» »

Nalaganje dela za na dopust

Nalaganje dela za na dopust

1
2
»

jukoz ::

WhiteAngel je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

jukoz je izjavil:

Kolk vas pa kličejo izven delovnega časa?
Dnevno, tedensko?
Mesečno? 2x na leto?

Se je zgodilo 3 leta nazaj enkrat ko je bil požar/vdor v omrežje/smrt sodelavca...

Res me zanima, ker je precejšna razlika če se nekoga kliče na dopust zaradi nekih brezveznih tekočih zadev ali pa če se kliče zaradi nekega izrednega dogodka.


Ponavadi mine en dan dopusta brez klica. Če pa izklopim telefon, pa mi očitajo, zakaj nisem bil dosegljiv.

Jaz grem na dopust, ampak sem se zmenil, da se šteje kot delo od doma.


Pa dobro, a ne morete dela tako zorganizirati/podokumentirati, da te vedno lahko nekdo vsaj približno nadomešča in te pusti tistih 14 dni na miru. Kaj pa, če te avto povozi? Bo firma propadla?

Nasploh attitude, da je vse na enem človeku in da kar projekt in celo firma propade, če ni nekaj narejeno, je napačen, posledica slabega managementa in nič drugega. Ali po domače, hlapčevstvo in neumnost. Švaba pošlje vse v k*rac in gre na dopust. Ima prevelik ego. Ali pa outsourca delo v Slovenijo in naj se mi jeb*mo z roki :))




Ugotavljam, da nekateri delovni procesi, ki pa so ključni, slonijo na samo eni osebi.
To mi je jasno v majhnih podjetjih, ampak situacija je identična v velikih (200+ zaposlenih).

Sej neka oseba nekje je, ki lahko v teoriji nadomesti tisto ključno, ampak bo vseeno trajalo en teden namesto par dni. In v tem tednu so lahko velike težave. Pa to ni neki veliki in nenadomestljivi vodja, temveč (v velikem številu) neka teta, ki mora neka papirje potrdit ali vnest v nek sistem ali kaj v tem smislu. Ker samo ona zna to narediti v 5 minutah, ostali pa rabijo 5 dni da se naučijo.

V petih dneh pa lahko nastane velika škoda.

Pa jaz poznam samo iz področja logistike po eno tako teto na podjetje. V podjetjih je pa več takih področij in mora biti torej tudi več takih tet. Kadrovska, računovodstvo, nabava, ...

Lurker22 je izjavil:

jype je izjavil:

Mato989 je izjavil:

delaš lahko samo nič v zvezi s šihtom, ker je dopust namenjen odmoru od službenih obveznosti zato je namreč bil uzakonjen... da folk NE DELA
Link na zakon ali ime zakona in člen, prosim.


Kot so ti že poskušali pojasniti - koriščenje dopusta POJMOVNO izključuje delo. Če med dopustom delaš, potem to ni dopust, temveč delo na daljavo za katerega si upravičen do nadomestila (beri: plače).

Tvoje stališče je tako bizarno, da - verjel ali ne - ne obstaja zakon, ki bi določal "med dopustom delavec ni dolžan delati", ker to nikomur (razen očitno tebi) sploh na kraj pameti ni padlo. Si potemtakem dolžan delati tudi na bolniški?

In ne, ni vse kar je prepovedano dovoljeno, še posebej v delovnem pravu je logika kvečjemu obratna in se v dvomu zadeve razlagajo v korist delavca (in dubio pro labore).


Nekje piše da MORA iti delavec na dopust in da med dopustom ne sme delati. Mislim da mora tudi koristiti pol dopusta. Ko utegnem poiščem, sicer se bo pa lakotnik našel in nam povedal kako vse se motimo.
Ni pa res to kar se govori, da MORA iti delavec za 14 dni v kosu na dopust. Delodajalec ga mora samo omogočiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

111111111111 ::

jukoz je izjavil:


Ugotavljam, da nekateri delovni procesi, ki pa so ključni, slonijo na samo eni osebi.
To mi je jasno v majhnih podjetjih, ampak situacija je identična v velikih (200+ zaposlenih).

V podjetjih kjer vodstvo ve kaj dela in se delavci ne bojijo kazni tega ni. "Tetke" so izključno tam kjer je politika vodstva, da so delavci skregani med sabo in je ogromna tekmovalnost. Vsak se hoče narediti nepogrešljivega potem pa je jeba.

jukoz ::

Bi se kar strinjal s tabo. Sicer pa mene kot ponudnika storitev to niti ne zadeva, razen seveda ko tiste osebe, ki mora podpisati naročilo/prevzem/plačilo/karkoližepač ni.

Najbolj so mi všeč večja podjetja, kjer te mora nekdo vpisati kot izvajalca v njihov ERP sistem, nekdo drug določa plačilne roke, nekdo tretji predvidevam da potrjuje še plačila itd. Dogovorjen plačilni rok 30/60/90 dni pa se potem čudežno podaljša še za 30 dni =)

111111111111 ::

jukoz je izjavil:


Ni pa res to kar se govori, da MORA iti delavec za 14 dni v kosu na dopust. Delodajalec ga mora samo omogočiti.

