljo). in če bi to bilo relativno ne bistveno več potratno kot je sedaj 192/24 zapis pol bi blo to kul.

MaCoFaCo ::

Malenkost offtopic, a zanimivo za pogledat:


(The Visual Microphone: Passive Recovery of Sound from Video)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MaCoFaCo ()

Highlag ::

Kaj misliš pa da mikrofon drugače dela? Memebrana se premika z zvokom. Gravitacija nima kaj dosti zraven, dela pa vseeno. Odvisno od gibanja membrane se v tuljavici, ki se giblje z membrano inducira napetost, ki je premosorazmerna z odmikom membrane. Nisi pogruntal nič novega.
Never trust a computer you can't throw out a window

Alen T 1978 ::

Pa porka duš. Ne govorim jaz o tem. Ne govorim o načinu snemanja ampak kako bi digitalno zapisal analogni zvok. Codec.

vostok_1 ::

It is possible, ampak po tej logiki zakaj ne bi kar direkt električni signal digitalizirali?

Mavrik ::

Alen T 1978 je izjavil:

Pa porka duš. Ne govorim jaz o tem. Ne govorim o načinu snemanja ampak kako bi digitalno zapisal analogni zvok. Codec.


Nisem glih poznavalec fizike zvoka (čeprav se s codeci precej ukvarjam :) ) in me zanima kje bi bile pridobitve pri trenutnem samplingu? Oz. kje je pridobitev da posnameš pospešek + premik na vzorec (2 podatka) namesto samo "pozicijo" membrane?
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

Je to glede sedajšnje relativne potratnosti digitalnega zapisa analognega zvoka kaj boljša rešitev?

Glede na to, kako efficient stiskanje je že sedaj (lep primer tega je HE-AAC v2) nwm kak smisel bi to mel. Testiraj ta kodek pri recimo 32Kbit in boš presenečen, kako dobro se že sliši :)

Jst recimo pri 48Kbit (skonvertano iz flac) praktično ne slišim več pretiranih razlik napram originala. Res pa je, da nimam ravno studio quality opreme, ampka vseeno.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Alen T 1978 ::

vostok_1 je izjavil:

It is possible, ampak po tej logiki zakaj ne bi kar direkt električni signal digitalizirali?


Pa dob**, vosto, ja. Kaj druzga (pa jaz govorim?)?

Alen T 1978 ::

Mavrik je izjavil:

Alen T 1978 je izjavil:

Pa porka duš. Ne govorim jaz o tem. Ne govorim o načinu snemanja ampak kako bi digitalno zapisal analogni zvok. Codec.


Nisem glih poznavalec fizike zvoka (čeprav se s codeci precej ukvarjam :) ) in me zanima kje bi bile pridobitve pri trenutnem samplingu? Oz. kje je pridobitev da posnameš pospešek + premik na vzorec (2 podatka) namesto samo "pozicijo" membrane?



Ja no, sej glih tle je keč te moje ideje.
Trenutno se pretvarja analogni zapis v digitalnega tako, da analogni signal zajemaš pač prek mikrofona v nekih intervalih (hertzi) in ta interval zapišeš z biti - odmik signala od negativne ničelne pozicije. Dobiš tele kHz/bit.

Amapk! Ker je to za današnje razmere (predstavljaj si 384kHz/32bit zapis - to je za znoret potratno! = ogromno podatkovnega prostora zavzame) nesprejemljivo (sicer glede na že ne vem kolikokrat izrabljeno oziroma uporabljeno frazo da živimo v 21. stoletju - pa še kar težijo s temi MP3-ji in podobnimi codeci; LOL, žalost) bo pa kmal sigurno to sprejemljivo, ko bodo čez ne vem kolk kmal let na trg poslal bitno zapisovanje na molekularnem/atomarskem nivoju in boš mel na disku velikom kot kovanet bilijo-trilijon bajtov na raspolago in še mnogo več.

