» »

Francoski sindikati omejujejo elektronska sporočila izven delovnega časa

Francoski sindikati omejujejo elektronska sporočila izven delovnega časa

The Wall Street Journal - Francoski sindikati so z delodajalci sklenili nov zavezujoč dogovor (in ne zakon, kot ponekod napak piše), ki velja za 250.000 zaposlenih v IT in svetovalnem sektorju (podpisala sta ga njuna sindikata CFDT in CGC), za katere ne velja trenutni standardni 35-urni delovni teden v Franciji. To pomeni, da novi dogovor velja za manjši del zaposlenih, a precej prahu je dvignil zaradi določbe, da morajo delodajalci zaposlene pustiti v popoldanskem času pri miru - in to vključuje tudi elektronsko pošto na pametnih telefonih.

Francozi so leta 1999 uzakonili 35-urni delovnik, Hollandova vlada pa je v zadnjem mandatu znižala upokojitveno starost za dve leti. Zdajšnja novost delavcem nalaga, da se po izteku delovnega česa ne odzivajo na elektronsko pošto ali telefonske klice iz podjetja niti da se ne čutijo obvezane to storiti. V medijih so to poenostavili na dejstvo, da po 18. uri zaposleni ne smejo več pošiljati službene elektronske pošte, a resnica je malce bolj zapletena. Dogovor tudi ne zajema vseh članov sindikata, ampak le tiste, ki so plačani po urah - zato ne 900.000, ampak zgolj 200.000-250.000 - za katere tudi ne velja redna omejitev 35 ur tedensko.

Nov dogovor delavcem zagotavlja pravico do vsaj 11-urne odklopljenosti od dela (najdaljši zakonsko dovoljeni delovnik v Franciji znaša 13 ur dnevno), če delajo tisti dan do zgornjega dovoljenega maksimuma. Sicer pa velja, da naj po odhodu z delovnega mesta delavci pustijo službene skrbi v službi. In to vključuje tudi e-pošto ter službene klice.

Nekaj podobnega je že pred leti uvedel Volkswagen, in to zelo uspešno. Po zaključku delovnega časa izključijo strežnike za elekronsko pošto in jih vnovič vključijo naslednji dan zgodaj zjutraj. Izjeme so dopustne, a precej redko in z dobro utemeljitvijo. Rezultati so zelo dobri.

21 komentarjev

Glugy ::

Edino pravilno. Ko si v službi delaš, ko si doma rabš odmislt službo če hočš zdržat tok in tok let delat. Če se pa nekoga rab da neki nardi popoldne se pa zato najame zaposlenega samo za to. Tko si pa s to dosegljivostjo lahko v nekaterih primerih tud odžira službe nekaterim.

Afo ::

Evo tolko o tem kako v tujini delajo po 12ur/14ur/25ur na dan.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

Invictus ::

Afo je izjavil:

Evo tolko o tem kako v tujini delajo po 12ur/14ur/25ur na dan.

Od kje si pa dobil to idejo.

V zahodni Evropi se dela 8 ur na dan ...

Samo v Sloveniji se kao dela 12 ur, od tega pa folk previsi 6 ur na kofetih ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Afo ::

Invictus je izjavil:

Afo je izjavil:

Evo tolko o tem kako v tujini delajo po 12ur/14ur/25ur na dan.

Od kje si pa dobil to idejo.

V zahodni Evropi se dela 8 ur na dan ...

Samo v Sloveniji se kao dela 12 ur, od tega pa folk previsi 6 ur na kofetih ...

Ja v Sloveniji pa smo ja vsi navajeni po 8ur delat, potem pa domov. To mi že celo življenje govorijo, da že res da so plače slabe pri nas, pa da imajo v tujini 2x, 3x in večkrat večjo plačo. AMPAK tam pa deljajo od jutra do večera! Ni tako kot pri nas... tako mi govorijo.

Invictus: kaj a v Franciji pa nimajo kavarn!? A tam pa pijejo samo vodo? In so bolj pridni kot pri nas!?

PaX_MaN: imaš popolnoma prav. Delati != kaj celo narediti.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

bluefish ::

Afo je izjavil:

Ja v Sloveniji pa smo ja vsi navajeni po 8ur delat, potem pa domov. To mi že celo življenje govorijo, da že res da so plače slabe pri nas, pa da imajo v tujini 2x, 3x in večkrat večjo plačo. AMPAK tam pa deljajo od jutra do večera! Ni tako kot pri nas... tako mi govorijo.
Ja, 12 ur morda delajo v ZDA, na Japonskem,... Nemčija, Avstrija in podobne imajo pa kar lepo omejitev na max 8 ur (no, v izogib posploševanju je ta podatek za nekatere panoge).