Ne govori neumnosti. ZDR-1

162. člen

(izraba letnega dopusta)

(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

P.S. Od 2015, pa štejejo v to kvoto tudi prazniki. Npr. Avgusta ko je praznik, lahko koristiš 2 tedna in se praznik šteje notri. Ni treba porabiti 10 dni dopusta skupaj.
P.S.2. Tudi če delavec podpiše izjavo, da se strinja, da bo dopust raje koristil po kosih in ne v kosu 10 dni, je delodajalec v prekršku.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Ni pa res to kar se govori, da MORA iti delavec za 14 dni v kosu na dopust. Delodajalec ga mora samo omogočiti.


NAROBE! =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

stara mama ::

Smurf je izjavil:

Dober test "kako nujno" je s tem, da preveris s cim je pripravljen delodajalec kompenzirati tvoj trud, da resis njegovo gresko v planiranju.

Recimo ce ti placa stroske dopusta, placa dvojne uri in potala nekaj extra dni dopusta, potem tudi ti lazje razumes, da je bila zadeva res nujna.

Že že, večinoma pa te pripravljenosti ni, beseda nujno je pa ena najbolj zlorabljenih v podjetjih.
V vseh letih odkar sem v službi, še nisem delal nečesa, kar nebi bilo nujno.
Ekologija™ in Trajnost™

Zgodovina sprememb…

jukoz ::

111111111111 je izjavil:

jukoz je izjavil:


Ni pa res to kar se govori, da MORA iti delavec za 14 dni v kosu na dopust. Delodajalec ga mora samo omogočiti.

Ne govori neumnosti. ZDR-1

162. člen

(izraba letnega dopusta)

(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

P.S. Od 2015, pa štejejo v to kvoto tudi prazniki. Npr. Avgusta ko je praznik, lahko koristiš 2 tedna in se praznik šteje notri. Ni treba porabiti 10 dni dopusta skupaj.
P.S.2. Tudi če delavec podpiše izjavo, da se strinja, da bo dopust raje koristil po kosih in ne v kosu 10 dni, je delodajalec v prekršku.


Hvala za popravek, bom preveril.
Moram pa reči, da kot delavec ne želim iti na dopust za 14 dni skupaj. Ker ga koristim čez leto. Do sedaj ne jaz ne delodajalci niso imel težav.

HappyPills ::

Kere fletne službe, ko je treba z zakoni in predpisi mahat :).

111111111111 ::

jukoz je izjavil:


Hvala za popravek, bom preveril.
Moram pa reči, da kot delavec ne želim iti na dopust za 14 dni skupaj. Ker ga koristim čez leto. Do sedaj ne jaz ne delodajalci niso imel težav.

INšpekcija izda najmanj opozorilo ob taki nepravilnosti, lahko pa tudi kazen. Nisem pa še slišal da bi se to zgodilo. :D

jukoz ::

Hvala za opozorilo. Moram pa preveriti pri kadrovskih pravnikih. Ker v primeru da kot delavec ne želim na dopust, kaj pa lahko delodajalec naredi?
Pa da ne bo pomote, tudi moja, ki dela v mega korporaciji nima težav s tem. Res pa je da se na dopustu javi na telefon =)

111111111111 ::

jukoz je izjavil:

Hvala za opozorilo. Moram pa preveriti pri kadrovskih pravnikih. Ker v primeru da kot delavec ne želim na dopust, kaj pa lahko delodajalec naredi?
Pa da ne bo pomote, tudi moja, ki dela v mega korporaciji nima težav s tem. Res pa je da se na dopustu javi na telefon =)

Piše ti dopust. :D To pa ne vem točno.

PreviousUser ::

WhiteAngel je izjavil:

PreviousUser je izjavil:

jukoz je izjavil:

Kolk vas pa kličejo izven delovnega časa?
Dnevno, tedensko?
Mesečno? 2x na leto?

Se je zgodilo 3 leta nazaj enkrat ko je bil požar/vdor v omrežje/smrt sodelavca...

Res me zanima, ker je precejšna razlika če se nekoga kliče na dopust zaradi nekih brezveznih tekočih zadev ali pa če se kliče zaradi nekega izrednega dogodka.


Ponavadi mine en dan dopusta brez klica. Če pa izklopim telefon, pa mi očitajo, zakaj nisem bil dosegljiv.

Jaz grem na dopust, ampak sem se zmenil, da se šteje kot delo od doma.


Pa dobro, a ne morete dela tako zorganizirati/podokumentirati, da te vedno lahko nekdo vsaj približno nadomešča in te pusti tistih 14 dni na miru. Kaj pa, če te avto povozi? Bo firma propadla?

Nasploh attitude, da je vse na enem človeku in da kar projekt in celo firma propade, če ni nekaj narejeno, je napačen, posledica slabega managementa in nič drugega. Ali po domače, hlapčevstvo in neumnost. Švaba pošlje vse v k*rac in gre na dopust. Ima prevelik ego. Ali pa outsourca delo v Slovenijo in naj se mi jeb*mo z roki :))


Mi nič ne pomaga, če me npr. nadrejeni nadomešča, ker me potem itak za vsako stvar kliče in gnjavi, kako se kaj naredi. Tako da tisto, kar je moje delo, dobim vedno jaz.