Ampak! To še vedno ni analogni zapis. Kakor koli. Danes-jutri, kmal-ne_še_tolk. ... Je pa res, da že nekaj časa obstajajo audiofili, ki stremijo k popolni reprodukciji in enakosti kot je izvor. Pa imajo te smešne in glomazne (ne vem zakaj kurca ne naredijo kovinske analogne plošče ki bi jih naredil z p*m* ne vme čem in dali čez nek steklen/plastičen prozoren zaščitni sloj in bi jih predvajal v laserskih analognih gramofonih - kaj naj rečem? debili al se spet motim; dobro, mal sem zašel pa spet tle trosim jezo po nepotrebnem -> sorry; bad I = ne poznam zakonitosti trga tega bolanega sveta in pol vrhunske stvari stanejo milijone v bistvu so pa prava stvar; mah...) ... Torej z tem zapisovanjem samo pospeška (pozitivni/negativni) in razdalje hoda membrane bi v digitalni obliki zapisal analogni zvok.

Pa sprašujem, če je tle kak tako dober in da je znalec, ki bi lahko kako ugotovil, če bi bilo to lih tko potratno oziroma še celo mnogo več kot je danes sedajšnji 192/24 ali več zapis ali ne bil bistveno več potraten. Je pa kot sem rekel kmalu bojo prišli diski ki bojo zapisovali na molekularni/atomarni sferi/nivoju in bomo imeli res enormne količina za zapisat na raspolago. amapk ti vinilke al pridobljen signal iz mikrofona ne moreš analogno zapisat. Še vedno je v igri ta herčni zajem odmika membrane ki ga pol zapišejo z biti. Kao mreža sistem. Jaz sem si predstavljal da bi z to idejo ki sem jo dobil dobesedno imel brezizgubni zapis ki bi bil enak analognemu izvoru smao zapisan z matematično enačno. Bolj glupo bi bilo, če bi (če se spomnete risanja grafov pri matematiki) tiste krivulje zapisavoal (odseke) z matematično enačbo. To je računsko zelo (pomoje) zahtevno. Tle bi pa samo pospešek meril in odmik od dolin in hribov analognega signala.

Upam, da sem bil jasen?

PS: Sej pravim. Premalo sedaj poznam matematiko in računalništvo in fiziko, da bi lahko tko v okviru predstavljanja v glavi lahko ugotovil ali je to enormno potratno ali niti ne glede na sedajšnji standard (192/24 ali več) in to, da kmalu pridejo še hujši diski.

BigWhale ::

Kaj pa, ko pri analognem zapisu naletis na planckove razdalje? Vesolje ni analogno ampak digitalno. ;) Vprasanje je samo, ce je dovolj pogostokrat vzorceno, da se nam zdi analogno.

Tudi najhujsi audiofili ne bodo vec pri neki hitrosti vzorcenja sposobni razlikovati med digitalnim in analognim. Verjetno je to vzorcenje precej nizje, kot si marsikateri audiofil predstavlja. :)

hojnikb ::

Amapk! Ker je to za današnje razmere (predstavljaj si 384kHz/32bit zapis - to je za znoret potratno! = ogromno podatkovnega prostora zavzame) nesprejemljivo

zakaj bi sploh meu tak nivo vzorčenja ?
last time i checked je slušni prag frekvenc precej nižji od tega.
Pa tudi sicer lahko precej dobro digitalno stisneš take zadeve. Tudi z lossless kodeki.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Alen T 1978 ::

ja porka duš pol vseen če ne živimo v analogne svetu.

gre za zapis analognega zvoka (zvočnega izvora). da bi bil enak izbvrnemu.
v tej sedajšnji obliki (hz/bit) bi pol potreboval res visoko frekvenči zajem in veliko bitov.

s to idejo k sem jo dobil bi pa sam z eno enačbo (pospešek) in eno vrednoto (razdaljo) zapisoval analogni zvok. imel bi brezizgubno kvalitetno kopijo.

BigWhale je izjavil:

Kaj pa, ko pri analognem zapisu naletis na planckove razdalje? Vesolje ni analogno ampak digitalno. ;) Vprasanje je samo, ce je dovolj pogostokrat vzorceno, da se nam zdi analogno.