Invictus ::

Sam sem precej po svetu delal, pa se je redko zgodilo da sem delal več kot 8 ur.

Pa nisem bil slabo plačan ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

njyngs ::

bluefish je izjavil:

Afo je izjavil:

Ja v Sloveniji pa smo ja vsi navajeni po 8ur delat, potem pa domov. To mi že celo življenje govorijo, da že res da so plače slabe pri nas, pa da imajo v tujini 2x, 3x in večkrat večjo plačo. AMPAK tam pa deljajo od jutra do večera! Ni tako kot pri nas... tako mi govorijo.
Ja, 12 ur morda delajo v ZDA, na Japonskem,... Nemčija, Avstrija in podobne imajo pa kar lepo omejitev na max 8 ur (no, v izogib posploševanju je ta podatek za nekatere panoge).


Dejansko delajo po 10 ur na dan v Avtstriji, ampak le z razlogom, da lahko že pred popoldnevom v petek gredo domov. :)) Vsaj nekaj mojih prijateljev. Kar je pa seveda isti drek kot da delaš cel teden 8 ur.

bluefish ::

No, skupno pač 40 ur v tednu dni. Pri parih firmah sem celo opazil, da so v razpisu navajali 38 ur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Markoff ::

Invictus je izjavil:

Sam sem precej po svetu delal, pa se je redko zgodilo da sem delal več kot 8 ur.

Pa nisem bil slabo plačan ...

Ne, v večini sveta se ne dela bistveno več kot 8 ur, vendar se trudijo v tistih 8 urah ne samo oddelat čim več, temveč dejansko narediti tisto, kar se od njih pričakuje.

Ni pomembno, koliko energije vložiš v delo, temveč kakšen je output - količinski in kakovostni. Razliko med obema naredijo pamet, inovacije, iznajdljivost, učinkovitost, v tem pa smo katastrofalni slabi. Še posebej ker smo Slovenci izjemno nenaklonjeni spremembam (niti na boljše ne).
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

carota ::

Če delaš nekaj, kar te ne zanima in ne veseli, je razumljivo, da hočeš po tistih 8h pozabit do naslednjega delovnega dne.

nekikr ::

Točno tako Markoff. Večina Slovencev je pridnih. Njihova storilnost je sicer blizu absolutne ničle, ampak so pa blazno pridni.

Tole velja kot pribito in je obvezno branje.

Mr.B ::

Riot77,
ovde kje sedaj jaz delam, dobi delodajalec kazen ako presežem določene nadure, tako da ne seri... To da pa začnem ob devetih, pa imam vmes eno uro malce pa končam ob šestih še ne pomeni da sem delal 12 ur.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

opeter ::

Mr.B je izjavil:

Riot77,
ovde kje sedaj jaz delam, dobi delodajalec kazen ako presežem določene nadure, tako da ne seri... To da pa začnem ob devetih, pa imam vmes eno uro malce pa končam ob šestih še ne pomeni da sem delal 12 ur.


Odvisno kje delaš. Na nekaterih delovnih mestih in to celo v javnem sektorju, se nadure ne štejejo, čeprav te prisilijo, da delaš čez normalni delovnik. Delovnemu inšpektorju pa ne moreš prijavit zadevo, saj je v sorodstvu z npr. direktorjem občinske uprave, morda z županom. Ali pa jim dolguje oz. dela usluge.

Ostaneta ti le tri opcije:
1.) stišneš rep med noge in delaš, kot, da ni nič
2.) zadevo objaviš v medijih (čeprav to skoraj nič ne pomeni oz. ni efekta)
3.) daš odpoved na enega od različnih načinov
3/A) greš na delovno sodišče (če imaš čas, denar, predvsem pa voljo), v kolikor si utrezno sprožil postopek izredne delovne odpovedi
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

solatko ::

Nadure so 50%-ni extra profit delodajalcem.

Nadura je v razmeju proti navadni uri 1,5 : 1
Ura za doprinos, koriščenje neplačanih ur je v razmerju 1 : 1.

Poleg tega nategnejo mimo delavcev tudi državo, potem pa še otežujejo koriščenje + ur.

