» »

Rabim pravno pomoč

Rabim pravno pomoč

Opanka ::

Torej,

bodoči ali že obstoječi pravniki, imam vprašanje za vas.
Kateri domači ali mednarodni člen, akt, zakonik, odstavek,... orwhatever
mi omogoča pravico do brezplačne pritožbe?

Prosil bi, če ste lahko čim bolj izčrpni oz. natančni.

TnX

sebastjan v ::

Mogoče bo vedel Perci ali pa morda - Matevž Krivic...

perci ::

Opanka:

Ufff, moram priznat, da te ne razumem povsem, kaj sploh želiš izvedeti. O kakšni pritožbi govoriva?

O pritožbi na kazensko, civilno sodbo? Odločbo sodnika za prekrške? Upravno odločbo? .....?

Načeloma je ustava v svojem 25. členu tista, ki ti zagotavlja možnost do pritožbe.

Besedilo 25. člena:

Vsakomur je zagotovljena pravica do pritožbe ali drugega pravnega sredstva proti odločbam sodišč in drugih državnih organov, organov lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil, s katerimi ti odločajo o njegovih pravicah, dolžnostih ali pravnih interesih.

Načeloma so, zaradi uveljavljanja načela enakosti, pritožbe brezplačne, kakor si se sama izrazila. Vendar temu ni vedno tako. Nekatere pritožbe niso zastonj oz. so zastonj, če so ugodno rešene.

Tako npr. Zakon o upravnih taksah v tarifni številki 2 določa, da se pritožbo oziroma ugovor zoper odločbo ali sklep,
izdan v upravni stvari, kolkuje 200 točk.

Hkrati pa isti zakon v 17. členu določa:

Kdor je plačal takso, ki je ni bil dolžan plačati, ali je plačal takso v višjem znesku, kot je predpisan, ali je plačal takso za spis ali dejanje, ki ga organ iz kakršnihkoli vzrokov ni izdal ali opravil, ali za pritožbo, ki ji je organ ugodil, ima pravico do povrnitve vse oziroma preveč plačane takse.

Upam, da ti to vsaj približno odgovori na tvoje vprašanje, ki pa je žal rahlo neprecizno zastavljeno.


MadMicka ::

Morda misliš na Zakon o brezplačni pravni pomoči, ki tistim s slabim premoženjskim stanjem omogoča brezplačnega odvetnika oz. brezplačni postopek pred sodiščem. Vse potrebne informacije dobiš na sodišču.

Če pa je to kako izpitno vprašanje, pa lahko k temu še dodaš, da takšno brezplačno pomoč, kar vključuje tudi brezplačno pritožbo, narekuje socialna država in načelo enakosti ter pravne varnosti, kot to izhaja iz Ustave :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

Opanka ::

Najprej bi se vam zahvalil za zelo koristne odgovore.
Primer pa je sledeč:
DURS mi je poslal odločbo za izterjavo za
napačno parkiranje v letu 00. Dejstvo je, da pred tem nisem prejel nobenega plačilnega naloga s strani mestnega redarstva. Na zadevo sem se pritožil, na kar mi DURS odgovori, da lahko odločbo izpodbijam le z tožbo na Upravnem sodišču.
To narediti.
Sedaj pa prejmem ugodno rešitev s strani US, tako, da se primer vrne na Min. za finance.
Problem pa nastopi, ko US zahteva, da plačam skoraj 20k sit za upravno takso, kazen pa je znašala 4k sit, pomeni da naj bi za pritožbo plačal 5x več8-O . Tukaj pa se moja logika konča. Če plačam to takso, kdo mi bo ta denar vrnil ???
BTW, ali se lahko sedaj, ko se je zadeva vrnila na začetek, sklicujem na 111.čl. - ... zadeva zastara po dveh letih ?

Hvala za pomoč, verjamem, da nas je več takih...

MadMicka ::

Drugič je potrebno take stvari vprašati vnaprej in ne sedaj, ko je že prepozno.

Kar se tiče takse, bi lahko zaprosil za oprostitev plačila takse, če si slabega premoženjskega stanja ali pa bi zahteval povrnitev stroškov od nasprotne stranke, vendar vse to le do konca postopka na sodišču in le pred tem sodiščem. Sedaj je že prepozno!

Zadeva pa je zastarala (vendar ne po 111. členu Kazenskega zakonika, temveč po 55. členu Zakona o prekrških - 1 letni oz. 2 letni zastaralni rok).

Če takse ne plačaš, se ti bodo usedl na plačo in še nabil gor stroške izvršbe, če pa si npr. študent in brez rednih prihodkov še nekaj let, pol ti pa ni treba plačat. Bodo pozabl :) .

perci ::

Problem pa nastopi, ko US zahteva, da plačam skoraj 20k sit za upravno takso, kazen pa je znašala 4k sit, pomeni da naj bi za pritožbo plačal 5x več . Tukaj pa se moja logika konča. Če plačam to takso, kdo mi bo ta denar vrnil ???


Saj sem ti zgoraj napisal. Še v BOLD sem dal :)).

MadMicka ::

Perci, gre se za sodno takso, ki jo zahteva upravno sodišče in ne za upravno takso, ki jo zahteva upravni organ.

Na podlagi 23. člena Zakona u upravnem sporu odloča sodišče o stroških po Zakonu o pravdnem postopku. Zato menim, da je takso dolžan plačati in da jo ne more dobiti nazaj.



Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

perci ::

Pardon. Maš prav. Sem samo preletel Opankin drugi post. My bad.

Drugače pa 1. odstavek 154 člena ZPP pravi:

Stranka, ki v pravdi ne uspe, mora nasprotni stranki in njenemu intervenientu povrniti stroške.

Stranka, ki v pravdi ne uspe je v tem primeru državni organ.

Tako, da takso menda lahko dobi nazaj.

MadMicka ::

V 163/3 ZPP je določeno, da mora stranka zahtevati povrnitev stroškov do konca obravnave oz. že prej z vlogo, če ni obravnave.

btw. ker letnik faxa pa si Perci?

Blup ::

Kaj je zdej to perci.. pa se ja nauš pustu, da se tkole norca delajo iz tebe :D

Blup
:\

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: perci ()

perci ::

MadMicka: Jao, sem pa res kmet. Sploh nisem opazu, da je model že dobil ugodno rešeno odločbo upravnega sodišča. Eh, jebiga, mal sem zmeden te dni.

Drugač pa ponavljam tretji letnik - mam še dedno in delovno + socialo - kaj češ, sem letos celo leto lenaril ;)

Blup: Eh, naj me popravlja, če pa bedarije pišem. Edino prav.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Veljavnost sklepa na pritožbo.

Oddelek: Loža
142548 (2038) joze67
»

SAZAS se želi znebiti transparentnosti, nadzora in ukrepov zoper njih (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7313426 (6637) Machete
»

Sodba v imenu Ljudstva - next steps

Oddelek: Loža
103006 (2652) Vladislav
»

Hitri pravni nasvet - ZZZS

Oddelek: Loža
83755 (3265) St235
»

Plačilo upravne takse

Oddelek: Loža
5950 (891) šernk

Več podobnih tem