» »

Pasivno hlajenje i3

Pasivno hlajenje i3

matobeli ::

Zdravo,

MB bi bila zunaj ohišja, na sobni temperaturi (21-28stC). Bi za procesor Intel i3 4330 54W TDP zadoščal en pasivni hladilnik?

Je kakšna dobra p/p varianta aktualna?

hojnikb ::

pa rabiš sploh i3 ?
Ker tile atomi (celeron/pentium j) so pasivno hlajeni že out of the box.
#brezpodpisa

matobeli ::

Rabim. Ker ga že imam :)

Prej sem imel g2020 pa mi je bil malo prešvoh. Pa še ciljal sem na boljšo integrirano grafiko (HD4600), in vse se obnese super za moje potrebe.

hojnikb ::

stvar bo treba precej undervoltat in underclockat + en velik tower hladilni, da bo dovolj hladna v večini nalog :)
#brezpodpisa

matobeli ::

aha, torej teoretično ja, praktično ne.

hojnikb ::

če maš vsaj semi spodobno plato, rukneš gor en fan in nastaviš fan profile tako, da se začne sukat šele ko je res vroč.
#brezpodpisa

petrus ::

Čisto pasivno je pretiravanje, sploh ker so kvalitetni 700 RPM ventilatorji na blažilcih neslišni.
To recimo za 2 EUR: NB Gummislicks Blue Bulk, blažilci tresljajev in nosilci za ventilatorje
stati inu obstati

matobeli ::

kako pa s temi nosilci montiram ventilator na CPU hladilnik?

Drugih ventilatorjev nimam kot na CPUju

gddr85 ::

bolš mogoče kakšne fan clips da ga zatakneš na hladilnik

trnvpeti ::

matobeli je izjavil:

Zdravo,

MB bi bila zunaj ohišja, na sobni temperaturi (21-28stC). Bi za procesor Intel i3 4330 54W TDP zadoščal en pasivni hladilnik?

Je kakšna dobra p/p varianta aktualna?

ja bi bilo dovolj

Trocki ::

Jaz bom tudi nabavil nov comp z i3 4330. Moja želja je, da bi bil comp čimbolj tih. Bo zadostoval tale pasivni hladilnik?
http://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/ko...

hojnikb ::

ne
#brezpodpisa

lonewolf_ ::

http://www.dinokomp.si/produkt/noctua-n...

Tole z ULNA adapterjem pa ga ne boš slišal :)
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Trocki ::

Kakšen hladilnik mi pa potem priporočate? Čimbolj tih seveda.

hojnikb ::

en tower hladilnik z čimtišjim ventom na minimalnih vrtljajih.
#brezpodpisa

lonewolf_ ::

Drugače to je pasivno do 95W ampak dosti dražje... http://www.dinokomp.si/produkt/zalman-f...
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

misek ::

hojnikb je izjavil:

čnastaviš fan profile tako, da se začne sukat šele ko je res vroč.
Ja, in potem nekaj časa poslušaš glasen ventilator, da ti zadevo ohladi. In čez nekaj časa se zgodba ponovi.

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

ne

tole ne drzi za 54W cpu

Trocki je izjavil:

Kakšen hladilnik mi pa potem priporočate? Čimbolj tih seveda.

ne rabis ventilatorja,dosti je pasiven

iz prve roke

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

lonewolf_ ::

misek je izjavil:

hojnikb je izjavil:

čnastaviš fan profile tako, da se začne sukat šele ko je res vroč.
Ja, in potem nekaj časa poslušaš glasen ventilator, da ti zadevo ohladi. In čez nekaj časa se zgodba ponovi.


Moraš bit profi, da bi slišal noctuo z low noise adapterjem na 16db ... pa lahko skozi laufa
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

misek ::

lonewolf_ je izjavil:

misek je izjavil:

hojnikb je izjavil:

čnastaviš fan profile tako, da se začne sukat šele ko je res vroč.
Ja, in potem nekaj časa poslušaš glasen ventilator, da ti zadevo ohladi. In čez nekaj časa se zgodba ponovi.
Moraš bit profi, da bi slišal noctuo z low noise adapterjem na 16db ... pa lahko skozi laufa
Saj to je moj point - ventilator naj se vrti vedno z nizkimi obrati.

hojnikb ::

lownoise adapter yo :)
#brezpodpisa

Qushaak ::

Ne razumem, kaj je razlika, če imač nenavit CPU (oz še takega, ki res precej malo kuri) ne daš vseeno gor enega masivnega hladilnika (Scythe Mugen 4) in vi BIOS-u nastaviš na "Ultra Silent". Stvar bo tudi pod obremenitvijo praktično neslišna (še posebej, če bo v kakem zvočno izoliranem ohišju kot je recimo Fractal Design DEFINE R4).
Sem pa precej prepričan, da se tudi zunaj ohišja nebi slišalo praktično nič. Prej slišiš magnetne diske (in grafiko, če je prisotna v sistemu), ali pa napajalnik je tudi možno, da je glasnejši.