Mercier ::

Načeloma držim roko nad vsem vedno. 24/7/365. Bi pa bile robne situacije, ko bi malo čudno pogledal in si malo čudno mislil in to ubesedil. Ampak mi ni bilo treba.

          ::

PreviousUser je izjavil:

Mi nič ne pomaga, če me npr. nadrejeni nadomešča, ker me potem itak za vsako stvar kliče in gnjavi, kako se kaj naredi. Tako da tisto, kar je moje delo, dobim vedno jaz.


jaz rečem, da mi na jahti ni lovil telefon ....

Glugy ::

Dela se med delovnikom in če ni drugače v pogodbi naveden ; če ni posebej plačan ( npr dodatek za pripravljenost ) potem se nikakor ne dela izven delovnika pa če se šef na glavo postavi. To že iz principa ne smeš dopustit. Ti tud ne morš kr sred navadnga delovnega dneva se spomnt da imaš doma maačka in bi rad z njim 2 uri preživel in pridš nazaj čez 3 ure ker itak je delovni čas = nedelovnemu času ane? Itak je vseen. Pa kaj še..delodajalc bo popenu če to narediš. Če se ti ne smeš izmišljevat se tud delodajalc ne sme. Če mu kej ne paše naj med tem časom najame koga druzga. Sej zato imamo zaposlitve za določen čas / delo prek študenca / vrednostnic / pogodbe o zunanjem izvajalcu. Če si pa ne more delodajalc tega privoščit pa pomen da je nesposobn in ni zrel za podjetništvo. Vedno je treba imeti rezervo za nujne primere. Če je res tako nujno pa ja plačaš nekaj ekstra da biznis normalno laufa.

Bistvo dopusta je v tem da je nepretrgan da ti ni treba se obremenjevat 2 tedna zaporedoma. Če maš pa potem vsak dan misel a bo jutr spet hotu kej met pa to ni noben počitek. To je mučenje ker se ne morš do konca sprostit. To ni normalno!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

Oberyn ::

111111111111 je izjavil:

jukoz je izjavil:


Ni pa res to kar se govori, da MORA iti delavec za 14 dni v kosu na dopust. Delodajalec ga mora samo omogočiti.

Ne govori neumnosti. ZDR-1

162. člen

(izraba letnega dopusta)

(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

P.S. Od 2015, pa štejejo v to kvoto tudi prazniki. Npr. Avgusta ko je praznik, lahko koristiš 2 tedna in se praznik šteje notri. Ni treba porabiti 10 dni dopusta skupaj.
P.S.2. Tudi če delavec podpiše izjavo, da se strinja, da bo dopust raje koristil po kosih in ne v kosu 10 dni, je delodajalec v prekršku.


Hm, jaz že 23 let nisem koristil dopusta. Niti en sam dan. In cel ta čas sem redno zaposlen. Razlogi niso pomembni, tako mi pač paše. Pa mi moja računovodkinja še nikoli ni rekla, da bi bila firma zaradi tega v prekršku. Ali je ali ni?

Smurf ::

stara mama je izjavil:


Že že, večinoma pa te pripravljenosti ni, beseda nujno je pa ena najbolj zlorabljenih v podjetjih.
V vseh letih odkar sem v službi, še nisem delal nečesa, kar nebi bilo nujno.

Tle pride potem tisto zlato pravilo. Ce je vse nujno, potem ni nic nujno.

Furbo ::

PreviousUser je izjavil:

Kaj bi v omenjenih primerih storili vi?

Jaz bi šel do šefa in zahteval 50% večjo plačo. Ker delaš stvari, ki jih drugi ne zmorejo, plačan si pa isto. Potem bi se pa tudi na dopustu tu in tam oglasil na telefon.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, DELL U3014

Mato989 ::

Oberyn je izjavil:

111111111111 je izjavil:

jukoz je izjavil:


Ni pa res to kar se govori, da MORA iti delavec za 14 dni v kosu na dopust. Delodajalec ga mora samo omogočiti.

Ne govori neumnosti. ZDR-1

162. člen

(izraba letnega dopusta)

(1) Letni dopust je mogoče izrabiti v več delih, s tem, da mora en del trajati najmanj dva tedna.

P.S. Od 2015, pa štejejo v to kvoto tudi prazniki. Npr. Avgusta ko je praznik, lahko koristiš 2 tedna in se praznik šteje notri. Ni treba porabiti 10 dni dopusta skupaj.
P.S.2. Tudi če delavec podpiše izjavo, da se strinja, da bo dopust raje koristil po kosih in ne v kosu 10 dni, je delodajalec v prekršku.


Hm, jaz že 23 let nisem koristil dopusta. Niti en sam dan. In cel ta čas sem redno zaposlen. Razlogi niso pomembni, tako mi pač paše. Pa mi moja računovodkinja še nikoli ni rekla, da bi bila firma zaradi tega v prekršku. Ali je ali ni?