Tudi najhujsi audiofili ne bodo vec pri neki hitrosti vzorcenja sposobni razlikovati med digitalnim in analognim. Verjetno je to vzorcenje precej nizje, kot si marsikateri audiofil predstavlja. :)


pol vseen če se degradiraš evolucijsko v 44,1khz/16bit guzico. LOL. hehe, ne mi zamert. :D hehe

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

pol vseen če se degradiraš evolucijsko v 44,1khz/16bit guzico. LOL. hehe, ne mi zamert. :D hehe

pomaga, če poslušaš tako vzorčenje pri več kot 128K MP3...

gre za zapis analognega zvoka (zvočnega izvora). da bi bil enak izbvrnemu.
v tej sedajšnji obliki (hz/bit) bi pol potreboval res visoko frekvenči zajem in veliko bitov.

Nebo šlo. Ever. Lahko samo tako zapišemo, da se bo stvar _slišala_ nam "enako"

s to idejo k sem jo dobil bi pa sam z eno enačbo (pospešek) in eno vrednoto (razdaljo) zapisoval analogni zvok. imel bi brezizgubno kvalitetno kopijo.

nebi
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Alen T 1978 ::

hojnikb je izjavil:

pol vseen če se degradiraš evolucijsko v 44,1khz/16bit guzico. LOL. hehe, ne mi zamert. :D hehe

pomaga, če poslušaš tako vzorčenje pri več kot 128K MP3...

gre za zapis analognega zvoka (zvočnega izvora). da bi bil enak izbvrnemu.
v tej sedajšnji obliki (hz/bit) bi pol potreboval res visoko frekvenči zajem in veliko bitov.

Nebo šlo. Ever. Lahko samo tako zapišemo, da se bo stvar _slišala_ nam "enako"

s to idejo k sem jo dobil bi pa sam z eno enačbo (pospešek) in eno vrednoto (razdaljo) zapisoval analogni zvok. imel bi brezizgubno kvalitetno kopijo.

nebi


ja hojnik, če popravim ,no, bi bil približek. pol bi dac nekako prišel smisleno prav. tko pa pri 44,1khz/16bit stran mečeš denar ker nikol ne veš kakšen bo izvorni glasbeni fajl. različni stili igranja itd.

hojnikb ::

približke imamo že danes, ki so več kot dovolj dobri.
#brezpodpisa

BigWhale ::

Alen T 1978 je izjavil:

s to idejo k sem jo dobil bi pa sam z eno enačbo (pospešek) in eno vrednoto (razdaljo) zapisoval analogni zvok. imel bi brezizgubno kvalitetno kopijo.


Komot nardis referencno implementacijo. Ideja samo po sebi ni zgresena, vprasanje samo, ce je dovolj dobra, da se jo splaca uporabiti.

Alen T 1978 je izjavil:

pol vseen če se degradiraš evolucijsko v 44,1khz/16bit guzico. LOL. hehe, ne mi zamert. :D hehe

Nauci se debatirati. Si kdaj delal test, kaksno razliko se sploh slisis?

Alen T 1978 ::

eh. pust ti zgodbo ki jo je zaigralo in odigralo in jo pe igra pokvarjen svet.
gre za kvalitetno brezizguben zapis alanognega zvoka v digitalni zapis. tle ne govorim o konverziji višje kakovostnega digitalnega zapisa v nišji ala iz MP3 320 v MP3 128. tle govorim o analognem izvoru kot so live inštrumenti in vokal in na sloh zvok ki bi ga posnel in v digilano obliko zapisal na disk z temi enačbami ki bi bile enakovredne izvoru. tele krivulje ne bi šel zajemat z sedajšnjim načinom torej z bitnim vzorčenjem na vsake tolk časa ampak bi z enačbo zapisal tiste krivulje od vrha ali dna do naslednjega dna ali vrha. pospešek/razdalja.

jaz si predstavljam da bi bilo to to. brezizgubno.

sej vem, da za praktični primer - praktično poslušanje je 44,1khz/16bit ali več dovolj.

ampak ne pogovarjamo se mi tle o tem ali je to dovolj ali ne.

prišel sem do ideje kako matematično zapisat glasbo. ki bi jo pol shranil na digitalni medij ala disk, cd, dvd, kartico itd.
- problewm je sam tle če je tak zapis s to enačbo za pospešek in parametrom razdalje to v praksi zelo potratno če bi shranil te podatke v digitalno obliko. sam sej pravim slej ko prej bojo prišli enormni diski.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

jaz si predstavljam da bi bilo to to. brezizgubno.