axee ::

Seveda da je pasivno popolnoma nepotrebno. Hladilnik s kvalitetnim ventilatorjem (Scythe, Noctua..), nastaviš da ti fiksno vrti pod 400RPM (če to slišiš, slišiš tudi polže sekat ovinke na okenski polici).

lonewolf_ ::

tako je, hdd bo glasnejši.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

trnvpeti ::

axee je izjavil:

Seveda da je pasivno popolnoma nepotrebno.

neumnost

axee ::

No razloži zakaj, sem odprt za vsa mnenja, rad pa bi slišal protiargument na tole:

Kvalitetni ventilatorji pri resnično nizkih obratih (tam okoli 300RPM) niso slišni tudi iz nekaj centimetrov, naredijo pa OGROMNO razliko, zato je uporaba bolj smotrna, kot popolnoma pasivno hlajenje, za katerega je potrebno velikokrat žrtvovati performance in ure in ure testiranj.

Nevem kakšen nivo testiranja imaš ti in s čem si zadovoljen, ampak jaz ne dam računalnik od sebe, niti ga sam nebi uporabljal, če pasivno hlajenje ne zdrži VSAJ 2 dni polne obremenitve. Pasivno je veliko bolj občutljivo na daljše delovanje (drugače povedano, temperatura se ne ustali dalj časa).

Pa da se popolnoma razumemo, pasivno hlajenje računalnika pomeni, da v njem ni nobenega mehanskega hladilnega člena. Če imaš v ohišju vse pasivno hlajeno in en kvaliteten izhodni ventilator, gre za popolnoma nekaj drugega - pač si prenesel ventilator na taktično mesto in tako posredno z njem hladiš več komponent hkrati - tako sem jaz brez težav ohladil že kar nekaj workstationov - i7 z samo enim izhodnim ventilatorjem, tam do max 500RPM. Osebno niti s tem nisem bil zadovoljen, tako da v moji mašini 2 ventialtorja nikoli ne presežeta 400RPM.

Tudi tonalno najkvalitetnejše ventilatorje (ala Noctua, Scythe, Noiseblocker itd) preglasi tudi najtišji trdi disk (ala Samsung Eco, WD Red/Green itd), dokler jih ne vrtiš tam med 600 in 700 RPM.

Zdaj pa prosim povej, zakaj je pasivno hlajenje računalnika (ne komponent) potrebno, in zakaj je to kar jaz govorim - neumnost.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

Janac ::

Moj celeron na 1155 ne potrebuje nobenga venta, niti ob benchmarkih. Je pa cooler TX3.

lonewolf_ ::

Potem imaš končno "neslišen" komp in ti začne coil whine-at na enem čipu :))
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

trnvpeti ::

ne vem kaksna razlaga je pomembna
pasivno pomeni brez ventilatorja, sploh
ali se suce na 400 ali pa na 600 nima veze
in noben vrteci ventilator ni neslisen

in da potem razlagas, da je z nekim ventilatorjem neslisno je mal smesno

tukaj nimas kaj debatirat

s6c-gEL ::

Pri 100% pasivnem hlajenju se uporablja ohišje kot en velik hladilnik.
http://yournewsticker.com/2013/12/tranq...

Samo tudi tdp ne sme biti prevelik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

axee ::

trnvpeti je izjavil:

ne vem kaksna razlaga je pomembna
pasivno pomeni brez ventilatorja, sploh
ali se suce na 400 ali pa na 600 nima veze
in noben vrteci ventilator ni neslisen

in da potem razlagas, da je z nekim ventilatorjem neslisno je mal smesno

tukaj nimas kaj debatirat


Kako nesmiselno - ti narediš pasiven PC samo zato, da lahko rečeš da je neslišen in žrtvuješ perfrmance in zanesljivost, jaz ga naredim zmogljivejšega IN neslišnega v dani okolici. Brezvezno pretiravanje je pasivno hlajenje, razen če PC nosiš na rami in ga imaš tik ob ušesom :) Saj ne sestaviš neslišnega PC-ja zato, da si ponosen da je neslišen, ampak da ga lahko uporabiš za specifične namene, recimo delo v studiu in podobno.

Tako da res očitno nimava kaj debatirat, ker več kot očitno blefiraš brez izkušenj, da bi sploh spravil ven smiselen argument.

s6c-gEL je izjavil:

Pri 100% pasivnem hlajenju se uporablja ohišje kot en velik hladilnik.
http://yournewsticker.com/2013/12/tranq...

Samo tudi tdp ne sme biti prevelik.