Povej ime firme če je v SLO pa ti zrihtam da te bo računovodkinja od zdaj naprej vsako leto poslala na prisilni 14 dnevni dopust... ni problema!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

digitalcek ::

jukoz je izjavil:

... pa če se kliče zaradi nekega izrednega dogodka.


Izredni dogodek je lahko samo napad letečih krožnikov.

Pa še v tem slučaju ne moreš nič pomagati in pustiš, da se s tem ukvarjajo Amričani, Rusi, Kitajci...

V Siemensu je recimo STROGO PREPOVEDANO klicati kogarkoli med petkom po 17. uri in ponedeljkom pred osmo uro zjutraj. STROGO PREPOVEDANO! Za razne "šefe", ki niso sposobni SAMI urediti stvari, padejo (denarne) sankcije
Tudi strežniki so sprogramirani tako, da v tem času ne prepuščajo elektronske pošte. Tako je pač pisalo, mislim da v Financah.

Končno se v tem terminu (pe-po) nima kaj zgoditi. Razen napada letečih krožnikov.
Če zagori, pridejo gasilci.
Če ubijejo varnostnika, pride policija.
In tako naprej.
Predvidevanje in protokoli.

111111111111 ::

Oberyn je izjavil:


Hm, jaz že 23 let nisem koristil dopusta. Niti en sam dan. In cel ta čas sem redno zaposlen. Razlogi niso pomembni, tako mi pač paše. Pa mi moja računovodkinja še nikoli ni rekla, da bi bila firma zaradi tega v prekršku. Ali je ali ni?

Podjetje je v prekršku. V prekršku pa si tudi ti ker tega nisi prijavil. :) Na tvojem mestu bi preveril, ali ti vseeno ne pišejo dopusta. :D Domnevam pa da si direktor firme.

HappyPills ::

digitalcek je izjavil:

jukoz je izjavil:

... pa če se kliče zaradi nekega izrednega dogodka.


Izredni dogodek je lahko samo napad letečih krožnikov.

Pa še v tem slučaju ne moreš nič pomagati in pustiš, da se s tem ukvarjajo Amričani, Rusi, Kitajci...

V Siemensu je recimo STROGO PREPOVEDANO klicati kogarkoli med petkom po 17. uri in ponedeljkom pred osmo uro zjutraj. STROGO PREPOVEDANO! Za razne "šefe", ki niso sposobni SAMI urediti stvari, padejo (denarne) sankcije
Tudi strežniki so sprogramirani tako, da v tem času ne prepuščajo elektronske pošte. Tako je pač pisalo, mislim da v Financah.

Končno se v tem terminu (pe-po) nima kaj zgoditi. Razen napada letečih krožnikov.
Če zagori, pridejo gasilci.
Če ubijejo varnostnika, pride policija.
In tako naprej.
Predvidevanje in protokoli.


hahaha :). Če odletijo serverji in si ti zadolžen za njih jih pač moraš popedenat. To je Izredni dogodek zaradi katerega začne tulit telefoni ob 2eh zjutraj če je treba. Na srečo je takih dogodkov malo a vseeno se je že zgodilo, da smo bili cela firma aktivirani ker je prišlo do drame, ki se pač lahko zgodi. Vsega se ne da predvidt tudi to da bo data center kljub vsem backupom zgubil ves štrom ne.

Mato989 ::

HappyPills je izjavil:

digitalcek je izjavil:

jukoz je izjavil:

... pa če se kliče zaradi nekega izrednega dogodka.


Izredni dogodek je lahko samo napad letečih krožnikov.

Pa še v tem slučaju ne moreš nič pomagati in pustiš, da se s tem ukvarjajo Amričani, Rusi, Kitajci...

V Siemensu je recimo STROGO PREPOVEDANO klicati kogarkoli med petkom po 17. uri in ponedeljkom pred osmo uro zjutraj. STROGO PREPOVEDANO! Za razne "šefe", ki niso sposobni SAMI urediti stvari, padejo (denarne) sankcije
Tudi strežniki so sprogramirani tako, da v tem času ne prepuščajo elektronske pošte. Tako je pač pisalo, mislim da v Financah.

Končno se v tem terminu (pe-po) nima kaj zgoditi. Razen napada letečih krožnikov.
Če zagori, pridejo gasilci.
Če ubijejo varnostnika, pride policija.
In tako naprej.
Predvidevanje in protokoli.


hahaha :). Če odletijo serverji in si ti zadolžen za njih jih pač moraš popedenat. To je Izredni dogodek zaradi katerega začne tulit telefoni ob 2eh zjutraj če je treba. Na srečo je takih dogodkov malo a vseeno se je že zgodilo, da smo bili cela firma aktivirani ker je prišlo do drame, ki se pač lahko zgodi. Vsega se ne da predvidt tudi to da bo data center kljub vsem backupom zgubil ves štrom ne.