še enkrat. nebo šlo
#brezpodpisa

Alen T 1978 ::

dobro okej. meni se še kar zdi.

BigWhale ::

Popolnoma brez izgub res ne bo slo, saj je nekaj izgub zaradi samega mikrofona. Ampak, recimo, da bi imel stvar "brez izgub". Sedaj lahko nardis zapis, ki dolocen nihaj mikrofona pretvori v enacbo. Na vsake koliko casa pa bos zapisoval taksno formulo? Kako pameten bo tvoj software?

Pritisk tipke na idealnem klavirju bo naredil sinus, ki se mu amplituda manjsa s casom. Sedaj bos moral pa pogruntati nek svoj 'sampling rate', na vsake koliko casa bos preverjal status mikrofona? Z neko formulo lahko zapises stanje mikrofona v danem trenutku oziroma v neki casovni enoti.

Drugace pa, laserski gramofon ni nic novega: Laser turntable @ Wikipedia

Alen T 1978 ::

ne to.

software bi samo beležil odmike membrane na način da izmerja pospešek pojenjanja in pospeševanja in razdaljo hoda membrane. od vrha do dna vsake amplitude. tko sem si jaz zamislil.
no, pač tistega vala.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Kdaj pa je konec enega vala? :)

Alen T 1978 ::

Ja sorry k se ne znam pravilno izražat. A ti res zastopš kako bi ta ideja delovala v osnovi to kar sem si jaz zamislil?
Ne poznam terminologije iz fizike.

Osnovni šolski primer sinusne krivulje. Imaž x os kjer je odstop gor dol ničelen pol maš pa vrh hriba pa dno doline. Od vrha hriba če greš do desne strani do ničelne točke pa pol spet računaš pozitivni pospešek proti dnu doline. pač niso linearni pospeški ampak uno - spet ne pozam terminologije - eksponenten?

recimo da bi z tem sedajšnjim sistemom frekvenčnega vzorčenja in bitnim zapisom samo te točke označil. pol bi pa še upošteval pospešek. pa bi dobil original krivuljo. 1:1.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

glede na to kake pokaš, ti svetujem obisk kake ure matematike in fizike, ki so na višjem nivoju od osnovnošolske. In ti bo jasno, da stvar še zdaleč ni tako enostavna.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Randomness ::

Ojoj, še en wannabe izumitelj. Za začetek ti svetujem, da se naučiš razumljivo izražati v slovenščini. Potem pa si lahko sposodiš kakšno literaturo s področja (teorije) digitalne obdelave signalov. Že Wikipedia ponuja več kot dovolj čtiva v zvezi s tematiko, o kateri sprašuješ (npr. izrek o vzorčenju). Če imaš premalo znanja, da bi razumel, kar piše na tej povezavi, (pa bi to rad razumel), potem bo treba kar lepo zavihati rokave oz. če si sposodim Evklidove besede: "There is no Royal Road to geometry".

Alen T 1978 ::

Lejte. Sej to ni moja stvar. Jaz sem sam idejo dobil.
Zato sem pa tle napisal. - ČE lahko kdo to mal razmisli.

In ne me tle hecat. Kakšen wannabe, če sem na borzi, doma z nedokončano šolo. Zadnji letnik sem začel bolehat.

Kaj me zdej tle za*?

hojnikb ::

Sj te ne zajbavamo, samo izpostavljamo, da to kar ti praviš ni nič novega, hence izumljaš toplo vodo
#brezpodpisa

Alen T 1978 ::

Dobro. Nisem vedel. Sej nič ne izumljam. To ni izumljanje. Izumljanje terja tudi praktično dleo in praktično računanje v tem primeru.

snow ::

Pospešek imaš, če imaš pozicijo v odvisnosti od časa. Drugi odvod po času.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dac pretvornik (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
9513204 (8024) Steinkauz
»

Bitna hitrost zvoka

Oddelek: Pomoč in nasveti
414292 (2996) XLapse
»

Prodaja gramofonskih plošč in kaset še vedno raste (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Rezultati
34476638 (68768)          
»

Vsak deseti prodani album je gramofonska plošča (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
11153565 (41961) gruntfürmich
»

Lani prodanih dvakrat več gramofonskih plošč (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
13916288 (12630) BlueRunner

Več podobnih tem