Postavi tak PC zraven pametno sestavljenega workstationa (kot sem govoril prej), in ne boš slišal razlike, razen če si res v namensko akustično obdelanem prostoru. Razlika je samo, da je za voljo pasivnosti bilo v takem PC-ju sprejeto ogromno kompromisov (TDP, performance itd). Spet, kot sem rekel, pasivno popolnoma nepotrebno, kjer se sestavlja take mašine "for the sake of it", ne pa zaradi neke potrebe po tišini.

LP :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

trnvpeti ::

govor je o tem, da si ti rekel, da imas neslisen racunalnik z ventilatorjem

kar se tice smiselnosti: nekomu je smiselno, da ima pasiven racunalnik

argument: imam pasiven rac.
pa ne vec pisat neumnosti

axee ::

To je argument? Si ti resen?

Beseda neslišnost opisuje mejo slišnega oz prepoznavanja med predmetom (PC) in okolico in je pogojeno s človeškim sluhom, ne pa z dejstvom, da ventilator že zato ker se premika ustvarja zvok. Seveda da ga ustvarja, pa je pomembno, če je pod pragom človeškega sluha?

Odgovori si sam, pa predlagam da če misliš debatirati tukaj na tak način raje izboljšaj svoj način govora in že sam namen: tu smo zato da izmenjujemo mnenja in si pomagamo, ne pa da z nesranimi kratkimi odgovori iščeš samopotrditev, ker si odkril toplo vodo: "nič ni neslišno, ker se premika, ti si rekel da je neslišno, zato ne piši neumnosti, ker nimaš prav".

Daj no, noben ne potrebuje brat takega pogovora, ne ti, ne jaz, še manj pa ostali obiskovalci ST.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

trnvpeti ::

sej se popravljas
za pasivnost sva prisla skupaj
za neslisnost tudi
smiselnost pasivnosti se tudi strinjas, da nekateri to zelijo
za blefiranje brez izkusenj pa si tudi ugotovil
jz se pa tudi strinjam, da v pasivnost ne gres z glavo skozi zid

še imava kaj odprtega?

axee ::

Se mi ni zdelo da imava pasivnost, neslišnost in smiselnost pokrito, še vedno se mi ne zdi, nisem slišal pametnega argumenta. Ne, nimava nič odprto, dokler se ne obešaš na napol filozofska vprašanja, kaj neslišnost sploh je.

trnvpeti ::

axee je izjavil:

Seveda da je pasivno popolnoma nepotrebno. Hladilnik s kvalitetnim ventilatorjem (Scythe, Noctua..), nastaviš da ti fiksno vrti pod 400RPM (če to slišiš, slišiš tudi polže sekat ovinke na okenski polici).

za tole sem rekel neumnost
oz sta dve
pasivno ni popolnoma nepotrebno v temi, ko nekdo hoce pasivnost
drugo pa, da se ventilator(scythe, noctua) ne slisi

torej, s cim se ne strinjas?

axee ::

Po mojem mnenju pasivnost ni potrebna v temi, ko nekdo hoče pasivnost, tako kot vodno hlajenje ni potrebno v temi, ko nekdo hoče utišati računalo.

Oboje zgoraj napisano sta "mita" računalniškega hlajenja, ki deloma držita samo v zelo specifičnih primerih (hude gaming mašine za vodno in profi namenska uporaba za pasivno, načeloma). Glede da nič od tega ni bilo omenjeno v temi, sem samo izpostavil/opozoril na tipične mite, ki grejo po glavah nepoznavalcem hlajenja računalnikov.

Glede ventilatorjev, bom bolj specifičen: kvalitetnega ventilatorja tam okoli 400RPM v večini okolij ne slišiš, če ga še v 11dB SPCR anehoični sobi zaznajo več, tu ne moreva preveč debatirati. Kljub temu da se 300-400RPM ne sliši veliko, naredi to OGROMNO razliko, v primerjavi z striktno pasivnim odvajanjem toplote.

TL;DR - Ker v temi ni bila omenjena profi uporaba v namenskih prostorih sem naredil zaključek, da je uporaba aktivno hlajenega sistema bolj smiselna, cenejša in varnejša za komponente in njihovo življensko dobo.

Dovolj sedaj o tem, lep dan še naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

trnvpeti ::

torej ne bova konkretno, tudi ok

hojnikb ::

tl;dr
Za neslišno nerabi bit pasivno :)
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri hladilnik za i5 950 (socket 1366)

Oddelek: Pomoč in nasveti
223316 (3000) solatko
»

Tih računalnik za delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
639060 (7806) Tomson
»

Silent gaming PC do 1500€ (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
657646 (5730) axee
»

Neslišen računalnik, kaj dati okrog drobovja?

Oddelek: Kaj kupiti
111893 (1511) WamPIRe-
»

Utišanje sistema

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
152765 (2268) axee

Več podobnih tem