Ni res... če odletijo serverji in si ti zadolžen za njih in greš na dopust imaš sodelavca ki mora bit zadolžen takrat ko tebe ni da opravi TVOJE DELO! Nič ni tu pač da karkoli MORAŠ! Še najmanj pa zastojn... oz. brez dodatne kompenzacije!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

          ::

HappyPills je izjavil:

hahaha :). Če odletijo serverji in si ti zadolžen za njih jih pač moraš popedenat. To je Izredni dogodek zaradi katerega začne tulit telefoni ob 2eh zjutraj če je treba. Na srečo je takih dogodkov malo a vseeno se je že zgodilo, da smo bili cela firma aktivirani ker je prišlo do drame, ki se pač lahko zgodi. Vsega se ne da predvidt tudi to da bo data center kljub vsem backupom zgubil ves štrom ne.


Če je firma resna in ima pomembne datacentre, katerih izpad čez vikend bi povzročil veliko gospodarsko škodo, ima v tem času urejeno plačano dežurstvo / pripravljenost. Kako bodo sicer zagotovili, da niso ključni ljudje med vikendom kje v gorah ali pa na jadranju, kjer ni signala? Resne firme gredo celo tako daleč, da ključnih ljudi (npr. celotne uprave) ne pošiljajo na potovanja z istim letalom.
Drugače pa drži, kar je bilo zgoraj omenjeno, da ima precej nemških firm email sistem urejen tako, da se med dopustom interni maili enostavno zavržejo. Pošiljatelj dobi obvestilo, da naslovnik ni dosegljiv in to je to. Znajti se mora drugače in ne čakati, da bo nekdo zadeve gledal čez tri tedne, ko sploh ne bodo več aktualne.

HappyPills ::

Ne vse firme nimajo 1000 zaposlenih. Mi smo pač 4je in si prekrivamo naloge en od drugega a včasih pač moramo vsi pristopit k težavi. Kot sem že omenil predhodno, zame klasični dopust, kjer ugasneš telefon, skype itd. ne obstaja, a je trade off več kot dober trenutno tako, da se ne sekiram. Predvsem imam 1000x več svobode, kot pa če bi imel 14 dni kao mir, da mi noben ne sme teži. Vem sem delal tudi v megakorporaciji, kjer so lepo skrbel za nas, a take svobode ni bilo niti pod razno. Razumem pa, da je to nerazumljivo za marsikoga, ki nikoli ni delal v malem timu ali pa bohnedaj imel lasten sp :).

          ::

Saj po mojih izkušnjah je podobno: v majhnem timu, kot ga omenjaš, je drugače, tam praviš da je kompenzacija ustrezna. Večje korporacije imajo to urejeno povsem drugače: vse je bolj togo, imaš manj ali nič svobode glede delovnega časa, ampak imaš med dopustom urejeno ustrezno zamenjavo. Problem pa so firme, ki niso ne eno in ne drugo.

Mato989 ::

HappyPills je izjavil:

Ne vse firme nimajo 1000 zaposlenih. Mi smo pač 4je in si prekrivamo naloge en od drugega a včasih pač moramo vsi pristopit k težavi. Kot sem že omenil predhodno, zame klasični dopust, kjer ugasneš telefon, skype itd. ne obstaja, a je trade off več kot dober trenutno tako, da se ne sekiram. Predvsem imam 1000x več svobode, kot pa če bi imel 14 dni kao mir, da mi noben ne sme teži. Vem sem delal tudi v megakorporaciji, kjer so lepo skrbel za nas, a take svobode ni bilo niti pod razno. Razumem pa, da je to nerazumljivo za marsikoga, ki nikoli ni delal v malem timu ali pa bohnedaj imel lasten sp :).


Če je tebi ok je to kul, ampak je pa vseeno slabo poromoviranje takega načina delovanja med dopustom... Ker dopust je namenjen odklopu, ne pa spremljanju skypa, službenih mailov in oglašanja na telefo nza službene zadeve.

Tak dopust kot ga opisuješ ti, niti ni dober za tvoje zdravje... niso zastojn uvedli tega dopusta.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Vice ::

Mato989 je izjavil:

HappyPills je izjavil:

Ne vse firme nimajo 1000 zaposlenih. Mi smo pač 4je in si prekrivamo naloge en od drugega a včasih pač moramo vsi pristopit k težavi. Kot sem že omenil predhodno, zame klasični dopust, kjer ugasneš telefon, skype itd. ne obstaja, a je trade off več kot dober trenutno tako, da se ne sekiram. Predvsem imam 1000x več svobode, kot pa če bi imel 14 dni kao mir, da mi noben ne sme teži. Vem sem delal tudi v megakorporaciji, kjer so lepo skrbel za nas, a take svobode ni bilo niti pod razno. Razumem pa, da je to nerazumljivo za marsikoga, ki nikoli ni delal v malem timu ali pa bohnedaj imel lasten sp :).


Če je tebi ok je to kul, ampak je pa vseeno slabo poromoviranje takega načina delovanja med dopustom... Ker dopust je namenjen odklopu, ne pa spremljanju skypa, službenih mailov in oglašanja na telefo nza službene zadeve.

Tak dopust kot ga opisuješ ti, niti ni dober za tvoje zdravje... niso zastojn uvedli tega dopusta.


Imaš dve opcije:

1
Služba kjer ti 250 dni v letu težijo in maltretirajo, zato da imaš 5-10 dni mir. Se pravi 355 dni si še doma ves živčen.