V tujini redko delodajalec odloči za delo v podaljšanem času (projektne naloge po navadi ne vsebujejo števila ur, ki so potrebne za izvedbo, le rok, do katerega je potrebno narediti in znesek, ki je za to namenjen, potem pa je stvar izvajalcev, kako si bodo razporedili čas in zaslužek), kar pa je do izvajalca, pošteno plačano.
Pri nas gre večina nadur, na rovaš slabe organizacije dela, šparanje pri številu izvajalcev in na to, da se to splača.

Delavci teh ur ne dobijo plačanih, koristijo pa takrat, ko ni dela, plačani bi morali biti pa vseeno, tudi če nebi nič delali.
Delo krepa človeka

[D]emon ::

Afo je izjavil:

Ja v Sloveniji pa smo ja vsi navajeni po 8ur delat


A zato smo mi mel en teden 16-urnih izmen nazadnje ko smo mel malo bolj obsezno narocilo. Good to know. :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

mujek ::

Pozabljate tudi da imamo v Sloveniji plačan čas za malico - tega tudi vsepovsod nimajo.
To znese da imamo 38 urni efektivni delovnik. Pustimo zdaj, da nekdo ima eno urne malice.

poweroff ::

Markoff je izjavil:


Ni pomembno, koliko energije vložiš v delo, temveč kakšen je output - količinski in kakovostni.


Ne. V Sloveniji je pomembno, da se dela, ne da se kaj naredi.

Tipičen primer je državna uprava. Pomemben je registrator časa, da si na delovnem mestu. Če si oddelal premalo ur, si 'kaznovan'. Če nisi v tem času naredil nič, je vseeno.

Enako pričakuje javnost od državnih uradnikov. Ne smejo biti na kavicah ali zunaj. Ne. Pomembno je, da so prisotni na delovnem mestu in da delajo.

Med tem pa v tujini takole:
http://markom.watoc.org/2014/04/10/sved...
sudo poweroff

Mr.B ::

Matthai,
se to so tudi pri nas uvedli. Se še spomniš subvencij. Samo da so potem delali enako, subvencije pa so dobili ? no naši. Pobriskaj kdo so bili loto dobitniki teh subvencij...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

poweroff ::

Reporter, Slovenec,...?
sudo poweroff

Jackass ::

Zelo različno. Predvsem pa odvisno od sektorja do sektorja. Npr. v Angliji, delajo v finančnem sektorju resnično po cele dneve in menda zato zdržijo v povprečju zgolj 2-3 leta. Si pa v tem času naberejo veliko bogastva. Po mojih informacijah delajo v Angliji v povprečju 9h dnevno.

Seveda pa ni enačiti javnega sektorja z realnim. Nikjer.

Sicer pa se v Sloveniji v realnem sektorju že skoraj praviloma dela več kot 8h/dan. Moji kolegi, IT-jevci, delajo vsi v povprečju 9-10h dnevno. Seveda za plačo, kot je bila dogovorjena za 8 h/dan.

Meni se zdi to pravilno, če delodajalec od mene želi da delam več, naj me več tudi plača. V Sloveniji se res krepi pajdaški in hijenski kapitalizem na eni in sindikalni boj z mlini na veter tam kjer ni potrebe na drugi. Je pa vedno več panog, kjer ni nobenih sindikatov in se izkorišča zaposlene kolikor komur paše.
jAcKaSS

Invictus ::

Jackass je izjavil:


Sicer pa se v Sloveniji v realnem sektorju že skoraj praviloma dela več kot 8h/dan. Moji kolegi, IT-jevci, delajo vsi v povprečju 9-10h dnevno. Seveda za plačo, kot je bila dogovorjena za 8 h/dan.

Se ne bi čisto strinjal. Ko koga iščeš kot zunanji izvajalec, ponavadi ne dobiš nikogar izven normalnega delovnega časa.

Mogoče razvoj res dela več, in pa seveda solastniki podjetij, drugače gredo pa te plus ure večinoma na račun slabe organizacije dela, in slabo vodenih projektov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izklop službene elektronske pošte popoldne je lahko škodljiv

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
287558 (4814) darkolord
»

Nalaganje dela za na dopust (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9912557 (8925) Utk
»

Francija omejila popoldansko službeno elektronsko pošto (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
22351309 (44816) antonija
»

Daimler v boju proti podopustnem kupu e-pošte: brisanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5619367 (16054) SkipEU
»

Pilotski projekt O2: Delo od doma povečuje storilnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5324036 (20345) rokj

Več podobnih tem