2
služba, kjer 250 dni v letu uživaš in tistih 5-10 dni te mogoče kdaj spomnijo, kakšno srečo imaš, da ti je omogočena ta svoboda.

Za katero opcijo bi se ti odločil?

Smurf ::

Pomoje je zelo odvisno od karakterja. Eni ljudje se skoz sekirajo za najmanjso zadevo in se tezko odklopijo stran, za te je boljse da majo tistih nekaj dni miru. Drugi lahko sluzba/prosti cas preklopijo v parih minutah brez dodanega stresa. Za te je seveda boljsa druga opcija.

          ::

Z leti se naučiš tudi to, da ko stopiš iz stavbe podjetja, prenehaš razmišljati na službene zadeve. Isto velja za dopust.

Mato989 ::

Vice je izjavil:

Mato989 je izjavil:

HappyPills je izjavil:

Ne vse firme nimajo 1000 zaposlenih. Mi smo pač 4je in si prekrivamo naloge en od drugega a včasih pač moramo vsi pristopit k težavi. Kot sem že omenil predhodno, zame klasični dopust, kjer ugasneš telefon, skype itd. ne obstaja, a je trade off več kot dober trenutno tako, da se ne sekiram. Predvsem imam 1000x več svobode, kot pa če bi imel 14 dni kao mir, da mi noben ne sme teži. Vem sem delal tudi v megakorporaciji, kjer so lepo skrbel za nas, a take svobode ni bilo niti pod razno. Razumem pa, da je to nerazumljivo za marsikoga, ki nikoli ni delal v malem timu ali pa bohnedaj imel lasten sp :).


Če je tebi ok je to kul, ampak je pa vseeno slabo poromoviranje takega načina delovanja med dopustom... Ker dopust je namenjen odklopu, ne pa spremljanju skypa, službenih mailov in oglašanja na telefo nza službene zadeve.

Tak dopust kot ga opisuješ ti, niti ni dober za tvoje zdravje... niso zastojn uvedli tega dopusta.


Imaš dve opcije:

1
Služba kjer ti 250 dni v letu težijo in maltretirajo, zato da imaš 5-10 dni mir. Se pravi 355 dni si še doma ves živčen.

2
služba, kjer 250 dni v letu uživaš in tistih 5-10 dni te mogoče kdaj spomnijo, kakšno srečo imaš, da ti je omogočena ta svoboda.

Za katero opcijo bi se ti odločil?


jaz stremin k opciji 2.1 torej ko uživam na šihtu 250 dni zato da imam potem še 20 dni mira... in sem tako miren 365 dni v letu. Zato pa se zanjo tudi borim... ker če je cena dobre službe ta, da moraš bit vsak dan dopusta dosegljiv in na voljo, potem smo v vojni z delodajalci. Dopust je zato da popolnoma odklopiš, služben čas, pa je smotrno da v njem uživaš ker si za deldoajalca potem boljši delavec ki več naredi. Takšno pogojevanje kot ga opisuješ v opcijah ti je nesprejemljivo in pri meni resultira v izkoriščanju z moje strani, v kolikor delodajalec izkorišča tehniko komuniciranja na dopustu....

Seveda pa nimam nič proti če mi delodajalec reče, Glej, dosegljiv moraš bit na dopustu ampak zato ti zvišam plačo za 200€ neto (recimo) ta povišica pa mora bit takšna da bom jaz smatral to kot da sem jaz na MNOGO boljšem kot brez te povišice (torej 10€ zraven nodpade pol imam raje mir)

Zato imamo stalno pripravljenost... naj se jo plača in ljudje bodo razumeli pogodbeno da morajo bit stalno pripravleni pod pogoji v pogodbi.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Avenger ::

Popolnoma odvisno od tega, ali gre tu za neke izredne razmere, ki se pojavijo tko, max 3x na leto, ali je to stalna praksa. V prvem primeru je precej normalno da stisneš zobe in narediš kar je treba - AMPAK nikakor ne na dopustu, ker to potem definitivno ni dopust. Skratka, v primeru, da gre za izredni dogodek, odpoveš dopust, oni povrnejo morebitne stroške, ki jih imaš zaradi tega. Če gre za stalno prakso v recimo zadnjem letu, zaradi nekih izrednih dogodkov, ali nekega kolektivnega truda podjetje spravit v višjo prestavo, recimo selitev na neko večjo lokacijo, kjer moraš poskrbet za miljon stvari pri tem in servisirat stranke itd. in je jasno da bo te "vojne" v doglednem času konec in bodo potem spet normale razmere, potem ok, stisneš zobe. Če se pa to vleče iz dneva v dan, mesec v mesec... je pa za razmislit, ali sploh hočeš ostat.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

111111111111 ::

Predvsem moraš imeti jajca reči NE.

Okapi ::

          je izjavil:

Z leti se naučiš tudi to, da ko stopiš iz stavbe podjetja, prenehaš razmišljati na službene zadeve. Isto velja za dopust.
Drži, če imaš brezvezno službo, ki te po možnosti sploh ne veseli. Imaš pa tudi službe, in "službe", kjer z veseljem vsak dan pomisliš na službene zadeve. Recimo umetniki, raziskovalci, veliko samozaposlenih na različnih področjih, podjetnikov, velikih in malih ...

111111111111 ::

He, he, he... Jaz še nisem srečal samozaposlenega, ki z veseljem pomisli na službo. POnavadi se utaplja v delu. :D

Okapi ::

Za samozaposlenega je veliko dela dobra novica. Včasih sicer kakšen dan malo bolj "švicaš", ampak vsaj veš, zakaj. Tako ali tako si pa sam določiš, koliko boš delal.

Druga stvar so prisilno samozaposleni, se pravi tisti, ki jim dandanes pravijo prekarci, po možnosti v poslu z majhno dodano vrednostjo, kjer moraš zelo veliko delati, da zaslužiš za minimalca.

111111111111 ::

Okapi je izjavil:

Za samozaposlenega je veliko dela dobra novica. Včasih sicer kakšen dan malo bolj "švicaš", ampak vsaj veš, zakaj. Tako ali tako si pa sam določiš, koliko boš delal.

Ne bi ravno rekel. Ko zabredeš ene 2-3 leta in dobiš nekaj rednih strank tudi ne moreš reči ne, med vikendom, če te stranka nujno rabi. Prilagodiš načrte in opraviš storitev. :)

Trdi kruh je samozaposleni.

Okapi ::

Saj sem lepo napisal - kakšen dan malo bolj "švicaš". In da si sam določiš, koliko boš delal - v neki fazi se pač odločiš, da imaš dela dovolj in novih strank ne sprejemaš več, in/ali kakšno staro odsloviš.

          ::

Okapi je izjavil:

          je izjavil:

Z leti se naučiš tudi to, da ko stopiš iz stavbe podjetja, prenehaš razmišljati na službene zadeve. Isto velja za dopust.
Drži, če imaš brezvezno službo, ki te po možnosti sploh ne veseli. Imaš pa tudi službe, in "službe", kjer z veseljem vsak dan pomisliš na službene zadeve. Recimo umetniki, raziskovalci, veliko samozaposlenih na različnih področjih, podjetnikov, velikih in malih ...


Mene delo veseli, zjutraj z veseljem grem v službo in tudi plačan sem dobro. Imam pa zadeve tako nastavljene, da imam popoldne lahko mir in prosti čas izrabim za druge zadeve. V nujnih zadevah, ki nastopijo 2x letno, grem na firmo tudi popoldne ali čez vikend.

solatko ::

Če opravljaš delo, ki ti pobere dragoceni čas, ki pripada družini, je taka služba, ne glede na dohodek slaba in je potrebno narediti vse, da to ne postane stalna praksa. Verjemite, ni večje vrednosti v denarju, ki nadomesti ta izgubljeni čas z družino. Maksimalen čas, ki sem ga dajal osebno delodajalcem, je bilo 42 ur na začetku, ko smo imeli še delovne sobote in 40 ur, ko se je to ukinilo. V življenju nisem naredil niti ene nadure, vsako leto porabil ves dopust pred novim letom in povprečno za delodajalca dela 4 efektivne ure, v katerih sem naredil pričakovanih 8,8 ur izdelkov. V vsej delovni dobi nisem imel izmetnega komada, vsi so bili 100%-na kvaliteta in uporabljeno najmanj možnega orodja (rezalno orodje, svedri,...), torej sem bil izredno ekonomičen.
Ko se z delodajalcem nisva zmogla zmenit za višjo plačo in efektivno delo 7,5 ur, sem šel na svoje in bil sam sebi šef. Seveda sem od takrat, do zaprtja delal polnih 8 ur in nič več, seveda pa sem si čas dela prilagaljal na ostale dejavnosti družine, časa polno kapo, plačilo zadovoljivo.

Vse nadure, razen res izredni primeri, so posledica slabega planiranja in organizacije dela ali pa zavestno manjše zaposlovanje, saj nadure praviloma ne stanejo veliko, če se jih uporabi v razmerju 1:1 takrat, ko ni dela.

Nikoli mi na misel ni prišlo, da bi bil za delodajalca dosegljiv v prostem času!
Delo krepa človeka

Utk ::

V vsej delovni dobi nisem imel izmetnega komada, vsi so bili 100%-na kvaliteta in uporabljeno najmanj možnega orodja (rezalno orodje, svedri,...), torej sem bil izredno ekonomičen.

Potem se Američani motijo, Superman ni iz Kriptona, ampak iz Ljubljane. Proti tebi je Chuck Norris šalabajzer. Šale o njem so nič proti tvoji resnici, pa še drugi jih morajo pisat o njem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

solatko ::

Utk - Če znaš delat, ne rabiš delat napačno in izmeta ni.
Ko se navadiš delat s kosi, kjer je surovec vreden nekaj 100€ ali odlitek nekega orodja 1000€+, se tudi navadiš, da je prvi kos, dober kos in mora bit vse o.k., saj ne dobiš 5ali več kosov plus.

Chuck se ni ukvarjal z orordjarstvom in obdelavo kovin, ravno tako ni popravljal računalnikov.
Delo krepa človeka

Furbo ::

111111111111 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Za samozaposlenega je veliko dela dobra novica. Včasih sicer kakšen dan malo bolj "švicaš", ampak vsaj veš, zakaj. Tako ali tako si pa sam določiš, koliko boš delal.

Ne bi ravno rekel. Ko zabredeš ene 2-3 leta in dobiš nekaj rednih strank tudi ne moreš reči ne, med vikendom, če te stranka nujno rabi. Prilagodiš načrte in opraviš storitev. :)

Trdi kruh je samozaposleni.

Jaz sem imel zelo enostaven sistem za tiste, ki te 'nujno' rabijo. Prišel sem lahko tako hitro, kot so oni plačevali moje račune. Če so mi račune plačevali točno na rok, sem bil lahko tam naslednji dan, sicer ustrezno število dni kasneje. >:D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, DELL U3014

jype ::

Še vedno čakam link ali ime zakona in člen, ki prepoveduje delo med dopustom.

En sicer trdi, da ni vse dovoljeno, kar ni prepovedano, a to ni res: Za posameznike to vsekakor drži.

Alien123 ::

Kje pa piše, da moraš delat med dopustom?

Matko ::

jype je izjavil:

Še vedno čakam link ali ime zakona in člen, ki prepoveduje delo med dopustom.

Po 164. členu ZDR-1 se delavec ne more odpovedati dopustu (pripadajo mu vsaj štirje tedni letno).

In če pogledamo definicijo dopusta v SSKJ:
dopúst -a m (ȗ)
dovoljena začasna prekinitev dela, službe


Torej se strinjamo: Kadar nekaj službeno delaš to ni dopust.

Tako v teoriji, v praksi je seveda popolnoma drugače. In se precej razlikuje glede na položaj delavca.

Mato989 ::

Matko je izjavil:

jype je izjavil:

Še vedno čakam link ali ime zakona in člen, ki prepoveduje delo med dopustom.

Po 164. členu ZDR-1 se delavec ne more odpovedati dopustu (pripadajo mu vsaj štirje tedni letno).

In če pogledamo definicijo dopusta v SSKJ:
dopúst -a m (ȗ)
dovoljena začasna prekinitev dela, službe


Torej se strinjamo: Kadar nekaj službeno delaš to ni dopust.

Tako v teoriji, v praksi je seveda popolnoma drugače. In se precej razlikuje glede na položaj delavca.


jype bo seveda obrnil zadeve =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Matko ::

Furbo je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Za samozaposlenega je veliko dela dobra novica. Včasih sicer kakšen dan malo bolj "švicaš", ampak vsaj veš, zakaj. Tako ali tako si pa sam določiš, koliko boš delal.

Ne bi ravno rekel. Ko zabredeš ene 2-3 leta in dobiš nekaj rednih strank tudi ne moreš reči ne, med vikendom, če te stranka nujno rabi. Prilagodiš načrte in opraviš storitev. :)

Trdi kruh je samozaposleni.

Jaz sem imel zelo enostaven sistem za tiste, ki te 'nujno' rabijo. Prišel sem lahko tako hitro, kot so oni plačevali moje račune. Če so mi račune plačevali točno na rok, sem bil lahko tam naslednji dan, sicer ustrezno število dni kasneje. >:D

Kaj pa narediš, če plačajo z avansom?

Mato989 ::

Matko je izjavil:

Furbo je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Za samozaposlenega je veliko dela dobra novica. Včasih sicer kakšen dan malo bolj "švicaš", ampak vsaj veš, zakaj. Tako ali tako si pa sam določiš, koliko boš delal.

Ne bi ravno rekel. Ko zabredeš ene 2-3 leta in dobiš nekaj rednih strank tudi ne moreš reči ne, med vikendom, če te stranka nujno rabi. Prilagodiš načrte in opraviš storitev. :)

Trdi kruh je samozaposleni.

Jaz sem imel zelo enostaven sistem za tiste, ki te 'nujno' rabijo. Prišel sem lahko tako hitro, kot so oni plačevali moje račune. Če so mi račune plačevali točno na rok, sem bil lahko tam naslednji dan, sicer ustrezno število dni kasneje. >:D

Kaj pa narediš, če plačajo z avansom?


2 dni že pred napako ve da bo ker jo sprogramira not da se lahko pol hvali =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

jype je izjavil:

Še vedno čakam link ali ime zakona in člen, ki prepoveduje delo med dopustom.

En sicer trdi, da ni vse dovoljeno, kar ni prepovedano, a to ni res: Za posameznike to vsekakor drži.

Če delaš za službo, potem nisi na dopustu. Če podjetje vseeno piše dopust, ti se pa strinjaš s tem, najbrž nisi v prekršku, si pa bedak. Kar je še huje.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dopust vprašanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13419027 (9311) MadMicka
»

Prekinitev dopusta kar sredi dopusta? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7210447 (7451) Arzen28
»

Izgorelost (burnout) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9916467 (12229) krneki0001
»

Odpoved in daljši odmor od dela (mini penzija) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6411373 (8314) rađo
»

Vprašanje glede dopusta

Oddelek: Loža
204566 (3548) mojsterleo

Več podobnih tem